מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

לקראת סיום הש"ס - דרשו

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
סעיף

לקראת סיום הש"ס - דרשו

הודעהעל ידי סעיף » ג' יוני 26, 2012 3:19 pm

בתקופה האחרונה יש לי שאלה שמציקה לי ואמרתי להעלותה כאן לחוו"ד חברי הפורום:
בעוד תקופה הולך להיות מבחן מסיים של קנין ש"ס דרשו שבו ייבחנו בערך כמאה אברכים על כל הש"ס כולו, כל הציבור עומד בהפעלות ומתפעם שבלי עין הרע יש כאן קבוצה גדולה של 'ש"ס יודען' כפשוטו, ואני שואל איפה הייתם במשך כל השנים כאשר התוכנית התחילה וכאשר המשיכה שאז התייחסו לזה בזלזול ועכשיו פתאום מאד מתפעלים,
ואסביר טוב את שאלתי שבעצם מתחלקת לשתים:
א. מדוע כשמתחיל תוכנית כזו הרמי"ם והרבנים לא כ"כ התלהבו ממנה [ובלשון המעטה אפשר לומר שאפילו המעיטו בערכה], וישנם כמה שאפילו מסרו כל מיני דרשות נגד זה שיש הלומדים דפים בלי ללמוד המפרשים [שזה לא שוה כ"כ וכו'], ולפתע עכשיו אותם רבנים כאשר באו אליהם המשלחת של דרשו [יחד עם כמה נבחנים] יצאו מהתפעלות ודברו בשבחם כמה שזה דבר גדול.
ב. אני שואל על העם הפשוט, מדוע כשיש אברכים שלומדים בתוכניות החזרה של דרשו משום מה לא כ"כ מסתכלים עליהם בהתפעלות ואולי קצת מזלזלים בהם, ולפתע עכשיו כולם יוצאים מהכלים איך שיש בדור הזה 'ש"ס יודען'.

עשוי לנחת

Re: לקראת סיום הש"ס - דרשו

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ג' יוני 26, 2012 3:22 pm

בתחילה דומה לחוט של בוכיא ולבסוף דומה כעבותות העגלה...

נויירא

הודעהעל ידי נויירא » ג' יוני 26, 2012 3:49 pm

לגבי העם הרי הם מסתכלים לפי התוצאות, עד עכשיו הם הרי הקבוצה הזו עדיין לא היו 'ש"ס יודען'
לגבי הרבנים ודאי שהם מעריכים ומתפעלים מהדבר, ברור שזה מדהים, אבל הרי לרבים לא מתאים להיכנס לכזה דבר וזה לא טוב להם מכל הבחינות, אז אם לפני התכנית הרבנים היו משבחים ומתפעלים, היו הציבור רואים זאת כהוראה כללית וציבורית, 'פנימה פנימה', והיו הרבה מצטרפים שלא כראוי להם.
גם עכשיו לפני שיתחיל הסיבוב החדש, ואנשים יתחילו לחשוב להיכנס אליו, ייאמרו כמה דרשות ספקניות וכדו'
כזכור ככה היה ביתד באיזור הכנס הקודם של דרשו, היה עליו סיקור נרחב וכמה כתבות מרגשות במוסף שבת קודש, ואילו אחרי הכנס היו כמה וכמה שבועות במוסף שבת קודש עם מאמרים שהעיקר בלימוד העיון וכו'
נערך לאחרונה על ידי נויירא ב ה' אוגוסט 02, 2012 1:43 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ג' יוני 26, 2012 8:46 pm

יש נתונים כמה התחילו בזה וכמה סיימו?

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ג' יוני 26, 2012 8:51 pm

מעניין מה ההגדרה של 'סיימו'
אם נניח, רק מציון 80 או 90 ומעלה, הרי שיש הרבה יותר, כאלו שיודעים ברמת 70 וכד'.
יש לי חבר ששקד על התכנית ובשנים הראשונות היה מסור לזה מאד, אח"כ לרגל הרבה עיכובים כבר לא היה ביכלתו לחזור הכל לפני כל מבחן והוא נבחן בלי להתכונן ומקבל כ75
אמרתי לו שלענ"ד לדעת 75 בלי להתכונן שוה יותר מ100 עם להתכונן....

יודל'ה

הודעהעל ידי יודל'ה » ג' יוני 26, 2012 8:52 pm

לבי נצבט בקרבי מקנאה...כיצד ניתן ליישם כזאת הלכה למעשה, בלי להיכנס מה דעת הרבנים בזה, האם יש איזה סדר חזרה מיוחד שעל ידה אפשר להצליח בזה או שצריכים להיות בעל כשרון מיוחד ובעל זכרון לא פחות מכך?
אשמח מאוד לשמוע על חבורת ש"ס, אם יישומה ולימוד לפי הסדר שם יועיל לכך?

יודל'ה

הודעהעל ידי יודל'ה » ג' יוני 26, 2012 8:58 pm

גוראריה כתב:מעניין מה ההגדרה של 'סיימו'
יש לי חבר ששקד על התכנית ובשנים הראשונות היה מסור לזה מאד, אח"כ לרגל הרבה עיכובים כבר לא היה ביכלתו לחזור הכל לפני כל מבחן והוא נבחן בלי להתכונן ומקבל כ75

במשפט האחרון שכתבת אתה לכאו' מוריד קצת מהערך שיש לאברך שיודע 100 עם להתכונן, כי אינך בטוח שהאברך הזה לא היה יודע 70 בלי להתכונן...וגם האברך עצמו לא יודע רק כשהוא מקבל 70 אז הוא רואה או שהוא יודע או שהלך לו...
יש לי חבר שמקבל כמעט מאה בכל המבחנים, אודה ולא אבוש, בינתיים הקנאה שלי היה על עצם זה שהוא עשה את זה ואני לא, עכשיו אני מסתכל על זה באופן אמיתי בלי נגיעות ואני רואה אחד מהמעלות המיוחדות שבתוכנית הזה [חבר שלי התנהג כך-כמו שאכתוב להלן, ולדעתי עיקר הסיפוק אפשר לשאוב מזה] לפני כל יו"ט הוא למד את המסכת של היו"ט ואגב הרויח חזרה, לפני פסח כל פסחים סוכות סוכה ראש השנה-ר"ה פורים-מגילה-וכו' וכו'.
וכולי תקוה שבמחזור הבא אזכה גם אני לסיים באופן זה שזוכרים את כל הש"ס לא רק שלומדים.

סעיף

הודעהעל ידי סעיף » ד' יוני 27, 2012 4:08 pm

מורה צדק כתב:יש נתונים כמה התחילו בזה וכמה סיימו?

בתחילת התוכנית באו בערך כאלף איש להבחן ומתוכם התקבלו מאתיים איש למבחן עם מילגה ועוד מאתיים ללא מילגה, רוב אלו שלא קיבלו מילגה נפלו באמצע התוכנית (בפרט אחרי שהתחילו סדרי נשים נזיקין) כיום מתוך המאתיים המקוריים נשארו בערך מאה אברכים.
יודל'ה כתב:כיצד ניתן ליישם כזאת הלכה למעשה, בלי להיכנס מה דעת הרבנים בזה,

עיין בתגובה של נויירא
יודל'ה כתב:האם יש איזה סדר חזרה מיוחד שעל ידה אפשר להצליח בזה או שצריכים להיות בעל כשרון מיוחד ובעל זכרון לא פחות מכך?

אין צורך להיות משהו מיוחד רק כח רצון חזק והתמדה ללא פשרות
גוראריה כתב:מעניין מה ההגדרה של 'סיימו'

הכל טוב ויפה..
למעשה הלואי ונשב ונלמד רבע מהשעות שהם מנצלים במשך כל שעות היממה [כולל שישי שבת, חגים, וכו' וכו']
נויירא כתב:לגבי הרבנים ודאי שהם מעריכים ומתפעלים מהדבר, ברור שזה מדהים, אבל הרי לרבים לא מתאים להיכנס לכזה דבר וזה לא טוב להם מכל הבחינות, אז אם לפני התכנית הרבים היו משבחים ומתפעלים, היו רואים זאת כהוראה כללית וציבורית, 'פנימה פנימה', והיו הרבה מצטרפים שלא כראוי להם.
גם עכשיו לפני שיתחיל הסיבוב החדש, ואנשים יתחילו לחשוב להיכנס אליו, ייאמרו כמה דרשות ספקניות וכדו'
כזכור ככה היה ביתד באיזור הכנס הקודם של דרשו

אז אתה בעצם אומר שמדברים אחד בפה ואחד בלב.. אתמהה?
[ולפי דבריך לפחות כשר"מ רואה בחור מסוים שנמשך לזה וזה מתאים לו היה צריך לחזק אותו ולומר לו כל הכבוד.. ולבנתיים אנו לא רואים כך אלא בחור שלומד בצורה כזאת הוא נקרא הבחור הכי פשוט של הישיבה]

ערער בערבה

הודעהעל ידי ערער בערבה » ד' יוני 27, 2012 10:44 pm

גוראריה כתב:יש לי חבר ששקד על התכנית ובשנים הראשונות היה מסור לזה מאד, אח"כ לרגל הרבה עיכובים כבר לא היה ביכלתו לחזור הכל לפני כל מבחן והוא נבחן בלי להתכונן ומקבל כ75

ולענ"ד, לדעת 0% בלי ללמוד בכלל, שווה יותר מ-70% עם ללמוד.

אחשדרפנטובסקי

הודעהעל ידי אחשדרפנטובסקי » ד' יוני 27, 2012 11:06 pm

ערער בערבה כתב:
גוראריה כתב:יש לי חבר ששקד על התכנית ובשנים הראשונות היה מסור לזה מאד, אח"כ לרגל הרבה עיכובים כבר לא היה ביכלתו לחזור הכל לפני כל מבחן והוא נבחן בלי להתכונן ומקבל כ75

ולדעתי, לדעת 70 אחוז עם ללמוד, שווה יותר מ100 אחוז בלי ללמוד.

ברסלב

הודעהעל ידי ברסלב » ד' יוני 27, 2012 11:15 pm

סעיף כתב:בתקופה האחרונה יש לי שאלה שמציקה לי ואמרתי להעלותה כאן לחוו"ד חברי הפורום:
בעוד תקופה הולך להיות מבחן מסיים של קנין ש"ס דרשו שבו ייבחנו בערך כמאה אברכים על כל הש"ס כולו, כל הציבור עומד בהפעלות ומתפעם שבלי עין הרע יש כאן קבוצה גדולה של 'ש"ס יודען' כפשוטו, ואני שואל איפה הייתם במשך כל השנים כאשר התוכנית התחילה וכאשר המשיכה שאז התייחסו לזה בזלזול ועכשיו פתאום מאד מתפעלים,
ואסביר טוב את שאלתי שבעצם מתחלקת לשתים:
א. מדוע כשמתחיל תוכנית כזו הרמי"ם והרבנים לא כ"כ התלהבו ממנה [ובלשון המעטה אפשר לומר שאפילו המעיטו בערכה], וישנם כמה שאפילו מסרו כל מיני דרשות נגד זה שיש הלומדים דפים בלי ללמוד המפרשים [שזה לא שוה כ"כ וכו'], ולפתע עכשיו אותם רבנים כאשר באו אליהם המשלחת של דרשו [יחד עם כמה נבחנים] יצאו מהתפעלות ודברו בשבחם כמה שזה דבר גדול.
ב. אני שואל על העם הפשוט, מדוע כשיש אברכים שלומדים בתוכניות החזרה של דרשו משום מה לא כ"כ מסתכלים עליהם בהתפעלות ואולי קצת מזלזלים בהם, ולפתע עכשיו כולם יוצאים מהכלים איך שיש בדור הזה 'ש"ס יודען'.

אתה מוזמן לבקר אצל ידידי רבי גרשון קרויזר ותשאל אותו את כל השאלות כמו שאני עשיתי, ותשמע מדוע כן ללמוד ש"ס ומדוע הראש ישיבות מתנגדים לזה, ומדוע הוא אמר לי בסוף שלא אתן לבן שלי ללכת על התוכנית

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ד' יוני 27, 2012 11:34 pm

אחשדרפנטובסקי כתב:
ערער בערבה כתב:

ולדעתי, לדעת 70 אחוז עם ללמוד, שווה יותר מ100 אחוז בלי ללמוד.

אני מרגיש כאחד הראשונים, אומרים עלי פשטים בלי להבין בכלל מה רציתי...
לא מדובר על א' שהפסיק ללמוד אלא שמטרדותיו אין לו זמן להשקיע באין סוף חזרות.
אבל מבחינת בדיקת הידע שלו, ודאי ש70 אחוז בלי חזרה מוכיח יותר.

סעיף

הודעהעל ידי סעיף » ב' יולי 30, 2012 4:15 pm

הקפצה לרגל הסיום.
היום תראו את הכבוד הגדול שיתנו גדולי ישראל למסיימי הש"ס

ארי במסתרים

הודעהעל ידי ארי במסתרים » ב' יולי 30, 2012 4:16 pm

אני חושש שאתה מפסיד את האוטובוס...

סעיף

הודעהעל ידי סעיף » ב' יולי 30, 2012 4:46 pm

אני לא הולך להיות שם [ולא שאין לי כרטיס, יש לי אלא] בגלל מה שכתב נויירא שבעצם לא אוחזים מזה וזה רק... עיין לעיל

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ב' יולי 30, 2012 10:25 pm

ההצלחה של מבחני דרשו לעומת מפעל הש"ס נובעת בין השאר הודות למבחנים הקלים שעורכים דרשו (ואף מתהדרים בזה במובן מסויים) ולאפשרות להבחן על גמ' רש"י בלבד.

במפעל הש"ס המבחנים קשים בהרבה, והנבחנים במסגרת של 70 דף, הינם "ש"ס יודן" ברמה גבוהה יותר, על אף שלא ידוע לי שעורכים שם מבחנים המקיפים את כל הש"ס בבת אחת.

לומד

הודעהעל ידי לומד » ב' יולי 30, 2012 10:51 pm

סעיף כתב:אני לא הולך להיות שם [ולא שאין לי כרטיס, יש לי אלא] בגלל מה שכתב נויירא שבעצם לא אוחזים מזה וזה רק... עיין לעיל

יש לך כרטיס ולא הלכת?

צביב

הודעהעל ידי צביב » ב' יולי 30, 2012 11:03 pm

שיבר כתב:במפעל הש"ס המבחנים קשים בהרבה,

שמעתי שקיבלו הוראה מהאדמו"ר רבי יקותיאל יהודה זיע"א
לשאול במידת הדין ולבדוק במידת הרחמים
אבל השאלות הן בעיקרי הסוגיות
כך שלצורך המבחן יש לדעת בידיעה ברורה
ואחר כתיבת התשובות ברור הלימוד - שזה עיקר התועלת מהמבחן
נערך לאחרונה על ידי צביב ב ב' יולי 07, 2014 1:43 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עוקר הרים

הודעהעל ידי עוקר הרים » ב' יולי 30, 2012 11:51 pm

אינני מבין! מצדדים לכאן, ומצדדים לכאן. איך זה שלא מתפעלים ממי שהתמיד בלימוד הש"ס כולו משך שבע וחצי שנים, וניגש על כך עתה לבחינה?
הלוא עצם זה שגומר בדעתו לגשת להיבחן "על כל הש"ס כולו", ואין זה משנה אם זה רמה כזו או אחרת, הרי זה מעורר התפעלות וקנאת סופרים.
מה לנו להיכנס לדעתם של גדולים בהוראותיהם, אם זה כן שיטה או שיש שיטות טובות הימנה? המציאות חזקה יותר מכל תאוריה.
"אשריכם תלמידי חכמים". אשריכם! ראויים אתם לכל שבח ותהילה. עמדתם בעקביות ובהתמדה משך מחזור שלם של דף היומי! אשריכם מה טוב חלקכם!
ולכל הנושאים והנותנים בדבר, שאינני מאמין שמי מהם מתהדר בתואר הנכסף של 'ש"ס איד': הרפו ידיכם מן הקודש, ואל תגבבו בדברים הנובעים ממצפון מייסר ומלב מתפלץ. חילקו להם בפירגון עמוק את כבודם הראוי. ומקסימום אפשר לערוך "בואו חשבון" נוקב וכנה: למה אכן לא זכיתי להימנות על אותו לגיון נאצל - למרות ה'שיטה' עליה אני אמון. למה בשורה התחתונה - ש"ס אינני יודע? ואולי, אולי בסיום הבא נוכל כבר לכתוב דברים אחרים.
מי יתן...

סעיף

הודעהעל ידי סעיף » ג' יולי 31, 2012 12:00 am

שיבר כתב:ההצלחה של מבחני דרשו לעומת מפעל הש"ס נובעת בין השאר הודות למבחנים הקלים שעורכים דרשו (ואף מתהדרים בזה במובן מסויים) ולאפשרות להבחן על גמ' רש"י בלבד.

במפעל הש"ס המבחנים קשים בהרבה, והנבחנים במסגרת של 70 דף, הינם "ש"ס יודן" ברמה גבוהה יותר, על אף שלא ידוע לי שעורכים שם מבחנים המקיפים את כל הש"ס בבת אחת.

ההצלחה של דרשו לעומת מפעל הש"ס היא שלש סיבות א. כסף ב. כסף ג. כסף....
זה הכל! אם למפעל הש"ס היה את האמצעים שיש לדרשו זה היה היום הארגון החזק ביותר בציבור החרדי, כיון שלזה גם יש קונצזס מכל הגדולים ואין את הבעיות שהוזכרו לעיל,
ובאמת חבל שדרשו שיש לה כסף מבזבזת את זה בצורה ראוותנית [למשל, אם היו לוקחים את כל הכסף שהשקיעו בשביל השבוע הראוותני עם כל החגיגות וכל הפרסומות , והיו מכניסים בזמנו לתוכנית של קנין ש"ס עוד 300 אברכים היה היום 200 אברכים שנהיים ש"ס אידען ולא רק 45, ועוד כל מיני דוגמאות של בזבוז כספים לפרסומות ולכבוד] לעומת מפעל הש"ס שמשקיעה בצורה רצינית ויסודית עם מבחני גפ"ת ברמה גבוהה אך באמצעים דלים ביותר, כאשר בשנים האחרונות כמעט ולא שייך להכנס לשם, ורק מדי פעם אנחנו שומעים על אחד שנפטר שהוא היה מנבחני מפעל הש"ס.
לומד כתב:
סעיף כתב:אני לא הולך להיות שם [ולא שאין לי כרטיס, יש לי אלא] בגלל מה שכתב נויירא שבעצם לא אוחזים מזה וזה רק... עיין לעיל

יש לך כרטיס ולא הלכת?

מה יש? [אני לא צבוע]
ואם אתה דואג על בזבוז כרטיס, אל תדאג נתתי את זה לא' שהתחנן בפני שרוצה את זה.
נערך לאחרונה על ידי סעיף ב ג' יולי 31, 2012 12:05 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סעיף

הודעהעל ידי סעיף » ג' יולי 31, 2012 12:07 am

עוקר הרים כתב:אינני מבין! מצדדים לכאן, ומצדדים לכאן. איך זה שלא מתפעלים ממי שהתמיד בלימוד הש"ס כולו משך שבע וחצי שנים, וניגש על כך עתה לבחינה?
הלוא עצם זה שגומר בדעתו לגשת להיבחן "על כל הש"ס כולו", ואין זה משנה אם זה רמה כזו או אחרת, הרי זה מעורר התפעלות וקנאת סופרים.
מה לנו להיכנס לדעתם של גדולים בהוראותיהם, אם זה כן שיטה או שיש שיטות טובות הימנה? המציאות חזקה יותר מכל תאוריה.
"אשריכם תלמידי חכמים". אשריכם! ראויים אתם לכל שבח ותהילה. עמדתם בעקביות ובהתמדה משך מחזור שלם של דף היומי! אשריכם מה טוב חלקכם!
ולכל הנושאים והנותנים בדבר, שאינני מאמין שמי מהם מתהדר בתואר הנכסף של 'ש"ס איד': הרפו ידיכם מן הקודש, ואל תגבבו בדברים הנובעים ממצפון מייסר ומלב מתפלץ. חילקו להם בפירגון עמוק את כבודם הראוי. ומקסימום אפשר לערוך "בואו חשבון" נוקב וכנה: למה אכן לא זכיתי להימנות על אותו לגיון נאצל - למרות ה'שיטה' עליה אני אמון. למה בשורה התחתונה - ש"ס אינני יודע? ואולי, אולי בסיום הבא נוכל כבר לכתוב דברים אחרים.
מי יתן...

ושימו לב שכל זה נכתב על ידי עוקר הרים ולא סיני...

ארי במסתרים

הודעהעל ידי ארי במסתרים » ג' יולי 31, 2012 8:55 am

סעיף כתב:ההצלחה של דרשו לעומת מפעל הש"ס היא שלש סיבות א. כסף ב. כסף ג. כסף....
זה הכל! אם למפעל הש"ס היה את האמצעים שיש לדרשו זה היה היום הארגון החזק ביותר בציבור החרדי, כיון שלזה גם יש קונצזס מכל הגדולים ואין את הבעיות שהוזכרו לעיל,
ובאמת חבל שדרשו שיש לה כסף מבזבזת את זה בצורה ראוותנית [למשל, אם היו לוקחים את כל הכסף שהשקיעו בשביל השבוע הראוותני עם כל החגיגות וכל הפרסומות , והיו מכניסים בזמנו לתוכנית של קנין ש"ס עוד 300 אברכים היה היום 200 אברכים שנהיים ש"ס אידען ולא רק 45, ועוד כל מיני דוגמאות של בזבוז כספים לפרסומות ולכבוד] לעומת מפעל הש"ס שמשקיעה בצורה רצינית ויסודית עם מבחני גפ"ת ברמה גבוהה אך באמצעים דלים ביותר, כאשר בשנים האחרונות כמעט ולא שייך להכנס לשם, ורק מדי פעם אנחנו שומעים על אחד שנפטר שהוא היה מנבחני מפעל הש"ס.
חבל שכדי לנגח את דרשו אתה גם מעוות את הנתונים,
היו שם אתמול 120 (!) אברכים שנבחנו על כל הש"ס כולו בחדא מחתא, וזאת מלבד אלפי הנבחנים שנבחנים בקביעות בכל חודש על 30 דפי הדף היומי. 359 מסיימי המחזור הראשון של קניין הלכה, אלפי נבחני הדף היומי בהלכה ועוד מגוון תכניות.
דרשו מפרסמים עכשיו כל הזמן מודעות הקוראים לציבור לבוא להצטרף לנבחני הדף היומי, תראה לי עוד ארגון אחד שכל הזמן אומרים "רק תבוא ותבחן".
הגישה של דרשו היא להשקיע את עיקר הכסף בלמתג את העסק ולעשות את כל הלימוד יוקרתי ולכן הם משקיעים הרבה בפרסום ומיתוג ובדיוור ישיר ומכובד וכו', אפשר לחלוק על גישה זו אבל עובדה שבשורה התחתונה זה מצליח.
גם לדעתי לאחרונה הם קצת נסחפו עם כל הטרראם אבל זה נובע קצת מהתמימות של ר' דוד הופשטטר ובכך שההנהלה של דרשו מנצלים את היסחפותו כדי להגדיל את העסק והמערכת אבל זה לא נובע מרדיפת כבוד כפשוטה.

בשורה התחתונה, בכל דבר יש מעלות וחסרונות, אבל כמה קטנוני להתפס לזוטות ולחלקים השליליים במקום לצאת מהכלים מהתרגשות למראה 120 האברכים שקנו קניין בש"ס.

צביב

הודעהעל ידי צביב » ג' יולי 31, 2012 11:42 am

נ"ל שעיקר הפרסומות מיועדות לתורמים ...

[ובצאנז כבר אמר האדמו"ר זצ"ל ללומדי כולל ש"ס [70 דפים לחודש]
שכשראו את חיבתו להם ראו הזדמנות לבקש תוספת כסף
האמת שאתם צריכים לשלם לי על שבגללי אתם יודעים ש"ס

[גם 70 דף זה מספר עבור הרבים
כי האדמו"ר עצמו היה רגיל פעם ללמוד 60 דף ליום תמיד [מחילה ממי שישאל על הסתירות בשורה זו, אבל איני זוכר אם מדובר רק בצעירותו או כל ימיו, ועוד]

אומנם יש למפעל הש"ס מבחני דף היומי
[כמדומה ללא מתן מעות]
בהם מקבלים מבחנים בדואר
כל שבועיים
והשאלות יסודיות בסוגיה

סעיף

הודעהעל ידי סעיף » ג' יולי 31, 2012 7:27 pm

ארי במסתרים כתב:
סעיף כתב:ההצלחה של דרשו לעומת מפעל הש"ס היא שלש סיבות א. כסף ב. כסף ג. כסף....
חבל שכדי לנגח את דרשו אתה גם מעוות את הנתונים,
היו שם אתמול 120 (!) אברכים שנבחנו על כל הש"ס כולו בחדא מחתא, וזאת מלבד אלפי הנבחנים שנבחנים בקביעות בכל חודש על 30 דפי הדף היומי. 359 מסיימי המחזור הראשון של קניין הלכה, אלפי נבחני הדף היומי בהלכה ועוד מגוון תכניות.
דרשו מפרסמים עכשיו כל הזמן מודעות הקוראים לציבור לבוא להצטרף לנבחני הדף היומי, תראה לי עוד ארגון אחד שכל הזמן אומרים "רק תבוא ותבחן".
הגישה של דרשו היא להשקיע את עיקר הכסף בלמתג את העסק ולעשות את כל הלימוד יוקרתי ולכן הם משקיעים הרבה בפרסום ומיתוג ובדיוור ישיר ומכובד וכו', אפשר לחלוק על גישה זו אבל עובדה שבשורה התחתונה זה מצליח.
גם לדעתי לאחרונה הם קצת נסחפו עם כל הטרראם אבל זה נובע קצת מהתמימות של ר' דוד הופשטטר ובכך שההנהלה של דרשו מנצלים את היסחפותו כדי להגדיל את העסק והמערכת אבל זה לא נובע מרדיפת כבוד כפשוטה.

בשורה התחתונה, בכל דבר יש מעלות וחסרונות, אבל כמה קטנוני להתפס לזוטות ולחלקים השליליים במקום לצאת מהכלים מהתרגשות למראה 120 האברכים שקנו קניין בש"ס.

אענה לך על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון.
א. אין לי שום דבר נגד דרשו, יש לי הרבה הכרת הטוב עליהם [וגם קבלתי מהם סכום מכובד מהמבחנים], וכפי שאבאר בהמשך.
אם יש לי נגד מישהו זה נגד אלו שכתבתי בתחילה שלא מעודדים לעשות את התוכניות של דרשו אך לפתע מתלהבים שיש ש"ס יודען וכפי שכתבתי למעלה ואפרט יותר בהמשך.
ב. בקשר לנתונים: מכיון שאני נמצא בתוך הענין אני יכול להגיד לך בצורה מדויקת, כשהתחיל התוכנית של קנין ש"ס התקבלו מאתיים אברכים למילגה, ומתוכם המשיכו עד הסוף 45 אברכים שפשוט למדו עוד דף ועוד דף במשך 7 וחצי שנים עד שהגיעו לכל הש"ס, ישנם כל מיני יהודים שכבר כנראה ידעו את הש"ס והם הגיעו לקראת סוף המבחנים או באמצע והצטרפו לענין [אך לא נעשו ש"ס יודען מהתוכניות של דרשו] והם חלק מה-120 אברכים שישבו אתמול עם הסטנדר [לא הייתי שם], כמו כן יש כל מיני כאלו שנשרו באמצע התוכנית אך שוב חזרו וגם באו לעשות את המבחן האחרון, אך כמו ציינתי יש רק 45 אברכים שקיבלו את המילגה המכובדת על המבחנים, שזה אומר שהם התחיללו מתחילת התוכנית עד הסוף ורק בזכות זה נהיו ש"ס יודען. [בקשר לקנין הלכה איני יודע].
ג. לא טענתי על דרשו שהם מחפשים כבוד, רק אמרתי שחבל מאוד שבמקום לעשות את הכנס הראוותני אם היו מכריזים בתחילת התוכנית שמקבלים 500 אברכים אז היה אתמול בערך 200-300 ש"ס יודען ולא רק 45.
ד. כתבת "לצאת מהכלים מהתרגשות למראה 120 האברכים שקנו קניין בש"ס", ושוב אנו חוזרים לנושא שאיתו התחלנו את הדיון באשכול, מדוע בתחילת התוכנית לא באו ועודדו אנשים לעשות את התוכנית?? מדוע אם בחור בישיבה [ליטאית, אני לא יודע מה קורה אצל החסידים] יכנס לתוכנית ויתחיל ללמוד ש"ס, הר"מ יצחק עליו ויזרוק אותו מכל המדרגות?? מדוע לא רואים כוללים [שוב ליטאי, יתכן שאצל החסידים אחרת] שפועלים על פי תוכניות אלו ומעודדים אברכים ללמוד את הש"ס ולהיות ש"ס יוד??
[ואני מדבר על אותם אלו שישבו אתמול על הפודיום ויצאו מהתפעלות...]

בן תורה

הודעהעל ידי בן תורה » ד' אוגוסט 01, 2012 5:16 pm

צביב כתב:נ"ל שעיקר הפרסומות מיועדות לתורמים ...

מה לדרשו יש תורמים חוץ מדוד הופשטטר?

עט סופר

הודעהעל ידי עט סופר » ד' אוגוסט 01, 2012 6:25 pm

כפי שהבנתי מאלו שהיו שכמעט לא ניתן יחס למסיימים אלא רק לדוד הופשטטר וכדי בזיון וקצף
מה עוד שעלות הכנס היה יותר מעלות החזקת המפעל קנין הש"ס 7 שנים, הכוונה הכסף שהגיעה ללומדים, ולא לכל הכסף שנעצר בדרך אצל כל מיני יחצנים-עסקנים.
כולי תפילה כי מעט הכסף שבכל זאת זכה הנגיד דוד שהגיע לידים הנכונות יזכה אותו במצוה גוררת מצוה, ובפעם הבאה יזכה וכל הכסף יגיע לידיים נכונות

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » א' דצמבר 15, 2019 1:36 pm

כמה תיקוני טעויות מכל האמור לעיל:
ואני נמנה על נבחני מפעל הש"ס, וגם בדרשו...

1. למפעל הש"ס 3 מסלולי בחינה על הש"ס 20 דף 30 דף ו70 דף בחודש.
המבחנים נערכים אחת לחודש בכמה מוקדי מבחן מלבד ה70 דף הנערך בנתניה בלבד.
אין שום מסלול שקשור לדף היוצי ואין מבחנים שמגיעים דרך הדואר!
לגבי שאלות יסודיות בסוגיה זה כבר תלוי בבוחן, והדברים ידועים לנבחנים...

2. אין לדרשו תורמים חוץ מר"ד הופשטטר, שיש לו הרבה זכויות. ואכן אפשר לקטרג ולומר שהוא מקבל הרבה כבוד, אך ניחא אם זו ליטרת הבשר שמקבל היצר הרע עבור כ"כ הרבה תורה נו נו
3. תוכניות הש"ס השונות לא נבנות על פי גחמה כזו הוא או אחרת של מנהל או פקיד אלא מי שאחראי על כל המפעל הש"ס וקובע בו דברים בצורה כמעט בלעדית הוא הגרב"ד דיסקין.

מרדכי ש.

הודעהעל ידי מרדכי ש. » א' דצמבר 15, 2019 2:25 pm

כיון שהנושא הוקפץ היום, אז עוד כמה תובנות:

אבא שלי שליט"א היה אחד מ120 החתנים במחזור הקודם, הוא ראש כולל שכל ימיו מהדיר את הלימוד בעיון כפי שקיבל מרבו הגר"י אייכנשטיין, אולם מוסר שיעור דף היומי שנים רבות לפנות בוקר, וחוזר על זה הרבה פעמים - בעיקר בזכות מבחני דרשו. ובעשרות ספריו ניתן לראות כמה הבקיאות משביחה את העיון. אם לאי מי היה בזה צל של ספק.
אם למישהו עדיין יש ספק בתועלת שבתכנית, אשמח אם ידבר עימי. אם כי וודאי וודאי שזה לא מתאים לכל אחד וכפי שכתבו למעלה שלכן לא ממליצים על זה לכלל הציבור, וזה כמו הלימוד לילדים בשיטת 'זכרו'.
אבי שליט"א, עשה שוב את כל המסלול, ללא קבלת מילגה נוספת, וכעת הוא עומד להבחן שנית על כל הש"ס, וזה רק משום התועלת האישית שהוא רואה בזה (וגם כל מי שמדבר עמו), ואין לזה קשר רק לכסף. (כבר 7 שנים הוא לא מקבל על זה כסף, וכעת אפילו גם לא כבוד חיצוני ציבורי...).
מבחנים זה דבר שצריך לשלם עליו ולא לקבל עליו כסף. זו האמת. אלא שהיצה"ר לפעים מבלבל, אז צריך לבלבל אותו חזרה. תראו כמה נבחנים יש ברבנות הראשית. אני אישית כבר שילמתי להם כמעט 3000 ש"ח, יתן ה' שאזכה להבחן עוד ועוד. שווה כל אגורה פי מיליונים. אז אם יש אפשרות גם לפתות את היצר ע"י קבלת כסף - מי יתן ויהיו כל עם ה' נבחנים (ולא דוקא ב'דרשו').
ועל מה שמישהו כתב קודם על הכסף שהרב הושפטטר הוציא על האירוע,
זו הסיבה שהגבתי לדיון הישן הזה שהוקפץ היום.
אני זוכר באירוע הקודם שהיו ציניקנים שדיברו כך. אז שתי דברים: א' למי שזוכר הגראי"ל שטיינמן דיבר בסיום הקודם כמה שניות בלבד, ואמר 'מאוד חשוב בימינו לעשות אירועים כאלו'. עכת"ד. ב', אני אישית, קטן שבקטנים שמתחבר הרבה יותר ללימוד הלכה מלימוד גפ"ת, שאבתי כח עצום מהאירוע ההוא, במשך כמעט 3 שנים למדתי בחשק אמיתי דף היומי, ובעז"ה עוד אשוב לזה בשנים מאוחרות יותר אם יזכני ה'. לי האירוע הזה תרם המון, ואעשה כל מאמץ בשביל לזכות להיות בו שוב עוד כמה שבועות. וכיון שאני בטוח שישנם עוד כמה כאלו, ראיתי לנכון להציג את המשקל הנגדי למה שנכתב למעלה.

בברכת ברכה והצלחה רבה בבחירת הדרך הנכונה האישית!

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' דצמבר 15, 2019 8:19 pm

עברתי מהר על האשכול החדש - ישן,
ובאמת, כמה נדיר, כולם צודקים.

אין ספק שלהרבה לומדים לא מתאימה בכלל התוכנית הזאת,
וזו עצת היצר להרפות מההשקעה הארוכה והקשה, השקטה וחסרת הזרקורים,
שכרוכה בלימוד עיוני - ישיבתי ברמות ובסגנונות שונים.

ומאידך, בדורינו, לאור הריבוי הכמותי המבורך והאדיר של הלומדים,
וכי אין זו חובת השעה ממש להציב כזו תוכנית עצומה ואדירה למי שמתאים ומיועד לכך?

ובאשר למרחב הציבורי, אכן כדאי לשמור על איזון נכון,
זה לא הוגן ומוצדק לגרום חלישות הדעת ותחושת פיספוס
לאברכים יקרים שמשקיעים דמם וחלבם לברר את הסוגיות לעומק ולרוחב,
ולומדים בשקידה ובעקביות לא פחותים.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ג' דצמבר 17, 2019 3:47 pm

נוטר הכרמים כתב:עברתי מהר על האשכול החדש - ישן,
ובאמת, כמה נדיר, כולם צודקים.

אין ספק שלהרבה לומדים לא מתאימה בכלל התוכנית הזאת,
וזו עצת היצר להרפות מההשקעה הארוכה והקשה, השקטה וחסרת הזרקורים,
שכרוכה בלימוד עיוני - ישיבתי ברמות ובסגנונות שונים.

ומאידך, בדורינו, לאור הריבוי הכמותי המבורך והאדיר של הלומדים,
וכי אין זו חובת השעה ממש להציב כזו תוכנית עצומה ואדירה למי שמתאים ומיועד לכך?

ובאשר למרחב הציבורי, אכן כדאי לשמור על איזון נכון,
זה לא הוגן ומוצדק לגרום חלישות הדעת ותחושת פיספוס
לאברכים יקרים שמשקיעים דמם וחלבם לברר את הסוגיות לעומק ולרוחב,
ולומדים בשקידה ובעקביות לא פחותים.

מעבר לעניין ההערכה לבקיאות מול העיון יש כאן שני עניינים המצדיקים את היקר והכבוד הניתן דווקא למסגרת כזאת ולמשתתפיה על פני המצב הרגיל והכללי של הלומדים החשובים שיח'.
א. המסגרת הזו מגיעה לכדי מבחן אחד על כל התלמוד, וזה מכל גישה והשקפה אמיתית יתרון ברור על פני האברך הממוצע שעם כל הכבוד למעלת תורתו הוא בבחינה כזו או אחרת של לומד ומשכח בהיות שהוא לא מכניס את עצמו למסגרת מקיפה אחת שהוא מפיק ממנה ידיעה כללית ושלימה של כל סך לימודיו (מסגרת כזו בלימודי עיון בדרך כלל לא תיתכן אם כי בקיום פשטות מאמרם במי שממית עצמו עליה, והיינו היציאה מפשוטם של החיים עם כל הכרוך בכך כביאור החזו"א שהיה דוגמא חיה לאדם כזה).
ב. המסגרת הזו מיוחדת בכך שהיא מכריחה ומקיימת כפשוטו עול תורה המחייב ניצול הזמן בדקדוק, והלומד הממוצע רחוק בהחלט מרמה כזו של קבלת עול.

הבו גודל למסיימי הש"ס!

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' דצמבר 17, 2019 10:39 pm

הדיון בדרכי הלימוד לסוגיו וההשמה למעשה הוא ארוך, סבוך, מורכב ומרתק בזכות עצמו,
ואינו מתאים לאוירה החגיגית והשמחה האמיתית המקיפה את כל שדרות העם בסיום הש"ס.

ובכל זאת, דברי 'מלך שלם' מרגיזים ומקוממים למרות שיש בהם יותר מקורטוב של אמת,
דרושה התייחסות מפורטת, אולם בשל מגבלות המקום והזמן אגיב רק בכמה נקודות, ודי למבין.

א. ניצול הזמן המקסימלי ומציאת 'מחייבים' לאי מריחת הזמן ודריכה במקום זהו אתגר לכל לומד באשר הוא,
ואין לזה קשר אם ההשקעה היא בעיון או בבקיאות, באיכות או בכמות, למרות שאכן מטבע הדברים כמות ניתן לכמת יותר,
ולצקת תבניות יותר ברורות ומוגדרות.

ב. כל בר דעת מבין שההשקעה בבקיאות בכלל, ובמבחני ידע בפרט מניבה תוצאות מדהימות וסיפוק עצום ונשגב,
הכל ממשי, מוחשי, מיידי, וניתן למימוש ולמישוש.
השקעה בהתפתחות בלימוד, בעיון, בסברא, בחדות, וכו' וכו',
זו השקעה לטווח ארוך של שנים, ומאובחנת ע"י מבינים בהתבוננות ובמעקב מקיפים יותר.

קצת המחשה לנכתב ברמיזה,
בעיר מגוריי בני ברק ישנם שני כוללים מפורסמים וענקיים, ותיקים ומייצגים,
מן הקצה אל הקצה,
כולל בית הלל - עיון ישיבתי, איטי ומוגזם, וכולל נחלת משה - המרכז ללימודי הש"ס בכל היקפו.

האם בכללות נראה כי רוח השקידה וההתמדה שוררת יותר בכולל נחלת משה מכולל בית הלל? ממש לא.
וללמדך, שאין צורת הלימוד עיקר בכל הנוגע לשקידה וניצול הזמן.
אף כי יותר קל שלא למרוח את הזמן בלימוד בקיאותי שהוא מטבעו קליל יותר ודחוס יותר.

החתן סופר

הודעהעל ידי החתן סופר » ד' ינואר 01, 2020 10:39 pm

במחילה לא זכיתי להבין את כל הדיון.

אברך רציני ומתמיד שכל היום שלו סובב סביב לימוד ויש לו הרבה שעות, לא יכול להקדיש לדף יומי בתוכנית דרשו כשעתיים ביום? גם אם אני לומד עיון או שו"ע או כל מקצוע אחר בעמקות ושהוא לא גמרא בקיאות, זה חייב להיות כל זמן שאני ער? אי אפשר להקדיש לש"ס בקיאות שעתיים ביום?
ולא צריך להאריך בחשיבות ידיעת הש"ס ומסכתות שאינן נחלת הישיבות בדורנו, זה דבר פשוט וברור שהלמדן הגדול שהשקיע כל חייו להבין ב"סדרי נשים נזיקין" (המרכאות הן כי בדורנו זה מסתכם בכמה דפים מכל מסכת ובפרט המפורסמים, שכן לא מצינו אברכים שעוסקים בעיון עמוק בקידושין בסוגיית כל שאינו בזה אחר זה וכו', וכן ב"מ בהזהב וב"ב בפרק תשיעי) כמה גדרים ופלפולים יסודיים, הוא חסר חיסרון גדול אם אינו יודע סוגית הראשונים הראשונה בש"ס בזמן ק"ש דערבית ועוד ועוד סוגיות שרק הבקי בש"ס זוכה להגיע אליהם.

יושב ירושלים
שם מלא: פסח הלפרין

הודעהעל ידי יושב ירושלים » ג' ינואר 07, 2020 9:38 pm

בתור אחד שזכה בחסד ה' לעבור את כל התכנית אני ממליץ בחום, ולכל השואלים מצו"ב חוברת עם ליקוט מראיונות עם נבחנים על שלל תובנות ועצות כ"א לפי דרכו:
קבצים מצורפים
גיליון מוסיף והולך למייל.pdf
(1.67 MiB) הורד 316 פעמים

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ד' ינואר 08, 2020 7:44 am

יושב ירושלים כתב:בתור אחד שזכה בחסד ה' לעבור את כל התכנית אני ממליץ בחום, ולכל השואלים מצו"ב חוברת עם ליקוט מראיונות עם נבחנים על שלל תובנות ועצות כ"א לפי דרכו:

שייך לאשכול זה:
viewtopic.php?f=7&t=48467

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ד' ינואר 08, 2020 12:39 pm

יושב ירושלים כתב:בתור אחד שזכה בחסד ה' לעבור את כל התכנית אני ממליץ בחום, ולכל השואלים מצו"ב חוברת עם ליקוט מראיונות עם נבחנים על שלל תובנות ועצות כ"א לפי דרכו:

אני חייב לומר שהסיום שלך היה הדבר המרגש ביותר שקרה לי השבוע!
בכל אותו היום סיפרתי וחזרתי וסיפרתי לכל סובביי שהשתתפתי בסיום ש"ס של מישהו שלא רק למד דף יומי אלא גם נבחן בהצלחה על כל התלמוד (הבבלי, לעת עתה...)!
שתזכה לחזור ולזכור ולהעמיק ולהרחיב, ושההתפעלות של הסובבים תעשה בהם פירות ופירי פירות.
תודה

שברי לוחות

הודעהעל ידי שברי לוחות » ה' ינואר 09, 2020 8:35 pm

האם יש איזה לוח חזרה מסודר לתוכנית דרשו?

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ה' ינואר 09, 2020 10:31 pm

שברי לוחות כתב:האם יש איזה לוח חזרה מסודר לתוכנית דרשו?
קבצים מצורפים
luach5780.pdf
(158.34 KiB) הורד 346 פעמים

שברי לוחות

הודעהעל ידי שברי לוחות » ה' ינואר 09, 2020 10:45 pm

גימפעל כתב:
שברי לוחות כתב:האם יש איזה לוח חזרה מסודר לתוכנית דרשו?

תודה,
אבל ביקשתי לוח תוכנית חזרה

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 184 אורחים