מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האבן עזרא והרמב"ם

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
משה שריפי

האבן עזרא והרמב"ם

הודעהעל ידי משה שריפי » א' אוקטובר 08, 2017 12:03 am

ישנו סיפור שהרמב"ם פגש את האבן עזרא, ושלחו מיד לבית הכלא, שם בכה האבן עזרא על מצבו, הרמב"ם ששמע על כך ביקש שיביאו לו כוס מים ויבכה עד שתתמלא הכוס, לאחר מכן שוחרר ואמר לו הרמב"ם שראה שיש לו תולעים בעיניים והדרך היחידה להוציאם היא ע"י שיבכה ולכן שלחו לבית הכלא. שמעתי שסיפור זה סופר ע"י ר' חיים שמואלביץ בששת הימים, האם יש מקור לסיפור הזה?

זה נשמע קצת מוזר כי כשהאבן עזרא נפטר הרמב"ם היה רק בן 26.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: האבן עזרא והרמב"ם

הודעהעל ידי חלמישצור » א' אוקטובר 08, 2017 12:45 am

האוצר לצערי לא נמצא כעת מולי וגם השעה דוחקת. תוכל להתחיל מכאן http://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?re ... 56&hilite= ומה שהוער שם.

לגבי מניין השנים, הרי ראב"ע נפטר דתתקכ"ז (יש מקדימים לדתתקכ"ד) בעוד הרמב"ם נולד דתצצ"ח (כפי דבריו בסיום פיהמ"ש) ובא למצרים שם התרחש המעשה בערך דתתקכ"ה, כלומר שבמסגרת הזמנים דווקא אפשר למצוא איזושהי הלימה (אע"פ שבאותה תקופה ככל הזכור לי היה הרמב"ם משוחרר לגמרי מחובות רפואיות ממשלתיות). וראה שם הגדולים, ערך ראב"ע:
והיה גם בימי הרמב"ם ונח נפשיה קודם הרמב"ם. והרמב"ם באגרותיו המודפסות משבחו לבנו אך מהרש"ל בהקדמת ים של שלמה מגמגם ומסתפק קצת אם הם דברי הרמב"ם ע"ש... ואירעו לו הרבה ענינים עם הרמב"ם.

משה שריפי

הודעהעל ידי משה שריפי » א' אוקטובר 08, 2017 1:02 am

תודה לך, אני לא מכיר את הספרים שהספר שהבאת מציין בהערותיו, הם ברי סמכא?

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » א' אוקטובר 08, 2017 12:49 pm

בלי להתייחס לסיפור המוזר.
על היחס בין ראב"ע לרמב"ם עיינו במה שכתב הרב שילת במהדרותו של אגרות הרמב"ם על הצוואה המיוחסת לרמב"ם לרבי אברהם בנו.

ביליצר

הודעהעל ידי ביליצר » א' אוקטובר 08, 2017 1:22 pm

זכור לי משפט של הרמב"ם כלפי האב"ע,,רוחו כאברהם אבינו ע"ה,,
נערך לאחרונה על ידי ביליצר ב א' אוקטובר 08, 2017 1:33 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

משה שריפי

הודעהעל ידי משה שריפי » א' אוקטובר 08, 2017 1:26 pm

איתן כתב:בלי להתייחס לסיפור המוזר.
על היחס בין ראב"ע לרמב"ם עיינו במה שכתב הרב שילת במהדרותו של אגרות הרמב"ם על הצוואה המיוחסת לרמב"ם לרבי אברהם בנו.

אין לי את הספר, כוונתך מסתמא לאגרת בה הרמב"ם משבח את האבן עזרא לפני בנו ואומר לו ללמוד מפירושו. מה הרב שילת אומר על זה?

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' אוקטובר 08, 2017 1:39 pm

משה שריפי כתב:

אין לי את הספר, כוונתך מסתמא לאגרת בה הרמב"ם משבח את האבן עזרא לפני בנו ואומר לו ללמוד מפירושו. מה הרב שילת אומר על זה?

שהיא מזוייפת (ולא בגלל המשפט הזה...)

מביט ומבין

הודעהעל ידי מביט ומבין » א' אוקטובר 08, 2017 3:31 pm

משה שריפי כתב:ישנו סיפור שהרמב"ם פגש את האבן עזרא, ושלחו מיד לבית הכלא, שם בכה האבן עזרא על מצבו, הרמב"ם ששמע על כך ביקש שיביאו לו כוס מים ויבכה עד שתתמלא הכוס, לאחר מכן שוחרר ואמר לו הרמב"ם שראה שיש לו תולעים בעיניים והדרך היחידה להוציאם היא ע"י שיבכה ולכן שלחו לבית הכלא. שמעתי שסיפור זה סופר ע"י ר' חיים שמואלביץ בששת הימים, האם יש מקור לסיפור הזה?

לי שמיע האי מעשה שהוא בא לרמב"ם לצורך רפואת עיניו והרמב"ם כלאו בדיר

מנצפך

הודעהעל ידי מנצפך » א' אוקטובר 08, 2017 4:19 pm

מביט ומבין כתב:
משה שריפי כתב:ישנו סיפור שהרמב"ם פגש את האבן עזרא, ושלחו מיד לבית הכלא, שם בכה האבן עזרא על מצבו, הרמב"ם ששמע על כך ביקש שיביאו לו כוס מים ויבכה עד שתתמלא הכוס, לאחר מכן שוחרר ואמר לו הרמב"ם שראה שיש לו תולעים בעיניים והדרך היחידה להוציאם היא ע"י שיבכה ולכן שלחו לבית הכלא. שמעתי שסיפור זה סופר ע"י ר' חיים שמואלביץ בששת הימים, האם יש מקור לסיפור הזה?

לי שמיע האי מעשה שהוא בא לרמב"ם לצורך רפואת עיניו והרמב"ם כלאו בדיר

הובא לעיל

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ב' אוקטובר 09, 2017 1:40 am

בברכה המשולשת כתב:
משה שריפי כתב:

שהיא מזוייפת (ולא בגלל המשפט הזה...)

ובזכרוני הוא אף הביא הוכחות שהאגרת הלזו איננה מהרמב''ם למרות שאין צריך הוכחות לזה וכפי שכבר נרמז

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 201 אורחים