מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הרמב"ם מסתמך רק על מימרות של אמוראים ולא על סתמא דגמרא?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
יושב ירושלים
שם מלא: פסח הלפרין

הרמב"ם מסתמך רק על מימרות של אמוראים ולא על סתמא דגמרא?

הודעהעל ידי יושב ירושלים » ד' יוני 21, 2017 11:09 am

שח לי חכם אחד, שהרמב"ם כותב בא' מכתביו שסומך [בעיקר?] על מימרות האמוראים ולא על סתמא דגמרא, האם יש מי מהחו"ר דפה שיודע פשר דבר, האם יש בכ' הרמב"ם כזה או קרוב לזה?
נ.ב. דבר קרוב לזה קצת מצאנו בפי' רש"י שבת נה: 'מעבירם כתיב' שתמה מאוד על ד' הגמ', וכ' בזה"ל 'וקשה בעיני שם החכם הנזכר כאן'. עיי"ש בבי' מהר"ם.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: הרמב"ם מסתמך רק על מימרות של אמוראים ולא על סתמא דגמרא?

הודעהעל ידי חלמישצור » ד' יוני 21, 2017 11:40 am

המקור כביכול הוא תשובת הרמב"ם, מהד' בלאו, שמה:
זאת השאלה והקושיא ודאי ראויה היא לעיין בה הרבה, וחכמים גדולים ככם הם שיקשה עליהם דבר זה. ובשעה שחברתי הספר עמדתי בדבר זה כמה ימים, והנוסחא הראשונה הילדה שחברתיה תחלה, שהקצתיה מלבי ולא העתקתי, היה כתוב בה כפי הנראה מההלכה הזאת אליבא דר' יצחק דהאי משנה דאלו נערות, שכל הבועל חייבי לאוין בהתראה לוקה. ובעת שהעתקתי ודקדקתי כל שמועה ושמועה מן הספרים - לא שמעתי, ולא סמכתי על קושיא זו ואמרתי: לא נניח תלמוד ערוך ונפסוק הלכה ממשא ומתן של גמרא... ועל כל פנים לא מדברי משא ומתן נפסוק הלכה, כמו שבארנו, ונראה לי שאין בדברים אלו ספק כלל.

עיין מה שנסמן כאן בהע' 6 (https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7 ... 7.99.D7.9D). אולם ראה באותו עמוד במאמרו של הרב פרופ' הנשקה, שמפריך את הטענה הזו בשיטת הרמב"ם. ועיין גם כאן ד"ה כאן נעיר (http://www.yeshiva.org.il/midrash/1359).

יושב ירושלים

הודעהעל ידי יושב ירושלים » ד' יוני 21, 2017 12:09 pm

יישר כח גדול!
הקישורים אינם פתוחים לי, אך לפי מה שאני מבין יש כאן לכה"פ, העדפה ברורה של מימרות על פני 'סתמא דגמרא'.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' יוני 21, 2017 12:56 pm

יושב ירושלים כתב:יישר כח גדול!
הקישורים אינם פתוחים לי, אך לפי מה שאני מבין יש כאן לכה"פ, העדפה ברורה של מימרות על פני 'סתמא דגמרא'.

למיטב זכרוני (לא ראיתי עכשיו את הקישורים אבל הנושא זכור לי מימי פולמוס רבדים), יש כאן העדפה של מימרות על פני מו"מ גם בין אמוראים מזוהים ללא קשר לסתמא דגמרא

יושב ירושלים

הודעהעל ידי יושב ירושלים » ה' יוני 22, 2017 5:34 pm

בברכה המשולשת כתב:
יושב ירושלים כתב:יישר כח גדול!

למיטב זכרוני (לא ראיתי עכשיו את הקישורים אבל הנושא זכור לי מימי פולמוס רבדים), יש כאן העדפה של מימרות על פני מו"מ גם בין אמוראים מזוהים ללא קשר לסתמא דגמרא

ליתר דיוק: בשני המקרים מדובר בסתמות, והעדפת הרמב"ם היא אכן כהגדרתך תלמוד ערוך ע"פ מו"מ, ולכן אין זה קשור כלל לעניין הרבדים, אך עדיין יש כאן דרך שמיישבת הרבה שאלות על פסיקת הר"מ נגד סוגיות.

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ה' יוני 22, 2017 11:06 pm

עוד ציטוט מהאיגרת אל חכמי מונטשפלייר על גזירת כוכבים (אגרות הרמב"ם מהד' הרב שילת עמ' תפח):
ואני יודע שאפשר שתחפשו ותמצאו דברי יחידים מן החכמים בתלמוד ובמדרשות, שדבריהם מראין שבשעת תולדתו של אדם יגרמו לו הכוכבים כך וכך. שאין הדרך שיניח אדם הלכה למעשה ויהדר אפירכיי ואשנויי , וכן אין ראוי לאדם להניח דברים של דעת, ושכבר נתאמתו בראיות, וינער כפיו מהן, ויתלה בדברי יחיד מן החכמים, שאפשר שנתעלם ממנו דבר, או שיש באותן דברים רמז, או אמרן לפי שעה ומעשה שהיו לפניו.

ועיין גם בדבריו היקרים מפז בתוך האגרת לר' עובדיה הגר (עמ' רלו-ז במהדורת הרב שילת). אך זה כבר וודאי לא קשור לאשכול.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ה' יוני 22, 2017 11:31 pm

זה יסוד די מפורסם בדברי הראשונים והפוסקים הקדמונים, שינויא היא ואשינוייא לא סמכינן.
ענין זה מזכיר מה שאמר לי אחד, שסח לו ע"ה שאינו יודע למה התפעלו הראשונים מחיבור הרי"ף שהשמיט כמה מימרות הלא גם היא יכול לעשות כזאת...
זאת היא גדלות הראשונם שהבחינו מה זה משא ומתן שהם בבחינת שינויא ומה היא תלמוד ערוך.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ו' יוני 23, 2017 12:48 am

ראה במאמרים האלו טענות מעין אלו:
(וזכורני שבכמה ממאמריו של הרב בנימין זאב בנדיקט השיג על מאמרים אלו)

והנה המאמרים אליהם ציין חלמיש צור:
(אני מנחש שהתכוון למאמר של ר"ד פיקסלר, שהוא אכן מאמר יפה וגדוש בראיות, ולא למאמר כלשהו ר"ד הנשקה שלא הוזכר שם)

הדברים קשורים גם לפולמוס על רבדים, ובהקשר אליו כדאי לראות את המאמר הזה:

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ו' יוני 23, 2017 3:48 am

מעיין כתב:זה יסוד די מפורסם בדברי הראשונים והפוסקים הקדמונים, שינויא היא ואשינוייא לא סמכינן.
ענין זה מזכיר מה שאמר לי אחד, שסח לו ע"ה שאינו יודע למה התפעלו הראשונים מחיבור הרי"ף שהשמיט כמה מימרות הלא גם היא יכול לעשות כזאת...
זאת היא גדלות הראשונם שהבחינו מה זה משא ומתן שהם בבחינת שינויא ומה היא תלמוד ערוך.

באשכול אחר נפתח דיון בזה בענין אשינויא לא סמכינן

יושב ירושלים

הודעהעל ידי יושב ירושלים » ו' יוני 23, 2017 8:57 am

מעיין כתב:זה יסוד די מפורסם בדברי הראשונים והפוסקים הקדמונים, שינויא היא ואשינוייא לא סמכינן.

לא קשור בכלל. 'אשינייא לא סמכינן' פי' שהגמ' רק אמרה כן לדחויי בעלמא.
ובמקרה דידן מדובר על הוכחה מקושיא שהגמ' מקשה [דהיי' הקושיא מבוססת על הנחה מסויימת] והר"מ לא סומך ע"ז כי הוא בדרך מו"מ. [וכמובן שלא שייך כאן 'לדחויי'].

יושב ירושלים

הודעהעל ידי יושב ירושלים » ו' יוני 23, 2017 8:58 am

פלוריש כתב:ראה במאמרים האלו טענות מעין אלו:
פסקיו של הרמב''ם לאור גישתו לחומר הסתמי שבבבלי - מאיר שמחה פלדבלום.pdf
סטיותיו של הרמב''ם ממקורות ההלכה - דוד סייקס.pdf

(וזכורני שבכמה ממאמריו של הרב בנימין זאב בנדיקט השיג על מאמרים אלו)

והנה המאמרים אליהם ציין חלמיש צור:
הרמב''ם ושיטת הרבדים - הרב דרור פיקסלר צהר טו.doc
הרבדים בלימוד הגמרא - הרבנים שמואל אריאל ויעקב נגן.docx

(אני מנחש שהתכוון למאמר של ר"ד פיקסלר, שהוא אכן מאמר יפה וגדוש בראיות, ולא למאמר כלשהו ר"ד הנשקה שלא הוזכר שם)

הדברים קשורים גם לפולמוס על רבדים, ובהקשר אליו כדאי לראות את המאמר הזה:
רבדים ב'רבדים'; שיקולי הוראה וחינוך בדרך הוראת התלמוד - הרב פרופ' נריה גוטל עם נספח מהגרז''ן בד''ד 15.doc

יישר כח על שפע המקורות.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 377 אורחים