מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האיך הצליחו תומכי המורקס להטעות כל כך אנשים?

מאמרים ושקו"ט סביב זיהוי התכלת, האפשרות וההמנעות מלקיים מצוה זו בזמן הזה
וכן על האפשרות ההלכתית העקרונית של הקרבת קרבנות בזמה"ז
כשתילי זיתים

Re: האיך הצליחו תומכי המורקס להטעות כל כך אנשים?

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ב' אוקטובר 24, 2022 12:25 am

קו ירוק כתב:כולם חולקים עליו, ואין לו איך להוכיח כתאוריה העקרה שלו. ומה שעושים היום זה לא עיבוד סינטטי שלא קיים בעבר, אלא הפקה טבעית.

כדאי שתעיין עוד בענין זו, במחכ"ת אתה סתם מדבר מחוסר ידיעה. אין אף אחד שטוען שמה שעושים היום הוא בדרך טבעי שהיה שייך בעבר. כמדומה לי גם הרב מלבב מסכים.

ואם אתה כבר יודע מ"כולם" שחולקים עליו, נא לכתוב על איזה פרט הם חולקים. האם לדעתך/ם אפשר לעשות פעולת החיזור גם כשפתוח לאויר? אני משער שלכל הפחות קראת דברי קורן, והבנת קצת מדבריו הפשוטים. אם לא, אז לך תלמוד הנושא קצת, ותחזור לפה.
מה שיש חולקים עליו, זה על זיהוי חלק האריגים שמצאו. אף אחד לא חולק עליו על זה שלא היה שייך לצבוע כזו בעבר בדרך שעושים היום (הוא לא דיבר כלל על הדבש וסיד של לבנון) וגם על מה שכתב שמה שעושים היום, אפשר לעשות גם עם שאר מיני הארגמון (אשר אגב, יש כ300 מהם)

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ב' אוקטובר 24, 2022 1:21 am

מלבב כתב:אם הרמב"ם וכל הראשונים כותבים שתכלת הוא צבע השמים, אין סיבה להגיד שצבע השמים פסול לתכלת, אפשר להגיד שזה לא חייב להיות כחול טהור אבל שכחול טהור יהיה פסול לא שייך.

בכל הראשונים כתוב סתם אדום, וחלק טורחים לפרש מה בין זה לתולעת שני, ויש אומרים שארגמן הוא אדום יותר חזק מתולעת שני, ובמדרשים מדמים אותו לצבע דם, אין שום ראשון או חז"ל שירמוז שיש איזה נטיה לכחול, לכן זה אבסורד להגיד שכחול שנוטה קצת לסגול הוא ארגמן, צריך שיהיה נוטה לאדום הרבה כדי שנוכל לקרותו ארגמן

זאת אומרת, שכחול בטוח לך שזה תכלת, אבל אם זה כחול/סגול, אתה מסופק.
אז על צד הספק שזה לא תכלת, אז מה זה?

עכ''פ
מיקום: כיון שיש לי סינון 'נטפרי' אי אפשר לי להשתתף בדיונים בד"כ. ניתן לפנות אליי בהודעה פרטית (פתוח לי)

הודעהעל ידי עכ''פ » ב' אוקטובר 24, 2022 6:35 am

קו ירוק כתב:יש להניח שאין צבע קבוע לתכלת, והגוונים שלו יכולים להשתנות בסקאלה של הכחול. אבל היות והוא אמור להיות דומה לקלא אילן ולים, ברור מה הצבע שלו, גוון תורכיז כלשהו.
נניח דומה לזה.

א"כ אתם מודים שאין שום ראיה מכתבי הגויים לזהות האק"ק כחלזון, דהרי האק"ק לא השתמשו בו אלא לסגול ותכלת הוא כחול

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ב' אוקטובר 24, 2022 9:16 am

כשתילי זיתים כתב:
מלבב כתב:אם הרמב"ם וכל הראשונים כותבים שתכלת הוא צבע השמים, אין סיבה להגיד שצבע השמים פסול לתכלת, אפשר להגיד שזה לא חייב להיות כחול טהור אבל שכחול טהור יהיה פסול לא שייך.

בכל הראשונים כתוב סתם אדום, וחלק טורחים לפרש מה בין זה לתולעת שני, ויש אומרים שארגמן הוא אדום יותר חזק מתולעת שני, ובמדרשים מדמים אותו לצבע דם, אין שום ראשון או חז"ל שירמוז שיש איזה נטיה לכחול, לכן זה אבסורד להגיד שכחול שנוטה קצת לסגול הוא ארגמן, צריך שיהיה נוטה לאדום הרבה כדי שנוכל לקרותו ארגמן

זאת אומרת, שכחול בטוח לך שזה תכלת, אבל אם זה כחול/סגול, אתה מסופק.
אז על צד הספק שזה לא תכלת, אז מה זה?

בדיוק בגלל קושיא זאת נראה לי שזה כן תכלת, וכנראה זה גם סברת הרש"ר הירש, אבל לא אסמוך על סברתי להקל בדאורייתא ומעדיף לסמוך על מה שכתוב להדיא בראשונים, אם לא יהיה אפשר להשיג כחול טהור אשים כחול הנוטה לסגול.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ב' אוקטובר 24, 2022 10:41 am

כשתילי זיתים כתב:
קו ירוק כתב:כולם חולקים עליו, ואין לו איך להוכיח כתאוריה העקרה שלו. ומה שעושים היום זה לא עיבוד סינטטי שלא קיים בעבר, אלא הפקה טבעית.

כדאי שתעיין עוד בענין זו, במחכ"ת אתה סתם מדבר מחוסר ידיעה. אין אף אחד שטוען שמה שעושים היום הוא בדרך טבעי שהיה שייך בעבר. כמדומה לי גם הרב מלבב מסכים.

ואם אתה כבר יודע מ"כולם" שחולקים עליו, נא לכתוב על איזה פרט הם חולקים. האם לדעתך/ם אפשר לעשות פעולת החיזור גם כשפתוח לאויר? אני משער שלכל הפחות קראת דברי קורן, והבנת קצת מדבריו הפשוטים. אם לא, אז לך תלמוד הנושא קצת, ותחזור לפה.
מה שיש חולקים עליו, זה על זיהוי חלק האריגים שמצאו. אף אחד לא חולק עליו על זה שלא היה שייך לצבוע כזו בעבר בדרך שעושים היום (הוא לא דיבר כלל על הדבש וסיד של לבנון) וגם על מה שכתב שמה שעושים היום, אפשר לעשות גם עם שאר מיני הארגמון (אשר אגב, יש כ300 מהם)

עד שמר שולחיני להעלות גרה, שיעיין מר באשכול שבפורום הסמוך https://www.tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=185&t=4625, וימצא שכל טענותיו שבתגבה זו, עד לאחת, נידושו עד דק והוסברו בטוב טעם אחת לאחת, כמעט כמו אצל רב פרידה.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ב' אוקטובר 24, 2022 10:46 am

עכ''פ כתב:
קו ירוק כתב:יש להניח שאין צבע קבוע לתכלת, והגוונים שלו יכולים להשתנות בסקאלה של הכחול. אבל היות והוא אמור להיות דומה לקלא אילן ולים, ברור מה הצבע שלו, גוון תורכיז כלשהו.
נניח דומה לזה.

א"כ אתם מודים שאין שום ראיה מכתבי הגויים לזהות האק"ק כחלזון, דהרי האק"ק לא השתמשו בו אלא לסגול ותכלת הוא כחול

ומי לחש לאוזנו של מר שהגוים לא התשמשו באק"ק גם לתכלת (האמיתי - גוון ים) ולא רק לסגול? כשמרדכי לובש לבוש מלכות תכלת וחור (הוא לא המצאה של מדרכי היהודי. ככה לבשו בגדי מלכים בפרס. והוא תכלת של התורה. והגוונים שלו בסקאלה של הכחול/סגול - רבים מאוד כמו שבכל צבע ניתן להפיק מאות גוונים).
ובכל מקרה הממצאים הקיימים אין בהם כדי לשלול או לאשר, אבל הם כן מקיימים שזהו החילזון שממנו מופק התכלת וכל גווניו.
והיות וסקלאת הצבעים של האק"ק על שלוש הארגמונים הקיימים (ולא 300 כפי שכתב לעיל מאן דהוא) היא במדרג שבין כחול לארגמן, הגוון נתון לבחירת הצובע - חומר ביד היוצר.
כל השאר (וגם זה) כפי שאמרתי, קיים באשכול פורום סמוך.

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ב' אוקטובר 24, 2022 1:31 pm

קו ירוק כתב:עד שמר שולחיני להעלות גרה, שיעיין מר באשכול שבפורום הסמוך https://www.tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=185&t=4625, וימצא שכל טענותיו שבתגבה זו, עד לאחת, נידושו עד דק והוסברו בטוב טעם אחת לאחת, כמעט כמו אצל רב פרידה.

ייש"כ ששלחת אותי לאשכול בת 116 עמודים, עכ"פ גם שם לא מובא משום אחד שחולק על קורן בענין זה.
כבודו מזכיר לי את אחה"ת שבתחילה צועק שהכל כבר נידון וכו'וכו' בלי לבאר, עד שלבסוף הוא יצא מכאן שאין לו מה להגיד.
מכותלי דבריו של כת"ר שליט"א ניכר שאינו יודע כלום מענייני צביעה, חיזור, וכו' וכו'. כדאי לעיין קצת בנושא זו במקום לכתוב כאן שוב ושוב שלא לענין.

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ב' אוקטובר 24, 2022 1:40 pm

קו ירוק כתב:והיות וסקלאת הצבעים של האק"ק על שלוש הארגמונים הקיימים (ולא 300 כפי שכתב לעיל מאן דהוא) היא במדרג שבין כחול לארגמן, הגוון נתון לבחירת הצובע - חומר ביד היוצר.
כל השאר (וגם זה) כפי שאמרתי, קיים באשכול פורום סמוך.

לא אחזור ושוב ושוב להוכיח את הטעויות שבדבריך, בפרט על זה שהנך חוזר שוב ושוב שאפשר לצבוע כחול עם האק"ק, דבר שלע"ע לא הצליחו כלל, וכמו שנתבאר גם באשכול שאתה מצטט (אשר כנראה לא קראת), רק זאת אגיד שמה שכתבתי 300 לא היה ט"ס, והדגשתי שמדובר ברחבי העולם, ולאו דווקא בא"י (שיש שם 4 כמדומה לי)

עכ''פ
מיקום: כיון שיש לי סינון 'נטפרי' אי אפשר לי להשתתף בדיונים בד"כ. ניתן לפנות אליי בהודעה פרטית (פתוח לי)

הודעהעל ידי עכ''פ » ב' אוקטובר 24, 2022 4:37 pm

קו ירוק כתב:ומי לחש לאוזנו של מר שהגוים לא התשמשו באק"ק גם לתכלת (האמיתי - גוון ים) ולא רק לסגול?

בכל כתבי הגוים לא תמצא זכר לצביעת כחול מהאק"ק
קו ירוק כתב:כשמרדכי לובש לבוש מלכות תכלת וחור (הוא לא המצאה של מדרכי היהודי. ככה לבשו בגדי מלכים בפרס. והוא תכלת של התורה. והגוונים שלו בסקאלה של הכחול/סגול - רבים מאוד כמו שבכל צבע ניתן להפיק מאות גוונים).

מנא לך שצבעו מן האק"ק? צבעו מן החלזון (או קלא אילן). כתבי הגוים שמזכירים את האק"ק (כצבען סגול) הם מתקופת חז"ל, ולא מתקופת תנ"ך כדנתבאר אין ספור פעמים
קו ירוק כתב:ובכל מקרה הממצאים הקיימים אין בהם כדי לשלול או לאשר, אבל הם כן מקיימים שזהו החילזון שממנו מופק התכלת וכל גווניו.

כדנתבאר אין שום הוכחה מכתבי הגוים שהאק"ק הוא חלזון התכלת, ואדרבה נראה שהשתמשו בו רק לסגול (כחול היה צבע נמוך בעיניהם)

בבקשה תקרא מה שכותבים לך קודם שתגיבו

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ה' אוקטובר 27, 2022 11:33 am

קו ירוק כתב:
ישיבה מאן דהו כתב:
קו ירוק כתב:
ישיבה מאן דהו כתב:בשולי הדברים אי אפשר להתעלם מהאירוניה, שדווקא המתנגדים לתכלת מגלים פתיחות, גישה עניינית והיכרות עם המחקר, ואילו התומכים מניפים בעוז את דגלי השמרנות, המקובעות והבורות.

תקוותי שכתבת דברים מגוכחים אלו עקב תאוות ההתנצחות, ולא שאתה מאמין במה שכתבת..

הנחת היסוד שלך נכונה (היינו, שב"עולם מתוקן" היינו מצפים למצב הפוך), ולכן זאת אירוניה.
בנימה אישית: גם מהודעות קודמות שלך בנושא ניכר שלא טרחת לעיין באשכול הגדול שניהל כשתילי זיתים ביד רמה.

א"א לומר שבשבועיים האחרונים קראתי בעיון כל דבריו, כי עסקתי בדברים אחרים.
כמדומה שרוב דבריו או הרבה מדבריו היו אודות סגול/כחול, ולא רק שקראתי אלא שבקישתי שיעלו תמונות קלא אילן, והעלו, וכולם נוכחים מה צבעו של קלא אילן, והעליתי תמונה של צבע הים שכ"א מכיר גם ללא תמונה, החופף לצבעי קלא אילן שהעלה, וביארתי בהערה קצרה שאינני רואה בדבריו טענה כלשהי.
ולא קבלתי על כך מענה.

לא רק שלא כתבת שום מענה לדבריי, אלא שאם קראת הנידון אפילו באופן שטחי היית מבין שמה שהבאת מהים הוא רק ראיה נגד המורקס, ולא תשובה.
אם לדעתך הדבר ברור שהתכלת דומה במאה אחוז לקלא אילן, אז אין מה לעשות זה לא התכלת, שהוא לא צובע צבע כזה. הצעתי לך כמה יישובים שאולי התכלת הוא סגול וכו' כדי להציל את התיאוריה שלך. אם אתה לא רוצה לקבל, אז זה ודאי לא התכלת.
עוד פעם אני מציע לך לעיין קצת בענייני צביעה וחיזור, כדי שתבין למה זה אי אפשר לצבוע כחול באופן טבעי. זה לא לוקח הרבה זמן. תוכל להתחיל עם המאמר של רב אריה לבנון, שמסביר היסודות בלשון קל. קשה לנהל משא ומתן עם מי שלא מבין כלל מה שאומרים לו (ראה ערך: אחרון התלמידים).

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » ה' אוקטובר 27, 2022 7:56 pm

האם אין זה נכון שכאשר צובעים מהמורקס בשמש הצבע יוצא כחול באופן טבעי?

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ה' אוקטובר 27, 2022 9:52 pm

בבלוטות של פתיל תכלת כן, בבלוטות של טופורוביץ כל הנסינות בנתיים לא הצליחו כחול ממש רק טורקיז

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » ה' אוקטובר 27, 2022 10:47 pm

אז מדוע טוען הרב כשתילי זיתים שלא ניתן להפיק צבע כחול באופן טבעי מהמורקס? וכי פעם לא צבעו תחת כיפת השמים?

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ה' אוקטובר 27, 2022 11:24 pm

אפרקסתא דעניא כתב:אז מדוע טוען הרב כשתילי זיתים שלא ניתן להפיק צבע כחול באופן טבעי מהמורקס? וכי פעם לא צבעו תחת כיפת השמים?

יש איזה מדען בשם צבי קורן שיש לו תיאוריה איך צבעו פעם ולפי התיאוריה הזאת קשה לצבוע ביורה מגולה, מדענים אחרים כמו אדמונדס שחוקר את זה כבר עשרות שנים וזהר עמר חולקים עליו.

כשתילי זיתים

הודעהעל ידי כשתילי זיתים » ו' אוקטובר 28, 2022 3:37 am

מלבב כתב:
אפרקסתא דעניא כתב:אז מדוע טוען הרב כשתילי זיתים שלא ניתן להפיק צבע כחול באופן טבעי מהמורקס? וכי פעם לא צבעו תחת כיפת השמים?

יש איזה מדען בשם צבי קורן שיש לו תיאוריה איך צבעו פעם ולפי התיאוריה הזאת קשה לצבוע ביורה מגולה, מדענים אחרים כמו אדמונדס שחוקר את זה כבר עשרות שנים וזהר עמר חולקים עליו.

אין לי פנאי להאריך כעת, אך ראה כאן מה שהאריך בזה הרב יהושפט שליט"א.

viewtopic.php?f=52&t=59941&p=770628&hilit=#p770578

וראה גם במאמרו של רב אריה לבנון המצו"פ.
ובקיצור, כדי לצבוע כחול, צריכים כלים שקופים, שלא היה בעבר. וגם צריכים שהיורה יהיה מכוסה, שהאויר יתקלקל פעולת החיזור.

ובאמת יש עוד מה להוסיף בזה, (כגון להסביר ענין הדבש וכו') ועוד חזון למועד.
(זהר עמר הצליח לצבוע 1 גרם של צבען, והוא השתמש באור חשמלי לפוטו דיברומונציה, וגם השתמש בנתרן דיתיוניט, שלא היה קיים בעבר, כמש"כ בספרו הארגמן עמ' 237. לעת עתה לא הצליחו כלל לצבוע כחול ביורה בדרך שעשו בעבר.)

יהושפט כתב:אנצל את הדיון כאן להעלות עוד נקודה חשובה מאד שהזכרתי לעיל בקצרה, ולפיה לא ברור לי בכלל האם נמצאה כבר שיטה שיכלו להפיק בה תכלת מהאק"ק בימים ההם
כל מי שיש לו מידע לתרום בנושא אודה לו מאד-

כידוע במשך שנים ניסו למצוא דרך להפיק תכלת, מהאק"ק שצובע בטבעי סגול, עד שהתגלתה השיטה, של העמדת היורה בשמש, דבר הגורם לפירוק מולקולות הMBI הצובעות סגול, וכך מתאפשרת צביעת כחול. וכך כותבים ברבים מהקונ' שבשיטה פשוטה זו צבעו בעבר תכלת.
אלא שאליה וקוץ בה, התברר שכדי שהשמש תפעל את פעולתה, צריך שהצבע יישב בכלי שקוף, בלי זה כמות קרני השמש שנכנסת מפתח היורה לא מספיקה לפרק את אותם מולקולות, מה גם שהיורה צריכה להיות מכוסה כדי שהצבע לא יתחמצן, והצבע יוצא סגול. כמובן שאיש בימים ההם לא צבע בזכוכית לבנה, ומשכך האופציה הזו לא היתה מעשית בזמנם. כפי שמתואר במאמרים המצ"ב נעשו נסיונות שונים לצבוע ע"י השמש בכלי לא שקוף והדבר לא צלח.
למעשה ככל הידוע לי, שנים פרסמו שיטות אחרות לצביעת כחול, באופנים שהיו יכולים להיות מוכרים בעת ההיא
ד"ר רוי עמנואל הופמן הצליח בצביעה שניה [קרי צביעה ביורה אחרי צביעת צמר שהפך לסגול, והוציא חלק גדול ממולקולות הMBI] להפיק צבע סגול כחלחל, שאחרי חימום באדי מים הפך לתכלת. כמובן שצביעה שניה היא בעייתית מבחינת ההלכה להרבה ראשונים, אולם הדבר שנוי במחלוקת, ומלב זאת ניתן לטעון שצביעה שניה כזו כשרה לכו"ע, ואכמ"ל. אך כל הרעיון שרק בצביעה שניה היו מפיקים תכלת, ממש לא נראה בסוגיא במנחות.
במאמר שהתפרסם לאחרונה ע"י הרב אריה לבנון, הוא ניסה שיטה אחרת, ומסקנת ממצאיו, היא שמבלוטות אק"ק המסופקות ע"י פתיל תכלת, שהם בלוטות שמיובשות בשמש לכמה ימים, הוא אכן הצליח להפיק תכלת, אולם מבלוטות שקיבל מטופורוביץ' שעברו הקפאה, ובעצם שימשו להכנת הצבע טריות, המקסימום שהוא הגיע אליו הוא כחול-טורקיז, רחוק מצבע השמים, וגם זה רק בכלי זכוכית שכאמור לא רלוונטי [אם כי לא ברור מה בדיוק גרם באותו ניסוי להפקת הטורקיז].
לבנון מעלה השערה שהשוני בין הבלוטות הוא משום שהם נאספים באזורים אחרים בים [קרואטיה ויוון בהתאמה], אך בעיקר נוטה לשער שייבוש הבלוטות בשמש משפיע על הצבע המופק, וגורם לו להיות כחול בקלות רבה יותר. ניסיתי לברר אצל רוי הופמן באלו בלוטות הוא צבע, ולא קיבלתי תשובה, אך מתוך מאמרו נראה שהוא צבע בבלוטות מיובשות, מה שמעלה את השאלה באם הניסוי היה נעשה בבלוטות טריות, האם היה יוצא תכלת אפילו בצביעה שניה, סביר מאד שלא.
כך שלמעשה ניתן לומר שככל הידוע נכון לעכשיו, עדיין אין שיטה להפקת כחול מהאק"ק בתנאי הקדמונים.
כמובן שאם האריגים שנמצאו הם אכן מהאק"ק, או ככל שנסבור מחמת ממצאים אחרים כמו הקונכיות שהתכלת היא מהאק"ק, אזי ברור שהם הכירו שיטה כזו, ובכל מקרה יתכן שהיתה להם שיטה שעדיין לא גילינו אותה, סביר לחלוטין. אולם תכל'ס נכון לידיעותינו עכשיו, לא ברור בכלל אם נמצאה שיטה כזו. כך שמי שחושב שהתכלת איננה מהאק"ק, יכול בהחלט לטעון שלא היתה כלל אפשרות להפיק כחול מהאק"ק.
קבצים מצורפים
הרב אוריה לבנון - בעניין צביעה בעבר.pdf
(2.14 MiB) הורד 99 פעמים

עכ''פ

הודעהעל ידי עכ''פ » א' נובמבר 06, 2022 1:36 am

אבקש להעלות עוד נקודה. הנה מס' חותם של זהב:
חשז1.png
חשז1.png (118.26 KiB) נצפה 3625 פעמים

כתב שם:
חשז2.png
חשז2.png (350.92 KiB) נצפה 3625 פעמים

ואמנם פשוט שאין להקיש מספר אחד (פילון) ביוונית לספר שני כשברור שבפליניוס הכוונה כהה ולא כחול.

וגם תמוה שהביא ראיה מפילון, שז"ל (Philo, On Mating 117)
https://www.earlyjewishwritings.com/tex ... ook18.html
(117) Accordingly, this is his abode, discernible only by the intellect; but the world is perceptible by the outward senses; since Moses made the curtains of such things as are symbols of the four elements, for they were made of fine flax, and of hyacinthine colour, and of purple, and of scarlet, --four numbers, as I have said before. Now the fine flax is an example of the earth, for the flax grows out of the earth; and the hyacinthine colour is a symbol of the air, for it is black by nature; purple (porphyra), again, is a symbol of the water; for the cause of this dye is derived from the sea, being the shell-fish of the same name (heµ porphyra); and scarlet is a symbol of fire, for it most nearly resembles a flame.

הרי להדיא שארגמן מקורו מהארגמון משא"כ תכלת

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » א' נובמבר 06, 2022 8:07 am

תת רמה

עכ''פ

הודעהעל ידי עכ''פ » א' נובמבר 06, 2022 4:12 pm

מלבב כתב:תת רמה

?
וכדאי להוסיף שחי פילון זה בזמן בית שני:
(On Providence 2:64) https://www.earlyjewishwritings.com/tex ... ook39.html
(64) There is a city of Syria, on the sea shore, Ascalon by name: when I was there, at the time when I was on my journey towards the temple of my native land for the purpose of offering up prayers and sacrifices therein, I saw a most incalculable number of pigeons on the roads and about every house
(מקור: ויקיפידיה, כמובן)
כמובן אם טעיתי אשמח להיעזר

חזור אל “תכלת ודין הקרבה בזמה"ז”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 81 אורחים