מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

'ספר המדות' למגיד מדובנא [על האיש ועל ספרו]

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
פלגינן

'ספר המדות' למגיד מדובנא [על האיש ועל ספרו]

הודעהעל ידי פלגינן » ב' אפריל 04, 2016 10:10 pm

ניסיתי להתחקות אחר מאמר וכדו' שמנתח בשיטתיות את דמותו של המגיד מדובנא – לא את דמותו המוכרת לנו כמושל משלים וכיצרן של חומר נחמד להשתקת ילדים בביה"כ [ח"ו] אלא את דמותו הבאה לידי ביטוי ב'ספר המדות' שלו, שמשום מה לא כ"כ מוכר בציבור.
הספר הוא עמוק, מורכב ומצריך ריכוז ועיון רב. ואם נשווה אותו לספרי המוסר של החפץ חיים למשל [אני סתם תוקע דוגמא], הרי שאם ספרי החפץ חיים מלאים במוסרים שגם שנכתבו בלוגיקה, אבל לוגיקה פשוטה וקליטה, אזי ספר המדות הוא הרבה יותר מסובך ופילוסופי. אולי אני טועה, אך כך התרשמתי מלימוד כמה וכמה מפרקי הספר.
ראיתי את שטיינמן במבוא ל'כתבי המגיד מדובנה', את פעסיס ב'עיר דובנא ורבניה', את ספר הקהילה של דובנא, ואפילו... סיפור נאה של ש"י עגנון על כחו הגדול של רבי יעקב בהלכה, כשהצליח להתיר עגונה במקום שרבנים אחרים כשלו וזאת כשהוא נעזר לצורך הסברה לרבנים במשלים עג"ב משלים לכל טיעון הלכתי!
במקורות אלו כמו בעוד כמה עלונים ומנשרים, לא מצאתי ביטוי מספק לחלק הזה. המשכילים שבהם נהנים להציגו כמשכיל, ומנגד כתבו עליו גם באופן הגיוגרפי וסופרלטיבי [ולא שאני שולל זאת חלילה] אבל אלו ואלו לא השכילו לנתח כראוי את שיטתו במוסריו ובעיקר במה שציינתי לעיל.
אודה למי שיפנה למקור שיספק אותי.

נטיעות

Re: 'ספר המדות' למגיד מדובנא [על האיש ועל ספרו]

הודעהעל ידי נטיעות » ב' אפריל 04, 2016 10:54 pm

מצאצאי המגיד, ר' יעקב ליצמן.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' אפריל 06, 2016 12:56 am

ניתוח על סגנונו של המגיד מסתמא תמצא בס' היפה הדרשה בישראל של ר"ש גליקסברג.
שמעתי בעבר, ואיני יודע מקור השמועה ומהימנותה, בנוגע לספרי המגיד מדובנא שיצאו רובם או כולם ע"י ר"א פלאהם, שהחלוקה בין תורתו של המגיד לבין רעיונותיו של ר"א פלאהם אינה ברורה, ואם כך לגבי התוכן מי יודע לגבי הסגנון.

דוב גרין

הודעהעל ידי דוב גרין » ד' אפריל 06, 2016 7:09 am

הוא כותב כן מפורש בהקדמתו:
אך בעברי על שערי המחברת הזאת. ראיתי כי איננה ערוכה בכל. כי הלשון לא כמשפט אל המדבר צחות. כי הצדיק נ"ע לא לקח לו מועד ע"ז ולא כוון רק להעלות הדברים על הכתב. וכאשר פלטה הקולמס. פעם מלות יתרות. ופעם קיצר מאד. וראיתי כי ההכרח אתי להניף ידי גם על המחברת הזאת להעתיקה העתקה טהורה בשפה ברורה . עד כי בכמה מקומות היה ההכרה אתי להוסיף רעיונות להמתיק דבריו העתיקי׳ והעמוקים

עיין שם אריכות התנצלותו (התמוהים במקצת)

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ד' אפריל 06, 2016 8:19 am

יעויין בהקדמת בן המחבר לאהל יעקב שעריכת רא"ד פלאהם היתה מדעתו ומרצונו: "הוא כתב על הספר כאשר מלאתי לו בפי ובשפתי בע"ה, כי מכתבי מר אבי ז"ל הם כתובים בתכלית הקיצור ככותב רק למזכרת לעצמו".
דברים שהם חידושי עצמו בלבד (גם כשהם כתוספת והמשך לחידושי המגיד) כתב הראד"פ בהערות "יריעות האהל" למטה.
[בספר המדות כלל בהערותיו "שיורי המדות" גם את חידושי המגיד ולא הביאן למעלה משום שאופיו של הספר הוא ספר מוסר ולא ספר דרוש].

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ד' אפריל 06, 2016 3:15 pm

איש_ספר כתב:ניתוח על סגנונו של המגיד מסתמא תמצא בס' היפה הדרשה בישראל של ר"ש גליקסברג.
שמעתי בעבר, ואיני יודע מקור השמועה ומהימנותה, בנוגע לספרי המגיד מדובנא שיצאו רובם או כולם ע"י ר"א פלאהם, שהחלוקה בין תורתו של המגיד לבין רעיונותיו של ר"א פלאהם אינה ברורה, ואם כך לגבי התוכן מי יודע לגבי הסגנון.

אין לי גישה ומשמו של הספר אני מבין שעוסק רק בפן הדרשתי של המגיד ולא בחלק הנזכר.
ובינתיים, אשמח לשמוע האם יש מי שעסק בספר ועמד על דרכו בקודש.

צביב

הודעהעל ידי צביב » ד' אפריל 13, 2016 5:35 pm

נדמה לי כמו דרכו של תלמידו בדרוש
רבי שלמה קלוגר

יניק וחכים

הודעהעל ידי יניק וחכים » א' אפריל 17, 2016 2:18 pm

מיהו ספר המדות המוזכר בהקדמת החיי אדם?
זה לא של אריסטו ולא ווייזל ולא המגיד מדובנא.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 257 אורחים