מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תחרות כתיבת חיבורים תורניים

גליונות שבועיים להורדה. עצה ותושיה בעניינים טכניים
אש משמים

תחרות כתיבת חיבורים תורניים

הודעהעל ידי אש משמים » א' יוני 03, 2018 9:22 pm

בימים אלו החלה התחרות לכתיבת חיבורים תורניים של 'מפעל הפיס'.(https://culture.pais.co.il/Literature/Pages/Torah_Essays_2018.aspx)
א. לא הבנתי האם צריך לכתוב על אחד מהנושאים תחת הכותרת או לכלול את כל הנושאים תחת כותרת אחת. למשל, אפשר לכתוב רק על שקר ואמת או שצריך לכלול את כל הנושאים חשיבות הדיבור, נדר ושבועה, אמת ושקר.
ב. האם יש טעם ליוצא ישיבה ליטאית לכתוב בנושא שיבדק ע"י רבנים דת"ל?
ג. איך הצורה של החיבור צריכה להיות למדנית מחקרית סיכומית???
קבצים מצורפים
תחרות.PNG
תחרות.PNG (39.09 KiB) נצפה 13025 פעמים

תוכן

Re: תחרות כתיבת חיבורים תורניים

הודעהעל ידי תוכן » ב' יוני 04, 2018 1:17 am

ראוי לתת את הדעת, למה מפעל הפיס יסכימו בכלל לתת מלגות לאברכים על כתיבת חידושי תורה. והתשובה היא פשוטה מאד. במפעל הפיס שמו לב, שהציבור החרדי ממעט לקנות כרטיסי הגרלה וכיוצא בזה לעומת הציבור החילוני. הסיבה היא פשוטה מאד, שהימורים בציבור החרדי יש להם שם רע. ישבו במפעל הפיס וחשבו איך אפשר להכנס לשוק החרדי, ולשם כך פנו למשרד פרסום חרדי, ויושב ראש המשרד הציע להם לייסד תחרות ולתת מלגות ופרסים לאברכים על כתיבת חידושי תורה. כך לאט לאט, יש לקוות שהשם רע יש למפעל הפיס יתפוגג, ויצליחו להכנס לשוק החרדי. וכך הרשע הזה, במודע ובזדון וברוע לב ובחוסר אפכתיות, ומרוב תאוות הממון, יעץ למפעל הפיס איך לדרדר את הציבור החרדי להימורים.

אני חושב שכיון שכך הם פני הדברים, אסור להשתתף בתחרות זו, ואדרבה ראוי לפרסם למה בדיוק משמשת התחרות, כדי שהציבור החרדי ידע להזהר ולהתרחק מתמנון מפלצתי זה.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' יוני 04, 2018 8:29 am

אש משמים כתב: ב. האם יש טעם ליוצא ישיבה ליטאית לכתוב בנושא שיבדק ע"י רבנים דת"ל?

ב. יש שתי תחרויות נפרדות

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' יוני 04, 2018 9:09 am

תוכן כתב:ראוי לתת את הדעת, למה מפעל הפיס יסכימו בכלל לתת מלגות לאברכים על כתיבת חידושי תורה. והתשובה היא פשוטה מאד. במפעל הפיס שמו לב, שהציבור החרדי ממעט לקנות כרטיסי הגרלה וכיוצא בזה לעומת הציבור החילוני. הסיבה היא פשוטה מאד, שהימורים בציבור החרדי יש להם שם רע. ישבו במפעל הפיס וחשבו איך אפשר להכנס לשוק החרדי, ולשם כך פנו למשרד פרסום חרדי, ויושב ראש המשרד הציע להם לייסד תחרות ולתת מלגות ופרסים לאברכים על כתיבת חידושי תורה. כך לאט לאט, יש לקוות שהשם רע יש למפעל הפיס יתפוגג, ויצליחו להכנס לשוק החרדי. וכך הרשע הזה, במודע ובזדון וברוע לב ובחוסר אפכתיות, ומרוב תאוות הממון, יעץ למפעל הפיס איך לדרדר את הציבור החרדי להימורים.

אני חושב שכיון שכך הם פני הדברים, אסור להשתתף בתחרות זו, ואדרבה ראוי לפרסם למה בדיוק משמשת התחרות, כדי שהציבור החרדי ידע להזהר ולהתרחק מתמנון מפלצתי זה.

לא הבנתי איך השתתפות בתחרות כתיבת ד"ת מדרדרת את כל הציבור החרדי להימורים ומדוע לומר שמי שמשתתף בתחרות סופו להמר??
כמדומני שקצת נסחפת הפעם, לא?

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' יוני 04, 2018 9:14 am

אש משמים כתב:
תוכן כתב:ראוי לתת את הדעת, למה מפעל הפיס יסכימו בכלל לתת מלגות לאברכים על כתיבת חידושי תורה. והתשובה היא פשוטה מאד. במפעל הפיס שמו לב, שהציבור החרדי ממעט לקנות כרטיסי הגרלה וכיוצא בזה לעומת הציבור החילוני. הסיבה היא פשוטה מאד, שהימורים בציבור החרדי יש להם שם רע. ישבו במפעל הפיס וחשבו איך אפשר להכנס לשוק החרדי, ולשם כך פנו למשרד פרסום חרדי, ויושב ראש המשרד הציע להם לייסד תחרות ולתת מלגות ופרסים לאברכים על כתיבת חידושי תורה. כך לאט לאט, יש לקוות שהשם רע יש למפעל הפיס יתפוגג, ויצליחו להכנס לשוק החרדי. וכך הרשע הזה, במודע ובזדון וברוע לב ובחוסר אפכתיות, ומרוב תאוות הממון, יעץ למפעל הפיס איך לדרדר את הציבור החרדי להימורים.

לא הבנתי איך השתתפות בתחרות כתיבת ד"ת מדרדרת את כל הציבור החרדי להימורים ומדוע לומר שמי שמשתתף בתחרות סופו להמר??

מדברי הרב תוכן עולה שאין כוונתו לומר שמשתתפי התחרות יתדרדרו להימורים, אלא שהתחרות תגרום ל-"הכשרת" מפעל הפיס ואז אנשים אחרים יתדרדרו להימורים.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ב' יוני 04, 2018 9:16 am

אש משמים כתב:

קצת הרבה.

חדשים לבקרים נפתחות תחנות פיס בריכוזים החרדיים. אמנם את חלק ההימורים של מפעל הפיס, הציבור החרדי כמעט לא מכיר. אך בהגרלות - הוא משתתף גם משתתף.

ובכל אופן אין כל קשר בין התחרות לבין הפרסום. ובוודאי שלא בין המשתתף בתחרות לבין ה'מדורדרים' להימורים.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' יוני 04, 2018 9:16 am

בברכה המשולשת כתב:
אש משמים כתב: ב. האם יש טעם ליוצא ישיבה ליטאית לכתוב בנושא שיבדק ע"י רבנים דת"ל?

ב. יש שתי תחרויות נפרדות

מתוך תקנון תחרות מפעל הפיס.
קבצים מצורפים
תקנון.PNG
תקנון.PNG (54.43 KiB) נצפה 12910 פעמים

פלתי

הודעהעל ידי פלתי » ב' יוני 04, 2018 9:19 am

אש משמים כתב:

לדעתי אין כאן הסחפות כלל. הוא הסביר היטב. כאשר אנחנו רואים הגרלות שונות ומכירות סיניות של פרוייקטים תורניים ומוסדות חסד, אנחנו לא רואים בזה סוג של הימורים. כי בסה"כ המטרה שלהם היא להרבות תורה וחסד. (ואפילו יש להם הכשר קבוע של אפשרות לקנות את כרטיסי ההגרלה מכספי מעשר).
ברגע שמפעל הפיס מכניס את עצמו לקטגוריה הזו של מטרות קדושות, ממילא גם מבחינה תודעתית זה נראה פחות הימורים ויותר ענין של החזקת תורה וחסד.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' יוני 04, 2018 9:51 am

כאן נמצא הוידיאו באורך של 7 דקות שמתעד בדיוק מה המטרה של תחרות זו, שהיא להכשיר את תרבות ההימורים ומשחקי מזל בתוך הציבור החרדי. הרי כל מי שמשתתף בדעתו לנצח, ואם הוא ינצח הוא ישב על הבימה ביחד עם עוד רבנים ובני תורה, וכך הוא בעצם עוזר למפעל הפיס להגשים את מטרתו, דהיינו שהחרדים יזהו במפעל הפיס מפעל חיובי. כך הרתיעה מפני משחקי הימורים ירד, כי הרי בין כך חלק מהכסף הולך לעמלי תורה, וכך כל מנצח בעצם שותף לדבר עבירה.

שעת הכושר

הודעהעל ידי שעת הכושר » ב' יוני 04, 2018 4:06 pm

תודה להרב תוכן, ניכרים דברי אמת!

וכמדומני שמתחילה היה הגרמ"מ פרבשטיין חבר בועדת הפרס יחד עם שאר הרבנים, אבל פירש הימנה מיד כאשר נוכח בצדקת הטענות של הרב תוכן.

סכום כל הפרסים יחד, הוא מינורי ביותר ביחס לסכום המושקע בפירסום המבצע ופרטיו. כך שהענין שקוף.

אין כאן עזרה ותמיכה בקהילה או בתורתה, כי אם מיזם שיווקי אגרסיבי, על מנת לראות כל אחד ואחד מכם מגרד לו כמה טוטו ולוטו, בטיפשות דבילית.

ואשר על-כן, אני הקטן מעולם לא השתתפתי בתחרות זו, ובכך ויתרתי על סכום נכבד שהיה מסייע לי כלכלת הבית. הרי אם הייתי שולח, בודאי הייתי זוכה...

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' יוני 04, 2018 4:10 pm

ויל"ע (אליבא דהרב תוכן) מה יותר גרוע, האם להשתתף בתחרות זו או להשתתף במפעלי אחות התורה. ונפק"מ לבטולי הא מקמי הא.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' יוני 04, 2018 4:20 pm

תוכן כתב:כאן נמצא הוידיאו באורך של 7 דקות שמתעד בדיוק מה המטרה של תחרות זו, שהיא להכשיר את תרבות ההימורים ומשחקי מזל בתוך הציבור החרדי. הרי כל מי שמשתתף בדעתו לנצח, ואם הוא ינצח הוא ישב על הבימה ביחד עם עוד רבנים ובני תורה, וכך הוא בעצם עוזר למפעל הפיס להגשים את מטרתו, דהיינו שהחרדים יזהו במפעל הפיס מפעל חיובי. כך הרתיעה מפני משחקי הימורים ירד, כי הרי בין כך חלק מהכסף הולך לעמלי תורה, וכך כל מנצח בעצם שותף לדבר עבירה.

הקישור שהבאת חסום לי. עכ"פ נראה לי עדיין גוזמא לומר שבגלל תחרות כתיבה יהיה הכשר להימורים ומשחקי מזל. אגב, אני מכיר ת"ח ואנשים גדולים שמפעם לפעם ממלאים 'לוטו'.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ב' יוני 04, 2018 4:28 pm

דרומי כתב:ויל"ע (אליבא דהרב תוכן) מה יותר גרוע, האם להשתתף בתחרות זו או להשתתף במפעלי אחות התורה. ונפק"מ לבטולי הא מקמי הא.

שאלה קשה ומאן 'מפיס'..

קצת מוזר שעוד לא מיחו החברים פה על עצם הנושא 'חובת האדם כלפי משפחתו' ודנו על נושא צדדי שממילא קשה להאמין שמישהו יתחיל להמר בגלל זה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' יוני 04, 2018 6:45 pm

לא שמת לב שנושא זה הוא הנושא של הדת"ל...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יוני 04, 2018 11:36 pm

תוכן כתב:כאן נמצא הוידיאו באורך של 7 דקות שמתעד בדיוק מה המטרה של תחרות זו, שהיא להכשיר את תרבות ההימורים ומשחקי מזל בתוך הציבור החרדי. הרי כל מי שמשתתף בדעתו לנצח, ואם הוא ינצח הוא ישב על הבימה ביחד עם עוד רבנים ובני תורה, וכך הוא בעצם עוזר למפעל הפיס להגשים את מטרתו, דהיינו שהחרדים יזהו במפעל הפיס מפעל חיובי. כך הרתיעה מפני משחקי הימורים ירד, כי הרי בין כך חלק מהכסף הולך לעמלי תורה, וכך כל מנצח בעצם שותף לדבר עבירה.

ישנם מוסדות חינוך רבים במחוזותינו שנבנו ע"י 'מפעל הפיס' ושהלוגו שלו מתנוסס עליהם בגאון. לדבריך אסור לבנות מוסדות מכספיהם.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' יוני 04, 2018 11:46 pm

אע"פ שמפעל הפיס הוא באמת מס על טיפשות כמו הוורט המפורסם של ר' הלל. נראה לי שהרבה יותר דחוף מלדאוג שאנשים לא יבזבזו כספם בדרך זו הוא לדאוג שאנשים לא יתפתו להרוויח בכל מיני השקעות מפוקפקות ודמיונות על עשיית מליונים מכספם כשנשארים מזה לבסוף ללא פרוטה ובחובות.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' יוני 05, 2018 12:10 am

אש משמים כתב:הקישור שהבאת חסום לי. עכ"פ נראה לי עדיין גוזמא לומר שבגלל תחרות כתיבה יהיה הכשר להימורים ומשחקי מזל. אגב, אני מכיר ת"ח ואנשים גדולים שמפעם לפעם ממלאים 'לוטו'.

אם היית צופה בקישור היית רואה שראשי מפעל הפיס ביקשו למצוא דרך להחדיר את תרבות הלוטו וההימורים אל תוך הציבור החרדי, ובחרו לעשות את זה בצורה הזאת. אני מניח שאנשי השיווק שלהם חקרו את הנושא לארכה ולרחבה, והגיעו למסקנה שזאת הדרך הכי מתאימה לעשות את זה. יוצא אם כך, שמי שמשתף איתם פעולה, הוא בעצם עוזר להם להגשים את מטרתם.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' יוני 05, 2018 12:15 am

פרנקל תאומים כתב:

ישנם מוסדות חינוך רבים במחוזותינו שנבנו ע"י 'מפעל הפיס' ושהלוגו שלו מתנוסס עליהם בגאון. לדבריך אסור לבנות מוסדות מכספיהם.

איני יודע. יש יותר מדי משתנים פה וקשה לחשבן את כולם.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ג' יוני 05, 2018 12:18 am

שעת הכושר כתב:ואשר על-כן, אני הקטן מעולם לא השתתפתי בתחרות זו, ובכך ויתרתי על סכום נכבד שהיה מסייע לי כלכלת הבית. הרי אם הייתי שולח, בודאי הייתי זוכה...

הסיכויים הם קצת יותר מלזכות בלוטו.

אהרון 37

הודעהעל ידי אהרון 37 » א' יוני 17, 2018 6:34 pm

אני נהנה מאוד מזוית הראיה של תוכן.
זוהי זוית ראיה של העמקה, זוית ראיה של אחריות. זוית ראיה שמזכירה לי את זוית ראייתו של מרן הגר"ח גריינימן זצוק"ל. שלכל דבר היה ניגש במלא העמקות, יחד עם מלא האחריות שנובעת מהמסקנות אליהן מגיעה העמקות.

עדיין איני חושב שזה אומר שכל אדם באופן פרטי אסור לו לגשת לתחרות, אבל ללא ספק יש לקחת את השיקול הזה בחשבון.

בגוף העניין, מי שיאחז כפסקו של הגר"ע יוסף זצ"ל שאסור לקנות כרטיס הגרלה בפייס, ללא ספק אכן אין לו ללכת לתחרות, כי לדידו כל המפעל הזה הוא מפעל של גזל ועבירה, ואין לאדם לעזור למפעל זה, ולא לההינות מכספיו, שכולם כספי גזל.

אם נאמר, וכן נראה לענ"ד, שאין כאן גדר האיסור של משחק בקוביא, ואעפ"כ יש נזק גדול במפעל זה, אז יש לשקול את הדברים בשום שכל.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » א' יוני 17, 2018 10:32 pm

כאחד שמכיר את תוכן אני לא חושב שהוא יסכים עם ההשוואה בינו לבין בעל החידושים וביאורים.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יוני 17, 2018 10:50 pm

קראקובער כתב:כאחד שמכיר את תוכן אני לא חושב שהוא יסכים עם ההשוואה בינו לבין בעל החידושים וביאורים.

כאחד שמכיר את תוכן, אני חושב שאם היו דוחקים אותו לקיר, היו יכולים לגרום לו להסכים...

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » א' יוני 17, 2018 11:47 pm

בעז"ה

אני לא בטוח כ"כ במזימה הנוראית של מפעל הפיס. לדעתי הם רוצים להראות את עצמם כמי שנותנים לכל המגזרים, ובכלל זה המגזר התורני, (כמו עוד אלפי סוגי תרומות שלהם).
היות ובעיקר חשוב להם התדמית, הם אכן משקיעים פי כמה מסכומי המענקים בפרסומת.

לגבי השאלה האם יש מקום לאברך לכתוב בתחום הנשפט ע"י רבני הדת"ל, אם זכרוני אינו מטעה אותי בתחרות האחרונה (שגם היתה מחלוקת לשתיים, לחרדים ודת"ל) זכה גם חרדי בתחרות הדת"ל. אבל ברור שזאת צריכה להיות חבורה בסגנון שיתרשמו ממנה הרבנים הבודקים, וצריך להתאים בתוכן ובנוסח.

ואגב, כאחד שאשתתף בכמה תחרויות כולל זו של מפעל הפיס, אני משער שיהיה יותר יושר בהתנהלות (ופחות קשרים, בנים, משבקי"ם), בזו המיועדת לדת"ל.. וד"ל למבין.

ברקים רב

הודעהעל ידי ברקים רב » ב' יוני 18, 2018 1:16 am

לא הבנתי מה היא מזימת הרשע הגדולה, כי הקישור שהביא 'תוכן' חסום.

יש כאן מישהו שיש לו חסימה, והסרטון הזה נפתח אצלו?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' יוני 18, 2018 10:14 am

כנראה משהו דומה למזימה של 'אחוות התורה'...

טברייני
שם מלא: עמוס חדד

הודעהעל ידי טברייני » ג' יוני 19, 2018 1:40 am

דעתי אינה מחייבת אף אחד,
ברם, זה נשמע כמו הספקולציות של אי אלו ירושלמים שהרבנים נלחמים במכשירים לא כשרים כדי שלא נשים לב למזימת הגיוס...

מפעל הפיס רוצה אך ורק להצטייר כבעל חסד ומטיב, לא רק כלפי הצבור החרדי אלא כלפי כלל הצבור הישראלי, ולכן הם דואגים 'לעשר' מרווחיהם לצורך מטרות נעלות וחשובות, ובכך להראות מתחרים לארגוני החסד והצדקה.

נכון לומר שמטרתם להכשיר את עצמם, לא נראה לי נכון לומר שמטרתם להכשיר את עצמם בעיני הצבור החרדי.

לאחר שראיתי את הסרטון אני חוזר בי מדברי.
נערך לאחרונה על ידי טברייני ב ד' יוני 20, 2018 1:56 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ג' יוני 19, 2018 7:50 am

תוכן הביא קישור לווידאו שלהם שם מסבירים מטרתם, ויך אפשר להתפלפל בהשערות וכדומה,
אני עצמי לא ראיתי הוידיאו בגלל החסימה שלי.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' יוני 20, 2018 1:26 am

העליתי את הסרטון לאתר זה:

https://we.tl/FjUzPP6fs5

אולי משמה יהיה אפשר להוריד, ואז להווכח שלא אמרתי משל עצמי כלום.

טברייני
שם מלא: עמוס חדד

הודעהעל ידי טברייני » ד' יוני 20, 2018 1:55 am

תוכן כתב:העליתי את הסרטון לאתר זה:

https://we.tl/FjUzPP6fs5

אולי משמה יהיה אפשר להוריד, ואז להווכח שלא אמרתי משל עצמי כלום.

חוזר בי מדברי לעיל.
יישר כחכם שהסבתם את תשומת ליבנו.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' יוני 20, 2018 10:24 am

אודה על האמת: ראיתי את הקישור שצירף תוכן ולא הזדעזעתי. העובדה שמפעל הפיס מחפש קליינטים היא ברורה ושקופה, וגם העובדה שיש לכל אדם שליטה על מעשיו והוא לא אמור להיגרר כסומא אחרי כל שטות היא ברורה. גם פרסומת של מאכלים שאינם בריאים מהווים סיכון ל'חברה החרדית', ואעפ"כ ברור שאי אפשר למנוע זאת באופן קולקטיבי ופשוט.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' יוני 20, 2018 12:49 pm

לא אמרתי שיש למנוע פרסומת, אמרתי שאין לשתף פעולה עם הפרסומת, בדיוק כמו שאין לשתף פעולה עם פרסומת למאכלים לא בריאים.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ד' יוני 20, 2018 3:13 pm

כל הקישורים חסומים ולא ניתן להגיע אליהם.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' יוני 20, 2018 11:21 pm

אז תביא קישור שאפשר להעלות שפתוח לך.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' יוני 21, 2018 12:04 am

אני לא כ"כ מבין בזה אבל יש לי גישה ל'גוגל דרייב', זה עוזר?

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ש' ינואר 19, 2019 10:29 pm

היכן פורסמו שמות הזוכים והזוכות?

חזור אל “עזר אחים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 24 אורחים