מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שאלה למומחים - כתבי יד ע"ס קדשים

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
משוש דורים

שאלה למומחים - כתבי יד ע"ס קדשים

הודעהעל ידי משוש דורים » א' דצמבר 24, 2017 10:26 pm

איני מתמצא כלל בתחום הכתבי יד, אבל אני מבין שיש היום זמינות רבה של כתבי יד של קדמונים, עקב העלאות של המון ספריות למקרופילים ולרשת, אך אין כדאיות כלכלית להדפסתם.
אני שואל אם ידוע על כתבי יד ע"ס קדשים שבש"ס, כי יש לי מישהו שמוכן להדפיסם ללא כוונת רווח.

ושא_נס

Re: שאלה למומחים - כתבי יד ע"ס קדשים

הודעהעל ידי ושא_נס » א' דצמבר 24, 2017 10:35 pm

יש כתב יד חשוב וגדול של אחד מגדולי האחרונים המפורסמים לפני כמאתיים שנה, על סדר קדשים (אולי על מסכתות נוספות), שנמכר לפני כמה שנים בין סוחרים.
אני מאמין שמי שקנה אותו מודע לחשיבותו וידפיסו במהירות האפשרית.
זה יהיה ספר שמן הסתם יעשה רעש גדול בציבור הלומדים.
אני מנוע מלומר מי מחברו, סליחה מכולם.
להערכתי הוא קצת בסגנון של ספר חק נתן, אך כנראה יותר חדשני.
זכורני שהוא מתעכב על פיסקאות רבות ברש"י ובתוספות בעיון רב.

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ב' דצמבר 25, 2017 8:25 am

כמדומני שיהיה לזיכוי הרבים גדול אם ידפיסו ספר כדוגמת "אוצר הקודש" שנדפס על מס' זבחים, גם על שאר מסכתות מסדר קדשים. בספר הנ"ל הודפסו כמדומני למעלה מ-20 מספרי רבותינו האחרונים, המצויים [קרן אורה, מרומי שדה, חי' הגרי"ז] ושאינם מצויים [דם זבחים, יכהן פאר, ועוד רבים], ע"ס גמרא רש"י ותוס'. אך ראיתי כולל שלומד מסכת מנחות והוצרכו להדפיס מה"ב ספרים ישנים, מחמת שספרים אלו אינם מצויים כלל.
על מסכת ערכין נדפס קובץ מפרשים [כעין הנ"ל, ולא במתכונת רגילה של קובץ מפרשים] ע"י מכון עבודה ברורה, ושם הגדילו לעשות שערכו את הספרים, עם ציון מראי מקומות ותיקונים. אך אף ב"אוצר הקודש" שלא ערכו את הדברים אלא רק הדפיסום כצורתם ישנה תועלת גדולה ללומדי המסכתות.

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ב' דצמבר 25, 2017 9:15 am

ושוב ראוי להזכיר את הפירוש המקיף על התוספתא לר' יצחק מלמגא, אשר נדפס רק למגילה (מכון אופק) והוריות (גניחובסקי. ונדמה לי עוד קצת נדפס באיזהו מקומן), וככל הזכור לי מכיל גם לקדשים (וכמעט לכל התוספתא). כתב היד (של המחבר) נמצא באמשטרדם ונסרק מכבר.
עד כמה שזכור לי, מכון אופק לא מתכננים להמשיך. ואפשר לברר איתם ישירות.

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ב' דצמבר 25, 2017 3:01 pm

עדיאל ברויאר כתב:ושוב ראוי להזכיר את הפירוש המקיף על התוספתא לר' יצחק מלמגא, אשר נדפס רק למגילה (מכון אופק) והוריות (גניחובסקי. ונדמה לי עוד קצת נדפס באיזהו מקומן), וככל הזכור לי מכיל גם לקדשים (וכמעט לכל התוספתא). כתב היד (של המחבר) נמצא באמשטרדם ונסרק מכבר.

אכן, הספר קיים גם על חלק מסדר קדשים, ראה קישור עמ' 33
https://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?175320&

מתון

הודעהעל ידי מתון » ב' דצמבר 25, 2017 5:06 pm

עדיאל ברויאר כתב:ושוב ראוי להזכיר את הפירוש המקיף על התוספתא לר' יצחק מלמגא, אשר נדפס רק למגילה (מכון אופק) והוריות (גניחובסקי. ונדמה לי עוד קצת נדפס באיזהו מקומן), וככל הזכור לי מכיל גם לקדשים (וכמעט לכל התוספתא). כתב היד (של המחבר) נמצא באמשטרדם ונסרק מכבר.

גם אני ממליץ על זה. כבר בדקתי בכמה מקומות בפירושו לסדר "קרבנות" דהיינו עמ"ס זבחים. ברור שהלומדים יהנו מספרו מאוד.
קבצים מצורפים
תיאור כתב היד.jpg
תיאור כתב היד.jpg (221.96 KiB) נצפה 2484 פעמים

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ב' ינואר 22, 2018 1:14 am

יש כרך גדול חידושים מר' דוד אופנהיים זצ"ל מפראג על מסכת חולין, כ"י שלא נדפס, נמצא באוסף ר' חיים מיכל.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 214 אורחים