מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

דברי חיזוק מגדולי ישראל על המצב הקשה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
בן אליהו

Re: דברי חיזוק מגדולי ישראל על המצב הקשה

הודעהעל ידי בן אליהו » ג' נובמבר 21, 2023 7:37 pm

סימנא כתב:
צופה_ומביט כתב:המחיקה אינה פתרון כולל. ניתן להזהיר ולהקפיד באשכולות מסוימים על התנסחות רגישה יותר, ובכלל זה תרגיל טוב לעסוק בנושאים רגישים בטוב טעם ודעת. אבל להתמודד עם כל בעיה באמצעות החסימה, הנעילה, ההעלמה, המחיקה, ההרחקה והכוחניות?
.

כל מילה בסלע

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' נובמבר 21, 2023 8:01 pm

בן אליהו כתב:כל מילה בסלע

זהו שיבוש של מארז"ל "מילה בסלע, משתוקא בתרין", וד"ל.
נערך לאחרונה על ידי עזריאל ברגר ב ג' נובמבר 21, 2023 8:08 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' נובמבר 21, 2023 8:03 pm

בקשה משני הרבנים שמעליי:

אנא סדרו את הודעותיכם כך שיהיה מובן שלא אני כתבתי את המילים המיוחסות לי בטעות משום מה בציטוט, כאילו אני כתבתים, אלא הן מילותיו של הרב סימנא.
תודה רבה.

עריכה:
תודה לרב עזריאל ברגר.
אני משאיר לע"ע את הודעתי זו כאן למען היות נקי מאדם. עד שגם הרב בן אליהו יסדר זאת ואז אמחוק אותה.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' נובמבר 21, 2023 8:20 pm

סימנא כתב:ולגופו של עניין, אני זוכר את הבהלה ואת הדאגה ואת התפילות בימי שביו של החייל נחשון וקסמן, שבבתי הכנסת שבמאה שערים אמרו תהלים בליל שבת קודש למען פדייתו. קשה להבין שרק לפני שלושים שנה הרגשות לא היו קהים. רח"ל.

יתכן שמגמת הקירבה התודעתית ההולכת וגדלה בין בחורי ישיבה לחיילים בצבא היא שגרמה לו לדבר כך. על נחשון וקסמן התפללו כפי שמתפללים על יהודי הנתון בסכנה, לא היה שם רגש מיוחד של קירבה הנובע מעובדת היותו חייל צה"ל.

אמנם בדבריו נתן המחשה עצובה למאמר חז"ל: ת"ח שאין בו דעת וכו'.

בן אליהו

הודעהעל ידי בן אליהו » ג' נובמבר 21, 2023 9:04 pm

בן אליהו כתב:
סימנא כתב:המחיקה אינה פתרון כולל. ניתן להזהיר ולהקפיד באשכולות מסוימים על התנסחות רגישה יותר, ובכלל זה תרגיל טוב לעסוק בנושאים רגישים בטוב טעם ודעת. אבל להתמודד עם כל בעיה באמצעות החסימה, הנעילה, ההעלמה, המחיקה, ההרחקה והכוחניות?
.

כל מילה בסלע[/quote]

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' נובמבר 21, 2023 9:05 pm

צופה_ומביט כתב:בינתיים התפרסמה שיחה של הגר"י לוינשטיין ממלחמת ששת הימים (קובץ עניינים תשכ"ז עמוד ט) על החובה ל"אהבת ישראל", "דאגה ורצון לטובת חברו", ולהיות "נושא בעול עם חברו" בנוגע ל"מאות אלפים מאחינו" החיילים הנלחמים "מתגלגלים בשדות בקור ובחום, פחד המוות מרחף עליהם, משפחותיהם מודאגות ושבורות", וה"חובה עלינו מהתורה בעת כזו להצטער בצרת הפרט והכלל". כל מילה ומילה כאן היא ההיפך הגמור והנגדי לאותם דברים אומללים.
ומסיים שם הגר"י: "וכלל יש במידות: אין מצב נויטרלי. אם לא מצטערים בצרת רעהו - מרוצים בזה. וזוהי אכזריות הנמצאת בטבע האדם. אם אין חיים עם אהבת הבריות חיים עם הרע הטבוע בקרבנו".

וכן דברי הגר"א לאפיאן (לב אליהו ח"ג עמוד שמב) שהמלאך שנגלה ליהושע ותבע אותו על לימוד תורה לא בא בדמות ראש ישיבה אלא בדמות שר צבא, והלוא המלאך מתלבש ונראה בדמות שקשורה לשליחותו, ומדוע בא בדמות שר צבא וחרבו בידו ולא בדמות רב או ראש ישיבה? וביאר שהתביעה היתה לא על הלימוד מצד לימוד, החובה הרגילה כסדר של לימוד תורה בעומקה של הלכה, אלא התביעה היתה מצד המלחמה: "יש להתבונן בסוגיה זו דהלא ידוע כי מלאך שיורד לעולם באיזה שליחות הרי הוא נגלה בלבוש כזה של שליחותו וא"כ כאן שבא בתביעה על ביטול תורה מה טעם נגלה אל יהושע כצורת שר צבא והיה לו להראות אליו כראש ישיבה וכדומה לזה ולא לשר צבא מנהיג מלחמה. אבל הענין הוא שכך אמר לו המלאך אני שר צבא ד' כלומר אני נתמניתי בשמים להיות שר צבא במלחמה שלכם אבל אם יש ביטול תורה אינני יכול לנהל המלחמה בעדכם". וגם זה היפך דברים שנאמרו שם.

יש הסרטה של הגרח"ק זצ"ל מבר מצוה לנכדו בצוק איתן, שהרב מן דיבר והזכיר את החיילים שנהרגו / אמר כמה חיילים נהרגו, ומרן הגרח"ק זצ"ל מרתית כולא גופיה בבכיה שלא יכול לעצור אותה דקות ארוכות. וגם זה היפך כל השיג והשיח של אותם דברים אומללים.

ובנקל לשער מה היה אומר הגרי"ג זצ"ל באם היה נשאל את השאלות שנשאל אותו רב. וכמדומה גם הגראי"ל, והגריש"א, והגרש"ז.

והיום התפרסמה הסרטה [מאתמול] של הגר"ד לנדא שליט"א ממרר בבכי על השבויים [תושבי הקיבוצים של העוטף] עם אביחי ברודץ [חילוני מכפר עזה, ממארגני הפגנות משפחות החטופים] שאשתו ו3 ילדיו חטופים ל"ע בעזה.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' נובמבר 21, 2023 9:47 pm

עקביה כתב:
סימנא כתב:ולגופו של עניין, אני זוכר את הבהלה ואת הדאגה ואת התפילות בימי שביו של החייל נחשון וקסמן, שבבתי הכנסת שבמאה שערים אמרו תהלים בליל שבת קודש למען פדייתו. קשה להבין שרק לפני שלושים שנה הרגשות לא היו קהים. רח"ל.

יתכן שמגמת הקירבה התודעתית ההולכת וגדלה בין בחורי ישיבה לחיילים בצבא היא שגרמה לו לדבר כך. על נחשון וקסמן התפללו כפי שמתפללים על יהודי הנתון בסכנה, לא היה שם רגש מיוחד של קירבה הנובע מעובדת היותו חייל צה"ל.

גם בזמן שנחשון וקסמן הי"ד נחטף, היו בבתי החולים הרבה חולים במצב קשה מאד ובסכנת חיים ל"ע, ועדיין איש לא העלה אז את הטענה האווילית שאם עליהם לא עושים תפילת רבים, אז למה עליו כן, והגם שהיה מדובר בחייל בודד [ובלא"ה הרי כבר התבאר בשיעור כללי שאין הבדל בין אחד לאלף והכל בגדר צרת יחיד...].
אני זוכר היטב איך באותו ליל שבת אנחנו הילדים דאז במקום ללכת לשחק בין קבל"ש למעריב, ישבנו ואמרנו יחד תהילים, וכך עשו המבוגרים כדבר פשוט.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' נובמבר 21, 2023 11:15 pm

על אודות היחס בין תפילה להשתדלות, עניין שהוזכר לעיל, כדאי להביא גם את דברי הספורנו בפרשת השבוע פרשת ויצא -
'ראוי לצדיק שיעשה ההשתדלות הטבעי האפשר אצלו להשיג חפצו ועם זה יתפלל שישיג התכלית' [ספורנו בראשית ל טז].

בעל התפארת

הודעהעל ידי בעל התפארת » ג' נובמבר 21, 2023 11:17 pm

יהושפט כתב:
עקביה כתב:

גם בזמן שנחשון וקסמן הי"ד נחטף, היו בבתי החולים הרבה חולים במצב קשה מאד ובסכנת חיים ל"ע, ועדיין איש לא העלה אז את הטענה האווילית שאם עליהם לא עושים תפילת רבים, אז למה עליו כן, והגם שהיה מדובר בחייל בודד [ובלא"ה הרי כבר התבאר בשיעור כללי שאין הבדל בין אחד לאלף והכל בגדר צרת יחיד...].
אני זוכר היטב איך באותו ליל שבת אנחנו הילדים דאז במקום ללכת לשחק בין קבל"ש למעריב, ישבנו ואמרנו יחד תהילים, וכך עשו המבוגרים כדבר פשוט.

אני גם זוכר היטב את אותו ליל שבת שהתכנסו כולם בביכ"נ גדול בגאולה והתפללו,
אבל יתכן ששם היה דבר שונה כי היה איזה אולטימטום עד שעה 9:30 בלילה כמדומני (שאז נהרג בסוף, הי"ד).

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' נובמבר 21, 2023 11:57 pm

בעל התפארת כתב:אני גם זוכר היטב את אותו ליל שבת שהתכנסו כולם בביכ"נ גדול בגאולה והתפללו,
אבל יתכן ששם היה דבר שונה כי היה איזה אולטימטום עד שעה 9:30 בלילה כמדומני (שאז נהרג בסוף, הי"ד).

מאי נ"מ
הדבר מפריך את הטענה הנ"ל מהחולים, הרי לחולה מסוכן בסכנת חיים מיידית, לא שמענו שמתכנסים בכל בתי הכנסיות לרפואתו, כמו שהתכנסו אז
וזה שלאף אחד אז לא היה ספק שצריך להתפלל, רק מלמד כמה איש לא ההין בדעתו לטעון טענות מהמין הזה

בני ברקי

הודעהעל ידי בני ברקי » ד' נובמבר 22, 2023 12:03 am

בליל שבת שכל עם ישראל התפלל על נחשון וקסמן הי"ד
בישיבת תפרח הגר"א פילץ הביא שיחה שאסור להתפלל בשופ"א כמו שלא מתפללים בליל שבת על אדם אחר הנתון בסכנת חיים שאנחנו לא מכירים וכל מה שכולם מתפללים זה בגלל שהוא חייל וא"כ זה וודאי אסור...
למעיישה הקדים את הגריב"ש ב25 שנה...

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' נובמבר 22, 2023 3:23 am

כמדומה שנעשה כאן סלט (ערבי...), ולא מהסוג המשובח.
מן הסתם (כי לא הטרחתי א"ע לבדוק), בבתי־הכנסת שבמא"ש אומרים גם כעת תהלים בשופי להצלחת המערכה.

יהושפט כתב:וזה שלאף אחד אז לא היה ספק שצריך להתפלל, רק מלמד כמה איש לא ההין בדעתו לטעון טענות מהמין הזה
מי אמר ש"לאף אחד אז לא הי' ספק"? במא"ש כנראה שלא הסתפקו (ומסתבר שאינם מסתפקים גם כעת).

שו"ר מ"ש הרב 'בני ברקי' בשם הגרא"פ שליט"א (אף שכמובן צע"ג לדידי ולדכוותי), והם־הם הדברים.

יהושפט כתב:הדבר מפריך את הטענה הנ"ל מהחולים, הרי לחולה מסוכן בסכנת חיים מיידית, לא שמענו שמתכנסים בכל בתי הכנסיות לרפואתו, כמו שהתכנסו אז
מנין ההנחה שלחולה מסוכן לא מתכנסים?
בד"כ, קרוביו וכיו"ב עוסקים ב(ארגון ה)תפלות וכו' להחלמתו. ובנדו"ד הכל קרוביו של "חולה".

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' נובמבר 22, 2023 8:02 am

אז יישבת את הקושיא הנוראה מה ההבדל, ייש"כ, ויל"פ בעוד כמה אופנים. לא חיפשתי להסביר, אלא פשוט להציג את המציאות

אין לי מושג מי דיבר אז מה, אני דיברתי על מה שהיה פשוט בתכלית הפשטות לכלל הציבור הרגיל אז, גם לציבור הליטאי שממנו יוצאים אותם דוברים למיניהם [לא דיברתי על מא"ש]

סימנא

הודעהעל ידי סימנא » ד' נובמבר 22, 2023 10:32 am

בכל הנוגע להיסטוריה הקרובה, שניתן להיזכר בה או לברר בקלות אצל אנשים קצת יותר מבוגרים, אין טעם לשער השערות, להרהר הרהורים, לנחש ניחושים ולהזות הזיות.
אתרום את חלקי הדל.
בשנות המ"ם והנו"ן, בתקופת שיא השפעתו של הרב שך, הלכה הקנאות הירושלמית ונעלמה. ר' עמרם בלוי ור' אהרן קצנלנבוגן ור' דוד משה טעפ כבר הלכו לעולמם (וגם ר' יואליש כמובן). הרבה מבני משפחות הקנאים הצטרפו לישיבות הליטאיות ולמפלגת "דגל התורה". ביום העצמאות של תשנ"ב או תשנ"ג הלכתי והצצתי בהתכנסות הגדולה של תורה ויראה שהתקיימה בבית הכנסת "מרמרוש" (כיום משכנות הרעים) ואפילו לא ישבו שם מניין אנשים. הדוברים ששמעתי היו ר' אורי בלוי ור' אברהם יעקב אפשטיין. משה הירש ולייבלה וייספיש נחשבו אז לדמויות משעשעות, ובכל מאה שערים לא היה אפילו דגל פלסטין אחד. היה ברור לכולם שזאת תופעה שעומדת לחלוף מן העולם. בעלז וקרלין ומתמידים עזבו רשמית את העדה החרדית, חיי עולם וקמניץ התחילו לקחת תקציבים, ואפילו פינסק ודושינסקי התחילו לקחת מתחת לשולחן (והעדה הסכימה להתעלם, כי כבר לא נותר בה כוח לריב). היו אלה שנותיו האחרונות של המנחת יצחק, שלא היה קנאי גדול, ואחריו כיהן הישיש ר' משה אריה פריינד, שלא היה דמות ציבורית משפיעה. כמה שנים לאחר מכן השתנתה המגמה לגמרי. הקנאים הקימו מוסדות רבים, על פני סקאלה רחבה, מפרושים ותפארת, דרך תורה ויראה שפתאום התחזקה וקהל חסידי ירושלים ועד אוהל שרה.
העדה החרדית גזרה יום תפילה ותענית למען החייל נחשון וקסמן הי"ד. הציבור החרדי כולו השתתף בתפילות למענו.
הרבה דברים השתנו מאז, וחלק מההקצנה ביחס החרדי למדינה בכלל ולחיילי צה"ל בפרט קשור ככל הנראה למאבק על חוק הגיוס שהחל בשנת תשנ"ח, כאשר בג"ץ הכריע שאין לשר הביטחון סמכות להעניק פטור גורף לכלל תלמידי הישיבות, ודרושה חקיקה ראשית (ובעקבות כך הוקמה ועדת טל), דבר שהכניס את כל המדינה לסחרור פוליטי שעדיין לא השתחררנו ממנו.

מהר שלל חש בז

הודעהעל ידי מהר שלל חש בז » ד' נובמבר 22, 2023 2:01 pm

סימנא כתב:העדה החרדית גזרה יום תפילה ותענית למען החייל נחשון וקסמן הי"ד.
צופה_ומביט כתב:התפרסמה הסרטה [מאתמול] של הגר"ד לנדא שליט"א ממרר בבכי על השבויים [תושבי הקיבוצים של העוטף] עם אביחי ברודץ
תביאו בבקשה תיעודים. זה מאד חשוב.

סימנא

הודעהעל ידי סימנא » ד' נובמבר 22, 2023 2:11 pm

מהר שלל חש בז כתב:
סימנא כתב:העדה החרדית גזרה יום תפילה ותענית למען החייל נחשון וקסמן הי"ד.

הנה משהו שמצאתי זמין ברשת. המתעקש כמובן יצטרך להגיע לספרייה הלאומית ולמצוא את כל העיתונות היומית והשבועית במיקרופילם.
קבצים מצורפים
uexni.jpg
uexni.jpg (200.45 KiB) נצפה 2433 פעמים

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' נובמבר 22, 2023 2:22 pm

מהר שלל חש בז כתב:
צופה_ומביט כתב:התפרסמה הסרטה [מאתמול] של הגר"ד לנדא שליט"א ממרר בבכי על השבויים [תושבי הקיבוצים של העוטף] עם אביחי ברודץ

ישנו כאן

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' נובמבר 22, 2023 2:50 pm

יהושפט כתב:אין לי מושג מי דיבר אז מה, אני דיברתי על מה שהיה פשוט בתכלית הפשטות לכלל הציבור הרגיל אז, גם לציבור הליטאי שממנו יוצאים אותם דוברים למיניהם [לא דיברתי על מא"ש]

והיינו דאמרית: מי שהי' פשוט כן בעיניו אז (ובזה, כמובן, נכלל "כלל הציבור הרגיל") - כך גם היום.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' נובמבר 22, 2023 8:14 pm

אסביר בקצרה, כיון שאינני מעונין לפתוח דיון בנושא, עכ"פ לא להיות זה המתדיין:
יש נסיון ע"י אי אלו אנשים [לאו דוקא אותו רב מדובר], לצייר כאילו מה שפשוט היום לרוב מנין ובנין של הציבור על גדוליו וחכמיו, הוא חידוש שהתחדש בשנים האחרונות כביכול עקב שינויים כאלו ואחרים שהציבור עבר לשיטתם, ולכן חובה להדגיש את האמת הפשוטה והידועה לכל מי שאינו דרדק עול ימים, שאדרבה ואדרבה, בעבר הדברים היו פשוטים לא פחות מאשר היום, אולי אפילו יותר, ושיש גם ריבוי דברים מפורשים בענין מגדולי ישראל שאותם אנשים מתיימרים ללכת לאורם, גם אם פה ושם נשמעו דעות אחרות חריגות.
ובזאת מבחינתי הסתיים הנושא, ואינני מוצא טעם להוסיף ולדוש בענין.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' נובמבר 22, 2023 8:46 pm

אה"נ. ונמצא שמעיקרא לא הי' כאן "דיון" או מחלוקת כלשהי (אלא שלפענ"ד בד"כ העיסוק בנושא רק הופך אותו לבר־דיון, ואכמ"ל).

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' נובמבר 22, 2023 8:50 pm

לבי במערב כתב:אה"נ. ונמצא שמעיקרא לא הי' כאן "דיון" או מחלוקת כלשהי (אלא שלפענ"ד בד"כ העיסוק בנושא רק הופך אותו לבר־דיון, ואכמ"ל).

אמת, ולכן אינני מעונין לפתח כאן דיון בענין

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' נובמבר 22, 2023 9:02 pm

ישעיהו לוריא כתב:אני ממש מרגיש תלמיד שלו. למדתי אצלו שיעורים בכמה מסכתות בסדר טהרות. הגאונות שלו מבהילה ממש.

אני גם חושב שדבריו הם לא כצעקתה, בטח לא כצעקתה - של התקשורת החילונית לגמרי והרדודה למחצה או החילונית למחצה והרדודה לגמרי בחוגים קרובים אלינו.
הוא בעיקר ניסה להסביר שאין כאן תחושת 'יחד', ואין כאן תחושת 'הכרת הטוב' אלא תחושת נחיתות לדעתו ועל כך ביקש לדבר בשפתו ובצורתו.

אבל לעצם המהלך. ברגע שאמר בדבריו: אני לא נכנס לדון למה זה קרה, מי הרג אותם את החיילים ומה מקומם בשמיים,
אז אפשר באמת להשוות אותם לעובדי קבלן אחרים, שעושים מלאכתם וזאת תהיה השוואה ראויה. אפשר להשוות את האסון לכל תאונת מטוס בה נהרגים מאות, ואם אינם מאנשי שלומנו, לא נחוש סכנה או הצלה,

אבל אם כן מתחילים להיכנס לשאלות מהן ביקש להימנע,
מי ניסה להרוג אותם (לא תאונת דרכים ואפילו לא אסון טכני פיזי כמו מירון)
מה הם עצרו כשמנעו את המשך ההרג בגופם (הרג הקהילה החרדית באשדוד, היל"ת. למשל)
מה מקומם בשמים (אני לא הכתובת, אבל יש מקורות והם חשובים ומגוונים)

קשה כבר להבין את כל המהלך.

יש"כ. הנחת מעט את דעתי. קראתי את תמליל דבריו של הגרי"ב שרייבר שליט''א, וגם אני סבור שהם לא "כצעקתה" באותה מידה שמציגים אותם, ושבהחלט יש כאן מידה מסויימת של הוצאת הדברים מהקשרם. לא אכנס כאן לעצם הדברים, ולא אביע את דעתי חסרת המשמעות באשר לתוכנם, מובן שיש לי עליהם כמה תיובתות, ומאידך הם עוררו אצלי מחשבה. מובן שהייתי רוצה שימוש בדימויים אחרים, ולא אלו שהוא נקט בהם. בכל אופן, אני מרגיש חובה לנפשי להביע כאן את מחאתי הנמרצת על סגנון כתיבתם של מרבית הכותבים דלעיל, שלא בחלו בדברי חירוף וביזוי אישיים כלפי ת''ח גדול ומופלג מיחידי הדור, שקוטנו עבה ממתניהם עשרת מונים בכל חלקי התורה. ולא השתדלו אפילו קמצוץ ההשתדלות ללמד עליו זכות ולו בדוחק.
אסור לבזות ת''ח (שחי עפ"י שו"ע, לא איירינן בעוקר דבר מן התורה בזדון או בשנה ופירש), וזהו מן החמורות. מותר להתעמת עם דבריו.
אין לי כח/רצון להתווכח על כך. השומע ישמע והחדל יחדל, ואני את נפשי הצלתי.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ד' נובמבר 22, 2023 10:43 pm

(בעקבות הערה בפרטי שתיקנה את הרושם שלי, מחקתי את דבריי)
נערך לאחרונה על ידי פלוריש ב ה' נובמבר 23, 2023 1:35 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בני ברקי

הודעהעל ידי בני ברקי » ה' נובמבר 23, 2023 10:50 am

פרנקל תאומים כתב:
ישעיהו לוריא כתב:אני ממש מרגיש תלמיד שלו. למדתי אצלו שיעורים בכמה מסכתות בסדר טהרות. הגאונות שלו מבהילה ממש.

אני גם חושב שדבריו הם לא כצעקתה, בטח לא כצעקתה - של התקשורת החילונית לגמרי והרדודה למחצה או החילונית למחצה והרדודה לגמרי בחוגים קרובים אלינו.
הוא בעיקר ניסה להסביר שאין כאן תחושת 'יחד', ואין כאן תחושת 'הכרת הטוב' אלא תחושת נחיתות לדעתו ועל כך ביקש לדבר בשפתו ובצורתו.

אבל לעצם המהלך. ברגע שאמר בדבריו: אני לא נכנס לדון למה זה קרה, מי הרג אותם את החיילים ומה מקומם בשמיים,
אז אפשר באמת להשוות אותם לעובדי קבלן אחרים, שעושים מלאכתם וזאת תהיה השוואה ראויה. אפשר להשוות את האסון לכל תאונת מטוס בה נהרגים מאות, ואם אינם מאנשי שלומנו, לא נחוש סכנה או הצלה,

אבל אם כן מתחילים להיכנס לשאלות מהן ביקש להימנע,
מי ניסה להרוג אותם (לא תאונת דרכים ואפילו לא אסון טכני פיזי כמו מירון)
מה הם עצרו כשמנעו את המשך ההרג בגופם (הרג הקהילה החרדית באשדוד, היל"ת. למשל)
מה מקומם בשמים (אני לא הכתובת, אבל יש מקורות והם חשובים ומגוונים)

קשה כבר להבין את כל המהלך.

יש"כ. הנחת מעט את דעתי. קראתי את תמליל דבריו של הגרי"ב שרייבר שליט''א, וגם אני סבור שהם לא "כצעקתה" באותה מידה שמציגים אותם, ושבהחלט יש כאן מידה מסויימת של הוצאת הדברים מהקשרם. לא אכנס כאן לעצם הדברים, ולא אביע את דעתי חסרת המשמעות באשר לתוכנם, מובן שיש לי עליהם כמה תיובתות, ומאידך הם עוררו אצלי מחשבה. מובן שהייתי רוצה שימוש בדימויים אחרים, ולא אלו שהוא נקט בהם. בכל אופן, אני מרגיש חובה לנפשי להביע כאן את מחאתי הנמרצת על סגנון כתיבתם של מרבית הכותבים דלעיל, שלא בחלו בדברי חירוף וביזוי אישיים כלפי ת''ח גדול ומופלג מיחידי הדור, שקוטנו עבה ממתניהם עשרת מונים בכל חלקי התורה. ולא השתדלו אפילו קמצוץ ההשתדלות ללמד עליו זכות ולו בדוחק.
אסור לבזות ת''ח (שחי עפ"י שו"ע, לא איירינן בעוקר דבר מן התורה בזדון או בשנה ופירש), וזהו מן החמורות. מותר להתעמת עם דבריו.
אין לי כח/רצון להתווכח על כך. השומע ישמע והחדל יחדל, ואני את נפשי הצלתי.

בלי להכנס לגופם שלדברים ואישים
שכתוב "כל תלמיד חכם שאין בו דעת וכו.." על מי זה נאמר? לא על ת"ח לפי השו"ע?
רואים שיש מושג של תלמיד חכם (שחז"ל קוראים לו ת"ח לא עסקנים) ובכל אופן אין בו דעת
הדברים לא סותרים אחד את השני

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' נובמבר 23, 2023 10:53 am

המושג התיאורטי העקרוני לא רלוונטי.
השאלה כמובן דעתו של מי קובעת למי יש דעת ולמי אין דעת.
ודי בזה.

סימנא

הודעהעל ידי סימנא » ה' נובמבר 23, 2023 10:59 am

בני ברקי כתב:בלי להכנס לגופם שלדברים ואישים
רואים שיש מושג של תלמיד חכם (שחז"ל קוראים לו ת"ח לא עסקנים) ובכל אופן אין בו דעת

עזוב. אין כאן את מי לשכנע. יש אנשים שלקחו לעצמם תפקיד של "דובר המפלגה" (המונח העדכני הוא "שופר"), כאשר כל אחד ואחד יכול לנחש בקלות את התגובה שלהם, ולכן היא די מיותרת. מישהו הופתע פעם מדעה שהופיעה במאמר המערכת של העיתון?
אפילו יש להניח שזאת בכלל לא דעתם האישית (ולו משום שהם לא טרחו לברר לעצמם מהי דעתם האישית, גם אם הם אנשים מוכשרים להפליא). תמיד הם "צריכים" להשמיע ולומר מקודש מקודש. לא ברור מה מניע אנשים לאייש עמדה כזאת ומה הרווח האישי שלהם. הם מעולם לא החליפו צד, מעולם לא סטו מהקו הרשמי, מעולם לא התחרטו, מעולם לא השתכנעו, מעולם לא הבזיק בהם שביב ביקורת על המערכת. הם "בוט", כמו שאומרים.
נ.ב. אני מניח שהתגובה האוטומטית תהיה שגם הביקורת שלי היא תמיד אוטומטית נגד המערכת, ולכן גם היא צפויה. לדעתי, גם אם התיאור נכון, הגישה הביקורתית נחוצה יותר - משום שהיא גם מגוונת יותר ומגיעה מכיוונים שונים - כדי לאתגר את המחשבה. אלא אם כן אתה סבור שאסור לחשוב ואסור לאתגר את המחשבה.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' נובמבר 23, 2023 1:14 pm

ביתד של יום ג' האחרון (ח' כסלו תשפ"ד) הובאה שיחה עם הרב יהושע אייכנשטיין.
בין השאר שואל הכתב: "והיכן באמת השורש בתורה למצב הקשה שאנחנו שרויים בו?"
והרב עונה ומביא את דבריו של רבי חיים ויטל בפירושו 'עץ הדעת טוב' על תהלים (קכד) על גלות ישמעאל, שהיא הקשה מכל הגלויות וכו' וכו'.

דברים כאלה יצא לי לשמוע ולקרוא לפני שנים רבות מפי מחב"תים שונים.
תהיתי אז ואני תוהה היום, האם יש אדם בעולם החושב שמצבינו היום קשה יותר מאשר מצבם של אבותינו בגלות אירופה?
ואם יאמר האומר שכעת, לאחר שמחת תורה תשפ"ד התברר שאכן כן, כי דברים כאלה לא היו באירופה, אשיב לו שאמנם הפוגרומים המקומיים לא היו כאלה, אבל מאורעות ת"ח ות"ט ופרעות פטליורה ימ"ש, עלו בהרבה על מה שקרה לנו כעת, וכל זה בלי להזכיר את השואה, ובלי לדבר על המצב השפל והעלוב שלהם בין הגויים, כידוע למי שקרא ספרי היסטוריה או ספרי אוטוביוגרפיה בני התקופה.

בקיצור, לא ברור לי מה הם רוצים.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' נובמבר 23, 2023 1:20 pm

אני ממש לא בתוך הענין אבל קח בחשבון שהמושג 'קושי' יכול להתפרש בכמה צורות ובכמה פרמטרים.

לדוגמא: עשיר שהעני קשה לו הרבה יותר מאשר אחד שנולד עני והיה תמיד עני.

כך גם אב שכול רח"ל נחשב שיותר קשה לו מאשר מי שמעולם לא היו לו ילדים, אף שלכאורה במבחן התוצאה זה שווה.

ומזה תוכל להשליך בעניננו, שיתכן שדוקא הציפיות מהמדינה והצבא גורמים לאכזבה יותר קשה ולקושי נפשי יותר מאשר יהודי פשוט שנולד וגדל כל ימיו ב'שטעטל' ולא היו לו ציפיות גדולות מידי.

נקודה למחשבה.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ה' נובמבר 23, 2023 2:42 pm

הקשר למה שדובר כאן על האוירה בזמן חטיפת נחשון וקסמן הי"ד, הנה מגליון העדה שבשבוע שלאחר הרצחו [נמצא באוצר], כמובן שלפי דרכם התפילות היו גם להצילו מהציונים
צילום מסך 2023-11-23 143922.jpg
צילום מסך 2023-11-23 143922.jpg (156.53 KiB) נצפה 2115 פעמים

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' נובמבר 23, 2023 4:26 pm

דרומי כתב:ומזה תוכל להשליך בעניננו, שיתכן שדוקא הציפיות מהמדינה והצבא גורמים לאכזבה יותר קשה ולקושי נפשי יותר מאשר יהודי פשוט שנולד וגדל כל ימיו ב'שטעטל' ולא היו לו ציפיות גדולות מידי.

ייש"כ.
כיוון מעניין, אבל אני חושב שלא משמע כך מתוך הדברים (שלא הבאתי כאן, כי הם די מוכרים).

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' נובמבר 23, 2023 8:11 pm

סימנא כתב:
בני ברקי כתב:בלי להכנס לגופם שלדברים ואישים

עזוב. אין כאן את מי לשכנע. יש אנשים שלקחו לעצמם תפקיד של "דובר המפלגה" (המונח העדכני הוא "שופר"), כאשר כל אחד ואחד יכול לנחש בקלות את התגובה שלהם, ולכן היא די מיותרת. מישהו הופתע פעם מדעה שהופיעה במאמר המערכת של העיתון?
אפילו יש להניח שזאת בכלל לא דעתם האישית (ולו משום שהם לא טרחו לברר לעצמם מהי דעתם האישית, גם אם הם אנשים מוכשרים להפליא). תמיד הם "צריכים" להשמיע ולומר מקודש מקודש. לא ברור מה מניע אנשים לאייש עמדה כזאת ומה הרווח האישי שלהם. הם מעולם לא החליפו צד, מעולם לא סטו מהקו הרשמי, מעולם לא התחרטו, מעולם לא השתכנעו, מעולם לא הבזיק בהם שביב ביקורת על המערכת. הם "בוט", כמו שאומרים.
נ.ב. אני מניח שהתגובה האוטומטית תהיה שגם הביקורת שלי היא תמיד אוטומטית נגד המערכת, ולכן גם היא צפויה. לדעתי, גם אם התיאור נכון, הגישה הביקורתית נחוצה יותר - משום שהיא גם מגוונת יותר ומגיעה מכיוונים שונים - כדי לאתגר את המחשבה. אלא אם כן אתה סבור שאסור לחשוב ואסור לאתגר את המחשבה.

סתם שאלה, נניח שהצדיקומטר המקצועי של החכמולוג סימנא הכריע בנחרצות להלכה ולמעשה שת"ח מפורסם פלוני הוא "ת"ח שאין בו דעת" (והרי מסתמא יש לו לסימנא בבית גנזיו כמה כרכים עמוסים בשמות של ת"ח שהוא הכריע ברוחב דעתו שהם "ת"ח שאין בו דעת"), האם זה אומר שמעתה ואילך התבטלו ממנו כל ההלכות שנאמרו בת"ח, ומותר לבזותו ולחרפו ברבים בחדווה ובעיזוז וכל המרבה הרי זה משובח? האם יש סעיף ברמב"ם או בשו"ע כה"ל: "ת"ח שאין בו דעת, מותר ומצוה לבזותו באופן אישי וירוד כאחד הריקים" עכ"ל. אני מתכווין לשו"ע של רבי יוסף קארו, לא של סימנא. ואם כבר, אולי באמת יש שם גם סעיף בו מפורט מי נכלל בגדר "ת"ח שאין בו דעת" ומי לא. כדי שנדע איך עלינו לנהוג במקרה דנן ובשאר המקרים שנקרים לפתחו של מיודעינו סימנא.

בכל מקרה, אני לא מבין מה זה כ"כ קריטי העניין הזה, וכי אינכם מסוגלים להתעמת עם דבריו של הגריב''ש מבלי להכניס הערות בוטות על אישיותו?

אגב מיסטר סימנא, זה בסדר, בי ובדבריי אתה יכול לזלזל, להכפיש ולקשקש כיד ה' הטובה עליך, אבל אל תתחמק מביקורת אמיתית שמוטחת בכתיבה הארסית שלך, התחמקות נבובה בנוסח "דובר המפלגה" וכיו"ב אינה מתקבלת, בורא העולם יודע שלא העסיקה אותי ממטר השאלה להיכן הגרי"ב שרייבר משתייך או לא משתייך, ואתה אכן צודק, כידוע לכולם, אינני מזדהה עם העולה מדבריו, וזה בדיוק העניין, אותי לימדו שלא מקללים ומחרפים ת''ח גדול ברה"ר גם אם לא מסכימים עם דבריו. וזה הדבר היחיד שהפריע לי. ולא שאר הקשקושים שכתבת. אל תתלה את עצמך (תרתי משמע) בתירוצים לעוסים. ואל תנסה להתחמק בעקיפה מסביב. תתפלא, גם אותך מותר לבקר, לא רק את הגרי"ב שרייבר.

ועם כבר, סימנא, שאלה לי אליך, מה גרם לך לחזור עכשיו לניק שהשתמשת בו לפני עשר שנים? ממי אתה מתחבא?

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ה' נובמבר 23, 2023 8:21 pm

בעקבות דבריו של הרב פ"ת אני מתעשת ומתעורר לקיים חובת מחאה על ביזוי ת"ח.
גם אני, כמו עוד הרבה, מתפלא ומתקומם על הדברים שנאמרו ע"י אותו תלמיד חכם, אבל יש מספיק דרכים להביע את זה בלי לעבור על איסורים חמורים של כבוד התורה.

סימנא

הודעהעל ידי סימנא » ה' נובמבר 23, 2023 9:55 pm

פרנקל תאומים כתב:סתם שאלה, נניח שהצדיקומטר המקצועי של החכמולוג סימנא הכריע בנחרצות להלכה ולמעשה שת"ח מפורסם פלוני הוא "ת"ח שאין בו דעת" (והרי מסתמא יש לו לסימנא בבית גנזיו כמה כרכים עמוסים בשמות של ת"ח שהוא הכריע ברוחב דעתו שהם "ת"ח שאין בו דעת"), האם זה אומר שמעתה ואילך התבטלו ממנו כל ההלכות שנאמרו בת"ח, ומותר לבזותו ולחרפו ברבים בחדווה ובעיזוז וכל המרבה הרי זה משובח? האם יש סעיף ברמב"ם או בשו"ע כה"ל: "ת"ח שאין בו דעת, מותר ומצוה לבזותו באופן אישי וירוד כאחד הריקים" עכ"ל. אני מתכווין לשו"ע של רבי יוסף קארו, לא של סימנא. ואם כבר, אולי באמת יש שם גם סעיף בו מפורט מי נכלל בגדר "ת"ח שאין בו דעת" ומי לא. כדי שנדע איך עלינו לנהוג במקרה דנן ובשאר המקרים שנקרים לפתחו של מיודעינו סימנא.

בכל מקרה, אני לא מבין מה זה כ"כ קריטי העניין הזה, וכי אינכם מסוגלים להתעמת עם דבריו של הגריב''ש מבלי להכניס הערות בוטות על אישיותו?

אגב מיסטר סימנא, זה בסדר, בי ובדבריי אתה יכול לזלזל, להכפיש ולקשקש כיד ה' הטובה עליך, אבל אל תתחמק מביקורת אמיתית שמוטחת בכתיבה הארסית שלך, התחמקות נבובה בנוסח "דובר המפלגה" וכיו"ב אינה מתקבלת, בורא העולם יודע שלא העסיקה אותי ממטר השאלה להיכן הגרי"ב שרייבר משתייך או לא משתייך, ואתה אכן צודק, כידוע לכולם, אינני מזדהה עם העולה מדבריו, וזה בדיוק העניין, אותי לימדו שלא מקללים ומחרפים ת''ח גדול ברה"ר גם אם לא מסכימים עם דבריו. וזה הדבר היחיד שהפריע לי. ולא שאר הקשקושים שכתבת. אל תתלה את עצמך (תרתי משמע) בתירוצים לעוסים. ואל תנסה להתחמק בעקיפה מסביב. תתפלא, גם אותך מותר לבקר, לא רק את הגרי"ב שרייבר.

ועם כבר, סימנא, שאלה לי אליך, מה גרם לך לחזור עכשיו לניק שהשתמשת בו לפני עשר שנים? ממי אתה מתחבא?

ייש"כ על הטרחה שטרחת בהודעה מושקעת להפליא שכל כולה מוכיחה את טענתי באופן יוצא מן הכלל.
צא ובדוק לאורך כל האשכול ותמצא לא רק שלא שפטתי את אישיותו של הגריב"ש, אלא אפילו לא התייחסתי לדבריו כל עיקר (כי אם לטענת "תוכן" שרבים וטובים מן הגדולים סוברים כך, עניתי ואמרתי: "אין עוד גדולים בתורה וביראה שמדברים כמותו. לא ישמע ולא ימצא". ותל"מ). לא טענתי שהוא ת"ח שאין בו דעת, לא קללתי אותו, לא ביזיתי אותו.
בשונה מכהדר"ג, קטן אני מלחוות דעתי בעניינו הגריב"ש או לשפוט ערכם של ת"ח, ואת דעתי אשמור עמי.
כל שאמרתי שמותר וצריך לדון לגופו של עניין זה באופן הראוי, בלא פחד להט החרב המתהפכת של המחיקות, שכן אכסניה קטנה זו מלאה בבעלי דעה ובעלי סברא שמסוגלים לדון בדברים בשובה ונחת כדרכה של תורה, מבלי שהם זקוקים להשגחת ולפיקוח ולהדרכת הדר"ג ולהנחיותיו המפורטות בנוגע לדרך המדויקת שבה מותר או אסור להביע דעה או להתנסח. הם כבר אינם נערים קטנים והם ממש לא צריכים את ההודעות האוטומטיות על העמדה הרשמית של המפלגה, אותן הם מסוגלים לנחש לבד, לא בעניין זה ולא בשאר הוויכוחים, הודעות המזדרזות לבוא כאשר איכשהו עולה חשש לכבודה של המפלגה.
נערך לאחרונה על ידי סימנא ב ו' נובמבר 24, 2023 6:50 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' נובמבר 23, 2023 10:06 pm

הגיע העת לשפר שם האשכול הנושא השם: "דברי חיזוק מגדולי ישראל על המצב הקשה"..
ל: "דברי חוזק על גדולי ישראל במצבם הקשה"...

ויהי בימי שפוט השופטים, דור ששופט את שופטיו

באג2000

הודעהעל ידי באג2000 » ה' נובמבר 23, 2023 10:33 pm

עקביה כתב:ביתד של יום ג' האחרון (ח' כסלו תשפ"ד) הובאה שיחה עם הרב יהושע אייכנשטיין.
בין השאר שואל הכתב: "והיכן באמת השורש בתורה למצב הקשה שאנחנו שרויים בו?"
והרב עונה ומביא את דבריו של רבי חיים ויטל בפירושו 'עץ הדעת טוב' על תהלים (קכד) על גלות ישמעאל, שהיא הקשה מכל הגלויות וכו' וכו'.

דברים כאלה יצא לי לשמוע ולקרוא לפני שנים רבות מפי מחב"תים שונים.
תהיתי אז ואני תוהה היום, האם יש אדם בעולם החושב שמצבינו היום קשה יותר מאשר מצבם של אבותינו בגלות אירופה?
ואם יאמר האומר שכעת, לאחר שמחת תורה תשפ"ד התברר שאכן כן, כי דברים כאלה לא היו באירופה, אשיב לו שאמנם הפוגרומים המקומיים לא היו כאלה, אבל מאורעות ת"ח ות"ט ופרעות פטליורה ימ"ש, עלו בהרבה על מה שקרה לנו כעת, וכל זה בלי להזכיר את השואה, ובלי לדבר על המצב השפל והעלוב שלהם בין הגויים, כידוע למי שקרא ספרי היסטוריה או ספרי אוטוביוגרפיה בני התקופה.

בקיצור, לא ברור לי מה הם רוצים.

מבחינה רוחנית המצב שלנו אכן יותר קשה מגלות אדום, העובדה שהקב''ה מרחם עלינו זה לא בהכרח קושיה על מהרח''ו...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ו' נובמבר 24, 2023 12:50 am

סימנא כתב:
פרנקל תאומים כתב:סתם שאלה, נניח שהצדיקומטר המקצועי של החכמולוג סימנא הכריע בנחרצות להלכה ולמעשה שת"ח מפורסם פלוני הוא "ת"ח שאין בו דעת" (והרי מסתמא יש לו לסימנא בבית גנזיו כמה כרכים עמוסים בשמות של ת"ח שהוא הכריע ברוחב דעתו שהם "ת"ח שאין בו דעת"), האם זה אומר שמעתה ואילך התבטלו ממנו כל ההלכות שנאמרו בת"ח, ומותר לבזותו ולחרפו ברבים בחדווה ובעיזוז וכל המרבה הרי זה משובח? האם יש סעיף ברמב"ם או בשו"ע כה"ל: "ת"ח שאין בו דעת, מותר ומצוה לבזותו באופן אישי וירוד כאחד הריקים" עכ"ל. אני מתכווין לשו"ע של רבי יוסף קארו, לא של סימנא. ואם כבר, אולי באמת יש שם גם סעיף בו מפורט מי נכלל בגדר "ת"ח שאין בו דעת" ומי לא. כדי שנדע איך עלינו לנהוג במקרה דנן ובשאר המקרים שנקרים לפתחו של מיודעינו סימנא.

ייש"כ על הטרחה שטרחת בהודעה מושקעת להפליא שכל כולה מוכיחה את טענתי באופן יוצא מן הכלל....
בלה בלה בלה וגו'.

הספיקה לי השורה הראשונה כדי להבין את שהבנתי גם קודם - עם מי יש לי כאן עסק.
את כל שאר האריכות לא טרחתי לקרוא. חבל על הזמן.
כבר אמר שלמה המלך ע''ה אם תכתוש וכו' לא תסור מעליו איוולתו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ו' נובמבר 24, 2023 1:03 am

עקביה כתב:
דרומי כתב:ומזה תוכל להשליך בעניננו, שיתכן שדוקא הציפיות מהמדינה והצבא גורמים לאכזבה יותר קשה ולקושי נפשי יותר מאשר יהודי פשוט שנולד וגדל כל ימיו ב'שטעטל' ולא היו לו ציפיות גדולות מידי.

ייש"כ.
כיוון מעניין, אבל אני חושב שלא משמע כך מתוך הדברים (שלא הבאתי כאן, כי הם די מוכרים).

רק הערה: גלות ישמעאל היא כמובן לא רק כאן באר"י אלא בכל העולם, היא מאיימת על כל העולם ועל עמ"י בפרט בכל קצווי תבל.
אני לא חושב שמתכוונים לומר שבמצב הנתון כעת גלות זו קשה יותר מכל גלויות העבר, אלא רק בפוטנציה ח"ו. הרי העתיד עדיין... ה' ישמרנו שזממם לא יעלה בידם.

יש גם את ההיבטים הרוחניים של הגלויות, כפי שכתב כאן ידידינו הרב צו''מ באשכול אחר, גלות אדום היינו הפקרות וכו' גלות ישמעאל היינו וכו'.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ו' נובמבר 24, 2023 11:04 am

כידוע אמר הסטייפלר שמי שעוזב את הלימוד אינו מתעשר. אם נגזר עליו להתעשר, ייתעשר, ואם לאו- לא.
מה שהתברר לי מכמה וכמה עובדות, אפשר לומר הרבה עובדות, שישנם יהודים שעזבו את הלימוד, אך עבודה אין להם. נבחנו להייטק ונפלו, לעריכת דין ולא עברו את המבחנים, פיטרו אותם או שהם ב'עבודות מזדמנות' או בעיקר 'בין עבודות'.
כעת הצבא מציע לחרדים להתגייס לטירונות. 300 שקל ליום, עוד 2000 שקל לכל ילד. ועוד אין ספור הטבות כלכליות מפליגות.
הצבא ישתמש בכל הטירונים הללו לחלוקת סנדויצים, זיהוי גופות או משגיחי כשרות, הכל לתקופות קצרות, בו הבעל, שבכל מקרה אין לו מה לעשות באמת בחיים, עוזב קצת את הבית ומשתכר יפה יפה, מעבר לכל נסיונותיו הכושלים. והנה השקפה חדשה יצאה לעולם....
מתי שהוא הצבא יבין את כל הפוליישטיק, או שלצבא יש ענין לשמן את הפולשטייק, מטעמי שילוב חרדים בצבא, יחצנו"ת ופוליטיקה וכדומה, כ"א ייקח את זה לאיזה כיוון שהוא רוצה (ציידים/או סתם פוליטיקה שהחרדים יכולים ללכת עם הימין/וכו'), ובינתיים כביכול יש כאן 'מגמה' משומנת בהרבה כסף. כסף גדול לאתרים, כסף גדול יחסית לכל משועמם שבאמת לא מביא לחם הביתה.
מיודעי ומכירי קאמינא בכו"כ משועממים כאלה.
לא נכנס כמובן לשאלה ההשקפתית ולמגמות ולכל נושא הפורום, כ"א בדעתו הנודעת משכבר. אך כדאי לדעת את העובדות. הרבה חרדים שחשבו שהעולם בחוץ יחסל להם את האוברדרפט, וגילו שהאברכים המתמידים מחתנים את ילדיהם ביתר קלות מהם, בלי כל צורך לנקר עינים לאף אחד באולמות פאר, ולהמשיך ללמוד תורה בשמחה ונחת, והם? מפסיקים להסתובב 'בין עבודות', מתגייסים כעת לטירונות שאין בהם תועלת צבאית, מקבלים טיפולי שינים חינם מהצבא ומסדרים לעצמם משכורת נכבדה, כביכול בשם השקפה חדשה. דער גאנצע עולם איז משל. דער נמשל איז געלט.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ו' נובמבר 24, 2023 11:45 am

ש. ספראי כתב:כידוע אמר הסטייפלר שמי שעוזב את הלימוד אינו מתעשר. אם נגזר עליו להתעשר, ייתעשר, ואם לאו- לא.
מה שהתברר לי מכמה וכמה עובדות, אפשר לומר הרבה עובדות, שישנם יהודים שעזבו את הלימוד, אך עבודה אין להם. נבחנו להייטק ונפלו, לעריכת דין ולא עברו את המבחנים, פיטרו אותם או שהם ב'עבודות מזדמנות' או בעיקר 'בין עבודות'.
כעת הצבא מציע לחרדים להתגייס לטירונות. 300 שקל ליום, עוד 2000 שקל לכל ילד. ועוד אין ספור הטבות כלכליות מפליגות.
הצבא ישתמש בכל הטירונים הללו לחלוקת סנדויצים, זיהוי גופות או משגיחי כשרות, הכל לתקופות קצרות, בו הבעל, שבכל מקרה אין לו מה לעשות באמת בחיים, עוזב קצת את הבית ומשתכר יפה יפה, מעבר לכל נסיונותיו הכושלים. והנה השקפה חדשה יצאה לעולם....
מתי שהוא הצבא יבין את כל הפוליישטיק, או שלצבא יש ענין לשמן את הפולשטייק, מטעמי שילוב חרדים בצבא, יחצנו"ת ופוליטיקה וכדומה, כ"א ייקח את זה לאיזה כיוון שהוא רוצה (ציידים/או סתם פוליטיקה שהחרדים יכולים ללכת עם הימין/וכו'), ובינתיים כביכול יש כאן 'מגמה' משומנת בהרבה כסף. כסף גדול לאתרים, כסף גדול יחסית לכל משועמם שבאמת לא מביא לחם הביתה.
מיודעי ומכירי קאמינא בכו"כ משועממים כאלה.
לא נכנס כמובן לשאלה ההשקפתית ולמגמות ולכל נושא הפורום, כ"א בדעתו הנודעת משכבר. אך כדאי לדעת את העובדות. הרבה חרדים שחשבו שהעולם בחוץ יחסל להם את האוברדרפט, וגילו שהאברכים המתמידים מחתנים את ילדיהם ביתר קלות מהם, בלי כל צורך לנקר עינים לאף אחד באולמות פאר, ולהמשיך ללמוד תורה בשמחה ונחת, והם? מפסיקים להסתובב 'בין עבודות', מתגייסים כעת לטירונות שאין בהם תועלת צבאית, מקבלים טיפולי שינים חינם מהצבא ומסדרים לעצמם משכורת נכבדה, כביכול בשם השקפה חדשה. דער גאנצע עולם איז משל. דער נמשל איז געלט.

איך כל זה קשור לאשכול?
מישהו כאן הציע/תמך בגיוס חרדים, כללית או כעת?
לא הבנתי.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ו' נובמבר 24, 2023 12:22 pm

באג2000 כתב:מבחינה רוחנית המצב שלנו אכן יותר קשה מגלות אדום, העובדה שהקב''ה מרחם עלינו זה לא בהכרח קושיה על מהרח''ו...

אחר בקשת המחילה, זה לא כ"כ ממין העניין.
לא על זה מדובר.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 174 אורחים