מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון ר' נפתלי אנשין בעל חומש פשוטו של מקרא ורש"י כפשוטו זצ"ל

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
ונתנו ידידים

Re: הגאון בעל מחבר פשוטו של מקרא זצ"ל

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » א' מרץ 03, 2024 9:07 pm

זאב ערבות כתב:
עתניאל בן קנז כתב:ככל הנראה, כן.

הנקודה שניסיתי לעורר שלבא ולומר שפלוני נפטר מסיבה זו או אחרת היא דברי נביאות. ומדוע נפטרו האר"י והרמ"א בגיל צעיר? ומדוע יש אנשים שנרדפו עד חורמה ולא נפטרו ולבם היה בריא כאולם? כלומר ניתן לדון שוב על טיבו של הספר, אך לכנות מי שיצאו נגדו רוצחים ועוד מיני האשמות? ובלי להתיחס לאישיותו של תוכן לפי הדברים שנכתבו עליו לעיל (שגם זה מין רדיפה) האם אסור לבקר ספרים?
אם המחבר היה ת"ח משכמו ומעלה כפי שמתארים אותו, היה צריך לדעת ולהבין שתקום עליו ביקורת במוקדם או במאוחר, ואיני יודע אם הראה את הספר למביני דבר לפני שהדפיס אותו, וכאשר החלה לצאת הביקורת נגדו היה צריך לאזור חלציו ולתרץ את הקשיים בפירושיו. גם את הרמב"ם ביקרו והוא לא נפטר מכך אלא השיב למשיגיו.

כשמבקרים מישהו אין בעיה כשרודפים אותו ומשמיצים אותו זה סיפור אחר, ועיין בהודעתי הנ"ל, וחוץ מזה מה לך להביא ראיה מהרמבם וכדומה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' מרץ 03, 2024 9:32 pm

ונתנו ידידים כתב:כשמבקרים מישהו אין בעיה כשרודפים אותו ומשמיצים אותו זה סיפור אחר, ועיין בהודעתי הנ"ל, וחוץ מזה מה לך להביא ראיה מהרמבם וכדומה.

מה הבעיה מלהביא את הרמב"ם? האם לא שרפו לו את המורה? הדרך הנכונה היא לשלוח למחבר ספר הערות ולהראות לו היכן שגה, אך יש כאלו שאין להם סבלנות לכך ומיד יוצאים בביקורת קולנית ורדיפות ופשקווילים ויש דוגמאות רבות

תוכן

Re: הגאון ר' נפתלי אנשין בעל חומש פשוטו של מקרא ורש"י כפשוטו זצ"ל

הודעהעל ידי תוכן » ב' מרץ 04, 2024 12:12 am

חברא כתב:אמור נא לי הרב תוכן, איך זה שהנודע ביהודה שניהל מלחמות חרמה נגד ההשכלה, נתן הסכמה לחיבור שהוא ממש אותו דרך של פשוטו של מקרא (וכן הגר"ח מואלאז'ין ואחיו, ועוד מגדולי דורו)?
הוא לא השכיל להבין שהחיבור יכול להוביל לחילול שבת של הנכדים?

הנה דוגמאות להשוואה בין החיבורים - מצא את ההבדלים:
viewtopic.php?p=734349#p734349
viewtopic.php?p=734509#p734509
viewtopic.php?p=808246#p808246

אני לא יודע התשובה לשאלתך. לא השוויתי בין החיבורים, אז אני לא יודע מה לענות. רק דבר אחד יש לי להוסיף, שאין ספק שההקשר החברתי של ימינו השפיע על ההתנגדות לחומש זה. זאת אומרת, אחרי שאנשים ראו את ההכחשה של תורה שבעל פה שנובעת מתוך הבתי המדרש השונים המזוהים עם פשוטו של מקרא, ועל התורות המוזרות שהם מפרסמים, על כן יצאו במלחמת חורמה נגד החומש. יכול להיות, שבסביבה תרבותית אחרת, החומש לא היה גורר כזה התנגדות.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' מרץ 04, 2024 12:14 am

נטורי קרתא כתב:
תוכן כתב:אין לי מושג על כל מה שאתה מדבר. כאמור, הייתי מעורב קצת בענין זה, ומה שאני בעיני ראיתי והייתי שותף בו, היו לענינו של החומש בלבד, ללא שום דיון על המחבר. והמכתבים והפניות לראשי ישיבות וכיוצא שגם בזה הייתי מעורב קצת, היו כולם בכבוד הראוי, ובהצגת הטענות בלבד. זה מה שאני יודע.

לפי הנשמע והנראה, הרבה מן הטענות עסקו במוטיבציה של הספר, במגמה הנסתרת שלו, במניעים מאחורי הקלעים, בבית המדרש שהוא מייצג.
אדרבה, אתה מוזמן להעלות את המכתבים ששלחו לרבנים. נייתי ספר ונחזי!

חיפשתי מהר אם נשארו אצלי מהמכתבים האלו, ובינתיים אני לא מוצא. בכל אופן, בכל מה שאני הייתי מעורב, הדיון היה אך ורק לגופו של הספר.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' מרץ 04, 2024 12:16 am

החברים שלי שמתנגדים לחבורת פשוטו של מקרא, הם תמימים עוד יותר ממני. מעבר לנושא העקרוני לא מעניין אותם שום דבר אחר.

לא יודע מה לענות על ההאשמה המופרכת שהבאת. מן הסתם, הדברים נאמרו בלהט הראשוני של הויכוח, קודם שהעובדות היו ידועות.

כבר דיברתי על תרבות הויכוח שבציבור החרדי, אין טעם להביא עוד ועוד דוגמאות.

בריה נמוכה כתב:
תוכן כתב:אין לי מושג על כל מה שאתה מדבר. כאמור, הייתי מעורב קצת בענין זה, ומה שאני בעיני ראיתי והייתי שותף בו, היו לענינו של החומש בלבד, ללא שום דיון על המחבר. והמכתבים והפניות לראשי ישיבות וכיוצא שגם בזה הייתי מעורב קצת, היו כולם בכבוד הראוי, ובהצגת הטענות בלבד. זה מה שאני יודע.

דוגמא אחת מני רבים אנא תסביר אותו להאשים אותו כבוגר מכון מנדל
[אולי אתה תמים ולא קלטת את השיטות של חבריך למערכה שרק אחרי שהצליחו לשכנע את רבני ליקווד שעומד מאחורי החומש הם בית מדרש הגר"א והרב אורי הולצמן רק אז הם הוציאו את המכתב השלישי נגד החומש - או ר' גבריאל קרויס שקיבל טרור קשה ורק אח"כ הוציא שלח אימיל שמתנער מהחומש]
ואציין את גודל היר"ש שלו ממה שהובא כאן

הייתי בהלויה הכואבת והדומעת.
אחד מבניו סיפר כי ביום הפורים כטוב לבו ביין, נעמד ר' נפתלי על הכסא ופנה אל כל הנוכחים:
יש פסוק אחד, שהוא כל כך נורא, שאני לא יודע איך אפשר לעכל אותו, וכך הרחיב עוד ועוד במעלת אותו פסוק נעלם וטמיר.
עד שגילה כי הפסוק הוא "אשרי העם שככה לו, אשרי העם שה' אלוקיו".
איזו הרגשה נפלאה ועמוקה בגדלות הבורא ית"ש.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' מרץ 04, 2024 12:21 am

מחשבה אחת כתב:לא קצת מפליא בעיניך, שרק דיינים זקנים מסטאמר הם יודעים מה זה פרשנות המקרא, ואילו פוסקים מן המיינסטרים שכל בית ישראל נשען עליהם, אינם מבינים כלום בפרשנות המקרא?

לא זה ולא זה יודעים מה זה פרשנות המקרא. דייני סטמר לא מכירים אפילו את המילה 'פרשנות', אלא הם מתנגדים מטעם אחר, מפני שהוא מפרש בשונה מרש"י. ובקשר לפוסקים שנחשבים מיינסטרים, אספר מעשה שהיה. אחד הרבנים האלו הוציאו מכתב נגד פשוטו של מקרא, שהיה פשוט עם הארצות גמורה, הוא לא הכיר את הנושא, ולא ידע מה להתקיף בכלל. ניגשתי אליו ואמרתי אליו, שבהתקפה מסוג זה הוא צריך להציב אלטרנטיבה איך ללמוד את הפסוקים, וכך יזכו להבחין בין תכלת וקלא אילן. הוא אמר לי, מה הבעיה, שכל אחד שיש לו בעיה בפרשנות המקרא שיגש אלי. אמרתי לו, אז אני רוצה לכתוב לכם מכתב עם כמה שאלות שמציקות לי בביאור המקראות, ואדרבה אשמח לשמוע תשובה ממך. כתבתי את המכתב ושלחתי אליו, ואז אחרי כמה שבועות פגשתי אותו, ושאלתי אותו אם הוא קיבל את המכתב, והוא ענה, שהוא קיבל, ואין לו מה לענות, כי אלו לא נושאים שהוא מתעסק בהם.

זאת אומרת, שהביקורת שהם מצביעים עליה היא בדרך כלל נכונה, אבל לא מביעים אותה בצורה הנכונה, שבעלי פשוטו של מקרא יבינו מה רוצים מהחיים שלהם.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' מרץ 04, 2024 12:24 am

יהושפט כתב:
תוכן כתב:
ועוד יותר מזה, אני מאמין שהמחבר עצמו שהיה יהודי ת"ח וירא אלוקים, בודאי שמח על הביקורת והיה קשוב למה שטענו נגדו, שהרבה מהם ת"ח מופלגים ועולים עליו הרבה בידיעת התורה. וזה רק חברי פשש"מ שמנצלים את המקרה המצער הזה כדי לקדם את השקפת עולמם.

ובאמת לא היה ראוי להפוך את האשכול על פטירת הנפטר הדגול להתנצחות על פשש"מ, אבל חברי פשש"מ הם אלו שהפכו את האשכול להתנצחות, והם לגמרי אחראים למה שקרה. ודי בזה.

אדון תוכן, תגיד לי, אין גבול לרשעות ו/או לטפשות?
כל מי שהכיר את המחבר יודע שהאיש היה שבור ורצוץ עד דכדוכה של נפש ממה שעשו לו, כפשוטו ממש
אתה חושב שאתה או רעיך עשיתם כדין, לחיי, את זה הקב"ה יחליט, לצורך הענין אני מקבל את כל ההשמצות שהשמיצו אותו, והיה ראוי לקורעו כדג ביום הכיפורים שחל בשבת
אבל לעמוד על גופתו הטריה בגסות כזו ולכתוב איוולת מרושעת שכזו, שהמחבר שמח במה שנעשה לו, ועוד מאדם שטוען שהוא היה מעורב במערכה, זהו מעשה נבלה שאין למעלה ממנו, בושה וחרפה!
ותאמין לי כתבתי מאד בעדינות

אם טעיתי, איתי תלין משוגתי, ואני מתנצל. אני דנתי את המחבר לכף זכות, שאם מישהו אומר ביקורת, אז צריך להקשיב. אולי היה שבור ורצוץ מההאשמות שוא, וכן היה קשוב לביקורת הענינית, אני פשוט לא יודע. לא הכרתי את הבן אדם בכלל, וכמובן שאין לי שום ענין להתקיף אותו אישית, וגם לא עשיתי כך בשום צורה ובשום דרך.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ב' מרץ 04, 2024 12:30 am

תוכן כתב:
מחשבה אחת כתב:לא קצת מפליא בעיניך, שרק דיינים זקנים מסטאמר הם יודעים מה זה פרשנות המקרא, ואילו פוסקים מן המיינסטרים שכל בית ישראל נשען עליהם, אינם מבינים כלום בפרשנות המקרא?

לא זה ולא זה יודעים מה זה פרשנות המקרא. דייני סטמר לא מכירים אפילו את המילה 'פרשנות', אלא הם מתנגדים מטעם אחר, מפני שהוא מפרש בשונה מרש"י. ובקשר לפוסקים שנחשבים מיינסטרים, אספר מעשה שהיה. אחד הרבנים האלו הוציאו מכתב נגד פשוטו של מקרא, שהיה פשוט עם הארצות גמורה, הוא לא הכיר את הנושא, ולא ידע מה להתקיף בכלל. ניגשתי אליו ואמרתי אליו, שבהתקפה מסוג זה הוא צריך להציב אלטרנטיבה איך ללמוד את הפסוקים, וכך יזכו להבחין בין תכלת וקלא אילן. הוא אמר לי, מה הבעיה, שכל אחד שיש לו בעיה בפרשנות המקרא שיגש אלי. אמרתי לו, אז אני רוצה לכתוב לכם מכתב עם כמה שאלות שמציקות לי בביאור המקראות, ואדרבה אשמח לשמוע תשובה ממך. כתבתי את המכתב ושלחתי אליו, ואז אחרי כמה שבועות פגשתי אותו, ושאלתי אותו אם הוא קיבל את המכתב, והוא ענה, שהוא קיבל, ואין לו מה לענות, כי אלו לא נושאים שהוא מתעסק בהם.

זאת אומרת, שהביקורת שהם מצביעים עליה היא בדרך כלל נכונה, אבל לא מביעים אותה בצורה הנכונה, שבעלי פשוטו של מקרא יבינו מה רוצים מהחיים שלהם.

רק תסביר איך הביקורת נכונה אם זה לא התחום שלו והוא לא מתעסק בזה???

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' מרץ 04, 2024 12:38 am

מענה איש כתב:רק תסביר איך הביקורת נכונה אם זה לא התחום שלו והוא לא מתעסק בזה???

כי זה מעורפל והולך סחור סחור ולא פוגע בנקודה.

מחשבה אחת

הודעהעל ידי מחשבה אחת » ב' מרץ 04, 2024 12:46 am

תוכן כתב:

אולם לדבריך אין לדיינים הזקנים מסטמאר (וגם לא לשאר הפוסקים המקובלים בכלל ישראל) את הכלים הנדרשים כדי לשפוט בתחום זה, ולכל היותר הם יכולים לקלוע אל האמת כמו שעון מקולקל. ואם כן, הגע בעצמך, במקצוע כה עדין ומורכב - שאפילו רוב הרבנים אין להם עסק והבנה בו - ניתן לגזור בפשטות ובשרירות לב שספר פלוני סוטה מן הדרך המקובלת? אם כן לא הנחת בת לאברהם אבינו!

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' מרץ 04, 2024 12:48 am

מחשבה אחת כתב:
תוכן כתב:

אולם לדבריך אין לדיינים הזקנים מסטמאר (וגם לא לשאר הפוסקים המקובלים בכלל ישראל) את הכלים הנדרשים כדי לשפוט בתחום זה, ולכל היותר הם יכולים לקלוע אל האמת כמו שעון מקולקל. ואם כן, הגע בעצמך, במקצוע כה עדין ומורכב - שאפילו רוב הרבנים אין להם עסק והבנה בו - ניתן לגזור בפשטות ובשרירות לב שספר פלוני סוטה מן הדרך המקובלת? אם כן לא הנחת בת לאברהם אבינו!

הספר מריח לא טוב. וכל אחד אומר את הביקורת בצורה שהוא מבין אותה. אבל אף אחד לא כתב בפירוש, מהו פשט ומהו דרש ובמה פליגי רש"י והרשב"ם במהות הפשט, אף אחד לא דן בשאלה החשובה מכולם, שאלת ההקשר. הם צודקים במה שהם אומרים, אבל יש דרך יותר נכונה להגיד את הדברים.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' מרץ 04, 2024 1:40 am

תוכן כתב:עשרות? אני מסתפק אם היו חמשה פשקווילים שונים.

ואתה ממציא דברים, לעולם לא כתבו עליו שהוא סבור שאין אלוקים ואין יהדות.

והסיבה שיצאו כנגדו פשוטה וברורה מאד, הוא הוציא חומש עם מהלך חדש של לימוד המקרא, הרבה מעבר למה שעשו הרשב"ם ור' יוסף בכור שור ושאר הפשטנים. זה הביקורת. והיא צריכה להשמע.

אני מצרף לכאן פשקוויל לדוגמא (שלקחתי מאתר אחר), כדי שיראו מה אמרו ומה לא אמרו.

הפאשקעוויל הרדוד הזה הוא עוד התירוץ שלך?!

זה נקרא לדון לגופו של ענין? אתה היית שורד את הפאשקעוויל הזה?

והפאשקעווילן לא היו סופו של דבר. הוא כבר לא היה יכול למכור עותק אחד, אף למי שחולק על השקטיקלעך תורה המוזרים שלך, כי הגנבים והגזלנים הרשעים הקנאים הסתובבו וגזלו אותו מהבתי מדרשים וישיבות. האם ירידה לחייו ומניעת פרנסתו של אדם ג"כ מותר בתפיסת עולם שלך? הכל מותר משום שברור לך שהצאצאים יהיו מחללי שבת? והצאצאים של הגנבים יהיו מה? מתי מחית על הגנבים והגזלנים שהוציאו את הספרים משום פחד צאצאיהם?

אתה מציג סיפור שלא היה, כאילו היתה איזה ביקורת עניינית, ומחמת תגובת המחבר וחביריו המצב התדרדר נגד רצונם של המבקרים, ומביא ממגיבים באתר זה כאילו הם משקפים את המציאות האמיתית.
המחבר בעצמו לא היה פה, הוא היה ברחובותיו, והוא ראה מודעות ענקיות שהוציא כפירה מתחת ידו. מי שכתב וחותם על מילים אלו הוא בור ועם הארץ, אבל אין אף אחד שרוצה מודעות כאלה נגדו ברחוב. המכריזים הבלתי אחראיים דרשו נגדו בפומבי, ודרשו נגדו אישית, לא בביקורת. הכל מתועד באשכול האחר. הם אסרו עליו את מעשי ידיו, ולא נתנו לו שום מקום להגיב ולענות עליהם. זהו הסיפור שקרה, למרות שהיית מעדיף שזה לא קרה.
אם אתה בחרת בצד של הגנבים והגזלנים, הרשעים והעושקים, מסלפי התורה ומפיריה, אין לך להאשים את אחרים אלא את עצמך.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' מרץ 04, 2024 2:34 am

ונתנו ידידים כתב:יש פה למסתכל מן הצד דו שיח של חרשים.
אלו מדברים על ביקורת ואלו מדברים על רדיפות והשמצות,
אלו מדברים על מיתה ממחלה נוראה ואיננו יודעים חשבונות שמים, ואלו מדברים על מצב שהאדם הרגיש נרדף וכאוב עד שלא היה לו שום כח להתגבר על המחלה שלו.
ועכשיו לגופו של דבר אני לא מכיר את המציאות, אבל לטיעונם של המשפחה והמכרים והידידים הוא חלה כמו הרבה אנשים ובמקום להתאמץ ולהחזיק מעמד ולהשאר שמח כמו שידוע שזה הוא הדבר הטוב היותר במצב כזה ל"ע ול"ע, הוא היה מדוכא וכאוב מכל ההשמצות נגדו עד שלא היה לו כח ללחום עם המחלה ונפטר לבית עולמו.
אם כנים הדבר אז יש כאן ענין של רציחה ואין נפ"מ מה היו חשבונות שמים על פטירתו וכמו בכל רוצח שאיננו דנים בחשבונות שמים אלא במציאות שלפנינו.
אם יש טוענים שכל הסיפור מפוברק שיאמרו כן בפירוש שלא ההשמצות הכריעו אותו אלא המחלה.
עוד ויכוח מתנהל כאן אם היו השמצות או רק ביקורת עניינית, ידידיו ומשפחתו טוענים שהוא היה נרדף בכל אופני הרדיפות האפשריות, ומתנגדיו טוענים שהיה לנו ביקורת ענינית ובן אדם נורמלי אמור לקבל ביקורת כזו ובפרט כשיודע דמעשיו גרמו לי לדבר כזה.
עוד הוסיפו חלק שהכל היה בגרמת משפחתו שלא נתנו לו לקבל הבירורת, אמנם אם על זה המדובר הרי אין המכרים מכחישים את זה אלא טוענים שחוץ מהביקורת העניינית היו גם רדיפות והשמצות ואם לא אתה עשית את זה אם כן לא עליך תלונותיהם אלא על אלו שעשו את זה, ואם המתנגדים טוענים שלא היה השמצות כאלו בכלל שיאמרו כן מפורש, ואם מודים שהיו כאלו אם כן מה להם לריב על דם חלל שנשפך.
גילוי נאות: אני כשלעצמי מתנגד לחומש הנ"ל משום הביקורת הענייני שיש עליו ובעיקר משום טענת הרב איש ספר, ומכל מקום את הויכוח באשכול זה איני מבין.

זה לא סוד, שרבים מן אלו שנופלים למשכב חולים ל"ע מן המחלה הממארת, זה בגלל לחצים ודאגות המדאיגים עלו והשתרגו בלבם, וכבר אמר החכם מכל אדם (משלי יח יד) רוח איש יכלכל מחלהו,
ובדיוק כן, קרה להרב מחבר פשש"מ, שעוללו לו רודפיו ומחרפיו, שברור כשמש ש'לא' נתכוונו לשם שמים.....
וכידוע שבמדינת רוסיא, עדיין נוהג ככה, אותם שעולה להם מחשבות להתקומם נגד משטר פוטין... 'מתים' ממש פתאום מ'מחלה' או ש'נכשלים' ונופלים מן החלון ......,

אבי-העזרי

הודעהעל ידי אבי-העזרי » ב' מרץ 04, 2024 3:11 am

חבל, לפני רגע היה פה אשכול ארוך (ונעול) בן 50 עמודים,
לפתע פתאום נעלם, וקוצץ ל-3 בלבד.
בין הדברים האישיים (ואולי המיותרים) שהיו בו, היה בו חומר רב ערך, והרבה מידע היסטורי,
חבל על דאבדין.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' מרץ 04, 2024 3:17 am

אבי-העזרי כתב:חבל, לפני רגע היה פה אשכול ארוך (ונעול) בן 50 עמודים,
לפתע פתאום נעלם, וקוצץ ל-3 בלבד.
בין הדברים האישיים (ואולי המיותרים) שהיו בו, היה בו חומר רב ערך, והרבה מידע היסטורי,
חבל על דאבדין.

האשכול עדיין קיימא וקאי, viewtopic.php?f=7&t=20852&p=808784
איפה ראית שנעלם?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' מרץ 04, 2024 3:20 am

אראל כתב:
ונתנו ידידים כתב:יש פה למסתכל מן הצד דו שיח של חרשים.
אלו מדברים על ביקורת ואלו מדברים על רדיפות והשמצות,
אלו מדברים על מיתה ממחלה נוראה ואיננו יודעים חשבונות שמים, ואלו מדברים על מצב שהאדם הרגיש נרדף וכאוב עד שלא היה לו שום כח להתגבר על המחלה שלו.
ועכשיו לגופו של דבר אני לא מכיר את המציאות, אבל לטיעונם של המשפחה והמכרים והידידים הוא חלה כמו הרבה אנשים ובמקום להתאמץ ולהחזיק מעמד ולהשאר שמח כמו שידוע שזה הוא הדבר הטוב היותר במצב כזה ל"ע ול"ע, הוא היה מדוכא וכאוב מכל ההשמצות נגדו עד שלא היה לו כח ללחום עם המחלה ונפטר לבית עולמו.
אם כנים הדבר אז יש כאן ענין של רציחה ואין נפ"מ מה היו חשבונות שמים על פטירתו וכמו בכל רוצח שאיננו דנים בחשבונות שמים אלא במציאות שלפנינו.
אם יש טוענים שכל הסיפור מפוברק שיאמרו כן בפירוש שלא ההשמצות הכריעו אותו אלא המחלה.
עוד ויכוח מתנהל כאן אם היו השמצות או רק ביקורת עניינית, ידידיו ומשפחתו טוענים שהוא היה נרדף בכל אופני הרדיפות האפשריות, ומתנגדיו טוענים שהיה לנו ביקורת ענינית ובן אדם נורמלי אמור לקבל ביקורת כזו ובפרט כשיודע דמעשיו גרמו לי לדבר כזה.
עוד הוסיפו חלק שהכל היה בגרמת משפחתו שלא נתנו לו לקבל הבירורת, אמנם אם על זה המדובר הרי אין המכרים מכחישים את זה אלא טוענים שחוץ מהביקורת העניינית היו גם רדיפות והשמצות ואם לא אתה עשית את זה אם כן לא עליך תלונותיהם אלא על אלו שעשו את זה, ואם המתנגדים טוענים שלא היה השמצות כאלו בכלל שיאמרו כן מפורש, ואם מודים שהיו כאלו אם כן מה להם לריב על דם חלל שנשפך.
גילוי נאות: אני כשלעצמי מתנגד לחומש הנ"ל משום הביקורת הענייני שיש עליו ובעיקר משום טענת הרב איש ספר, ומכל מקום את הויכוח באשכול זה איני מבין.

זה לא סוד, שרבים מן אלו שנופלים למשכב חולים ל"ע מן המחלה הממארת, זה בגלל לחצים ודאגות המדאיגים עלו והשתרגו בלבם, וכבר אמר החכם מכל אדם (משלי יח יד) רוח איש יכלכל מחלהו,
ובדיוק כן, קרה להרב מחבר פשש"מ, שעוללו לו רודפיו ומחרפיו, שברור כשמש ש'לא' נתכוונו לשם שמים.....
וכידוע שבמדינת רוסיא, עדיין נוהג ככה, אותם שעולה להם מחשבות להתקומם נגד משטר פוטין... 'מתים' ממש פתאום מ'מחלה' או ש'נכשלים' ונופלים מן החלון ......,

מענין מנין ידוע לך הסוד הזה. באתר nci של המכון הלאומי לסרטן של ארה"ב מובא שאין הוכחה לקשר ישיר בין לחצים ודאגות למחלה, מה שכן למי שיש כבר יכול להאיץ ולהחמיר.
אך בא נאמר לשיטתך הלא סודית שיש קשר, אז לאו דווקא קשור למחברי ספרים, אלא כל מי שגורם עוולה גורם למאן דהו לחצים ודאגות נחשב רוצח אם עקב כך נפל למשכב ונפטר ולא משנה מאיזו מחלה, התקפת לב, שטף במח וכו'.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' מרץ 04, 2024 3:28 am

היה כאן תלמיד חכם עדין, חיבר ספר מצוין, והנה קבוצת אנשים התנפלו עליו, ירדו לחייו וימררוהו ורובו בעלי חיצים, שברו את רוחו ורצצו אותו לגמרי כתישה אחר כתישה כתית למנחות, ולמגינת לב הוא נחלה ונפטר....

מה אתה רוצה לומר כעת בדיוק???? ברור לך לחלוטין שהוא 'לא' מת ממגינת לב כי אם מיתה טבעית לגמרי????

נניח שזה רק "חשש וסברא", שהרדיפות עליו, גרמו, או קרבו, את מותו, האם אין מקום לחוש לדון את הרודפים כספק רוצחים??, וכי ספק רציחה קל בעיניך???,
באיזה הפקר וועלט אנו חיים??? ......

ה'התתמות' ממך ממש נפלא! וכי סתם 'ביקורת' מצאו בו? והלא ניהלו אתו מלחמת חרמה, קול קורא'ס מסוף העולם עד סופו, דימו אותו לראשי המשכילים הרמ"ד וחביריו, כרוזים גדולים באותיות ענק שדנו את ספרו 'לשריפה'........, אחר שבע שנים שכלל ישראל למדו ועסקו בפירושו הנפלא, הפירוש 'רש"י כפשוטו' נחל הצלחה גדולה עד אין לשער!...., ופתאום נתעוררו ... אוי, הלא המחבר הזה אין כוונתו כי אם להעביר את כלל ישראל על הדת......

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' מרץ 04, 2024 4:16 am

נראה לי שאנו כותבים בשתי שפות שונות. הגבתי לדבריך שכתבת שרבים מאלו שנופלים למשכב חולים ל"ע מהמחלה... ועל זה כתבתי שבאתר הרשמי של אותה מחלה מובא שאין הוכחה ישירה לכך שלחצים וכדומה גורמים למחלה, אך כן יש הוכחה שהם יכולים לגרום להאצה. ועוד כתבתי בדרך אגב שלאו דווקא מחברי ספרים אלא כל מי שנעשים לו עוולות כלשהן ולאו דווקא אותה מחלה אלא גורמים אחרים כהתקף לב וכדומה.
אז על מה בדיוק אתה מתקיף אותי? האם כתבתי שהוא לא מת מאותה מחלה? ושלא גרמו לרציחתו? אין כאן שום התממות כלשהי מצדי פשוט העמדת עובדות גרימת אותה מחלה על דיוקם ללא שום קשר לר' אנשין ומה גרם לו את המחלה, שזה דבר שאיש אינו יכול לדעת.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ב' מרץ 04, 2024 5:48 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

חברא

הודעהעל ידי חברא » ב' מרץ 04, 2024 4:36 am

תוכן כתב:
חברא כתב:אמור נא לי הרב תוכן, איך זה שהנודע ביהודה שניהל מלחמות חרמה נגד ההשכלה, נתן הסכמה לחיבור שהוא ממש אותו דרך של פשוטו של מקרא (וכן הגר"ח מואלאז'ין ואחיו, ועוד מגדולי דורו)?
הוא לא השכיל להבין שהחיבור יכול להוביל לחילול שבת של הנכדים?

הנה דוגמאות להשוואה בין החיבורים - מצא את ההבדלים:
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?p=734349#p734349
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?p=734509#p734509
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?p=808246#p808246

אני לא יודע התשובה לשאלתך. לא השוויתי בין החיבורים, אז אני לא יודע מה לענות. רק דבר אחד יש לי להוסיף, שאין ספק שההקשר החברתי של ימינו השפיע על ההתנגדות לחומש זה. זאת אומרת, אחרי שאנשים ראו את ההכחשה של תורה שבעל פה שנובעת מתוך הבתי המדרש השונים המזוהים עם פשוטו של מקרא, ועל התורות המוזרות שהם מפרסמים, על כן יצאו במלחמת חורמה נגד החומש. יכול להיות, שבסביבה תרבותית אחרת, החומש לא היה גורר כזה התנגדות.

בתחלה כתבת בצורה נחרצת:
...הוא בעצם במוקדם או במאוחר עוקר את התורה. דהיינו, על אף שללא ספק מחברו היה יהודי ירא"ש מרבים, אבל אלו שלומדים בחומש פשוטו של מקרא ועושים ממנו עיקר, צאצאיהם יהיו מחללי שבת.

ועכשיו הנושא נהיה תלוי ב'הקשר חברתי' ו'סביבה תרבותית'?
זאת אומרת, החומש 'פשוטו של מקרא', אילו היה בא לפני הנודע ביהודה והגר"ח מואלאז'ין היה מקבל הסכמה נלהבת?

ואל תענה שוב "לא השוויתי בין החיבורים, אז אני לא יודע מה לענות" - לפני שיוצאים נגד מישהו בפסקנות כזו, וכותבים שאף אחד עדיין לא כתב פירוש כזה, כדאי באמת לבדוק שחומש כזה לא היה מעולם. אני טוען שהפירוש של ר' שלמה דובנא הוא אותו מהלך של 'פשוטו של מקרא' בדיוק.

חברא

הודעהעל ידי חברא » ב' מרץ 04, 2024 5:01 am

ואגב, המתעניין בשיטתו של הרב 'תוכן' בנושא, ימצא ענין רב באשכולות הבאים (שפתח הרב הנ"ל):
בלבול מוחין מוחלט בכל הנוגע ללימוד המקרא
המשך הכחשת תורה שבע"פ בפי בעלי פשש"מ בצירוף ו' הקדמות

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ב' מרץ 04, 2024 7:29 am

תוכן כתב:
יהושפט כתב:
תוכן כתב:
ועוד יותר מזה, אני מ.אמין שהמחבר עצמו שהיה יהודי ת"ח וירא אלוקים, בודאי שמח על הביקורת והיה קשוב למה שטענו נגדו, שהרבה מהם ת"ח מופלגים ועולים עליו הרבה בידיעת התורה. וזה רק חברי פשש"מ שמנצלים את המקרה המצער הזה כדי לקדם את השקפת עולמם.

ובאמת לא היה ראוי להפוך את האשכול על פטירת הנפטר הדגול להתנצחות על פשש"מ, אבל חברי פשש"מ הם אלו שהפכו את האשכול להתנצחות, והם לגמרי אחראים למה שקרה. ודי בזה.

אדון תוכן, תגיד לי, אין גבול לרשעות ו/או לטפשות?
כל מי שהכיר את המחבר יודע שהאיש היה שבור ורצוץ עד דכדוכה של נפש ממה שעשו לו, כפשוטו ממש
אתה חושב שאתה או רעיך עשיתם כדין, לחיי, את זה הקב"ה יחליט, לצורך הענין אני מקבל את כל ההשמצות שהשמיצו אותו, והיה ראוי לקורעו כדג ביום הכיפורים שחל בשבת
אבל לעמוד על גופתו הטריה בגסות כזו ולכתוב איוולת מרושעת שכזו, שהמחבר שמח במה שנעשה לו, ועוד מאדם שטוען שהוא היה מעורב במערכה, זהו מעשה נבלה שאין למעלה ממנו, בושה וחרפה!
ותאמין לי כתבתי מאד בעדינות

אם טעיתי, איתי תלין משוגתי, ואני מתנצל. אני דנתי את המחבר לכף זכות, שאם מישהו אומר ביקורת, אז צריך להקשיב. אולי היה שבור ורצוץ מההאשמות שוא, וכן היה קשוב לביקורת הענינית, אני פשוט לא יודע. לא הכרתי את הבן אדם בכלל, וכמובן שאין לי שום ענין להתקיף אותו אישית, וגם לא עשיתי כך בשום צורה ובשום דרך.

אתה חי ביקום מקביל?
כל ילד שחי בערים החרדיות ראה מודעות ענק מלאות השמצות על פשש"מ
ואתה עמדת כאן וכתבת בפסקנות ונחרצות, שלא עשו לו שום דבר, והמקרה "נוצל" על ידי אנשים לטעון שעשו לו עוול
כעת סוף סוף נחתת בעולמנו, ולפתע "גילית" שבאמת עשו לו מעשים לא הגונים בלשון המעטה גדולה מאד, רק אתה לא היית קשור אליהם, איזה יופי, הלב מתמלא רגשות הערצה לאנושיות מופלגת שכזו

רק שאלה אליך, אם ציידי ה"אפיקורוסים" יחפשו קרבן חדש, ומישהו ילחש על אזנם שיש איזה אברך שמתעסק עם תנ"ך ולדעתו צריך לתקן תיקונים בפסוקים התנ"ך, וכן הוא סבור שפרשני המקרא הנוצרים הם פרשנים דגולים, וראוי ללמוד בדבריהם, וגם מילא כרסו בספרים חיצונים, ויפתחו במערכה נגדו שהוא רשע ואפיקורוס [מה שאכן כך הוא לדעת רוב רובם האנשים שאני מכיר, ולדעת הרבנים שחתמו נגד פשש"מ, ופשיטא ופשיטא שאיש כזה הוא פסול ומופרך אצלם מכל וכל ללא יוצא מהכלל], אתה חושב שאותו אחד ישמח בביקורת שהוא יקבל? סתם שואל בשביל חבר...
נערך לאחרונה על ידי יהושפט ב ב' מרץ 04, 2024 8:02 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

מחשבה אחת

הודעהעל ידי מחשבה אחת » ב' מרץ 04, 2024 7:41 am

תוכן כתב:הספר מריח לא טוב. וכל אחד אומר את הביקורת בצורה שהוא מבין אותה. אבל אף אחד לא כתב בפירוש, מהו פשט ומהו דרש ובמה פליגי רש"י והרשב"ם במהות הפשט, אף אחד לא דן בשאלה החשובה מכולם, שאלת ההקשר. הם צודקים במה שהם אומרים, אבל יש דרך יותר נכונה להגיד את הדברים.

הה"ד: 'כי באפם הרגו איש'.
ס'האט איהם עפעס נישט געשמעקט ריכטיג.
ייש"כ שהצלת את כלל ישראל מהסירחון הזה.
בהצלחה במערכה הבאה. תזכו למצוות.

חברא

הודעהעל ידי חברא » ב' מרץ 04, 2024 9:10 am

הרב 'תוכן':
אני חושב שצריך להיות בציבור החרדי אנשים שמעודכנים במגמות הרעיוניות שנמצאות בעולם שמחוץ לבית המדרש. אם אדם רוצה לעבוד את ה' באמת, יש מעלה מסויימת בזה שהוא מכיר את כל האפשרויות, ועדיין בוחר להיות נאמן לה' ותורתו. וזו היתה בחירתו של יתרו שעבד כל עבו"ז שבעולם. בנוסף, אם אדם רוצה לדון עם אחרים על אמונות מתחרות ודעות שונות, הוא צריך להכיר אותן אמונות ודעות בצורה רצינית, ולא לבטל ולדקלם כמחב"ת מצוי. אם לא היה בציבור החרדי אנשים שמעודכנים בכל מיני פילוסופיות ודעות ומסוגלים לדון עליהם בצורה אינטלקטואלית, זה היה שם את הציבור החרדי ללעג וקלס.

יש אנשים שהקריאה של כל מיני חומרים משפיעה עליהם לרעה ומקררת אצלם את היהדות, ויש אנשים שזה דוקא מחזק אותם. כי כל זמן שהם לא היו קוראים, היו מסתפקים אולי יש אמת אחרת, אבל אחרי שקוראים ורואים שהכל שקר ורוע צרוף, הם מרגישים הרבה יותר בטוחים ומאושרים עם היהדות. אדם שיש לו יצר לקרוא כל מיני חומרים, צריך להיות אמיתי עם עצמו ולהודות אם זה מקרב אותו לה' או מרחיק אותו מה'. את הבחירה שלי עשיתי, ואני לא מסתיר אותה, ואני מאד מאד מקוה שהיא היתה הבחירה הנכונה בשבילי. בכל מקרה, אני אף פעם לא הבעתי ביקורת על אנשים שקוראים כל מיני חומרים, כי אני עושה אותו הדבר.

מה שאני כן מביע הביקורת, הוא חוסר היכולת או הרצון להבדיל בין הקודש ובין החול, או במקרים גרועים יותר, לראות במקורות החיצונים האלו מקור השראה חיובי, ולנסות לייבא אותם בכוח אל תוך מערכת הערכים היהודית החרדית. דוקא משום שאני קצת מכיר את הדעות השונות, אני חושב שחייבים להקים מחיצה בלתי חדירה בין הטוב והרע, והאמת והשקר. אני חושב שגליונות פשטות המתחדשים חלקו הוא טוב וחלקו הוא בפירוש מושפע מרוחות זרות. ועל זה המלחמה שלי.

אכן ללא ספק אני לא ראוי לצערי לנהל מלחמה זו, ומי שהיה אמור לנהל אותה היו חכמים צדיקים ויראים נקיים מחטא ועון, אבל א. אני לא יודע אם לאנשים האלו היו את הכלים לנהל מלחמה שכזו. וב. הם עסוקים בללמוד עוד תוספות ועוד מהרש"א בעוד שאני מכלה את כוחי לריק ואת שנותי לבהלה. על כן למרות כל הבזיונות וההשמצות והמציצנות והדיבורים מאחורי הגב, אני ממשיך במה שנראה לי הדבר הנכון לעשות. שה' ינחני בדרך אמת, ואזכה לעשות משהו למען שמו באמת.

וראה את התגובות באשכול שם.

חברא

הודעהעל ידי חברא » ב' מרץ 04, 2024 9:36 am

ולענין הטרור:
מכאן:

פשוטו של מקרא - טרור.jpg
פשוטו של מקרא - טרור.jpg (130 KiB) נצפה 1970 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מרץ 04, 2024 10:08 am

להתהלך כתב:
איש_ספר כתב:שוב ושוב אתה כותב דברים מבולבלים ומעורבבים, ומאשים את כולם בשקר.
כתבתי שבני המנוח ביקשו לעצור כל ביקורת בסיבת היותו חולה, ואכן כך היה. היה זה בתחילת חודש טבת סביב מכתבו של ר' נתן קופשיץ ואח"כ רבנים מארה"ב. הבנים צעקו שהאבא חולה ומוטל במיטה ואסור לכתוב שום מכתב. והלא גם אתה כתבת שבחנוכה הוא כבר היה חולה, וממילא מובן שהם השתמשו בסיבת חוליו כדי לנסות להשתיק את הביקורת. ומה יעשה הבן וכו'.

כשכתבתי שניסו להשתיק כל ביקורת, כמובן שלא התכוונתי ביקורת שנאמרה לפני שהוא היה חולה... אלא "כל" לרבות כל ביקורת שהיא ואפילו לא כזו שהתלוו אליה הגזמות ושקרים והוצאת ש"ר.

לא היתה בעיה בשום ביקורת, ר' נפתלי אחרון שלא רצה ביקורת, אנחנו מדברים על מכתב רבני ארה"ב שזה כבר היה בחורף שנה שעברה, ומה ענין שמיטה להר סיני?
הבעיה היתה באלה שלחמו להכפיש את הספר בעלילות שקר.

טעיתי והחלפתי את הזמנים ואני מתנצל. זכרתי שהמכתב של ר' נתן קופשיץ היה בטבת, רק ששכחתי שהיה זה בטבת של שנה שעברה...
אני מתנצל בעיקר בפני הרב להתהלך שלא הבנתי את דבריו והגבתי בצורה לא יפה.

לגופו של דבר, מה שכתבתי שניסו להשתיק כל ביקורת בשל מצב רפואי, כנים הם הדברים.

ממשפחת הנפטר פנו אז לכמה רבנים ולחצו שלא לפרסם כלום משום שהוא מוטל חולה במיטה. כשהתפרסם כעת שהוא חלה במחלה ממארת ל"ע חשבתי שלזה היו מכוונים הדברים אז, וכעת מתברר שהחולי אז היה בענין אחר, רח"ל.

אגב מן הסתם חלק משמעותי בעוגמ"נ של המחבר, היתה בשל קבורת המהדורה ומסירתה לידים מתקנות (מרכאות כפי העמדה בה נוקטים), מהלך שחתומים עליו בתי הדין של העדה"ח ובי"ד ב"ב של ר"נ קרליץ.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מרץ 04, 2024 10:22 am

יהושפט כתב:אתה חי ביקום מקביל?
כל ילד שחי בערים החרדיות ראה מודעות ענק מלאות השמצות על פשש"מ
ואתה עמדת כאן וכתבת בפסקנות ונחרצות, שלא עשו לו שום דבר, והמקרה "נוצל" על ידי אנשים לטעון שעשו לו עוול
כעת סוף סוף נחתת בעולמנו, ולפתע "גילית" שבאמת עשו לו מעשים לא הגונים בלשון המעטה גדולה מאד, רק אתה לא היית קשור אליהם, איזה יופי, הלב מתמלא רגשות הערצה לאנושיות מופלגת שכזו

רק שאלה אליך, אם ציידי ה"אפיקורוסים" יחפשו קרבן חדש, ומישהו ילחש על אזנם שיש איזה אברך שמתעסק עם תנ"ך ולדעתו צריך לתקן תיקונים בפסוקים התנ"ך, וכן הוא סבור שפרשני המקרא הנוצרים הם פרשנים דגולים, וראוי ללמוד בדבריהם, וגם מילא כרסו בספרים חיצונים, ויפתחו במערכה נגדו שהוא רשע ואפיקורוס [מה שאכן כך הוא לדעת רוב רובם האנשים שאני מכיר, ולדעת הרבנים שחתמו נגד פשש"מ, ופשיטא ופשיטא שאיש כזה הוא פסול ומופרך אצלם מכל וכל ללא יוצא מהכלל], אתה חושב שאותו אחד ישמח בביקורת שהוא יקבל? סתם שואל בשביל חבר...

כמי שמכיר את הרב תוכן, אני לא יודע אם ההגדרה 'יקום מקביל' מתאימה, אבל בהחלט חי בעולם אחר משלך. אני בהחלט יכול להאמין שהוא לא ראה מודעות רחוב ולא הרים פשקווילים מהרצפה, לא מאזין לקווים וכו' וכו'. ואני לא מבין מנין הבטחון שדבריו לא נאמרים בכנות גמורה. (נראה לי שגם ההתנדבות שלו לקבל כאן את כל הבליסטראות, משל הוא היה ראש הלוחמים... מקורה באותו 'יקום מקביל', לא נראה לי שמישהו מראשי הלוחמים בחומש שמע על שמו אי פעם...)

והסוף הוא קשקוש מוחלט. תוכן הוא איש פרטי, לכן כל הדעות המשונות שלו, הם עסק שלו עם עצמו או עם מי שמעונין להמנות על חבריו, משא"כ מי שמפרסם פירוש על חומש, שעתיד להיות ספר הספרים בכל ת"ת ובית ספר.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' מרץ 04, 2024 10:55 am

אחר בקשת המחילה. אין לי שום מידע על הטרגדיה ונסיבותיה מלבד המתפרסם באשכול זה. אבל לא צריך להיות מומחה גדול לנפש האדם כדי להבין את ההשפעה של שיטות הפעולה הללו - לרדת לחייו של יהודי המוכר כת"ח ויר"ש, להפיץ כנגדו קונטרסים ופאשקווילים ולהציגו כפוקר וכאפיקורס - על חוסנו ובריאותו של אדם.
המקרה הזה חייב לעורר חשבון נפש.

להתהלך
שם מלא: אורי הולצמן

הודעהעל ידי להתהלך » ב' מרץ 04, 2024 11:00 am

איש_ספר כתב:
להתהלך כתב:
איש_ספר כתב:שוב ושוב אתה כותב דברים מבולבלים ומעורבבים, ומאשים את כולם בשקר.
כתבתי שבני המנוח ביקשו לעצור כל ביקורת בסיבת היותו חולה, ואכן כך היה. היה זה בתחילת חודש טבת סביב מכתבו של ר' נתן קופשיץ ואח"כ רבנים מארה"ב. הבנים צעקו שהאבא חולה ומוטל במיטה ואסור לכתוב שום מכתב. והלא גם אתה כתבת שבחנוכה הוא כבר היה חולה, וממילא מובן שהם השתמשו בסיבת חוליו כדי לנסות להשתיק את הביקורת. ומה יעשה הבן וכו'.

כשכתבתי שניסו להשתיק כל ביקורת, כמובן שלא התכוונתי ביקורת שנאמרה לפני שהוא היה חולה... אלא "כל" לרבות כל ביקורת שהיא ואפילו לא כזו שהתלוו אליה הגזמות ושקרים והוצאת ש"ר.

לא היתה בעיה בשום ביקורת, ר' נפתלי אחרון שלא רצה ביקורת, אנחנו מדברים על מכתב רבני ארה"ב שזה כבר היה בחורף שנה שעברה, ומה ענין שמיטה להר סיני?
הבעיה היתה באלה שלחמו להכפיש את הספר בעלילות שקר.

טעיתי והחלפתי את הזמנים ואני מתנצל. זכרתי שהמכתב של ר' נתן קופשיץ היה בטבת, רק ששכחתי שהיה זה בטבת של שנה שעברה...
אני מתנצל בעיקר בפני הרב להתהלך שלא הבנתי את דבריו והגבתי בצורה לא יפה.

לגופו של דבר, מה שכתבתי שניסו להשתיק כל ביקורת בשל מצב רפואי, כנים הם הדברים.

ממשפחת הנפטר פנו אז לכמה רבנים ולחצו שלא לפרסם כלום משום שהוא מוטל חולה במיטה. כשהתפרסם כעת שהוא חלה במחלה ממארת ל"ע חשבתי שלזה היו מכוונים הדברים אז, וכעת מתברר שהחולי אז היה בענין אחר, רח"ל.

אגב מן הסתם חלק משמעותי בעוגמ"נ של המחבר, היתה בשל קבורת המהדורה ומסירתה לידים מתקנות (מרכאות כפי העמדה בה נוקטים), מהלך שחתומים עליו בתי הדין של העדה"ח ובי"ד ב"ב של ר"נ קרליץ.

טעות בזמן מאוד תמימה ופשוטה.

די עם עלילות שקר ורשע, כך אתה כותב עכשו,

'לגופו של דבר, מה שכתבתי שניסו להשתיק כל ביקורת בשל מצב רפואי, כנים הם הדברים.',

זה כמו לומר שכתוב בתורה 'ועבדתם אלהים אחרים'.

מה אתה מיתמם, כשהעשוק מתחנן שהתוצאה מהרדיפות אנו רואים איך שאבא שלנו מתמוטט, ואתה מבאר את זה בצורה הפוכה ושקרית.

הרי כל מה שבתי דין פסקו, זה קשור לעליות השקר, וגם לא שמעו אותו בכלל.

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ב' מרץ 04, 2024 11:02 am

הרי העלילה המרכזית היתה שאני כתבתי את הפירוש, האם היה ישהו מהרבנים או הדיינים שהזמינו אותי ושמעו מה יש לי לומר, הרבה יותר מזה התקשרו והעידו לרבנים במדינת הים, באופן ברור שאני הוא מי שערך את הפירוש, בלי להכיר אותי בכלל.

הערש כ''ץ

הודעהעל ידי הערש כ''ץ » ב' מרץ 04, 2024 11:36 am

להתהלך כתב:הרי העלילה המרכזית היתה שאני כתבתי את הפירוש, האם היה ישהו מהרבנים או הדיינים שהזמינו אותי ושמעו מה יש לי לומר, הרבה יותר מזה התקשרו והעידו לרבנים במדינת הים, באופן ברור שאני הוא מי שערך את הפירוש, בלי להכיר אותי בכלל.

ומה עם הפסוק 'שמוע בין אחיכם ושפטתם צדק'?
אני שואל את עצמי באמת, האם אין ולו רב או דיין אחד שמקיים בעצמו פסוק זה?
יש הסבר למי מהאנשים פה מדוע לא מקפידים על זה?

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ב' מרץ 04, 2024 12:03 pm

הערש כ''ץ כתב:
להתהלך כתב:הרי העלילה המרכזית היתה שאני כתבתי את הפירוש, האם היה ישהו מהרבנים או הדיינים שהזמינו אותי ושמעו מה יש לי לומר, הרבה יותר מזה התקשרו והעידו לרבנים במדינת הים, באופן ברור שאני הוא מי שערך את הפירוש, בלי להכיר אותי בכלל.

על דא קא בכינא, ומי שמעמיק זה הרבה יותר חמור מאי קיום 'שמוע בין אחיכם', כי זה לא דו"ד בין שני צדדים, אלא כמה אברכים רשעי עולם שקרנים, הסיתו כל המערכות בשנאה וארס, בלי לראות שום דבר העומד בדרך.

הביבליופיל

הודעהעל ידי הביבליופיל » ב' מרץ 04, 2024 1:47 pm

הערש כ''ץ כתב:

היום אכשר דרא ודנים על פי הנאמר 'לא למראה עיניו ישפוט... והריחו ביראת ה''. כמ"ש הרב תוכן הנכבד לעיל.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ב' מרץ 04, 2024 1:54 pm

ההלכה של שמוע בין אחיכם אינה נוהגת משחרב המקדש.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' מרץ 04, 2024 1:59 pm

אין לי את הזמן לענות לכל המחרפים ומגדפים כל אחד לפי כבודו, ועל כן אסתפק בכמה הערות קצרות, ואם לא יהיו חידושים בהמשך, זאת תהיה ההודעה האחרונה שלי באשכול זה בל"נ.

1. ר' נפתלי אנשין יהודי ת"ח וירא"ש.

2. החומש פשוטו של מקרא שהוציא, שמפרש את המקרא בצורה רציונליסטית, היא מכשול לרבים. כמובן, לא הכל פסול בה, מן הסתם הרוב כשר, אבל היא מורידה (אולי רק מעט) מההוד וההדר של המקרא, מגמדת את אבות האומה, ומחדירה קרירות ללומד התמים. הרציונליזם (בתור השקפת עולם, אני לא מכחיש כמובן, שהיקום פועל לפי חוקים רציונלים בעיקר) והדת הם אויבים זה לזה, ומי שהדת יקר לו הרציונליזם שנואה עליו.

3. הביקורת הפומבית על פשוטו של מקרא היתה במקום. יחד עם זה, הקיצוניות שבה נאמרו הדברים וההשמצות האישיות והשקריות היו בלתי צודקות. אבל כך זה תרבות הויכוח בציבור החרדי, לטוב ולמוטב. חברי פשש"מ מומחים ומקצועיים בשיח מסוג זה, כמו שאפשר לראות באשכול זה ועוד הרבה אשכולות, אז אל להם לבוא בטענות.

4. בתי מדרש שתומכים בפשוטו של מקרא, הם עזרו ללבות את הרוחות, ושפכו דלק על המדורה, לא מאהבת מרדכי אלא משנאת המן, וכך הם גם אשמים בבזיונות שהגיעו למחבר.

5. כל עוד שאין הוכחה ברורה אני מכחיש מכל וכל, שהביקורת הפומבית גרמה למחלתו של המחבר או החמירה את מצבו. אדם בריא יודע איך להתמודד עם ביקורת - אכזרית ככל שתהיה. בפרט המחבר שהיה מוקף תומכים ואוהבים, אני לא מאמין לרגע שהביקורת השפיעה עליו לרעה, חוץ אולי מלהעכיר את רוחו קצת.

6. גם אם הביקורת היתה משפיעה עליו לרעה, עדיין הביקורת צריכה להאמר. הזוי לצפות, שאחד יכול לצאת עם הודעה פומבית ואף אחד לא יכול להגיב כלום, כי זה יפגע ברגשותיו. כמובן, שצריך להזהר בתכלית הזהירות לא לפגוע באדם עצמו, אבל הציפיה שאדם יכול לעשות מה שבא לו, ולאף אחד אין את הזכות להתנגד, היא ציפיה הזויה ובלתי מציאותית. אם הוא מפחד להפגע, אז הוא יכול לשבת בשקט, או להוציא את הדברים אחרי פטירתו.

7. יתירה מזו, מכיון שהמחבר הוא ת"ח וחוב לדון אותו לכף זכות, אני מאין שבאיזה שהוא מקום הוא שמח על הביקורת, והעריך שאנשים מתקנים את עבודתו, תוך הבנה שרק ככה צומחים.

8. כל עוד שאין מקור מוסמך אני מכחיש מכל וכל את סיפור התקיפה של ר' חיים ווייס. זה דרכם של חברי פשש"מ להמציא התקפות שלא היו ולא נבראו, ומבשרי אחזה.

9. אני לא פונקציה כלל בסיפור הזה. החלק שלי היה זניח מאד. חבר עצניק שניהל חלק מהמערכה שאל אותי מה אני חושב על החומש, אמרתי לו שאני מתנגד, אז הוא ביקש ממני קצת עזרה וחומר, זהו.

10. כל חיי אני מחפש אחר האמת, ומוכן להקריב הרבה מאד בשביל מטרה זו. אני גם לא אוהב להציג את עצמי בצורה אחרת ממה שאני באמת, אז אני מפרסם את דעותי. אני מודע לזה שאלו ששונאים אותי משתמשים ומן הסתם ישתמשו בחומר שבידם, כדי להשמיץ אותי, כך זה החיים, יהי להם אשר להם. מעשי ירחקוני ומעשי יקרבוני.
נערך לאחרונה על ידי תוכן ב ב' מרץ 04, 2024 2:18 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ב' מרץ 04, 2024 2:17 pm

תוכן כתב:אין לי את הזמן לענות לכל המחרפים ומגדפים כל אחד לפי כבודו, ועל כן אסתפק בכמה הערות קצרות, ואם לא יהיו חידושים בהמשך, זאת תהיה ההודעה האחרונה שלי באשכול זה בל"נ.

1. ר' נפתלי אנשין יהודי ת"ח וירא"ש.

2. החומש פשוטו של מקרא שהוציא, שמפרש את המקרא בצורה רציונליסטית, היא מכשול לרבים. כמובן, לא הכל פסול בה, מן הסתם הרוב כשר, אבל היא מורידה (אולי רק מעט) מההוד וההדר של המקרא, מגמדת את אבות האומה, ומחדירה קרירות ללומד התמים. הרציונליזם (בתור השקפת עולם, אני לא מכחיש כמובן, שהיקום פועל לפי חוקים רציונלים בעיקר) והדת הם אויבים זה לזה, ומי שהדת יקר לו הרציונליזם שנואה עליו.

3. הביקורת הפומבית על פשוטו של מקרא היתה במקום. יחד עם זה, הקיצוניות שבה נאמרו הדברים וההשמצות האישיות והשקריות היו בלתי צודקות. אבל כך זה תרבות הויכוח בציבור החרדי, לטוב ולמוטב. חברי פשש"מ מומחים ומקצועיים בשיח מסוג זה, כמו שאפשר לראות באשכול זה ועוד הרבה אשכולות, אז אל להם לבוא בטענות.

4. בתי מדרש שתומכים בפשוטו של מקרא, הם עזרו ללבות את הרוחות, ושפכו דלק על המדורה, לא מאהבת מרדכי אלא משנאת המן, וכך הם גם אשמים בבזיונות שהגיעו למחבר.

5. כל עוד שאין הוכחה ברורה אני מכחיש מכל וכל, שהביקורת הפומבית גרמה למחלתו של המחבר או החמירה את מצבו. אדם בריא יודע איך להתמודד עם ביקורת - אכזרית ככל שתהיה. בפרט המחבר שהיה מוקף תומכים ואוהבים, אני לא מאמין לרגע שהביקורת השפיעה עליו לרעה, חוץ אולי מלהעכיר את רוחו קצת.

6. יתירה מזו, מכיון שהמחבר הוא ת"ח וחוב לדון אותו לכף זכות, אני מאין שבאיזה שהוא מקום הוא שמח על הביקורת, והעריך שאנשים מתקנים את עבודתו, תוך הבנה שרק ככה צומחים.

7. כל עוד שאין מקור מוסמך אני מכחיש מכל וכל את סיפור התקיפה של ר' חיים ווייס. זה דרכם של חברי פשש"מ להמציא התקפות שלא היו ולא נבראו, ומבשרי אחזה.

8. אני לא פונקציה כלל בסיפור הזה. החלק שלי היה זניח מאד. חבר עצניק שניהל חלק מהמערכה שאל אותי מה אני חושב על החומש, אמרתי לו שאני מתנגד, אז הוא ביקש ממני קצת עזרה וחומר, זהו.

9. כל חיי אני מחפש אחר האמת, ומוכן להקריב הרבה מאד בשביל מטרה זו. אני גם לא אוהב להציג את עצמי בצורה אחרת ממה שאני באמת, אז אני מפרסם את דעותי. אני מודע לזה שאלו ששונאים אותי משתמשים ומן הסתם ישתמשו בחומר שבידם, כדי להשמיץ אותי, כך זה החיים, יהי להם אשר להם. מעשי ירחקוני ומעשי יקרבוני.

ונשיב אחד לאחד

1. תודה על הטיטל שנתת לו

2 חילול הקודש, ואכהמ"ל שיסוד חשיבה זו היא חשיבה ששורשה בנצרות והכתות הפורשות

3. לא היה שום ביקורת, זה היתה התקפה פרועה שהתפרצה שנאומים של אנשים שלא ידעו מה כתוב בספר בכלל, עם עלילה שזה קשור אלי, ולכן זה קשור לבית מדרש הגר"א, ועלילה על זה שהוא מכון מנדל ועוד הרבה שקרים, הרי הדרשה של אותו חוה"מ, היה שהספר קשור לאותו כת משכילים, ולהתעלם ממכתב רבני לעיקווד שהוציאו בכחש ומרה, וזה רק חלק קטן מאותם עלילות שקר, גם להשוות ויכוחים באשכולות לרדיפות בצורה ציבורית עם חרמות והחלטות אכזריות של בתי דין ורבנים שבנויים על שקר, האם בתי מדרש פשש"מ, עשו איזה פעולה ציבורית בפרסום,.

4. מה עשו בתי מדרש אלה למען ללבות את האש, שקרים גסים, הם לא עשו שום פעולה, אדרבא תביא פעולה אחת שהם עשו בנידון, רק פעולה אחת, לא היה שום התערבות של אותם בתי מדרש, כי אין להם שם קשר, איך אתם יכולים להמציא תוך כדי תנועה שקרים על שקרים זה מדהים.

5.נביא לך את המסמכים הרפואים, כי בכל המערכה של מכון מנדל, ושאני כתבי את החומש, זה היה למקטרגים מסמכים ממוסמכים, מהיכן אתה מכיר את המחבר הדגול שהוא היה איש צנוע ומעלי, וגם אתה בטוח מה הוא עובר בליבו, זה מדהים ומגוחך כאחד, ומה שעשו לו זה היה אירוע קטלני בכל קנה מידה, לכתוב בראש כל חוצות ולעשות עוד מעשים שלא ייעשו, ולכתוב על חיבורו שזה יותר גרוע מכל משכילי הדור.

6. אוי לכף זכות רשעית כזו, ביקורת רבי נפתלי ודאי היה אוהב ומעריך, האם מישהו הגיע אליו בביתו וביקר את מה שיש לו לבקר, רק שפכו את דמו בראש כל חוצות.

7. הסיפור של רבי חיים וייס, הוא הסיפור הכי קטן במערכה, ואני מעיד שדיברתי עם הרב וייס רבה של ביתר עילתי, ותיאר לי במדוייק מה שעשו לו, וכי שכחנו מה עשו לאותו צדיק בבלגיה, ועוד דוגמאות לרוב.

8. גם אותי לא מעניין אותך באופן אישי, בכלל כל השחי של אנשים בלי לדעת את הזהות שלכם, אני זועק על העוולה הנוראית שעשו כל מיני אינשי דלא מעלי, ומערכות ה"י השתתפו בזה בצורה נוראית.

נכתב במהירות

לוצאטי

הודעהעל ידי לוצאטי » ב' מרץ 04, 2024 2:20 pm

איש_ספר כתב:לגופו של דבר, מה שכתבתי שניסו להשתיק כל ביקורת בשל מצב רפואי, כנים הם הדברים.

באו משפחה והתחננו על חיי אביהם, אחר מערכה שלא נפסקת כמה שנים.
לזאת אתה קורא "ניסו להשתיק כל ביקורת". הלא תבוש הלא תכלם.

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ב' מרץ 04, 2024 2:25 pm

האם מישהו יש לו מידע על פעולה אחת שבתי מדרש פשש"מ, עשו משהו בפרסום ברבים, ועוד להעליל שהם ליבו את המערכה, היה כאן כמה אנשים רשעים וצרי עין, שהם רודפים אחר טרפם כל פעם על מישהו אחר, וכאן אחרי שהם טרפו, לא היו מוכנים להשאיר שום שארית מאותו טרף.

לא מוצא חן בעינם, בשעה שכל הצד השני מנסה לפעמים להיות במגננה ותו לא,

ובפרט בסיפור של שפיכות הדמים דהשתא, על ידי אותם אינישי דלא מעלי, יש כאן משהו הזוי, אין לרבי נפתלי שום סרך וקשר, לכל בתי המדרש, חוץ מזה שהוא מכיר אותי, כי אני זכיתי לחיות איתו כמה שנים טובות ונפשי היתה קשורה בנפשו, ולא אשכח לעולם את שנות הגן עדן שהיה לי כאן בעולם בשעה שהתוועדתי ביחד איתו.

בתי מדרש פשש"מ לא היה איכפת להם בעצם מכל המערכה, כי החומש לא קשור להם בכלל, משום צד שהוא.

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ב' מרץ 04, 2024 2:29 pm

הנה אחד מהעלילות בפתיחת המערכה
עלילת.jpg
עלילת.jpg (179.32 KiB) נצפה 1648 פעמים

נטורי קרתא

הודעהעל ידי נטורי קרתא » ב' מרץ 04, 2024 2:34 pm

תוכן כתב:אין לי את הזמן לענות לכל המחרפים ומגדפים כל אחד לפי כבודו, ועל כן אסתפק בכמה הערות קצרות, ואם לא יהיו חידושים בהמשך, זאת תהיה ההודעה האחרונה שלי באשכול זה בל"נ.

איך נפלו גיבורים ואיך ביקורת עניינית מתונה הפכה לחירוף וגידוף. עיין בזה היטב.
תוכן כתב:1. ר' נפתלי אנשין יהודי ת"ח וירא"ש.

על המקרא נכתבו אלפי חיבורים, והחיבור הזה כמו חיבורים רבים אחרים בחר לעצמו פירושים שמצאו חן בעיניו. אך המבקרים טענו שהחיבור מקדם אג'נדות נסתרות ממניעים פסולים, בעיקר לאור הפירושים שהוא לא מצטט. ביקשו למצוא כפירה בעולם הבא, כפירה במלאכים ועוד טענות שטותיות שהוכחשו מיניה וביה. עכשיו אתה מגיע בטענה חדשה - שהיא למעשה מה שנקרא בשפה הפסיכולוגית "השלכה". ליהודי ירושלמי שלא הציץ מימיו מחוץ לבית המדרש אתה מייחס מגמות מודרניות, הנושבות בעוז בעולם המערבי, שהיה רחוק ממנו כרחוק מזרח ממערב. בטוחני שהוא בעצמו לא היה יודע לנמק ולהצדיק את הבחירות שלו, מלבד העובדה שהם פשוט מצאו חן בעיניו, כי הוא היה יהודי שכולו תורה ונטף אהבה לה' ולתורתו ולעמו, וכך בחר מה שנשמע באוזניו יפה ומתקבל. בוודאי שהמחבר לא ידע שהדת והרציונליזם צרות זו לזו. בביקורת זו אתה חוטא בפרשנות שלא על פי ההקשר. ראה הוזהרת!

תוכן כתב:3. הביקורת הפומבית על פשוטו של מקרא היתה במקום. יחד עם זה, הקיצוניות שבה נאמרו הדברים וההשמצות האישיות והשקריות היו בלתי צודקות. אבל כך זה תרבות הויכוח בציבור החרדי, לטוב ולמוטב. חברי פשש"מ מומחים ומקצועיים בשיח מסוג זה, כמו שאפשר לראות באשכול זה ועוד הרבה אשכולות, אז אל להם לבוא בטענות.

על הביקורת הפומבית כבר לעגת כאן לעג גדול והבהרת שאיש מבין המבקרים לא הבין מה הוא רוצה.
נחמד לגלות שלדעתך ההשמצות השקריות היו בלתי צודקות, קצת פחות נחמד לגלות שאתה מקבל את חוליי החברה כעובדה שאין לשנותה.

תוכן כתב:4. בתי מדרש שתומכים בפשוטו של מקרא, הם עזרו ללבות את הרוחות, ושפכו דלק על המדורה, לא מאהבת מרדכי אלא משנאת המן, וכך הם גם אשמים בבזיונות שהגיעו למחבר.

יש מקום בגיהנום לכולם.

תוכן כתב:5. כל עוד שאין הוכחה ברורה אני מכחיש מכל וכל, שהביקורת הפומבית גרמה למחלתו של המחבר או החמירה את מצבו. אדם בריא יודע איך להתמודד עם ביקורת - אכזרית ככל שתהיה. בפרט המחבר שהיה מוקף תומכים ואוהבים, אני לא מאמין לרגע שהביקורת השפיעה עליו לרעה, חוץ אולי מלהעכיר את רוחו קצת.

לפי הספרות, השפלה חברתית ותחושת דיכאון עשויות להשפיע על מערכת החיסון ועל הבריאות הפיזית, ולכן עשוי להיות קשה יותר להתמודד עם מחלות ולהתאושש מהן.

תוכן כתב:6. יתירה מזו, מכיון שהמחבר הוא ת"ח וחוב לדון אותו לכף זכות, אני מאין שבאיזה שהוא מקום הוא שמח על הביקורת, והעריך שאנשים מתקנים את עבודתו, תוך הבנה שרק ככה צומחים.

אכן התפלאתי מה עשית עם החובה לדון לכף זכות, ולשמחתי אני רואה שלבסוף מצאת למצווה החשובה הזו מקום לחול - - - בלבו של יריבך...

תוכן כתב:7. כל עוד שאין מקור מוסמך אני מכחיש מכל וכל את סיפור התקיפה של ר' חיים ווייס. זה דרכם של חברי פשש"מ להמציא התקפות שלא היו ולא נבראו, ומבשרי אחזה.

נניח שאכן דרכם של חברי פשש"מ להמציא בדותות, אבל האם אינך מכיר את הטיפוסים הקנאיים? נשגב מבינתך להאמין שהם צבאו על פתחו של רב כדי להרתיע אותו?

תוכן כתב:8. אני לא פונקציה כלל בסיפור הזה. החלק שלי היה זניח מאד. חבר עצניק שניהל חלק מהמערכה שאל אותי מה אני חושב על החומש, אמרתי לו שאני מתנגד, אז הוא ביקש ממני קצת עזרה וחומר, זהו.

ידועה לך הסיבה שהחבר שלך הקדיש מזמנו וממרצו כדי לנהל את המערכה הזו?
תוכן כתב:9. כל חיי אני מחפש אחר האמת, ומוכן להקריב הרבה מאד בשביל מטרה זו. אני גם לא אוהב להציג את עצמי בצורה אחרת ממה שאני באמת, אז אני מפרסם את דעותי. אני מודע לזה שאלו ששונאים אותי משתמשים ומן הסתם ישתמשו בחומר שבידם, כדי להשמיץ אותי, כך זה החיים, יהי להם אשר להם. מעשי ירחקוני ומעשי יקרבוני.

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ב' מרץ 04, 2024 2:40 pm

כל מה שכתב נכון, חוץ ממה שהגבת מספר 4, זה הרי טענה שמכחישה את החי, לא היה כאן שום קשר לאותם בתי מדרש, והם לא עשו כלום במערכה, להכחיש את החי בכזה עזות, ולא להתייחס לצד אחד שכולם יודעים מי הם, רדפו אחרי הגאון רבי נפתלי וכל מערכת לשם, בלי לתת להם שום מנוחה, וכולם מכירים עוד דברים נוראים שקרה מחמת זה.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 176 אורחים