מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

לצעקת המחברים "גנוב הוא מאתי!"

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
אשרי יושבי ביתך

Re: לצעקת המחברים "גנוב הוא מאתי!"

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ג' מאי 05, 2020 3:43 pm

כעין המדובר באשכול, הייתי פעם אצל מרן הגר"ד לנדו שליט"א והצעתי לפניו חידוש מסוים. ואמר מה שאמר.
לאחר כשבוע מצאתי ראיה לנידון, ושבתי למעונו והצעתי לפניו מתחילה את הנידון, וכיון שלא הכירני החל לומר "כבר שאלו אותי בספק זה, כולם היום שואלים אותו דבר, כולם לוקחים אחד מהשני, רואים בספר אחד - ומעבירים אותו הלאה. היום כולם מחפשים מה לשאול". וכך התאונן דקה ארוכה על תופעה זו.
ולאחר שהבהרתי לו שאנוכי השואל הקודם בעצמו, התנצל וביקש את סליחתי (כמובן פשיטא שלא היה לו לזכור שואל אנונימי שנקלע באקראי למעונו, ושב לאחר שבוע ימים).
ואנוכי - דעת תורה - שמעתי!

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ג' מאי 05, 2020 5:53 pm

אשרי יושבי ביתך כתב:הצעתי לפניו חידוש מסוים
יותר חשוב; מה היה הנידון ומה הראיה שהבאת.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' מאי 06, 2020 4:18 pm

שמואל דוד כתב:במנחת יהודה (אפשטיין) שבת מו. כתב שבשו״ת עמודי אור כתב חידושו שלא בשמו ע״ש.

יש ע"ז מאמר שלם של פרופ' שרגא אברמסון. מי שמעניין אותו ימצא.

חד ברנש

מפרסמין את הגנבים?

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' ספטמבר 08, 2020 4:21 pm

האם מותר לפרסם גנבים ספרותיים? במיוחד כשאין הדברים לא נודעו בכלל [להוציא למשל, את אלו שיש עליהם קלא דלא פסיק (כמו התו'...), שיש בכך פחות חשש כמסתבר].
והשאלה מתעצמת, אם נכדיו וניניו של הגנב מצויים בין החיים ועלולים להתבייש במעשה סבם.

דרופתקי דאורייתא

Re: מפרסמין את הגנבים?

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ג' ספטמבר 08, 2020 4:40 pm

כבר נידון בפורום כמה וכמה פעמים.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' ספטמבר 08, 2020 4:49 pm

א. לפעמים החשוד בגנבה הוא ת"ח, ואז יש לדון:
1. מצד בזיון ת"ח.
2. חובה לדונו לכף זכות אפי' באופן רחוק. [כגון ששכח שראה זאת בספר. או שחידש זאת גם מדעתו, וכשמצא זאת בספר בחר לכתוב את החידוש בסגנון המוכן לפניו].
3. מאידך, אם מדובר בת"ח יש לפעמים תועלת בפירסום, כדי שיוברר משקלו כבר סמכא, הן מצד כוחו בתורה והן מצד הנהגתו.

ב. יש דוגמאות במשך הדורות על גדולים שהתלוננו בספריהם ש'גנבו' מהם דברים, אך יש לחלק בין הבע"ד עצמו למתעבר על ריב לא לו.

ג. יש להסתפק אם המפרסם גורם בזה נח"ר למחבר כשמשיב לו מה שנגזל ממנו, שמעתה כשיאמרו את החידוש בשמו יהיו שפתותיו דובבות. [אך כמדומני שיש שכתבו שאעפ"כ שפתותיו דובבות, ודרשו ע"ז הנה שפתי לא אכלא ה' אתה ידעת].

---
שוב נזכרתי שנכב"ב, וכפי שהעירו. ומ"מ משנה לז"מ.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ג' ספטמבר 08, 2020 5:03 pm

יש על זה תשובה מפורשת בחתם סופר-
viewtopic.php?f=7&t=29918&p=312158&hilit=%D7%A7%D7%95%D7%A0%D7%A1%D7%98#p312158
וכי מה לו למחבר הזה לפגוע באנשים האלו, ולהלבין פניהם ברבים בדפוס באופן שלא יוכל להשיב עוד לעולם, והם לא חטא[ו] בה'. כמה ספרי מינים נדפסו על ה' ועל תורתו, כמה רשעים אפיקורסים איכא בעולם, מי פגע בהם, מי נגע בהם. וזה מחמת קנאה טרח ויגע למצא עונם של אלו, ולגלות קלונם, ולהראות לרבים שאין זה קונסט, כי יכול לעשות ע"י ציורי דפים. ומה לנו בכך מ"מ היה לנו לישועה במקצת, ואם לא גמרו מעשיהם בטוב ונתעצלו במעשיהם, גם גנבו מספר פלוני ופלוני מה לו ולהם, מה איכפת ליה להמדפיס הזה בזה, לא האמנתי שיש כיוצא בזה בעדת ה'.

הרבה פעמים כשהתחשק לי להעלות כאן גילויים מרעישים ממש, נזכרתי בדבריו הקדושים, ונחתי מזעפי.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ג' ספטמבר 08, 2020 5:20 pm

לענין כתב:יש על זה תשובה מפורשת בחתם סופר-
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... 98#p312158
וכי מה לו למחבר הזה לפגוע באנשים האלו, ולהלבין פניהם ברבים בדפוס באופן שלא יוכל להשיב עוד לעולם, והם לא חטא[ו] בה'. כמה ספרי מינים נדפסו על ה' ועל תורתו, כמה רשעים אפיקורסים איכא בעולם, מי פגע בהם, מי נגע בהם. וזה מחמת קנאה טרח ויגע למצא עונם של אלו, ולגלות קלונם, ולהראות לרבים שאין זה קונסט, כי יכול לעשות ע"י ציורי דפים. ומה לנו בכך מ"מ היה לנו לישועה במקצת, ואם לא גמרו מעשיהם בטוב ונתעצלו במעשיהם, גם גנבו מספר פלוני ופלוני מה לו ולהם, מה איכפת ליה להמדפיס הזה בזה, לא האמנתי שיש כיוצא בזה בעדת ה'.

הרבה פעמים כשהתחשק לי להעלות כאן גילויים מרעישים ממש, נזכרתי בדבריו הקדושים, ונחתי מזעפי.

באשכול שציינת אליו חילקו כהוגן בין ציוני מ"מ לחידושי תורה, ויש להוסיף ולהעיר שכשמדובר בחדו"ת ודאי ראוי לגלות את מקורם הראשון אף כשהמחבר השני לא קבלם בדרך גזילה וגניבה.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' ספטמבר 08, 2020 7:21 pm

שמא אכן הגיעה העת ללקט ולאחד את כל מגוון האשכולות הדנים בנושא, למען ישוטטו רבים ותרבה הדעת.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' ספטמבר 08, 2020 8:16 pm

לא הבנתי בדיוק את דברי החת"ס,
מה זה: "ולהראות לרבים שאין זה קונסט, כי יכול לעשות ע"י ציורי דפים".

ויש הבדל מהותי בין המקרה שהחת"ס מדבר עליו לשאלתי:
במקרה של החת"ס - הספר עם הציונים נדפס בתחילה על שם מחברו ורק אח"כ מישהו העתיק ממנו את הכל. כאן סוף סוף, מלאכת המחבר המקורי נקראה על שמו, ואם יבוא אי מי לברר, יש בידו לגלות את המחבר הראשון.
אבל מה נעשה במלאכה שנקראה מלכתחילה שלא כדין על שם גונבה? ורק על שמו?

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ג' ספטמבר 08, 2020 8:28 pm

לאחרונה נקלעתי לספר שחיברו לאחרונה אברך ת"ח דפקיע שמיה שיש לו יד בד' חלקי שו"ע וחיבר ספרים רבים, ובספר שראיתי היא מצטט כמעט ברובו אותו לשון ממש של ספר אחר (גם הוא ממחבר בן זמננו) שנפוץ כבר למעלה מעשרים שנים בהיכלי תורה.
גנב ושוטה, וכמובן שלא אגלה שמו (אף באישי).

לענין

הודעהעל ידי לענין » ג' ספטמבר 08, 2020 8:32 pm

גם אני ראיתי כאלה בעיני ממש.
וכיצד ראיתי? פשוט תוך כדי שעשיתי חיפוש באוצר החכמה, כמה וכמה פעמים נתקבלו תוצאות זהות בספרים שונים, וכאשר פתחתי את שני הספרים גיליתי שהן הן הדברים [לפעמים אפילו לא טרחו לשנות את הלשון].
גם ראיתי למחברים שונים שהעתיקו בספריהם עצמם מספר לספר, בלי לשים לב שצריך לשנות את 'וכמשנ"ת לעיל'...

אני מניח שהמעתיקים הנ"ל אינם מורגלים בתוכנת אוצר החכמה. מי שמכיר ויודע שאפשר לעבור על ספרי חדושיו וברגע כמימריה למצוא אותם ברחבי האוצר, יחשוב על זה פעמים.

בשבוע האחרון שמעתי חידוש תמוה ביותר בשם ראש ישיבה חשוב מפוניבז', חפשתיו באוצר ומצאתיו בספר של ראש ישיבה אחר - מירושלים. הדברים חזרו למשפחתו של הראשון שהעידה כי שמעה ממנו חידוש זה כבר לפני כחמש עשרה שנה [כאשר ספרו של השני יצא זה עתה].

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' ספטמבר 08, 2020 8:46 pm

חיפשתי פעם איזה נושא וראיתי איזה מאמר בקובץ תורני הרשום על שם תלמיד בישיבה פלונית בשם פלוני - כמובן ב'אוצר החכמה'.

שוב חיפשתי עוד ומצאתי את המאמר בשינויים קלים ממש בקובץ אחר על שם תלמיד אחר.

שאלתי מישהו שהיה אמור להכיר את שני התלמידים הנ"ל, מי מתוך שניהם באמת כתב את המאמר?

השיב לי שלפי היכרותו עמהם זה לא הוא ולא הוא...
נערך לאחרונה על ידי דרומי ב ג' ספטמבר 08, 2020 8:54 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ג' ספטמבר 08, 2020 8:53 pm

ואני ראיתי זה עתה חדושים שנדפסו בקובץ תורני מסויים על שם רבי אלחנן וסרמן, ובקובץ תורני אחר פורסמו על שם המקדש דוד!

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ג' ספטמבר 08, 2020 8:57 pm

לענין כתב:ואני ראיתי זה עתה חדושים שנדפסו בקובץ תורני מסויים על שם רבי אלחנן וסרמן, ובקובץ תורני אחר פורסמו על שם המקדש דוד!

זה כנראה כי דברי שניהם נדפסו יחד בספר אחד (קובץ ענינים).

לענין

הודעהעל ידי לענין » ג' ספטמבר 08, 2020 9:13 pm

לא ולא. מדובר במחברת שיעורים שכתב תלמיד, ופורסמה לפני לא הרבה שנים.

היתה לי קושיא, חיפשתי באוצר, וממש התלהבתי, גיליתי ששואל אותה רבי אלחנן, אחר כך גברה התלהבותי לגלות שגם המקדש דוד שואל אותה... ובאותו הלשון בדיוק... וגם התשובה זהה... וגם החידושים על הדף הקודם ועל הדף הבא...

אני ממתין לראות את החדושים מתפרסמים בשלישית...

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ג' ספטמבר 08, 2020 9:24 pm

יש על זה היתר מאה רבנים, כך נוהג להליץ הגריח"ס שליט"א.

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ג' ספטמבר 08, 2020 9:39 pm

רע-בנים, כמובן.

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ג' ספטמבר 08, 2020 9:47 pm

טוב עשה הג"מ משה שלמיוק שליט"א בהקדמתו ל'אוצרות חת"ס' שציטט הקדמת הרבי ר' יהונתן ז"ל בענין זה.

אבא יודן

הודעהעל ידי אבא יודן » ג' ספטמבר 08, 2020 9:52 pm

ציינתי כאן דברי רבי יעייקב.
ועיין עוד שם שאלה זהה לשאלת פותח אשכול דנן, ונשארה תלויה. וע"ז נאמר הכל תלוי במזל וכו'.

סליחות

הודעהעל ידי סליחות » ג' ספטמבר 08, 2020 10:10 pm

מבלי להמעיט מהגנות שבגניבות ספרותיות, יחד עם זאת צריך לזכור שלא כל רעיון שמוצאים אותו בשני מקומות שונים, בהכרח מדובר בגניבה ספרותית; לעתים מדובר בשניים או שלשה שכתבו את אותו רעיון מדילם; כך שצריך להיזהר מאוד מלחשוד בכשרים ולקבוע שמדובר בגניבה ספרותית בגלל רעיון דומה אחד שמוצאים באוצר. ומפורסמת הקדמת בעל האור החיים.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ג' ספטמבר 08, 2020 10:28 pm

ומה יעשה מי שבאמת זכה לכוון לדברי גדולים שקדמוהו?

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ג' ספטמבר 08, 2020 10:34 pm

המדובר כאן בגניבה בלי קנין שינוי...

ובדרך אגב - ראה בצוואת הדברי ישראל ממודז'יץ [לא ראיתיו נדפס - מוקלד - בשום מקום. בדברי ישראל החדש הדפיסו צילום הכת"י מהצוואה הנוגע לכתביו בסוף הכריכה, וכדאי לעיין שם על אף קושי הפיענוח] שכתב שאם ימצאו בכתביו דברים שכיון בהם לאלו שקדמוהו ישמיטוהו מן הדפוס. אבל כמובן זה יוצא דופן, והספרייה היהודית מלא בהשוואות ו'שו"ר' וכדו'.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ג' ספטמבר 08, 2020 10:45 pm

גל של אגוזים כתב:המדובר כאן בגניבה בלי קנין שינוי...

ובדרך אגב - ראה בצוואת הדברי ישראל ממודז'יץ [לא ראיתיו נדפס - מוקלד - בשום מקום. בדברי ישראל החדש הדפיסו צילום הכת"י מהצוואה הנוגע לכתביו בסוף הכריכה, וכדאי לעיין שם על אף קושי הפיענוח] שכתב שאם ימצאו בכתביו דברים שכיון בהם לאלו שקדמוהו ישמיטוהו מן הדפוס. אבל כמובן זה יוצא דופן, והספרייה היהודית מלא בהשוואות ו'שו"ר' וכדו'.

ומכאן עצה לגנבים... להעתיק דברים בשינוי לשון, ולהוסיף 'שו"ר' [או לא להוסיף]...

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' ספטמבר 08, 2020 10:47 pm

אגב תוכנות החיפוש, אני רגיל יותר בפרויקט השו"ת ביום-יום מאשר באוצר החכמה,
ועם זאת, גם שם אני מגלה לעיתים קרובות מתוך מאגר המאמרים שם,
מאמר אחד מאותו מחבר ככתבו וכלשונו בשנים או שלשה קבצים כמעט בו זמנית!!

בהקשר לזה יש כמובן להצר גם על חוסר העירנות של מנהלי הפרויקט, מדובר הרי רק באלפי מאמרים נבחרים מתוך רבבות הקבצים השונים,
למה לא לנפות קצת יותר?

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ג' ספטמבר 08, 2020 10:48 pm

נוטר הכרמים כתב:אגב תוכנות החיפוש, אני רגיל יותר בפרויקט השו"ת ביום-יום מאשר באוצר החכמה,
ועם זאת, גם שם אני מגלה לעיתים קרובות מתוך מאגר המאמרים שם,
מאמר אחד מאותו מחבר ככתבו וכלשונו בשנים או שלשה קבצים כמעט בו זמנית!!

רבים נוהגים כן, כדי שיפוצו מעיינותיהם חוצה...

לענין

הודעהעל ידי לענין » ג' ספטמבר 08, 2020 10:53 pm

הגדיל לעשות מהדיר ידוע, שפרסם מאמר בתקופה האחרונה, באחד הקבצים התורניים החשובים (מהשורה הראשונה),
כאשר זהו הפרסום השביעי של המאמר!!!
ככתבו וכלשונו, ללא שום הגהה או תוספת או חידוש.
היה מתבקש שדרישת סף של המערכת תהיה שלא לקבל מאמרים כאלו.
הסתפקתי אם לשלוח מחאה למערכת או לרחם עליו.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' ספטמבר 08, 2020 11:19 pm

לענין כתב:הגדיל לעשות מהדיר ידוע, שפרסם מאמר בתקופה האחרונה, באחד הקבצים התורניים החשובים (מהשורה הראשונה),

זה כבר הגונב מעצמו (דברי תורה) ומאחרים (את דעתם).

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' ספטמבר 08, 2020 11:20 pm

גל של אגוזים כתב:טוב עשה הג"מ משה שלמיוק שליט"א בהקדמתו ל'אוצרות חת"ס' שציטט הקדמת הרבי ר' יהונתן ז"ל בענין זה.

מי יכול להעלות את הדברים לכאן?

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ג' ספטמבר 08, 2020 11:26 pm

אנו תח"י לע"ע וה'אוצרות' לא נמצא ב'אוצר'. אולי מישהו זוכר מאיזה מספרי הרבי ר' יהונתן ז"ל?

לנושא האשכול - שמעתי שפע"א בשיעור אמר הגרמ"ד הלוי סאלאווייציק שליט"א שראה חידוש נפלא בס' קרן אורה ואח"כ נפל ברעיונו [בלשונו: עס איז מיר איינגעפאלן] אותו דבר... איני יודע אם זה אמת או בדיחה אבל זה טוב!

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' ספטמבר 08, 2020 11:42 pm

'אוצרות חת"ס' על ספר בראשית מצויים (א, ב) באוצר הטוב, אלא שלפו"ר ל"מ זה בהקדמה שם.

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ג' ספטמבר 08, 2020 11:48 pm

אכן טעיתי בחושבי שאינם נמצאים ב'אוצר' והננו שמח על זה כמוצא שלל רב. ייש"כ.
ח"ג וח"ד שיצאו לפני שנתיים עדיין לא ב'אוצר' ומן הסתם ראיתיו בהקדמה לח"ג ומסתמא כתבו מפני שנכווה ע"י שגזלו דבריו בהערותיו (הנפלאים מאד) מח"א וח"ב. ואם גם שם לא נמצא אז זה בהקמתו לחת"ס תקצ"ה שהדפיס מחדש לפני שנה בערך.

ולהעיר שאזהרתו החמורה עשתה פרי כאשר בדרשות חת"ס שי"ל מחדש ברוב פאר ע"י מכון ח"ס ציינו לכל הערה או השוואה שלקחו ממנו: (אוצרות חת"ס).

אישצפת
שם מלא: אברהם ישעיהו דיין

הודעהעל ידי אישצפת » ד' ספטמבר 09, 2020 3:19 am

יש פעמים שמדובר בתשובות שלמות בהלכה יש פעמים שמדובר רק בשטיקל תורה.
ועל זה דוברי היידיש יוכלו למצא מקורות גם כאן https://www.ivelt.com/forum/viewtopic.p ... a8b5598cd6
ויש פעמים שמדובר על גניבת דעת הציבור בספר שלם שמצד אחד אין בו גניבה מהמחבר כי קיבל על כך טבין ותקילין או לכל הפחות עשה זאת בהתנדבות וביודעין שלא שמו יקרא עליו אולם מצד שני יש כאן גניבת דעת של ציבור הלומדים שברי להם כי הוא המחבר. ויש לזה השלכות ביחס לדברים שיישמעו ממנו על פה או במכתב וכדומה איזה משקל יינתן לו האם כתלמיד חכם מן השורה העליונה או כמעתי'ק השמוע'ה....
אם אינני טועה הגאון רבי שמואל אשכנזי זצ"ל לפחות ספר אחד כתב לאדם אחר ביודעים שלא הוא יכתב כמחבר הספר.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' ספטמבר 09, 2020 8:08 am

עוד בנושא האשכול:
מי הפלאגיאט?
'העתקות' בספרי הראשונים
שני נביאים מתנבאים בסגנון אחד?!

עוד רבים־רבים פזורים במשעולי הכרמים, ולא עתה עת האסף.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ד' ספטמבר 09, 2020 2:07 pm

פעם היה נראה לי שעליתי על גניבה, ולאחר בדיקה, התברר לי שהסיפור מעט שונה.
פגשתי שתי תשובות על אותה שאלה, עם אותם מקורות ואותם צדדים מחודשים להתיר. אחת של רב שכיפתו סרוגה ואחת של רב מחסידי גור.
לאחר בדיקה, התברר, שהם אינם מכירים זה את זה אולם יש להם חבר משותף, תלמיד של הגר"ש ואזנר.
השאלה הנידונה נשאלה בבית ההוראה שבט הלוי, והרב השלישי, לפני שענה, התייעץ עם כמה מידידיו.
כך הכירו שניהם את אותה שאלה וכך ידעו להשיב על פי אותם צדדים.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ד' ספטמבר 09, 2020 2:14 pm

בדומה לזה ראיתי עכשיו בתחילת הקורונה שני מכתבים מרבנים חסידיים, שיצאו כמעט באותו יום, ושניהם עסקו באותם מראי מקומות מדוייקים בענין 'ולפעמים בהיפך'. אחד על אחד. חשבתי שזו שאיבה מוחלטת, עכשיו אני דן לזכות.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ד' ספטמבר 09, 2020 2:50 pm

לענין כתב:הגדיל לעשות מהדיר ידוע, שפרסם מאמר בתקופה האחרונה, באחד הקבצים התורניים החשובים (מהשורה הראשונה),

לפני כמה שנים פגש אותי הגר"מ גרוס ואמר לי: "השבוע קיבלתי 'המאור' מארה"ב ופירסמת שם מאמר שכבר פירסמת במוריה לפני שנה, ולפני כמה שנים בקובץ של הכולל. אבל במוריה הוספת ככה וככה על זה ובהמאור הוספת ככה וככה"...
בכלל לא זכרתי ששלחתי את זה שנה או כמה שנים קודם, והוא זכר הכל כולל ההוספות והשינויים...
הפלא ופלא.

יש לפרסום אותו מאמר במקומות שונים 2 הסברים:
1) הכל נשלח במייל היום. אין אפילו שנייה זמן לחשוב (מאז הסיפור עם הגרמ"ג, אני רושם לעצמי שכבר שלחתי את המאמר לפה או לשם).
2) ישנו זן של יהודים שקורא קובץ זה וזן של קוראים אחרים שקורא קובץ זה. בד"כ קוראי ירושתנו אינם אותם אנשים שקוראים מרי"ח ניחוח, אספקלריא או מוריה או פעמי יעקב. אז למה לא לזכות את כל מגוון המעיינים באותו המאמר????
הרי לא משלמים על כל המאמרים האלה. הם נועדו לזכות את הרבים. א"כ מדוע שקבוצת קוראים אחרת לא תהנה ממנה?
אלא מאי, אוצר החכמה שואב בסוף הכל לקרבו.
נו שוין.

מו"ר הגרש"מ דיסקין זצ"ל העתיק לפעמים קטעים מספריו לספריו. כי מה אשמים לומדי קדושין שהשטיקל, הנוגע גם אליהם, נמצא כבר בספרו על כתובות?!
לעומתו, מו"ר הגר"א ארלנגר שליט"א מציין בכל פעם בברכת אברהם שנושא זה וזה התבאר בברכ"א אחר. וכשאני יושב ומכין שיעור עם הברכ"א על קידושין, ורוצה לדעת מה יש לו לומר בסוגיה, משתגע. כי מה יעזור לי כעת שהוא כתב על זה בספרו על זבחים?

אגב, מנסיון אישי (...), יש הרבה כותבים בימינו שכותבים/עורכים/מהדירים ספרים ליהודים אחרים, בעילום שמם. ואידך זיל גמור....

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ד' ספטמבר 09, 2020 3:10 pm

ש. ספראי כתב:
2) ישנו זן של יהודים שקורא קובץ זה וזן של קוראים אחרים שקורא קובץ זה. בד"כ קוראי ירושתנו אינם אותם אנשים שקוראים מרי"ח ניחוח, אספקלריא או מוריה או פעמי יעקב. אז למה לא לזכות את כל מגוון המעיינים באותו המאמר????
הרי לא משלמים על כל המאמרים האלה. הם נועדו לזכות את הרבים. א"כ מדוע שקבוצת קוראים אחרת לא תהנה ממנה?
נו שוין.

לפני שנה נתבקשתי ע"י עורך קובץ לא מפורסם ליתן לו תשובה שכתבתי בענין אחד שהיה נוגע למעשה והתשובה הסתובב אצל כמה רבנים והוא שמע על זה וביקש ממנו רשות להדפיסו, וחשבתי למה לא?
אח"כ היה לי קצת חרטה כי הייתי רוצה ליתן לתשובה זו במה מכובדת יותר כדי שיגיע ליותר ת"ח וכו', והייתי בטוח שאף קובץ מכובד לא ירשה להדפיס דברים שכבר נתפרסמו. ובאשכול דנן ראיתי שלא כך הוא אבל החברים מגנים מנהג זה.
עתה שראיתי טענתו המוצדקת של הרב ספראי אחשוב ע"ז עוד פעם.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ד' ספטמבר 09, 2020 4:02 pm

ש. ספראי כתב:יש לפרסום אותו מאמר במקומות שונים 2 הסברים:
1) הכל נשלח במייל היום. אין אפילו שנייה זמן לחשוב (מאז הסיפור עם הגרמ"ג, אני רושם לעצמי שכבר שלחתי את המאמר לפה או לשם).
נו שוין.

מו"ר הגרש"מ דיסקין זצ"ל העתיק לפעמים קטעים מספריו לספריו. כי מה אשמים לומדי קדושין שהשטיקל, הנוגע גם אליהם, נמצא כבר בספרו על כתובות?!
לעומתו, מו"ר הגר"א ארלנגר שליט"א מציין בכל פעם בברכת אברהם שנושא זה וזה התבאר בברכ"א אחר. וכשאני יושב ומכין שיעור עם הברכ"א על קידושין, ורוצה לדעת מה יש לו לומר בסוגיה, משתגע. כי מה יעזור לי כעת שהוא כתב על זה בספרו על זבחים?

אגב, מנסיון אישי (...), יש הרבה כותבים בימינו שכותבים/עורכים/מהדירים ספרים ליהודים אחרים, בעילום שמם. ואידך זיל גמור....

כלפי מספר 1, בהחלט יתכן שזה יקרה. קרה פעם לאחד החברים כאן שהעלה חידוש, וכשכתבתי לו עקיצה על הפרסום הנוסף התברר שהוא שכח שכבר פרסם את זה בבמה אחרת... קורה. אבל כאשר זהו ה'סדר', ה'מהלך', אז זה לא תירוץ.

בדבר טענתך 'למה לא לזכות את מגוון המעיינים'? אשאלך נא, האם היה מאן דהוא מעיז באותו חודש, לפרסם במקביל גם במוריה, גם בהמעין וגם בבאו"י? ודאי שלא! אז זאת אומרת שסומכים על הזכרון הקצר של הציבור. אז בדור אוצר החכמה, הזכרון הוא כבר ממוחשב...

ואם הבאת את משאת המלך לדוגמא, אז אכן אני הקטן חושב כי זה גורם קצת 'רפיון' מלקנות את הספרים או לפתוח בהם, כי אתה לוקח בחשבון שיתכן וכבר ראית את הקטע על הפרשה כבר בספר על הרמב"ם... הגאון זצ"ל לא התייעץ אתי בדבר עריכת ספריו המופלאים, אבל אם אני חושב כך, אז כנראה יש עוד אחרים שגם חושבים כן.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' ספטמבר 09, 2020 7:42 pm

ש. ספראי כתב:

לפני כמה שנים פגש אותי הגר"מ גרוס ואמר לי: "השבוע קיבלתי 'המאור' מארה"ב ופירסמת שם מאמר שכבר פירסמת במוריה לפני שנה, ולפני כמה שנים בקובץ של הכולל. אבל במוריה הוספת ככה וככה על זה ובהמאור הוספת ככה וככה"...
בכלל לא זכרתי ששלחתי את זה שנה או כמה שנים קודם, והוא זכר הכל כולל ההוספות והשינויים...
הפלא ופלא.

יש לפרסום אותו מאמר במקומות שונים 2 הסברים:
נו שוין.

חושבני שיש הבדל עצום בין כפילות של שטיקלאך בספרים שונים על סדר המסכתות, דבר דבור במקומו, שיש בזה תועלת,
וגם לטעמי, לא בהגזמה כפי שנהג מרוב חביבות ואהבת התורה בעל משמר הלוי,
לעומת כפילות מאמרים בירחונים ובקבצים שזה חסר טעם ממש, ואפילו אם הוא תועלת לאיזה מנוי,
מה גם שיש איזה 'מפלגה' של חובבי ירחונים... וסדנא דארעא חד הוא.

לא מוכרחים לזכות את כולם מאותו מאמר...
ויש כאן מימד של 'בל תשחית' כאשר הפנים קדימה לכיוון תפוצת המאגרים. (במיוחד בתחום מאמרי ירחונים, שהירחונים עצמם רובם נידונים לגניזה).

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot] ו־ 219 אורחים