מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ספר בית מידות להאר"י?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

ספר בית מידות להאר"י?

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' ספטמבר 24, 2010 1:52 am

כתב החסיד רבי אליעזר אזיכרי בספה"ק חרדים:
עוד תקנה אחרת מצאתי בתוך ספרי המקובל האלהי חסידא קדישא הרב רבי יצחק לוריא אשכנזי ז"ל בספר אחד כתיבת יד נקרא בית מדות, איננו אותו ספר בית מדות שהוא בדפוס, שם מצאתי כתוב כל מה שתמצא בדברי הראשונים תוכחות על עון, סיגופים ויסורין קשין, שלג וחרולים, והפסקות, ענויים, לא נזכרו אלא למי שאין עמלו בתורה. אבל מי שתורתו אומנתו, ויודע דעת ויראת ה', זאת היא תקנתו - לא יחלש ולא יתבטל מלימודו, אך יום אחד מן השבוע יתרחק מבני אדם, ויתבודד בינו לבין קונו, ותתקשר מחשבתו בו כאילו כבר עומד לפניו ביום הדין, וידבר לאל יתברך רכות כאשר ידבר העבד אל רבו והבן אל אביו,
דברים אלו כלשונם בציון מקורם, העתיק גם השל"ה. ומשם נפוץ לכל האר'ש
[כבר ציינו שספר 'בית מידות הבא בדפוס', שנזכר בחרדים בכ"מ, הוא הספר שנודע אח"כ בשמו 'מעלות המידות', שנדפס כבר בשנות הרי"ש].

אכן מהו הספר בית מידות לאריז"ל?

והנה כמה וכמה תמיהות בדבר.

א. כבר החיד"א העיר (וכעת אינו זוכר מקומו) שבדברי האר"י שלפנינו יש משמעות שונה מפטור גורף זה לת"ח. והיסס על שמועה זו.
ב. איך זכה החרדים להיות היחיד שראה חיבור זה של האר"י? [בספר קבלת האר"י לר"י אביב"י, במפתח שמות החיבורים, לא מצאתי שנזכר חיבור זה בכלל!]
ג. מה פשר ההבהרה המשונה, של רבי אליעזר, 'שאינו החיבור הבא בדפוס', הלא החיבור שבא בדפוס שם מחברו מופיע עליו? וא"כ, אם בחיבורו של האר"י עסקינן, בודאי שאינו זה הבא בדפוס.
ד. ממתי האר"י נתן שמות לחיבוריו? (פשוט שדרך עה"ח ושאר עריכות מהרח"ו, כאדם ישר ועולת תמיד לא יצא השם מהאר"י וחלקם גם לא ממהרח"ו)
ה. הן אמת, ובניגוד למקובל, האר"י כתב בעצמו כתיבות רבות, אבל לא שמענו שכתב חיבורים שלימים וחתומים שניתן לכתוב עליהם 'בתוך ספרי המקובל וכו''.
ו. האם בכתבי האר"י הידועים אנו מוצאים לשון וסגנון דומה לזו? (לענ"ד לא)

ניתן לישב ולדחוק כל אחת מן התמיהות הנ"ל. אך יותר נראה, שמעולם לא יחס החרדים חידוש זה לאר"י, אלא העתיק ממה שמצא בתוך ספר כתב יד שנמצא בספריתו של האר"י! וזה כונתו במה שכתב
עוד תקנה אחרת מצאתי בתוך ספרי המקובל האלהי חסידא קדישא הרב רבי יצחק לוריא אשכנזי ז"ל
בהעתקות בלתי מדויקות של דברי החרדים נכתב כביכול מצטט החרדים מכתיבת יד של האריז"ל, אבל כמובן הלשון המקורית כפי שנעתקה כאן יכולה להתפרש בנקל כאמור.

מה דעתכם?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: ספר בית מידות להאר"י?

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' ספטמבר 24, 2010 1:48 pm

איש_ספר כתב: כבר החיד"א העיר (וכעת אינו זוכר מקומו) שבדברי האר"י שלפנינו יש משמעות שונה מפטור גורף זה לת"ח. והיסס על שמועה זו

מצאתי עתה בדברים אחדים דרוש כ"ג.

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ו' ספטמבר 24, 2010 4:37 pm

א"ס, שפתיים ישק משיב דבורים נכוחים, נכונים ונבונים. שהרי ביודעו ומכירו קאיירינן.
אבל יהיה חשוב למצוא מקור הדברים.

ספר סופר וסיפור

הודעהעל ידי ספר סופר וסיפור » ב' ספטמבר 27, 2010 11:30 pm

חיפשתי בגוגל בוקס (אינו נפתח ברימון שלי והוצרכתי לטובת ידיד) ומצאתי שבספר התשובה במשנת חכמי פולין ואשכנז של יעקב אלבוים עמ' 39 מצוטט קטע זה מן החרדים, וכותב שם יעקב אלבוים אחרי הקטע, "ספר בית מידות זה אינו אלא..." ושם לצערי מסתיים הקטע הקצר שגוגל בוקס מציג.
מי שיש את הספר תח"י, יספר לכולנו בבקשה מה כתוב שם.

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » ב' ספטמבר 27, 2010 11:35 pm

"הספר אורחות צדיקים הנזכר".

ספר סופר וסיפור

הודעהעל ידי ספר סופר וסיפור » ב' ספטמבר 27, 2010 11:37 pm

ממש תוך כדי דיבור, אז אם כך הוא מתכון לספר הנדפס ולא לספר שבכתב יד. מעניין מאד.

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ב' ספטמבר 27, 2010 11:44 pm

ספר סופר וסיפור כתב:ממש תוך כדי דיבור, אז אם כך הוא מתכון לספר הנדפס ולא לספר שבכתב יד. מעניין מאד.

תגלית זו כבר כתבה איש ספר.
ודבריו מסתברים מאד, שהרי ידוע שהאר"י וה'חרדים' הכירו היטב זה את זה, וכמפורסם, האר"י ז"ל גילה את ר"א אזקרי לעולם, שבהיותו נסתר ומשמש כ'שמש' ביהמ"ד רקד עמו האר"י במירון בחדא מחתא עם זקן אחד. אח"כ אמר האר"י לתלמידיו: אם לרשב"י היה מתאים לרקוד עמו, שמחתי אף אני לרקוד עמם יחד.

ספר סופר וסיפור

הודעהעל ידי ספר סופר וסיפור » ב' ספטמבר 27, 2010 11:51 pm

זקן, לא באתי לחדש כלום ולא הבנת מה שכתבתי, כתבתי רק שמדברי תוכ"ד, אני מבין שאלבוים הכותב "ספר זה אינו אלא ספר וכו'", מתכון לספר בית מידות הנדפס שמזכיר שם החרדים, ולא לספר בית מידות שבכתב יד שמזכיר החרדים. שהוא נושא האשכול כאן. ומה מקור הסיפור שהבאת שהאר"י הוא גילה את ר"א אזכרי?
.

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ג' ספטמבר 28, 2010 1:15 pm

ספר סופר וסיפור כתב:זקן, לא באתי לחדש כלום ולא הבנת מה שכתבתי, כתבתי רק שמדברי תוכ"ד, אני מבין שאלבוים הכותב "ספר זה אינו אלא ספר וכו'", מתכון לספר בית מידות הנדפס שמזכיר שם החרדים, ולא לספר בית מידות שבכתב יד שמזכיר החרדים. שהוא נושא האשכול כאן. ומה מקור הסיפור שהבאת שהאר"י הוא גילה את ר"א אזכרי?
.

בחפזי כל אדם כוזב...
גם אני לא באתי לחדש והבנתי גם הבן את דבריך, אלא שהוספתי שכבר אי"ס כתב חידוש זה של אלבוים במפורש.
המקור כרגע אינו זכור לי. אני מקוה שיהיה אי מי שיעלהו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' אוקטובר 03, 2010 1:24 am

מסתבר שאין חדש תחת השמש. שלח לי ידיד קטע ממאמר 'כתביו של האר"י' שהתפרסם בקרית ספר שנה י"ט. ירושלים תש"ב - תש"ג.
כתביו של האר''י.jpg
כתביו של האר''י.jpg (66.19 KiB) נצפה 3687 פעמים

גלילי

הודעהעל ידי גלילי » א' אוקטובר 03, 2010 1:36 am

וראה עוד בעניין כאן
אגב, הקבצים "קרית ספר" אינם באוצר?!

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » א' אוקטובר 03, 2010 1:43 am

קרית ספר אינו באוצר, ולא בה"ב
אלא רק באוצרות התורה.