מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כניסת נשים מעוברות לבית הקברות

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
מבקש חכמה

כניסת נשים מעוברות לבית הקברות

הודעהעל ידי מבקש חכמה » ד' נובמבר 03, 2010 12:41 pm

שמועה ידועה היא שאין לנשים מעוברות להיכנס לבית הקברות. ולא נמצא לה טעם ידוע.
שהרי אם בחשש טומאה עסקינן, אין זה קשור דווקא למעוברת והוא הדין גם לגבר שיש לו טומאה.
ואם בחשש שאישה תיכנס בכלל לבית הקבות וכאזהרת הגר"א באיגרתו, שוב אין זה עניין למעוברת.

אתמול התגלגל לידי ספר נשמת ישראל (חלק ב שהוא גם מצוי באוצר) וראיתי בסימן ל"ו שמביא מנהג זה ומביא מספר טעמים לעניין, חלק מהם חידושים מקוריים שלו.

אשמח לשמוע פרטים נוספים, מתי התחיל מנהג זה ועוד.

חכם באשי

Re: כניסת נשים מעוברות לבית הקברות

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' נובמבר 03, 2010 1:09 pm

כדומני שבספר שמירת הגוף והנפש (לרנר), תמצא מעט ממבוקשך.

גלילי

הודעהעל ידי גלילי » ד' נובמבר 03, 2010 4:11 pm

האם מדובר שם גם על כניסת אשת כהן, לגבי טומאה?

מר בר רב אשי

הודעהעל ידי מר בר רב אשי » ד' נובמבר 03, 2010 8:28 pm

אין לי גישה לספר מעבר יבק, אבל שמעתי ששם מובא העניין שבכלל מה לנשים בבית הקברות.

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ד' נובמבר 03, 2010 9:04 pm

מר בר רב אשי כתב:אין לי גישה לספר מעבר יבק, אבל שמעתי ששם מובא העניין שבכלל מה לנשים בבית הקברות.

ומה לגברים בבית הקברות?!

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' נובמבר 03, 2010 10:04 pm

לדעת האריז"ל, יש לנשים להמעיט מללכת לבית החיים, ובמיוחד כשאינן טהורות, כי ה'חיצונים' נדבקים אליהם (אין לי מובן בזה, אך כן הוא אמר, לזכרוני).
בענין גברים בבית החיים, מעניין, שלזכרוני הגאון באגרתו המפורסמת הוא כותב, שאף גברים לא יכנסו לבית החיים.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' נובמבר 03, 2010 10:07 pm

גלילי כתב:האם מדובר שם גם על כניסת אשת כהן, לגבי טומאה?

זה לא לכ"ע, שמא הולד זכר??

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » ד' נובמבר 03, 2010 10:14 pm

לעניין אשה נדה, הדברים הובאו בפתחי תשובה יו"ד סי' קצ"ה סקי"ט, ושנאם הערוה"ש שם. ומ"מ יש כמה הלכות בש"ס ופוסקים שמבואר בהן בפשיטות שנשים היו נכנסות בשופי לבית הקברות, ואף במעוברת הוא כן, שדנו בה הראשונים והאחרונים לעניין כניסת אשת כהן לאוהל המת (והוא ק"ו). וגבי גברים, הלא ידועים דברי הרמב"ם ש"לא יפנה אדם לבקר הקברות", ומה שדחק בזה הרדב"ז, וכו'.
אבל כל זה אינו עניין לשאלת פותח האשכול, כי מנהג שאשה מעוברת לא תיכנס לבית הקברות, ודאי אינו עניין להלכה הנגלית.

נ.ב. יאיר, לכו"ע מותר, משום שטומאה בלועה אינה מטמאה; ואת"ל שקרובה לילד, עדיין הוא ס"ס כמו שכתב הרוקח, שמא תלד נקבה או שמא תלד נפל (אף שהפמ"ג בסי' שמ"ג הקשה על זה קושיה קשה כברזל, נלע"ד דהסוברים הך קרובה לילד מיירי שמ"מ אין זה ודאי שתלד שם, ושפיר הוי ס"ס).

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' נובמבר 03, 2010 10:17 pm

תודה תוכ"ד!

מי יכול להזכיר לי היכן הגמ' המזהירה שלא ילך לקראת נשים היוצאות מבית הקברות?

בן פקועה

הודעהעל ידי בן פקועה » ד' נובמבר 03, 2010 10:21 pm

תוך כדי דיבור כתב:גבי גברים, הלא ידועים דברי הרמב"ם ש"לא יפנה אדם לבקר הקברות", ומה שדחק בזה הרדב"ז, וכו'.

בשו"ת שבט הלוי ח"ז ישנה תשובה מעניינת בענין דברי הרמב"ם הללו ובגנות השתתת היהדות על ביקורי בית הקברות.
לענין כניסת נשים, ידועים דברי הגר"א באגרתו: "ותשמור שלא תלך לבית הקברות כלל וכלל, כי שם מתדבקים הקליפות מאד, וכל שכן בנשים וכל הצרות והעוונות באים מזה". ועי' עוד כאן: http://upload.kipa.co.il/media-upload/k ... ch6951.PDF.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' נובמבר 03, 2010 10:23 pm

חכם באשי כתב:לדעת האריז"ל, יש לנשים להמעיט מללכת לבית החיים, ובמיוחד כשאינן טהורות, כי ה'חיצונים' נדבקים אליהם (אין לי מובן בזה, אך כן הוא אמר, לזכרוני).
בענין גברים בבית החיים, מעניין, שלזכרוני הגאון באגרתו המפורסמת הוא כותב, שאף גברים לא יכנסו לבית החיים.

בן פקועה כתב:
תוך כדי דיבור כתב:גבי גברים, הלא ידועים דברי הרמב"ם ש"לא יפנה אדם לבקר הקברות", ומה שדחק בזה הרדב"ז, וכו'.

בשו"ת שבט הלוי ח"ז ישנה תשובה מעניינת בענין דברי הרמב"ם הללו ובגנות השתתת היהדות על ביקורי בית הקברות.
לענין כניסת נשים, ידועים דברי הגר"א באגרתו: "ותשמור שלא תלך לבית הקברות כלל וכלל, כי שם מתדבקים הקליפות מאד, וכל שכן בנשים וכל הצרות והעוונות באים מזה". ועי' עוד כאן: http://www.kipa.co.il/kolech/show.asp?id=31514.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' נובמבר 03, 2010 10:23 pm

יאיר,
ברכות דף נא עמוד א: ואל תעמוד לפני הנשים בשעה שחוזרות מן המת, מפני שאני מרקד ובא לפניהן וחרבי בידי ויש לי רשות לחבל.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' נובמבר 03, 2010 10:24 pm

תודה!

אכן חפשתי בברכות אך לא מצאתי לפי המילים שחפשתי.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 345 אורחים