מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מקורות יהודיים המתמודדים עם טענת שקר של "נס" של המינים ימש"ו

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

מקורות יהודיים המתמודדים עם טענת שקר של "נס" של המינים ימש"ו

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' מאי 27, 2015 8:19 am

שאלני ת"ח שליט"א אם יש מקורות יהודיים המתמודדים עם טענתם של הנוצרים היוונים ימש"ו על "נס" המתרחש באש בבית התפלה המרכזי שלהם?

מה שנכון נכון

Re: מקורות יהודיים המתמודדים עם טענת שקר של "נס" של המינים י

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ד' מאי 27, 2015 8:29 am

כנראה אי"צ כלל להתמודד. ראה כאן בסוף הערך.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' מאי 27, 2015 8:55 am

ייש"כ גדול

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' מאי 27, 2015 10:25 am

ואם לכבודו יש בעייה עם 'מופתים' ו'נסים' אחרים, אתה מוזמן לעיין במאמרו של י"ד גלינסקי, 'גישות שונות לתופעת מופתי הקדושים הנוצרים בספרות הרבנית של ימי הביניים', ספר תא שמע.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ד' מאי 27, 2015 10:33 am

חכם באשי כתב:ואם לכבודו יש בעייה עם 'מופתים' ו'נסים' אחרים, אתה מוזמן לעיין במאמרו של י"ד גלינסקי, 'גישות שונות לתופעת מופתי הקדושים הנוצרים בספרות הרבנית של ימי הביניים', ספר תא שמע.

מצו"ב למעונינים.
גלינסקי.pdf
(238.76 KiB) הורד 911 פעמים

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' מאי 27, 2015 3:31 pm

אני לא מבין. בימינו אחרי שיש כל מיני "קוסמים" מאחזי עינים שעושים נסים כאלה וגם מסבירים בדיוק איך הם עושים את זה יש צורך להסביר משהו בעניין?

גם נ"ל פשוט מחמת כן ומחמת עוד סיבות כמו שמסבירים בספרים שונים (כרגע זכור לי שראיתי פעם מאמר בנושא של ר' יצחק ברויאר מראשי האגודה) שנסי התורה לא רק הפלא ושינוי הטבע הוא מה שגרם לאמונה אלא הגילוי הרוחני כעין נבואה וכמאמרם ז"ל ראתה שפחה על הים.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' מאי 27, 2015 4:47 pm

מדין "והייתם נקיים"- לי אין בעיה עם הדבר (ואמרתי לשואל נ"י מעיקרא שברור לי שמדובר ברמאות כלשהי) אלא שהשואל נ"י בקש מקורות שעסקו בכך.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ד' מאי 27, 2015 6:40 pm

אוצר החכמה כתב:גם נ"ל פשוט מחמת כן ומחמת עוד סיבות כמו שמסבירים בספרים שונים (כרגע זכור לי שראיתי פעם מאמר בנושא של ר' יצחק ברויאר מראשי האגודה) שנסי התורה לא רק הפלא ושינוי הטבע הוא מה שגרם לאמונה אלא הגילוי הרוחני כעין נבואה וכמאמרם ז"ל ראתה שפחה על הים.

ראה רמב"ם יסוה"ת פ"ח.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' מאי 27, 2015 6:54 pm

אני מבין שכוונתך לומר שהרמב"ם סותר סברא זו, אבל לי נראה שלא כך הוא אלא כן כמ"ש וכוונת הרמב"ם היא שזה עדיין לא מבורר לגמרי כמ"ש שם בפירוש שהוא מאמין רק יש לו הרהור ומחשבה, ורק מעמד הר סיני מברר באופן שהוא לעולם.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ד' מאי 27, 2015 6:57 pm

כונתי בדיוק להיפך, שמה שכתבת בשם ספרים שונים וכו' מפורש ברמב"ם.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ד' מאי 27, 2015 8:02 pm

היהדות לא צריכה 'להתמודד', הזרמים השונים בנצרות מתמודדים עם זה יפה מאוד בעצמם, הסכסוכים הפנימיים ההיסטוריים בין הכנסיה הקופטית היוונית והאתיופית מזכירה את דעאש וחיזבאללה, כל אחד טיפל היטב ב'מופתים' של השני

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' מאי 27, 2015 9:00 pm

היא שיחתי כתב:היהדות לא צריכה 'להתמודד', הזרמים השונים בנצרות מתמודדים עם זה יפה מאוד בעצמם, הסכסוכים הפנימיים ההיסטוריים בין הכנסיה הקופטית היוונית והאתיופית מזכירה את דעאש וחיזבאללה, כל אחד טיפל היטב ב'מופתים' של השני

אז כך גם יטענו כלפינו בזרמינו השונים...

אלכסנדר וימפן

הודעהעל ידי אלכסנדר וימפן » ד' מאי 27, 2015 9:08 pm

יאיר כתב:
היא שיחתי כתב:היהדות לא צריכה 'להתמודד', הזרמים השונים בנצרות מתמודדים עם זה יפה מאוד בעצמם, הסכסוכים הפנימיים ההיסטוריים בין הכנסיה הקופטית היוונית והאתיופית מזכירה את דעאש וחיזבאללה, כל אחד טיפל היטב ב'מופתים' של השני

אז כך גם יטענו כלפינו בזרמינו השונים...
אני חושב שאתה לא יודע על מה אתה מדבר אם אתה אומר ככה.

מי נהר

הודעהעל ידי מי נהר » ד' מאי 27, 2015 9:11 pm

אין שום השוואה בין הזרמים השונים ביהדות ובאיסלם ובין ה'זרמים' השונים ביהדות. האיסלמיים והנוצרים טבחו וטובחים אחד בשני, כל מי שאינו מאמין באותה זרם שאליו הוא משתייך, מה שאין כן להבדיל ביהדות, חסידים ומתנגדים, ספרדים ואשכנזים, קנאים ולאומיים וכו', מתפללים יחד באותם שטיבלאך, וכל המלחמות הם מילוליות בלבד, [למעט מעט מכות...]. וכן כל חילוקי הדעות הם על נושאים ספציפיים, ולא על כל עיקרי הדת, מה שאין כן אצל המוסלמים להבדיל, כל קדושי השיעיים הם בוגדים לשיטת הסוניים ולהיפך, והמאחד היחיד הוא מוחמד. וכן בנצרות.
הדברים פשוטים ופלא שיש אנשים שצריך לומר להם זאת.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' מאי 27, 2015 9:15 pm

אבל בימים בהם היה שלטון ליהודים הם ידעו לטבוח אחד בשני כמעט כמו שיעים וסונים. עי' בתיאורי המלחמות והסיכסוכים שהתנהלו בין צאצאי הורדוס ותומכיהם.

חובב_ספרים

הודעהעל ידי חובב_ספרים » ד' מאי 27, 2015 10:49 pm

א' זה היה מלחמת שלטון לא מלחמת דת. ב' הורדס היה עבד ולא מזרע ישראל.

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » ד' מאי 27, 2015 10:52 pm

לאו דווקא בין צאצאי הורדוס ותומכיהם. הן מלחמות שלטון אכזריות בין בני חשמונאי שהביאו בסופו של דבר להכחדתם, והן מלחמות דת ושחיטות הדדיות בין כתות שונות.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ד' מאי 27, 2015 11:02 pm

צופר הנעמתי כתב:לאו דווקא בין צאצאי הורדוס ותומכיהם. הן מלחמות שלטון אכזריות בין בני חשמונאי שהביאו בסופו של דבר להכחדתם, והן מלחמות דת ושחיטות הדדיות בין כתות שונות.

מלחמות דת?! הואל נא לפרט.
כל המלחמות והטבח שאני מכיר- הן בזמן התנ"ך כגון יפתח ובני אפרים או שאול ונוב או פילגש בגבעה והן אח"כ לא עונות על ההגדרה 'מלחמת דת'

מבקש לדעת

הודעהעל ידי מבקש לדעת » ה' מאי 28, 2015 12:00 am

בס"ד
יש מקור יהודי קודם שמדבר מפורש על טענה זו ואף אומר שכך יהיה:

כִּֽי־יָק֤וּם בְּקִרְבְּךָ֙ נָבִ֔יא א֖וֹ חֹלֵ֣ם חֲל֑וֹם וְנָתַ֥ן אֵלֶ֛יךָ א֖וֹת א֥וֹ מוֹפֵֽת: וּבָ֤א הָאוֹת֙ וְהַמּוֹפֵ֔ת אֲשֶׁר־דִּבֶּ֥ר אֵלֶ֖יךָ לֵאמֹ֑ר נֵֽלְכָ֞ה אַחֲרֵ֨י אֱלֹהִ֧ים אֲחֵרִ֛ים אֲשֶׁ֥ר לֹֽא־יְדַעְתָּ֖ם וְנָֽעָבְדֵֽם: לֹ֣א תִשְׁמַ֗ע אֶל־דִּבְרֵי֙ הַנָּבִ֣יא הַה֔וּא א֛וֹ אֶל־חוֹלֵ֥ם הַחֲל֖וֹם הַה֑וּא כִּ֣י מְנַסֶּ֞ה ה' אֱלֹֽהֵיכֶם֙ אֶתְכֶ֔ם לָדַ֗עַת הֲיִשְׁכֶ֤ם אֹֽהֲבִים֙ אֶת־ה' אֱלֹהֵיכֶ֔ם בְּכָל־לְבַבְכֶ֖ם וּבְכָל־נַפְשְׁכֶֽם: אַחֲרֵ֨י ה' אֱלֹהֵיכֶ֛ם תֵּלֵ֖כוּ וְאֹת֣וֹ תִירָ֑אוּ וְאֶת־מִצְוֹתָ֤יו תִּשְׁמֹ֙רוּ֙ וּבְקֹל֣וֹ תִשְׁמָ֔עוּ וְאֹת֥וֹ תַעֲבֹ֖דוּ וּב֥וֹ תִדְבָּקֽוּן: וְהַנָּבִ֣יא הַה֡וּא א֣וֹ חֹלֵם֩ הַחֲל֨וֹם הַה֜וּא יוּמָ֗ת כִּ֣י דִבֶּר־סָ֠רָה עַל־ה' אֱלֹֽהֵיכֶ֜ם הַמּוֹצִ֥יא אֶתְכֶ֣ם׀ מֵאֶ֣רֶץ מִצְרַ֗יִם וְהַפֹּֽדְךָ֙ מִבֵּ֣ית עֲבָדִ֔ים לְהַדִּֽיחֲךָ֙ מִן־הַדֶּ֔רֶךְ אֲשֶׁ֧ר צִוְּךָ֛ ה' אֱלֹהֶ֖יךָ לָלֶ֣כֶת בָּ֑הּ וּבִֽעַרְתָּ֥ הָרָ֖ע מִקִּרְבֶּֽךָ:

והאמת שאין שום צורך להתמודד עם שקר, מה שכן יש להתמודד להבדיל אא"ה על כמה צדיקים שעשו מופתים, ולדעת בוודאות שלא זה המבחן לבחירת דרך מזוקקת בעשיית רצון ה'.
וכמו שאמר בנו של הס"ק ח"ח ע"ה. אתם מבקשים ממני מופת של צדיק גוזר והקב"ה מקיים, לי יש מופת הפוך אבל עד הסוף: הקב"ה גוזר וצדיק מקיים.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' מאי 28, 2015 7:18 am

א. כמו שכתבתי לעיל, זאת לא שאלה שהטרידה אותי (ולא שמעתי על הסיפור על האש וכו' עד שלא שאלני השואל נ"י אליו ציינתי לעיל) אלא את השואל נ"י- והוא ביקשני מאוד לברר עבורו את הדבר.
ב. בקשר למה שנדון לעיל בנושא מלחמות דת- כמדומני שהחילוק פשוט- אצל הגויים ימש"ו המלחמות הן בין שקר לשקר ואילו אצלנו- כאשר היו "מלחמות דת" (כגון אליהו הנביא בהר הכרמל) זה היה בין אמת לשקר

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 197 אורחים