אדמורי"ם כפוסקים

סגי נהור

Re: אדמורי"ם כפוסקים

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' נובמבר 16, 2017 9:33 pm

גיזונטע קאפ כתב:
סגי נהור כתב:שתי הערות בשולי הנושא:

1. "דרך הלימוד הליטאית מבית מדרשו של הגר"א" זה משפט מגוחך. כפי שיודה כל מעיין ישר, אין הרבה קשר בין דרך הלימוד הישיבתית המקובלת היום בציבור הליטאי (בעקבות הגר"ח וממשיכי דרכו) לדרך הלימוד של הגר"א, והייתי אף מרחיק לכת ואומר שמדובר בדרכים מנוגדות. למעשה שו"ע הרב הרבה יותר "ישיבתי" מהגר"א בסגנון לימודו.

לא נכנס לויכוח בנקודה הזו, עיקר מה שהגר"א עמל לעקור הוא את הריחוק מהפלפול וכיוצ"ב, ולחתור להבנה של הסוגיא, זה קיים עד היום בדרך הלימוד הליטאית, אם כי ניתן לטעון שיש שינוי בסברות וכיוצ"ב, לא במגמה של ההבנה.
גם בספרים על התורה זה ניתן לראות שליטאים עוסקים בהבנה של פסוקים, וחסידים יותר דוחפים דברים בפסוקים.
אבל זה נושא רחב, ונסתגר בזאת.

מה שכתבת הוא מיתוס ידוע אבל ככל הנראה בלי שום אחיזה במציאות. מחוץ לעולם הפלפול יש כמובן הרבה מקום, והמושג "הבנה" כשלעצמו הוא מושג רחב מאוד שאפשר להכליל בו הכל, עד שלמעשה אינו מוסיף כלום לדיון.

הדגש העיקרי וכמעט היחיד בדרך הלימוד הישיבתית הוא החתירה להבנת ההגדרה של הדין. אין שום זכר לדגש זה בתורת הגר"א (לעומת קצוה"ח, לדוגמא).

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ו' נובמבר 17, 2017 12:02 am

סגי נהור כתב:
גיזונטע קאפ כתב:
סגי נהור כתב:שתי הערות בשולי הנושא:

1. "דרך הלימוד הליטאית מבית מדרשו של הגר"א" זה משפט מגוחך. כפי שיודה כל מעיין ישר, אין הרבה קשר בין דרך הלימוד הישיבתית המקובלת היום בציבור הליטאי (בעקבות הגר"ח וממשיכי דרכו) לדרך הלימוד של הגר"א, והייתי אף מרחיק לכת ואומר שמדובר בדרכים מנוגדות. למעשה שו"ע הרב הרבה יותר "ישיבתי" מהגר"א בסגנון לימודו.

לא נכנס לויכוח בנקודה הזו, עיקר מה שהגר"א עמל לעקור הוא את הריחוק מהפלפול וכיוצ"ב, ולחתור להבנה של הסוגיא, זה קיים עד היום בדרך הלימוד הליטאית, אם כי ניתן לטעון שיש שינוי בסברות וכיוצ"ב, לא במגמה של ההבנה.
גם בספרים על התורה זה ניתן לראות שליטאים עוסקים בהבנה של פסוקים, וחסידים יותר דוחפים דברים בפסוקים.
אבל זה נושא רחב, ונסתגר בזאת.

מה שכתבת הוא מיתוס ידוע אבל ככל הנראה בלי שום אחיזה במציאות. מחוץ לעולם הפלפול יש כמובן הרבה מקום, והמושג "הבנה" כשלעצמו הוא מושג רחב מאוד שאפשר להכליל בו הכל, עד שלמעשה אינו מוסיף כלום לדיון.

הדגש העיקרי וכמעט היחיד בדרך הלימוד הישיבתית הוא החתירה להבנת ההגדרה של הדין. אין שום זכר לדגש זה בתורת הגר"א (לעומת קצוה"ח, לדוגמא).

הגר"א סינן שיטות לימוד רבות איך לא ללמוד, הגר"א שלל והפקיע מגוון שיטות לימוד שהיו נהוגות אז, שאכן נעלמו בעולם הישיבות, וגם אם השיטה של הגר"ח גם אם אין לה רמזים בתורת הגר"א, אבל לא הופקעה ע"י הגר"א.
ושוב הנושא רחב מידי איני יכול להאריך בו, ואני כותב בקיצור ותופסים אותי על המילים.
ואני פורש מלהמשיך אשכול זה בל"נ.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ו' נובמבר 17, 2017 12:12 am

גיזונטע קאפ כתב:בנוסף דרך הלימוד הליטאית מבית מדרשו של הגר"א בנויה על דיוק, משא"כ החסידית.

גיזונטע קאפ כתב:הגר"א סינן שיטות לימוד רבות איך לא ללמוד, הגר"א שלל והפקיע מגוון שיטות לימוד שהיו נהוגות אז, שאכן נעלמו בעולם הישיבות, וגם אם השיטה של הגר"ח גם אם אין לה רמזים בתורת הגר"א, אבל לא הופקעה ע"י הגר"א.

לפחות עד כאן התקדמנו, גם משהו...
בלא להכנס להצהרת ההבנה שלך בדרך הלימוד הליטאית והחסידית, שאין כאן מקומו.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ו' נובמבר 17, 2017 1:35 am

גיזונטע קאפ כתב:ושוב הנושא רחב מידי איני יכול להאריך בו, ואני כותב בקיצור ותופסים אותי על המילים.
ואני פורש מלהמשיך אשכול זה בל"נ.

כיון שאתה חדש כאן, חשוב שתדע להבא שכשאתה מצהיר הצהרה כאן בפורום אתה תידרש לנמק אותה, ואם לא יהיה לך זמן לנמק ההצהרה שלך תותקף ובצדק.

מיני ומינך

הודעהעל ידי מיני ומינך » ו' נובמבר 17, 2017 9:14 am

גיזונטע קאפ כתב: באופן כללי לליטאים אין מגמה להגדיל את גדוליהם

גיזונטע קאפ כתב:ושוב הנושא רחב מידי איני יכול להאריך בו, ואני כותב בקיצור ותופסים אותי על המילים.

חזור אל “מאי חסידות ומאי מתנגדות”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד