סידור ווילנא – איך פוסקים שם הלכות וקובעים מנהגים?

איתור מקורות נעלמים, מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
משולש

Re: סידור ווילנא – איך פוסקים שם הלכות וקובעים מנהגים?

הודעהעל ידי משולש » ו' אוקטובר 13, 2017 12:54 pm

ארזי ביתר כתב:
משולש כתב:בלי להשוות.

אבל כן השווית. וזו השוואה סרת טעם. המבחן בד"כ הוא דעת תורה, ע"פ דברי גדולי חכמיה.

הדיון כאן הוא לא מהי דעת גדולי ישראל אלא לגופו של עניין. ועל כן אתה צריך להסכים שגם אם תמצא חילוק בין זה לריב"ז, עדיין לא תוכל לחייב אותם לקבל את החילוקים שלך.

ולגבי גדולי ישראל, כמו שקישרו פה לאשכול סמוך, הגרי"ח זוננפלד תמך בפגישות שלום עם מנהיגי הערבים מאחורי גבם של הציונים למרות שזה היה מסכן את הציונים במרחץ הדמים שלהם מול הערבים.

בלי להכנס לנושא הלעוס בעשרות אשכולות אחרים: אני אישית חושב שעד כמה שהירש וחבריו מסכנים אותנו, השלטון הציוני החילוני מסכן אותנו פי עשר בכל המובנים. רוחנית בוודאי, וגשמית גם כן.

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ו' אוקטובר 13, 2017 1:46 pm

אני לא מצליח להבין איזה סוג השוואה אתה עושה. ר"י לא תמך והילל אותם על מעשיהם, משאי"כ משפחת הירש שתומכים ומהללים.
זה לא עניין של למצוא חילוק. אין כאן שום השוואה.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ו' אוקטובר 13, 2017 5:19 pm

בינוני כתב:אני לא מצליח להבין איזה סוג השוואה אתה עושה. ר"י לא תמך והילל אותם על מעשיהם, משאי"כ משפחת הירש שתומכים ומהללים.
זה לא עניין של למצוא חילוק. אין כאן שום השוואה.

אשמח לשמוע דוגמא למה אתה מתכוין שהם מהללים אותם. האם שמעת את הירש משבח מישהו על זה שרצח יהודים?
ואם סתם שבח, גם ריב"ז שיבח את אספסינוס "שלום עלך מלכא" (וגם בישר לו בשורה טובה שהוא יוכתר למלך על האימפריה, וגם נתן לו עצה עם הנעליים).

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ו' אוקטובר 13, 2017 5:23 pm

אתה לא רואה הבדל בין אמירת שלום והתחננות על הצלה לבין אמירת אללה הוא אכבר, התנשקות מחויכת וצילומי ראווה?

משולש

הודעהעל ידי משולש » ו' אוקטובר 13, 2017 5:26 pm

בינוני כתב:אתה לא רואה הבדל בין אמירת שלום והתחננות על הצלה לבין אמירת אללה הוא אכבר, התנשקות מחויכת וצילומי ראווה?

אללה הוא אכבר זה "אלקים גדול" וזה לא שבח לשום רוצח.
התנשקות וצילומי ראווה בימינו מקבילים ל"שלום עלך מלכא" ונתינת עצות בימיהם, (וכן דניאל עם עצותיו לנבוכדנצר, ובבא בן בוטא עם עצותיו להורדוס, ועוד רבים).

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ו' אוקטובר 13, 2017 5:27 pm

משולש כתב:האם שמעת את הירש משבח מישהו על זה שרצח יהודים?

אני מעדיף לא לכתוב כאן את מה שראו עיני ולא זר איך הגיבו חלק מקבוצה זאת (שיש מהם קרובי ממש) בעת קבלת הבשורות על נפילת חיילים במלחמת לבנון השנייה.
רמז: זה רחוק בתכלית מהצורה שהגה"ק ר' יואליש הגיב.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ו' אוקטובר 13, 2017 5:32 pm

בינוני כתב:

אני מעדיף לא לכתוב כאן את מה שראו עיני ולא זר איך הגיבו חלק מקבוצה זאת (שיש מהם קרובי ממש) בעת קבלת הבשורות על נפילת חיילים במלחמת לבנון השנייה.

הדיון כרגע על משפחת הירש בלבד

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ו' אוקטובר 13, 2017 5:34 pm

משולש כתב:
בינוני כתב:אתה לא רואה הבדל בין אמירת שלום והתחננות על הצלה לבין אמירת אללה הוא אכבר, התנשקות מחויכת וצילומי ראווה?

התנשקות וצילומי ראווה בימינו מקבילים ל"שלום עלך מלכא" ונתינת עצות בימיהם, (וכן דניאל עם עצותיו לנבוכדנצר, ובבא בן בוטא עם עצותיו להורדוס, ועוד רבים).

אני לא יודע לענות לך, מהסיבה הפשוטה, שאין לי [ולאף אחד כיום] את הכלים לבדוק מה הרושם שהתקבל מהנהגת קדושי העליון שהזכרת.
רק זאת אומר, אין לי צל צלו של ספק שאם הנהגת הקדושים הייתה מתפרשת ע"י רובא דעלמא כמתן לגיטימציה לרוצחים השפלים, הם בוודאי לא היו נוהגים כך.
משאי"כ הקבוצה הקיצונית של זמנינו, שהם מודעים מאוד שמעשיהם נתפסים בעיני רובא דעלמא כמתן לגיטימציה לרוצחים השפלים, ועכ"ז הם ממשיכים במעשיהם.
ומכאן הניכור העצום שרוב עם ישראל - על גדוליו וקטניו - חשים כלפי קבוצה זאת.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ו' אוקטובר 13, 2017 5:35 pm

שבת שלום המשך יבוא בלי נדר

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ו' אוקטובר 13, 2017 5:37 pm

משולש כתב:
בינוני כתב:

הדיון כרגע על משפחת הירש בלבד

א"א לנתק את ראשי ומנהיגי הקבוצה מהקבוצה שהם מנהיגים [אידיאולוגית]. כמו"כ פשוט בתכלית שהקרבה הלבבית לרוצחים השפלים היא היא הגורמת לתוצאות המחפירות האלו.

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ו' אוקטובר 13, 2017 5:47 pm

בינוני כתב:
משולש כתב:

אני לא יודע לענות לך, מהסיבה הפשוטה, שאין לי [ולאף אחד כיום] את הכלים לבדוק מה הרושם שהתקבל מהנהגת קדושי העליון שהזכרת.
רק זאת אומר, אין לי צל צלו של ספק שאם הנהגת הקדושים הייתה מתפרשת ע"י רובא דעלמא כמתן לגיטימציה לרוצחים השפלים, הם בוודאי לא היו נוהגים כך.
משאי"כ הקבוצה הקיצונית של זמנינו, שהם מודעים מאוד שמעשיהם נתפסים בעיני רובא דעלמא כמתן לגיטימציה לרוצחים השפלים, ועכ"ז הם ממשיכים במעשיהם.
ומכאן הניכור העצום שרוב עם ישראל - על גדוליו וקטניו - חשים כלפי קבוצה זאת.

זאת ועוד.
אין ספק שההנהגה הזאת היא מורכבת ומסוכנת ביותר, וצריך כתפיים רחבות מאוד ודעת תורה טהורה וברורה ביותר בכדי להבחין בזה בין סיכוי הצלה ובין סיכון רציחה.
קשה לדעת אם יש בדורנו הדל והשפל אדם כלשהוא שיש לו את הכוח להיכנס למבואות הצרים האלו (בעיני צריך מישהו כדוגמת החת"ס בשביל להחליט בדברים כאלו).
האנשים הקיצוניים שבדורנו, אולי הם תלמידי חכמים, ואולי אפילו ת"ח נכבדים, אך חוץ מהם עצמם אין בעם ישראל - על גדוליו וקטניו - מישהו שחושב שהם בדרגה להחליט לנהוג כך על דעת עצמם.
עכ"פ, להשוות את הקיצונים האלו לדניאל, לבבא בן בוטא או לריב"ז, שאם 'הם' יכלו להחליט כך גם 'הם' יכולים להחליט כך, זו השוואה קיצונית לא פחות מהמעשים עצמם.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ש' אוקטובר 14, 2017 8:07 pm

בינוני כתב:א"א לנתק את ראשי ומנהיגי הקבוצה מהקבוצה שהם מנהיגים [אידיאולוגית]. כמו"כ פשוט בתכלית שהקרבה הלבבית לרוצחים השפלים היא היא הגורמת לתוצאות המחפירות האלו.

באמת, אי אפשר לנתק את השוליים מהציבור?? האם גם השוליים של הציבור החרדי מראים שהדרך החרדית היא טעות?

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ש' אוקטובר 14, 2017 8:09 pm

פתחתי אשכול מיוחד להמשך הדיון במה שאינו קשור להדיא לסידור וילנא. אני ממליץ להמנהלים להעביר שם גם כל תגובות הקודמות שאינן שייכות כלל לסידור וילנא.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ש' אוקטובר 14, 2017 8:14 pm

בינוני כתב:זאת ועוד....

בהמלצת הרב עמקן עניתי כאן

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: הגהמ, משהד, עדיאל ברויאר ו־ 46 אורחים