מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

לעבוד אצל הרפורמים

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
חד ברנש

לעבוד אצל הרפורמים

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' יוני 27, 2017 6:55 pm

אחד שאלני,
האם יש איסור לעבוד אצל הרפורמים כיועץ לענייני יהדות ובדומה לכך?
שאלה אמתית.
ברור ש"זה מסריח", אך לפי הדין ההלכתי היבש - יש איסור, ואם כן מהו?

תוכן

Re: לעבוד אצל הרפורמים

הודעהעל ידי תוכן » ג' יוני 27, 2017 6:57 pm

האם יש איסור לעבוד אצל הנוצרים כיועץ לענייני יהדות? אותה שאלה, אותה תשובה. למעשה, הם מעסיקים אותו כדי שיעזור להם. לעזור להם, פירושו, להפיץ כפירה ואפיקורסות. איזה שאלה יש פה בכלל?

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' יוני 27, 2017 7:00 pm

תרגע. תרגע. מישהו שאל אותי, ואני רוצה לענות לו מענה ברור.
תאמר לי אפוא, מהו האיסור? תפנה אותי לסעיף השו"ע המתאים. אני מתכוון ברצינות.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' יוני 27, 2017 7:10 pm

או לפני עור, או מסייע, ולכה"פ מתחבר לרשע.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' יוני 27, 2017 7:12 pm

'לפני עור' למי? לרפורמים עצמם? הם הרי שקועים בחטא וזה לא יעלה ולא יוריד.
'מתחבר לרשע' זה לא בדיוק טענה הלכתית.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' יוני 27, 2017 7:16 pm

לפני עור בהשפעתם על אחרים, ובארה"ב יש בזה נ"מ.
נכון שלא בהכרח, ולכן כתבתי 'או'.
מתחבר לרשע זה הרבה יותר מסתם טענה הלכתית.

יש תשובות ביבי"א ואגרו"מ על מינוי רב שכהן בעבר אצל הקונסרבטיבים, (כמדומני י"פ), ולענינם די שאין אינו יר"ש אין לבקש תורה מפיהו.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' יוני 27, 2017 7:27 pm

אני לא אענה לך לפי סעיף קטן. כי תכלית אין הלכה מפורשת שאסור לעזור לריפורמים בדוקא ובמקרה זה בדוקא. אלא מה, צריך לדמות מילתא למילתא. ואע"פ שלדידי הדבר ברור ללא שום ספק כלל, שהדבר אסור בתכלית האיסור, הרי האדם הזה מן הסתם יודע להשתמש באוצר החכמה ובבר אילן וכיוצא. והנה הוא יתחיל לשאול על אלו שמכרו ספרים לכומרים, שהפוסקים חיככו בדבר זה, ואח"כ יביא שעכו"ם של היום מנהג אבותיהם בידיהם, ואח"כ יסביר על הצורך להציג את הצד החרדי, ואח"כ יביא מאליהו בחור, וימשיך שהם תינוקות שנשבו, ויביא לדייק מדברי רש"י שלשמש עבו"ז מותר בשעת הדחק, וכו' וכו', ואין לדבר סוף.

ובאופן אחר, הרי פשוט לכל בר שכל שדבר זה אסור לחלוטין וספרי הפוסקים מהחתם סופר ואילך מלאים מהאיסור להתעסק איתם ולהכנס למוסדות שלהם וכל זה ידוע אפילו לבר בר רב דחד יומא, אלא מה, הוא מחפש צדדים להתיר, אז מה יתן ומה יועיל שנמצא מקורות על גבי מקורות, הרי חזקה עליו שכל מקור יוכל לדחותו בקל באלף פלפולים.

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ד' יוני 28, 2017 3:15 pm

"גם לא כתוב בשולחן ערוך בשום מקום שאסור להתנצר". (הרש"ר הירש)

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ה' יוני 29, 2017 1:19 am

חד ברנש כתב:תרגע. תרגע. מישהו שאל אותי, ואני רוצה לענות לו מענה ברור.
תאמר לי אפוא, מהו האיסור? תפנה אותי לסעיף השו"ע המתאים. אני מתכוון ברצינות.

היהודי הזה מתקלח? אני מקווה שכן. כנראה הוא לא רוצה להיות מסריח. גם במקרה הזה, אפילו אם אין סעיף מפורש בשו"ע, אני מקווה ומשער שהוא לא רוצה להיות מסריח. הוא לא רוצה, גם אם אף אחד לא יאמר לו כלום. (כמובן שאם יש סעיף הלכתי זה חשוב להביא אותו, והיהודי הזה בוודאי גם כן רוצה ללכת לפי ההלכה. אבל לענ"ד יש חשיבות גם לא לפספס את הנקודה הזאת).

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ה' יוני 29, 2017 10:51 am

אותו יהודי שאל אותי זאת כשאלה תיאורטית. אף אחד, בינתיים(...), לא הולך להעסיק אותו.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' יוני 29, 2017 12:15 pm

חד ברנש כתב:אחד שאלני,
האם יש איסור לעבוד אצל הרפורמים כיועץ לענייני יהדות ובדומה לכך?
שאלה אמתית.
ברור ש"זה מסריח", אך לפי הדין ההלכתי היבש - יש איסור, ואם כן מהו?

אם מסייע להם ומתחבר עימהם הרי הוא כמותם ממש, אלא שכוונתו לשמים או לפרנסה ומנ"ל שמותר להיות רפורמי לצורך פרנסה או לש"ש ?
מותר להיות יועץ לענייני ישראלים בחמאס?? הרי כל יעוצו כדי להזיק ולהשחית וכן זה היועץ לרפורמים הרי מלאכתו היא להרוס את היהדות והתורה ממש ומה הצד להתיר??

ירדן ירחו

הודעהעל ידי ירדן ירחו » ה' יוני 29, 2017 3:06 pm

מה אתה מתכוון כשאתה אומר רפורמים? אם אתה מתכוון לעבוד בארגון רפורמי ולעזור לו בעקירת הדת, ודאי שזה מסייע בידי עוברי עבירה ועוד יותר מזה. אם אתה מתכוון לקהילה רפורמית כלשהי שהחליטה שהם מעוניינים באדם שילמד אותם או את הילדים שלהם קצת יהדות, יש מקום להתיר במקרה שאין חשש שזה יראה נתינת הכשר למקום, וכמובן שהלימוד לא יתקיים במקום התיפלה שלהם שקיים איסור להיכנס לשם, וכמובן לשאול רב מורה הוראה בנוגע לכל פרט כי יש עוד הרבה בעיות הלכתיות בנושא.

גיורא בשמי שמיא

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » ה' יוני 29, 2017 11:53 pm

תוכן כתב:אני לא אענה לך לפי סעיף קטן. כי תכלית אין הלכה מפורשת שאסור לעזור לריפורמים בדוקא ובמקרה זה בדוקא. אלא מה, צריך לדמות מילתא למילתא. ואע"פ שלדידי הדבר ברור ללא שום ספק כלל, שהדבר אסור בתכלית האיסור, הרי האדם הזה מן הסתם יודע להשתמש באוצר החכמה ובבר אילן וכיוצא. והנה הוא יתחיל לשאול על אלו שמכרו ספרים לכומרים, שהפוסקים חיככו בדבר זה, ואח"כ יביא שעכו"ם של היום מנהג אבותיהם בידיהם, ואח"כ יסביר על הצורך להציג את הצד החרדי, ואח"כ יביא מאליהו בחור, וימשיך שהם תינוקות שנשבו, ויביא לדייק מדברי רש"י שלשמש עבו"ז מותר בשעת הדחק, וכו' וכו', ואין לדבר סוף.

ובאופן אחר, הרי פשוט לכל בר שכל שדבר זה אסור לחלוטין וספרי הפוסקים מהחתם סופר ואילך מלאים מהאיסור להתעסק איתם ולהכנס למוסדות שלהם וכל זה ידוע אפילו לבר בר רב דחד יומא, אלא מה, הוא מחפש צדדים להתיר, אז מה יתן ומה יועיל שנמצא מקורות על גבי מקורות, הרי חזקה עליו שכל מקור יוכל לדחותו בקל באלף פלפולים.

האם מישהו יכול להסביר לנו בדיוק במה חלוק נדו"ד מזה שמצינו היתר מפורש בדברי חז"ל בספרא לעבוד לשמש אצל עבודה זרה בשביל להתפרנס (אם כי בשעה"ד, אך כנראה מנוסח השאלה שהשואל במצוקה כספית, הרב ברנש יתקן אותי אם אני טועה)? (כמובן יהיה בעיה להיכנס לבתי תיפליהם, וכמו שהזכירו, אך כהיום יועץ יכול לשבת בבית שלו ביבשת אחרת וליעץ ולהתפרנס....)

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ו' יוני 30, 2017 9:36 am

גיורא בשמי שמיא כתב:
תוכן כתב:אני לא אענה לך לפי סעיף קטן. כי תכלית אין הלכה מפורשת שאסור לעזור לריפורמים בדוקא ובמקרה זה בדוקא. אלא מה, צריך לדמות מילתא למילתא. ואע"פ שלדידי הדבר ברור ללא שום ספק כלל, שהדבר אסור בתכלית האיסור, הרי האדם הזה מן הסתם יודע להשתמש באוצר החכמה ובבר אילן וכיוצא. והנה הוא יתחיל לשאול על אלו שמכרו ספרים לכומרים, שהפוסקים חיככו בדבר זה, ואח"כ יביא שעכו"ם של היום מנהג אבותיהם בידיהם, ואח"כ יסביר על הצורך להציג את הצד החרדי, ואח"כ יביא מאליהו בחור, וימשיך שהם תינוקות שנשבו, ויביא לדייק מדברי רש"י שלשמש עבו"ז מותר בשעת הדחק, וכו' וכו', ואין לדבר סוף.

האם מישהו יכול להסביר לנו בדיוק במה חלוק נדו"ד מזה שמצינו היתר מפורש בדברי חז"ל בספרא לעבוד לשמש אצל עבודה זרה בשביל להתפרנס (אם כי בשעה"ד, אך כנראה מנוסח השאלה שהשואל במצוקה כספית, הרב ברנש יתקן אותי אם אני טועה)? (כמובן יהיה בעיה להיכנס לבתי תיפליהם, וכמו שהזכירו, אך כהיום יועץ יכול לשבת בבית שלו ביבשת אחרת וליעץ ולהתפרנס....)

השימוש שאתה מדבר עליו איירי לטאטא את הרצפה וכיוצא, לא ללכת לפרסם את שם עבו"ז בכל העולם.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ש' יולי 01, 2017 11:57 pm

ההקשר בו נשאלתי הוא, לעבור על ספר מחקרי בענייני 'יהדות' שכתבה 'רבה' רפורמית, ולבדוק אם אין טעויות וכיוצא בזה. וכפי שהבנתי, אין מדובר בספר הנועד לעשות תעמולה לשיטת הרפורמה אלא ספר ב"מדעי היהדות" (עם מרכאות!) שנכתב ע"י רפורמית.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יולי 02, 2017 12:19 am

ראה שולחן ערוך אורח חיים סימן שז סעיף טז ובמשנ"ב וביה"ל.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יולי 02, 2017 12:38 am

חד ברנש כתב:ההקשר בו נשאלתי הוא, לעבור על ספר מחקרי בענייני 'יהדות' שכתבה 'רבה' רפורמית, ולבדוק אם אין טעויות וכיוצא בזה. וכפי שהבנתי, אין מדובר בספר הנועד לעשות תעמולה לשיטת הרפורמה אלא ספר ב"מדעי היהדות" (עם מרכאות!) שנכתב ע"י רפורמית.

אז מה קשור ריפורמית לפה? וכי היא גרועה מחילוני גמור, שמעשים שבכל יום שחברי הפורום עוזרים להם במחקריהם, ואין פוצה פה ומצפצף.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] ו־ 168 אורחים