מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שביל הישר

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
מבקש חכמה

שביל הישר

הודעהעל ידי מבקש חכמה » ה' יולי 29, 2010 12:26 am

נתקלתי באוצר בספר שלא היה מוכר לי עיינתי בו קצת ואלו הפרטים שהעליתי ממנו ומחיפוש באוצר. אשמח לשמוע פרטים נוספים ואולי יהיה מי שירצה להוציאו במהדורה שימושית...

המדובר הוא בפירוש על הרי"ף ממנו יצא רק חלק א ושמו: שביל הישר.
המחבר רבי שאול שישקעס מגדולי ווילנא בתקופת הגר"א ונפטר בר"ח ניסן תקנ"ז דהיינו כחצי שנה לפני הגר"א.
בספרו של ישראל קלויזנער מובא שטר קנין על החצר שגר בה ונקראה על שמו גם שנים רבות לאחר מכן חצר שואל שוסקעס.
בספר קריה נאמנה (עמ' 172) הובא נוסח מצבתו ומצבת בנו היחיד שנפטר בחייו בשנת תקל"א, בשבחיו האריך המחבר בהקדמתו לחיבור. (אגב בחיבור זה עמ' 160 מובא גם מכתב של רבי צ"ה קצנלבויגן שיצק מים על ידי רבי שאול זצ"ל והוא סיפר לו ששמע מהגר"א בשמחת בית השואבה שברצונו להיות בעולם הנשמות במחיצת הרמב"ם ולכל הפחות במחיצת הרלב"ג. ואיני יודע האם זהו אותו רבי שאול).
הספר עצמו נכתב על כל הרי"ף וכלל ביאור קצר וסיכום להלכה למעשה עד לשו"ע ולמפרשיו ואף 800 חידושי דינים כפי שמעיד המו"ל שבידיו היה כל החיבור. המחבר מספר בהקדמה שרבי זלמן (אחי רבי חיים מוואלוז'ין) עבר על כל החיבור והגיה אותו ואף כתב בעצמו חלקים מהספר (אך במסכתות שלא נדפסו עדיין...) החלק שהודפס בידי נכד אחי המחבר כולל את מסכתות ברכות שבת ועירובין.
בהקדמתו מסביר המחבר את כוונתו בכתיבת החיבור ואת שאיפתו שכל אדם מישראל יהיה בקי בד"ח שו"ע באמצעות חיבור זה.
לא מוכרים לי עוד חיבורים על הרי"ף בהיקף כזה מתקופה זו. כמו כן דמותו של חכם זה בימי הגר"א בווילנא לא נודעה לי עד עתה. בהסכמות לחיבור מתואר פירסומו הרב של המחבר וגדלותו העצומה אך מסתבר שבדורות לאחר מכן נשכח שמו (לדוגמא בחיבור של הרב מיימון על הגר"א פתח בתיאור חכמי דורו ורבישאול זה אינו מופיע שם).

יהושע מונדשיין

Re: שביל הישר

הודעהעל ידי יהושע מונדשיין » ה' יולי 29, 2010 5:27 pm

כתה"י של החיבור נמצא במחלקת כתה"י של בית הספרים הלאומי בירושלים.

מבקש חכמה

הודעהעל ידי מבקש חכמה » ה' יולי 29, 2010 5:32 pm

הרב יהושע שלום

אכן בדקתי ומצאתי כדבריך:

http://aleph518.huji.ac.il/F/PERR82GU9Q ... format=999
ו- http://aleph518.huji.ac.il/F/PERR82GU9Q ... format=999

אולי יהיה מי שייקח על עצמו להוציא חיבור זה בשלימות, חיבור הכולל גם קטעים שלמים מתורתו של רבי זלמן כמפורט בהקדמת המחבר.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' יולי 29, 2010 6:17 pm

על החשיבות היתירה שניתן ללימוד הרי"ף בבית מדרשו של הגר"א ראה אסופה בספר הגאון ח"ב עמ' 682. ואין ספק ששביל הישר נכתב כתוצאה ממגמה זו. אכן הספר עצמו אין בו הרבה חידושים מקורים וזו גם הסיבה כנראה שהחלק המצוי בכת"י (שהינו על כמה מסכתות בלבד) לא נדפס. מידיד גאון מופלג שליט"א העוסק לעת האחרונה בקיבוץ תורת ר' זעלמלה שמעתי שעבר על כתב היד ולא מצא בו דברים מיוחסים בפירוש לר"ז.

יהושע מונדשיין

הודעהעל ידי יהושע מונדשיין » ו' יולי 30, 2010 12:15 am

בית מדרשו של הגר"א לא השתנה בענין זה משאר בתי המדרשות שבאותה תקופה, שהיו לומדים את הרי"ף כסדר.
לענין לימוד הרי"ף הוקדשה אחת הסדרות של המדור 'יתרון דעת' בעלון 'עלים לתרופה', סביב גל' שפד.

מבקש חכמה

הודעהעל ידי מבקש חכמה » א' דצמבר 18, 2011 10:41 am

בקטלוג של פלדהיים לחנוכה מופיע ספר חדש- הרי"ף עם פירוש שביל הישר ב-5 כרכים.

האמת והשלום

הודעהעל ידי האמת והשלום » ג' מרץ 28, 2017 4:35 am

מבקש חכמה כתב:הרב יהושע שלום

אכן בדקתי ומצאתי כדבריך:

http://aleph518.huji.ac.il/F/PERR82GU9Q ... format=999
ו- http://aleph518.huji.ac.il/F/PERR82GU9Q ... format=999

אולי יהיה מי שייקח על עצמו להוציא חיבור זה בשלימות, חיבור הכולל גם קטעים שלמים מתורתו של רבי זלמן כמפורט בהקדמת המחבר.

אני מוכן מאוד מאוד בזריזות גדול לעסוק ולהוציא חיבור זה בשלימות בשנית בכתב יפה והעיקר שלא לשנות כלל מצורת הדף וכו' בגודל 31 שורות כהוצאת הגמ' בגודל הסטנדרט אם תוכל לעזור לי לכוון אותי וכו' אשמח מאוד...

שכניה בן יחיאל

הודעהעל ידי שכניה בן יחיאל » ג' מרץ 28, 2017 8:29 pm

תודה רבה על הרצון

אבל החיבור כבר יצא לאור במהדורה טובה.

האמת והשלום

הודעהעל ידי האמת והשלום » א' אוגוסט 20, 2017 10:33 pm

שכניה בן יחיאל כתב:תודה רבה על הרצון

אבל החיבור כבר יצא לאור במהדורה טובה.

היכןנחתן לרוכשו? פלדהיים?

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”