דעת האדמו"ר מקרלין בענין הטכנלוגיה - עמדה חדשה

המערכה על השימוש בפיתוחי תקשורת פרי הטכנולוגיה המתחדשת
אשר ברא

Re: דעת האדמו''ר מקרלין בענין הטכנלוגיה - עמדה חדשה

הודעהעל ידי אשר ברא » ה' מאי 25, 2017 6:59 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:מעניין, בגלל שפה בארה"ב ידוע ומפורסם ש׳נתיב׳ הוא מערכת הסינון הכי קל לעקוף.

הם לא אותו דבר עכ"פ מבחינת העקיפה.
אגב כמתמחה בעניינים אומר לך שזה לא כך ואקצר וד"ל.

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » ה' מאי 25, 2017 7:21 pm

בינוני כתב:ברור שיש בעיה חמורה בחברה שאני חי בה - האנושות, ובפרט בקבוצה המסוימת בתוכה - הגברית.
לגבי הקבוצות בתוך החברה הזאת, לגבי הגויים והחילונים הרי אין מה לדון, לגבי החרדים אין מחקר מקיף (אלא שלי אישי), אבל לגבי הציונות הדתית יש סקר רציני, וממנה עולה שהיצה"ר מחנך את כ-ו-ל-ם באותה דרך.
(סקר שפורסם בעלון "עולם קטן" לקראת פסח תשע"א, התוצאות יצאו שוות אצל כלל אוכלוסיות הדתיים כולל החרדלים. לפי הסקר כשליש מבני הנוער עוקפים את הסינון! וגולשים באתרים אסורים. אם הם הצליחו לפרוץ את הסינון, אז מדובר באתרים ש'רימון' חסמו אותם (ולא נתיב...) וד"ל. בנוסף, מדובר בנערים שהודו מרצון במעשיהם, עורכי הסקר עצמם מודים שכנראה השיעור האמיתי יותר גבוה.
בסקר מעודכן יותר משנת תשע"ה שנערך ע"י מכון סמית ופורסם בעלון "מוצ"ש", הנתונים מדאיגים הרבה יותר. הסקר נערך בקרב בני נוער מכלל אוכלוסיות הדתיים, ולפיו כ60% מכירים באופן אישי חברים שנכנסים בכוונה ל"דיוטא תחתונה", ויותר מ50% הצהירו שהם עצמם נחשפים באינטרנט לתכנים כאלו. ואלו בני נוער שמסכימים להודות בזה.)

זה החברה שאתה מדבר עליה?
אני חשבתי שאתה מדבר על אנשים שומרי מצוות ועוסקים בתורה ונשואים. ועל זה כתבתי שזה מאד מדאיג.
אין לזה אפילו דמיון למה שאמרו חוז"ל שאין אפוטרופוס לעריות כי הנכשל בא"א זה יצר נורמלי ולכן אין לו אפוטורופוס. אבל איזה איש נורמלי ישפיל עצמו לדברים האלה? אם זה המצב צריך לחנך את הציבור ולא די לסנן וכדומה.

חייפענער

הודעהעל ידי חייפענער » ה' מאי 25, 2017 8:13 pm

כבוד הרב ספרא דדיינא
מחובתינו להשתדל בענייני העולם הזה בכל הדרכים, אלא אם כן הדרכים הללו אינם לפי רצונו.
אך דא עקא שאין לנו דרך לדעת מה רצון ה' אם לא לפי מה שהוא כתב בתורה. ומה שלא כתוב במפורש, הרי שאנו צריכים לשמוע למוסרי התורה שבדור הזה.
ואם הם אומרים על דבר מסויים שהוא בדיעבד שבדיעבד, הרי שלא יתכן לומר שהקדוש ברוך הוא מצפה מאתנו שנעבוד אותו באופן כזה שהוא בדיעבד.
(שהוא סכנה גדולה לכל הרוחניות של האדם.אני לא יודע את מי אתם מכירים, אבל לצערי אני יודע על כמה וכמה מקרים שדמעת העשוקים, האשה והילדים של בעלי מוגנים למיניהם, עולה עד לרקיע, ואני חושב שההיתממות הזו כביכול מדובר באיזשהו חשש רחוק, ושאפשר להזהר, וכו', דברים מתמיהים שמעידים שאומרם מכיר מאד קצת אנשים בעולם. אבל איני רוצה להכנס לוויכוח העקר הזה. עכ"פ זה ברור שרוב ככל הרבנים כתבו שזה בדיעבד. ותלמידי היחידים שסבורים אחרת, נקווה שהם זוכים לשמירה מיוחדת מן השמים.)
וששאלת עלי, לגבי השימוש באינטרנט מסונן במחשב (ובפרט באופן שאני משתמש בו, אשר פתוחים אצלי 3 אתרים בלבד, וכשאני צריך משהו מביטוח לאומי וכד', דברים שאינם מתחום פרנסתי הקבועה, אני הולך למקום שנותן שירותים כאלו בתשלום, למרות שאני יכול ברגע להסיף את האתר הזה ללא תשלום) על זה לא שמענו שהרבנים סוברים שזה בדיעבד.
והחילוקים בין זה לסמארטפונים הוא פשוט, (אין כאן וואצאפ ואינו נייד בכל מקום וכו' וכו').
ואולי יש לדון מבחינת ביטול הזמן. אז ככה, ראשית כל מסופקני אם להתעסק ולדון בענייני השקפה נחשב כביטול הזמן. אבל בר מהכי גם אם נאמר שזה אכן ביטול זמן, וגם אם נאמר שמאנשים כערכי אכן נדרש למלא את יומם עד אפס מקום בלי שום מיעוט שיחה. עדיין צ"ע על ההשוואה בין ביטול הזמן, לבין כלי עם דם על הידיים, כלי שכבר הוריד רבבות אנשים ומשפחות שאולה ביסודות הדת.

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ה' מאי 25, 2017 9:33 pm

המעיין כתב:זה החברה שאתה מדבר עליה?
אני חשבתי שאתה מדבר על אנשים שומרי מצוות ועוסקים בתורה ונשואים. ועל זה כתבתי שזה מאד מדאיג.
אין לזה אפילו דמיון למה שאמרו חוז"ל שאין אפוטרופוס לעריות כי הנכשל בא"א זה יצר נורמלי ולכן אין לו אפוטורופוס. אבל איזה איש נורמלי ישפיל עצמו לדברים האלה? אם זה המצב צריך לחנך את הציבור ולא די לסנן וכדומה.

הצלחת לבלבל אותי כהוגן, אנא תבהיר מה אתה רוצה.
אתה מכיר חברה אחת שלא סובלת מהבעיה הזאת? אני בטוח שאם תשים קבוצת אנשים - מכל קבוצה שהיא, גם שותו"מ ונשואים - בקובה של... למשך זמן ארוך, התוצאות יהיו עגומות באחוזים גבוהים.
ההשוואה שלך לא"א מוזרה ומצחיקה. ברור שהניסיון יותר קשה כשאף אחד בעולם לא יודע מה הוא עושה, ובפרט כשהעבירה היא לא 'גסה' ומוחשית כמו בא"א (רק פעם אחת להציץ במה מדובר וזהו...), ובמיוחד אם הניסיון מתמשך יום יום למשך זמן ארוך.

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » ה' מאי 25, 2017 10:18 pm

מה הצלחתי לבלבל אני אומר דברים פשוטים.
ראשית אין לזה קשר לחברה אחרת. זה שהגויים או יהודים שאינם שומרים תורה ומצוות מתנהגים בצורה מסויימת אין בזה שום הצדקה שאנחנו נעשה כך. ובכלל את מי מעניין מה הם עושים אנחנו צריכים לעשות את הישר והטוב.

מה שאני כתבתי הוא דבר פשוט. שאם אנשים נשואים ומבוגרים מתפתים להסתכל בדברים שאתה מגדיר אותם כדיוטה התחתונה ואם אני מבין נכונה למה אתה מתכוון. הרי שיש כאן בעייה חמורה של חינוך. שהרי זה לא תאווה נורמלית אלא שקיעה מטורפת בפנטזיות. (ואין לזה קשר למאמר חז"ל על מראה עינים) ואילו היית אומר שיש אחד למאה כזה, בכל מקום יש חריגים בכל התחומים. אבל אם אתה מעיד שזה דבר מצוי אצל רוב רובם של האנשים זה מדאיג מאד. וסינון וחסימה למצב כזה הם כנתינת אקמול למחלה קשה. מקיל על הסימפטומים אבל לא פותר בעייה מאד עמוקה.

כמובן הכל בתנאי שתיאור המצב שלך נכון. אני לא הייתי מעלה בדעתי שזה המצב.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' מאי 25, 2017 10:24 pm

למה זה לא תאוה נורמלית???

אומרים על חסיד אחד שבכה לרבו על שבנו השתגע. אמר לו הרבי: מה קרה? אמר לו: הוא רוקד עם שיקצעס ואוכל חזירים! אמר לו הרבי: נו, אם היה רוקד עם חזירים ואוכל שיקצעס - הייתי מבין שהוא השתגע, אבל עכשיו שהוא רוקד עם שיקצעס ואוכל חזירים - הרי הוא בעל תאוה נורמלי...

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » ה' מאי 25, 2017 10:31 pm

זה לא נורמלי.
זה בושה.
מה אומר ומה אדבר.

הסיפור נחמד ונורמלי.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' מאי 25, 2017 10:33 pm

באמת לא כדאי יותר לדבר בענין זה, כי בכל זאת זה 'רשות הרבים' כאן.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ה' מאי 25, 2017 10:44 pm

אני לא חושב שהנושא הוא תאווה, הנושא הוא בעיקר סקרנות. וזה הרבה יותר קשה מתאווה.
וצריך קצת לחשוב מה עושים עם זה .
שומו שמיים, יש כאן בעיה ענקית, והפתרון שמציעים הוא:

א] דבר שלא צריך לחשוב עליו אפילו שנייה, זה האינסטינקט של כל אחד. האם ישבו ביחד באיזה כינוס, וחשבו לפחות 5 דקות!! מה עושים, חוץ מלרדוף אחרי כל מצלמה חדשה שיוצאת ולנתק אותה. [ומה יעשו עוד עשרים שנה, שהכל יהיה אלקטרוני, כל אחד ילך בסוף היום וינתק את כל הסירים שקנה היום [שמסתמא יהיו בצורה של בית חכם שנשלט מרחוק].

ב] מנסים לעצור את העולם, וזה לא ילך!!!

כמובן שחייבים גם פרקטית לסנן, אבל ההדגשה חייבת להיות על סינון, שזו צורה לזרום עם העולם בכשרות, ולטמון את הראש בחול ולזעוק זעקות גיוואלד.
וחייבים להשקיע המון בחינוך איך מתנהלים נכון עם האינטנרט.

הרי גלוי וידוע לפני כל מי שחי בעולם, שהדור הבא יהיה חשוף בהרבה יותר אחוזים לאינטרנט [כמובן מחמת כורח גמור עם היתר הוראה בכתב וחותמת מרב, אבל זות התהי המציאות]. אבל הנוער שלנו לא מקבל שןם כלום חינוך איך להתעסק עם זה, כי בבתי חינוך חייבים לומר שצלנו אין כזה דבר בכלל, וזה רק למי שמוכרח.

וכמו כן בגלל הטמנת ראש בחול מתבזבזות אנרגיות אדירות כבר במשך כמה שנים, שהיו יכולות להיות מופנות לסינון טוב ומקצועי.

משה נטע

הודעהעל ידי משה נטע » ה' מאי 25, 2017 11:16 pm

זה בדיוק מה שהקארלינער אומר ^^

חייפענער

הודעהעל ידי חייפענער » ה' מאי 25, 2017 11:23 pm

אני מאמין באמונה שלימה שהרבי מקרלין שליט"א יודע מה שהוא מדבר והרבה מחשבה טמונה מאחורי הדיבורים שלו.
אבל מאד מצחיק מחד גיסא ומעציב מאידך גיסא, לראות את חו"ר הפורום מביעים את עניות דעתם בצורה כל כך גורפת כנגד רוב ככל גדולי ישראל, ובראשם הרב וואזנר זיע"א, שכן סברו שזהו נסיון ככל הנסיונות שעם ישראל בודאי יצליח לעמוד כנגדו כחומה בצורה. והם בדעת קדשם כן הבינו שהדרך שהם נקטו בה היא הדרך הרצויה.
ידידיי, מה לזבוב קצוץ כנפיים אצל נשר שבשמים??? אתמהה.

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ה' מאי 25, 2017 11:32 pm

המעיין כתב:שהרי זה לא תאווה נורמלית אלא שקיעה מטורפת בפנטזיות... אבל אם אתה מעיד שזה דבר מצוי אצל רוב רובם של האנשים זה מדאיג מאד.

נמאס לי להתווכח בנושא זה.
אבל למען הדיוק, לא כתבתי את מה שכתבת בשמי. כתבתי שמדובר בחלק נכבד מאוד כשאצל רובם מדובר בגיחות מידי פעם (פעם בכמה חודשים). ממש לא רוב רובם ובטח לא שקיעה מטורפת.

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ה' מאי 25, 2017 11:37 pm

שומע ומשמיע כתב:אני לא חושב שהנושא הוא תאווה, הנושא הוא בעיקר סקרנות. וזה הרבה יותר קשה מתאווה.
וצריך קצת לחשוב מה עושים עם זה.
שומו שמיים, יש כאן בעיה ענקית, והפתרון שמציעים הוא:
א] דבר שלא צריך לחשוב עליו אפילו שנייה, זה האינסטינקט של כל אחד. האם ישבו ביחד באיזה כינוס, וחשבו לפחות 5 דקות!!! מה עושים, חוץ מלרדוף אחרי כל מצלמה חדשה שיוצאת ולנתק אותה. [ומה יעשו עוד עשרים שנה, שהכל יהיה אלקטרוני, כל אחד ילך בסוף היום וינתק את כל הסירים שקנה היום [שמסתמא יהיו בצורה של בית חכם שנשלט מרחוק].
כמובן שחייבים גם פרקטית לסנן, אבל ההדגשה חייבת להיות על סינון, שזו צורה לזרום עם העולם בכשרות, ולטמון את הראש בחול ולזעוק זעקות גיוואלד.
וחייבים להשקיע המון בחינוך איך מתנהלים נכון עם האינטרנט.
הרי גלוי וידוע לפני כל מי שחי בעולם, שהדור הבא יהיה חשוף בהרבה יותר אחוזים לאינטרנט [כמובן מחמת כורח גמור עם היתר הוראה בכתב וחותמת מרב, אבל זאת תהיה המציאות]. אבל הנוער שלנו לא מקבל שום כלום חינוך איך להתעסק עם זה, כי בבתי חינוך חייבים לומר שאצלנו אין כזה דבר בכלל, וזה רק למי שמוכרח.
וכמו כן בגלל הטמנת ראש בחול מתבזבזות אנרגיות אדירות כבר במשך כמה שנים, שהיו יכולות להיות מופנות לסינון טוב ומקצועי.

חותם על כל מילה.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' מאי 25, 2017 11:38 pm

כמדומני שבעת שהרב וואזנער זצוק"ל התריע נגד האינטרנט והכלים, עדיין לא היה נפוץ כלל סינון חזק כמו שיש בזמנינו, ועכ"פ לא בארץ ישראל [על הטלפונים עדיין לא היה כלל בעולם סינון, כמו שיש היום 'גדר' או 'משומר' או 'טעג']
האם יש איזה הוראה מהשבט הלוי זצ"ל על טכנוגלוגיה עם סינון??

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' מאי 25, 2017 11:57 pm

קשה להאמין שהרב וואזנער הכיר את הנושא מקרוב באופן הכי מעודכן, כאשר כל הענין התחיל כשהיה כבר אחר גיל שיבה

ועכ"פ הגר"ש וואזנער נודע כמחמיר, ולאו כולי עלמא ס"ל כוותיה בכל ענין

כמדומני שהוא אסר בתוקף את הפאה נכרית, ואפילו לספר שמירת שבת כהלכתה לא רצה לתת הסכמה בגלל איזה קולא שנכתבה בו

ובוודאי מי שיכול להחמיר כמותו מה טוב ומה נעים, אך א"א להתעלם מציבור גדול שאינו בדרגה זו

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ה' מאי 25, 2017 11:59 pm

איש גלילי כתב:נכון, בעבר הרדיו היה כלי מאד שימושי, והוא גם לא נאסר. האיסור על רדיו יצא בתקופה מאוחרת למדי, חושבני שגם אתה עוד מכיר מספיק אנשים מבוגרים ששומעים רדיו, ביניהם יראים מאד חסידים ואנשי מעשה.

אכן, הכרתי אדמו"ר מפורסם שחי בערוב ימיו בב"ב, ויה מקפיד לשמוע חדשות כמה פעמים ביום, והיה עושה כן גם בשעת קבלת קהל (היה יוצא אל החדר השני ושומע חדשות בקול רם), וגם בחלונות פתוחים כשכל השכנים שמעו.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ו' מאי 26, 2017 12:01 am

כאן תראו את דברי הרב וואזנר זצ"ל
ותוכלו לדעת אם הי' כבר סינון בימיו
וכן תוכלו לשפוט אם היה סתם קשיש מחמיר שלא הכיר את הנושא...

גביהה בן פסיסה

הודעהעל ידי גביהה בן פסיסה » ו' מאי 26, 2017 1:00 am

שומע ומשמיע כתב:שומו שמיים, יש כאן בעיה ענקית, והפתרון שמציעים הוא:

א] דבר שלא צריך לחשוב עליו אפילו שנייה, זה האינסטינקט של כל אחד. האם ישבו ביחד באיזה כינוס, וחשבו לפחות 5 דקות!! מה עושים, חוץ מלרדוף אחרי כל מצלמה חדשה שיוצאת ולנתק אותה. [ומה יעשו עוד עשרים שנה, שהכל יהיה אלקטרוני, כל אחד ילך בסוף היום וינתק את כל הסירים שקנה היום [שמסתמא יהיו בצורה של בית חכם שנשלט מרחוק].

כמובן שחייבים גם פרקטית לסנן, אבל ההדגשה חייבת להיות על סינון, שזו צורה לזרום עם העולם בכשרות, ו[לא ]לטמון את הראש בחול ולזעוק זעקות גיוואלד.
וחייבים להשקיע המון בחינוך איך מתנהלים נכון עם האינטנרט.

הרי גלוי וידוע לפני כל מי שחי בעולם, שהדור הבא יהיה חשוף בהרבה יותר אחוזים לאינטרנט [כמובן מחמת כורח גמור עם היתר הוראה בכתב וחותמת מרב, אבל זות התהי המציאות]. אבל הנוער שלנו לא מקבל שום כלום חינוך איך להתעסק עם זה, כי בבתי חינוך חייבים לומר שאצלנו אין כזה דבר בכלל, וזה רק למי שמוכרח.

א. אני יכול לקבל את העובדה שיושבים כאן כמה ניקים וחושבים שהם יותר חכמים מכל העולם, זה טבעי מאד.
מה שאינני יכול לקבל היא הקביעה שכל מי שלא חושב כמותם לא חשב אפי' 5 דקות לפני שהפך את כל העולם [או לחילופין, ההנחה שכדי לחשוב צריך שישבו כל "גדולי הדור" יחד במעמד מצולם מכל הצדדים כנהוג במחוזותינו וידונו יחד [דבר שכלל לא מציאותי שיקרה, מכמה טעמים], ולא סגי במה שכ"א חושב בביתו ולפעמים מתיעץ עם חבריו ע"י שלוחים וכדו']. - ובפרט בענין זה שיש הרבה מהציבור שנצרכים לענין לצורך פרנסתם, ובודאי כל אחד ממנהיגי הציבור התבקש פעמים רבות מאד ע"י שואליו למצוא צדדי היתר בענינים אלו, מגוחך לומר שהרבנים לא חשבו ע"ז כלל.

ב. יש כאן נושא עמוק בשיקול הדעת, שגם אם נניח שע"י "טמינת הראש בחול" [כלשונך הזהב] נמנע פחות עבירות מאשר אם נשקיע בסינונים וכדו', ברור שכ"ז הוא רק ביחס לכלל בציבור כולל השוליים שאינן נשמעים לרבנים להמנע בכלל מהאינטרנט, אבל ביחס לציבור שנשמע לרבנים בודאי שבס"ה נמנעו יותר עבירות ע"י ההתנזרות המוחלטת מהאינטרנט מאשר אם נשקיע בסינון. ויש סברא גדולה לומר שהרבנים אחראים להנשמעים להם, ועל אלו שאינם נשמעים נאמר הלעיטהו לרשע וימות. והנה זה נושא עדין התלוי בשיקול הדעת ואין לו ראיות מוכרחות, וגם תלוי כמובן ברמת החשש לכאן ולכאן, שבזה כמדומני שגם אתה מבין שעדיפה הכרעה של אחד מגדולי הדור שחשב על הנושא "פחות מחמש דקות" על פני שיקול הדעת שלי ושלך.

ג. לטענה מה יעשו עוד עשרים שנה וכו', הרי כשם שאתה חוזה עתידות שאז לא יוכלו בלי האינטרנט וכו', כך יש מקום לחזות שעד אז הסינונים יתקדמו מאד [הן ככל מוצר שמתפתח עם השנים, והן כתוצאה טבעית מריבוי ציבור הלקוחות לזה] עד שייפתרו הבעיות על הצד היותר טוב, ובלצ"ג. [ותאר לעצמך כמה יבושו אז אלו שבעבור כמה שנים נכנסו להתרים מפוקפקים של שעת הדחק וכו', בשעה שדבר זה יהיה מתחת לנורמה של הציבור החרדי ...].

ד. לאלו שרגילים להסחף אחר דעת הרוב, ראוי להזכיר שכל הציבור כאן הוא מאלו ה"מקילים" יחסית בענין זה [בלי להכנס כלל לדיון האם בצדק או לא] ולכן ברור שאין כאן ייצוג לקשת הדעות הטבעית בעניין.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ו' מאי 26, 2017 11:08 am

בינוני כתב:אבל למען הדיוק, לא כתבתי את מה שכתבת בשמי. כתבתי שמדובר בחלק נכבד מאוד כשאצל רובם מדובר בגיחות מידי פעם (פעם בכמה חודשים). ממש לא רוב רובם ובטח לא שקיעה מטורפת.

אם לא מדובר על כזה כוח חזק, אז בשביל זה בדיוק יש סינון.

בינוני

Re: דעת האדמו"ר מקרלין בענין הטכנלוגיה - עמדה חדשה

הודעהעל ידי בינוני » ו' מאי 26, 2017 2:34 pm

וזה בדיוק מה שכתבתי כל הזמן, שצריך להקדיש את כל הכוח להילחם באינטרנט הפתוח מחד, ולהסכים על אינטרנט מסונן מושלם מאידך.

ספרא דדיינא

הודעהעל ידי ספרא דדיינא » א' מאי 28, 2017 11:23 pm

חייפענער כתב:כבוד הרב ספרא דדיינא
מחובתינו להשתדל בענייני העולם הזה בכל הדרכים, אלא אם כן הדרכים הללו אינם לפי רצונו.
אך דא עקא שאין לנו דרך לדעת מה רצון ה' אם לא לפי מה שהוא כתב בתורה. ומה שלא כתוב במפורש, הרי שאנו צריכים לשמוע למוסרי התורה שבדור הזה.
ואם הם אומרים על דבר מסויים שהוא בדיעבד שבדיעבד, הרי שלא יתכן לומר שהקדוש ברוך הוא מצפה מאתנו שנעבוד אותו באופן כזה שהוא בדיעבד.
(שהוא סכנה גדולה לכל הרוחניות של האדם.אני לא יודע את מי אתם מכירים, אבל לצערי אני יודע על כמה וכמה מקרים שדמעת העשוקים, האשה והילדים של בעלי מוגנים למיניהם, עולה עד לרקיע, ואני חושב שההיתממות הזו כביכול מדובר באיזשהו חשש רחוק, ושאפשר להזהר, וכו', דברים מתמיהים שמעידים שאומרם מכיר מאד קצת אנשים בעולם. אבל איני רוצה להכנס לוויכוח העקר הזה. עכ"פ זה ברור שרוב ככל הרבנים כתבו שזה בדיעבד. ותלמידי היחידים שסבורים אחרת, נקווה שהם זוכים לשמירה מיוחדת מן השמים.)
וששאלת עלי, לגבי השימוש באינטרנט מסונן במחשב (ובפרט באופן שאני משתמש בו, אשר פתוחים אצלי 3 אתרים בלבד, וכשאני צריך משהו מביטוח לאומי וכד', דברים שאינם מתחום פרנסתי הקבועה, אני הולך למקום שנותן שירותים כאלו בתשלום, למרות שאני יכול ברגע להסיף את האתר הזה ללא תשלום) על זה לא שמענו שהרבנים סוברים שזה בדיעבד.
והחילוקים בין זה לסמארטפונים הוא פשוט, (אין כאן וואצאפ ואינו נייד בכל מקום וכו' וכו').
ואולי יש לדון מבחינת ביטול הזמן. אז ככה, ראשית כל מסופקני אם להתעסק ולדון בענייני השקפה נחשב כביטול הזמן. אבל בר מהכי גם אם נאמר שזה אכן ביטול זמן, וגם אם נאמר שמאנשים כערכי אכן נדרש למלא את יומם עד אפס מקום בלי שום מיעוט שיחה. עדיין צ"ע על ההשוואה בין ביטול הזמן, לבין כלי עם דם על הידיים, כלי שכבר הוריד רבבות אנשים ומשפחות שאולה ביסודות הדת.

מה שכתב כבודו שאנו צריכים לשמוע למוסרי התורה, הצדק עמכם כשמש בצהרים וזה עיקר יסוד בנין הדת.
הזעקה הגדולה היא: נגד אינשי דלא מעלי המקורבים למוסרי התורה ומונעים מהם לפעמים את הנתונים הנכונים, בדרך כלל בעקבות אינטרסים אישיים, כלכליים או פוליטיים כמו 'מה יאמרו הבריות' וכדומה.
ידוע על אדמורי"ם גדולים שבשיחות פנימיות עמם התברר שאין להם צל מושג מה קורה בתוך קהילתם בנושאים אלו. הגבאים הסבירו זאת בתואנה ש"לא רוצים לצער אותם....".
שוב יודגש כי חלילה אסור לנטות ימין ושמאל מההוראה היוצאת מפי קדשם, אך אין זה פוטר את מי שיודע את האמת לעורר ולמחות נגד עסקנים המעלימים עובדות מרבותיהם.
וכנראה, זה גופא חלק מהחשכות של העקבתא דמשיחא שמנהיגים לא יידעו על נכון את מה שמתרחש (דוגמה לדבר, ללא השוואה, מה שידוע שהצדיק רבי שלמק'ה מזוועיהל זי"ע לא ידע לפני השואה כלום, וכאשר צדיקים שמשמים נודע להם דבר הגזירה באו לשוחח עמו על כך הוא לא האמין שעלול לקרות כך. הצדיקים הסבירו זאת שמשמים הסתירו את הענין ממנו כדי שלא יבטל את הגזירה רח"ל)
עכ"פ המקרים הנוראים שכבודו מכיר הינם ברובם פרי אותה גזירה קשה של היתממות וחוסר ידיעה הנובעת מאינטרסים של יחידים שונים, שבעטיה לא השקיעו מספיק בסינונים בזמן הנכון ולכן אלפים ורבבות מישראל נפלו ברשת זו של היצר לדאבון לב נשותיהם וילדיהם כפי שמוכר לכם.
חובת השעה היא אפוא לפחות להציל כעת את מה שניתן להציל ע"י השקעה מסיבית והרחבת המודעות בקרב כלל הציבור על חובת התקנת הסינון למי שנצרך לכך כמובן.
ולגבי אופי השימוש של כבודו באופן אישי, כפי שתיארתם בהרחבה אכן אשריך וטוב חלקך בזה ובבא. ירבו כמותך בישראל.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » א' מאי 28, 2017 11:41 pm

אתה רוצה למכור לנו שאצל כל הרבנים מכל החוגים (גם אלו שמסוכסכים זה עם זה, ב' סאטמר וכו') ובכל הארצות, יש מקורבים אינשי דלא מעלי וכו' ורק אצל האדמו"ר מקרלין זה לא כך?!

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ג' יוני 06, 2017 2:21 pm

הודעה מעניינת מר' יורה דעות בעניי"ז.
viewtopic.php?f=17&t=25072#p253103

אשר ברא

הודעהעל ידי אשר ברא » ג' יוני 06, 2017 10:50 pm

ספרא דדיינא כתב:הזעקה הגדולה היא: נגד אינשי דלא מעלי המקורבים למוסרי התורה ומונעים מהם לפעמים את הנתונים הנכונים... ידוע על אדמורי"ם גדולים שבשיחות פנימיות עמם התברר שאין להם צל מושג מה קורה בתוך קהילתם בנושאים אלו. הגבאים הסבירו זאת בתואנה ש"לא רוצים לצער אותם.... עסקנים המעלימים עובדות מרבותיהם... גזירה קשה של היתממות וחוסר ידיעה... שבעטיה לא השקיעו מספיק בסינונים...

וכנראה, זה גופא חלק מהחשכות של העקבתא דמשיחא שמנהיגים לא יידעו על נכון את מה שמתרחש.

וכבר אמרו בסימני עקבתא דמשיחא שאויבי איש אנשי ביתו (ומתוך כך - ) פני הדור כפני הכלב.

חבר פורום אוצר החכמה כתב:אתה רוצה למכור לנו שאצל כל הרבנים מכל החוגים (גם אלו שמסוכסכים זה עם זה, ב' סאטמר וכו') ובכל הארצות, יש מקורבים אינשי דלא מעלי וכו' ורק אצל האדמו"ר מקרלין זה לא כך?!

פיספסת מה שכתב
ספרא דדיינא כתב:בדרך כלל בעקבות... כלכליים או פוליטיים כמו 'מה יאמרו הבריות' וכדומה

בערל

הודעהעל ידי בערל » ה' יוני 08, 2017 12:41 am

ספרא דדינא כתב:(דוגמה לדבר, ללא השוואה, מה שידוע שהצדיק רבי שלמק'ה מזוועיהל זי"ע לא ידע לפני השואה כלום, וכאשר צדיקים שמשמים נודע להם דבר הגזירה באו לשוחח עמו על כך הוא לא האמין שעלול לקרות כך. הצדיקים הסבירו זאת שמשמים הסתירו את הענין ממנו כדי שלא יבטל את הגזירה רח"ל)

מאיפה זה ידוע?

ברזלים

הודעהעל ידי ברזלים » ה' יוני 08, 2017 1:22 am

זה לא מסופר על ר' שלומקה, זה מסופר על החזון איש.

בערל

הודעהעל ידי בערל » ה' יוני 08, 2017 3:59 pm

דרומי כתב:קשה להאמין שהרב וואזנער הכיר את הנושא מקרוב באופן הכי מעודכן, כאשר כל הענין התחיל כשהיה כבר אחר גיל שיבה

ועכ"פ הגר"ש וואזנער נודע כמחמיר, ולאו כולי עלמא ס"ל כוותיה בכל ענין

כמדומני שהוא אסר בתוקף את הפאה נכרית, ואפילו לספר שמירת שבת כהלכתה לא רצה לתת הסכמה בגלל איזה קולא שנכתבה בו

ובוודאי מי שיכול להחמיר כמותו מה טוב ומה נעים, אך א"א להתעלם מציבור גדול שאינו בדרגה זו

אני מוחה מחאה נמרצת נגד הפגיעה בכבודו דצק"ל
אין טעם אפי' לפרט, כל מי שיודע מה זה "הרב וואזנר" יודע שכתבת שטויות.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ש' יוני 10, 2017 9:18 pm

בפרקי אבות של היום נאמר: אל תדין את חבירך עד שתגיע למקומו.

בהקשר זה נזכרתי שהשבוע פגשתי ביהודי תמים וירא שמים, שלצערנו לא רווה הרבה נחת מחלק מילדיו, ואכמ"ל, וכשראה את הפלאפון הכשר שברשותי, נאנח אנחה כבדה ואמר: כמה אני מקנא בך, הייתי רוצה שיהיה לי כזה מכשיר, אך גם ככה הקשר ביני ובין ילדיי ובני ביתם אינו כה זורם, והם מסתכלים עליי כבטלן מהדור הישן וכו', ובזכות המכשיר שברשותי אני יכול להתחבר עמהם ולו במעט דרך הקבוצה המשפחתית, ומשחיל פה ושם ענינים של אידישקייט וכו' וכו'. לולי קשר זה הייתי מאבד אותם לגמרי, ועכשיו ב"ה יש קצת השפעה חיובית וכו'.

משה ובני ישראל

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » א' יוני 11, 2017 8:18 pm

מאתר עתידינו http://anti-net.co.il/?p=2603
קבצים מצורפים
ב.PNG
ב.PNG (61 KiB) נצפה 2808 פעמים
א.PNG
א.PNG (70.69 KiB) נצפה 2808 פעמים
אא.PNG
אא.PNG (50.5 KiB) נצפה 2808 פעמים
אאא.PNG
אאא.PNG (51.03 KiB) נצפה 2808 פעמים

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ד' יוני 21, 2017 1:24 am

אתמול בשעות הקטנות של הלילה הייתי שותף לדרמה שחלפה על אחד ממכרי, שמחזיק בביתו אינטרנט בחסימה מחמירה ביותר לצורך פרנסה, עם אישור מהוועדות המחמירות ביותר.
הנ"ל מחזיק כתובת מייל אחת שמשמשת אותו ואת ב"ב, ושם המשתמש הוא בד"כ שם אשתו (שהיא המשתמשת העיקרית באמת). באישון ליל הוא קיבל בצ'אט הפשוט של ג'ימייל קריאה ממאן דהו שחשב ש... מכרי היה אתי באותה שעה באמצע שיחת טלפון והוא 'התעלל' בו במשך חצי שעה עד שגילה לו שהוא גבר שחיפש למצוא מי המנוול. מדובר באברך 'חרדי למהדרין' (עם פיאות מסולסלות, כתיאורו), ובעל משפחה. והוא אף ציין שיש לו חברים שעושים זאת וסיפרו לו וכו' אין צורך להרחיב.

אינני מביא את הסיפור לגבי צורת הלחימה בפגע האינטרנט, כי כל צד ישתמש בסיפור לטובתו, ואת דעתי האישית דומני שכבר בטאתי לעיל. אבל ברור שהערנות צריכה להיות גדולה, הסכנה קיימת בכל צורת גלישה באינטרנט, וחובה על כל אחד ואחד לשים על עצמו עוד גדרים וסייגים על פי הכרת נפשו (בבחי' יודע צדיק נפש בהמתו), ולא לומר שמתי סינון טוב ואני כעת מסודר.

משה ובני ישראל

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » ד' יוני 21, 2017 8:43 pm

מצאתי ארכיון חשוב על המערכה נגד פגעי הטכנולוגיה
https://drive.google.com/drive/folders/ ... zV6dUxIY1k
ובאותו ארכיון מצאתי קישור לארכיון חשוב נוסף באותו עניין
https://drive.google.com/drive/folders/ ... V9WdFZSUmM

יעקב_ב.

הודעהעל ידי יעקב_ב. » ה' יוני 29, 2017 10:14 am

איש גלילי כתב:אתמול בשעות הקטנות של הלילה הייתי שותף לדרמה שחלפה על אחד ממכרי, שמחזיק בביתו אינטרנט בחסימה מחמירה ביותר לצורך פרנסה, עם אישור מהוועדות המחמירות ביותר.
הנ"ל מחזיק כתובת מייל אחת שמשמשת אותו ואת ב"ב, ושם המשתמש הוא בד"כ שם אשתו (שהיא המשתמשת העיקרית באמת). באישון ליל הוא קיבל בצ'אט הפשוט של ג'ימייל קריאה ממאן דהו שחשב ש... מכרי היה אתי באותה שעה באמצע שיחת טלפון והוא 'התעלל' בו במשך חצי שעה עד שגילה לו שהוא גבר שחיפש למצוא מי המנוול. מדובר באברך 'חרדי למהדרין' (עם פיאות מסולסלות, כתיאורו), ובעל משפחה. והוא אף ציין שיש לו חברים שעושים זאת וסיפרו לו וכו' אין צורך להרחיב.

אינני מביא את הסיפור לגבי צורת הלחימה בפגע האינטרנט, כי כל צד ישתמש בסיפור לטובתו, ואת דעתי האישית דומני שכבר בטאתי לעיל. אבל ברור שהערנות צריכה להיות גדולה, הסכנה קיימת בכל צורת גלישה באינטרנט, וחובה על כל אחד ואחד לשים על עצמו עוד גדרים וסייגים על פי הכרת נפשו (בבחי' יודע צדיק נפש בהמתו), ולא לומר שמתי סינון טוב ואני כעת מסודר.

בטלפונים לא קרו דברים מעין אלו? אולי צריך להתרחק גם מהטלפונים? ורחמנא ליצלן שמענו על כל מיני אנשים שעשו עבירות בבתיהם, אמור מעתה, אסור לאדם להחזיק בית.

יענקלה המשיב

הודעהעל ידי יענקלה המשיב » ה' יוני 29, 2017 12:45 pm

יעקב_ב. כתב:
איש גלילי כתב:אתמול בשעות הקטנות של הלילה הייתי שותף לדרמה שחלפה על אחד ממכרי, שמחזיק בביתו אינטרנט בחסימה מחמירה ביותר לצורך פרנסה, עם אישור מהוועדות המחמירות ביותר.

בטלפונים לא קרו דברים מעין אלו? אולי צריך להתרחק גם מהטלפונים? ורחמנא ליצלן שמענו על כל מיני אנשים שעשו עבירות בבתיהם, אמור מעתה, אסור לאדם להחזיק בית.

איזה תגובה "עניינית" - אני עובד בשתי ישיבות לא חשוב באיזה תפקיד אבל אני מודע למה שקורה מסביב ואכן קרו דברים ע"י הטלפון אבל למהירות ולתדירות של הבעיות שמיצצרות הטכנולוגיות של היום אין תקדים ולכן מי שמתעלם מזה הוא טיפש - במקרה יש באמתחתי הרצאה מוקלטת של הרב ביניק מישיבת קרלין סטולין (כך נדמה לי שאמרו לנו בתחילת ההרצאה אם אני טועה והוא לא מקרלין נא לתקן אותי)לפני קהל רחב של משגיחי ישיבות על היקף הבעיות היום ודרכי התמודדות שונות. כך שאין מי שמכחיש שהבעיות התרבו בהיקף מדאיג גם לא קרלין אלא הויכוח הוא דרכי ההתמודדות ונהרא נהרא ופשטיה- אגב הרב הנ"ל הציע שם לקהל לאסור החזקת "מטען נייד" לבחורי ישיבות מטעמים שלא ארחיב מעניין מה יגחכו כל המגכחים
הנכבדים.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' יוני 29, 2017 6:39 pm

יעקב_ב. כתב:

ברור שאדם לא ימהר להרים טלפון לבית חברו, ולדבר עם אשת חברו כדברים האלה. משא"כ בצ'אט.

ברזלים

הודעהעל ידי ברזלים » ה' יוני 29, 2017 6:42 pm

צודק במאה אחוז כל הרשתות החברתיות למיניהם מביאים האדם לידי קלות ראש ובקל יוכל חלילה לבוא לידי חטא.

יעקב_ב.

הודעהעל ידי יעקב_ב. » א' יולי 02, 2017 9:58 am

איש גלילי כתב:
יעקב_ב. כתב:

ברור שאדם לא ימהר להרים טלפון לבית חברו, ולדבר עם אשת חברו כדברים האלה. משא"כ בצ'אט.

לא הבנתי מה ההבדל, למה שלא יתקשר לאשת אדם שהוא לא מכיר, שהוא יכול מיד לשמוע שזה קול אשה ו'יש על מה לדבר' ח"ו, מאשר בצ'ט, שאפשר ל'עבוד' עליו שיחשוב שזו אשה, כמעשה המובא לעיל.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' יולי 16, 2017 5:00 am

יעקב_ב. כתב:לא הבנתי מה ההבדל, למה שלא יתקשר לאשת אדם שהוא לא מכיר, שהוא יכול מיד לשמוע שזה קול אשה ו'יש על מה לדבר' ח"ו, מאשר בצ'ט, שאפשר ל'עבוד' עליו שיחשוב שזו אשה, כמעשה המובא לעיל.

כבר כתבתי למעלה, שלא הבאתי את הסיפור בשביל להכריע ממנו מהי צורת ההתמודדות הראויה, אלא להסב את תשומת הלב לבעייתיות הקיימת באינטרנט, ולדעת שאכן צריך לתת את הלב לכך.
לומר שאין כאן שום סיכון יתר על מה שקיים גם בחיים הפרימטיביים, זאת טמינת הראש בחול בצורה הגרועה ביותר.

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ב' יולי 17, 2017 12:47 pm

כבר שמעתי גם מעשה בחולה נפש שהתקשר לטלפון ציבורי ברחוב כשראה מחלון ביתו אשה עוברת לידו. (אבל כתב החזו"א באמונה ובטחון שכל אחד אם ייעזב לטבעו יצא גנב מצויין וכו'. ונראה שזה הויכוח כאן: כל אחד יכול להיות רודף תאוות עד המקסימום אם תהיה אפשרות בידו, אלא שיש מעצורים של יראת שמים והחברה והחינוך גם כשאיננו מרגישים אותם'. בדבר הזה אכן חלק מההתנהגויות אינן הגיוניות, אלא שאפשר לטעון שכל אדם מסוגל להתדרדר אם תהיה לו אפשרות).

איסור מטען נייד ידוע בישיבות, והטעם הוא שפלפון רגיל אפשר להטעין בגלוי ומי שיש לו מטען נייד יש לחשוש שיש לו פלפון לא כשר ולכן אינו יכול להשאיר אותו בגלוי.

חיים שיש בהם

הודעהעל ידי חיים שיש בהם » ד' יולי 19, 2017 1:38 am

גם לי קרה משהו דומה לפני כמה שנים, וגם אנכי הקטן הרשיתי לעצמי 'להתעלל' בחולה-נפש שישב מול מקלדתו.
אבל כמדומני שיש לשים לב לנקודה חשובה - חולים וסוטים יהיו תמיד, ואם לא דרך מחשב ואינטרנט, אז באופנים אחרים וד"ל. כמדומני שישנה סבירות אפסית לכך שאברך מן השורה יכנס למהמורה כעין זו אף בטעות.

מה ידידות

הודעהעל ידי מה ידידות » ד' יולי 19, 2017 9:52 am

איני מכיר את הרבנים החשובים הכותבים, וח"ו לי להטיל בהם דופי ולפגוע בכבודם, אך כמדומני שעצם ההתכתבות וה'התעללות' בחולי הנפש האלו גם כן אינו מגיע ממקום טהור, ועכ"פ ודאי שיש בו סיכון רב שמתוך שלא לשמה בא לשמה, וד"ל.

עצם ההתכתבות איתם מוכיח עד כמה יש בעיה בדברים אלו.

ושוב, איני בא ח"ו לפגוע באף אחד, והוא רחום יכפר עון.

חזור אל “הבה נתחכמה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד