מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

*** הגיע העת לסגור את הפורום ***

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
זאב ערבות
שם מלא: זאב וגנר

Re: *** הגיעה העת לסגור את הפורום ***

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' יולי 26, 2024 5:57 pm

מה שנכון נכון כתב:אולי באמת חסר לציבור החרדי פורום שבו יוכלו 'לדסקס את הנייעס' ולפרוק את מה שיש להם לומר על כל מה שזז, אבל אין ולא אמור להיות לזה כל קשר לפורום אוצר החכמה. ומי שרוצה ללמוד ברצינות בבית מדרש, וכשהוא נכנס לשם הוא מוצא חבורות חבורות שיושבות ודנות ומתווכחות בקולי קולות על עניני השעה וכדו', לא יפלא אם ימלט משם כל עוד נפשו ושפיותו בו, למרות שבאופן עקרוני מי מפריע לו לשבת במקומו ולעסוק בלמודו.
מרוב האריכות יש לי תחושה שאני מתחיל לפטפט כמו זקנה, אז אסיים.

הרבה פעמים אשכולות תורניים ורציניים גולשים לענינים אחרים ולהתגוששויות, מעטים הם האשכולות בעניני דיומא וסתם פטפוטים בעלמא ובדרך כלל נמחקים או ננעלים. אך מדוע לא לנהוג כפי שעושים עסקים שלומדים ממתחריהם. אז בפורום אחר פתחו תת פורום לשיחות זקנים ופטפוטים וכעבור 30 יום האשכול שנפתח נמחק באופן אוטומטי! כך שכל מי שכותב יודע מראש שלא יהיו לדבריו קיום וצריך להחליט אם כדאי לו לבזבז את זמנו, וכן פותח האשכול צריך לחשוב מראש האם כדאי לו לפתוח אשכול מסוג זה שלכתחילה נועד להמחק. ועוד עצה מפורום אחר שהחברים רצו אפשרות לדסקס עניני השקפה ופוליטיקה ובחירות שפתחו תת פורום עם סיסמא נפרדת למורשים ושם יכולים לדסקס כאוות נפשם (כמובן באופן תורני) בלי שמפריעים לצביון הכללי של הפורום שמשווה לו צורה זולה וגם מי שלא מעוניין לא צריך להרשם וכך אין את הפתיון להציץ...
ולא ניתן להשפיל את אספקלריא עד עפר שכן יש בו הרבה דיונים חשובים וחלקם אף תורניים עם הרבה מידע, ואם יש בערימת תפוחים כמה רקובים זורקים את הרקובים ולא את כל התפוחים. ועוד דבר, לעתים מתלהטים הרוחות בגלל איזה דבר שכותב מישהו שלא מקובל אצל השני וכבוד התורה או כבודו העצמי לא מרשה לו להבליג וצריך להביע מחאה וזה קורה בכל מרחבי הפורום ולא רק באספקלריא, איני מצדיק את הדבר אך קשה לשלוט על כך ועובדה שזה קורה גם בבתי המדרש (ובכנסת ובכל מקום שבו אנשים בעלי דעות והשקפות שונות נפגשים).

עזריאל ברגר

Re: *** הגיע העת לסגור את הפורום ***

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ו' יולי 26, 2024 6:42 pm

פייביש אופטובסקי כתב:*** הגיע העת לסגור את הפורום ***

צ"ל: הגיעה.

לעיתים נדירים המילה "עת" משמשת בלשון זכר, כגון: בָּא הָעֵת הִגִּיעַ הַיּוֹם... (יחזקאל ז,יב)

תורת המן

הודעהעל ידי תורת המן » ו' יולי 26, 2024 7:27 pm

לדעתי:

הרבה פעמים אני משקיע זמן זמנים טובא על הודעה אחת, וכיון שאין מי שיש לו מה להוסיף, איני יודע כלל אם נתקבל הדברים לרצון אי לאו, ואם ראה וקרא ונהנה הקוראים או יגעתי לריק כחי, וזה לוקח ממני התשוקה להמשיך לכתוב כאן.

אם היה כאן כפתור 'לייק' או נתינת תודה וכו', והייתי יכול לראות שיש מי שקורא ונהנה, עכ"פ אני הייתי כותב הרבה יותר. ומסתמא יש עוד הרבה כמוני.

{משא"כ בנושאים באספקלריא וכיוצא, כמעט שאינו לוקח שום זמן והשקעה לכתוב שם כל העולה על רוחו}.

האמת אדרוש

הודעהעל ידי האמת אדרוש » ו' יולי 26, 2024 8:26 pm

תורת המן כתב:לדעתי:

הרבה פעמים אני משקיע זמן זמנים טובא על הודעה אחת, וכיון שאין מי שיש לו מה להוסיף, איני יודע כלל אם נתקבל הדברים לרצון אי לאו, ואם ראה וקרא ונהנה הקוראים או יגעתי לריק כחי, וזה לוקח ממני התשוקה להמשיך לכתוב כאן.

אם היה כאן כפתור 'לייק' או נתינת תודה וכו', והייתי יכול לראות שיש מי שקורא ונהנה, עכ"פ אני הייתי כותב הרבה יותר. ומסתמא יש עוד הרבה כמוני.

גם אני מצטרף להנ״ל

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' יולי 26, 2024 8:36 pm

האמת אדרוש כתב:

גם אני מצטרף להנ״ל

הפורום הזה אינו פורום חברתי דוגמת פייסבוק שם כל אחד רוצה שיקבל מחמאות ולייקים ותגובות וכל המרבה הרי זה משובח (לא שזה אומר הרבה, יש בדיחה על אחד משם שמת ולהספדים בא רק אדם אחד והגיב: חשבתי שיש לי אלפי מעריצים). לכתו כאן הודעה זה לא שונה מכתיבת ספר שאינך יודע כמה יקראו אותו ואם נהנים ממנו ובדרך כלל לא מקבלים תגובות. מענין לדעת עם הח"ח קבל מכתבי תגובה על המ"ב.

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » ש' יולי 27, 2024 9:21 pm

זאב ערבות כתב:הפורום הזה אינו פורום חברתי דוגמת פייסבוק שם כל אחד רוצה שיקבל מחמאות ולייקים ותגובות וכל המרבה הרי זה משובח (לא שזה אומר הרבה, יש בדיחה על אחד משם שמת ולהספדים בא רק אדם אחד והגיב: חשבתי שיש לי אלפי מעריצים). לכתו כאן הודעה זה לא שונה מכתיבת ספר שאינך יודע כמה יקראו אותו ואם נהנים ממנו ובדרך כלל לא מקבלים תגובות. מענין לדעת עם הח"ח קבל מכתבי תגובה על המ"ב.

הואיל ונדרשת לעניין זה אתרום את חצי הגרוש שלי. יש שלוש סיבות מרכזיות להשארת הודעה בפורומים:
1. עזרה לזולת. מישהו רואה שיש בידיו מידע או רעיון שיכול להעשיר את האחר, להוסיף לו ידיעה, להציל אותו מטעות, לתת לו קצה חוט וכל כיו"ב, והוא לא נמנע מלטרוח ולהעלות על הכתב את ידיעותיו. עליו ועל שכמותו נאמר: וצדקתם עומדת לעד.
2. קבלת תמורה. אחד חש שיש לו תובנה או ידיעה שעשויה להביא לו תמורה: או הערכה והאדרה עצמית, אם בצורת לייקים ("אמיתיים" או מדומיינים) אם בצורת תגובות או מחמאות; או תמורה כספית, או למצער תמורה פסיכולוגית (יש כאלה שאינם יכולים ללכת לישון לפני שכתבו כמה עשרות הודעות באותו יום).
בד"כ אצל רוב האנשים מדובר בתשלובת מסוימת של שתי הסיבות הנ"ל.
3. עזרה עצמית. לפעמים אדם כותב הודעה שאין בה שמץ של עזרה לזולת וגם הוא לא יקבל עליה כל תמורה, לא כבוד ולא כסף ולא כוח. נשאלת השאלה: מה המוטיבציה? התשובה הפשוטה היא שהוא עוזר לעצמו לנסח את התחושות המעורפלות שהתעוררו בבני מעיו בשעה שהוא חשב על הנושא, והוא מקווה שבמהלך הכתיבה יתגבש משהו ראוי. אחרי שהוא סיים את פרק הכתיבה, מסיבה שעדיין לא הצלחתי לגלות, הוא לוחץ על "שלח" במקום לזרוק את המחשב מהחלון.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ש' יולי 27, 2024 9:22 pm

תורת המן כתב:בנושאים באספקלריא וכיוצא, כמעט שאינו לוקח שום זמן והשקעה לכתוב שם כל העולה על רוחו.

אני לא יכול לדבר בשם אחרים, אבל הרבה פעמים כתבתי באספקלריא הודעות שעלו לי בהרבה מאד השקעה וזמן.

משה לוי11

הודעהעל ידי משה לוי11 » ש' יולי 27, 2024 9:29 pm

איש_ספר כתב:באמת כואב.

היום בזבזתי זמן יקר למחוק עשרות הודעות. לפעמים ההודעות כ"כ בזויות ונבזיות שאין ספק שהכותב יודע שהן ימחקו, ואולי דוקא משום כך הוא מרשה לעצמו לכתוב בסגנון כזה, אבל זה בלתי נסבל. בעיקר בגלל האוירה שזה משרה על המקום.

אני חושב לאמץ את הרעיון לסגור את אספקלריא לתקופה. זה לא יפתור את הבעיה לגמרי. יש כאן כמה כותבים שדיון בכל נושא שהוא מסתיים אצלם בחילופי מהלומות ובאכילת זה את בשרו של זה.

בפורום לתורה הוחלט לאחרונה – נושאים חדשים במדור זה (אספקלריא) יהיו טעונים אישור מנהל. ניתן לכתוב במדור זה עד 15 הודעות ב24 שעות.
אולי כדאי שכך יהיה גם כאן.
(אם כי יש לציין שאיני משתתף בפורום אספקלריא ויתכן שאם הייתי משתתף לא הייתי מציע זאת.)

משה לוי11

הודעהעל ידי משה לוי11 » ש' יולי 27, 2024 9:42 pm

אכן זו יכולה להיות תוספת נחמדה.
זה ידרוש לשנות את הפורום למערכת חדשה, למשל XenForo.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ש' יולי 27, 2024 9:56 pm

מעודי לא הבנתי את המדברים בעניין "כפתור לייק" בפורום.
מה הבעיה לשלוח הודעה עם מילה אחת: "תודה" ?
או "אהבתי", "יישר כוח".
אין "כפתור" אז כבר אי אפשר?

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » ש' יולי 27, 2024 10:33 pm

צופה_ומביט כתב:מעודי לא הבנתי את המדברים בעניין "כפתור לייק" בפורום.
או "אהבתי", "יישר כוח".

viewtopic.php?f=11&p=414952

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ש' יולי 27, 2024 11:29 pm

מי שלא נוח לו יש עוד פורומים.

תורת המן

הודעהעל ידי תורת המן » א' יולי 28, 2024 5:18 am

או "אהבתי", "יישר כוח".

למשל אם מישהו כתב דבר טוב ועשרה אנשים קיבל ממנו תועלת וכו׳
העצה היא שעשרה בנ״א ישלחו הודעות???

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' יולי 28, 2024 5:56 am

נערי האוצר כתב:
זאב ערבות כתב:הפורום הזה אינו פורום חברתי דוגמת פייסבוק שם כל אחד רוצה שיקבל מחמאות ולייקים ותגובות וכל המרבה הרי זה משובח (לא שזה אומר הרבה, יש בדיחה על אחד משם שמת ולהספדים בא רק אדם אחד והגיב: חשבתי שיש לי אלפי מעריצים). לכתו כאן הודעה זה לא שונה מכתיבת ספר שאינך יודע כמה יקראו אותו ואם נהנים ממנו ובדרך כלל לא מקבלים תגובות. מענין לדעת עם הח"ח קבל מכתבי תגובה על המ"ב.

הואיל ונדרשת לעניין זה אתרום את חצי הגרוש שלי. יש שלוש סיבות מרכזיות להשארת הודעה בפורומים:
1. עזרה לזולת. מישהו רואה שיש בידיו מידע או רעיון שיכול להעשיר את האחר, להוסיף לו ידיעה, להציל אותו מטעות, לתת לו קצה חוט וכל כיו"ב, והוא לא נמנע מלטרוח ולהעלות על הכתב את ידיעותיו. עליו ועל שכמותו נאמר: וצדקתם עומדת לעד.
2. קבלת תמורה. אחד חש שיש לו תובנה או ידיעה שעשויה להביא לו תמורה: או הערכה והאדרה עצמית, אם בצורת לייקים ("אמיתיים" או מדומיינים) אם בצורת תגובות או מחמאות; או תמורה כספית, או למצער תמורה פסיכולוגית (יש כאלה שאינם יכולים ללכת לישון לפני שכתבו כמה עשרות הודעות באותו יום).
בד"כ אצל רוב האנשים מדובר בתשלובת מסוימת של שתי הסיבות הנ"ל.
3. עזרה עצמית. לפעמים אדם כותב הודעה שאין בה שמץ של עזרה לזולת וגם הוא לא יקבל עליה כל תמורה, לא כבוד ולא כסף ולא כוח. נשאלת השאלה: מה המוטיבציה? התשובה הפשוטה היא שהוא עוזר לעצמו לנסח את התחושות המעורפלות שהתעוררו בבני מעיו בשעה שהוא חשב על הנושא, והוא מקווה שבמהלך הכתיבה יתגבש משהו ראוי. אחרי שהוא סיים את פרק הכתיבה, מסיבה שעדיין לא הצלחתי לגלות, הוא לוחץ על "שלח" במקום לזרוק את המחשב מהחלון.

ואז מה אתה מנסה לומר? וכיוון שנדרשת לנושא זה אתרום החצי פרוטה שלי (ד"א, מה זה גרוש?).
1. אחד הולך לישיבה משום שסובר שיום אחד הלימוד שלו יעזור לזולת בצורה כלשהי ועליו נאמר אשרי יולדתו.
2. יש אחד שהולך לישיבה בשביל שיקרא רבי ושיעדו וישירו ימי מלך כשנכנס לאולם ובכל הזדמנות צריך להביע את דעותיו.
3. יש אחד שהולך לישיבה בגלל שכל החברים שלו הולכים ובאמת איני מבין מה עושה שם.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב א' יולי 28, 2024 5:26 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » א' יולי 28, 2024 8:26 am

זאב ערבות כתב:
נערי האוצר כתב:3. עזרה עצמית. לפעמים אדם כותב הודעה שאין בה שמץ של עזרה לזולת וגם הוא לא יקבל עליה כל תמורה, לא כבוד ולא כסף ולא כוח. נשאלת השאלה: מה המוטיבציה? התשובה הפשוטה היא שהוא עוזר לעצמו לנסח את התחושות המעורפלות שהתעוררו בבני מעיו בשעה שהוא חשב על הנושא, והוא מקווה שבמהלך הכתיבה יתגבש משהו ראוי. אחרי שהוא סיים את פרק הכתיבה, מסיבה שעדיין לא הצלחתי לגלות, הוא לוחץ על "שלח" במקום לזרוק את המחשב מהחלון.

מעניין מאוד. אתה מציע שהסיבה להודעות הסתמיות והריקות היא לא חוסר מודעות, אלא לחץ חברתי והרצון להיות כמו כולם ולא לחרוג מהנורמה. כלומר, כל החברים שלו נמצאים בפורום וגם הוא חייב לרשום בו נוכחות. הפלא ופלא.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » א' יולי 28, 2024 9:45 am

תורת המן כתב:
או "אהבתי", "יישר כוח".

למשל אם מישהו כתב דבר טוב ועשרה אנשים קיבל ממנו תועלת וכו׳
העצה היא שעשרה בנ״א ישלחו הודעות???

כן, מה הבעיה?
ואם אריכות האשכול - הרי מעלתו מדבר במי שלא קיבל תגובות על הודעתו, ולא התפתח דיון. נראה לך יהיה אכפת לו שיתווספו להודעתו עשר הודעות תודה? אני בטוח שהוא ישמח בזה מאד. שלא לדבר על ההקפצה של האשכול בכל פעם שמישהו נוסף יכתוב תודה.

אליהו חיים

הודעהעל ידי אליהו חיים » א' יולי 28, 2024 9:55 am

לכאורה לפי פשטות שם הפורום הנושאים שבתוכם צריך להיות קשורים עם שימוש ב'אוצר החכמה', בספרים שבתוכו לאוהבי ספרים וללימוד בתוכם, בשאלות חיפוש בתוכן הספרים או בשאלה שאפשר למצוא תשובה בחיפוש בהם, בשאלות בלימוד שניתן להיעזר בספרים שבאוצר, ואצ"ל להצעות לשיפור התוכנה או לעורר על ספר שחסר באוצר או על השמטת דפים בהעתקת הספר או טעות בשם המחבר או שם הספר, ותו לא.
ולכן הבן שואל מה בכלל ענין ומקום לאספקלריא וכיו"ב כאן אצל הר סיני?

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » א' יולי 28, 2024 9:58 am

אליהו חיים כתב:לכאורה לפי פשטות שם הפורום הנושאים שבתוכם צריך להיות קשורים עם שימוש ב'אוצר החכמה', בספרים שבתוכו לאוהבי ספרים וללימוד בתוכם, בשאלות חיפוש בתוכן הספרים או בשאלה שאפשר למצוא תשובה בחיפוש בהם, בשאלות בלימוד שניתן להיעזר בספרים שבאוצר, ואצ"ל להצעות לשיפור התוכנה או לעורר על ספר שחסר באוצר או על השמטת דפים בהעתקת הספר או טעות בשם המחבר או שם הספר, ותו לא.
ולכן הבן שואל מה בכלל ענין ומקום לאספקלריא וכיו"ב כאן אצל הר סיני?

לפי ההגדרות האלה מה מקום בכלל לרוב ככל תתי-הפורום?
יתכן שבאמת כך התחיל הפורום, אבל מטבעו של עולם התפתח לפורום תורני העומד בפני עצמו, ופוק חזי.
השאלה לגבי אספקלריא לא קשורה לתוכנת אוצר החכמה, אלא לפורום תורני. מהותו, ייעודו, אופיו.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » א' יולי 28, 2024 10:02 am

שמא חלף זמן רב מדי [ונשתכחו הדברים...], אך לכאורה מקום־התורה הזה הוקם כתחליף לבית־הביבין בח"ח, לכשנקעה נפשם של יראי ה' מלהתבוסס ברפש הטיט שבו, ומצאו כאן מפלט ומנוחה.
מטבע הדברים, כיון שהאתר מתוחזק ע"י אוצר החכמה - נקבעו בו תתי־פורום המיוחדים לעניני התכנה (שרבים מהמשתמשים מנויים לה), אך בפשטות אין מתאם סיבתי בין השנים.
נערך לאחרונה על ידי לבי במערב ב א' יולי 28, 2024 10:03 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' יולי 28, 2024 10:02 am

נערי האוצר כתב:
זאב ערבות כתב:
נערי האוצר כתב:3. עזרה עצמית. לפעמים אדם כותב הודעה שאין בה שמץ של עזרה לזולת וגם הוא לא יקבל עליה כל תמורה, לא כבוד ולא כסף ולא כוח. נשאלת השאלה: מה המוטיבציה? התשובה הפשוטה היא שהוא עוזר לעצמו לנסח את התחושות המעורפלות שהתעוררו בבני מעיו בשעה שהוא חשב על הנושא, והוא מקווה שבמהלך הכתיבה יתגבש משהו ראוי. אחרי שהוא סיים את פרק הכתיבה, מסיבה שעדיין לא הצלחתי לגלות, הוא לוחץ על "שלח" במקום לזרוק את המחשב מהחלון.

מעניין מאוד. אתה מציע שהסיבה להודעות הסתמיות והריקות היא לא חוסר מודעות, אלא לחץ חברתי והרצון להיות כמו כולם ולא לחרוג מהנורמה. כלומר, כל החברים שלו נמצאים בפורום וגם הוא חייב לרשום בו נוכחות. הפלא ופלא.

אני לא מציע דבר, סתם כותב הודעה סתמית וריקה. אתה מחפש במה או פורום או כל פלטפורמה אחרת שבה כל המשתתפים הם מצויינים סוג א, למדנים בעלי כח מחשבה אנליטי מעולה, בעלי מחשבה, שכל מלה שלהם מדודה ושקולה במאזני פלס, וגם שיכתבו תחת מעטה של ניק עלום לבעלי ניקים עלומים... אז תמשיך לחפש. פעם היה מקום שהתימר להיות כזה ואיני סבור שהייתה מעוניין שרבים שהשתתפו בו ישתתפו כאן. הפורום הוא כמו תחנת רכבת, אנשים באים ואנשים הולכים והם בעלי גיל שונה ורקע שונה וחינוך שונה ובעלי אנטליגנציה שונה וכו ואין ספק שככל שעוברים השנים הרמה יורדת או יותר נכון לא מה שהיתה פעם, והדבר נכון בכל תחומי החיים, התלמידים בפונוביץ היום הם לא התלמידים מלפני ששים או שבעים שנה.
והלכה למעשה, איש אינו מחייב אותך לקרוא אשכולות בנושאים שלא מענינים אותך, או מניקים שאתה יודע שכותבים הודעות ארוכות וסתמיות בלי תוכן ובלי טעם וריח, למשל אני נהנה לקרוא את הודעות צופה ומביט ופוסח על הודעות של... ושל... ושל...
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב א' יולי 28, 2024 5:27 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יולי 28, 2024 11:12 am

הולכים כאן סחור סחור ומתחמקים מלטפל בבעיה האמיתית (במחילה, מזכיר קצת את הססנותו הידועה של ראש ממשלתנו, שלמרות כישוריו המבורכים קשה לו להחליט ולחתוך).

כמו שכתבתי לעיל, יש כמה ניקים ידועים שמעכירים את האוירה וגורמים לכך שכל דיון הופך לשק חבטות.

הפתרון הוא פשוט, להוציא כמה ניקים (כמו שכתבתי, אפשר לקיים יעוץ בין כמה מהחברים הותיקים ולקבל את אישורם לצעד. ואפשר למצוא אמתלא אחרת לכך, כגון שמי שהודעותיו מגיעים לריבוי מחיקות מסולק. בכל מקרה, זה עדיף מאשר לסגור את הפורום לגמרי!).

אין לשער כמה זה ישנה את פני הפורום. אחרי שינסו פעם אחת, יראו כמה זה יעיל.

[מה שכתבו כאן על הפרדת הדת מהמדינה, לענ"ד לא יעיל וגם לא נכון. לדוגמא, הדיונים בעת הקורונה היה בהם הרבה פטפוטים מיותרים, אבל בתווך היו גם הרבה שאלות הלכתיות מעשיות ונדירות שהתעוררו בעקבות המצב האקטואלי ולא היו באים לדיון תיאורטי מעולם. להבדיל אא"ה, גם בגמרא אנו מוצאים שתוך כדי דיון הלכתי מביאים 'היינו דאמרי אינשי כו'' וכיו"ב. אי אפשר לדרוש מתלמיד חכם, ובפרט כשהוא צעיר יחסית וריתחא דאורייתא ביה, שישתוק לנוכח ענינים שעל הפרק ויצמצם את דיונו רק למה שכתוב בספרים ממש.

ובכל מקרה, ההיגררות מענין לענין ובדרך אגב וכו' כך היא דרכה של תורה מאז ומעולם, שמתחילים בענין אחד וממשיכים בענין אחר, ומפליגים מהלכה לאגדה ולחיי המעשה].

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » א' יולי 28, 2024 11:57 am

דרומי כתב:כמו שכתבתי לעיל
דרומי כתב:נו, זו טענת יאיר לפיד כשמבקשים ממנו להצטרף לממשלת האחדות - שהוא מוכן להתאחד בתנאי שיפנו מישהו אחר...
דרומי כתב: . . כדאי להיזכר שכולנו כאן יהודים (אני מקווה כך). ומיגו להוציא לא אמרינן.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יולי 28, 2024 12:05 pm

כמובן שהיה עדיף אם לא היו מוציאים אף אחד.

אולם אם האלטרנטיבה היא לסגור את הפורום לגמרי, כמו שמאיימים כאן -

אין פתרון אחר מלבד הוצאת כמה ניקים.

[המנהלים מתלוננים שקשה להם לטפל בעודף של הודעות בזויות הדורשות מחיקה או תיקון רציני. וזה היווה סיבה בעיניהם לסגור את הפורום.

אז להם הצעתי, שבמקום להשקיע עמל רב בכל הודעה בנפרד, אפשר פשוט לבדוק מי הניק שגורם לעומס הכבד של המחיקות ולהוציא אותו].

אגב, בשעתו היו דיונים על פתיחת מדורים מיוחדים לשירה ולסיפורי מופת ול"מי שבירך" וכדומה, והיו רבים ואני הק' ביניהם שהבענו את דעתנו שהדבר יוריד את רמת הפורום וירחיק אותו ממטרתו. לצערנו, דעתנו לא התקבלה, ועכשיו מתלוננים על ירידת הרמה. זה בוודאי אפשר עדיין לעשות - לסגור את אותם מדורים שהתחדשו רק לאחרונה (יחסית).

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » א' יולי 28, 2024 12:34 pm

זאב ערבות כתב:אני לא מציע דבר, סתם כותב הודעה סתמית וריקה.

מדוייק

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' יולי 28, 2024 6:10 pm

דרומי כתב:כמובן שהיה עדיף אם לא היו מוציאים אף אחד.

אולם אם האלטרנטיבה היא לסגור את הפורום לגמרי, כמו שמאיימים כאן -

אין פתרון אחר מלבד הוצאת כמה ניקים.

מכיוון שאתה מציע בפרהסיא להוציא כמה ניקים ועוד באותיות בולטות (במקום להציע זאת בהודעה פרטית להנהלת האוצר), האם תוכל גם לומר לנו בפרהסיא ודוגרי לאיזה ניקים אתה מתכוין? הלא אלו רק ניקים שלא יודעים את זהותם אז מן הסתם אין בכך לשון הרע ולא תגרם להם שום בושה (הלא זו אחת המעלות של כתיבה בניקים)
ודרך אגב כיוון שהזכרתי ניקים הנה מה שכתב בזמנו הניק הוא אמינא באשכול הניקים:

אבל אם כבר הערה במחילת כב', הייתי מעיר שכב' לפעמים כותב לא ממש ברור. עכ"פ למי שאינו מכירו ואת סגנונו והניגון שבו צריך לקרוא את הדברים.
[עד כדי שאני מצליח להבין למה היו כאלו שהתווכחו בעבר וטענו שיש פה השקפות לא וכו'], ומה שנתקע לי מזה היה בתחילת אשכול זה בנושא האנונימיות, כשאתה ציינת לאיזה ספר בעילום שם, שמביא בשער או בציטוטו רב עלום שם ואת ספרו של אותו רב בשם מלא אבל בלי שם המחבר, ובלשונו של כב' וכי כל העולם יודעים מי זה רבינו שליט"א או בעל אילת השחר.
זה די תקע אותי לחשוב מאיפה צנחת לעולמנו....
עד כאן ההערה. בתקווה שאובן אל נכון.

משמע מדבריו שיש כאלו ואני בתוכם שלא כותבים בסגנון שמובן לרוב יושבי הפורום וזה גורם לחיכוחים, כך שבמקום למהר ולהגיב בכעס או להניף את החנית תוציאו אותו מפה, אולי כדאי לנסות ולברר בפרטי למה התכוון הכותב.
והנה עוד הודעה שלו שם:
עדיף פרסום בניקים ולא בשם האמיתי. ואבאר:
בשם האמיתי האדם מדבר בעצמו, מכל הלב. כל מה שנאמר לו נלקח במלוא הלב.
זה מסוכן מאוד מאוד הן לגבי הפוגעים העוברים על בין אדם לחברו, והן למי שלוקח את זה ללב.
מנהל הפורום חייב להצמיד רופא קרדיולוג לכל חבר.... ואילו לפי המנהג הישן שבני אדם מסתתרים, הם לוקחים את הכל מחוץ לחיים שלהם, גם אם יש התבטאות לא מתאימה, לא הם נפגעו אלא החולצה ההיא שנקראת לשם משל "הוה אמינא".
רוב בני הפורום הם בני ארץ ישראל, מחוספסים כפרי קקטוס, ומשפשפים זה את זה בשיחם ושיגם ומחכימים מזה. וטוב שיהיה קרם הגנה למי שפיו וליבו שווים יותר מדי...

הרב דרומי: תקרא טוב: רוב בני הפורום הם... מחוספסים כפרי הקקטוס ומשפשפים זה את זה... ואני זוכר היטב (אם כי איני מוצא כעת את ההודעה) שהגבת בזמנו לדברי שכתבתי על כך שלעתים מתקיפים אחד את השני וענית שעל דעת כן מצטרפים לפורום שלפעמים מקבלים מכות והשפלות! (משהו בסגנון הזה). אז אאתה האחרון שעליו להתלונן על מה שקורה באספקלריא, הלא על דעת כן הצטרפת לפורום, ואם זה לא מתאים לנפשך העדינה החספוס, אז אולי תצא אתה כפי שעושה רבים אחרים שנפשם לא יכלה לסבול עלבונות עליהם ועל רבותיהם.

ובנוגע למחלוקות המתעוררות בפורום מדי פעם תראו מה כתבתי שם:
לאן נעלמה המוסריות?
בזמנו פתחתי אשכול האם מותר להתחזות בשם אחר viewtopic.php?f=17&t=41149. אך כעת התעוררתי לחומרת המצב ביתר שאת בעקבות הסערה שהיתה כאן בפורום בשבוע שעבר, ושבעקבותיה נחסם פורום אספקלריא לכמה ימים ואף כעת חלקים ממנו סגורים להודעות חדשות.
ב"ה לא הייתי בין המעורבים בפרשה ההיא או בין הניקים שנחסמו, אך לכל הדעות הדברים יצאו מכלל שליטה ונזרקו האשמות מעבר לעבר.
אך לא לשם כך באתי הלום, אלא לעורר על ענין מסויים שארע וברצוני לשתף אתכם ולשמוע את דעתכם האם לא ראוי לשים קץ למצב האבסורדי של הניקים שלדעתי לא משרתים כמעט שום מטרה.
ומעשה שהיה כך היה (איני מוסר שום פרטים רק כותב באופן כללי ביותר)
במשך הפולמוס קבלתי כמה בקשות בפרטי בעזרת זיהוי ניקים מסויימים. איני יודע מדוע פנו אלי בדווקא ומה נתן להם לסבור שאני יודע, אך יותר מכך מה נתן למבקשים לחשוב שאפילו אם אני יודע מי הם בעלי הניקים שאגלה זאת? כלומר עצם הבקשה אינה ראויה! אם מישהו מסר לי את ניקו מסיבה כלשהיא, או שנודע לי בדרך אחרת, הלא זו בגידה באמון והולך רכיל, הלא כן! האם ראוי לת"ח לבקש בקשה כזו? אני מבין שהדבר מאוד מסקרן ובפרט בשעת מחלוקת כל אחד רוצה לדעת מי הוא יריבו, אך רבותי - עד היכן?
אולם אם זה היה הכל החרשתי. אז הסכיתו ושמעו מה עוד קרה. קבלתי מייל ארוך ובו קובע הכותב שידועה לו זהות אחד המשתתפים ושהוא מופיע בפורום בלא פחות מ8 ניקים שונים והוא הוא מעורר המהומות וכותב דברים משני צדי המתרס ומסכסך בין אנשים. וכאן הוא מבקש שאגלה לו את זהות ניק נוסף שיש לו חשד שאף הוא בעל הניקים ההם! והוא כותב שיודע בוודאות את זהות בעלי הניקים כיוון שכולם באים מאותה כתובת ip! (הערה צדדית: כיצד ניתן לדעת זאת? האם אתם יודעים מהי הכתובת שלי?) אם זכור לי לא הגבתי למייל ההוא או שהגבתי סתם שאיני מוסר מידע.
וכאן שואל הבן: מה קורה כאן? לאיזה מצב אבסורדי הגענו? איך ניתן לנהל דו שיח רציני בין ת"ח כאשר זה מה שקורה מאחרי הקלעים עם הניקים השונים? אולי מטרת הניקים הראשונית היתה רצויה אך תראו לאן זה מוביל. אשמח לשמוע את דבריכם. האם לא הגיע הזמן לעשות הערכת מצב בענין? אותי הדבר מטריד ביותר והוציא קצת את הרוח מהמפרשים ועשיית הערכת מצב לגבי השתתפותי בפורום, לא שיהיו הרבה שיצטערו אם אעלם.

ותראו שם את תגובת בעל אוצר החכמה!
בקיצור, אין חדש תחת השמש וכבר היו דברים מעולם ואיני מבין מדוע בכל פעם נזעקים מחדש לנושא כאשר איזה אשכול יוצא משליטה ומתלהבות הרוחות, האין זה כך בכל בית מדרש? והאם לא מוכרים סיפורים על מחלוקות קשות שהיו בישיבות? אז בגלל זה סוגרים את הישיבה?

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' יולי 28, 2024 6:25 pm

לענ"ד חבל לסגור, נכון שהפורום אינו בשיאו אך עדיין יש בו אשכולות איכותיים לא מעטים [די אם נזכיר את האשכולות על ר"ח קנייבסקי או על ר"י קולודצקי, ואלו רק דוגמאות], סיפורים מחכימים על גדו"י מכלי ראשון ושני, חידושי תורה נאים והפניות מועילות ולא נגזים אם נאמר שיש כאן אוצר בלום.

זאת ועוד אחרת - יש כאן תועלת רבה לאלה שביום יום מצויים, מסיבות שונות, הרחק ממרכזי התורה שבהם צמחו והפורום מאפשר להם לשמור על קשר עם בית גידולם ועם ידידיהם משכבר, שלא לדבר על ההזדמנות להכיר עוד בני תורה ועוד בתי מדרש.

אמנם, אין להתעלם מכך שישנה ירידה, ורצוי ואף נחוץ למצוא דרך יעילה לברור אוכל מתוך פסולת לשמור על הרמה ולמנוע, או לפחות לצמצם, דיבורים ההולמים יותר מוזרות בלבנה מאשר פורום תורני.

יעל

הודעהעל ידי יעל » א' יולי 28, 2024 6:46 pm

צריך להמשיך עם הפורומים ולצד זאת לאסור כתיבת לשון הרע והוצאת דיבה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' יולי 28, 2024 7:19 pm

גביר כתב:
אמנם, אין להתעלם מכך שישנה ירידה, ורצוי ואף נחוץ למצוא דרך יעילה לברור אוכל מתוך פסולת לשמור על הרמה ולמנוע, או לפחות לצמצם, דיבורים ההולמים יותר מוזרות בלבנה מאשר פורום תורני.

מישהו העלה רעיון להביא לפורום אנשים בעלי רמה, זה אכן רעיון יפה אך לא בר ביצוע. נניח אני מכיר איזה ת"ח (איזה ר"י או משהו כזה) בעל רמה ומבקש ממנו להצטרף לפורום בכדי להעלות את רמתו, וכמובן לכתוב בשם ניק, האם אתם סבורים שיסכים? הלא יצחק לי בפנים כאילו השתגעתי (כדברי אראל) אפילו להעלות כזו הצעה. לא רק שאין לו זמן לזה אלא כולו עסוק בסוגיות ומה לו להתעסק במשחקי ילדים משועממים (מן הסתם התגובה תהיה משהו בסגנון הזה). שלא תבינו אותי לא נכון, איני בא ח"ו לזלזל בחברי הפורום ולהפחית מערכם, אך כמדומני שמעטים הם הת"ח המצטרפים לפורום שהם כבר בקנה מדה קליבר בעלי מעמד בציבור התורני, שהם בד"כ בגילאים חמשים ששים ומעלה, כמה בני גילאים כאלו אתם סבורים יש בפורום? מעטים, והם הצטרפו מן הסתם בתחילת דרכו, והרבה מהם כבר פרשו מזמן כל אחד מסיבה שלו או כדוגמת ר' איתם הנקין ז"ל. כלומר הפורום הוא לא כמו ישיבה ששם עושים מבחני קבלה לראות אם עומדים ברמה המתבקשת, אלא כל מי שמעונין נרשם ואם מקבל הרשאה נכנס ואיש אינו יודע מיהו ומי מעשיו. כמובן לא לוקח הרבה זמן לתהות על קנקנו לפי איכות כתיבתו אך מן הסתם רוב החברים החדשים הם צעירי הצאן, ואפילו נערים (ידוע לי בוודאות על אחד בן י"ז יניק וחכים למרות שלא תוכלו לנחש לפי סגנון כתיבתו מיהו).
ועוד דבר, כל אחד נכנס לפורום מסיבתו הוא, אחד אוהב פלפולי תורה, השני שירה ופיוט, אחד הוא ישבב הסופר, אחד הוא איש האשכולות שמסוגל לכתוב בכל נושא, אחד אוהב דקדוק ומסורה וכמעט לא תמצאו אותו במקום אחר וכן הלאה, וכן לכל אחד סגנון וטמפרמנט אחר, ואי אפשר לדרוש מכולם לכתוב באותו סגנון ובלי התרגשות ולעתים התלהטות בפרט אם זה דבר הנוגע לו אישית, וכמובן הכתיבה בניק (כל עוד סובר שאיש אינו יודע מיהו) נותנת לו רוח גבית לכתוב דברים שלא היה מעז לכתוב בשמו האמיתי.
ולסיום, כשנה לפני שהצטרפתי לפורום היתה מרידה וקבוצה שלימה של משתתפים (שכנראה לרובם יש גם ניק כאן) הידועים כת"ח פרשה במכה אחת והקימו להם פורום בית ועד ששם כותבים בשמם המלא ומכיוון שהכניסה בסיסמא בלבד, ניתן לכתוב שם ביתר חופשיות וללא צנזורא קפדנית, והעיקר בשביל להצטרף צריך המלצה מהחברים שמכירים את האדם אישית. האם נראה לכם שכדאי להפוך את הפורום הזה לאותה מתכונת? אך לידיעתכם, גם שם מתלהטים הרוחות וחברינו תוכן וידידכם ז"ע יכולים להעיד על כך.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב א' יולי 28, 2024 9:10 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » א' יולי 28, 2024 7:24 pm

ערב טוב.
א. סגירת פורום לגמרי, לא. המון ידע שאבתי מכאן. אילו רק זכיתי למעשה הנפלא עם הטשעבינער רוב זי"ע
אודות שלא לבטל מנהג עדי כשר לנישואין, שזה ה'קליימקע' של הקב"ה... דיינו.

ב. אפשר בהחלט לצמצם כותבים. או כסוג של מבחן והתראה. [האחד כמוני בא לגור באתרא הדין, רק 4 שנים בקירוב.. ויאמר דעות...].

ג. אכן יש ירידה באיכות התורני כאן.. [אך אני רואה בזה גם מעליותא.. שתקופת הקורנה חלפה-עברה..].
אך זה גם צורם לי.. כי העליתי בתקופה האחרונה, כמה שאלות הלכתיות טהורות, וביישתי עצמי שכלל לא נעניתי..
[על הטוב יזכר אברך ת"ח בעל הניק....... החפץ בעילום שמו, שבדר"כ טורח כל פעם להגיב ב'פרטי'].

ד. ואם סוגרין בכבוד אכסניא, יש להודות לחברים היקרים כ"א בשמו הטוב, מאיש ספר עד כדכד
מעזריאל ברגר עד הרה"ת רב דרומי. מצופה ומביט [אוי כמה חבל..] עד ישעיהו לוריא. ועוד ועוד

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » א' יולי 28, 2024 7:56 pm

זאב ערבות כתב:לא שיהיו הרבה שיצטערו אם אעלם.
אינו נכון כלל (גם אם בד"כ - מצד טבע האדם - אלו הנהנים מהודעותיו אינם מיידעים את כת"ר בכך).

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' יולי 28, 2024 7:59 pm

נחמתני, ודרך אגב מדוע כתוב בהודעה הקודמת כמה חבל לאחר שמו של צופה ומביט?

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » א' יולי 28, 2024 8:03 pm

זאב ערבות כתב:ודרך אגב מדוע כתוב בהודעה הקודמת כמה חבל לאחר שמו של צופה ומביט?
כנראה - על ההפסד שבמניעת רשימותיו המחכימות, אם ח"ו ינעלו דלתי בית־מדרש זה.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » א' יולי 28, 2024 8:05 pm

נחומצ'ה כתב:אך אני רואה בזה גם מעליותא.. שתקופת הקורנה חלפה-עברה..
נערי האוצר כתב:כי אכן מאז הקורונה הפכו פניו לגמרי
רק כדוגמא בעלמא (עבור הסבורים לתלות את 'ירידת קרן הפורום' במאורע מסוים דוקא).

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » א' יולי 28, 2024 8:08 pm

לבי במערב כתב:

אמת ויציב.
[וכן שניכם משמונת קני המנורה... לבי במערב וזאב ערבות]

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » א' יולי 28, 2024 8:15 pm

זאב ערבות כתב:איני מוצא כעת את ההודעה
viewtopic.php?f=51&t=41072#p472294

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' יולי 28, 2024 9:06 pm

נחומצ'ה כתב:
לבי במערב כתב:

אמת ויציב.
[וכן שניכם משמונת קני המנורה... לבי במערב וזאב ערבות]

זה נחשב כמו לייק? אולי יותר נכון כמו יסוד מזבח העולה (ויקרא ד יח) – זה יסוד מערבי שהוא כנגד הפתח, ולוקוס לוקוס (כך קראה בלגה למזבח, סוכה נו:)

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' יולי 28, 2024 9:07 pm

לבי במערב כתב:
זאב ערבות כתב:איני מוצא כעת את ההודעה
viewtopic.php?f=51&t=41072#p472294

ייש"כ! בור סיד שאינו מאבד טיפה. בקיצור, כדאי לזכור מה שכותבים.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' יולי 29, 2024 2:21 am

זאב ערבות כתב:אולי יותר נכון
צושטעל נאה ומרשים!
ובאמת, האוצר שבספרו בל יסולא בפז, כרכא דכולא בי'.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' יולי 29, 2024 5:58 pm

בעצם לאחר כל המלל לעיל, הגעתי למסקנה שאכן הגיע העת לסגור את הפורום! פשוטו כמשמעו. והדרך הכי יעילה לעשות זאת היא שמי שסובר שהפורום כבר לא מה שהיה ואיבד את הכיוון ושרמתו ירדה ושהכותבים בעלי רמה נמוכה וכו' וכו' להתנתק ממנו! דבר שמאוד פשוט וקל לעשות וזהו כך יותר לא תהיה עגמת נפש, וליתר בטחון לעבור לנטפרי כך לא יהיה פיתוי להציץ מדי פעם.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 219 אורחים