מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

איזה הוצאה של ספרי חסידות מומלצת?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
מר בר רב אשי

Re: איזה הוצאה של ספרי חסידות מומלצת?

הודעהעל ידי מר בר רב אשי » ה' יוני 22, 2017 5:30 pm

ברוז כתב:מאן דהוא כתב לי באישי שבבת עין של עוז והדר לא נשמט הליקוטים אלא הם פיזרוהו בתוך הספר.
לא בדקתי, אבל עכ"פ אני עליתי על ההשמטה אחר שרציתי לראות האם הם מציינים את מקור המדרש המובא שם שכשכילה שלמה המע"ה את בנין ביהמ"ק היתה שם ציפור שהתרברבה ואמרה שהיא יכולה להחריב את כל הבנין הגדול, וכששאלה שהע"ה, הכיצד, אמרה לו מה איכפת לך רצוני להתגאות בפני אשתי.
המקור הקדום הידוע לי על מעשיה זו הוא בצרור המור ובמנחה בלולה פר' ויצא, ועניין אותי האם הם מצאו משהו קדום יותר.
משחפשתי את הליקוטים ולא מצאתים, חפשתי במפתחות בערך "שלמה" ובערך "ביהמ"ק" ועדיין לא מצאתי.
גם אם נניח שאכן פיזרו את הליקוטים בין בתרי הספר, עכ"פ ה"מפתחות" גרועים.
ובכל אופן נעשתה כאן עולה גדולה מאוד.
אל תגעו במשיחי...

יש כאן טעות! הספר בת עין נדפס בשנת תר"ז בירושלים ושם הליקוטים בסוף הספר, בשנת תר"י ותרכ"ט הדפיסו את הספר בזיטומיר כידוע שנוסח שתי המהדורות שונות בהרבה, ושמה אין ליקוטים בסוף הספר אלא במקומו הראוי, עוז והדר האדירו את דפוס תר"י, וע"כ כל הביקורת בעניין זה לא מוצדק.
את המעשייה שהובא מודפס בסוף פר' פיקודי ואכן המקור שהובא שם הוא מספר צרור המור.

הרע במיעוטו

הודעהעל ידי הרע במיעוטו » א' יוני 25, 2017 12:03 pm

בנוגע לתניא בהוצאת פאר מקדושים -

לרבים (במיוחד בציבור שאינו חסידי) ספר התניא נתפס כספר המשוייך לחב"ד הנוכחית והוקשה עליהם לעיין בו כמו שהוא -
ספר יסוד מאחד מאבות החסידות.

בהוצאתו ע"י פאר מקדושים יש הפרדה בין הספר והמחבר , לבין חב"ד של ימינו וזו תועלת גדולה מאוד.
(לבד מזאת, אופן הדפסתו ע"י חב"ד בהקפדה על צורת הדף היתה הרבה פחות מאירת עיניים)

אגב, גם בחב"ד השתנה משהו בתפיסה לגבי צורת הדף. ודי מסתבר שהתניא הנ"ל של פאר מקדושים תרם לכך.

http://www.shturem.net/index.php?section=news&id=29472

פרשת_דרכים

הודעהעל ידי פרשת_דרכים » א' יוני 25, 2017 6:52 pm

לרבים (במיוחד בציבור שאינו חסידי) ספר התניא נתפס כספר המשוייך לחב"ד הנוכחית והוקשה עליהם לעיין בו כמו שהוא -
ספר יסוד מאחד מאבות החסידות.

הא כיצד? הרי אדרבה, בצורת הדף המקורית של ווילנא תר"ס ניתן לטעון למינימום השפעה של "חב"ד הנוכחית".

בהוצאתו ע"י פאר מקדושים יש הפרדה בין הספר והמחבר , לבין חב"ד של ימינו וזו תועלת גדולה מאוד.
(לבד מזאת, אופן הדפסתו ע"י חב"ד בהקפדה על צורת הדף היתה הרבה פחות מאירת עיניים)

האם התועלת פוחתת לאור העובדה כי ההוצאה התיעצה עם רבני חב"ד, שאף המליצו לצרף צילום מצורת הדף המקורית? האם ההפרדה בין הספר לבין חב"ד של ימינו עדיין קיימת חרף העובדה כי בין רבני המכון יש גם המזוהים כרבני חב"ד?

אגב, גם בחב"ד השתנה משהו בתפיסה לגבי צורת הדף. ודי מסתבר שהתניא הנ"ל של פאר מקדושים תרם לכך.

http://www.shturem.net/index.php?section=news&id=29472

כיצד כתבה מתשס"ח מוכיחה על השפעה של הוצאת פאר מקדושים (תשע"ד)?

הרע במיעוטו

הודעהעל ידי הרע במיעוטו » א' יוני 25, 2017 9:54 pm

לא דייקתי בלשוני (ובתשס"ח עוד לא נוסד מכון פאר מקדושים), הכוונה היא שאותם שיקולים שהביאו למהדורת פאר מקדושים הם שהביאו גם אצל חב"ד לשינוי.
חב"ד לא היו כאן יזמים, הרי לא מקרה הוא שחב"ד אינם מדפיסים שלל מהדורות לתניא אלא מהדורות צילום, ומסתמא הוא קבלה שלא לשנות או מכל טעם אחר ואכמ"ל.
אמנם יודעני בידיעה ברורה על רבים שקנו את התניא של פאר מקדושים באומרם שכעת קל להם להתחבר לתניא.
כמו כן נכון הדבר (אם כי במידה פחותה) לגבי שו"ע הרב של עוז והדר ועוד.

לא אכנס ל- "עם מי התייעצו מאחורי הקלעים", טענות של אותם העסוקים באופן אובססיבי לנכס לעצמם בעלות וראשוניות על כל חלק בחסידות וק"ו בתורתו של בעל התניא, ובמקום לשמוח בתפוצה הרחבה יותר עסוקים ב'מי בראש' כך שמתעורר חשד שכל העניין אינו שווה מאומה אצלם אם אינו תחת חסותם.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' יוני 26, 2017 4:30 am

הרע במיעוטו כתב:
לא אכנס ל- "עם מי התייעצו מאחורי הקלעים", טענות של אותם העסוקים באופן אובססיבי לנכס לעצמם בעלות וראשוניות על כל חלק בחסידות וק"ו בתורתו של בעל התניא, ובמקום לשמוח בתפוצה הרחבה יותר עסוקים ב'מי בראש' כך שמתעורר חשד שכל העניין אינו שווה מאומה אצלם אם אינו תחת חסותם.

אני תוהה, האם אתה מתבדח?
אף אחד לא טען שום טענה עד שבאת אתה עם האג'נדה של ההפרדה כביכול, ועל כך השיבו לך שהתניא לא יצא ח"ו מתוך אג'נדה זו אלא ברשות ושיתוף פעולה של הוצאת קה"ת, מתוך רצון להביא את התניא לקהלים רחבים וכפי שציינת. לאור זה ההתגוללות שלך בהודעתך האחרונה חסרת טעם לחלוטין.

אני מקווה שדי בדברים אלה וניתן להשיב את האשכול למסלולו.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' יוני 26, 2017 6:37 am

הרבה לפני תשס"ח כבר היו בחב"ד תניא'ס "לא בצורת הדף"...
עי"ע שיעורים בספר התניא [י"ל: באידיש - תשמ"א-ו. בלה"ק - תשמ"ו], "משכיל לאיתן" (גרין), "ביאור תניא" (אבן ישראל (שטיינזאלץ); וחושבני שבזה יודה כת"ר שאינו מזוהה עם חב"ד ה'נוכחית') "תניא מבואר" (אלאשוילי) [תשנ"ט; בו - בשונה מכל שאר המהדורות, לא נדפס כלל צילום מדפוס ווילנא תר"ס].

ובדא"ג: למה בדיוק לא היו צריכים לקבל את אישור קה"ת (קרי: חב"ד ה'נוכחית') להדפסה של ספר התניא (שהוא) חב"די? זה כמו שידפיסו ספר של סלונים, למרות התנגדותם [וכן, האדמו"ר מחב"ד התעקש שכל ספר חב"די יודפס אך ורק באישור קה"ת; היום אפשר להבין (קצת) למה...].
אני מתנצל מראש אם לא הבנתי את רמזך הרמוז...

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' יוני 27, 2017 5:25 pm

איש כתב:
כדכד כתב:זה אינו דומה. יתכן שהנועם אלימלך מביא משהו או מדיליה או שנמצא רעיון כזה בספרים שלפניו ובההדרה לא מצאו מקור קודם אך מצאו מקור מקביל. נמשנה ברורה זה ספר שיש יותר נגישות אליו מאשר לנועם אלימלך.
לי זה הזכיר את הסיפור על הרבי רבי זושא שאמר שראה את המקור באותו מקור שהירושלמי ראה...

נו באמת, אתה לא רציני.. אתה משוה עורך זוטר שלא מצא מראה מקום ובכדי לצאת ידי חובת הבאת מקור הביא את המשנה ברורה [כשיתכן שלא ידע בכלל שהמשנה ברורה התחבר אחרי הנועם אלימלך...] לרבי ר' זושא זצוק''ל. אתמהה..

3 הערות:
א. מהדיר ספרים נקרא מהדיר ולא עורך, שכן הוא מוציא לאור חומר שכבר נכתב ונערך ואסור לו לשנותו ואילו עורך עורך חומר כתוב ומנסחו או מפסקו מחדש.
ב. מהדיר אינו צריך לדעת את סדר הדורות כל עוד אי הידיעה אינה פוגעת בההדרה וכמו שכתבתי במקרה הזה יתכן שהוא כן ידע וחשב שבכל זאת יש מקום להביא את המקור.
ג. זה ש"איש" כן חושב שאי הידיעה הזו מהוה חסרון זו הסיבה לכך שהדברים נראים לי כהוצאת שם רע (אא"כ יוכח שהוא באמת לא ידע ואז זה יצא מכלל הוצאת שם רע ויעבור להיות לשון הרע)

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ג' יוני 27, 2017 6:50 pm

לבי במערב כתב:ובדא"ג: למה בדיוק לא היו צריכים לקבל את אישור קה"ת (קרי: חב"ד ה'נוכחית') להדפסה של ספר התניא (שהוא) חב"די? זה כמו שידפיסו ספר של סלונים, למרות התנגדותם [וכן, האדמו"ר מחב"ד התעקש שכל ספר חב"די יודפס אך ורק באישור קה"ת; היום אפשר להבין (קצת) למה...].

מדוע צריך אישור להדפסת ספר התניא כאשר מחברו כותב במפורש בהקדמת ספרו שהוא אוסר ההדפסה לחמש שנים בלבד, וכך גם בניו בהדפסה שלהם אסרו לאחרים להדפיס בתוך חמש שנים בלבד?

איש

הודעהעל ידי איש » ג' יוני 27, 2017 9:36 pm

כדכד כתב:
איש כתב:
כדכד כתב:זה אינו דומה. יתכן שהנועם אלימלך מביא משהו או מדיליה או שנמצא רעיון כזה בספרים שלפניו ובההדרה לא מצאו מקור קודם אך מצאו מקור מקביל. נמשנה ברורה זה ספר שיש יותר נגישות אליו מאשר לנועם אלימלך.
לי זה הזכיר את הסיפור על הרבי רבי זושא שאמר שראה את המקור באותו מקור שהירושלמי ראה...

נו באמת, אתה לא רציני.. אתה משוה עורך זוטר שלא מצא מראה מקום ובכדי לצאת ידי חובת הבאת מקור הביא את המשנה ברורה [כשיתכן שלא ידע בכלל שהמשנה ברורה התחבר אחרי הנועם אלימלך...] לרבי ר' זושא זצוק''ל. אתמהה..

3 הערות:
א. מהדיר ספרים נקרא מהדיר ולא עורך, שכן הוא מוציא לאור חומר שכבר נכתב ונערך ואסור לו לשנותו ואילו עורך עורך חומר כתוב ומנסחו או מפסקו מחדש.
ב. מהדיר אינו צריך לדעת את סדר הדורות כל עוד אי הידיעה אינה פוגעת בההדרה וכמו שכתבתי במקרה הזה יתכן שהוא כן ידע וחשב שבכל זאת יש מקום להביא את המקור.
ג. זה ש"איש" כן חושב שאי הידיעה הזו מהוה חסרון זו הסיבה לכך שהדברים נראים לי כהוצאת שם רע (אא"כ יוכח שהוא באמת לא ידע ואז זה יצא מכלל הוצאת שם רע ויעבור להיות לשון הרע)

אני מקוה שמישהו הבין את הפלפול, אני לא.
זה באמת לא משנה לכלום, כל אחד יכול לפתוח את הספרים ולהחליט לפי טעמו וענינו.
כל זמן שיש ויכוח עניני יש טעם להתווכח, אבל כשזה נכנס לפוגעים ונפגעים הויכוח מיותר ואינו במקומו.
סליחה מכל מי שראה את עצמו נפגע, אין כאן כל ענין אישי, מלבד ביקורת שלטעמי היתה ענינית.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' יוני 27, 2017 10:53 pm

שיבר כתב:
לבי במערב כתב:ובדא"ג: למה בדיוק לא היו צריכים לקבל את אישור קה"ת (קרי: חב"ד ה'נוכחית') להדפסה של ספר התניא (שהוא) חב"די? זה כמו שידפיסו ספר של סלונים, למרות התנגדותם [וכן, האדמו"ר מחב"ד התעקש שכל ספר חב"די יודפס אך ורק באישור קה"ת; היום אפשר להבין (קצת) למה...].

מדוע צריך אישור להדפסת ספר התניא כאשר מחברו כותב במפורש בהקדמת ספרו שהוא אוסר ההדפסה לחמש שנים בלבד, וכך גם בניו בהדפסה שלהם אסרו לאחרים להדפיס בתוך חמש שנים בלבד?

יש לציין שאתה יודע טוב לצטט מה שנוח לך... ובכן, אעתיק בזה מנוסח ה"מודעא רבה" של מגי' המהדורא של תר"ס (נדפס בתחלת כל התניא'ס [המצולמים] שאחרי תר"ס): "זכות ההדפסה של זה הספר התניא
תוצאה חדשה ומתוקנת . . מסרתי להמדפיסים האלמנה והאחים ראם לקנין עולם. ומבלעדם וזולתם אסור לשום אדם להדפיס את הספר התניא הזה שעם התיקונים וההוספות הנ"ל הן בתבנית זה והן בתבנית אחר".
והאלמנה והאחים כותבים במודעתם משנת תרס"ט (נדפס שם, מתרס"ט ואילך): "את זכות הדפסת ספר התניא תוצאה חדשה ומתוקנת דשנת חמשת אלפים ושש מאות וששים לברה"ע הלקוחה בידנו מאת ר' אשר ב"ר מאיר גראצמאן שו"ב מניקאלאייעב הבא בכח הרבנים הקדושים שליט"א נכדי אדמו"ר בעל הצ"צ זצ"ל נבג"ם זי"ע, את הזכות הזאת מכרנו עתה לכ"ק אדמו"ר הר"ר שלום דובער שליט"א מליובאוויטש ע"י בא כחו ר' אנשיל אראנאוויטש שי' מפה ווילנא לטובת המוסד תומכי־תמימים ומעתה אין אנו רשאים להדפיס את ספר התניא, לא אנחנו ולא באי כחנו, או גם מגירא דילן עד סוף העולם".
אז האלמנה והאחים ראם (שהיו היחידים שהותר להם להדפיס) אסורים להדפיס, רק חב"ד...
[דרך-אגב: להדפיס תניא לא ה"תוצאה חדשה ומתוקנת", זה כמו להדפיס ש"ס זולצבאך...].

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ג' יוני 27, 2017 11:41 pm

לא נכתב שם שום איסור של הרש"ב מחב"ד ושל מנהלי מוסד תומכי תמימים להדפיס הספר. ואם כן הדברים ק"ו, אם מחבר הספר בעצמו, שיצר את כל הספר, לא אסר להדפיס אלא למשך חמש שנים, וכך גם בניו אחריו לא אסרו אחרי ההדפסה שלהם אלא למשך חמש שנים, ק"ו שמי שרק ההגהות לספר וכן הפלטות של דפוס פלוני שייכים לו לא יאסור לעשות שימוש בזה לאחר חמש שנים. הנוסח של מודעת המדפיסים "אין אנו רשאים להדפיס מעתה ועד עולם" משמעותו סילוק ידיים מכל זכות שהיתה להם קודם, ואין הם מעתה אלא ככל העולם.

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ד' יוני 28, 2017 12:07 am

עתה ראיתי התייחסות של האדמו"ר מחב"ד זצ"ל לענין, ולדבריו איסור ההדפסה למשך חמש שנים שכתב בעל התניא בהקדמתו, ממשיך לחול עתה בכל פעם שמדפיסים קה"ת את הספר, למשך חמש שנים נוספות. מצורף צילום. [ויל"ע כשהמדובר בדפוס צילום שעלותו היום מועטה בערך לעלותו בזמן ההוא, האם האיסור חל במלוא תקפו למשך 5 שנים. להעיר מפרשית דפוס האחים הק' מסלאויטא. מה נקט אז הצ"צ?]

http://www.otzar.org/aspcrops/26505_334 ... 762017.asp

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ד' יוני 28, 2017 4:18 am

איש כתב:

קונספירציה, ולא הכי חכמה.
המכונים המדפיסים ספרים להמון, דורשים מעורכיהם לצטט לפי הספרים הנפוצים יותר, ולא לפי הספרים הקדומים יותר.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' יוני 28, 2017 11:11 am

"איש"]"כדכד"
3 הערות:
[
איש כתב:

אני מקוה שמישהו הבין את הפלפול, אני לא.
זה באמת לא משנה לכלום, כל אחד יכול לפתוח את הספרים ולהחליט לפי טעמו וענינו.
כל זמן שיש ויכוח עניני יש טעם להתווכח, אבל כשזה נכנס לפוגעים ונפגעים הויכוח מיותר ואינו במקומו.
סליחה מכל מי שראה את עצמו נפגע, אין כאן כל ענין אישי, מלבד ביקורת שלטעמי היתה ענינית.
[/quote]
אני לא כתבתי שום פלפול. כתבתי רק הערות שלדעתי היו מובנות. אסביר:
ההערה הראשונה היתה כלפי הדיון על ה"עורכים של מכון" זה או אחר או על "עורך" וכתבתי שאין נכון לכנותו עורך אלא מהדיר משום שהוא מהדיר ספר שכבר נכתב ונערך ואילו עורך הוא העובר על חומר כתוב ומשנה ומנסח לפי הצורך.
ההערה השניה היתה כלפי הבקורת של "איש" על מהדיר של כתבי הרבי ר' אלימלך באחד המכונים שציין כמקור את המשנ"ב ו"איש" חשב שאולי אינו יודע שהרבי רבי אלימלך חי לפני המשנה ברורה וכתבתי שמהדיר אינו צריך לדעת את סדר הדורות וכל עוד שאין זה פוגע בעצם ההדרת הכתבים אין בזה חסרון, וכל שכן בנדון זה שיכול להיות שהוא ידע את סדר הדורות ובכל זאת ציין למשנה ברורה מהסיבה שכתבתי לעיל (שהמשנה ברורה נפוץ יותר).
ההערה השלישית היתה כלפי הבקורת של "איש" שכוונה אלי באופן אישי וכתב שאינו רואה טעם להתנצח עם מי שאינו רואה חסרון בעורך שאינו יודע את סדר הדורות הבסיסי ומאידך נדמה לו שזו הוצאת שם רע. על כך כתבתי שלמרות שלדעתי אין חסרון במהדיר כזה - כיוון ש"איש" כן רואה בזה חסרון אני חושב שזו הוצאת שם רע לכתוב על מישהו שאינו יודע דבר שלדעתך פוגע בעבודתו שהרי יתכן שידע ובכל זאת כתב כן ואם יתברר שבאמת לא ידע אז זה יהיה לשון הרע ולא הוצאת שם רע.
לגבי "זה באמת לא משנה לכלום, כל אחד יכול לפתוח את הספרים ולהחליט לפי טעמו וענינו" זה דבר שאתה יכול להגיד על כל האשכול. כנראה שלא היתה לו נגישות לכל הספרים.
כל זמן שיש ויכוח עניני יש טעם להתווכח, אבל כשזה נכנס לפוגעים ונפגעים הויכוח מיותר ואינו במקומו" - הויכוח באמת מיותר אבל ההתנצלות לא.
סליחה מכל מי שראה את עצמו נפגע, - אני לא רואה את עצמי נפגע אני באמת נפגעתי
"אין כאן כל ענין אישי, מלבד ביקורת שלטעמי היתה ענינית" - מה שכתבת על ההבדלים בין המהדירים לדעתך ובין מכונים שונים היה עניני בהחלט ואילו היית מסתפק בזה כ אז לא היינו מגיעים לכאן

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' יוני 28, 2017 11:16 am

אולי במקום להתווכח יעלה מישהו את הציטוט המדובר - הפניה למשנה ברורה בהערות על נועם אלימלך - ונראה מקרוב מה ומי?

ברקים רב

הודעהעל ידי ברקים רב » ד' יוני 28, 2017 11:55 am

כדכד כתב:מה שכתבת שיתכן שהואלא ידע מה התחבר מתי, א. זה נדמה לי כהוצאת שם רע. ב. זה אינו נראה לי חסרון כה גדול

זה אינו חיסרון כה גדול שעורך, הכותב הערות וציונים על הנועם אלימלך, לא ידע אם הוא התחבר לפני המשנה ברורה או אחריו?!
אין גבול להיכן יכול להידרדר עולם ההדרת הספרים.
איני יודע באיזה מכון מדובר, אבל זה לא נפק"מ, כי המחדל קיים אצל כולם.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' יוני 28, 2017 2:06 pm

הרב 'שיבר', יש"כ על המ"מ.

שיבר כתב: . . להעיר מפרשית דפוס האחים הק' מסלאויטא. מה נקט אז הצ"צ?
צידד בעד המדפיסים דווילנא (שו"ת צ"צ יו"ד סי' קצה).
[על־אף שאת ספריו הדפיס בסלאוויטא, ואביו הגה"ח רש"ש נ"ע הי' מהמדפיסים הראשונים שם...].
נערך לאחרונה על ידי לבי במערב ב ו' יולי 03, 2020 5:17 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' יוני 28, 2017 5:11 pm

דרומי כתב:אולי במקום להתווכח יעלה מישהו את הציטוט המדובר - הפניה למשנה ברורה בהערות על נועם אלימלך - ונראה מקרוב מה ומי?

לא נראה לי שזה יעזור. הויכוח קיים אם נראה מקרוב מה ומי

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' יוני 28, 2017 5:12 pm

ברקים רב כתב:
כדכד כתב:מה שכתבת שיתכן שהואלא ידע מה התחבר מתי, א. זה נדמה לי כהוצאת שם רע. ב. זה אינו נראה לי חסרון כה גדול

זה אינו חיסרון כה גדול שעורך, הכותב הערות וציונים על הנועם אלימלך, לא ידע אם הוא התחבר לפני המשנה ברורה או אחריו?!

למה זה חסרון? מהדיר אמור לדעת את תוכן הדברים שהוא מהדיר ולא את ההיסטוריה של מי שכתב אותם ביחס לשאר גדולי ישראל

פשיסחא

הודעהעל ידי פשיסחא » ד' יוני 28, 2017 5:42 pm

התקשרתי לאחד העורכים שאני מכיר מפאר מקדושים ושאלתי אותו האם ייתכן שהביאו משנה ברורה על נועם אלימלך הוא עשה חיפוש במחשב על הקובץ נועם אלימלך שאצלם ולא נמצאה שום תוצאה על משנה ברורה אז פעם הבאה לפני שעושים דיון צריך להביא מקור.

איש

הודעהעל ידי איש » ד' יוני 28, 2017 6:21 pm

פשיסחא כתב:התקשרתי לאחד העורכים שאני מכיר מפאר מקדושים ושאלתי אותו האם ייתכן שהביאו משנה ברורה על נועם אלימלך הוא עשה חיפוש במחשב על הקובץ נועם אלימלך שאצלם ולא נמצאה שום תוצאה על משנה ברורה אז פעם הבאה לפני שעושים דיון צריך להביא מקור.

אם זה נכון, הרי שאכן זה הוצאת שם רע...

ברקים רב

הודעהעל ידי ברקים רב » ד' יוני 28, 2017 6:23 pm

כדכד כתב:
ברקים רב כתב:

למה זה חסרון? מהדיר אמור לדעת את תוכן הדברים שהוא מהדיר ולא את ההיסטוריה של מי שכתב אותם ביחס לשאר גדולי ישראל

אני לא יודע אפילו מאיפה להתחיל. חלק מידיעת תוכן הדברים והבנתם, זה גם להכיר את ההקשר, לדעת איזה גדולי ישראל ואיזה מספריהם היו לפני המחבר וכו' וכו'. אם מישהו מסוגל לציין למ"ב מתוך חסרון בידיעת ההיסטוריה, זה חמור מאוד.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' יוני 28, 2017 6:32 pm

ברקים רב!
אני חולק עליך
אינני חושב שהידיעה של תולדות המחבר ביחס לשאר גדולי ישראל רלוונטית לעצם הספר וההדרתו
מה גם שהנוע"א והמשנ"ב אינם עוסקים באותו תחום וקשה לצפות שאחד מהם יתבסס על השני

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' יוני 28, 2017 6:44 pm

איש כתב:
פשיסחא כתב:התקשרתי לאחד העורכים שאני מכיר מפאר מקדושים ושאלתי אותו האם ייתכן שהביאו משנה ברורה על נועם אלימלך הוא עשה חיפוש במחשב על הקובץ נועם אלימלך שאצלם ולא נמצאה שום תוצאה על משנה ברורה אז פעם הבאה לפני שעושים דיון צריך להביא מקור.

אם זה נכון, הרי שאכן זה הוצאת שם רע...

מי שכתב כאן באשכול שאחד המהדירים של כתבי הרבי ר' אלימלך ציין למשנה ברורה ובעקבותיו התגלגל הפולמוס הוא אינו "איש" אלא מישהו אחר ו"איש" כתב דברים בשבח מכון מסויים ודבריו התפרשו כמכוונים נגד "פאר מקדושים". אני הגבתי להערה על ציון המשנ"ב ונסיתי ללמד זכות על אותו מהדיר. משום מה התגלגלו הדברים כאילו "איש" כתב שעורך של "פאר מקדושים" ציין למשנה ברורה. כיוון שכנראה "איש" לא ראה את הציון למשנה ברורה והסתמך על מי שכתב לפניו (אע"פ שכתב בלשון: "אם זכרוני איני מטעני") הרי שבזה לא היתה הוצאת שם רע על "פאר מקדושים" שלא הוזכרו כלל ויתכן שהציון למשנה ברורה נעשה בכלל במכון אחר.
אני האשמתי אותו בהוצאת שם רע בגלל מסקנתו שהעורך כנראה אינו יודע את סדר הדורותו זה נכון גם אם ידוע שיש ציון כזה.
אמנם כעת שמתברר שכנראה "פאר מקדושים" הם אינם המכון המדובר ואם כך הדברים "באוויר" ואינם נוגעים לאיש או למכון מוגדר - הרי שאין מישהו שעליו יוצא השם רע.
לכן אני מתנצל בפני "איש" על ההאשמה הנ"ל

איש

הודעהעל ידי איש » ד' יוני 28, 2017 9:49 pm

זקן ששכח כתב:לגבי אחת ההוצאות הנזכרות לעיל בההדרת ספרי חסידות [אגב, אם אינני טועה הרי שהלוגו הרשמי שלהם הוא 'המכון להאדרת ספרי חסידות'...].
בהזדמנות מסויימת חלקו בבימ"ד חוברת דוגמא ובה ראיתי דבר מדהים! שלא מצאו מקור לדבר מסויים שכותב ההר"א מליזענסק וציינו למשנה ברורה. כנראה סברו שהרר"א עיין תמידים כסדרם בספר זה...

לאחר הפולמוס שעוררו דבריך, התכבד נא להביא את המקום בו ציינו את המשנה ברורה כמקור לנועם אלימלך.

פייביש אופטובסקי

הודעהעל ידי פייביש אופטובסקי » ג' יולי 16, 2019 6:41 pm

היודע מי מן החברים האם קיימת מהדורה מוערת לספר 'אור המאיר'?

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ד' יולי 17, 2019 7:55 am

איש כתב:
זקן ששכח כתב:לגבי אחת ההוצאות הנזכרות לעיל בההדרת ספרי חסידות [אגב, אם אינני טועה הרי שהלוגו הרשמי שלהם הוא 'המכון להאדרת ספרי חסידות'...].
בהזדמנות מסויימת חלקו בבימ"ד חוברת דוגמא ובה ראיתי דבר מדהים! שלא מצאו מקור לדבר מסויים שכותב ההר"א מליזענסק וציינו למשנה ברורה. כנראה סברו שהרר"א עיין תמידים כסדרם בספר זה...

לאחר הפולמוס שעוררו דבריך, התכבד נא להביא את המקום בו ציינו את המשנה ברורה כמקור לנועם אלימלך.

כמדומני שהוא בפרשת כי תשא על דברי הנוע"א שצריך להרהר בביה"כ על שפלות האדם.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' יולי 17, 2019 8:39 am

א. ההפניה למשנה ברורה אינה בהכרח באה לומר בהכרח שהוא המקור לנעם אלימלך, דבר שכמובן לא יתכן, אפשר שהכוונה שיש לכך מקורות בפוסקים והרוצה למצוא אותם יעיין במשנה ברורה המציין אליהם [כל זה בדרך אפשר, שהרי אין כאן הפניה מדויקת לציון למשנה ברורה].
ב. דומה שמן הראוי לתת את הדעת לכך שלפעמים החיסרון הוא בהגהה ובעריכה ולאו דווקא בידיעת הדברים [זהו כמובן חיסרון, אך יש הבדל בינו לבין חיסרון ידיעה]. כך, למשל, בספרו של הקדוש ר' איתם הנקין הי"ד 'תערך לפני שולחן' עמ' 366 הערה 5 כתוב 'בניגוד לידעאל מלצר שכותב ששמע מר' רפאל מלצר בן הגרא"'ז' חלק זה של הספר, כפי שכתב שם עמ' 365 הערה 1 , הודפס, מסיבות שונות, בעריכה מינימלית. הרי ברור בלי נדנוד של ספק שר' איתם ידע שידעאל מלצר הוא בנו של הרב צבי יהודה מלצר ושהשם 'רפאל' התווסף לרצ"י מלצר עקב מחלה בהיותו אדם בוגר ואין כאן אלא פליטת מקלדת שלו זכינו היה המחבר בעצמו מתקן אותה.

א גאליציאנער

הודעהעל ידי א גאליציאנער » ה' יולי 18, 2019 4:34 am

שלום רב, זה זמן רב לא ידעתי לאן להפנות שאלה זו, אני רוצה לקנות את ספרי בית רופשיץ דזיקוב, האם יכול מאן דהו להמליץ על ההוצאה הטובה ביותר? (ואולי גם על שמות הספרים שודאי לא זכורים לי כולם)
יישר כח גדול למפרע
בברכה שלימה ונאמנה
א גאליציאנער
נ.ב. אני מאמין שלגבי ספר זרע קודש לרב הקדוש מראפשיץ אין מתחרים להוצאת מוזשאי, אם ישנם, אשמח לעדכון גם בזה. ואכפול במודים.

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » א' ספטמבר 08, 2019 5:39 pm

פשיסחא כתב:התקשרתי לאחד העורכים שאני מכיר מפאר מקדושים ושאלתי אותו האם ייתכן שהביאו משנה ברורה על נועם אלימלך הוא עשה חיפוש במחשב על הקובץ נועם אלימלך שאצלם ולא נמצאה שום תוצאה על משנה ברורה אז פעם הבאה לפני שעושים דיון צריך להביא מקור
הערה ח, בבקשה.
קבצים מצורפים
נוע''א.pdf
(289.26 KiB) הורד 176 פעמים

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' ספטמבר 08, 2019 6:04 pm

שוב, לא מובן לי מה הבעיה עם זה וכמו שכתבתי באשכול הזה כבר. מה הבעיה להראות שרעיון שמופיע בנעם אלימלך מופיע גם במשנה ברורה?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' ספטמבר 08, 2019 8:45 pm

הנועם אלימלך לא צריך את הסכמתו של המשנה ברורה, כמובן.

אבל הציון כאן למשנ"ב הוא דוקא מתאים לענ"ד, וכוונתו לומר שדברי הנוע"א אינם רק 'חסידות' מופשטת אלא ענין שהתקבל גם על ידי פוסקי ההלכה למעשה. כלומר, ה'נסתר' מתאים עם ה'נגלה'.

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » א' ספטמבר 08, 2019 11:32 pm

דרומי כתב:הנועם אלימלך לא צריך את הסכמתו של המשנה ברורה, כמובן.

אבל הציון כאן למשנ"ב הוא דוקא מתאים לענ"ד, וכוונתו לומר שדברי הנוע"א אינם רק 'חסידות' מופשטת אלא ענין שהתקבל גם על ידי פוסקי ההלכה למעשה. כלומר, ה'נסתר' מתאים עם ה'נגלה'.

נניח.
ומאי טעמא מחקוהו מהספר המודפס...

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' ספטמבר 09, 2019 11:17 am

מהטעם שהמדרש מסביר בר"פ תולדות למה יצחק דומה לאברהם

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ג' יוני 02, 2020 8:03 pm

ארזי ביתר כתב:
פשיסחא כתב:מה אתה ממליץ לקנות?

בדור הקומיקס והניקוד אתה לא יכול לתת נועם אלימלך כתב רש"י ולצפות מבחור שילמד בזה צריך הוצאה מושכת עיניים מבחינת הידור הדפוס והניקוד. אך בשילוב דברים המועילים להבנה והתחברות, (בחב"ד לדוגמא יש את חסידות מבוארת וכדו' אך אני מדבר על ספרי החסידות הרגילים)

א. חושבני שעת האחרונה החלו כולם להתחשב יותר מידי בדור הקומיקס והניקוד. 'זקן מופלג' כמוני, מחפש מזה עידן ועידנים 'משנה ברורה' ללא ניקוד. ואין. אני לא הצלחתי למצוא. קצת מוגזם.

ב. אם בכל אופן זה הקריטריון שלך, אז 'פאר מקדושים' זו ההוצאה המתאימה והמומלצת בשבילך. זה בכתב מרובע, זה מנוקד, זה בס"ה מהדורה די מוגהת ומוערת. מצויין בשבילך.

ג. אם אתה מחפש ספרי חסידות של הוצאת ספרים משובחת באמת, אז כבר הוזכרו כאן שני מכונים: 'שפתי צדיקים - קאפיטשניץ', ו'הדרת חן'. יש עוד כמה, אבל איני זוכר כרגע.

התגלגלתי שוב לאשכול זה, בעקבות דיון דומה בימים אלו. כפי שכבר כתבתי בהמשך האשכול, לענ"ד המכון היושב ראשונה במלכות תורת החסידות הוא 'נחלת צבי'. השקעה נדירה בכל פרט ופרט. יאריך ה' ימיהם בטוב ושנותיהם בנעימים, למען יוכלו להוציא לאור עולם עוד ועוד מספרי החסידות.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: גלאגוזים ו־ 239 אורחים