מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם יוחאי אביו של רבי שמעון היה תנא?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
פרי יצחק

האם יוחאי אביו של רבי שמעון היה תנא?

הודעהעל ידי פרי יצחק » ש' אוקטובר 08, 2016 9:07 pm

בריש ספר ליקוטי מוהר"ן כתב לבאר הפסוק 'כי לא תשכח מפי זרעו' שהכוונה ע"י רשב"י שאמר על ספר הזהר 'בספרא דא יפקון מן גלותא ברחמי', ורמז זה בפסוק הנ"ל, שסופי תיבות 'כי לא תשכח מפי זרעו' הוא 'יוחאי'.
אך בתוך דבריו כתב על יוחאי אביו של רשב"י התואר 'התנא יוחאי'!, זו לשונו: "כי לא תשכח מפי זרעו דייקא, היינו מפי זרעו של זה בעצמו שהוא מרומז ונסתר בזה הפסוק, שהוא התנא יוחאי. כי ע"י זרעו של יוחאי שמרומז בזה הפסוק בסופי תבות כנ"ל, שהוא רשב"י, על ידו לא תשכח התורה, כי בזוהר דא יפקון מן גלותא כנ"ל".

ודבריו חידוש גדול, היכן מצינו שהיה יוחאי תנא?

אדג
יצירת קשר:

Re: התנא יוחאי!!

הודעהעל ידי אדג » ש' אוקטובר 08, 2016 11:23 pm

ר' יוחאי אומר: כל המספר לשון הרע כאילו כפר בעיקר, שנאמר [תהלים יב, ה]: אשר אמרו ללשונינו, נגביר שפתינו אתנו, מי אדון לנו" [משנת רבי אליעזר פרשה ט, ד"ה אף האומר].

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » א' אוקטובר 09, 2016 10:20 am

האם בעל ליקוטי מוהר"ן יכל לראות את הס' משנת רבי אליעזר?

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » א' אוקטובר 09, 2016 10:49 am

צילום מתוך "תולדות תנאים ואמוראים" של אהרון היימן.
לקוח מפה:
http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... 36&hilite=
קבצים מצורפים
Yohai.png
Yohai.png (49.85 KiB) נצפה 7035 פעמים

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ג' אוקטובר 11, 2016 7:12 am

בליקוטי מוהר"ן תנינא סי' ס מגלה יותר על יוחאי התנא: "רשב"י בוודאי היה לו חסדים מצד אביו ר' יוחאי שהיה גדול בישראל". ושם בהערה צויין לדברי הזוהר, שר' רחומאי אמר אודותיו: "יוחאי חברנא".

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ג' מאי 09, 2017 5:44 pm

על מש"כ בהקדמת הזוהר "יוחאי חברנא", כבר דיבר המילזאהגי בזהרו (זהרי ראביה עמ' 19):
זהרי ראביה.JPG
זהרי ראביה.JPG (146.58 KiB) נצפה 6720 פעמים

כדכד

Re: האם יוחאי אביו של רבי שמעון היה תנא?

הודעהעל ידי כדכד » ה' מאי 11, 2017 5:21 pm

היה לי חבר בשם יוחאי ופעם אמרתי לו שזכור לי שרבי יוחאי אביו של רבי שמעון היה תנא ומוזכר בש"ס ואמר לי שהוא דווקא חיפש ולא מצא וממה שמצא בש"ס היה נשמע דוקא שהיה להיפך וכוונתו מדברי הגמרא בפסחים: "אני אומר ליוחי אבא ומוסרך למלכות" ש"מ שהיה עושה זאת.
לפי דברי הרב אדג כנראה שראיתי את הדברים על התנא רבי יוחאי מהמאמר שהוזכר במשנת רבי אליעזר

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ה' מאי 11, 2017 5:36 pm

כדכד כתב:היה לי חבר בשם יוחאי ופעם אמרתי לו שזכור לי שרבי יוחאי אביו של רבי שמעון היה תנא ומוזכר בש"ס ואמר לי שהוא דווקא חיפש ולא מצא ---

חשוב לציין לדברי האומר (ריב"ק ביחוסי/ערכי תנו"א) שכל תנא או אמורא שמוזכר בתוספת שם אביו (כגון פלוני בן פלוני), סימן הוא שגם אביו היה חכם בתורה. כענין שאמרו חז"ל לגבי נביאים: "כל מקום ששמו ושם אביו בנביאות - בידוע שהוא נביא בן נביא. שמו ולא שם אביו - בידוע שהוא נביא ולא בן נביא" (מגילה טו ע"א). לפי זה כיון שר' שמעון מוזכר פעמים רבות בתוספת "בן יוחאי", סימן הוא שגם יוחאי היה חכם בתורה.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ו' מאי 12, 2017 11:42 am

רבי אליעזר בן הורקנוס הוזכר בשמו ובשם אביו ולא מצינו שאביו היה חכם בתורה כי אם שלא ידע כלום

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ו' מאי 12, 2017 11:45 am

יש מעשה ברבי ישראל מקאזניץ שאמר פעם שאביו יושב בהיכל אחד עם התנא רבי יוחאי אבי רשב"י בגן עדן ושנה אחת בשמח"ת בקש רבי יוחאי מאבי המגיד שהוא יוליכנו להקפות של המגיד ובלג בעומר יקח אותו רבי יוחאי למירון (מופיע בשיח שרפי קודש בחלק תולדות שבח הצדיקים ערך רבי ישאל מקאזניץ אות ט)

משה ובני ישראל

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » ו' מאי 12, 2017 1:08 pm

שני מאמרים קשורים
קבצים מצורפים
היללולא.pdf
(2.41 MiB) הורד 350 פעמים
Yossi Halperin_Hilul.pdf
(1.62 MiB) הורד 299 פעמים

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » א' מאי 14, 2017 2:16 am

כל החברים הולכים סחור סחור.
עדיין לא ראינו ראיה שהיה תנא, ורק להיפך הוכח לעיל מדברי רבי שמעון שאביו יוחאי ימסור למלכות.

כל שמות יוחאי שהובאו לעיל, מנ"ל דבאביו דרבי שמעון קאיירי?!

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' מאי 14, 2017 4:45 pm

מכון חכמי ספרד כתב:כל החברים הולכים סחור סחור.
עדיין לא ראינו ראיה שהיה תנא, ורק להיפך הוכח לעיל מדברי רבי שמעון שאביו יוחאי ימסור למלכות.

כל שמות יוחאי שהובאו לעיל, מנ"ל דבאביו דרבי שמעון קאיירי?!

מה שכתבתי שרבי שמעון איים על רבי עקיבא שאביו יוחאי ימסרנו למלכות אין מזה ראיה שאביו של ר"ש לא היה תנא שהרי ודאי שר"ש לא התכוון באמת למסור את ר"ע למלכות אלא לאיים עליו כדי שילמדנו תורה. המהרש"א מבאר שם שר"ע כבר היה תפוס בבית האסורים והוא חשש מללמד את רשב"י משום שכך גם ר"ש יהיה בסכנה ור"ש ניסה לדבר על לבו שאינו חושש מזה. חברי יוחאי (שלא היה תנא וחי שנים רבות אחרי ר"ש) רצה להסיק מכך שיוחאי אבי רשב"י היה גברא אלמא ובידו למסור את ר"ע למלכותת, אך כנ"ל אין מכאן הוכחה.
לעומת זאת, מה שכתבתי מספר שיח שרפי קודש במעשה מהמגיד מקאזניץ כן מוכח שהמגיד מקאזניץ סבר שרבי יוחאי היה תנא. אגב, הסיפור הזה מופיע שם שסיפר למספר שומר בית הקברות בקאזניץ ששמע אותו מרבי יוסף חתן בנו של המגיד ששמע אותו מהמגיד מקאזניץ עצמו

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ב' מאי 15, 2017 1:28 am

החכם כדכד כתב: "רבי אליעזר בן הורקנוס הוזכר בשמו ובשם אביו ולא מצינו שאביו היה חכם בתורה כי אם שלא ידע כלום".
א. דומני כי יותר מפורש גבי ר"א עצמו שלא ידע כלום מאשר אביו.
ב. יש לבדוק היטב היטב בכל המובאות של מעשה תחילת לימודו של ר"א, הן בספרות חז"ל עצמה (ראה בית עקד האגדות מחברת א', ויש להוסיף עליו), והן במובאות בספרות הראשונים (קיבצתי אצלי מאשר השיגה ידי בס"ד באדר"נ פרק הששי בתחילת לימודו של ר"א).

שברי לוחות

הודעהעל ידי שברי לוחות » ב' מאי 15, 2017 2:07 am

בבן יהוידע פסחים מט. כתב שיוחאי היה תנא גדול

שברי לוחות

הודעהעל ידי שברי לוחות » ב' מאי 15, 2017 2:18 am

בבן יהוידע פסחים מט. כתב שיוחאי היה תנא גדול
וכן בפסחים קיב עיי"ש שהיה גדול בתורה

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' מאי 16, 2017 6:36 pm

ושא_נס כתב:החכם כדכד כתב: "רבי אליעזר בן הורקנוס הוזכר בשמו ובשם אביו ולא מצינו שאביו היה חכם בתורה כי אם שלא ידע כלום".
א. דומני כי יותר מפורש גבי ר"א עצמו שלא ידע כלום מאשר אביו.
ב. יש לבדוק היטב היטב בכל המובאות של מעשה תחילת לימודו של ר"א, הן בספרות חז"ל עצמה (ראה בית עקד האגדות מחברת א', ויש להוסיף עליו), והן במובאות בספרות הראשונים (קיבצתי אצלי מאשר השיגה ידי בס"ד באדר"נ פרק הששי בתחילת לימודו של ר"א).

לא בדקתי את המקורות שמר מציין אולם סיפור שאני מכיר הוא שר"א לא ידע כלום בתחלת לימודו ועבד בשדות אביו וכשנפשו חשקה בתורה הלך ללמוד אצל ריב"ז ואביו שלא ידע כלום הלך להחזירו לעבודה. לאחר מכן השתכנע אביו במעלת לימוד התורה כששמע את בנו דורש בפני ריב"ז. מהמעשה הזה נראה שהאב והבן לא ידעו כלום ולאחר שר"א נתעלה בלימוד אצל ריב"ז השתכנע אביו בחשיבות התורה אך הוא עצמו לא למד דבר ולא ידע כלום גם אח"כ.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' מאי 16, 2017 10:39 pm

עייינתי באבות דר"נ וכן בבב"ר פרשה מ"ב ובשניהם נאמר כדבריי שהורקנוס לא ידע כלום ובא להדיר את ר"א מנכסיו וחזר בו כשראה כבוד התורה של ר"א אצל ריב"ז אבל לא כתוב שלמד אח"כ

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ג' מאי 16, 2017 10:54 pm

כדכד כתב:לא בדקתי את המקורות שמר מציין אולם סיפור שאני מכיר הוא שר"א לא ידע כלום בתחלת לימודו ועבד בשדות אביו וכשנפשו חשקה בתורה הלך ללמוד אצל ריב"ז ואביו שלא ידע כלום הלך להחזירו לעבודה. לאחר מכן השתכנע אביו במעלת לימוד התורה כששמע את בנו דורש בפני ריב"ז. מהמעשה הזה נראה שהאב והבן לא ידעו כלום ולאחר שר"א נתעלה בלימוד אצל ריב"ז השתכנע אביו בחשיבות התורה אך הוא עצמו לא למד דבר ולא ידע כלום גם אח"כ.

תוספות שבת קד.
א"ל לר' יהושע בן לוי אתו דרדקי כו' - בירושלמי ובבראשית רבה (פ' א) קאמר דר' אליעזר ור' יהושע הוו מאותן דרדקי וחולק על הש"ס שלנו והא דאמר בפרקי דר' אליעזר שלא למד ר' אליעזר תורה אלא עד שהיה גדול היינו שלא עסק עד שנעשה גדול:
ועי' בהקדמת הרד"ל לפרדר"א בית צדיק או' ו עמ' 26 http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... =&pgnum=26
וכמדומני שכבר נכתב בענין זה בעבר במקום הדין

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' מאי 17, 2017 8:42 am

בסוף ספר 'חזה ציון' לרבי עמנואל חי ריקי [ליוורנו תק"ב] ישנו 'טופס החלום' מאת בנו רבי אברהם שמואל ריקי ומספר שם 'שהיו אומרים לי בחלום נשמת בני משה חיים שהיא נשמת תנא ... ואני שאלתי מי אני והיה במחשבתי לשאול אם אני שמעון או יוחאי ... אמרו לי ואתה רבי יהודה בן בבא' משמע דס"ל דאביו של רבי שמעון נמי היה תנא.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 450 אורחים