האם ידוע מהו ספר התורה העתיק הקיים בעולם?

איתור מקורות נעלמים, מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
ההוא דאמר

Re: האם ידוע מהו ספר התורה העתיק הקיים בעולם?

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ג' ספטמבר 11, 2018 11:19 pm

עובדיה חן כתב:
יואל שילה כתב:בבדיקת המחשב אצלי הס"ת הזה היה נפסל, אין רווח בין המילים 'כי בחזק'.
חבל שצילמו אותו עם פלאש. סת"ם צריך לצלם ללא פלאש, אלא עם תאורה לא חזקה הנזרקת לצד, ובכך הדיו נראה כהה יותר.

הס"ת התימני שמצולם בראש דף זה ממחיש היטב את הפרשיות לפי הרמב"ם - ש'פתוחה' היא שורה רווח בין הפרשה המסתיימת בסוף השורה, והפרשה המתחילה בתחילת השורה, ו'סתומה' היא סיום הפרשה לפני סוף השורה ותחילת הפרשה השניה באמצע השורה.

ס"ת של 800 שנה לא צריך אישור של מחשב.

למה לא?

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ג' ספטמבר 11, 2018 11:25 pm

מסתבר שאז לא כל לבלר זוטר היה תופס קולמוס וכותב אלא היו כותבים אותם ת"ח ,כמו"כ הבעיה שעלית היא ניתנת לויכוח וכן מסתבר שהגיל של הקלף עושה את שלו .
כמו"כ הרבה טוענים שאם היו מעבירים את התפילין שלפני 100 שנה הרוב היה נפסל במחשב וח"ו להוציא לעז.

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ג' ספטמבר 11, 2018 11:47 pm

גם לפי התיארוך המוקדם ביותר - מסכת מנחות עוד יותר מוקדמת מס"ת זה, ושם כתוב שצריך הפסק בין מילה למילה.
יש התפשטות כלשהי של אותיות שסופחות לחות, אולם רואים בבירור שסופר זה לא שמר על המרחקים המבוארים בגמ', שהרי התפשטות כל כך גדולה בין המילים - היתה צריכה בהכרח להביא לנגיעות בין האותיות בכל המילים, וכאן רואים שכל אות מופרדת מחברתה.

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ד' ספטמבר 12, 2018 12:06 am

יש גם תופעה של כיווץ הקלף. קשה מאד להעריך דבר כזה, שכן הנתונים עשויים להשתנות בהתאם לסוג העור, העיבוד והתנאים שבהם שהה הספר מאז עיבודו.
ניסיון לחלץ נתונים מסוימים על הכיווץ, ראה אצל מ' גלצר, 'מלאכת הספר של כתר ארם צובא והשלכותיה', ספונות, ד (יט. תשמ"ט), עמ' 186 ואילך.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' ספטמבר 12, 2018 12:20 am

יואל שילה כתב:בבדיקת המחשב אצלי הס"ת הזה היה נפסל, אין רווח בין המילים 'כי בחזק'.

משום כך המחשב רק 'ממליץ' ומה שמכריע הוא שיקול הדעת של הבודק. כי אכן יש כאן רווח ניכר וברור ביחס לאותיות שהינן צמודות יותר.
אך ראה בשורה הראשונה של הקולפן הזה במלים: 'על כן אני זבח' - בין הנו"ן סופית לאל"ף לא ניכר כל רווח מלבד שהאות סופית יוצרת את ההבדל.
ניכר שהסופר היה מומחה.

לפי הצורה הגרפית של הכתב, אני מפקפק לחלוטין שהכתב הזה יותר מאשר כמה מאות שנים בודדות (אם בכלל - פשוט אינני יודע),
ורחוק מאוד מהתארוך הקדום של 930 שנה.
לו לא הייתי יודע מה זה פחמן 14 הייתי אומר שפחמן 14 התגלה כלא אמין - אם זה התארוך שהוא נתן לספר..

וראה במו"מ כאן בהתפתחות הכתב: viewtopic.php?f=7&t=27893
והכתב הנוכחי אינו עתיק.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' ספטמבר 12, 2018 12:56 am

הספרים המתוארים כאן באשכול, כל אחד הינו ספר אחר?
viewtopic.php?p=425267#p425218
viewtopic.php?p=425267#p425267
viewtopic.php?p=425267#p486062

אבן זועקת

הודעהעל ידי אבן זועקת » ד' ספטמבר 12, 2018 7:39 am

עובדיה חן כתב:מסתבר שאז לא כל לבלר זוטר היה תופס קולמוס וכותב אלא היו כותבים אותם ת"ח
אין להשערה הזו על מה שתסמוך. ההיפך הוא הנכון, יש הרבה ספרים עתיקים שאינם על פי ההלכה.
ככל שהקהילות היו יותר מפורדות כך הם נאלצו להסתפק בס"ת פחות מקצועיים.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ד' ספטמבר 12, 2018 8:48 am

קו ירוק כתב:הספרים המתוארים כאן באשכול, כל אחד הינו ספר אחר?
viewtopic.php?p=425267#p425218
viewtopic.php?p=425267#p425267
viewtopic.php?p=425267#p486062

אני הבאתי את הקישור האחרון מה שדובר לפני זה לא קשור.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ד' ספטמבר 12, 2018 9:01 am

קו ירוק כתב:

משום כך המחשב רק 'ממליץ' ומה שמכריע הוא שיקול הדעת של הבודק. כי אכן יש כאן רווח ניכר וברור ביחס לאותיות שהינן צמודות יותר.
אך ראה בשורה הראשונה של הקולפן הזה במלים: 'על כן אני זבח' - בין הנו"ן סופית לאל"ף לא ניכר כל רווח מלבד שהאות סופית יוצרת את ההבדל.
ניכר שהסופר היה מומחה.

לפי הצורה הגרפית של הכתב, אני מפקפק לחלוטין שהכתב הזה יותר מאשר כמה מאות שנים בודדות (אם בכלל - פשוט אינני יודע),
ורחוק מאוד מהתארוך הקדום של 930 שנה.
לו לא הייתי יודע מה זה פחמן 14 הייתי אומר שפחמן 14 התגלה כלא אמין - אם זה התארוך שהוא נתן לספר..

וראה במו"מ כאן בהתפתחות הכתב: viewtopic.php?f=7&t=27893
והכתב הנוכחי אינו עתיק.

א.למה ששלחת קישור לס"ת קדום, דווקא ראש הלמד עושה דמיון. לעצם העניין כדי לקבוע גיל אתה לא יכול לפני שראית מאות או אלפי ספרי תורה בזמנים אלו ואז לקבוע בוודאות שזה לא 800 שנה, לפי צורה גרפית עם כל הכבוד [ויש כבוד] אתה לא יכול לשלול כל עוד שלא היה בפניך כנ"ל. אני שמעתי מומחה על כתב זה בוודאות כן הגיל הזה. ד"א יש שאמרו שהכתיבה הזאת מיוחסת לאביו של הבית יוסף אבל כנראה שזה לא נכון.

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ד' ספטמבר 12, 2018 9:04 am

עובדיה חן כתב:מסתבר שאז לא כל לבלר זוטר היה תופס קולמוס וכותב אלא היו כותבים אותם ת"ח ,כמו"כ הבעיה שעלית היא ניתנת לויכוח וכן מסתבר שהגיל של הקלף עושה את שלו .

המ"ב (ל"ב ק"ג) הרי זועק בשם הלבוש 'ולא כמו שעושין עכשיו כמה סופרים שמניחין נערים המתלמדין לכתוב תפילין כדי שירגילום בכתב ואח"כ רואה הסופר אם נכתבו כהלכתן בחסירותן ויתירותן וסגי ליה בהכי ואח"כ מניחין אותן בבתים ומוכרין אותם ומחשבין להם הסופרים אותן המעות בשכר הלימוד להנער ומראים להם פני היתר לומר הרי אנו בזה כגומלי חסדים עם הנערים העניים ללמוד להם מלאכת הכתיבה בחנם והיא מלאכת ה' אבל אני אומר יצא שכרם בהפסדם ואדרבה לא טוב המה עושים בעמם כי הנער נער ואין יודע בין ימינו לשמאלו ואין לו שום כונה בעולם רק הם כמתעסקים בכתיבה ליפות הכתב ולא לשום קדושה ושום כונת מצוה בעולם והרי עונש הסופר מרובה מאד שמכשיל את הבריות שמניחין אותן התפילין הפסולין [וכדלעיל בסעיף י"ט] ולא עוד כדי להשביח את מקחו יאמר הסופר לכל אני כתבתים ובכוונה כתבתים וכו' וכל העושין כן בודאי עתידין ליתן את הדין ולקבל עונשין הרבה מאוד ועליהם נאמר ארור עושה מלאכת ה' רמיה ע"כ יזהר כל סופר ויתרחק מזה וטוב לו דלשמן האמור אצל תפילין אין הכונה לשם בעל התפילין כמו גבי גט דצריך לשם האיש והאשה רק לשם קדושת תפילין עי"ש וסיים ע"ז ומן הראוי למי שיש כח בידו למנות כותבי תפילין מהוגנים אנשי אמת שונאי בצע בעלי תורה יראי אלקים וחרדים על דברו בכל עיר כמו שממנים שוחטים ובודקים שלא יאמינו לכל הסופרים שאין כוונתם אלא להרויח ממון ע"י כתיבה ותיקון יפה בעשיית התפילין'.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ד' ספטמבר 12, 2018 9:08 am

יואל שילה כתב:
עובדיה חן כתב:מסתבר שאז לא כל לבלר זוטר היה תופס קולמוס וכותב אלא היו כותבים אותם ת"ח ,כמו"כ הבעיה שעלית היא ניתנת לויכוח וכן מסתבר שהגיל של הקלף עושה את שלו .

המ"ב (ל"ב ק"ג) הרי זועק בשם הלבוש 'ולא כמו שעושין עכשיו כמה סופרים שמניחין נערים המתלמדין לכתוב תפילין כדי שירגילום בכתב ואח"כ רואה הסופר אם נכתבו כהלכתן בחסירותן ויתירותן וסגי ליה בהכי ואח"כ מניחין אותן בבתים ומוכרין אותם ומחשבין להם הסופרים אותן המעות בשכר הלימוד להנער ומראים להם פני היתר לומר הרי אנו בזה כגומלי חסדים עם הנערים העניים ללמוד להם מלאכת הכתיבה בחנם והיא מלאכת ה' אבל אני אומר יצא שכרם בהפסדם ואדרבה לא טוב המה עושים בעמם כי הנער נער ואין יודע בין ימינו לשמאלו ואין לו שום כונה בעולם רק הם כמתעסקים בכתיבה ליפות הכתב ולא לשום קדושה ושום כונת מצוה בעולם והרי עונש הסופר מרובה מאד שמכשיל את הבריות שמניחין אותן התפילין הפסולין [וכדלעיל בסעיף י"ט] ולא עוד כדי להשביח את מקחו יאמר הסופר לכל אני כתבתים ובכוונה כתבתים וכו' וכל העושין כן בודאי עתידין ליתן את הדין ולקבל עונשין הרבה מאוד ועליהם נאמר ארור עושה מלאכת ה' רמיה ע"כ יזהר כל סופר ויתרחק מזה וטוב לו דלשמן האמור אצל תפילין אין הכונה לשם בעל התפילין כמו גבי גט דצריך לשם האיש והאשה רק לשם קדושת תפילין עי"ש וסיים ע"ז ומן הראוי למי שיש כח בידו למנות כותבי תפילין מהוגנים אנשי אמת שונאי בצע בעלי תורה יראי אלקים וחרדים על דברו בכל עיר כמו שממנים שוחטים ובודקים שלא יאמינו לכל הסופרים שאין כוונתם אלא להרויח ממון ע"י כתיבה ותיקון יפה בעשיית התפילין'.

הוא לא דיבר על ס"ת ולא בגיל הזה. בוודאי שכמו בכל דבר בלי ספק היו נסיון ואנשים לא כשרים כמו בכל תחום.

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ד' ספטמבר 12, 2018 9:40 am

הוא תיאר מציאות שבה התפילין נכתבו שלא בכוונת כתיבה, ויתכן שזו מציאות ספציפית בתפילין שנכתבו ע"י נערים כשכר הלימוד.
אולם המנגינה היא שלא בדיוק ניתן לסמוך על הצהרות הסופר שהוא כתב, ולכן כתב שצריכים למנות וספרים יראי שמים.
יתכן שבעבר היו מכשירים לכתחילה מה שאצלנו פוסלים, וזה נובע הן ממיסוד הלכות סת"ם ע"י קסת הסופר והמ"ב, ועוד, שהרי בספרים העתיקים שלפני הב"י אין הנחיות כה מפורטות, וע"י השטיפת מוח של משמרת סת"ם - גם נכנס לתודעה הציבורית שיש להקפיד שהסופרים יעברו הכשרה, ובפרט אימת המחשב על הסופרים [ועדיין יש סופרים גרועים ביותר, ששוגים בשגיאות כלליות בכל הס"ת, ומוציאים לי את הקישקעס בבדיקה שמתארכת על פני שבועיים עד חודש וחצי במקום יומיים שלשה].
ובסך הכל ציינתי שבמחשב שלי זה לא היה עובר...

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' ספטמבר 12, 2018 1:21 pm

עובדיה חן כתב:א.למה ששלחת קישור לס"ת קדום, דווקא ראש הלמד עושה דמיון. לעצם העניין כדי לקבוע גיל אתה לא יכול לפני שראית מאות או אלפי ספרי תורה בזמנים אלו ואז לקבוע בוודאות שזה לא 800 שנה, לפי צורה גרפית עם כל הכבוד [ויש כבוד] אתה לא יכול לשלול כל עוד שלא היה בפניך כנ"ל. אני שמעתי מומחה על כתב זה בוודאות כן הגיל הזה. ד"א יש שאמרו שהכתיבה הזאת מיוחסת לאביו של הבית יוסף אבל כנראה שזה לא נכון.

אם המומחה שעליו אתה מסתמך אומר שזה 800 שנה, וחוקר אחר סבור שזה כתב בן 470 שנה - מאבי הבית יוסף (מניין ההכרות אם כתב ידו של אבי הבית יוסף?), מותר לי לומר (וכך נראה לי) שהוא מאוחר משני התאריכים הנ"ל גם יחד.
גם האות ע"ג הקלף, נראית חדשה ורעננה יחסית, לא מעבר למאות שנים בודדות. אות בגיל כזה שציינת לא משתמרת על הקלף טוב כל כך. וזה ניתן לראות בכל כת"י עתיק על קלף, ויש מאות תצלומים נגישים כאלו.
האם כ"ז נבדק ע"י מומחים בעלי שם?

מרדכי וינטרויב

הודעהעל ידי מרדכי וינטרויב » ה' ספטמבר 13, 2018 8:57 pm

עובדיה חן כתב:לאחרונה נמצא ס"ת עתיק מאוד יש טוענים שזה בן 800 שנה
מצ"ב תמונות

שתי התמונות הראשונות קטנות מאוד. תוכל להעלות תמונות גדולות יותר?
תודה

מרדכי וינטרויב

הודעהעל ידי מרדכי וינטרויב » ה' ספטמבר 13, 2018 9:21 pm

מצ"ב תמונות

כאו נאמר שהספר הוא איטלקי מן המאה ה-16-17.
תודתי לעובדיה חן שהפנה אותי למקור זה.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ה' ספטמבר 13, 2018 11:30 pm

מרדכי וינטרויב כתב:
מצ"ב תמונות

כאו נאמר שהספר הוא איטלקי מן המאה ה-16-17.
תודתי לעובדיה חן שהפנה אותי למקור זה.

יש לקחת בחשבון שבתי מכירות לא תמיד יודעים מה יש להם ביד.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ו' ספטמבר 14, 2018 1:02 am

אבל בהחלט הוא כתב מאוחר שכבר מתפתח לכיוון וועליש דהיום, כגון 'ח' שאיננה מורכבת מאות ו-ז; 'צ' הפוכה במקום לשני צדדים (כמקובל בכתב האשורי האמיתי, שממנו התפתחו ב"י וועליש).

ביקורת תהיה

הודעהעל ידי ביקורת תהיה » ו' ספטמבר 14, 2018 9:56 am

יואל שילה כתב:מסכת מנחות עוד יותר מוקדמת מס"ת זה, ושם כתוב שצריך הפסק בין מילה למילה.

ההלכה 'בֵּין תֵּבָה לְתֵבָה כִּמְלֹא אוֹת קְטַנָּה' נשנת שם בין הדברים שהם לתפארת ולנוי אך לא לעיכוב.
ואמנם הסופרים מלפנים בישראל לא הקפידו על ריוח בין התיבות כל עוד הקִרבה לא גרמה לשתי מלים להיקרא כאחת, אלא הן נקראות בעליל כשתים על אף כתיבתן ברצף אחד, ולאו דוקא אם המלה האחת הסתיימה באחת מאותיות מנצפך.
דוק ותשכח.
נערך לאחרונה על ידי ביקורת תהיה ב ו' ספטמבר 14, 2018 11:45 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ו' ספטמבר 14, 2018 10:00 am

אתה צודק, זו נראית הבנה נכונה.
התוכנה מאפשרת גמישות בהגדרת הביקורת שלה על מילים מחוברות ועל מילה המופרדת לשנים, כך שאין שום ראיה מהתוכנה - כי הגדרותיה אינן של חישובי אות קטנה אלא רק כהגדרת המשתמש.
אולם חושבני שבעין הייתי קורא כמה מהמילים שם כמילה אחת, וזה מן הסתם לעיכובא.
די מסתבר שאותיות םןץףך לא מעלות או מורידות לעניין זה, שהרי הבחינה לא נעשית בתינוק חכם.

ביקורת תהיה

הודעהעל ידי ביקורת תהיה » ו' ספטמבר 14, 2018 12:06 pm

דברי לא הובנו כראוי, אסביר את עצמי:
שתי מלים שבכתיבתן ברצף אחד נוצרת מלה אחרת, לדוגמה: המלים 'בת חנה' שנכתבו 'בתחנה', המרווח ביניהן מעכב; אך אם על אף העדר המרווח ברור בהחלט כי שתי מלים הן, וכל קורא – כחכים כטפיש – יקרא אותן כשתים, המרווח ביניהם הוא רק למצוה ולא לעיכובא.

מרדכי וינטרויב

הודעהעל ידי מרדכי וינטרויב » ב' ספטמבר 17, 2018 6:49 pm

מאמר יפה על ספרי התורה העתיקים בעולם
http://www.asor.org/anetoday/2018/03/Wo ... ah-Scrolls

מרדכי וינטרויב

הודעהעל ידי מרדכי וינטרויב » ש' ספטמבר 29, 2018 11:24 pm

אחד המאפיינים הנפוצים בספרי תורה עתיקים (לפני אלף שנה או מעט פחות) שיש בהם סימני מילוי ליישור השוליים השמאליים של העמוד.
עד עתה לא מצאתי לכך שום התייחסות בספרות הגאונים והראשונים.
אודה מאוד למי שימצא התייחסות למנהג זה.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » א' ספטמבר 30, 2018 6:32 am

מרדכי וינטרויב כתב:שיש בהם סימני מילוי ליישור השוליים השמאליים של העמוד.

מה הכוונה?
[ובכלל - היש בנמצא ס"ת מלפני אלף שנה?!]

מרדכי וינטרויב

הודעהעל ידי מרדכי וינטרויב » א' ספטמבר 30, 2018 1:33 pm

ראה דוגמאות מצורפות (ספר תורה שלם מלפני אלף שנה אין, אבל חלקים קיימים)
סימני מילוי קיימים גם בספר התורה מבולוניה
T-S Misc. 27.1.6a.jpg
T-S Misc. 27.1.6a.jpg (2.04 MiB) נצפה 565 פעמים

oxford ms heb. a 1.2.jpg
oxford ms heb. a 1.2.jpg (2.98 MiB) נצפה 565 פעמים

מרדכי וינטרויב

הודעהעל ידי מרדכי וינטרויב » ג' אוקטובר 02, 2018 7:20 pm

גם בספר התורה מבולוניה יש סימני מילוי
bologna 2 deut 22-23.jpg
bologna 2 deut 22-23.jpg (96.32 KiB) נצפה 524 פעמים

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' אוקטובר 02, 2018 7:45 pm

מרדכי וינטרויב כתב:ראה דוגמאות מצורפות (ספר תורה שלם מלפני אלף שנה אין, אבל חלקים קיימים)
סימני מילוי קיימים גם בספר התורה מבולוניה

יש"כ, כעת הבנתי (הכוונה לנקודות שבסיום השורות. אכן?!).
ואכן צ"ע בזה, כי לכאו' הרי הס"ת צ"ל בהדר הכי גדול, וכמש"נ "זה א"לי ואנוהו" (שבת קלג, ב).
ומהרמב"ם הל' ס"ת פ"ז ה"ה וה"ו משמע לכאו' שיניח פנוי - ולא שימלאנו בנקודות. וצ"ת.
נערך לאחרונה על ידי לבי במערב ב ד' אוקטובר 03, 2018 2:40 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' אוקטובר 03, 2018 1:31 am

ייש"כ ל"מרדכי וינטרויב".

מרדכי וינטרויב

הודעהעל ידי מרדכי וינטרויב » ד' אוקטובר 03, 2018 11:04 am

לבי במערב כתב:(הכוונה לנקודות שבסיום השורות. אכן?!)

אכן

מרדכי וינטרויב

הודעהעל ידי מרדכי וינטרויב » ה' אוקטובר 04, 2018 1:02 pm

ספר תורה מן המאה התשיעית לערך (כך על פי קולט סיראט) שגם בו קיימים סימני מילוי.
t-s ns 1.5.jpg
t-s ns 1.5.jpg (2.02 MiB) נצפה 426 פעמים

מרדכי וינטרויב

הודעהעל ידי מרדכי וינטרויב » א' אוקטובר 14, 2018 10:21 pm

קטע המתוארך לפי קולט סיראט לסביבות שנת 700 שאף בו ניתן לראות סימן מילוי (בעמודה הימנית)
קבצים מצורפים
t-s ns 4.3.jpg
t-s ns 4.3.jpg (1.84 MiB) נצפה 255 פעמים

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: מיללער ו־ 42 אורחים