מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבינו יונה אבות - איזה מהדורא טובה?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
צורב מתחיל

רבינו יונה אבות - איזה מהדורא טובה?

הודעהעל ידי צורב מתחיל » ב' יולי 03, 2017 12:00 am

למדתי מעט רבינו יונה אבות מהש"סים הרגילים והיה נראה שיש שם שיבושים, איזה מהדורא טובה יש?

(לא דחוף לי מהדורא מדעית מדוקדקת, אבל הטעויות שפגשתי בינתיים הפריעו לי לרצף הלימוד, בפרט שעי"ז כל דבר שלא כ"כ מובן מתגנבת המחשבה שמא זה בסה"כ טעות)

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

Re: רבינו יונה אבות - איזה מהדורא טובה?

הודעהעל ידי איתן » ב' יולי 03, 2017 12:04 am

"משנת ראובן" של מוסד הרב קוק.

צורב מתחיל

הודעהעל ידי צורב מתחיל » ב' יולי 03, 2017 6:13 am

יישר כח.
המהדורא הזאת נראית לי קצת כבדה, ומלבד זה כנראה אינה מפורסמת כראוי, ועד עכשיו לא פגשתי אותה. ידוע אולי על מהדורא נוחה יותר וזמינה יותר?

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ב' יולי 03, 2017 7:59 am

המהדורה של כשר - בלכרוביץ

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ב' יולי 03, 2017 9:12 am

גם אני ממליץ על מהדורת כשר ובלכרוביץ.

ספרן

הודעהעל ידי ספרן » ב' יולי 03, 2017 9:16 am

מוגה עפ'י כת'י, בתוספת פיסוק, ניקוד ומ'מ בשם 'פירושי הראשונים על מסכ' אבות' (רש'י, רמב'ם, ר'י) ע'י בנימין נתן כהן, ירושלים תשנ'ג.

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ב' יולי 03, 2017 12:43 pm

אם כבר הזכירו את מהדורת כשר-בלכרוביץ של רבינו יונה ע"ה.
בסוף המהדורה הנ"ל נדפס "פירוש קדמון" לפרק ו דאבות, וברור שאינו לרבינו יונה.
מישהו יודע מי מחברו האמיתי?
תודה רבה

דומני כי הנדפס בשס"ים הרגילים (ווילנא) יסודו מדפו"ר ברלין ואלטונא תר"ח, ודומני מצוי לאוצר.
לענ"ד נראה כי המהדורה הטובה ביותר היא של מוסד הרב קוק, בתוך משנת ראובן, אך יש מקום להבין את ה"סרבול" בעימוד, שפחות נוח ללמוד בספר הזה (בגלל העימוד) כשרוצים ללמוד בפרשן יחידי, ולא מחפשים את כל המדברים באותו ענין.
במשנת ראובן במבוא, כתוב שהנדפס אצלם נדפס על פי כ"י פרמא בהשוואה לכל כתבי היד הקיימים האחרים. כך שלכאורה זו מהדורה טובה מכולם. ועם זאת, אולי יש באמת מקום למהדורה חדשה של "רבינו יונה" לבדו בכרך יחידי, על פי השוואה שיטתית של כל כתבי היד, והשלמות והשוואות עם יתר חיבוריו (יש לא מעט הקבלות אצלו), וגם ציונים והפניות לדברי הראשונים (בעיקר על אבות) היכן שנשאו ונתנו בדבריו. חיבורו היה נפוץ אצל הראשונים הספרדיים.

צורב מתחיל

הודעהעל ידי צורב מתחיל » ב' יולי 03, 2017 2:49 pm

יישר כח לכולם על המידע

ושא_נס כתב:במשנת ראובן במבוא, כתוב שהנדפס אצלם נדפס על פי כ"י פרמא בהשוואה לכל כתבי היד הקיימים האחרים. כך שלכאורה זו מהדורה טובה מכולם. ועם זאת, אולי יש באמת מקום למהדורה חדשה של "רבינו יונה" לבדו בכרך יחידי, על פי השוואה שיטתית של כל כתבי היד, והשלמות והשוואות עם יתר חיבוריו (יש לא מעט הקבלות אצלו), וגם ציונים והפניות לדברי הראשונים (בעיקר על אבות) היכן שנשאו ונתנו בדבריו. חיבורו היה נפוץ אצל הראשונים הספרדיים.

יש שערי תשובה של ועד שפתי חכמים שעשו עבודה כזאת, ליקטו את כל הההשלמות על סדר השערי תשובה, ואני נעזר בהם הרבה. רק חבל שאת המפתחות שעשו שם הוא רק לשערי תשובה ולא למובאות.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 233 אורחים