ספרים חסידיים בבתי מדרשות מתנגדיים ולהפך

אישצפת

Re: ספרים חסידיים בבתי מדרשות מתנגדיים ולהפך

הודעהעל ידי אישצפת » א' מאי 27, 2018 5:26 pm

משולש כתב:איני מכיר בית כנסת שאין בו סידורי ספרד. וגם עדות המזרח. (כשהייתי בישיבה חשובה לא הסכימו להכניס סידורים שמזוהים יותר מידי עם סגנון מסויים, למשל אלו עם הכריכה הלבנה, או תמונה של הגרע"י זצ"ל וכדומה, והקפידו שגם הסידורים של עדות המזרח יראו מכובד, כמו בית תפילה נוסח ע"מ).

השאלה אם הוא בחר את בית תפלה בגלל מראהו המכובד או בגלל שאין בו כמעט שינויי נוסח מתפלת ישרים של מנצור....

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » א' מאי 27, 2018 6:31 pm

משולש כתב:באיזה בית כנסת יקי אין סידור ספרד?

גם בקהל עדת ישורון במתא דבני ברק דיתבא על מי פרנקפורט אמיין?

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' מאי 27, 2018 7:01 pm

אפילו בגיטין הם לא כותבים כך

די לחכימא

הודעהעל ידי די לחכימא » א' מאי 27, 2018 7:37 pm

עובדיה חן כתב:הסטייפלר היה ידוע כבקי בספרי בעל התנאי,ולקוטי מוהרן.

כידוע שמשפ' היו חסידי הורנסטפייל [מקווה שכתבתי נכון].

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » א' מאי 27, 2018 7:44 pm

אז זה עוד יותר פלא שלמד ליקוטי מוהר"ן..

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » א' מאי 27, 2018 9:05 pm

עובדיה חן כתב:ההבדל הוא שסידור ספרדי זה לא לשימוש הספרדים,אלא לחסדים מקובלים,

אשרי המאמין.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » א' מאי 27, 2018 9:09 pm

שומע ומשמיע כתב:
עובדיה חן כתב:ההבדל הוא שסידור ספרדי זה לא לשימוש הספרדים,אלא לחסדים מקובלים,

אשרי המאמין.

זה מציאות אין פה אמונה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מאי 27, 2018 11:03 pm

עובדיה חן כתב:הסטייפלר היה ידוע כבקי בספרי בעל התניא,ולקוטי מוהר"ן.

מקור???

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מאי 27, 2018 11:07 pm

דרומי כתב:שועה"ר נדפס רק לאחר הסתלקותו של בעה"ת, ובנו - אדמור האמצעי - נפגש עם רעק"א ונתן לו במתנה את הספר. בכל מקרה, רעק"א אינו דוגמא ל'מתנגד' קלאסי כמובן

בעינינו מרנא הגרעק"א הוא בהחלט דוגמא ל"מתנגד" קלאסי.
אשמח לדעת מדוע בעיניך לא. (כנראה שגם תהיה בינינו מח' על ההגדרה של "מתנגד קלאסי"...)

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » א' מאי 27, 2018 11:16 pm

פרנקל תאומים כתב:

מקור???

ליקוטי עצות
קבצים מצורפים
ארחות רבינו הקה''י ה - מהדו''ח.PDF
(265.4 KiB) הורד 21 פעמים
נערך לאחרונה על ידי בקרו טלה ב א' מאי 27, 2018 11:21 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » א' מאי 27, 2018 11:16 pm

פרנקל תאומים כתב:

מקור???

יחסו לחסידות ברסלב

הרב נתן צבי קעניג הביא לפניו בהזדמנות את ספר 'ליקוטי מוהר"ן' של רבינו נחמן מברסלב, בתגובה קם בעל הקהילות יעקב ממקומו, ניגש אל ארון הספרים והוציא משם ספר 'ליקוטי מוהר"ן' ישן ובלה מרוב שימוש, ואמר: "דע לך שאני מעיין בספר הזה מדי יום ביומו". הסטייפלר הוסיף באותה השיחה דברים מפתיעים ואמר כי "מרגיש אני שהספר הזה מעורר אותי ליראת שמים, ואני רואה כי ביום שאיני לומד בספר זה, אני חש חסרון ביראת שמים".

בפעם אחרת נכנס לפניו ראש ישיבה ליטאי לשוחח על מספר עניינים ולאחר מכן סיפר שראה אותו יושב ואומר תפילות מתוך הספר 'ליקוטי תפילות' של רבי נתן מברסלב.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מאי 27, 2018 11:20 pm

דרומי כתב:ההמשך הוא שבעה"ת אמר לאותו רב, כי אם היית שם את המחבר עצמו מתחת לשולחן, גם אז היה שותק ולא אומר כלום... מרוב שפלותו בעיני עצמו

לפני שנים שמעתי את רבי ישראל מויז'ניץ שליט"א מספר זאת בהתלהבות גדולה באחד מהבאטע'ס הראשונים שהוא ערך אחרי שובו לקרית ויז'ניץ בב"ב.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » א' מאי 27, 2018 11:20 pm

עובדיה חן כתב:
פרנקל תאומים כתב:

מקור???

יחסו לחסידות ברסלב

הרב נתן צבי קעניג הביא לפניו בהזדמנות את ספר 'ליקוטי מוהר"ן' של רבינו נחמן מברסלב, בתגובה קם בעל הקהילות יעקב ממקומו, ניגש אל ארון הספרים והוציא משם ספר 'ליקוטי מוהר"ן' ישן ובלה מרוב שימוש, ואמר: "דע לך שאני מעיין בספר הזה מדי יום ביומו". הסטייפלר הוסיף באותה השיחה דברים מפתיעים ואמר כי "מרגיש אני שהספר הזה מעורר אותי ליראת שמים, ואני רואה כי ביום שאיני לומד בספר זה, אני חש חסרון ביראת שמים".

בפעם אחרת נכנס לפניו ראש ישיבה ליטאי לשוחח על מספר עניינים ולאחר מכן סיפר שראה אותו יושב ואומר תפילות מתוך הספר 'ליקוטי תפילות' של רבי נתן מברסלב.

את הערכתו לשורשיו החסידיים ניתן ללמוד מהסיפור הבא: "הרה"ג והרב ברוך שמעון שניאורסון ראש ישיבת "כוכב מיעקב" טשיבין סיפר בשם בעל ה"קהילות יעקב"' שנקרא על שמו של רי"י: בהיות אבותיו תושבי העיר הורנסטייפל ונמנו על חסידיו שכל היראת שמים שיש לו הוא בגלל שאביו היה לומד עמו בילדותו כל בוקר מתוך הספר "עמק תפלה" [להרי"י מטשערקאס]." (תולדותיהם של צדיקים דף י'). הוא נהג ללמוד מידי שב"ק בספה"ק נועם אלימלך כשראשו חבוש שטריימל שהיה של הרה"ק מטשערקאס, וישנה גם תמונה שלו בשטריימל. הוא גם מביא בכתביו מעניני החסידות. בנו הגר"ח שליט"א העיד שאביו היה הוגה בכל ספרי החסידות.

משולש

הודעהעל ידי משולש » א' מאי 27, 2018 11:21 pm

(הסטייפלר היה חברותא של הר' ברלנד?)

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מאי 27, 2018 11:21 pm

עובדיה חן כתב:
פרנקל תאומים כתב:

מקור???

יחסו לחסידות ברסלב

מאיפה אתה מצטט?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מאי 27, 2018 11:23 pm

משולש כתב:(הסטייפלר היה חברותא של הר' ברלנד?)

הבלים.
(כן, אני יודע שהם מוכרים את הקשקוש הזה כבר שנים).

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » א' מאי 27, 2018 11:25 pm

וכידוע גם הלך עם כיפה של נ נח נחמן מאומן.

משולש

הודעהעל ידי משולש » א' מאי 27, 2018 11:31 pm

פרנקל תאומים כתב:

הבלים.

עוד מעט יצא סיפור חסידי על רבי נחמן ששלח את שני תלמידיו הקדושים הרב ברלנד והסטייפלר, ואת הרב ברנלד הוא מינה להציל נשמות החילונים ואת הסטייפלר כדי להציל נשמות המתנגדים...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מאי 27, 2018 11:33 pm

עובדיה חן כתב:יחסו לחסידות ברסלב

הסטייפלר היה ידוע כבקי בספרי בעל התניא,ולקוטי מוהר"ן.

את הערכתו לשורשיו החסידיים ניתן ללמוד מהסיפור הבא: "הרה"ג והרב ברוך שמעון שניאורסון ראש ישיבת "כוכב מיעקב" טשיבין סיפר בשם בעל ה"קהילות יעקב"' שנקרא על שמו של רי"י: בהיות אבותיו תושבי העיר הורנסטייפל ונמנו על חסידיו שכל היראת שמים שיש לו הוא בגלל שאביו היה לומד עמו בילדותו כל בוקר מתוך הספר "עמק תפלה" [להרי"י מטשערקאס]." (תולדותיהם של צדיקים דף י'). הוא נהג ללמוד מידי שב"ק בספה"ק נועם אלימלך כשראשו חבוש שטריימל שהיה של הרה"ק מטשערקאס, וישנה גם תמונה שלו בשטריימל. הוא גם מביא בכתביו מעניני החסידות. בנו הגר"ח שליט"א העיד שאביו היה הוגה בכל ספרי החסידות.

הסטייפלער הגיע ממשפחה חסידית ונקרא ע"ש רבי ישראל יעקב מטשערקאס זצ"ל. הוא גם כותב באגרותיו (אם זכרוני אינו בכזיב) על ששמח לקבל (או שהוא מבקש שישלחו לו) את ספריו של הטשערקאסער מפני שראשית חינוכו ליר"ש בימי ילדותו היה עם הספרים האלו. עד כאן הכל גלוי וידוע. גם השטריימל שהיה בביתו ידוע לכל (וצ"ע מקור השטריימל וגם מתי נהג לחבוש אותו).

לכל השאר נשמח לקבל מקור מוסמך.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מאי 27, 2018 11:36 pm

קראקובער כתב:וכידוע גם הלך עם כיפה של נ נח נחמן מאומן.

לא כל הזמן! רק בזמן שהוא למד "ליקוטי מוהר"ן" או בזמן שהותו בר"ה אצל רבינו.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ב' מאי 28, 2018 12:11 am

עובדיה חן כתב:
עובדיה חן כתב:יחסו לחסידות ברסלב

יש כל מיני מעשות מפי חסידים המעידים על גדולי המתנגדים שלמדו ספרי חסידות ובטאו הערכה מופלגת לדרך החסידים. שמעתי מעשות כאלו גם על החפץ חיים, ר' ברוך בער ועוד.
אבל זה מזכיר הסיפור על חסיד שחלם שמאות חסידים אומרים שהוא צריך להיות אדמו"ר, ואמרו לו: "תחזור כשמאות חסידים חולמים שאתה צריך להיות אדמו"ר". למה רק החסידים הפוגשים אותם פעמים בודדות בלבד מצליחים לראות מה שתלמידיהם ואולו שבאו לקבל מהם לא ראו וקבלו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' מאי 28, 2018 12:18 am

משולש כתב:
פרנקל תאומים כתב:

הבלים.

..ואת.. ברלנד הוא מינה להציל נשמות החילונים...

אוי לאותה הצלה. אוי לאותה בושה. אוי לאותה חרפה.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ב' מאי 28, 2018 12:30 am

פרנקל תאומים כתב:
קראקובער כתב:וכידוע גם הלך עם כיפה של נ נח נחמן מאומן.

לא כל הזמן! רק בזמן שהוא למד "ליקוטי מוהר"ן" או בזמן שהותו בר"ה אצל רבינו.

זה באמת נכון...

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ב' מאי 28, 2018 12:47 am

פרנקל תאומים כתב: גם השטריימל שהיה בביתו ידוע לכל (וצ"ע מקור השטריימל וגם מתי נהג לחבוש אותו).

השטריימל הוא של בעל הלשם, הוא קיבל אותו ממחותנו הרב אלישיב
התמונה הידועה שבא הוא נראה לובש אותו כמדומני היא בסעודת פורים

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' מאי 28, 2018 1:13 am

גיזונטע קאפ כתב:
פרנקל תאומים כתב: גם השטריימל שהיה בביתו ידוע לכל (וצ"ע מקור השטריימל וגם מתי נהג לחבוש אותו).

השטריימל הוא של בעל הלשם, הוא קיבל אותו ממחותנו הרב אלישיב
התמונה הידועה שבא הוא נראה לובש אותו כמדומני היא בסעודת פורים

נו.. לעיל כבר דמיינו כאן שהשטריימל הזה הוא ירושה מהטשערקאסער..

התמונה מסעודת פורים ידועה, השאלה היא האם נהג בקביעות לחובשו בסעודת פורים או שהיה זה חד פעמי, וכמו"כ האם היו עוד הזדמנויות שהוא חבש אותו.

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ב' מאי 28, 2018 1:29 am

פרנקל תאומים כתב:
עובדיה חן כתב:את הערכתו לשורשיו החסידיים ניתן ללמוד מהסיפור הבא: "הרה"ג והרב ברוך שמעון שניאורסון ראש ישיבת "כוכב מיעקב" טשיבין סיפר בשם בעל ה"קהילות יעקב"' שנקרא על שמו של רי"י: בהיות אבותיו תושבי העיר הורנסטייפל ונמנו על חסידיו שכל היראת שמים שיש לו הוא בגלל שאביו היה לומד עמו בילדותו כל בוקר מתוך הספר "עמק תפלה" [להרי"י מטשערקאס]." (תולדותיהם של צדיקים דף י'). הוא נהג ללמוד מידי שב"ק בספה"ק נועם אלימלך כשראשו חבוש שטריימל שהיה של הרה"ק מטשערקאס, וישנה גם תמונה שלו בשטריימל. הוא גם מביא בכתביו מעניני החסידות. בנו הגר"ח שליט"א העיד שאביו היה הוגה בכל ספרי החסידות.

הסטייפלער הגיע ממשפחה חסידית ונקרא ע"ש רבי ישראל יעקב מטשערקאס זצ"ל. הוא גם כותב באגרותיו (אם זכרוני אינו בכזיב) על ששמח לקבל (או שהוא מבקש שישלחו לו) את ספריו של הטשערקאסער מפני שראשית חינוכו ליר"ש בימי ילדותו היה עם הספרים האלו.
קבצים מצורפים
ארחות רבינו הקה''י א מהדו'ח.PDF
(100.54 KiB) הורד 11 פעמים
קריינא דאיגרתא ג - מהדו''ח.PDF
(166.33 KiB) הורד 12 פעמים
נערך לאחרונה על ידי בקרו טלה ב ב' מאי 28, 2018 1:43 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' מאי 28, 2018 1:34 am

גיזונטע קאפ כתב:השטריימל הוא של בעל הלשם, הוא קיבל אותו ממחותנו הרב אלישיב

שאלה של סקרנות:
האם הרב אלישיב ויתר על השטריימל מפני שלא ראה ערך בדברים כאלו, ועבורו זה היה סתם כובע מרופט (בדומה לסיפורים דומים שמספרים עליו)?
והאם אפשר ללמוד מכך שמחותנו כן ראה ערך בדברים אלה?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' מאי 28, 2018 1:48 am

סגי נהור כתב:
גיזונטע קאפ כתב:השטריימל הוא של בעל הלשם, הוא קיבל אותו ממחותנו הרב אלישיב

שאלה של סקרנות:
האם הרב אלישיב ויתר על השטריימל מפני שלא ראה ערך בדברים כאלו, ועבורו זה היה סתם כובע מרופט (בדומה לסיפורים דומים שמספרים עליו)?
והאם אפשר ללמוד מכך שמחותנו כן ראה ערך בדברים אלה?

אינני יודע (באופן כללי לרבינו הסטייפלער לא היתה שום בעיה עם כובעים מרופטים.. הוא היה נובהרדוקער...), אבל נראה שלהגרי"ש זי"ע לא היתה באותם ימים אפשרות כלכלית לשלוח דורונות של ממש למחותנו, וע"כ הוא נתן במתנה איזה שהוא פריט לבוש בעל ערך סנטימנטאלי.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' מאי 28, 2018 7:32 am

בספר 'בסוד שיח' של אליאך מובא של ראיון של הגר"ח קנייבסקי שם מכחיש בתוקף סיפורי ברסלב אלו.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' מאי 28, 2018 10:39 am

בחזרה לשאלה המקורית של הרב פותח האשכול
מהסיפורים של סבי על עיירתו (החסידית) בחו"ל נשמע שאפילו גמרות לא היו בביהכ"נ ובעיקר סידורים וחומשים וקשה להניח שהיו ספרי חסידות אפילו אצל חסידים וכ"ש אצל מתנגדים

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' מאי 28, 2018 11:35 am

שו"ת חתם סופר חלק א (אורח חיים) סימן טז

ומה שהעתיק מעלתו מספר לקוטי אמרים אותו ספר לא נמצא בקהלתינו כי אפילו בש"ס ופוסקים כי הוא חיינו ואורך ימינו ובהם נהגה יומם ולילה אין לי פנאי לעיין באחרונים כ"א בש"ס וראשונים,

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' מאי 28, 2018 12:05 pm

משולש כתב:שו"ת חתם סופר חלק א (אורח חיים) סימן טז

ומה שהעתיק מעלתו מספר לקוטי אמרים אותו ספר לא נמצא בקהלתינו כי אפילו בש"ס ופוסקים כי הוא חיינו ואורך ימינו ובהם נהגה יומם ולילה אין לי פנאי לעיין באחרונים כ"א בש"ס וראשונים,

לא היה אצלו לקו"א להרב המגיד (שהיה תלמיד תלמידו), אבל היה אצלו לקו"א לבעל התניא ואף העתיק מדבריו כאשר כבר הובאו הדברים בעבר ונידונו ונלעסו יותר מפעם אחת.

מיני ומינך

הודעהעל ידי מיני ומינך » ב' מאי 28, 2018 1:10 pm

סגי נהור כתב:לא היה אצלו לקו"א להרב המגיד (שהיה תלמיד תלמידו), אבל היה אצלו לקו"א לבעל התניא ואף העתיק מדבריו.

אכן בפרשתינו
חתם סופר במדבר פרק יא פסוק ד
והאספסוף אשר בקרבו התאוו תאוה וישובו ויבכו גם בני ישראל ויאמרו מי יאכילנו בשר, י"ל עפימ"ש בספר לקוטי אמרים שהאריך כי נפש החיוני אשר בקרב האדם, כשהוא רע אז מושך אחר תאותיו גם נשמת הישראלי חלק אלוה ממעל אשר בקרבו להמשיכו גם הוא אחר תאות הגשמיות ע"ש, וזהו האספסוף אשר בקרב כל איש הוא מדותיו הרעות שבנפש החיוני שלו התאוה תאוה עצומה כל כך עד שישובו ויבכו גם בני ישראל ר"ל נשמת הישראלי אשר בקרב כל איש מהם. [תקס"ג]:

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' מאי 28, 2018 3:26 pm

סגי נהור כתב:ונידונו ונלעסו יותר מפעם אחת.

אכן נלעסו. אך אוסיף כאן חידוש שלא מצאתי לעוס בעבר כאן. ואיני רוצה להקפיץ עבורו אשכול ישן לכן אדביקהו כאן.

בראש מהדורת התניא בה השתמש החת"ס לצטט את הנ"ל, הופיעו הסכמותיהם של רבנים לא חסידיים, וביניהם המתנגד התקיף רבי יצחק הלוי מלבוב אב"ד קרקא, אשר הטיל בזמנו חרם על החסידים בקראקא שבראשם עמד אז בעל מאור ושמש.
הרבנים המסכימים מציינים בהסכמותיהם שאינם יודעים מיהו מחבר הספר שעליו הם מסכימים, אך מתוכן דבריו ניכר שאיש אלקים קדוש הוא. (יתכן שזהות המחבר הועלמה בכוונה בכדי לא להפסיד את ההסכמות הנכבדות הנ"ל).

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' מאי 28, 2018 3:50 pm

משולש כתב:בראש מהדורת התניא בה השתמש החת"ס לצטט את הנ"ל, הופיעו הסכמותיהם של רבנים לא חסידיים, וביניהם המתנגד התקיף רבי יצחק הלוי מלבוב אב"ד קרקא, אשר הטיל בזמנו חרם על החסידים בקראקא שבראשם עמד אז בעל מאור ושמש.
הרבנים המסכימים מציינים בהסכמותיהם שאינם יודעים מיהו מחבר הספר שעליו הם מסכימים, אך מתוכן דבריו ניכר שאיש אלקים קדוש הוא. (יתכן שזהות המחבר הועלמה בכוונה בכדי לא להפסיד את ההסכמות הנכבדות הנ"ל).

יש לציין, ללא קשר לענין החת"ס, שבספרו של ר"י מונדשיין על מהדורות התניא הוא מצדד שהמסכימים ידעו מיהו המחבר והעלימו זאת מפני הצנזורה. אינני בקי בנושא אך יש לדון בגוף טענותיו וראיותיו.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' מאי 28, 2018 4:38 pm

סגי נהור כתב
לא היה אצלו לקו"א להרב המגיד (שהיה תלמיד תלמידו), אבל היה אצלו לקו"א לבעל התניא ואף העתיק מדבריו כאשר כבר הובאו הדברים בעבר ונידונו ונלעסו יותר מפעם אחת.

יש להניח שכוונת מר שהחת"ס הי' תלמיד בעל ההפלא"ה שהי' תלמידו של המגיד ממעזריטש אבל החת"ס היה תלמידו של רבי נתן אדלר ומה שהוא מזכיר את ההפלא"ה כרבו זה משום שהיה המרא דאתרא בפרנקפורט וגם אם כן למד ממנו (החת"ס מההפלא"ה)ודאי שלא למד אצלו חסידותte=
נערך לאחרונה על ידי כדכד ב ב' מאי 28, 2018 5:11 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' מאי 28, 2018 4:47 pm

ההפלאה מסתמא היה רבו של החת"ס, אמנם לא מובהק כמו הרנ"א. (הוא מזכיר את שלושת רבותיו חכמי פפד"מ ש"לא זזה ידו מתחת ידם").

שברי לוחות

הודעהעל ידי שברי לוחות » ב' מאי 28, 2018 4:54 pm

כדכד כתב:
סגי נהור כתב:[qu
לא היה אצלו לקו"א להרב המגיד (שהיה תלמיד תלמידו), אבל היה אצלו לקו"א לבעל התניא ואף העתיק מדבריו כאשר כבר הובאו הדברים בעבר ונידונו ונלעסו יותר מפעם אחת.[/quote ]יש להניח שכוונת מר שהחת"ס הי' תלמיד בעל ההפלא"ה שהי' תלמידו של המגיד ממעזריטש אבל החת"ס היה תלמידו של רבי נתן אדלר ומה שהוא מזכיר את ההפלא"ה כרבו זה משום שהיה המרא דאצת4רא בפרנקפורט וגם אם כן למד ממנו (החת"ס מההפלא"ה)ודאי שלא למד אצלו חסידות

אין שום ספק בדבר שהחתם סופר היה תלמידו של ההפלאה
זה גם לא צד לספק ספיקא

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' מאי 28, 2018 4:58 pm

משולש כתב:ההפלאה מסתמא היה רבו של החת"ס, אמנם לא מובהק כמו הרנ"א. (הוא מזכיר את שלושת רבותיו חכמי פפד"מ ש"לא זזה ידו מתחת ידם").

מי השלישי?

שברי לוחות

הודעהעל ידי שברי לוחות » ב' מאי 28, 2018 5:01 pm

רבי זלמן חסיד

חזור אל “מאי חסידות ומאי מתנגדות”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 3 אורחים