מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

קברות התאוה - תורת הצמחוני

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
יזהר

קברות התאוה - תורת הצמחוני

הודעהעל ידי יזהר » ב' יוני 26, 2017 12:27 pm

העושים התורה קרדום לחפור בה, בתחום כת הטבעונות, מנופפים כעת בחיבור תורני שמצאו פתאום, וכעת עמלים להוציאו לאור מחדש. על פי כתבה ממומנת בערוץ 7,
המחבר הוא הרב יצחק הבנשטרייט זצ"ל (תר"ס-ת"ש), תושב העיר רישא אשר בפולין. נודע במאמריו הגאוניים שפורסמו בכתבי עת תורניים, וכן הוציא לאור את הספר 'דורש חמורות' שזכה להסכמותיהם של גאוני ישראל. את הספר 'תורת הצמחוני' הוא כתב בשנת תרפ"ט 1929. השם המלא של הספר: "קברות התאווה - תורת הצמחוני על פי הדת והדעת, המסורה והמוסר". הספר כולל עשרה פרקים בהם מוכיח המחבר כי הצמחונות הינה הנהגה חיובית ורצויה לפי התורה. כן הוא מתמודד עם סוגיות נוספות שקשורות בייחס האדם לבעלי החיים. כך למשל הוא קובע, על פי מקורות חז"ל והראשונים, שלעתיד לבוא בבית המקדש השלישי לא יהיו קרבנות מבעלי חיים

כמו כן, נאמר שם כי הוא "רב חסידי". בפרויקט ה'הדסטארט' שנועד לממן את הוצאת הספר מחדש, נאמר כי
המחבר, הרב יצחק הבנשטרייט זצ"ל, היה מגאוני התורה בפולין, אשר זכה להערכה רבה בעולם התורני [...]
(יתכן שנאמרו שם עוד דברים, אבל הדף חסום לי ברימון, וראיתי רק את השורות הראשונות בגוגל).
בדף פייסבוק של עושי התורה קרדום הנ"ל, הביאו ציטוט מתוך הספר:
"ידוע תדע כי מעולם לא היה רצונו של הבורא יתברך שמו בהבאת קרבנות,
ומעולם לא ציווה על דברי עולה וזבח,
וכל האומר שהקב"ה רוצה בקרבנות אינו אלא טועה.
ומה שנאמר בתורה פרשות שלמות בדיני הקרבנות, הוא מפני שאז השעה צריכה לכך".
(הגאון רבי יצחק הבנשטרייט זצ"ל)

אחר כל ההקדמה הזאת, ברצוני לשאול את מלומדי הפורום שליט"א, האם אכן מדובר בחיבור אותנטי, שאכן נכתב לפני כ-100 שנה, ואם כן, מה טיבו של המחבר הנ"ל, האם אכן היה רב חסידי, ואכן היה מוערך בעולם התורה, או שמא היה מוערך דווקא בחוגי הרפורמים.
נערך לאחרונה על ידי יזהר ב ה' אוקטובר 11, 2018 1:23 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: קברות התאוה - תורת הצמחוני

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' יוני 26, 2017 1:14 pm

כבר ידוע שא"א להכליל בקרב אף ציבור, וההקדמה הזו אף היא מיותרת לחלוטין, ואחריה:
לא יודע איך זה קשור לאמונה באתחלתא, אבל עובדה שמקרב המאמינים ישנם לא מעט שוטים מופלגים חסרי כל התמצאות מינימלית במשקל חכמי ישראל.
וכבר הביאו כאן לינק לישיבה המחנכת לאורם של שלשה גדולי ישראל ששמם שלמה. והנה למי שפספס
http://www.orotyehuda.org.il/%D7%93%D7% ... 7%97%D7%99
או כאלה שבספרי הלכה שלהם, מציגים את הכרעת מרן הגרשז"א ליד הכרעת מרן הגר"ש גורן. כאילו שכל החילוק בין האישים שזה סבר שהקץ מגולה וזה סבר שזו עקבתא.
או כאלה הסבורים שהרב אלקלעי היה ממש בדרגת הח"ח ומצטטים את דבריו בסילודין. או מי שמצטטים את דעתו של ר"ח הירשנזון על נושא כזה או אחר, ומשוכנעים שכל ביקורת נגדו היא "חרדית". ודוגמא השקוה.
אם הרב קוק כותב משהו על קרבנות לעת"ל זה מעניין וראוי לדיון, אבל מה למע"ה מעניין אותנו מה כתב איזה רב בן בלי שם, או בעל שם רע כר"ח הירשנזון. כובד הראש שנותן הכותב לספר מעיד על קלות חלקים אחרים בראשו. ותל"מ.

הייתי פעם באיזה שמחה, המחותן חסר טקט במפגיע, פנה אל מחותנו לעין כל המזרח, בשאלה: ר' פלוני, האם תודה קרבה בבמה קטנה או לא? המחותן בלע את לשונו, ואמר מסתמא, המחותן לא הרפה ושאל מסתמא כן או מסתמא לא. אני לא יודע מה עבר על המחותן, אני (שלא הייתי קרוב של מי מהם) כבר לא הייתי מסוגל לשמוע כלום מרוב מבוכה ששרתה באוויר העכור. אחד המשתתפים שנכח שם, אמר לי אחרי זה, זה שהמחותן לא יודע אם תודה קרבה בבמה קטנה, זה עדין לא מעיד על עמרצותו, אבל זה שהוא לא הבין שהוא יכול לומר, אני לא יודע, כביכול שאלו אותו מה מברכים על תפו"א, דוקא זה מעיד על עמרצותו. ודפח"ח.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' יוני 26, 2017 10:33 pm

חיפשתי קצת על המחבר, לצערי כעת בלי אוצה"ח.

יש ממנו קונטרס קודם נוסף - 'דורש חמורות', רישא תרפ"ט, (http://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?re ... t=&pgnum=1), עליו הסכמות מרבי נתן לוין (רבה של עיר מגורי המחבר ריישא), רבי שמואל שפירא (אב"ד ראדום, נכדו של רבי אליעזר שפירא אב"ד לנצהוט), רבי יחיאל מיכל שפירא אב"ד ברדומישל בעל 'דעת נבונים', ורבי אליעזר ליפא וויסב[ל?]וים מניו יורק (מיהו?). עוד שם כתב המחבר שהוא נכדו של ר' ישראל חריף הבנשטרייט, אב"ד סאנוק. אפשר לראות שכולם למרבה הצער די עלומי שם.

הוא כתב מאמרים פה ושם בגליונות התקופה. עוד מצאתי ממנו "מודעה לקהלות הקודש" משנת תרפ"ז (http://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?re ... 8&pgnum=34):
אברך ת"ח ובעמח"ס שמהיר במקצועות דרוש, אגדה, והטפה כפי רוח אשת הזמן, וכפי הדת והדעת, לכל פרקי ומועדי השנה, ולכל תקופות ומאורעות החיים, מבקש משרה לדרשן, מגיד ומטיף, לפנות על הכתובת:
יזאק העבענשטרייט, רועשאוו, מאלא פאלסקא

עוד כדאי להעיר שהספר המקורי מ"הרה"ג יצחק העבענשטרייט שליט"א (חלוץ בהתנועה הצמחונות)", "קברות התאוה הוא תורת הצמחוני ע"פ הדת והדעת, המסורה והמוסר", כלל בסה"כ 55 עמודים (http://aleph.nli.org.il:80/F/?func=dire ... base=MBI01).

יזהר

הודעהעל ידי יזהר » ה' אוקטובר 11, 2018 1:23 am

אחר חודשים ארוכים, ביקרתי בפורום ועיני הבחינו בהתראה בדיון שפתחתי ושכחתי ממנו. תודה רבה לעונים!

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 303 אורחים