הר הבית; הלכות עליה לכוחות הביטחון - הרב דביר אטרה

על המתפרצים לעלות בהר ה' ומסיגים גבול שגבלו ראשונים
פלוריש
הודעות: 609
הצטרף: ה' ינואר 15, 2015 6:17 pm

הר הבית; הלכות עליה לכוחות הביטחון - הרב דביר אטרה

הודעהעל ידי פלוריש » א' מאי 06, 2018 3:39 pm

סוגיית העלייה להר הבית עומדת במרכזה של מחלוקת הלכתית וציבורית ארוכת שנים. על פי עמדת הרבנות הראשית לישראל ורבים מפוסקי ההלכה, נאסר על אזרחים לעלות להר הבית.
אמנם, לדעת כל פוסקי ההלכה כניסת כוחות הביטחון להר הבית מותרת, ויש אף מצווה בכך. למרות זאת, לא יצא עדיין כל ספר הדרכה הלכתי מפורט המדריך את אנשי כוחות הביטחון כיצד עליהם לנהוג בעת כניסתם להר הבית.
הנושא הזה נידון בקיץ האחרון בכלי התקשורת בעקבות הפיגוע בשוטרים בהר הבית, כאשר לפתע נאלצו מתנדבי זק"א להיכנס להר הבית ועוררו בפני הרבנים שאלות הלכתיות חדשות.
הדיון ההלכתי בנוגע לאנשי כוחות הביטחון שונה מהדיון לגבי עליית אזרחים, שכן גם הרבנים המצדדים בעלייה להר הבית אוסרים להיכנס למקום המקדש עצמו – העזרות ושטח החיל, אך אנשי כוחות הביטחון נדרשים גם לכך במסגרת המשימות המוטלות עליהם.
עובדה זו מפגישה את הלומד עם מושגים חדשים: טומאת בגדים, כניסת פרועי ראש, עדיפות לכהנים ולויים, שהייה בטומאה ועוד - שאלות שהפוסקים לא דנו בהן הלכה למעשה במשך אלפיים שנה.
את המשימה המורכבת נטל על עצמו הרב דביר אטרה, ר"מ בישיבת ההסדר רמת גן, בספרו החדש: "הר הבית - הלכות עלייה לכוחות הביטחון".
את כתיבת הספר ליווה הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן לשעבר ונשיא הישיבה, אשר ציין בהסכמה לספר, "לא עסקנו בהלכות אלו כאלפיים שנה. ב"ה שזכינו להחזיר עטרה ליושנה, ולחזור ולשנות הלכות אלו וליישם אותן בתנאים המיוחדים שאנו מצויים בהם".
"יפה עשית שחיברת קונטרס הלכתי המיועד לכוחות הביטחון המשרתים בהר הבית. זו עבודה מקורית, שעבורה היה צורך למצוא את המקורות המתאימים ולהתאים אליהם את המצבים העדכניים שלנו היום", הוסיף הרב אריאל.
חלקו הראשון של הספר סוקר באופן בסיסי את מצוות שילוח טמאים, את תוקף איסור הכניסה בטומאה למתחם הר הבית בזמן הזה, וכן את הדעות המרכזיות השונות לגבי מיקומו ההיסטורי המשוער של בית המקדש במתחם הר הבית.
בחלקו השני של הספר מובאים פרקים הכוללים: הלכות מעשיות הנוגעות למשימות המבצעיות של כוחות הביטחון בהר הבית, תדריך המורה הלכה למעשה את הלכות ההיטהרות ואת אופן ההתנהגות הנדרש בזמן שהייה במתחם הר הבית, וכן תיאור האזורים המותרים בכניסה (בצירוף מפות) לפי רמת הצורך המבצעי המשתנה.
למרות העיסוק הנרחב בסוגיות הר הבית מדגיש הרב אטרה כי הספר מתייחס לכוחות הביטחון בלבד, ואין להסיק ממנו שום מסקנה הלכתית לגבי כניסת אזרחים להר הבית.
(מתוך פרסום בערוץ 7)

והנה הספר:

חזור אל “וַיַּעְפִּלוּ לַעֲלוֹת אֶל רֹאשׁ הָהָר”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 2 אורחים