מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ביאור סביב ליראיו על היראים

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
משהד

ביאור סביב ליראיו על היראים

הודעהעל ידי משהד » ד' יולי 01, 2015 9:33 pm

בשנת תרצ"ה, הוציא לאור הג"ר אהרן וולקין אב"ד פינסק מהדורת ספר יראים עם ביאור הנקרא סביב ליראים. בהקדמתו כתב אודות מצב ספר יראים ותכלית הוצאתו:

... ולא נמצא כ"א אחד בעיר, וגם אותו שנמצא עלה בו קמשונים טעותי הדפוס מרוב ישן הנושן חסרון מבפנים אשר כל פנים לירקון ומחוסר הבנה ונלאו כל שרי ותופשי התורה להבין עמק דבריו על בוריו ולירד לסוף דעתו, לכן אברך את ה' אשר יעצני להזדקק לספר הקדוש הזה, להגיהו לסקלו ולתקנו לבארו ולפרשו כפי מיעוט ידיעתי, מה שעלה במצודתי, ולקחתי לי לעזרה את היראים החדש בביבליותיקה דפאריז, אשר הרבה יגעתי עד שהשגתיו, והיא שעמדה לי בהרבה מקומות להגיה ולתקן דברי רבינו פה... [הדגשה שלי]

ועתה, נפשי בשאלתי, מה הכוונה במילים המודגשות:
האם מדובר בכת"י פריז (המונח עדיין בספרייה, וצריך יגיעה להשיג עותק ממנו)? אם כך הכוונה, לא מובן התואר "החדש". ועוד הרי כת"י פריז כבר יצא לאור עוד בשנת תרנ"א ע"י ר' אברהם אבא שיף ממינסק (עם ביאור תועפות רא"ם)...
ואם אכן מדובר בהוצאה הנ"ל (כפי משמעות "החדש"), א"כ איזה יגיע היה כרוך בהשגתו, ועל שום מה עדיין מיוחס להספרייה...

(בכלל, לא נראה שהוצאת הגר"א וולקין מיוסד כ"כ על כת"י פריז - סדר המצות הוא כפי סידור הג"ר בנימין אחי בעל שיבולי הלקט, חלוק לי"ב עמודים וכדו', וגם חסר כל הקטעים שנשמטו בדפוס וויניציה...)

טוב לי

Re: ביאור סביב ליראיו על היראים

הודעהעל ידי טוב לי » ה' יולי 02, 2015 4:29 am

אכן תמיהה היא.
ומשכבר הימים תמהתי מה ראה הגר"א וולקין להדפיס שוב את היראים הישן עשרות שנים לאחר שיצאה המהדורה המושלמת מהכת"י עם התועפות ראם.

הערתך האחרונה בסוגריים אין בה ממש, באשר הוא כותב במפורש כי הוא לקח לעזרה את היראים החדש, ואכן המעיין יראה שבהרבה מקומות הוא מגיה ומציין למהדורה זו החדשה כתנא דמסייע לתיקוניו.

בר אוריין תנינא

הודעהעל ידי בר אוריין תנינא » ה' יולי 02, 2015 8:35 am

טוב לי כתב:ומשכבר הימים תמהתי מה ראה הגר"א וולקין להדפיס שוב את היראים הישן עשרות שנים לאחר שיצאה המהדורה המושלמת מהכת"י עם התועפות ראם.

לענ"ד לא קשה כ"כ, באשר שכנראה באותם הימים המהדורה הנפוצה והשימושית של היראים, גם אחרי שיצאה לאור מהדורת התועפות ראם, נותרה המהדורה הישנה.
יש לזכור ש"החדש" [זהו שמו וכינויו, גם של הכת"י, ביחס ל"ישן" שהיא המהדורה הנפוצה ומכאן תשובה לתמיהת פותח האשכול] הוא פנים חדשות לגמרי של היראים, ומן הסתם ההטמעה שלו כיראים המקורי, כפי שאנו רואים אותו כיום, ארכה זמן רב, אם בכלל.

שאלתו מדוע נזקק ר"א וולקין לכתב היד ולא איזכר את הספר שכבר יצא לאור, עדיין צ"ע.

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ה' יולי 02, 2015 2:43 pm

משהד כתב:האם מדובר בכת"י פריז (המונח עדיין בספרייה, וצריך יגיעה להשיג עותק ממנו)? אם כך הכוונה, לא מובן התואר "החדש". ועוד הרי כת"י פריז כבר יצא לאור עוד בשנת תרנ"א ע"י ר' אברהם אבא שיף ממינסק (עם ביאור תועפות רא"ם)...
ואם אכן מדובר בהוצאה הנ"ל (כפי משמעות "החדש"), א"כ איזה יגיע היה כרוך בהשגתו, ועל שום מה עדיין מיוחס להספרייה...

אולי התכוין לומר "היראים החדש המיוסד על כתב יד שמונח בביבליותיקה דפאריז".
וכנראה שהיה קשה לו להשיג מהדורה זו.

משהד

הודעהעל ידי משהד » ה' יולי 02, 2015 3:13 pm

טוב לי כתב:הערתך האחרונה בסוגריים אין בה ממש, באשר הוא כותב במפורש כי הוא לקח לעזרה את היראים החדש, ואכן המעיין יראה שבהרבה מקומות הוא מגיה ומציין למהדורה זו החדשה כתנא דמסייע לתיקוניו.

עכ"ז, מעניין שלא סמך על יראים החדש לענין שינויים משמעותיים, כולל אפי' קטעים שלמים שנמצא בכת"י שנשמטו בישן (מלבד סידור הדברים)...

כנסת ישראל

הודעהעל ידי כנסת ישראל » ה' יולי 02, 2015 7:16 pm

יש להעיר שהסביב ליריאיו היה בן שבעים בשנת תרצ"ה ומסתמא חבר את ספרו שנים קודם לכן.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot] ו־ 106 אורחים