מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

'חותם של זהב'-בעניין התכלת <אגדת מחנה דן להר"ש אוסטרופלי>

מאמרים ושקו"ט סביב זיהוי התכלת, האפשרות וההמנעות מלקיים מצוה זו בזמן הזה
וכן על האפשרות ההלכתית העקרונית של הקרבת קרבנות בזמה"ז
היא שיחתי

Re: 'חותם של זהב'-בעניין התכלת <אגדת מחנה דן להר"ש אוסטרופלי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ד' מרץ 30, 2011 8:13 pm

מעיין תודה על הקטע על הגר"א והחסידים
מדהים לראות רעיונות כאלו

yankev

הודעהעל ידי yankev » ד' מרץ 30, 2011 8:59 pm

אני מאוד מתנצל על ההתפרצות לתוך הדיון, וכן על הבורות שאני הולך להפגין אך יש לי מספר שאלות ואשמח אם מישהו ישיב לי עליהן:
1. מאיפה ההנחה הפשוטה שהדג (וכיו"ב) שממנו אפשר לצבוע תכלת צריך להיות דווקא מאיזור מסויים.
2.מאיפה ההנחה הפשוטה שהדג שאפשר לצבוע ממנו את התכלת מוכרח להיות דג כזה שעולה רק פעם בע' שנה. לפי מיטב ידיעתי, זה לא נזכר בגמרא וגם רש"י לא כתב את התנאי הזה.
3. מאיפה ההנחה הפשוטה שהדג שאפשר לצבוע מהדם שלו את התכלת מוכרח להיות דג עם דם שנותן צבע תכלת ללא התערבות כימית (ואולי הוא אמור לתת צבע שחור?).
4. מאיפה ההנחה הפשוטה שהתכלת צריך להצבע מן המותר בפיך. (לפעמים זה לא הכרחי: לדוגמה דבש אינו של המותר בפיך) אגב זו בדיוק שיטת הקראים בנדון- ראו ויקיפדיה.
5. האם זה נכון שטלית עם ציציות שצבועות בקלא אילן היא כשרה לכו"ע באופנים מסויימים?

אין לי שום ידע בסוגיה הזאת כמובן, ואשמח אם מישהו יסביר לי.
נערך לאחרונה על ידי yankev ב ה' מרץ 31, 2011 6:59 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

ישבב הסופר

Re: חוברת חותם של זהב-בעניין התכלת

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ה' מרץ 31, 2011 12:48 am

תולעת ספרים07 כתב:ראה בפורום שהובא [וצולם] כאן שמאן דהוא העתיקו בקובץ בית אהרן וישראל [ומה אעשה שאין לי גישה לפורום מסוג זה]. - כמו כן לפני שתי עשורים מישהו הביא בעיתון יתד נאמן שבמו עיניו ראה אותו והעתיק משם קטעים כמו שבשנת ת"ר יתגלה התכלת.

משום מה, חוששני שזה שהתולעת מייחס לכותב בעיתון יתד נאמן, נובע מטעות קל שקורה כשמשתמשים בחיפוש במאגרים במהירות מבלי לבדוק הנתונים.
אנא הטו אוזן ותהנו.
עיינו בצילום בהראשון שהביא החכם מעיין מדברי הרה"צ ר' מעשיל זיע"א שאמר בא"ד בזה"ל
"ושוב כתוב באותו מכתב כי הרב כו' ונמשכו אחר דעתו ותקעו יתד במקום נאמן ומגלין עפר מעינינו במה שיש תחת ידם העתק מספר מחנה דן וכו' ותקע עצמו במקום יתד נאמן אשר כתוב בספר מחנה דן ד' רצ"ט אשר יהיה אחד חכם הדור מסוד מוחין דאבא וכו' "

ומשם נשתרבב הטעות (או בידי התולעת או בידי אחד בפורום בח"ח) שהיתה פעם כתבה כזו בעיתון "יתד נאמן", מילתא דעבידא לגלויי בנקל.
כן חושבני, כי הדבר קרוב אל הדעת.
נו, מה אומרים החכמים דפה?

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ה' מרץ 31, 2011 2:20 am

כנסת ישראל כתב:אני רואה שצדקתי מלכתחילה והכותב התולעת מוסיף שטות על שטות בכל הודעה. בכל אופן רק אסכם... מפאת כבודו איני רוצה לצטט את השטויות שלו. - בפרט שהוא לבטח מה שנקרא "בובת קש" וד"ל - בכל פורום היו פוסלים אותו מזמן בעל האתר יכול לבדוק אתIP שלו ואולי גם את המייל שלו ואני מניח שהוא הוא ...

כמו כן
עוד אלומי שם כתב: שכתבו כל מיני שטויות ללוא לדעת כלל את הסוגיא של תכלת ויצאו חוצץ להגן על חכם באשי בטוחני שכל אלו הם בובות-קש ועל מנהל האתר לבדוק כל זה. - יש כאן מצג שווא כאילו שיש לי מריבה עם כמה אנשים כאשר סה"כ מדובר בבריון מילולי אחד ותו לא - אשר משום מה לא פסק להתחפש. - ועכשיו שנוהג כעמלק ואגג שהתחפשו לתמיד. ולאו דווקא בפורים.

עד כדי כך אני תמה איך זה שבעל האתר לא מתערב כלל ובמקום לצפות מן הצד היה עליו לעשות סדר - זה נראה פורום ללא גננת. - מה גם שהגרי"ש אלישוב שליט"א פוסק נגד התכלת וכפי שהבאתי כל זה לעיל והרי מנהל האתר קשור לרבי אלישוב ואיך זה שאינו עוצר את ההשתלחות כאן הפראית.

על כבודו מחלתי אך לא על כבוד התורה. - בטוחני שעסקתי באותיות הקטנות של הראשונים יותר מכל אלו המשתלחים בי. - מילא רבי ישבב שאינו טעות סובר מתמחה בדברי מנחם בן סרוק ודונש וכל המחלוקת ביניהם. לפחות כך הוא מחזיק את עצמו. - אני בלמדי את כל הרשי"ת בכל מקום לא הצלחתי לפענח את החידה מדוע אין רש"י כותב לא על מנחם רבי ולא על דונש רבי. - לדעתי רש"י לא רצה להכריע בנידון לעשות כעין מילון על התורה. וכפי שכתב רש"י מידי פעם ואין לו דמיון במקרא בניגוד לדעתו של מנחם בן סרוק שסבר שיש לכל מילה תאום בתורה.
אם כי לעצם העניין הדבר תמוה מאוד וכי קיבלנו מילון מסיני כל הלשון קודש שלנו מבוסס על דברי הפסוק ויתכן בהחלט שיש תיבות ומלים שלא קיבלנו אותו מסיני. - צאינה וראינה את הפסוק בשיר השירים בסנסיניו. וכי יש לו דמיון במקרא. - וזה שכתבו שר"ת הצדיק את רש"י כל אלו מן המדענים שלא הורגלו לרדת לדברי המלחמות עד השיטין ולומדים את התורה כמדע בניגוד לשיטת הרע"א שטרח להבין כל רש"י ותוס' וראה בהקדמה לדרוש וחידוש איך בניו של הרע"א כותבים על הרע"א שחוץ מגמ' רש"י ותוס' ומהרש"א לא למד כלום.
לדעתי רבי ישבב הסובר נתפס קצת לשיטת המשכילים בלי משים והוא כפי הנראה מחפש מהדורות "מדעיות" מלונדון וכדו' על מנחם בן סרוק וכו' וכידוע שסוג הלימוד הזה שייך לדלי"ם ולא לחרדים.
בכל מקרה הם פורשים ובוכים והם פורשים ובוכים.

בשים לב שלא התייחסתי כלל לאיש-ספר כאשר זרק בי בוץ על כלום והוא משום מה נעלם מהאופק בשתיקה רועמת. - ואפשר שהוא נמצא עתה על תקן של בובות קש. - בכל מקרה על בעל האתר הפתרונים.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' מרץ 31, 2011 2:46 am

בקשה גלויה: מכיון שאיני בכושר כ"כ בימים האחרונים, אין בכוחי לכתוב בכאן מאום. מה גם שנשגב מבינתי להבין את מבוא הדברים הפלאי (ממש!) בדבריו של הרב תולעת, וכל כמה שאני הולך אחור כדי למצוא את סדר ההשתלשלות, דעתי מיטרפת עלי יותר.
אכן עינינו הרואות שהרב תולעת נתאנה מאד, ויש להתיישב בדבר איך לפייסו. ובכן אולי יטרח מישהו בעל ארך ושאר רוח לבאר לו, מה - בסגנונו ובטיב טיעוניו, הביאו עד הלום?
והיה זה שלום.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ה' מרץ 31, 2011 3:12 am

בענין 'יתד נאמן' מדברי הרב רבי מעשיל, שקיבלה פנים חדשות, על ידי...
נחמד מאוד! ישבב:
-----
ול'תולעת' ניתן להאמר שידייק בדבריו ואל ימהר להשיב, כי חכמי הפורום ברוב חריצותם ימצאו אחריו בדק,
ול'מעיין' יוכח שב'לשון המעטה' אין דיוק בהרבה מדבריך, ונמצאו לא מעט אי דיוקים בדבריך בזדון [לא כך כתבת שבכוונה שנית מן מחנה דן לדן ידין] או בשגגה.
וזאת גורם שדברים הטובים והנכונים שבדבריך אין נתקבלים ומתבררים לנכון, מחמת שהתבן מכסה את הבר.

ובשם כל חכמי הפורום נבקש סליחתך, ונא למעלתו שיעיין בכמה אשכולות המרובים בתגובות לידע איך להגיב לענין ולא להתדרדר לבוץ ולבוז.
המבקש את הצלחתך
נערך לאחרונה על ידי מעיין ב ה' מרץ 31, 2011 3:23 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ה' מרץ 31, 2011 3:20 am

מה פלאי בזה:
וכי כבודו אינו רואה בעליל שאנשי קש מחופשים מתקיפים אותי ללא טעם וריח - תחילה אמרו שאין כזה מחנה דן אח"כ אמרו חחחח אם יש כאן בל תוסיף. - ובסופו של דבר נתפסים על טעות שהעתקתי מדברי הגר"ח כאילו שבניתי את כל התכלת על סמך זה שהוא נמצא בים המלח וראה כמה צימע'ס עשה ממני למעלה. חכם באשי, אם כי שחבירו [אם לא היה זה איש קיש] ניסה לעדן את דבריו.
וכי בדרך זו נתקדם להבין מדוע יש למיחש להטיל תכלת.
איש-ספר: אני באמת דן אותך לכף זכות כאשר אינך מרגיש בטוב, תקוותי שתחזור לאיתנך ויקויים בנו ואת והב בסופה.

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ה' מרץ 31, 2011 3:28 am

מעיין כתב:נחמד מאוד! ישבב:
-----
ול'תולעת' ניתן להאמר שידייק בדבריו ואל ימהר להשיב - מעניין מי נמהר להשיב ראה אחורה כמה צריכים לבלוע את הלשון.

ואולי הסבר לי מה הפשט ברבי ישבב האם מפני שעוסק בתורה כמדען עם דברי מנחם בן סרוק ודונש ועוד כל מיני דברים מדעיים כאלו שלא שמענו אבותינו ולא סיפרו לנו מסוג לימוד כזה.
הכל מחול לו.
האם מפני שיודע פרק ביתדות ושיטת דונש הותרה לו הרצועה.
מסכים אני לקבל בורר שמבין עסק בלומדות בסגנון ישיבתי ויכריע הוא אם אני צודק בכל מה שכתבתי עד עתה בעניין התכלת.
מקובל עליך?!
הגד או קיי וקדימה אני מתחיל לכתוב זה עתה בעז"ה בתמצית כל הצדדים לאסור את התכלת. עשינו עסק.!!!
הבן שאיני יכול להתעסק עם בובות קש.
דרך אגב: מטיפוסי אני רגיל להתווכח בלימוד. - וכל זה אינו מצדיק התקפה ארטילרית עלי.
מה גם שעוד צעד קטן קדימה והכל מודים שיש בעיה להטיל תכלת שלא כמו שחשבו תחילה, אם לא יועיל לא יזיק. ואספר לך מעשה מהחזון איש [להפיג את המתח] כפי שסיפר אותו מרן הגר"ח שהיה איש פלוני בוילנא שלבש משקפיים ללא זכוכית בטענה אם לא יועיל לא יזיק.
----
רבי ישבב שמתי לב שאתה נמצא בשטח לשם מה אתה ממתין - למדתני שהינך יודע להחזיר מנה אחת אפיים. אדרבא אם לחינם חשדתי בך אבקש סליחתך מדוע אתה בוש [תרתי משמע] לכך נבחרת.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ה' מרץ 31, 2011 3:45 am

לתולעת07 וחביריו הנאמנים:
בפתיל תכלת [לרבי מעשיל הנ"ל] מאמר א' יש אריכות בענין חשש בל תוסיף ובל תגרע בתכלת
ועיין תשובות והנהגות להרה"ג רבי משה שטרנבוך שליט"א ח"א סי' כ"ו וח"ד סי' ה' חשש משום בל תוסיף
וראיתי מציינים ראי' מדברי הפמ"ג סו"ס ל"ב שחושש בעשיית של ראש לשל יד אם השינ"ן ניכרים דיש חשש בל תוסיף דה"ה בצבע תכלת בקלא אילן

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ה' מרץ 31, 2011 3:50 am

כבר הבאתי למעלה את דברי המועדים וזמנים לבאר גדר בל תוסיף אך משום מה אוצר-החכמה או איש-ספר בחרו להתעלם.
ועתה אם כבודו רציני בלא אינטרסים אכתוב כל הצדדים להתיר להטיל תכלת - כדרך גוברין לתתן ולשאת בהלכה.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ה' מרץ 31, 2011 3:55 am

לא אבוש כי אדבר בשער.
אני, בניגוד לשיטתך, מראה באופן פתוח מתי אני נמצא בשטח, ואינני "מתארח" מאחורי הפרגוד.

אני בדווקא לא הבעתי עמדתי בנידון התכלת כלל.

לא באתי אלא לברר ענין אחד שכתבת אודות הספר מרבי שמשון זיע"א, וכאשר ראיתי שהבאת שמועה רחוקה בשם חיפוש גוגל אליבא דפורום בחדרי חרדים משמא דהעיתון "יתד נאמן", אמרתי אבררה נא זאת כי דבר זה קל לבדוק.
ואחרי הציטוטים שהביא החכם המעיין מהרה"ק ר' מעשיל גלבשטיין מביאליסטוק זצוק"ל הבחנתי מיד מניין בא לך ידיעת "הכתבה ביתד נאמן" והעליתיו לכאן בכדי שידונו בו הקוראים. כל הדברים כתבתי בלשון ספק, כי לא היה ברור לי אם אמנם צדק אדבר.
ומיד כשהתקפתני מעניין שלא כעניין ובמהלומות, ידעתי.
והיינו דאמרי אינשי "אז די הונט בילט איז א סימן אז די שטיין איז געלונגען".

ומכיוון שראיתי שנפגעת, אבקש סליחתך.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ה' מרץ 31, 2011 4:01 am

אני רואה שנצרך לפתוח אשכול מיוחד למהלומות...

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ה' מרץ 31, 2011 4:07 am

שלחתי לך מייל וגם לרבי ישבב הסופר. - ההנהגות שלנו לא מוסיפה כבוד לאף אחד.
ממתין לתשובה מרבי ישבב ושמא שם אותי על נודניק שהבי-דואר לוקח לו זמן עד שהוא יוצא משום מה.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ה' מרץ 31, 2011 5:37 am

תודה לך, תולעת, על שהכנסת מעט 'צבע' לפורום,
חסרנו זאת ימים רבים.
כה לחי!!!

(ועל חשדך כי יש לי ניק נוסף ['איש קש' כלשונך], אודיעך נאמנה, שלא כן הדבר. ניק אחד יש לי, וגם הוא מידי הרבה... . ניתן לבדוק את הדבר ע"פ ה-IP)

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ה' מרץ 31, 2011 6:02 am

חכם באשי כתב:תודה לך, תולעת, על שהכנסת מעט 'צבע' לפורום,
חסרנו זאת ימים רבים.
כה לחי!!!

(ועל חשדך כי יש לי ניק נוסף ['איש קש' כלשונך], אודיעך נאמנה, שלא כן הדבר. ניק אחד יש לי, וגם הוא מידי הרבה... . ניתן לבדוק את הדבר ע"פ ה-IP)

הבעיה היא שהיום כל מתחיל יודע איך להחליף את הIP צריך אולי לבדוק לפי הדואר האלקטרוני וכידוע שגם זה אינו נכון. העצה היחידה זה לפנות לספק. צריך לדבר עם מנהל האתר. - לא יתכן שאסבול אני ועוד כמוני מהתקפה ארטילרית מדומה כאילו כולם נגדי כאשר בטוחני שיש ביניהם אנשי קש - ראה למשל את.. ישועת.. שפתח עוד חשבון לפני ג' ימים בלבד וכל זה כדי לנגח אותי בעניין התכלת.
בזמנו היה כיף לברר כאן עניין היום נהיה כאן בוקה ומבלוקה כאשר אין איש מקשיב לרעהו וכל אחד מנסה את כוחו להכניס לשני מה שיותר חזק.
וכך במקום לברר לאמיתה בדיבוק חבירים מקשיבים את עניין התכלת אני מוצא את עצמי צועד צעד אחד קדימה ושתי צעדים אחורה. כמו כן אני נגרר מעניין לעניין שלא באותו עניין שהרי או לי מיצרי ואוי לי מיוצרי. - אם אענה לשואל שלא כהלכה יאמר מדשתק.
ואם אענה נמצאתי נגרר מעניין לעניין שלא באותו עניין.
אדרבא אמור מה לעשות.
וחשבתי שיש להגביל באשכולות הדנים בנושאים כבדי משקל שרק מי שיש לו מאה הודעות או מאה חמישים וכדו' יוכל להשתתף באשכול. - כך נוכל לחסוך את אנשי הקש שפותחים תיכף עוד חשבון להכות את רעהו בסתר מבלי להתלכלך גם אם יטיל שטויות אין סופיות.
אך אליה וקוץ בה.
שכל אחד ימהר להשיב 100 הודעות כדי להגיע למספר 100 שיוכל להשתתף וכו'.
וחושבתי בדרך אפשר אם ניתן לחלק ציונים כפי שקראתי בעיתון שכך הנוהל בויקי האנגלי.
עוד יש לעשות לתת תפקיד "בדוק" לאחר שמנהל האתר יתרשם שבעל חשבון זה יודע מהו סח... לפי כל מיני פרמטרים שאין כאן המקום לפרט.
לשיטת מפעיל מערכת וכו' כפי שגם כן קראתי שנהוג בויקי דעתי שאין זה דבר טוב מפני שהמפעילים מרגישים בעלי בתים וכברי סמכא בשעה שהם לא כאלו והם מנצלים כל זה לרעה.
ואפשר יקיימו בחירות ויבחרו ביוקרטים פעם בשנה כפי שיש בויקי. - כמובן שהביוקרטים יצטרכו להיות עם כל התכונות הראויות ובפרט סובלים ואורך רוח ושכל ישר.
ולדעתי זהו הפתרון הכי טוב.
נ.ב: לדעתי יש לבחור כמה ביוקרטים האחד ליטאי השני ישיבישע'ר השלישי חסיד, הרביעי חסידי מתוך ישיבה חסידית.
לטעמי האתר והפורם סובל לאחרונה מכאבי גדילה ומנהל האתר רבי משה ואיש-ספר הרב ארז צועקים די איכה אשא לבדכם טרחכם ומשאכם וריבכם.
נ.ב: איני מדבר לצורכי יש לי מספיק ידידים כאן שלא יבחרו בי בהיותי אוהב אקשן ולומר איכפכא מסתברא. - אם כי לדעתי אין זה חסרון כל כך מה גם שכל מגיד שעור אוהב את האיפכא מסתברא וראה בגמ' איך בכה רבי יוחנן על ריש לקיש. - צר לי לראות את ההידרדרות והרמה הנמוכה שנקלענו לה לאחרונה.

הבא נעשה בחירות עכשיו דרך משל:
יאיר
בעד: תולעת ספרים07
נגד ישבב הסופר.
נגד היא שיחתי
נגד מעיין.
וכו'.
דוגמא נוספת:
תולעת ספרים07
נגד: ישבב הסופר
נגד: מעיין
נגד: איש-ספר
בעד: היא שיחתי [בדרך אפשר]
כמובן שזכות ההצבעה יתכן רק לאלו שעברו מכסה מסויימת של הודעות איכותיות.
כמו כן לדעתי כל אלו אשר ימונו לביוקרטים יצטרכו להופיע אל רבי משה מנהל האתר כדי שיטעה על קנקנם שלא יאמרו זה חסיד זה ליטפא'ק זה חרד"ל וכו'.

עוד עצה יש לי שרבי שמואל דויטש שליט"א יהיה הביקורט הבלעדי כאשר כל דבר הקשה יבוא אליו והוא יכריע.
הבא ניתן למנהל האתר שיש לו שכל ישר להחליט מה טוב לעשות מה גם שאין לנו את הפריבילגיה כמו שיש לויקי ששם ניתן לשלב בתוך התוכנה את ה"בדוק" את ה"מפעילים" ואת ה"ביוקרטים" שהרי אין תוכנת הפורום בנוי בצורת ויקי ששם לקחו הכל בחשבון..
אם כי שגם לזה יש לי רעיון לעבור לתוכנת ויקי הניתנת בחינם ויש בזה הרבה יותר מעלות מסתם פורום כאשר ניתן לשחזר כל גירסה. כמו כן הדיונים מתקיימים שם רק בדף השיחה והערך עצמו יוצא נקי משטויות ככסף צרוף בעליל נקי מכל סיגים של נודניקים בעלמא.
--------
המדהים הוא שבדיוק עכשיו הסתכלתי בעיתון ושם יש פרשייה שלמה בשם בובות-קש 2011 בויקיפדיה. - כאשר גילוי שרוב המפעילים שם ורוב הביוקרטים נבחרו שם דרך בובות-קש סדנא דארעא חד הוא.

בכל אופן אם רבי משה יצליח להעביר את הדיונים לתוכנת ויקי חינמי יהא זה גם חשוב יותר שלא ייקרא בשם פורום אלא כמו ויקיחכמה או שם דומה לזה.
נערך לאחרונה על ידי תולעת ספרים07 ב ה' מרץ 31, 2011 6:31 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

yankev

הודעהעל ידי yankev » ה' מרץ 31, 2011 6:11 am

תולעת ספרים07 כתב:נ.ב: לדעתי יש לבחור כמה ביוקרטים האחד ליטאי השני ישיבישע'ר השלישי חסיד, הרביעי חסידי מתוך ישיבה חסידית.
לטעמי על מנהל האתר רבי משה ועל איש-ספר הרב ארז

שימחתני בדבריך המסולאים בפז...
1. הסבר לנו את ההבדל בין ליטאי לישיבישער.
2. ייש"כ שלא הבאת בחשבון ספארדישערס ותימנים, 'כדרכה של תורה'. (בעוד שחילקת בין ליטאים וחסידים=מאותו מקום) בנוסף לכך גם שיערתי את דעתך, שמן הסתם אלו לא נמצאים בפורום זה.
3. מה עם הדתיים הלאומיים או חרדליי"ם שעוסקים בתורה, פסולים כאן? (אינם קונים אוצר החכמה?)
ויש עוד לדון בהודעתך ואכמ"ל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מרץ 31, 2011 7:10 am

הפורום לא צריך גננת, לצערינו לפעמים המנהלים כאן נאלצים למחוק הודעות, והלוואי שלא היו נזקקים לכך.

הויקי למיניהם מטרתם לייצר אינצקלופדיה שאנשים שאינם בקיאים בנושא יוכלו להסתמך עליה, ולכן יש שם מערכות בקרה, אין זו מטרת הפורום, הפורום נועד לעוסקים בתורה ובחכמה שיתדיינו ביניהם, ואיש את רעהו יעזורו, ואיש עם רעהו יתווכחו.

דרכה של תורה היא שנעשים אויבים בשער ואת והב בסופה, כך שהעובדה שתוקפים את דעתו של מישהו כל עוד אין בזה משהו אישי היא ברוכה, וידועים דבר ר' יוחנן אחרי פטירתו של ריש לקיש.

גם כבוד התורה של הגרי"ש אלישיב וכל גדולי הדורות מחייב שידונו בדבריהם ויגידו סברות בעד דבריהם ונגדם וכך היא דרך התורה המסורה לנו מדור דור.

אם יימנעו כולם מלהתקיף באופן אישי מחד גיסא ולא ייעלבו כשסותרים את דבריהם (ואפילו לנקוט לשון חריפה נהוג עלמא בויכוחים בדברי תורה, ועיין בריש תענית האי צורבא מדרבנן דרתח וכו', ואפי"ה מבעי למילף נפשיה בניחותא) לא יהיה צורך למחוק ולא להתנצל אלא תתקיים מטרתו להרבות תורה.

הייתי מציע לכולם גם לחשוב על הנקודה הבאה ע"פ דברי החת"ס (אני לא יכול לתת מקור ואני מגדיר את זה בלשוני) שאין מטרת הויכוח בדברי תורה לשכנע את השני כי מאי נפ"מ לתורה בדבר, המטרה העיקרית היא לברר את הדברים ולשמוע את השני כדי שאני עצמי אדע את האמת. כך שכל עוד הויכוח ממשיך לברר את הדברים לי יש בו תועלת, וברגע שאין בו את המטרה הזו אפשר להניחו.

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ה' מרץ 31, 2011 7:32 am

רבי MOSHE שלחתי לך מייל וראה שם והחל להצביע אין זה הזמן לפילוסופיה וגם אין זה משהו אישי חלילה איננו רוצים לראות את מעשה ידיך טובעים בים - פורום זה אינו מתאים יותר לסבול את צער הגידול בנים והתופעה ידוע שפורומים שונים מתחילים בשלב כל שהוא לסבול מכאבי גדילה. - וראה כל זה בויקי האנגלי. - אדרבא אם כבודו יוכל לשלב גם מויקי וגם מסגנון הפורום. מה טוב המצב הזה לא יכול להמשך וכבר נדברנו בזה במיילים פנימיים כל הלילה.
דבר אל בני ישראל ויסעו.
התחל בהצבעה.
ובטרם כל בדוק את המייל הפנימי ששלחתי לך.
והרי הינך יודע שלטובה כוונתי - קפוץ העגלה בטרם מישהו אחר יעשה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מרץ 31, 2011 7:37 am

עוד דבר בעניין שאלתו של YANKEV

כל הכותב כאן בדברי תורה ובענייני הספרות התורנית, ברוך הוא, בלי שום קשר להשתייכותו החברתית או הפוליטית.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ה' מרץ 31, 2011 7:39 am

תולעת:
אין צריכים הצבעות ולא מפעל הפייס, כל אחד עליו לדעת אשר בעת אשר ישא ויתן במלחמתה של תורה עליו להשקיט סערת נפשו אם יחם לבבו.
לא יותר מזה.
קצת טקט, קצת נאמנות לאמת, וקצת הודאה על האמת, הם הבריחים והאדנים של כל פורום מוצלח, ובפרט פורום זה.
לא הגענו לשום מצב חירום, פשוט צריכים כמה מהכותבים פה (כמה, לא הרבה,) ללמוד איך לסוג אחור.

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ה' מרץ 31, 2011 7:43 am

על הפרטים הקטנים נדון אח"כ התחל בהצבעה. [בתקווה שכבר קראתי את המייל שלי האחרון]

תן לי את הכבוד להתחיל בהצבעה: [לכל המצביעים לכתוב בעד ונגד בלא שום הוספות בעד בצבע אדום נגד בצבע ירוק.

בעד ויקיחכמה תולעת ספרים07

חזור אל “תכלת ודין הקרבה בזמה"ז”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 74 אורחים