גילוי אליהו, אלישע וגיחזי אחריהם - פורום אוצר החכמה

גילוי אליהו, אלישע וגיחזי אחריהם

איתור מקורות נעלמים, מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
שותא דינוקא
הודעות: 19
הצטרף: ה' מאי 13, 2010 12:22 am

גילוי אליהו, אלישע וגיחזי אחריהם

הודעהעל ידי שותא דינוקא » ו' מאי 14, 2010 12:10 am

מצאתי דבר פלא בספר מאיר עיני הגולה (לט) בשם נכדו של החי' הרי"ם זצ"ל, הרבי מפילץ זצ"ל, כהאי לישנא: "בענין גילוי אליהו, יש כמה בחינות, ויש כמו דמיונות. ואני יודע להבחין, כי היה לי בקבלה מהו המראה האמיתית של גילוי אליהו, והסימן הוא אם ביחד עמו נראה גם אלישע, ותיכףאחר הליכתם מהבית בא גיחזי ושואל אם הם היו כאן. וזהו עונשו של גיחזי, שמאז ועד עתה הולך לחפשם ואינו מוצאם, כי תמיד הוא בא להמקום שזה עתה כרגע הלכו ממנו".

ועוד באותו ענין, סיפר החי' הרי"ם (שיח שרפי קודש ח"ד מח), כי בימי הק' ר' אלימלך מליזענסק היה רב אחד צדיק נסתר, אבד בעיר קטנה, וראה השמש שבכל יום ויום באים אל הרב שני אנשים זקנים מהודרים בהידור פנים מאד, ואחכ לאחר שהולכים ממנו בא יבוא עוד איש אחד ושואל על שני האנשים הזקנים הנ"ל אם היו עתה פה אצל הרב ולהיכן הלכו משם, וכאשר ראה השמש הדבר הנפלא הזה בכל יום ויום תמה מאד, והרהיב עז בנפשו לשאול להרב אודות החזיון הזה, והרב שהיה צדיק תמים מאד חשב שכמו שבאים אליו כמו כן באים לכל האנשים, לכן גם הוא השיב להשמש בתמהון למה לא ידעת הלא השני הזקנים הם אליהו ואלישע, והאיש האחרון הבא לישאל עליהם הוא גיחזי משרת אלישע, וזה עונשו שרודף תמיד אחריהם ואינו יכול להשיגם לראותם, כי רצונו לדרוש מהם טובה ותיקון, אבל עדיין אינו ראוי לזה. והשמש כשמעו הדברים האלה רעדה אחזתו מגדולת וקדושת הרב. ומחמת ההתפעלות לא היה ביכולתו להתאפק וסיפר אלה הדברים לאנשי העיר, ונעשה רעש והתרגשות בהעיר, כי לא ידעו עד עכשיו את גודל קדושת הרב שלהם, וכאשר נתוודע הרעש הזה להרב, אזי לא ראה עוד השמש את החזיו הנפלא הזה. ושאל להרב מה היום מיומיים, והשיב הרב כיוון שנתוודע מהרעש שנעשה בעיר, אז ראה שהצדיקים הנ"ל אינם באים רק אליו ביחוד, לכן בקש להם כיוון שראיתי שאין אתם באים רק אלי ולא לאחרים, א"כ גם אני איני רוצה ביאתכם. ע"כ.

האם אי מישהו שמע (או שראה בעיניו) דבר כזה, שאליהו מגיע עם אלישע וגיחזי מתדפק אחריהם? והאם כל זה הוא בדווקא בגילוי אליהו ובהגיעו לברית אין זה כך ושמא שם הוא בבחינת מלאך (שכידוע יש ב' בחינות בהם מתגלה האחת מלאך שאז אין ביכולתו לקבוע הלכות דלא בשמים ופעמים כאליהו שאז לומדים ממנו תורה וכבר האריך בזה החת"ס בכמה מקומות ואכ"מ). ולבד מעונשו של גיחזי, מה ענינו של אלישע בזה - ושמא זה מחמת שבקש שכל מה שיהיה עם אליהו יהיה גם עמו פי שנים?
יודיעוני בעלי גילוי אליהו דפה, כיצד היה מעשה בדידם...

אוצרניק
הודעות: 267
הצטרף: ד' מאי 05, 2010 7:55 am

Re: גילוי אליהו, אלישע וגיחזי אחריהם

הודעהעל ידי אוצרניק » ו' מאי 14, 2010 1:57 am

ממש כזאת לא ראיתי. אבל את הדומה לזה.
כי ראיתי אחד מהגבאים, שאמרו עליו יודעי דבר, שאם היה ברבו ניצוצות מאלישע באותה כמות של ניצוצות שיש לגבאי מגחזי, אזי הוא היה ממש כאלישע.
ואת הגבאי ראיתי.
:D

img770
הודעות: 133
הצטרף: ב' מאי 10, 2010 11:21 pm
מיקום: brooklin n.y

Re: גילוי אליהו, אלישע וגיחזי אחריהם

הודעהעל ידי img770 » ו' מאי 14, 2010 8:38 am

גם מי שבעוונותיו טרם זכה לגילוי אליהו, הרי שחג השבועות הקרב מסוגל לכך.
וכך כותב בספר "כורסייא דאליהו", (ירושלים, תרס"ו, איני יודע אם נמצא באוצר).
"ולפי מ״ש לעיל כי בליל שבועות הוא גילוי אליהו כי "א-ל" של שמו הוא מן פסח ראשון שהוא י"ד ניסן עד פסח שני י"ד אייר והם א-ל של אליהו וי"ה-ו" הוא מן ט"ו אייר עד ר"ח סיון י"ה והיו"ד היא ו' סיון וע״כ יהיה גילוי אליהו בליל שבועות להכתב בספר זכרון היא סנד"ל לפניו להעלות זכרונם לטובה לפני המקום ולזכותם בכתרה של תורה אמן".

ולעניין עצמו, נער הייתי וגם זקנתי וטרם ראיתי שגילוי אליהו כולל גם את גילוי אלישע וגיחזי, וייש"כ לכותב הנכבד שהאיר את עיני במקורות אלו. 

שותא דינוקא
הודעות: 19
הצטרף: ה' מאי 13, 2010 12:22 am

Re: גילוי אליהו, אלישע וגיחזי אחריהם

הודעהעל ידי שותא דינוקא » ו' מאי 14, 2010 4:27 pm

עוד נמצא בענין זה, של גילוי אליהו ושבועות, מצאתי משם החת"ס וכמדומה שהוא מפורסם: "הלומד בליל שבועות רצוף כל הלילה ללא היסח הדעת זוכה לגילוי אליהו"
(אוצרות הסופר קו' ט).

שייף נפיק
הודעות: 1065
הצטרף: ה' יוני 22, 2017 10:11 am

Re: גילוי אליהו, אלישע וגיחזי אחריהם

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' יולי 11, 2017 4:10 pm

מעשה מגילוי אלישע וגיחזי ובניו, ישנו בספר שאל אביך ויגדך על הב"ח. קחנו משם

הסרפד
הודעות: 735
הצטרף: ה' מרץ 29, 2012 11:40 pm

Re: גילוי אליהו, אלישע וגיחזי אחריהם

הודעהעל ידי הסרפד » ג' יולי 11, 2017 4:51 pm

מכיון שהועלה האשכול מחדש, אציין שעניין 'גילוי גיחזי' נזכר כמונח פשוט וידוע בדברי הרה"ק בעל שפע חיים מקלויזנבורג כמה פעמים (וחשבתי שהענין ייחודי לו עד שהועלה אשכול זה עתה).


חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot], בברכה המשולשת, חיימשה, עזריאל ברגר, שבתי ו־ 65 אורחים