מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מפרשי הרמב"ם לעומת ספרים על סדר הרמב"ם

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
השואל מרבו

מפרשי הרמב"ם לעומת ספרים על סדר הרמב"ם

הודעהעל ידי השואל מרבו » ה' אוגוסט 18, 2016 11:04 am

כידוע לכל לומד, הספרים שנתחברו על משנה תורה להרמב"ם, לא הרי זה כהרי זה; יש ספרים שכל מטרתם לבאר דברי הרמב"ם ו/או להראות מקורו וכדומה, ויש ספרים שהם לא כל כך קשורים לרמב"ם, ובאותו מידה הם יכלו לכתוב את הספר על הגמרא. כמובן שאלו הם שתי הקצוות של העניין, ויש ספרים באמצע. האם משהו מכיר מאמר וכדו' שמדבר על התופעה או/ו מתלונן על הספרים שהם בעצם לא על הרמב"ם? אני מכיר רק שתים א] ההקדמה לעבודת המלך ב] ספר "הגדול ממינסק" עמ' 92.

כמו כן, אשמח לקבל שמות של ספרים שעונים על ההגדרה של הסוג הראשון הנ"ל. (חוץ מהמ"מ וכ"מ ולח"מ מגדל עוז עולה על דעתי כעת רק עבודת המלך וקרית מלך, אבל בטח יש עוד).

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: מפרשי הרמב"ם לעומת ספרים על סדר הרמב"ם

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' אוגוסט 18, 2016 2:42 pm

יד פשוטה
ויעויין בהקדמת מרנא הנצי"ב להעמק שאלה

נתן

הודעהעל ידי נתן » ה' אוגוסט 18, 2016 3:14 pm

ידוע הסיפור מהאבן האזל והגרא"מ שך זצ"ל

גבול ים

הודעהעל ידי גבול ים » ה' אוגוסט 18, 2016 3:26 pm

מרכבת המשנה
מעשה רקח

עוד יהודי

הודעהעל ידי עוד יהודי » ה' אוגוסט 18, 2016 4:59 pm

ה'משנה למלך' חובר כספר בני עצמו, ונכד המחבר שסידרו לדפוס ערכו על סדר הרמב"ם.

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ה' אוגוסט 18, 2016 5:53 pm

נתן כתב:ידוע הסיפור מהאבן האזל והגרא"מ שך זצ"ל

לי איננו ידוע. התוכל להביאו?

נתן

הודעהעל ידי נתן » ה' אוגוסט 18, 2016 10:28 pm

השואל מרבו כתב:

רק כפי ששמעתי ואיני יודע היכן היא כתובה, מסתמא בהספרים של הסיפורים שסיפר הגרא"מ שך
עכ"פ הוא סיפר שהאבן האזל אמר לו שמאד התחרט על שערך את ספרו על סדר הרמב"ם ולא על סדר הש"ס כיון שאינו ראוי כ"כ לשימוש, ואמר לו שהוא לא יעשה כן, ואיני זוכר מה אמר למה לבסוץ סידר את האבי עזרי ע"ס הרמב"ם

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ה' אוגוסט 18, 2016 11:57 pm

נתן כתב:
השואל מרבו כתב:

רק כפי ששמעתי ואיני יודע היכן היא כתובה, מסתמא בהספרים של הסיפורים שסיפר הגרא"מ שך
עכ"פ הוא סיפר שהאבן האזל אמר לו שמאד התחרט על שערך את ספרו על סדר הרמב"ם ולא על סדר הש"ס כיון שאינו ראוי כ"כ לשימוש, ואמר לו שהוא לא יעשה כן, ואיני זוכר מה אמר למה לבסוץ סידר את האבי עזרי ע"ס הרמב"ם

ראיתי ביתד לפני כ-חמש שנים ברשות הרבים שמשהו עורר שצריך לסדר את כל האבן האזלים ששייכים למסכת בבא קמא על סדר המסכת. עד כמה שידוע לי הדבר לא נעשה. חבל.

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ו' אוגוסט 19, 2016 11:25 am

השואל מרבו כתב:כמו כן, אשמח לקבל שמות של ספרים שעונים על ההגדרה של הסוג הראשון הנ"ל. (חוץ מהמ"מ וכ"מ ולח"מ מגדל עוז עולה על דעתי כעת רק עבודת המלך וקרית מלך, אבל בטח יש עוד).

יש עוד הרבה.
מהקדמונים יש לציין את ר' שמואל ב"ר מרדכי, שהיה מראשוני פרובנס, מוזכר אצל הארחות חיים-כלבו, ופעם אחת גם אצל המאירי. הגיעו אלינו פירושיו למדע-זמנים, ונדפס רק ספר אהבה וגם מעט מספר מדע.
תפתח את הרשימה של מפרשי הרמב"ם שבכרך המבוא לסידרה שבהוצאת עוז והדר-פרידברג (שהוכנסה גם למאגר פרויקט השו"ת), נראה לי שכמטע כולם מתאימים להגדרה הראשונה.

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ו' אוגוסט 19, 2016 1:44 pm

שתי ספרים מהסוג ראשון מאד טובים שאני מכיר:

"הלכות דעות להרמב"ם עם פירוש נפש ישרה" מאת מו"ר הרב אליהו טבגר.
את הספר לא קראתי בשלמותו. אך שמעתי כמה סדרות של שיעורי המחבר על ספר המדע לרמב"ם.

"עיוני תשובה" על הלכות תשובה מאת עדיאל קדרי.
ספר מאוד יפה.

יש גם ביאור של הרב יוסף קאפח על כל משנה תורה אך לה השתמשתי הרבה בביאור הזה, אך נראה לי שהוא גם כן נמנה על הסוג הראשון.
לפי מה שזכור לי הרב שילת בהקדמה ל"רמב"ם מדויק" שלו כתב ביקורת על קנאותו הרבה של הרב קאפח לכתבי יד תימנים, וטען שהוא הגזים בזה. אך נוסח משנה תורה אינו הנושא הנידון כאן, אלא מפרשי הרמב"ם.

עוד יש ביאור של מפעל משנה תורה (לא מזמן יצאה מהדורה שולחנית שלהם בארבעה כרכים). אך זה ביאור מאד קצר. אך יש שם הפניות לכתבים האחרים של הרמב"ם, זיהויים מדעיים של צמחים ובעלי חיים המוזכרים ועוד... לי אישי מאד מפריע שהם השמיטו השגות הראב"ד וכלל לא מביאים את המקורות של רמב"ם. הרי התורה לא התחילה עם הרמב"ם ולא נגמרה איתו. כמובן שזה קשה תמיד לדע מה מקור הרמב"ם, אך... נראה לי שהם חושבים שזה התורה שבעל פה. במובן מסוים זה מוצדק, אבל...
ובכל זאת זה ספר עזר חמוד.
נערך לאחרונה על ידי איתן ב ו' אוגוסט 19, 2016 2:09 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ו' אוגוסט 19, 2016 1:46 pm

עוד יהודי כתב:ה'משנה למלך' חובר כספר בני עצמו, ונכד המחבר שסידרו לדפוס ערכו על סדר הרמב"ם.

לא נכד המחבר, אלא תלמיד המחבר, רבי יעקב כולי עורך [תחילת] ילקוט מעם לועז.

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ו' אוגוסט 19, 2016 1:49 pm

עדיאל ברויאר כתב:תפתח את הרשימה של מפרשי הרמב"ם שבכרך המבוא לסידרה שבהוצאת עוז והדר-פרידברג (שהוכנסה גם למאגר פרויקט השו"ת), נראה לי שכמטע כולם מתאימים להגדרה הראשונה.

קשה לומר "כמעט כולם" [כנראה כך התכוין הכותב], אך ודאי שיש שם הרבה מפרשים מהסוג הראשון.

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ו' אוגוסט 19, 2016 3:46 pm

איתן כתב:עוד יש ביאור של מפעל משנה תורה (לא מזמן יצאה מהדורה שולחנית שלהם בארבעה כרכים). אך זה ביאור מאד קצר. אך יש שם הפניות לכתבים האחרים של הרמב"ם, זיהויים מדעיים של צמחים ובעלי חיים המוזכרים ועוד... לי אישי מאד מפריע שהם השמיטו השגות הראב"ד וכלל לא מביאים את המקורות של רמב"ם. הרי התורה לא התחילה עם הרמב"ם ולא נגמרה איתו. כמובן שזה קשה תמיד לדע מה מקור הרמב"ם, אך... נראה לי שהם חושבים שזה התורה שבעל פה. במובן מסוים זה מוצדק, אבל...
ובכל זאת זה ספר עזר חמוד.

השמטת ההשגות (שהחלה כבר במהדורה הראשונה של מפעלה משנה תורה, שכללה את כל החיבור בכרך אחד ובלי ביאור) נזכרה כבר באשכול אחר. נראה לי שזה עניין של הגדרת מטרה. להבנתי, המטרה של ר' יוחאי מקבילי, היא להחזיר לרמב"ם את מטרתו הראשונית, שאדם יוכל להחזיק את כל התורה בספר אחד. זה גם מסביר את עניין הביאור שהערת עליו - המטרה היא לא לעיין במקורו של הרמב"ם, אלא לאפשר לכל יהודי, החל מגיל בר-מצווה וכלה בזקן, להקיף את התורה שבעל פה בצורה קלה ונגישה.
אמנם ודאי שמאז זמנו של הרמב"ם יש צורך "לעדכן" את החיבור, שכן רוב בית ישראל נשענים כיום באופן בסיסי על פסקי השו"ע והרמ"א, וגם יש מציאויות תדירות שהתחדשו ואין להן התייחסות במשנה תורה, אבל זה כבר סיפור אחר (ובאמת ר' יוחאי יזם פרויקט בכדי לכסות על הפער הזה, איני יודע אם יצא מזה משהו או לא).

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ו' אוגוסט 19, 2016 7:04 pm

עוד יהודי כתב:ה'משנה למלך' חובר כספר בני עצמו, ונכד המחבר שסידרו לדפוס ערכו על סדר הרמב"ם.

ספר משנה למלך לא 'חובר' ע'י מהר''י רוזאניס כספר כלל. תלמידו מהר''י כולי הוא שלקח על עצמו לסדר כתבי רבו במתכונת ספר, והוא עשה את זה וערכו על סדר הרמב''ם בגלל שהרמב''ם תפס מקום מרכזי בסדרי למודם של גדולי הספרדים אז. (מעניין שכיום נשתנו פני הדברים ולכן יש שסידרו את הספר מחדש ע''ס מסכתות).

כתבים אלו כללו כל מיני סוגי חידושים ורק הודות לגדולת העורך הצליח לעשותם לספר מפואר כמו שהוא (וכולם מאד הכירו לו טובה על כך). נראה שבין הכתבים נכללו גם סיכומי מו''מ שהיה לו למהר''י רוזאניס עם עמיתיו הרבנים, ולכן תמצא לפעמים התאמה מובהקת בין חידושי המשנה למלך לחידושי אחרים כמו המחנה אפרים למשל (השוו לדוגמא מל''מ נדרים א,ז ומחנ''א נדרים סי' יא).

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ש' ספטמבר 03, 2016 9:04 pm

הגהמ כתב:

ספר משנה למלך לא 'חובר' ע'י מהר''י רוזאניס כספר כלל. תלמידו מהר''י כולי הוא שלקח על עצמו לסדר כתבי רבו במתכונת ספר, והוא עשה את זה וערכו על סדר הרמב''ם בגלל שהרמב''ם תפס מקום מרכזי בסדרי למודם של גדולי הספרדים אז. (מעניין שכיום נשתנו פני הדברים ולכן יש שסידרו את הספר מחדש ע''ס מסכתות).

כתבים אלו כללו כל מיני סוגי חידושים ורק הודות לגדולת העורך הצליח לעשותם לספר מפואר כמו שהוא (וכולם מאד הכירו לו טובה על כך). נראה שבין הכתבים נכללו גם סיכומי מו''מ שהיה לו למהר''י רוזאניס עם עמיתיו הרבנים, ולכן תמצא לפעמים התאמה מובהקת בין חידושי המשנה למלך לחידושי אחרים כמו המחנה אפרים למשל (השוו לדוגמא מל''מ נדרים א,ז ומחנ''א נדרים סי' יא).

כתב החיד"א בשו"ת יוסף אומץ (סי' קה) וז"ל ועוד יש להליץ ביותר על רבינו הרב משנה למלך ז"ל כי הרב היה כותב בגליוני הספרים לזכרון וזמנין דהיה במושכל ראשון ושיטין רהוטי רהוט ולזכרון קאתי ביום שידובר, ומהר"י כולי זלה"ה המסדר שכל ידיו והפליא לעשות עלה בקב'ץ ופנה לסובב ולא הניח דף או גיליון או רשימה שלא סידר והיד כותבת על סדר הרמב"ם, ואין ספק כי מלאכה גדולה עשה ובא בשכרו כפול מן השמים, אמנם באו אל קרבנה איזה גיליונות ורשימות שלא כתבם הרב ז"ל אלא להערה או לזכרון, גם דזמנין דמשכחת איזה דבר שלא במקומו כמ"ש אני הדל במקום אחר בס"ד וכ'. יעו"ש.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 222 אורחים