מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

'ספר חסידים' הוצאת 'אוצר הפוסקים'

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
חכם באשי

'ספר חסידים' הוצאת 'אוצר הפוסקים'

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' יוני 17, 2015 11:37 am

האם יש סיכוי שייכנס לאוצר 'ספר חסידים' מהדורת 'אוצר הפוסקים'?

ואגב, האם מישהו למד בעיון הראוי את המהדורה הזו ויכול לומר לי אם שווה לרכוש את ארבעת כרכיה? (אין לי כסף מיותר).
תודה רבה.

סמל אישי של המשתמש
צוות האוצר
מנהל האתר

Re: 'ספר חסידים' הוצאת 'אוצר הפוסקים'

הודעהעל ידי צוות האוצר » ד' יוני 17, 2015 11:58 am

אין שום סיכוי.
מתוך בירור שבמקרה נעשה השבוע, הוא לא מכניס את זה לתוכנה של אוצרות התורה/אוצר הפוסקים אז ברור שאנו לא נזכה בזה כעת. (לא מתוך השערה, דיברתי איתו ע"ז)
הוא כמובן הוציא את זה בצורה פרטית והזכויות שייכים לו ולא לאוצר הפוסקים.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' יוני 17, 2015 12:09 pm

תודה רבה.
אך אם המהדיר הוציאו באופן פרטי והוא בעל הזכויות מדוע יש על הספרים חותמת של 'אוצר הפוסקים'? אין כאן איזו הונאה וגניבת דעת?
מקובל לעשות כזה דבר?
(אין לי כל כוונה להתנגח ולקנטר, אני שואל אם זה בסדר מבחינה אתית ואם מקובל הדבר).

ואחרי שאפס הסיכוי לזכות בספר באופן דיגיטלי, אשוב על שאלתי השנייה:
האם מישהו למד בעיון הראוי את המהדורה הזו ויכול לומר לי אם שווה לרכוש את ארבעת כרכיה? (אין לי כסף מיותר).

הא לחמא עניא

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » ה' יוני 18, 2015 5:24 pm

חכם באשי כתב:תודה רבה.
אך אם המהדיר הוציאו באופן פרטי והוא בעל הזכויות מדוע יש על הספרים חותמת של 'אוצר הפוסקים'? אין כאן איזו הונאה וגניבת דעת?
מקובל לעשות כזה דבר?
(אין לי כל כוונה להתנגח ולקנטר, אני שואל אם זה בסדר מבחינה אתית ואם מקובל הדבר).

ואחרי שאפס הסיכוי לזכות בספר באופן דיגיטלי, אשוב על שאלתי השנייה:
האם מישהו למד בעיון הראוי את המהדורה הזו ויכול לומר לי אם שווה לרכוש את ארבעת כרכיה? (אין לי כסף מיותר).

א. כאחד המכיר מקרוב את המחבר וספריו, אסביר שהקשר של אוצר הפוסקים לספר הוא מתן חסות נכבד למחבר שהוא חבר במערכת אוצר הפוסקים.
ב. זכותו של המחבר למנוע הכנסת הספר לאוצר ולשווקו בחנויות, שעי"כ מתרבים הקונים לספרים, שכבר זכו לצאת לאור עולם במהדורות רבות שנחטפו בשמחה בידי אנשים ת"ח שגילו את האור הגדול.
ג. אני מכיר מקרוב את כל ארבעת הכרכים וממליץ באופן אישי על כל קניית הכרכים, כי זה אחד מהדרכים להעשיר את ידיעות התורה ברמות גדולות, בעניני הלכה, אגדה, הסטוריה, בירורי ענינים, ליבון סוגיות, גילויים מרתקים על שורש מנהגי ישראל הקדומים ועוד ועוד כפי אשר תחזינה עיניכם בדפי הספרים.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ה' יוני 18, 2015 5:40 pm

אם אתה מכיר את הרב המהדיר, אולי תוכל לומר לי דבר שלא הצלחתי עדיין כ"כ לדעת מעיון מקופיא במהדורתו: האם הרב המהדיר מכיר את תורת חסידי אשכנז? משתמש ומשווה לחיבורים האחרים שיצאו מבית מדרשו של ר' יהודה החסיד והרוקח תלמידו הגדול?
עיינתי מעט בחנות, על רגל אחת, ולא היה בידי להכריע בעניין.

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ה' יוני 18, 2015 7:15 pm

הא לחמא עניא כתב:אני מכיר מקרוב את כל ארבעת הכרכים וממליץ באופן אישי על כל קניית הכרכים, כי זה אחד מהדרכים להעשיר את ידיעות התורה ברמות גדולות, בעניני הלכה, אגדה, הסטוריה, בירורי ענינים, ליבון סוגיות, גילויים מרתקים על שורש מנהגי ישראל הקדומים ועוד ועוד כפי אשר תחזינה עיניכם בדפי הספרים.

עוד דרך מומלצת היא לעיין בספרי ר' יהודה החסיד והרוקח שהוהדרו ע"י הרב יעקב ישראל סטל. בדרך זו נהג גם המו"ל של ספר חסידים בהוצאת אוצה"פ, ועי"ז (וע"י מקורות נוספים) התעשר בידיעות נכבדות בהלכה, אגדה, הסטוריה, בירורי ענינים, ליבון סוגיות, גילויים מרתקים על שורש מנהגי ישראל הקדומים ועוד ועוד.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' יוני 18, 2015 7:29 pm

לייבעדיג יענקל כתב:
הא לחמא עניא כתב:אני מכיר מקרוב את כל ארבעת הכרכים וממליץ באופן אישי על כל קניית הכרכים, כי זה אחד מהדרכים להעשיר את ידיעות התורה ברמות גדולות, בעניני הלכה, אגדה, הסטוריה, בירורי ענינים, ליבון סוגיות, גילויים מרתקים על שורש מנהגי ישראל הקדומים ועוד ועוד כפי אשר תחזינה עיניכם בדפי הספרים.

עוד דרך מומלצת היא לעיין בספרי ר' יהודה החסיד והרוקח שהוהדרו ע"י הרב יעקב ישראל סטל. ולציין את הדבר, או להעלים אותו??? בדרך זו נהג גם המו"ל של ספר חסידים בהוצאת אוצה"פ, ועי"ז (וע"י מקורות נוספים) התעשר בידיעות נכבדות בהלכה, אגדה, הסטוריה, בירורי ענינים, ליבון סוגיות, גילויים מרתקים על שורש מנהגי ישראל הקדומים ועוד ועוד.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ה' יוני 18, 2015 8:00 pm

מחילה, ר' עתניאל, למה ירמזון דבריך? כתבת אכן באותיות גדולות שאף סומא יכול לקוראן, אך עדיין טענתך סתומה.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' יוני 18, 2015 8:12 pm

חכם באשי כתב:מחילה, ר' עתניאל, למה ירמזון דבריך? כתבת אכן באותיות גדולות שאף סומא יכול לקוראן, אך עדיין טענתך סתומה.

בסה"כ רציתי להבהיר את 'זעקתו' של יענקל שנכתבה בעדינות מדי.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ו' יוני 19, 2015 12:54 am

חבל ששאר ספרי רבי יהודה החסיד עדיין אינם מוכרים כל כך ליושבי ביהמ"ד, כמו ספרו המפורסם ספר חסידים.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » א' יוני 21, 2015 12:27 am

לשאלתי דלעיל,
האם מישהו למד בעיון הראוי את המהדורה הזו ויכול לומר לי אם שווה לרכוש את ארבעת כרכיה?

קיבלתי באישי (מדוע באישי?) שתי תשובות:
הראשונה:
​ספר חסידים מהדורת אוצר הפוסקים (ב' כרכי ס"ח הישן, דפוס בולונייא), מלאי שגיאות, והמעמיקים יראו שהעורך לא בקי במלאכת ההדרה.
ב' הכרכים הנוספים לא העמקתי בהם.

השנייה:
אני עיינתי במהדורה זו ונהניתי מהעבודה, אם כי איננה 'מדעית' ולא מושלמת. כוונתי, שלכאורה הם מבטיחים להביא השוואות בין המהדורות השונות של ס"ח, אך ההשוואה אינה מלאה, כלומר הם הביאו את הפרטים החשובים והמהותיים בעיניהם. אבל מסתבר לי שיש תועלת בעבודתם.
למותר להוסיף שדבריי אמורים כהדיוט חובב, ולא כמומחה וּוָתיק בתחום ס"ח ובית מדרשו.

אנא עבדא

הודעהעל ידי אנא עבדא » א' יוני 21, 2015 2:52 pm

עתניאל בן קנז כתב:
לייבעדיג יענקל כתב:

עוד דרך מומלצת היא לעיין בספרי ר' יהודה החסיד והרוקח שהוהדרו ע"י הרב יעקב ישראל סטל. ולציין את הדבר, או להעלים אותו??? בדרך זו נהג גם המו"ל של ספר חסידים בהוצאת אוצה"פ, ועי"ז (וע"י מקורות נוספים) התעשר בידיעות נכבדות בהלכה, אגדה, הסטוריה, בירורי ענינים, ליבון סוגיות, גילויים מרתקים על שורש מנהגי ישראל הקדומים ועוד ועוד.

סליחה על הבורות, אבל איפה ניתן לעיין בספרים הללו מהדורת הגרי"י סטל?

יעל

הודעהעל ידי יעל » א' יוני 21, 2015 4:09 pm

זה נכון. רק שהביאור המיוחס לו לתורה - יש עליו השגות.

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ד' יוני 24, 2015 6:24 pm

אנא עבדא כתב:סליחה על הבורות, אבל איפה ניתן לעיין בספרים הללו מהדורת הגרי"י סטל?

חלק מהספרים נמצאים באוצר, ועיין ברשימת הפרסומים המצורפת להודעה שבראש אשכול זה:
viewtopic.php?f=7&t=18830&p=182688&hilit=%D7%AA%D7%A9%D7%95%D7%91%D7%95%D7%AA+%D7%94%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%97#p182688

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' יוני 24, 2015 9:24 pm

תגובה נוספת שקיבלתי באישי (מדוע באישי? מדוע לא בפני עם ועדה?):
גם אני לא מתמחה בתחום, וגם לא הגיתי בו "בעיון הראוי", אבל להשערתי לא תמצא בו תועלת של ממש. בעריכה לא ניכרו סימני חקירה ודיוק. וההערות מתארכות בלי חוק על דרך ספרי ליקוט הנפוצים בימינו. בכל מערכותיו לא מביא הרבה משאר כתבי ריה"ח ורוקח אלא מסה"ח עצמו למהדורותיו השונות שהוא כמובן בקי בהם.
בהקדמה הוא מגלה שהרבה מדבריו לא נכתבו בעיון הנדרש אלא נמצאו אצלו בכתובים ונאמרו רק להעיר.
אציין שלולא מגילת ההערות היה נשאר הספר בכרך אחד. יוצא שאתה משלם פי ארבע בשביל המהדורות בלבד, שספק אם נעשו כראוי.
בקיצור החיבור נחמד מאוד, אבל לעבודה בתחום בו אתה מתמחה לא נראה שזה שווה לך שממבטך רבה התבן על הבר.

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ו' יוני 26, 2015 4:39 pm

בהגהות לשם ראיתי שציין לספר "עבודת הגרשוני על ספר חסידים" ממי שנקרא הייזלבק. חיפשתי ולא מצאתי ספר זה לא באוצה"ח ולא בה"ב ולא בגוגל.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ש' יוני 27, 2015 10:21 pm

ר_חיים_הקטן כתב:בהגהות לשם ראיתי שציין לספר "עבודת הגרשוני על ספר חסידים" ממי שנקרא הייזלבק. חיפשתי ולא מצאתי ספר זה לא באוצה"ח ולא בה"ב ולא בגוגל.

ההערות שבקונטרס עבוה"ג מובאות בהגהות ר"ר מרגליות, ראה בסוף הקדמתו לס"ח.

הא לחמא עניא

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » א' יוני 28, 2015 4:54 pm

חכם באשי כתב:תגובה נוספת שקיבלתי באישי (מדוע באישי? מדוע לא בפני עם ועדה?):
גם אני לא מתמחה בתחום, וגם לא הגיתי בו "בעיון הראוי", אבל להשערתי לא תמצא בו תועלת של ממש. בעריכה לא ניכרו סימני חקירה ודיוק. וההערות מתארכות בלי חוק על דרך ספרי ליקוט הנפוצים בימינו. בכל מערכותיו לא מביא הרבה משאר כתבי ריה"ח ורוקח אלא מסה"ח עצמו למהדורותיו השונות שהוא כמובן בקי בהם.
בהקדמה הוא מגלה שהרבה מדבריו לא נכתבו בעיון הנדרש אלא נמצאו אצלו בכתובים ונאמרו רק להעיר.
אציין שלולא מגילת ההערות היה נשאר הספר בכרך אחד. יוצא שאתה משלם פי ארבע בשביל המהדורות בלבד, שספק אם נעשו כראוי.
בקיצור החיבור נחמד מאוד, אבל לעבודה בתחום בו אתה מתמחה לא נראה שזה שווה לך שממבטך רבה התבן על הבר.

לית מאן דפליג שהס"ח היה כל השנים ספר חתום וסתום, והגיע המחבר הזה שליט"א השקיע אונו והונו וקירב זאת לכל החפצים ללמוד בתורתן של ראשונים, ובפרט החיבור "צוואת רבי יהודה החסיד" שעשה עבודה מעולה להביא דברי הפוסקים הנוגעים למעשה בעניני הצוואות, ויעידו ההסכמות החזקות של כב' הרבנים המסכימים.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' יולי 07, 2015 2:17 pm

היום הופיע ב'המבשר' מודעה זו:
חסידים.jpg
חסידים.jpg (160.01 KiB) נצפה 5756 פעמים

אני מאחל הצלחה מרובה למכירות.
אבל מדוע להטעות אנשים ולספר להם, שספר חסידים בכת"י פארמה לא נדפס מעולם בעוד שהוא כבר נדפס ע"י ווייסטנצקי לפני למעלה ממאה שנה?
http://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?12022&
אין זו דרכה של תורה!

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ג' יולי 07, 2015 4:53 pm

ומהו כ"י רומא וטיקן זה שגם אודותיו מספרים לנו שהוא נדפס עתה לראשונה? האין מדובר בכ"י וטיקן 285 שמתוכו פרסם ר"מ הרשלר קטעים חדשים של ספר חסידים? קטעים אלו נדפסו כבר בקובץ גנוזות ח"א המצוי באוצר.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' יולי 07, 2015 4:59 pm

מה גם שכת"י פארמא חזר ונדפס עם פירוש משנת אברהם

תולעת-ספרים

הודעהעל ידי תולעת-ספרים » ג' יולי 07, 2015 5:13 pm

בהקדמת העורך/המחבר לא מתעלם כלל מהדפסת כת"י פארמא, ואף הביא את רוב הערותיו של המהדיר הראשון על הדף, ורק הכותב בעיתון לא ידע מזה, כדרכן של הכותבים...

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ה' יולי 09, 2015 4:52 pm

כתב לי אחד מחכמי הפורום:
שלום רב
בפורום מצא 'תולעת ספרים' (?) את הש"ג האשם בהטעיה כאילו מדובר על חומר חדש שלא נדפס – הכותבים בעיתון. אבל כעת ראיתי בהמבשר את הכריכה של הכרך החדש ושם מפורש 'ספר חסידים כתבי יד'. כמו"כ הרב .... [כאן הופיע ניקו של אחד ממיוחדי הפורום - ח.ב.] כתב לי לגבי הכרכים הראשונים: "הסגנון מטעה כי בכל עמוד כתוב שנויי נוסחאות ומכת"י כשהכונה לפרמא, והמדפדף בספר בטוח שכולל בכל עמוד הוספות חדשות מכת"י, ולמעשה מדובר בהשוואות לפרמא שנדפס מזמן, [ובודאי היה פעם בכת"י, כמו כל ספר...]. והיה יותר ראוי לכתוב מהדורת מק"נ, כשם שהורגל בין הלומדים". כל זה מאוד מאוד מקומם, והתירוץ שבמבוא הוא מזכיר את מהדורת מק"נ ממש לא מספק.
מסיבות אישיות אני לא רוצה להשתתף בימים אלו בפורום, תוכל למצוא את הדרכים להעלות שם את הטענות.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 345 אורחים