מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגיעה העת לפתוח סינון איכותי מבית אוצר החכמה

גליונות שבועיים להורדה. עצה ותושיה בעניינים טכניים
פי האתון

הגיעה העת לפתוח סינון איכותי מבית אוצר החכמה

הודעהעל ידי פי האתון » ב' אפריל 04, 2022 3:12 pm

מזה 'פלג עידן' (כחצי שנה) שהנני מנודה מבית מדרש איכותי זה - בעקבות מעבר לסינון נט פרי.
מבירור שערכתי חסימת הפורום מתבצעת בעקבות 'גחמה' (אין לי מילה אחרת לזה - וכמה שניסיתי ללמד זכות - לצערי לא הצלחתי...) של אדם אחד!

אמנם נט פרי הוא הסינון היחיד כעת העונה על צרכי אדם חרדי - אבל איננו בכיס שלהם! הקץ לשרירותיות!

הגיע הזמן לעשות את המתבקש מזה שנים - ולפתוח סינון איכותי המתאים לצרכי הלומדים המתעסקים גם במחקר תורני ובחיבור ספרים (כגון ספריות בחו"ל, כתבי ידות וכדומה), וגם שיהא סינון קפדני - ללא אתרי חדשות ודברי הבל.

רבותי הבו עצה הלום.
וכאן אני קורא לצוות אוצר החכמה.
בידכם היכולת - אנא קומו ועשו מעשה למען התורה!

בן מיכאל

Re: הגיעה העת לפתוח סינון איכותי מבית אוצר החכמה

הודעהעל ידי בן מיכאל » ב' אפריל 04, 2022 3:55 pm

מצטרף לדברים - נטפרי חוסמת הרבה אתרים חשובים עקב 'השקפה', הדוגמא הקיצונית היא פורום אוהצ"ח, אבל גם אתר דעת למשל הינו דבר חשוב מאד שהם חוסמים שלא בצדק.

פי האתון

הודעהעל ידי פי האתון » ג' אפריל 05, 2022 3:04 pm

אעתיק לכאן את ההודעה הרלוונטית למען ירוץ הקורא:
איש_ספר כתב:שלום וברכה לכל החברים הע"י

נראה שיש מקום להציע את השתלשלות הדברים כפי שאני יודע אותה. חלק מהדברים שאכתוב ניתנים לאימות, אע"פ שאין לצפות מכל הגורמים הרלוונטיים שיאשרו את הדברים. מ"מ אני לא מבקש לשכנע איש בנכונות הדברים, אלא למסור את הידוע לי למי שמתעניין בכך. אני לא מתכוון להשחית את זמני לוויכוחים עם כל מיני 'יודעי כל', יתכן שזה נשמע שחצני ומתנשא, אני מתנצל מראש, אבל לא משום כך אאבד את זמני.

ובכן תחילה שתי הפתעות. החסימה לא קשורה באופן מובהק למחלוקת הפנים ליטאית (כמובן שישנן השפעות עקיפות וכדלהלן) ועוד, התלונה אינה על נטפרי עצמה.

ועכשיו ניגש לסיפור האגדה עצמו, מעשה שהיה כך היה:

לפני איזה שנים ישב כאן בפורום איש רע מעללים (לא אנקוב בשמו גם לא בפרטי, ומי שיודע מוזהר שלא לרמוז), בעל סגנון פרוע ומשתלח. לא ניתן היה לצפות מה הם הגורמים שמשחררים ממנו את כל אותו רוע צרוף, אבל כאלה היו הרבה. מויכוח סתמי על מוצא משפחה מסוימת, עד הגדרות מסוימות על ספרים מסוימים שלא נשאו חן בעיניו. האיש היה מכה לכל עבר, כולל, למשל, פריצה לדוא"ל של יריב בפורום ושליחת כל תוכנו לפרסום באיזה אתר רכילותי מתועב, במקרה זול יותר זה הסתכם בפנייה לאדמו"ר ליידע אותו על אחר מחסידיו שהוא כותב בפורום כך וכך, (וכך כשהחסיד בא מחו"ל להקביל פני רבו ברגל, רימזו האדמו"ר על לא טובה השמועה), שליחת הודעות אישיות לכותבים בהם הוא מטיח בהם על מוצאם, ועל יחסיהם עם ילדיהם (!). ועוד דברים מכוערים שתלאה העט מלהזכירם. האיש נחסם שוב ושוב , וכשגברה ידה של החסימה, קיבל ממנו אחד המנהלים הודעה ברורה, בה הוא הודיע שהנקמה הפעם תהיה גדולה לאין שיעור. (בלשונו הזהב: החיוך של... עומד להמחק אחת ולתמיד). מהר מאד הגיע תאריך הפרעון. באמצעות תכנה זדונית הופצה הרשת בכיתובים איומים הכוללים הגדרות מתועבות על אותו מנהל. וזה הופיע בכל מקום, בתגובות לסרטונים ביוטיוב ואיפה לא. כעבור זמן קצר הכל נמחק. אבל אז התברר שאין גבול לרוע והטירוף של אותו איש. לא תופתעו אף כי תצטערו לשמוע שאותו נבל הוא בן ביתם של וכו' וכו', פאותיו עבות וזקנו סתור, והוא לוחם ללא חת בכל מיני פורצי דרך. נבל האיש ומתועבים מעשיו.

שוין, בכך תם פרק א.

כעבור איזה זמן פנו לאוצר החכמה לקוחות והביעו בפניהם את צערם ע"כ שהסנן המצוין והפופלארי נט פרי סגר את הפורום. לדידי לא היה לי ספק ידו של מי במעל. ובכן לאחר הפצרות כמה מהלקוחות המבקשים ש"ניישר את ההדורים", התקשרתי לאחראי על נטפרי. מצאתי איש אדיב ונעים (לא זוכר את שמו, רק זוכר שהיה ספרדי מעודן אולי עם אוריינטציה אירופאית), והלה סיפר כדלהלן. לדבריו אינו מכיר כלל את האתר, הוא עוסק יותר בצדדים הטכניים, אלא שהוא עומד תחת אחריות איזו ועדה המנחה אותו איזה אתרים לאשר ואיזה לחסום, הוא הוסיף שלא מדובר בהמלצות בלבד, אלא לצורך כשרות הסנן הוא קיבל עליו לעמוד תחת אותה ועדה שמזכירה הוא ידידו עוד מהישיבה וכו'. ועמידתו תחת אותו ועדה היא הנותנת לו כח לעשות חיל. הוא ביקש שאפנה אל ידידו מזכיר הועדה.

התקדמתי הלאה ופניתי לאותו מזכיר. טרם כל שיח, ביקשתי רשות לשאול שאלה אחת, האם מי שהביא לוועדה את הנתונים שלפיהם יש לחסום את הפורום, הוא אותו נבל, והלה אישר מיד. סיפרתי לו קצת מי האיש ומה מעשיו. יתכן שזה ריכך קצת את עמדתו, ובכ"ז הכדור התגלגל והיה צורך באיזו פעולה מעשית כדי לסדר את העניינים. לדבריו אותו ברנש (אולי נלוו אליו כמה בדומים אליו) הלך לביתו של גאו"צ ושליט"א מרבני הועדה והראה לו ציטוטים שונים מהפורום. אותו רב נבהל, ואמר בערך כהאי לישנא: "וואס הייסט, פורום! כל אחד כותב שם מה שהוא רוצה, ועוד כאלה דברים ה' ישמרנו". ומיד יצאה ההוראה לחסום.

הסברתי למזכיר שמדובר בפורום גדול ולפיכך בעבודה מאומצת ניתן ללקט דברים שאסור לכותבן ושבטעות לא נמחו, ועי"כ להציג מצג שווא ולסמא את עיני אותו חכם. כיו"ב בספריה של מיר, או של בית מאיר, בעבודה של כמה שעות בודדות ניתן להכין קובץ של דפים מלוקטים מספרים שונים, ואם היו מגיעים לעיניו של אותו רב בודאי היה אוסר כניסה לאותו אוצר. הוספתי שלדעתי, הדבר המשמעותי הוא מהות המקום ורוחו הכללית, הכללים והעקרונות שהמנהלים פועלים לפיהם. העובדה שישנן כשלונות וחריגות, היא חשובה מאד אבל אינה יכולה לשמש כציון על אופיו של המפעל כולו. הוא שמע את הדברים בקשב רב וביקש שאגש לרב הפוסל ואציע את הדברים בפניו. לזה סירבתי. אותו רב הוא באמת צדיק ותמים, אבל מבניו יש המעורבים בין הבריות ומהם שמכירים היטב את הפורום, וממ"נ ואם ירצו יביאו דברים בפניו, ואם לא ירצו, ההמשך ידוע.

בהמשך ניהלתי כמה וכמה שיחות עם אותו מזכיר בהן עלתה הצעתו למנות דמות רבנית שתהיה אחראית על המקום ותהיה כתובת לתלונות וביקורות ויהיה לה את הסמכות לתקן את הליקויים. בכך הוא אמר נפיס דעתו של הרב הפוסל וגם נפתור את הליקויים עצמם ככל שנטען שהם קיימים. כמובן שהתפקיד דורש דמות מאד ספיצפית, והוא שאלני אם יש לי רעיון. נקבתי בשמו של הגרי"י וויס שליט"א, ת"ח ירא"ש, איש אשכולות וכו' וכו'. וכמובן העובדה שאיש לא יוכל לטעון על שייכותו והטיתו לאיזה צד באותה מחלוקת, חשובה וקריטית.

המזכיר המגיע מחוגים אחרים לחלוטין לא הכיר את הדמות וביקש לחזור ל"התייעצות". כעבור זמן קצר חזר ואמר שמבית הרב הפוסל הודיעו לו שהם לא מקבלים את ההצעה והם מציעים מישהו אחר. וכאן הוא נוקב בשמו של ת"ח צעיר וכשרוני, איש המעורב בכל מיני פרויקטים ציבורים, עמדתו במחלקות האחרונה ידועה (לא קשה לנחש היכן), ועוד פרטיים שלא אכביר פן יסגירו את שמו. להזכירכם אין המדובר בדמות לצורך פשרה בלבד אלא מי שמבקשים להפקיד בידו סמכות למחוק כל הודעה שלא תישא חן בעיניו, ולחסום כל כותב שלא יראה כשר בעיניו. להצעה זו סירבתי מיד. הסירוב לקבל את שמו של הרב ווייס וההצעה הנגדית הוכיחו את מה שחששתי, הרב הפוסל כוונתו לשמים (עצם המושג פורום זר לו ופסול בעיניו!), אחרים פועלים כאן מתאוות שליטה מגונה. לנגד עיניהם מתפתח מקום דינאמי ותוסס, והם חייבים לקנות בו אחיזה ויתד. הבהרתי לו את הדברים בבהירות רבה. ואז הוא פלט משפט בעייתי, הוא הוסיף ואמר "הם (?) אומרים, שאתה קורא הפלס", שאלתי איך הידיעה החשובה הזו קשורה לדיון, הוא כמובן ביטל את משמעותה, וציין שהוא רק חוזר על מה שפלוני אמר לו, אבל הטעם החמוץ נשאר. ובכן המחלוקת אינה העילה, אבל היא ובדאי הוסיפה בהחלט קורט של עוינות וחוסר סובלנות.

מאז לא היה בינינו שום קשר.

מה היה לנו כאן. נבל שביקש נקמה בפורום אוצר החכמה והזיק לרבים אחרים ולא לאוצר, רב צדיק שחרץ דין כפי שראו עיניו, מזכיר ועדה שאינו עומד בלחצים של תאבי שליטה, וחברת נטפרי החוסה תחת דגל אותו ועדה.

אני מניח כי הסירוב לאפשר לדמות עסקנית ציבורית לערוך ולחסום לפי טעמו, עולה בקנה אחד עם דעתם של רוב החברים כאן.

בקשר לחסימה ומניעיה, עולה שוב ושוב חסימת הפורום מול תעודות הכשרות שאתרים אחרים מקבלים. המבקרים מבקשים ללמוד מכך על מניעי החסימה. אני לא עוסק בזה כלל, נאמן לדברי שהחסימה היא בעיה של רבים אחרים רק לא של אוצר החכמה. ובכ"ז אציין פרט מענין: אותו נבל, לצד בנו של אותו רב פוסל, מי שבעצמו היה מוליך ומביא בפרשה זו, חברים שניהם בפורום תורני אחר. אשר לא אנקוב בשמו מטעמים ידועים. אבל היודע והמבין יבין שהצביעות היא מן הדברים שאין להם שיעור

בקיצור, צריך לדעת: כשנתקלים בחומה אטומה צריך לקום ולעשות מעשה...

פי האתון

הודעהעל ידי פי האתון » ד' אפריל 06, 2022 2:24 pm

כתב לי אחד מהאחראים באישי:
זה תחום אחר לגמרי, ודורש משאבים בקנה מידה אחרת לגמרי.

זה נכון.
אבל יש לחשוב על התועלת העצומה ו'להרים את הכפפה', לכאורה יש לאוצה"ח כבר אנשי מחשבים, ושרתים, ונסיון, וכו' (וגם אחריות וירא"ש...) איני רואה מי שמתאים לכך יותר מהם.

מי שחושב שאני צודק שיצטרף.

יודע_ספר

הודעהעל ידי יודע_ספר » ד' אפריל 06, 2022 9:12 pm

הרוצה יכול להצטרף לאתרוג שם כמדומני האוצר פתוח לרווחת הלומדים.
ניסינו רבות בעבר לפעול למען הפתיחה בנט פרי וכפי שכתב הרב 'איש ספר' דברים שאינם תלויים בנט פרי עצמם הכשילו את הרעיון...

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ד' אפריל 06, 2022 9:29 pm

פי האתון כתב:כתב לי אחד מהאחראים באישי:
זה תחום אחר לגמרי, ודורש משאבים בקנה מידה אחרת לגמרי.

זה נכון.
אבל יש לחשוב על התועלת העצומה ו'להרים את הכפפה', לכאורה יש לאוצה"ח כבר אנשי מחשבים, ושרתים, ונסיון, וכו' (וגם אחריות וירא"ש...) איני רואה מי שמתאים לכך יותר מהם.

מי שחושב שאני צודק שיצטרף.

ועל הדרך שיפתחו גם חנות למכירת ותיקון מחשבים, (יש להם אנשי מחשבים ונסיון וכו').
ואולי גם לציוד משרדים.

חזור אל “עזר אחים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 90 אורחים