מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כל המתים עתידים לעמוד מתוך המערה, מדרש? מעשה עם הגרח"ק

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
היא שיחתי

כל המתים עתידים לעמוד מתוך המערה, מדרש? מעשה עם הגרח"ק

הודעהעל ידי היא שיחתי » ב' יולי 23, 2012 6:03 pm

ציטוט מתוך ראיון של שלמה קוק עם הג"ר יהושע הרטמן שליט"א
"מספר הרב הרטמן, המהר"ל בגור אריה בפרשת ויחי כותב כל המתים עתידים לעמוד מתוך המערה שכן דרשו רז"ל במדרש
הרבה חקרתי אצל ת"ח מופלגים ולא עלה בידי לדעת מה מקור המדרש כתבתי בהערות הספר שלא מצאתי מקומו של מדרש זה
לאחר שהספר כבר הודפס הייתה ברחוב רשב"ם בב"ב ויד ההשגחה הביאה לכך שראיתי את מרן הגרח"ק שליט"א צועד בגפו ניגשתי אליו וביקשתי את רשותו לשאול שאלה
הגר"ח השיב בחיוב ואז אמרתי לו את דברי המהר"ל הללו ושאלתיו את שאלת מיליון הדולר מה מקור המדרש
הלכנו כברת דרך ביחד והגר"ח מלמל לעצמו ביידיש את המילים הבאות בגמ' זה לא נמצא בירושלמי זה לא נמצא במד"ר זה לא נמצא בתנחומא זה לא נמצא בילקו"ש זה לא נמצא במדרשי הלכה זה לא נמצא וכו'
ואז פתאום נעצר ואמר "אה זו משמעות מפורשת בספר פלוני" ונקט בספר חז"ל העוסק בפנימיות התורה
עיינתי במקור שציין הגר"ח ואכן זו משמעות ברורה העולה מהדברים האמורים שם ראיתי במו עיני או יותר נכון שמעתי במו אוזני איך הגר"ח הקיף את כל התורה כולה תוך כדי הליכה של שלוש דקות

יש לציין כי הכוונה למערת המכפלה
וכעת לשאלות:
היכן באמת מקור מדרש זה?
חבל שלא ציין אותו הרב הרטמן בראיון
נערך לאחרונה על ידי היא שיחתי ב ב' יולי 23, 2012 6:30 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

Re: כל המתים עתידים לעמוד מתוך המערה, מדרש? מעשה עם הגרח"ק

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' יולי 23, 2012 6:15 pm

מעניין שהרבה פעמים בסיפורים כאלה העיקר (המקור, הקושיה, התירוץ) חסר .

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ב' יולי 23, 2012 6:28 pm

אפשר לראות בחומש גור אריה של הרב הרטמן בהערה 142 שכתב שלא מצא מקור המדרש
http://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?re ... &pgnum=396

וראה כאן במפתח
http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... &pgnum=277

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ב' יולי 23, 2012 6:37 pm

ויתכן שכאן הוא המקור (היינו מהזוהר עצמו שם)
http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... &pgnum=144

חקר

הודעהעל ידי חקר » ב' יולי 23, 2012 6:40 pm

הרב הרטמן כתב:
"המהר"ל בגור אריה בפרשת ויחי כותב כל המתים עתידים לעמוד מתוך המערה שכן דרשו רז"ל במדרש
הרבה חקרתי אצל ת"ח מופלגים ולא עלה בידי לדעת מה מקור המדרש כתבתי בהערות הספר שלא מצאתי מקומו של מדרש זה
לאחר שהספר כבר הודפס הייתה ברחוב רשב"ם בב"ב ויד ההשגחה הביאה לכך שראיתי את מרן הגרח"ק שליט"א צועד בגפו ניגשתי אליו וביקשתי את רשותו לשאול שאלה
הגר"ח השיב בחיוב ואז אמרתי לו את דברי המהר"ל הללו ושאלתיו את שאלת מיליון הדולר מה מקור המדרש
הלכנו כברת דרך ביחד והגר"ח מלמל לעצמו ביידיש את המילים הבאות בגמ' זה לא נמצא בירושלמי זה לא נמצא במד"ר זה לא נמצא בתנחומא זה לא נמצא בילקו"ש זה לא נמצא במדרשי הלכה זה לא נמצא וכו'
ואז פתאום נעצר ואמר "אה זו משמעות מפורשת בספר פלוני" ונקט בספר חז"ל העוסק בפנימיות התורה
עיינתי במקור שציין הגר"ח ואכן זו משמעות ברורה העולה מהדברים האמורים שם ראיתי במו עיני או יותר נכון שמעתי במו אוזני איך הגר"ח הקיף את כל התורה כולה תוך כדי הליכה של שלוש דקות

כעין זה סיפר לי פעם המו"ל ס.ל.ה שכשההדיר את ה'מדרש שמואל' על אבות שאל את הגרח"ק שליט"א למקור הסיפור על מסכת חגיגה שנדמתה לאשה וקוננה על אדם שהגה בה כל חייו, והניח הגרח"ק ראשו על ידו והתחיל מונה, בבבלי אינו, בירושלמי אינו, במדרש רבה אינו, במדרש תנחומא אינו, אפשר בתנחומא און בובער...
[שמעתי לפי כמה שנים ויתכן שלא כל הפרטים מדוייקים, אבל עיקר המעשה כך היה].
נערך לאחרונה על ידי חקר ב ב' יולי 23, 2012 6:45 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ב' יולי 23, 2012 6:42 pm

ובתפילות הללו ניתן לראות כי ממערת המכפלה תתחיל תחיית המתים
http://www.machpela.com/content.asp?pageid=154
http://www.machpela.com/content.asp?pageid=171
http://www.machpela.com/Data/UploadedFi ... /155RH.pdf
ואולי מקורו מכאן
http://www.machpela.com/Data/UploadedFi ... /153RH.PDF

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' יולי 23, 2012 6:50 pm

חקר כתב:
הרב הרטמן כתב:
"המהר"ל בגור אריה בפרשת ויחי כותב כל המתים עתידים לעמוד מתוך המערה שכן דרשו רז"ל במדרש

כעין זה סיפר לי פעם המו"ל ס.ל.ה שכשההדיר את ה'מדרש שמואל' על אבות שאל את הגרח"ק שליט"א למקור הסיפור על מסכת חגיגה שנדמתה לאשה וקוננה על אדם שהגה בה כל חייו, והניח הגרח"ק ראשו על ידו והתחיל מונה, בבבלי אינו, בירושלמי אינו, במדרש רבה אינו, במדרש תנחומא אינו, אפשר בתנחומא און בובער...

אני לא יודע כמובן אם זה מופיע בתנחומא בובער, אבל כבר הוזכר כאן שמקורו בספר חסידים.

חקר

הודעהעל ידי חקר » ב' יולי 23, 2012 11:06 pm

ניסיתי לחפש היכן דובר בפורום בעבר על מעשה זה ולא עלתה בידי.
בכל אופן, אם הדברים נמצאים בתנחומא מהדו' בובר או לא זה פחות מעניין מעצם העובדה שעדיין קיים בדורנו מי שיכול לעבור כהרף עין על התלמודים והמדרשים ולומר היכן זה ודאי לא נמצא.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' יולי 23, 2012 11:24 pm

הוזכר בפורום יותר מפעם אחת למשל כאן http://www.otzar.org/forums/viewtopic.php?f=27&t=4471&p=34317&hilit=%D7%97%D7%92%D7%99%D7%92%D7%94#p34317

וזה גופא היתה פליאתי על הסיפור שהדבר כ"כ מפורסם אצל כל העולם שמקורו בס"ח, ומדוע לפי הסיפור לא ציין הגרח"ק זה.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ב' יולי 23, 2012 11:45 pm

עד שאתה תמה על הגר"ח קנייבסקי שלא ציין ל'ספר חסידים' תמה על ה'עולם' הטוענים שמקור הדברים ב'ספר חסידים', ולא היא!
אגדה זו אינה מצויה ב'ספר חסידים', על שלושת מהדורותיו!
היא הובאה הרבה בחיבוריהם של חכמי ספרד שפעלו בסמוך לגירוש, אך הראשון המזכירה הוא החכם האשכנזי ר' חיים בר' יצחק אור זרוע, מהמחצית הראשונה של המאה הראשונה לאלף הנוכחי, הדורש את הכתוב (משלי ו כב): "בְּהִתְהַלֶּכְךָ תַּנְחֶה אֹתָךְ, בְּשָׁכְבְּךָ תִּשְׁמֹר עָלֶיךָ, וַהֲקִיצוֹתָ הִיא תְשִׂיחֶךָ":
'בהתהלכך תנחה אותך', בעולם הזה; המהלך בדרך ואין לו לויה - יעסוק בתורה. 'ובשכבך תשמור עליך', בקבר. כמעשה בתלמיד אחד, שלמד כל ימיו מסכת חגיגה, כשסיים אותה חזר. וכשמת בדרך, נעשית המסכתא כמו בתולה אחת, וקיננה עליו: 'זה היה אבי'. עד שהביאוהו לקבורה, והרגישו שהייתה המסכתא. 'והקיצות היא תשיחך', לחיי העולם הבא.

וכבר אסף ר"ש אשכנזי חמישה עשר מקורות שהביאו אגדה זו, הלא היא בספרו 'אלפא ביתא קדמיתא דשמואל זעירא', בעריכת ש"א תפילינסקי, ירושלים תשס, עמ' 336-331 (אלא ששם לא הובאו דברי ר"ח או"ז, שרק לימים נודעו לו דבריו מפי רמ"מ הוניג)
היה גם מי ששיער, שהאגדה נזכרת בפירוש רבינו אפרים על התורה, לאחד מחסידי אשכנז בן דורו של הרוקח. ואם באמת יש להשערה זו על מה לסמוך, התמיהה על הגרח"ק גדולה, שכן הוא-הוא זה שהתעסק בעריכת הספר ובציון המ"מ לו!

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' יולי 24, 2012 12:35 am

חקר כתב:

[שמעתי לפי כמה שנים ויתכן שלא כל הפרטים מדוייקים, אבל עיקר המעשה כך היה].[/quote]

אני מאמין לעצם הסיפור (ומכיר גדול דור אחר ששעובד בצורה כזו). נראה לי שרוב רובם של הפרטים אינם מדויקים.

חקר

הודעהעל ידי חקר » ג' יולי 24, 2012 2:25 am

אוצר החכמה כתב:וזה גופא היתה פליאתי על הסיפור שהדבר כ"כ מפורסם אצל כל העולם שמקורו בס"ח, ומדוע לפי הסיפור לא ציין הגרח"ק זה.

אם זכרוני אינו מטעני מעשיה זו מובאת בכמה ספרים בשם מדרש חז"ל! וחלקם אף מייחסים אותה למדרש תנחומא [כרגע אין לי את האפשרות לחפש], כנראה לכן החפוש של הגרח"ק לא התפרס למקורות מאוחרים יותר.

פניני

הודעהעל ידי פניני » ג' יולי 24, 2012 7:14 am

אני שמעתי מר' הרטמן מלפני כמה שנים שאמר הגר"ח בזה"ל א א אפשר איז דא אזא משמעות אין תקוני זוהר תיקון ו' עכ"ל ואם זכרוני אינו טועוני אמר ר' הרטמן שלא מצא למה כיון ומשום הכי לא כתב כלום בהערותיו

חקר

הודעהעל ידי חקר » ג' יולי 24, 2012 12:15 pm

עשיתי כעת חיפוש קל באוצר, ואכן במנורת המאור (אבוהב) נר ג כלל ח ח"ג פ"ה מביא את המעשה בשם מדרש תנחומא כנ"ל:
מנורת המאור.gif
מנורת המאור.gif (19.91 KiB) נצפה 8507 פעמים

ולדקדקנים, כעת נסתפק לי אם השאלה נשאלה בשעת ההדרת 'מדרש שמואל' שמזכיר מעשה זה ברמיזה בסוף הספר, או בשעת ההדרת פירוש 'החסיד יעב"ץ' על אבות המביא את המעשה קצת יותר בהרחבה בפ"ה מי"ט, שני הספרים יצאו לאור ע"י המו"ל הנ"ל.

צביב

הודעהעל ידי צביב » ג' יולי 24, 2012 4:11 pm

חכם באשי כתב:עד שאתה תמה על הגר"ח קנייבסקי שלא ציין ל'ספר חסידים' תמה על ה'עולם' הטוענים שמקור הדברים ב'ספר חסידים', ולא היא!
אגדה זו אינה מצויה ב'ספר חסידים', על שלושת מהדורותיו!

כמדומני שנמצא בספר יעלזו חסידים
[וקשה לי לבדוק]

יורה דעה

הודעהעל ידי יורה דעה » ג' יולי 24, 2012 4:54 pm

היא שיחתי כתב:ציטוט מתוך ראיון של שלמה קוק עם הג"ר יהושע הרטמן שליט"א
"מספר הרב הרטמן....

פניני כתב:אני שמעתי מר' הרטמן מלפני כמה שנים שאמר הגר"ח בזה"ל א א אפשר איז דא אזא משמעות אין תקוני זוהר תיקון ו' עכ"ל ואם זכרוני אינו טועוני אמר ר' הרטמן שלא מצא למה כיון ומשום הכי לא כתב כלום בהערותיו

למה שלמה קוק מפחד לגלות לציבור הקוראים שהגר"ח לומד בספר הזוהר הקדוש ???...

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ג' יולי 24, 2012 5:12 pm

יתכן שזה מפני שבקרב חוג החזו"א לא נהוג לפרסם העיסוק בספרי קבלה.

יורה דעה

הודעהעל ידי יורה דעה » ג' יולי 24, 2012 5:16 pm

על זה אמרי אנשי: אל תהיה יותר אפיפיור מהאפיפיור בעצמו... אם הגר"ח לא נמנע לספר שלומד זוה"ק, בוודאי ששלמה קוק אינו אמור להסתיר עובדה זו, עאכו"כ שהוא (קוק) מתייחס לבית הגרי"ש אלישיב זצ"ל, [שערך את כתבי סביו בעל הלשם זי"ע, המלאים מזן אל זן בפנימיות התורה].

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ג' יולי 24, 2012 5:25 pm

אינני יודע אם זה קשור דוקא באפיפיוריות. אולי זו בקשה מיוחדת מהגר"ח שימנע מלכתוב שהוא מעיין בספרי פנימיות התורה, ובאיזה.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ג' יולי 24, 2012 5:34 pm

יורה דעה כתב:על זה אמרי אנשי: אל תהיה יותר אפיפיור מהאפיפיור בעצמו... אם הגר"ח לא נמנע לספר שלומד זוה"ק, בוודאי ששלמה קוק אינו אמור להסתיר עובדה זו, עאכו"כ שהוא (קוק) מתייחס לבית הגרי"ש אלישיב זצ"ל, [שערך את כתבי סביו בעל הלשם זי"ע, המלאים מזן אל זן בפנימיות התורה].

ייחוס מענין לרב אלישיב...
עוד יותר קרוב מזה, הלא הוא צאצא של הראי"ה... ומכאן הקשר לזוהר לא רחוק...

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' יולי 24, 2012 6:13 pm

זה מגוחך מסיבה אחרת, הלא ברור לכולם שר' חיים קנייבסקי הוא מסוג הגדולים שלא מניח דבר קטן ודבר גדול שלא יעסוק בו, כך שאפילו לו היה המצב שאינו עוסק בקבלה כדרך המקובלים
(מה שאין אנו יודעים כמובן) אין ספק שיהיה בקי בדברים כבכל התורה כולה.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' יולי 24, 2012 8:07 pm

עשוי לנחת כתב:
יורה דעה כתב:על זה אמרי אנשי: אל תהיה יותר אפיפיור מהאפיפיור בעצמו... אם הגר"ח לא נמנע לספר שלומד זוה"ק, בוודאי ששלמה קוק אינו אמור להסתיר עובדה זו, עאכו"כ שהוא (קוק) מתייחס לבית הגרי"ש אלישיב זצ"ל, [שערך את כתבי סביו בעל הלשם זי"ע, המלאים מזן אל זן בפנימיות התורה].

שלמה קוק אינו צאצא של הראי"ה, אלא של אחיו.
(לראי"ה היה רק בן אחד ושלוש בנות. לבן לא היו צאצאים).

עט סופר

הודעהעל ידי עט סופר » ג' יולי 24, 2012 8:21 pm

כפי ששמעתי את הסיפור מהרטמן עצמו אכן מדובר בזוהר, הרטמן הוסיף שפנה למומחים בתחום של מערת המכפלה בחברון שיש להם ידע מקיף וכן מאגרים שהם אוגרים שנים בתחום מערת המכפלה, והעלו חרס בידם. מדבריו היה נשמע כי הוא אכן מצא זאת בזוהר, אך אולי זה אינו מקור מפורש דיו, או שלא הבנתי אותו נכון. חבל שאי אפשר להעלות במקלדת את התנועות כיצד חיקה את הגר"ח אומר באיטיות אין בבלי דאס איז נישט, אין ירושלמי דאס איז נישט וכו' תוך כדי שהוא עושה תנועה שנראה שסוקר במוחו את כל הבבלי כהרף עין.

עט סופר

הודעהעל ידי עט סופר » ג' יולי 24, 2012 8:22 pm

אמנם אביו תלמיד מובהק אך...

ברסלב

הודעהעל ידי ברסלב » ג' יולי 24, 2012 9:37 pm

מעניין לעניין, שמתי לב לדבר מעניין עם מרן הגר"ח שליט"א, פעמים הייתי שואל אותו פשט באיזה ואם תאמר שבתוס' ענק, ובסוגיא סבוכה, כאשר הייתי מכין מראש את כל המשא ומתן, שאם נפרש כך בדברי התוס' הרי הם נסתרים מפה ושם, ותמיד הייתי מבקש ממנו להוציא גמ' שיהא מונח לפניו, כי זה היה מעצבן אותי שהוא עונה לי הכול כזה כלאחר יד, והוא תמיד היה אומר לי, אין צורך, אין צורך בגמ', עד שפעם התחצפתי, ולמרות שאמר לי אין צורך, ניגשתי לארון והוצאתי ופתחתי את הגמ' בסוגיא שעליה רציתי לדון לפניו, ושמתיו מולו על הסנדר, אך כאילו כלום, הוא המשיך לענות לי, והיה מתווכח וטוחן את כל הסוגיא כשהוא מקפיד לא להסתכל בתוך הגמ'.

יורה דעה

הודעהעל ידי יורה דעה » ג' יולי 24, 2012 10:50 pm

ברסלב,
תרשה לי לשאול, אתה לא מתבייש לספר את זה?

צביב

הודעהעל ידי צביב » ד' יולי 25, 2012 12:48 am

אוצר החכמה כתב: ברור לכולם שר' חיים קנייבסקי הוא מסוג הגדולים שלא מניח דבר קטן ודבר גדול שלא יעסוק בו,

אין ספק שיהיה בקי בדברים כבכל התורה כולה.

כבר בספרו קרית מלך
מביא הרבה זוהר

אורחות חיים

הודעהעל ידי אורחות חיים » ג' נובמבר 05, 2013 6:22 pm

חקר כתב:כעין זה סיפר לי פעם המו"ל ס.ל.ה שכשההדיר את ה'מדרש שמואל' על אבות שאל את הגרח"ק שליט"א למקור הסיפור על מסכת חגיגה שנדמתה לאשה וקוננה על אדם שהגה בה כל חייו, והניח הגרח"ק ראשו על ידו והתחיל מונה, בבבלי אינו, בירושלמי אינו, במדרש רבה אינו, במדרש תנחומא אינו, אפשר בתנחומא און בובער...

ב"מנורת המאור" ציין למדרש תנחומא, אך זה אינו במדרש תנחומא שלפנינו: http://amhasefer.wordpress.com/tag/%D7% ... %92%D7%94/

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' נובמבר 05, 2013 7:42 pm

ושם, בתגובת אחד הכותבים על הפוסט שהבאת, נכתב:
ר' שמואל אשכנזי בספרו 'אלפא ביתא קדמיתא' האריך להביא את כל המקורות שמביאים אגדה זו.

גלילויני

הודעהעל ידי גלילויני » ג' נובמבר 05, 2013 8:43 pm

כל המעשה הנ"ל הוא בלוף ושקר מצוץ מהאצבע, ושוברו בצדו, שאין כזה זוהר ולא תקו"ז ולא שום דבר ולא דובים ולא רשב"ם.
מה המעשה האמיתי?
עיינו כאן, ותמצאו דבר בטעמו עם מקור ועם הסבר:
www.otzar.org/forums/viewtopic.php?f=7& ... 7%9F#p4388

אורחות חיים

הודעהעל ידי אורחות חיים » ד' נובמבר 06, 2013 11:37 am

לייטנר כתב:
עשוי לנחת כתב:

שלמה קוק אינו צאצא של הראי"ה, אלא של אחיו.
(לראי"ה היה רק בן אחד ושלוש בנות. לבן לא היו צאצאים).

האח של הגראי"ה קוק זצוק"ל ששלמה קוק הוא צאצא שלו וכן בן דודו ידידיה מאיר, הוא הגאון הרב דב הכהן קוק זצ"ל. שלמה קוק וידידיה מאיר הם נכדיו של ראב"ד רחובות, הגאון הרב שלמה זלמן הכהן קוק זצ"ל, שנספה בתאונת דרכים, וניניו של ראב"ד טבריה, הגאון הרב רפאל הכהן קוק זצ"ל שהיה בן הרב דב קוק הנ"ל.

אורחות חיים

הודעהעל ידי אורחות חיים » ד' נובמבר 06, 2013 11:40 am

גלילויני כתב:כל המעשה הנ"ל הוא בלוף ושקר מצוץ מהאצבע, ושוברו בצדו, שאין כזה זוהר ולא תקו"ז ולא שום דבר ולא דובים ולא רשב"ם.
מה המעשה האמיתי?
עיינו כאן, ותמצאו דבר בטעמו עם מקור ועם הסבר:
viewtopic.php?f=7&t=690&p=4388&hilit=%D7%99%D7%A9%D7%A0%D7%99+%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%9F#p4388

בקישור שהבאתי דווקא כן כתוב שזה מהזוהר ויש גם הסבר של ה"אבקת רוכל" (כמדומני שזה מרן המחבר בעל ה"בית יוסף" והשו"ע), אך המעשה הנ"ל אינו בלוף ושקר ויש זוהר כזה!

גלילויני

הודעהעל ידי גלילויני » ד' נובמבר 06, 2013 3:45 pm

אורחות חיים מדוע אתה מסמא את עיני הציבור?
אתה הבאת קישור לגבי הסיפור על מסכת חגיגה, וגם שם אין זכר לזוהר.
אני דברתי על הסיפור המסורס מהר' הרטמן, שכמובן היה בגירסא אחרת כפי שמובא באשכול שצרפתי [ואולי הרב הרטמן הוא חברו של הבנשק משם].

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ד' נובמבר 06, 2013 7:20 pm

גם ר' חיים אפשר לו שלא לידע מ"מ, אני שלחתי אליו פעם רשימה של ציונים שלא מצאתי על רובם ענה איני יודע

אורחות חיים

הודעהעל ידי אורחות חיים » ה' נובמבר 07, 2013 8:26 pm

גלילויני כתב:אורחות חיים מדוע אתה מסמא את עיני הציבור?
אתה הבאת קישור לגבי הסיפור על מסכת חגיגה, וגם שם אין זכר לזוהר.
אני דברתי על הסיפור המסורס מהר' הרטמן, שכמובן היה בגירסא אחרת כפי שמובא באשכול שצרפתי [ואולי הרב הרטמן הוא חברו של הבנשק משם].

תיקון טעות: כתבתי "הבאתי" במקום "הבאת". התכוונתי לקישור שלך שצוטט בתגובתי ולא לקישור שלי, ובקישור שציטטתי (כלומר שלך), מופיע המעשה בחלון ובו לזוהר והסבר של ה"אבקת רוכל". אמנם באותו קישור מופיע גם הסיפור שהתכוונת אליו, אך לא אמרת מראש למה בדיוק התכוונת וא"א לנחש למה בדיוק התכוונת כי בקישור שהבאת מופיע כאמור הסיפור כשמובא שזה מהזוהר ויש גם הסבר של ה"אבקת רוכל".

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 232 אורחים