מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגמ"ח המרכזי - פירמידה???

גליונות שבועיים להורדה. עצה ותושיה בעניינים טכניים
מרדכי ש.

הגמ"ח המרכזי - פירמידה???

הודעהעל ידי מרדכי ש. » ד' מאי 15, 2019 2:35 pm

אנא, מי שיש לו מידע מוסמך, שיכתוב כאן מדוע הגמ"ח המרכזי בו מפקידים כסף ומקבלים בתמורה הלוואה של פי כמה כעבור 5/10/20 שנה, אינה פירמידה קלאסית.
(אני אישית חבר בגמ"ח, כתכנית חסכון עם עשיית מצוה תוך כדי, אבל ממש לא משוכנע שאוכל לקבל את ההלוואה המובטחת בסוף התקופה...)

מרדכי ש.

Re: הגמ"ח המרכזי - פירמידה???

הודעהעל ידי מרדכי ש. » ד' מאי 15, 2019 3:10 pm

אסביר:
אם כל יחידת תרומה מזכה בהלוואה של פי 8.3 מערך התרומה, הרי שאם היו לפני עשרים שנה 1000 מפקידים, כיום צריכים להיות 8.3 אלף מפקידים. כלומר יותר משבעת אלפים מפקידים חדשים. ובעוד עשרים שנה, יצטרכו להיות בערך עוד 50 אלף חדשים, ובעוד 40 שנה עוד 350 אלף חדשים.

על פי הפרסומים, "נכון לפברואר 2017 חברים בגמ"ח כ-126,000 בתי אב".

זה אומר שבעוד שמונה עשרה שנה צריכים להיות פי 7 חברים חדשים,

שזה יותר מתשע מאות אלף משפחות חרדיות חדשות שיצטרפו לגמ"ח במהלך העשרים שנה הללו.

וכמעט כל תשע מאות האלף המשפחות החרדיות (או החילוניות, אין כל כך הרבה חרדים בעולם... ממוצע למשפחה חרדית זה יותר מ 6 ילדים, ומי שחיתן ילדים לא יפקיד, ואין ולא סביר להניח שיהיו בעוד 20 שנה 7.2 מליון נפשות חרדיות שלא עברו את גיל שישים), לא יקבלו את ההלוואה המובטחת כעבור 20 שנה (עוד 40 שנה מהיום), כי בשביל שהם יקבלו, יצטרכו לגייס עוד שש וחצי מליון משפחות חרדיות חדשות שיצטרפו לגמ"ח תוך עשרים שנה (או ארבעים מהיום-מלבד 900 האלף הנ"ל).

בקיצור: פירמידה זה טריק ידוע, ששווה רק לראשונים. הסימפטום הראשון הוא פרסום בצורה מוגזמת, והסימפטום השני הוא כבר קריסה.

יש להדגיש שלא מדובר על איבוד ההפקדות, כיון שלא מדובר על תמלוגים כמו בפירמידה קלאסית אלא על הלוואות. אבל מי שמדמיין שיוכל לקבל הלוואה, אז אם הוא התחיל להפקיד לפני כמה שנים, אולי הוא יהיה מהאחוזים שיזכו לקבל. ואם הוא מתכנן להתחיל להפקיד בעתיד, הוא יצטרך להצליח להשתחל לתוך חלקיקי האחוז שיקבלו את ההלוואה המובטחת.

האם יש למישהו מידע בנושא?????? מה הם מסבירים?????
(אני לא מעוניין להרוס חלילה את המערכת הזו, אני חבר ותיק שם.......)

ראה כאן :
https://www.hamichlol.org.il/הגמח_המרכזי

מרדכי ש.

הודעהעל ידי מרדכי ש. » ד' מאי 15, 2019 3:24 pm

ציינו לי בפרטי לעיין באשכול גדול בפרוג, שם הוסק שזה לא פירמידה.
אני כותב מהר כדי לא להחשיד חלילה סתם.
הנה הקישור:
https://www.prog.co.il/threads/הגמ-ח-המ ... דם.211319/

אנסה להבין משם...

ותודה למציין.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ד' מאי 15, 2019 3:25 pm

כן פירמידה לא פירמידה
תסביר לי מפני מה אין זו - 'ההשקעה הגרועה ביותר בעולם'.

מרדכי ש.

הודעהעל ידי מרדכי ש. » ד' מאי 15, 2019 3:29 pm

והנה הציטוט הרלוונטי למי שחסום לו:

אחרי עשרות עמודי ברברת ושעות ארוכות של חפירה בנוסחאות האקסל, האשכול הנוכחי מהווה סיכום הדברים שעליהם אין כרגע חולק מבין המדיינים באשכולות הקודמים.

1. הגמ"ח המרכזי אינו פירמידה.
בפירמידה, חייבים לגייס מצטרפים חדשים כל הזמן כדי לשלם לישנים. בגמ"ח, ההלוואות ניתנות ברובן המוחלט מכספי ההחזרים של המצטרפים הקודמים - ולא מתשלומים חודשיים של מצטרפים חדשים. תיאורטית, אחרי עוד כמה שנות פעילות, אפשר יהיה להפסיק בכלל לקבל מצטרפים חדשים, והגמ"ח ימשיך לפעול ולהלוות - יהיה לו די הון עצמי לכך.

2. התוכנית של הגמ"ח הכלכלי הגיונית מבחינה חשבונאית.
יודגש: כאן מדובר על חשבונאות נטו, לא על דברים בלתי צפויים שעלולים לקרות. מבחינה חשבונאית- מיזם כמו הגמ"ח, על סמך הנתונים כיום, יכול בהחלט להמשיך ולהתקיים שנים רבות, ולהלוות לכל חבריו ולעזור להם לחתן את ילדיהם באושר רב - וזאת בסייגים שבסעיפים הבאים.

3. יהיו שנים 'קשות'
בשנים האלה, על פי הנתונים היבשים, ייקח יותר זמן מרגע ההצטרפות ועד שהחבר יוכל לקבל את ההלוואה. מדובר בכ-10 שנים (הערכה לחומרה), שבהן ההלוואות לחברים חדשים לא יוכלו להינתן תוך 17 שנים מרגע ההצטרפות כמו היום, אלא יידחו בכמה שנים.
נציג הגמ"ח המרכזי מצהיר ש: א' כל אחד שמצטרף, נותנים לו תאריך משוער לקבלת ההלוואה, והוא יוכל לראות אם התאריך הזה מתאים לו או לא. ב' יש מקורות נוספים למימון ההלוואות בשנים ה'קשות', והם כוללים הון עצמי, הפקדות, וכספים מתוכניות אחרות של הגמ"ח. ג'. הליטאים מתחתנים מאוחר והספרדים גם, כך שאפשר לקוות שבממוצע, כל המשתתפים יוכלו לקבל את ההלוואה בזמן, לקראת חתונת ילדיהם.

4. הוצאות תקורה
בכל החישובים והאקסלים, לא קוזזו הוצאות ההנהלה והכלליות של הגמ"ח. על פי נציג הגמ"ח, הן עומדות על כ-750,000 דולר בשנה. (מחזור הגמ"ח עומד על עשרות ומאות מיליונים בשנה).

5. למה לסמוך על ההודעה הזאת, יותר מאשר על כל הפרסומים של הגמ"ח?
נכון מאד, באמת אין סיבה לסמוך. כבר אמר שלמה המלך: פתי יאמין לכל דבר, וערום יבין לאשורו. ובכל זאת, יש כאן יותר ממודעה קטנה בעלון - יש כאן אלפי משבצות אקסל, המייצגות מאות חודשים ועשרות שנים, שנחרשו ונבדקו לאורך ולרוחב. כל מי שמעוניין, יוכל לקבל את קבצי הנתונים בפניה לנציג הגמ"ח ולהתרשם בעצמו.

6. מי זה שבדק?
כמה אנשים שמעניין אותם ואכפת להם, מתמצאים היטב באקסל, ולחלקם יש נסיון של שנים בביקורת עמותות וחברות בהיקפים של עשרות מיליונים. יכולנו לכתוב כאן מילים מפוצצות כמו 'מתודולוגיית הביקורת' ו'האיזון האקטוארי', אבל במקום זה העדפנו לדבר עברית פשוטה: התוכנית הגיונית מבחינה חשבונאית.

6. הא הא, הנה לכם חשדנים, התוכנית של הגמח בסדר גמור
נכון - ואנחנו הראשונים שמאושרים לדעת את זה. קיבלנו באישי ובציבורי תגובות, חלקן כמעט מתקיפות. 'איך העזתם לחשוד בגמח ועכשו התברר שאתם סתם מטופשים'.
אז חשוב להדגיש שהבדיקות שנערכו כאן לא היו ציד מכשפות - הן היו רצון אמיתי לאמת נתונים שנוגעים לכספי ציבור. אין שום שמץ של טיפשות בבדיקת דברים ובתהיה על קנקנם. זה שהתוצאות הראו שהחישובים בסדר גמור - זה יופי ומשמח את כולנו, אך לא מייתר את הבדיקה מעיקרה.

7. הנציגים
משהו אחרון: נציג הגמ"ח הוכיח לכל אורך הדרך סבלנות שלא תיאמן, בהסברים, בתשובות ובשליחת קבצים לכל המעוניין. העובדה הזו כשלעצמה, תרמה מאד לאמון בגמ"ח.

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » ד' מאי 15, 2019 3:36 pm

לענין כתב:כן פירמידה לא פירמידה

למה השקעה גרועה?
מאיפה תשיג הלוואות בסדר גודל שכזה? [אלא אם כן הכל יקרוס ולא תקבל שום הלוואה...].

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' מאי 16, 2019 10:25 pm

דבר תמוה לי כבר כמה שנים.

אברך שאשתו עקרת בית או אפילו גננת, ויש להם 7 ילדים, צריכים הרבה יותר כסף כל חודש ממה שהם מכניסים, תלוי בפרטים, אבל נניח 5000 ש"ח כל חודש יותר ממה שהם מכניסים. מתוך ה5000 החסרים, יש 3000 משכנתא ועוד סכומים לגמ"ח המרכזי.
מתי הם יראו את הפירות של הדירה או ההלוואות? בעוד 20 שנה מאז שהתחייבו עליהם.
אין דרך אחרת?
והשאלה הקשה יותר, אתה סובל כל חודש וחייך אינם חיים, רק בשביל שיהיה לך כסף בעוד 20 שנה? עד כדי כך אין לך בטחון בה'?
אני אומר זאת בתור בעל דירה עם משכנתא גדולה שאין לי מושג למה אני עדיין לא מוכר אותה.
במקום זה, קח את ה400 אלף מההורים או 300 אלף עם משכנתא של 100 וכדו', קנה דירה בפריפריה עם תשואה גבוהה יותר, וגם תחסוך את הריביות של המשכנתא, ותקבל שכירות 2000 ש"ח לחודש. אז נכון שאם לא יקרה נס כשתהיה זקן עדיין תשלם שכירות. אבל מצד שני גם לא יהיו לך חובות גדולים מההוצאות השוטפות, ובשביל זה לסבול עכשיו? אתה מפריש לפנסיה שלך 1000 ש"ח כל חודש מהכסף שאין לך.
וכך כדי שהוא יוכל לשבת בכולל, הוא לוקח את הילדים בבוקר ובצהריים, הילדים לא רואים את אמא, וכל זה בשביל מה? בשביל עוד 20 שנה!

כשהדוד המזרוחניק שואל אותו מה יהיה עם פרנסה, הוא מדקלם יפה שצריך לשבת ללמוד וכל המקבל עליו עול תורה וכו'. מה יהיה היום - הוא בוטח בה'. אבל מה יהיה בעוד 20 שנה? זה אם הוא לא ידאג לעצמו מי ידאג לו... עולם הפוך, במקום מי שיש לו פת בסלו ואומר מה אוכל למחר, מי שאין לו פת בסלו ואומר מה אוכל למחר.

בכלל כל זה תמוה. וכי בחור שמקבל 500 אלף יוכל לשבת ללמוד יותר מזה שמקבל 200 אלף? ההבדל זה 1000 ש"ח לחודש. במילא הסכומים שצריך להשלים בדרכים יצירתיות או סייעתא דשמיא מיוחדת הם פי כמה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' מאי 16, 2019 11:14 pm

לענין כתב:כן פירמידה לא פירמידה

פשוט, רוב הכספים שהולכים למקומות כאלו באים מכספים... ואז אין הרבה אופציות.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' מאי 16, 2019 11:18 pm

הרואה כתב:דבר תמוה לי כבר כמה שנים.

אברך שאשתו עקרת בית או אפילו גננת, ויש להם 7 ילדים, צריכים הרבה יותר כסף כל חודש ממה שהם מכניסים, תלוי בפרטים, אבל נניח 5000 ש"ח כל חודש יותר ממה שהם מכניסים. מתוך ה5000 החסרים, יש 3000 משכנתא ועוד סכומים לגמ"ח המרכזי.
מתי הם יראו את הפירות של הדירה או ההלוואות? בעוד 20 שנה מאז שהתחייבו עליהם.
אין דרך אחרת?
והשאלה הקשה יותר, אתה סובל כל חודש וחייך אינם חיים, רק בשביל שיהיה לך כסף בעוד 20 שנה? עד כדי כך אין לך בטחון בה'?
אני אומר זאת בתור בעל דירה עם משכנתא גדולה שאין לי מושג למה אני עדיין לא מוכר אותה.
במקום זה, קח את ה400 אלף מההורים או 300 אלף עם משכנתא של 100 וכדו', קנה דירה בפריפריה עם תשואה גבוהה יותר, וגם תחסוך את הריביות של המשכנתא, ותקבל שכירות 2000 ש"ח לחודש. אז נכון שאם לא יקרה נס כשתהיה זקן עדיין תשלם שכירות. אבל מצד שני גם לא יהיו לך חובות גדולים מההוצאות השוטפות, ובשביל זה לסבול עכשיו? אתה מפריש לפנסיה שלך 1000 ש"ח כל חודש מהכסף שאין לך.
וכך כדי שהוא יוכל לשבת בכולל, הוא לוקח את הילדים בבוקר ובצהריים, הילדים לא רואים את אמא, וכל זה בשביל מה? בשביל עוד 20 שנה!

כשהדוד המזרוחניק שואל אותו מה יהיה עם פרנסה, הוא מדקלם יפה שצריך לשבת ללמוד וכל המקבל עליו עול תורה וכו'. מה יהיה היום - הוא בוטח בה'. אבל מה יהיה בעוד 20 שנה? זה אם הוא לא ידאג לעצמו מי ידאג לו... עולם הפוך, במקום מי שיש לו פת בסלו ואומר מה אוכל למחר, מי שאין לו פת בסלו ואומר מה אוכל למחר.

בכלל כל זה תמוה. וכי בחור שמקבל 500 אלף יוכל לשבת ללמוד יותר מזה שמקבל 200 אלף? ההבדל זה 1000 ש"ח לחודש. במילא הסכומים שצריך להשלים בדרכים יצירתיות או סייעתא דשמיא מיוחדת הם פי כמה.

ואולי מישהו יסביר לי פעם אחת ולתמיד מאין לוקח זוג הורים עם ממוצע שבע שמונה ילדים חצי מליון שקל לכל אחד (אפילו אלו שמתחלקים חצי חצי קשה להבין).

חזור אל “עזר אחים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 27 אורחים