[הבו עצה] כיצד נשמור על עצמנו מהיסחפות במחשב?

המערכה על השימוש בפיתוחי תקשורת פרי הטכנולוגיה המתחדשת
מוישה

[הבו עצה] כיצד נשמור על עצמנו מהיסחפות במחשב?

הודעהעל ידי מוישה » א' ספטמבר 17, 2017 11:52 am

אני עוסק בעריכה ובהפקה של כמה ספרים או פרויקטים תורניים. כעצמאי, השעות שלי אינן מוגדרות, ואני גם עובד בבית לא מעט. מאחר ואני עובד גם עם אנשים מחו"ל, אני נזקק לפעמים לתקשר עמם בשעות הלילה המאוחרות.
בוודאי רבים מכם נתקלו בבעיה שלי. חוסר יכולת להגביל את השימוש במחשב. אתה רק צריך לבדוק אם הגיע מייל שאתה מחכה לו, או רק לסיים כמה דקות איזה קובץ דחוף. לענות או להגיב ללקוח וכדו' ואין לדבר סוף. ואתה מוצא את עצמך עוד חצי שעה-שעה על חשבון הבית.

באבחנה מעמיקה יותר, מה שקרה הוא שהעולם שלי הפך לווירטואלי, כמעט כל הלימוד שלי הוא במחשב, הבילוי הנצרך - ה'מיעוט שיחה' גם במחשב [ויש גם פורום אוצה"ח...] וכמובן שהעבודה כל כולה במחשב.

אין צורך להאריך כמה הדבר פוגע ב'שלום בית' ובחינוך הילדים.

אני שומע מרבים ששותפים לבעיה זו, אך אצל כל אחד זה מופיע בצורה שונה. הצד השווה שצריך פתרונות יצירתיים כיצד להתמודד בכך. בלי להוציא את המחשב מהבית ובלי להפריע לתפקוד העבודה.
בטוחני כי רבים מהחברים כאן מצאו דרך, לפחות חלקית, להתמודד עם בעיה זו, ואין כמו ערבי הימים הנוראים להתחזק בנידון בתחבולות ובעצה.

הרואה

Re: [הבו עצה] כיצד נשמור על עצמנו מהיסחפות במחשב?

הודעהעל ידי הרואה » א' ספטמבר 17, 2017 11:56 am

תשבע שאתה לא נוגע במחשב יותר מX זמן ביום בשבוע הקרוב. תתחיל כך ותראה איך להמשיך הלאה. אני לא צוחק.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » א' ספטמבר 17, 2017 12:06 pm

תנסה לכתוב לך בטיוטה בכת"י כמובן את הצרכים שאתה צריך לעשות בפועל במחשב, אני עושה את זה לפעמים כלפי הפורום, זה מגדיר לך את הזמן מראש ועושה תזכורת פנימית לזה.
אגב הכתיבה היא עצה נפלאה לבעיות רבות, ולא אאריך כעת.
ותפילה מהני לכל דבר.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' ספטמבר 17, 2017 12:09 pm

הבעיה כשזה נהיה כמו סלולרי (הרגל מגונה בפ"ע) שחייבים לראות תגובות און ליין.
תזכור שכלום לא קורה אם אינך מגיב מיד..
גם חבריך יתרגלו לענין.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » א' ספטמבר 17, 2017 12:14 pm

אין בזה שום עצה שהרי כל העצות והדרכים ידועות ומה שחסר זה פשוט תפוס שעה שעתיים לעצמך קח נייר ועט ותנתח לעצמך את הבעיה מכל הכיוונים האפשריים תעלה הכל ע"ג הכתב (ותהיה אמיתי עם עצמך) ומתוך זה תגיע להחלטה
ניסיתי אני בבעיה מסויימת והועיל מאוד

את הרעיון לקחתי מתוך חוברת של הרב שמואל טל
מדריך להתבוננות.PDF
(545.16 KiB) הורד 178 פעמים

הא לחמא עניא

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » א' ספטמבר 17, 2017 5:41 pm

שמעתי פעם ממישהו חכם שאמר ע"כ:
אלו שעובדים בבית יש עצה לבקש מהאשה שתחי' שמפעם לפעם תבוא לבדוק האם עבודתו והתעכבותו הוא חיוני או לא.
בדוק ומנוסה שעם כזה מפקח הבעיה תצטמצם באופן משמעותי.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » א' ספטמבר 17, 2017 6:42 pm

ראשית, יישר כח גדול על עצם המודעות, כמו גם על השיתוף. זה לא מובן מאליו. עצם זיהוי הבעיה הוא הוא חצי פתרון.

לענ"ד זו בדיוק הסיבה שאדם צריך לרכוש ספרים שהוא לומד בהם הרבה, וכבר דובר על כך בפורום בכמה וכמה אשכולות.

כאשר לומדים מתוך המחשב, הגישה למייל או לפורום - כל אחד ומה שחשקה נפשו - היא קלה יותר. בלימוד מן הספר היתרון הוא שזה נטו לימוד, בזמן הזה המחשב צריך להיות בצד. היתרון הוא בעצם מניעת התפזרות.

כך אני משתדל בס"ד לגדור את עצמי, וכך נראה לענ"ד נכון (ואולי גם יותר משבועה, ואכמ"ל..).

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » א' ספטמבר 17, 2017 7:05 pm

הרואה כתב:תשבע שאתה לא נוגע במחשב יותר מX זמן ביום בשבוע הקרוב. תתחיל כך ותראה איך להמשיך הלאה. אני לא צוחק.

צריך להזהר מאוד מאוד משבועות. הן מצד ההלכה, הן מצד שאדם יכול להכנס מזה ללחצים וכו' וכו'. אני לא הייתי ממליץ על זה בסתמא.

הא לחמא עניא כתב:שמעתי פעם ממישהו חכם שאמר ע"כ:
אלו שעובדים בבית יש עצה לבקש מהאשה שתחי' שמפעם לפעם תבוא לבדוק האם עבודתו והתעכבותו הוא חיוני או לא.
בדוק ומנוסה שעם כזה מפקח הבעיה תצטמצם באופן משמעותי.

יכול להיות טוב רק לחלק מהאנשים. לחלק אחר זה עשוי ליצור מתחים כי גם ככה האשה מרגישה ב"תחרות" עם המחשב על תשומת ליבו של בעלה.

כמו שכתב "מענה איש", בכל בעיה העצה העקרונית היא להקשיב לעצמך ולראות מאיפה הבעיה נובעת ולמצוא תשובות ופתרונות לבעיה.
באופן ספציפי, במקרה של מחשב, נראה לי שאצל רוב האנשים זה קשור לשאלה כמה אני מאופס על סדרי העדיפויות והמשימות שלי. כדוגמה, כמה יש לי קביעויות של לימוד תורה שחשובות לי ואני עומד בהן. כמה הזמן לבית הוא חשוב לי ואני לא נוגס בו. ככל ש"מפת המטרות" שלי תהיה ברורה יותר (הן מצד מה הן המטרות שלי, הן מצד איזו מהן חשובה יותר והן מצד כמה כוחות וזמן אני מקדיש לכל אחת מהן), כך ממילא המחשב יתפוס את המקום הראוי לו ולא יוכל לכבוש את מקומם של אחרים. אבל אם המטרות שלי מבולבלות וכו' כל דאלים גבר, וכל משימה לוקחת מחברתה וכו' ואני כל הזמן רודף אחרי המשימות השונות ומשלים אותן בדקה ה90 (וחצי).

ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » א' ספטמבר 17, 2017 7:10 pm

לענ"ד, עיקר הבעיה היא באינטרנט ולהבדיל אלף אלפי הבדלות באוצר החכמה. שם סכנת ההיסחפות גדולה ומוחשית.

את האינטרנט, אפשר להגביל שבשעות מסוימות הוא אינו פעיל. במידה ונזקקים לדוא"ל, מומלץ להגדיר שהדוא"ל פעיל גם דרך אאוטלוק, ואז הדוא"ל לא חייב להיות דרך הדפדפן ולא נשאבים לדברים אחרים.

באוצר החכמה צריך קצת יותר משמעת עצמית. יש אפשרות לשמור ספרים פתוחים. אם אתה נתקל במשהו שמעניין אותך, פשוט תשמור אותו פתוח, המשך לענייניך ובהזדמנות אחרת עיין בספר שחשקה נפשך.

מקווה שעזרתי.

שבע

הודעהעל ידי שבע » א' ספטמבר 17, 2017 7:16 pm

בספר "קהלת יעקב" לרבי משה גלאנטי (צפת שלח, דף סא, א) - בביאור פסוק "כי העושק יהולל חכם ויאבד את לב מתנה" -
והחכם כ"ר אברהם אחי נר"ו פירש [...]

ואם תאמר, למה תכביד על העניין כל כך, וכי בשביל שאשב לשמוע שיר כסילים שעה אחת יגרום שאהיה נטרד מן העולם כמו שאמרת, הרי אחר שעה אחזור ללימודי ולתורתי ולמצותי לאהבה.

ונתן טעם לדבר ואמר: כי העושק יהולל חכם, כלומר בהיותך נצב עליהם שעה אחת - תמשך שני שעות, ואחר שני שעות - תמשוך עוד ארבע וחמש, ואתה אנוס ועשוק. וזהו: כי העשק יהולל חכם - האונס אונסך ועשקך.

וכמה רשעים ראינו בזמנינו, כי בשמעם שיר עגבים מתלהב לבם הזונה ויוצאים צועקים כהוללים וסכלים, קורעים בגדיהם מחמת חשק הזנות הנכנס בלבם כעכנא, והם אנוסים בכך ועשוקים ביד השיר של עגבים הזה.

וזהו: ויאבד את לב מתנה, הלב שהוא ההשכלה והמדע שחננו האל ונתנו הש"י במתנה, והיא קבועה בו בטבע - יש לאל ידו בשיר הזה שמאבד את לבו והשכלתו אף על פי שהוא נתן לו במתנה וקבוע בו.

לכן שוב לאחור וטוב לך לשמוע אל גערת חכם וכו'.

עד כאן דבריו, ונכוחים הם.

ולב חכם יבין דבר מתוך דבר, בראותו "התמכרות" הרשעים בזמנינו אל הכלי הזה ("אנוסים ועשוקים ביד לבם הזונה") - יזיר ויגדור עצמו היטב לבל יאבד בטפשותו "לב מתנה" אשר חננו ה' בטובו הגדול.

וזה עתה כרתנו ברית, ושמענו קול הקורא:
"פְּרִי אַדְמָתְךָ וְכָל יְגִיעֲךָ יֹאכַל עַם אֲשֶׁר לֹא יָדָעְתָּ וְהָיִיתָ רַק עָשׁוּק וְרָצוּץ כָּל הַיָּמִים.
וְהָיִיתָ מְשֻׁגָּע מִמַּרְאֵה עֵינֶיךָ אֲשֶׁר תִּרְאֶה"

ירחם עלינו ה', ויחון אותנו בדבר ישועה ורחמים, לשמור את הזמן היקר מכל הון - הוא הוא עצם החיים - כמובן לכל משכיל

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » א' ספטמבר 17, 2017 10:53 pm

מזדהה מאוד עם הבעיה.
אצלי זה בעיקר נוגע לפורום הנכבד דנן.
מכבר חשבתי להציע להנהלת הפורום שכידוע המה אנשי סגולה ירא"ש מופלגים מהשפיץ של עולם התורה, שיהא אפשרות לכל אחד המחובר כאן לפורום אפשרות להגביל עצמו שיוכל להתחבר לזמן קצוב בלבד לפורום, ואחר שיעבור את מכסתו לא יוכל להתחבר כי אם כאורח בעלמא, וכך ידע כל אחד שאת הדברים החשובים לו באמת יצטרך לכתוב מיד בכניסתו מאחר שאח"כ יצטרך להמתין ליום המחר.
רעיון זה ימנע גם הרבה מהטונים הצורמים והתגובות החפוזות והשנונות שלעתים נמצאים כאן בלהט הויכוחים.
לשיפוטכם.

מוישה

הודעהעל ידי מוישה » ב' ספטמבר 18, 2017 9:33 am

תודה לכולם.
הדגשתי שאני כן נצרך לעתים לשימוש בשעות הלילה, לפעמים ישנה התכתבות מסועפת עם תושב חו"ל וכדו'. וקורה, ומותר שיקרה פעם, שיש משהו דחוף שצריך לסיימו בלילה. וכאן בדיוק הבעיה. לאדם מרובע כמוני יכולה להועיל הגבלה ומניעה אבסולוטית מהמחשב, אך לאור האמור, אי אפשר לנעוץ חרב ביני למחשב בשעות מסוימות ומכאן מגיע הטשטוש, וצריך לטכס עצות מעשיות יותר, לא שבועות ולא חרמות.
על העצה שהאשה תבדוק ותשמש כשעון מעורר, בדיוק על זה כתבתי שזה גורם בעיות ב'שלום בית' והמבין יבין. כמובן כל אחד עם הזוגיות והסגנון שלו ולב יודע מרת נפשו ויודע צדיק נפש וכו'.

הרע במיעוטו

הודעהעל ידי הרע במיעוטו » ב' ספטמבר 18, 2017 1:10 pm

בביתי יש חוק שבשעה 24:00 המחשב ננעל בכל מקרה - כולל עבודות עם חו"ל
אם דחוף אפשר לקום מוקדם בבוקר

איש

הודעהעל ידי איש » ג' ספטמבר 19, 2017 11:35 am

אין מה לעשות, בעיית ההתמכרויות זה בעיית הדור כולו, לא רק בעניני מחשב ואינטרנט וכו', אלא באופן כללי, פוק חזי כמה כסף שופכים על פרסומות שמיועדות לפתות ולמכר את העולם!!!
אין מה לעשות רק להתחזק שוב ושוב, וכן, גם אם זה נראה לא הגיוני ולא נח, הגבלה לשעות מסוימות אמורה לעזור הרבה. ולבסוף תראה שאפשר גם אפשר להמנע משעות שלמות של גלישה מיותרת!
בהצלחה

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ג' ספטמבר 19, 2017 12:37 pm

בעז"ה

ר' מוישה
הבעיה ידועה ומוכרת ברמות שונות למשתמשי המחשב באופן סדיר. לדעתי ביחס לדבריך, יש שלושה נקודות שונות. כשהפיתרון לכולם הוא 'גבולות'.

1. בעיה אחת היא העבודה בבית, זו מטבעה כורכת את החיים בבית יחד עם העבודה, וזה לכשעצמו לא בריא בשום בחינה לא לחיי הבית (שלום בית, ילדים) ולא למנוחת הנפש ובריאותה. ודבר זה בין באיש ובין באשה. שמעתי זאת מכמה בעלים לנשים שעבדו בבית שפעמים ההתמסרות לעבודה מגיעה על חשבון הבית, וחייבים להציב גבולות ברורים [אחד מהם סידר שהמחשב כבה באופן סדיר בשעה 5:00 אח"צ].

הפיתרון הפשוט והקשה לישום, הוא הגדרת שעות עבודה. הרבה פעמים בעבודות ביתיות ובמיוחד אצל עצמאים זה בלתי אפשרי ואז צריך להגדיר להיפך שעות שהם מחוץ לעבודה ואז יהיה מה שיהיה אין עיסוק בעניני העבודה. מומלץ בשעות אלו ללכת ללמוד בבית כנסת, או בכל אופן לא להשתעמם בהם כי אז האדם מוצא את עצמו די מהר חוזר אל המחשב. וכמובן בכלל זה ארוחה עם האשה והילדים בלי עיסוקים שונים וכו'. בכל אופן בעיה זו היא עבודה בבית שחייבת גבולות, [ולאו דוקא עבודה עם מחשב אלא כל עבודה שהיא].

2. לימוד במחשב עם אפשריות תורניות נרחבות (מאגרים תורנייים, פורום אוצה"ח, רשת). אין ספק שהמאגרים התורניים הביאו אפשריות ידע תורני אדירות במיוחד לאדם הפשוט שאינו ת"ח גדול, אולם כמו כל דבר בבריאה שברא הבורא ית' יש מעלה וחיסרון, החיסרון הוא השיטוט חסר תועלת ממשית בנושאים מענינים. האדם הוא עצלן בטבעו ואין לו כח לעבוד עבודה מייגעת, האפשריות הרחבות מביאות שטייגען קליל בשיטוט בכל מיני ספרים ואתרים תורניים, על פני לימוד מסיאבי מעמיק ומעייף. הרבה יותר קל לראות מה אחרים כתבו מאשר לחשוב לבד, הרבה יותר קל לפתוח מיתבתא [ובמיוחד שזה נמצא באוצה"ח..] מאשר מחשבה עצמית ובירור הסוגיא על בוריה. וכ"ש שהרבה יותר קל לזפזפ בין רייד מעניין בענין הבארקל והמסתעף. נמצא כי המאגרים הביאו מחד מעלות רבות אך מאידך יש צורך לקחת את התועלת במינון הראוי ולא לאבד נכסים אחרים מחמת מעלות אלו. כ"ש שלא לשרוף שעות רבות המיועדות ללימוד תורה בפרפראות לחכמה.

לנקודה זו לכאורה האופציה היעילה ביותר, היא להיפרד מהמחשב בחלק מהלימוד, הלימוד הראשוני יהיה מתוך הספר ולא מתוך המחשב, וזהו הרגל בריא.

3. אנשים בעלי חיבור לאינטרנט או למייל. אלוקים ברא את האדם בעל תנועה מתמדת, האדם מחפש כל הזמן חויות וריגושים הבאים בקל, על פני פעולות הדורשות מאמץ ויגיעה. החיים המודרניים מאפשרים לאדם חידושים בקצב מהיר, והקצב רק הולך וגובר. השיא בן זמנינו היא הרשת על שלל זרועתיה, האפשריות הם כמעט אין סוף, [עוד לפני הדברים הגרועים. מדובר על מחשבים החסומים כהלכה], כמות המידע והיכולת היא אדירה, וזה פעמים רבות שואב אנשים, [אני מכיר אדם אינטלגנט שמכור לויקפידה ואני משער שישנם רבים כמוהו, בארות דעת שכאלו הם אוצר בלי תכלית לחפצים בחכמה. וזה ביטוי אחד]. וגם בזה חייבים גבולות, אולי שימוש משעות מסוימות או עד שעות מסוימות.

רוב האנשים נגררים למציאות חדשה בלי מחשבה אם זה טוב או רע, בלי לחשוב איך מתמודדים עם המצב. טוב שהעלית את הנושא, כדי להציב תזכורת ברורה על בעיה זו. ובמיוחד לקראת עומדינו לפני הבורא ית' לתת דין חשבון, החכם עיניו בראשו לחקור דרכיו, ולשוב אל האלוקים אשר בראנו.

הגדרת שעות שהם מחוץ לעבודה

הולשטיין

הודעהעל ידי הולשטיין » ג' ספטמבר 19, 2017 1:57 pm

כשיוצא לי לתת לטכנאי שליטה מרחוק כדי לתקן משהו במחשבי, אני לא מתנתק אלא נשאר בכוונה חשוף לטכנאי, ומתוך כך אני ממושמע יותר לעבודה רצינית באותה שעה...

ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ג' ספטמבר 19, 2017 2:46 pm

הולשטיין כתב:כשיוצא לי לתת לטכנאי שליטה מרחוק כדי לתקן משהו במחשבי, אני לא מתנתק אלא נשאר בכוונה חשוף לטכנאי, ומתוך כך אני ממושמע יותר לעבודה רצינית באותה שעה...

וכשאתה לא צריך לתת לטכנאי שליטה מרחוק?

אולי הפתרון הוא לתת שליטה מרחוק למעסיק, שמפעם לפעם יוכל לעקוב...

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ג' ספטמבר 19, 2017 3:10 pm

ואל תשכחו את השליט מרחוק...

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' ספטמבר 20, 2017 12:14 am

מצ"ב שאלון שעשיתי לעצמי.
נכון בנאלי, אבל לי זה עוזר.
לא לכל המקרים אלא למקרים שהתבוננתי בעצמי שהבעיה היא רק ההיסחפות הבסיסית. יש מקרים שיש כאן בעיות יותר מורכבות שגורמות לחוסר איזון, וזה כבר עניין יותר אינדבדואלי.

וגם אני מצטרף בעוז למה שאמרו, להשקיע זמן במחשבה על הבעיה, לא רק להיות מתוסכל ולחשוב מה יהיה.
וכמו שלימדונו ורואים, אין דבר שמפחיד את היצר כמו שהאדם ייקח שעה רגועה וינתח ברצינות את הבעיה.
לשם מה אני נכנס לאינטרנט?
כמה זמן אני חושב שזה ייקח?
באיזו שעה נכנסתי?
באיזו שעה יצאתי?
האם אני מתכוון להגביל את עצמי לאתרים מסויימים?
אם כן, אלו?

חזור אל “הבה נתחכמה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 4 אורחים