מפרשי האוצר - גירסת נסיון
חיפוש גוגל בפורום:

נוסטלגיה: קבעוני לדורות

תולדות עם ישראל, קהילות, ישיבות, בתי כנסיות, בתי קברות, ארכיונים
תורה מפוארת

Re: נוסטלגיה: קבעוני לדורות

הודעהעל ידי תורה מפוארת » ד' מאי 15, 2019 5:24 pm

ישראליק כתב:
תורה מפוארת כתב:
מיני ומינך כתב:
תורה מפוארת כתב: אחר ליל הסדר פנה אלי אבי ואמר לי [בתרגום]: מאיר, בא ותביא שני 'ליקוטי מוהר"ן' ונתיישב ללמוד.

ליצנות במיטבה!
למד בספר ותו לא מידי

ממש לא!!! האמרי אמת מגור ידוע שלמד ליקוטי מוהר"ן, ויש לי ע"כ הרבה ראיות וסיפורים מהימנים שהומתו ג"כ ע"י א.מ. סגל שביררתי שהוא ההיסטוריון הגדול ביותר בענייני הרבי מגור האמרי אמת.
מסופר שפ"א נכנס אליו ר' מאיר שפירא שהיה נכד של ר"פ מקוריץ שכידוע היה ממתנגדי הר"ר נחמן זי"ע וכשראה שעל השולחן יש ליקוטי מוהר"ן עשה תנועה דלא ניחא ליה, הרבי אמר לו כוונתך לאמרי פינחס? [שם כתוב כשדברו מר' נחמן אמר פה פה]. נענה ר"מ: אכן כן. הלך הרבי והביא אמרי פינחס דפו"ר והראה לו ששם כתוב כשדברו על ר' נחמן אמר פה פה. ואכמ"ל.
פעם הבאה לפני שאתה כותב תגובה תעשה קצת בית ספר לא נורא.

הרה"ק רבי פנחס מקוריץ לא הי' ממתנגדי רבינו ז"ל, ו"כידוע" בוודאי לא

viewtopic.php?f=19&t=6724&p=59351&hilit=%D7%A4%D7%A0%D7%97%D7%A1+%D7%9E%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%A5+%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99+%D7%90%D7%9E%D7%AA#p59351

אכן כך זה בדיוק מה שכתבתי שהיוצא מזה שלא היה כ"כ מתנגד כפי שמסופר במה שצירפתי. יישר כוחך. ד"א ר' גודל אייזנר היה מספר שבפולין היה סחף גדול של הבחורים הפולנים הטובים לברסלב וכמעט שנמשך אף הוא...

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ד' מאי 15, 2019 5:36 pm

אני מיירי קודם הילפותא מהסיפור, תראה בחיי מוהר"ן איזה הפלגות רבינו ז"ל אמר עליו

תודה על הסיפור על ר' גד'ל ז"ל; תמיד הרגשתי שיש לו איזה תבלין שמריח ממשהו מחוץ למסגרת שלו...

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ד' מאי 15, 2019 6:38 pm

תורה מפוארת כתב: ד"א ר' גודל אייזנר היה מספר שבפולין היה סחף גדול של הבחורים הפולנים הטובים לברסלב וכמעט שנמשך אף הוא...

שמעתי מיהודי שהיה בחתונת א' (אמר לי שמו) ובצד האולם עמד ר' בנציון אפטער ודיבר עם קבוצת אנשים, בין השאר סיפר על הבחורים שקירב בפולין ואמר: ר' גודל איז געווען פון אונזערע לייבן דארטן (ר' גדל היה מהאריות שבחבורה), כשראה שבני שיחו מתקשים להאמין לו, הבקיע את דרכו לעבר שולחן הכבוד, ואחריו כל בני החבורה, שם ישב ר' גדל בעצמו, וביקש את אישורו - ור' גדל הנהן בראשו תוך כדי חיוך רחב.

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » ד' מאי 15, 2019 8:26 pm

.השוחט כתב:יש לי כמה דברים על רב"צ אפטר, (הוא אכל אצלינו לפעמים בלילות שבת, כשעוד היינו ברח' יהודה הלוי), אולי מישהו יציין שכבר כתבו עליו. אמתין.

ולגבי יפונה. אין לי מושג מדוע נכנס לי בראש קשר להררי. בהחלט יתכן שאין בזה כלום.
כבר תיקנתי קצת בתוך ההודעה על פי שאמרו לי. שר"צ יפונה היה נראה בשעתו כ"ממשיך" של ר' שמשון. אולי יתברר כאן עוד.

סיפר לי פעם ר' צבי יפונה שהיה רגיל להגיע לישיבת בית מתתיהו אחת לכמה זמן, והיו הבחורים מתקבצים סביב מכוניתו וספריו, עד שפעם אחת אמר לו הג"ר ברוך ויסבקר שהיה הביטול תורה לצנינים בעיניו: "אולי יפונה מכאן בבקשה...".

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ד' מאי 15, 2019 8:28 pm

פונה אינו חתן של משפ' פרנקל (נכדי ר' משה גו"א)?
חתנו של ר"ש הררי גם היה מוכר ספרים. שכחתי שמו.

הכוונה מסתמא לחתנו (בעבר) ר' עמיחי פסטרנק פ"ת - בית וגן ירושלים
כיום התופעה של מכירת ספרים בישיבות כמעט נמוגה לגמרי מרוב חנויות הספרים הקיימות

מיני ומינך

הודעהעל ידי מיני ומינך » ה' מאי 16, 2019 1:30 am

תורה מפוארת כתב: אחר ליל הסדר פנה אלי אבי ואמר לי [בתרגום]: מאיר, בא ותביא שני 'ליקוטי מוהר"ן' ונתיישב ללמוד.

תרגום חופשי -
שבחו של צדיק.PDF
(122.43 KiB) הורד 55 פעמים

מאשכול סמוך
איש_ספר כתב:בדיחה עממית מפורסמת, מספרת על עוזר השדכן שתפקידו היה להוסיף כהנה וכהנה על דברי השדכן. לרוב הדברים היו מתנהלים למישרים, כשהשדכן היה אומר על הבחור שהוא חכם, העויזר היה מחרה אחריו: חכם?! חכם כשלמה המלך! כשהשדכן היה מתאר את עשרו של החכם, היה העוזר שורק: עשיר? עשיר כצאר! וכו' וכו'
השותפות הסתיימה, כשהשדכן הוכרח לאונסו, לספר בחצי פה, על הגיבנת של התכשיט שלו, והעוזר עשה את שלו...: גיבנת?! ועוד איזו גיבנת, כהר ההר!
נערך לאחרונה על ידי מיני ומינך ב ה' מאי 16, 2019 6:33 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ה' מאי 16, 2019 2:39 am

מיני ומינך כתב:

שבחו של צדיק.PDF

מאשכול סמוך
איש_ספר כתב:בדיחה עממית מפורסמת, מספרת על עוזר השדכן שתפקידו היה להוסיף כהנה וכהנה על דברי השדכן. לרוב הדברים היו מתנהלים למישרים, כשהשדכן היה אומר על הבחור שהוא חכם, העויזר היה מחרה אחריו: חכם?! חכם כשלמה המלך! כשהשדכן היה מתאר את עשרו של החכם, היה העוזר שורק: עשיר? עשיר כצאר! וכו' וכו'
השותפות הסתיימה, כשהשדכן הוכרח לאונסו, לספר בחצי פה, על הגיבנת של התכשיט שלו, והעוזר עשה את שלו...: גיבנת?! ועוד איזו גיבנת, כהר ההר!

האמרי אמת זצ"ל לא נתקטן או נתגדל אם כן למד או לא למד בספרי רבינו ז"ל בקביעות או בארעי, ורביז"ל לא נתקטן או נתגדל אם האמרי אמת למד בספריו או לא, ואינך צריך לטעון על שיחה של ר' בן ציון אפטער זצ"ל - שלא קובע כלום - כמו חכמת שלמה המלך, כעשיר כמו הצאר וכמו גניבת ההר ההר.

תורה מפוארת

הודעהעל ידי תורה מפוארת » ה' מאי 16, 2019 10:04 am

אכן כך אין האריות הללו מתגדלים אחד במשנהו, זה היה לאפיזודה יפה בעלמא, כי בעיקר ידוע רק ההתנגדות שהיה בחלק מחצרות החסידים לדרכו המאוד נעלה של הר"ר נחמן. כידוע מספרי מוהרנ"ת, שאמו מרת פייגא בקשה מאחיה הרר"ב ממעזיבוז שיברכו שלא יהיה עליו מתנגדים ולא הסכים, לאשר דרכו מאוד גבוהה [וכפי שמופיע לעשרות בספריו].

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' מאי 16, 2019 11:09 am

ביומן טאלנא כתוב מה שהתבטא הפנ"מ בענין 'אומאן'.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ה' מאי 16, 2019 11:10 am

יומן טאלנא בגימ' אוירא בעלמא

צביב

הודעהעל ידי צביב » א' מאי 19, 2019 2:41 pm

ביומן טאלנא יש דברי הפ''מ שהדברים בלקוטי מוהר''ן חלק שני גבוהים ביותר.
( נדמה לי שמש''כ שם על אומן אינו מהפ''מ)

חזור אל “ימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 4 אורחים