מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

יחסו של הנודע ביהודה לזוהר והקבלה

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
בן מיכאל

Re: יחסו של הנודע ביהודה לזוהר והקבלה

הודעהעל ידי בן מיכאל » ד' מאי 01, 2024 5:29 pm

יושב הארץ כתב:א. כאן למשל: https://beta.hebrewbooks.org/reader/rea ... hlts=&ocr=
בספר האמונות דף ל"ז נכתב שזכה לגילוי אליהו.

ב. שוב לא הנקודה כאן הראבד הראשון או השני, אלא האם הזוהר המציא את תורת הקבלה או שהיו לה שורשים קדומים.

לא הבנתי את הצד הזה - אני מניח שכוונתך לפי הטענה עימה אתה מנסה להתמודד שרמד"ל הוא מחבר הזוהר, ועל זה אני תמה, הרי הרמב"ן קדם לו בדור (נפטר כארבעים שנה לפניו), והוא ודאי מלא מהספירות, אז מה הצד שרמד"ל המציא את חכמת הקבלה? ורבי יצחק סגי נהור קדם אף הוא לרמב"ן, אז מה הדיון אם זה דור לכאן או לכאן?

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ד' מאי 01, 2024 5:37 pm

בן מיכאל כתב:לא הבנתי את הצד הזה - אני מניח שכוונתך לפי הטענה עימה אתה מנסה להתמודד שרמד"ל הוא מחבר הזוהר, ועל זה אני תמה, הרי הרמב"ן קדם לו בדור (נפטר כארבעים שנה לפניו), והוא ודאי מלא מהספירות, אז מה הצד שרמד"ל המציא את חכמת הקבלה? ורבי יצחק סגי נהור קדם אף הוא לרמב"ן, אז מה הדיון אם זה דור לכאן או לכאן?

סליחה, התפרצת לדלת פתוחה הוא אשר אמרתי בכל ההודעות שהזוהר לא המציא את חכמת הקבלה. והשאלה אם היא התגלת קודם כבר הוכרעה מבלי שנדע אם החל מהראבד השני או דור אחריו.
הדיון על גילוי הזוהר בזמן הרמד"ל מי כתב ואיך.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ה' מאי 02, 2024 1:31 pm

עוד 2 מאמרים מרתקים ששופכים קצת אור על ראשית כתיבת וגילוי הזוהר ושפתו הארמית הקשה. מכת"י חדשים. מתברר כי חלקים גדולים מהארמית המוזרה הם בכלל תרגום מוטעה של כתבים עבריים קדומים שלרבים מהם יש מקבילות בכתביו העבריים של רמד"ל.

https://www.academia.edu/49272832/The_Z ... 21_221_287

https://www.academia.edu/33139099/The_E ... _pp_79_156

עוד מאמרים בנושא:

כמובן צריך לקחת הכל בעירבון מוגבל בעיקר החלק על אבולעפיה והזוהר.
קבצים מצורפים
עוד בענין חיבור הזוהר.pdf
(395.46 KiB) הורד 56 פעמים
נערך לאחרונה על ידי יושב הארץ ב ד' מאי 15, 2024 3:30 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » ג' מאי 14, 2024 11:40 pm

הבהרה מאת אבישי בר אשר (מחוקרי הזוהר עשרות בשנים שגילה כת"י הראשונים של הזוהר ומאידך כתבים של הרמד"ל) על מה שכתבתי בשמו כביכול על הזיופים:

שלום עליכם,
לשאלתך - אין זה מן הנמנע לטעמי שחלק גדול מן הזוהר על התורה נכתב בידי ר' משה די ליאון ושחלקים אחרים נכתבו בידי חכמים אחרים. מאז שנכתבו - הם שבו ונערכו - אם הרבה אם מעט - בידי מעתיקים ומלומדים שעיינו בהם. אינני חושב שחכמים אלה ראו במעשי ידיהם זיוף או רמיה, אלא סבורני שהם האמינו שהם מוציאים לאור נסתרות ונפלאות שהיתה להם השגה בהן.
במובן עמוק הזוהר נטוע מאד בעולם התלמוד והמדרש ומבחינה זו אפשר לומר שהוא החל להיכתב מאות שנים יותר מוקדם.

קרא שוב בדבריו של המהרי"ל אשלג ותראה כמה הוא מצביע על העיקר: גדולת היצירה וגדולת תכניה, שאינה נפגעת כהוא זה אם מניחים שמוצאה במועד יותר מאוחר.

נ.ב בוודאי יש נפקותא הלכתית ומעשית בידי מי נכתב הזוהר.

שאלתי היום רב חשוב שבקיא בכת"י מה הוא אומר על הנושא, והשיב לי שכבר עשרות שנים ידוע לו הפקפוק שביחוס הזוהר כולו לרשב"י, אבל מכיון שרוב כלל ישראל קיבל אותו כחיבור קדוש ומתחזקים מחיבור זה ביראת שמים אז הוא מעדיף להיות בצד של האר"י והגר"א מאשר בצד השני.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 195 אורחים