מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ספרייתו של הרב פחד יצחק למפרונטי ז"ל

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
ושא_נס

ספרייתו של הרב פחד יצחק למפרונטי ז"ל

הודעהעל ידי ושא_נס » ה' פברואר 15, 2018 11:43 pm

היש עמנו יודע להיכן התגלגלה ספרייתו החשובה של הרב פחד יצחק ז"ל?
היו מרבני איטליה שהשתמשו בה אחריו?
דומני באחת מערי איטליה יש כ"י של ספרו פחד יצחק, שמא גם ספרייתו הפרטית עם ספרי הדפוס שלו התגלגלה לשם?
יישר כוח

שבע

Re: ספרייתו של הרב פחד יצחק למפרונטי ז"ל

הודעהעל ידי שבע » ו' פברואר 16, 2018 1:12 am

כ''י ''פחד יצחק'' נמצאים בספריית פריס

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ו' פברואר 16, 2018 2:04 am

רשימת כתבי יד של פחד יצחק
בקטלוג של הספריה לאומית בירושלים, צילומי כת"י,
http://aleph.nli.org.il/F/X9UDTV3FLPE5H ... 7%97%D7%A7

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » א' מרץ 11, 2018 6:30 pm

ידוע לי שהרב פחד יצחק השתמש בתלמוד בבלי דפוס אמשטרדם ת"ד-ת"ח. אבל מצאתי שהביא גירסא שאינה מופיעה בדפוס ההוא. האם ידוע על מהדורה אחרת של הש"ס, שהרב לאמפרונטי השתמש בה?

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » א' מרץ 11, 2018 9:30 pm

אכן היה לו אמשטרדם הנ"ל כמוכח מההערות במהדורה המשובחת והנפלאה ביותר של מוסד הרב קוק לספר פחד יצחק. וחבל שלא המשיכו במלאכתם.
תן הציטוט וננסה לבדוק אי"ה.
היה לו גם מסכת ברכות אינקונבולה פורטוגאלית מדפוס פארא רנ"ז לערך.

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ד' מרץ 14, 2018 8:19 pm

ושא_נס כתב:אכן היה לו אמשטרדם הנ"ל כמוכח מההערות במהדורה המשובחת והנפלאה ביותר של מוסד הרב קוק לספר פחד יצחק. וחבל שלא המשיכו במלאכתם.

יישר כוחך על כנותך לעזור. וסלח לי שלא הבחנתי בתגובתך עד הנה.
בפחד יצחק מהדורא בתרא ערך איסטניס כתוב: "איסטניס, עיין שאני רב חסדא".
כונתו לפחד יצחק מהדורא בתרא אות ש. חלק זה לא נדפס עדיין, אבל בכתב היד כרך לב דף 30 ע"ב מובא: "שאני רב חסדא דאסטיניס הוה דאי טעים מידי בצפרא וכו', ערבי פסחים דף ק"ח".
אלא שנוסח הדפוס בפסחים שם עמ' א: "שאני רב ששת דאיסטניס הוה".
אולי באחד מדפוסי לובלין?
מה שכתבת על דפוס פורטוגאל, ידוע לי. ודומני שכבר דיברו על כך בפורום במקום אחר.

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ו' מרץ 16, 2018 1:28 am

קאצ'קלה כתב:
ושא_נס כתב:אכן היה לו אמשטרדם הנ"ל כמוכח מההערות במהדורה המשובחת והנפלאה ביותר של מוסד הרב קוק לספר פחד יצחק. וחבל שלא המשיכו במלאכתם.

יישר כוחך על כנותך לעזור. וסלח לי שלא הבחנתי בתגובתך עד הנה.
בפחד יצחק מהדורא בתרא ערך איסטניס כתוב: "איסטניס, עיין שאני רב חסדא".
כונתו לפחד יצחק מהדורא בתרא אות ש. חלק זה לא נדפס עדיין, אבל בכתב היד כרך לב דף 30 ע"ב מובא: "שאני רב חסדא דאסטיניס הוה דאי טעים מידי בצפרא וכו', ערבי פסחים דף ק"ח".
אלא שנוסח הדפוס בפסחים שם עמ' א: "שאני רב ששת דאיסטניס הוה".
אולי באחד מדפוסי לובלין?
מה שכתבת על דפוס פורטוגאל, ידוע לי. ודומני שכבר דיברו על כך בפורום במקום אחר.

משום מה לא כתבת אם כונתך לדפוס לובלין שכ"א, או לדפוס לובלין שפ"ו. אך ברור כי אין כונת הרב פחד יצחק לדפוס לובלין שכ"א אשר בו אין הדברים מצויים בדף קח (טופס יחידי [?] שלם בעולם מצוי בספרית בית המדרש לרבנים בניו יורק).
איך שיהיה מתוכן המאמר שם בגמ' דוחק לומר שיהיה דפוס אשר נוסחתו "שאני רב חסדא".
ברשותך אני אנקוב הדפוסים אשר בדקתי בהם למענך שנדפסו עד שנת תקי"ז בה נפטר הרב פחד יצחק, ואתה לפחות תכתוב איזה דפוסים בדקת אתה, ואלו דפוסים נותרו לבדוק.

ובכן, בדפוס ויניציאה ש"י (יושטיניאן), ובדפוס בסיליאה של"ט, ובדפוס קושטאנדינא שמ"ג-שנ"ה, ובדפוס קראקא שס"ג, ובדפוס קראקא שע"ו-ש"ף (קטן), ובדפוס לובלין שפ"ו, ובדפוס ורנקפורט דמיין ת"ע, ובדפוס ווילהרמרש דארף תפ"ג, ובדפוס אמשטרדם תפ"ו (קטן) איתא: "שאני רב ששת".
כל הדפוסים הנ"ל אינם במאגרים למרבה הצער, וחלקם אינו בספריות בארץ ישראל, וחלקם טופס יחידי בעולם לרבות בידים פרטיות ולא בידים צבוריות.

אולי יש סבירות מסויימת שהרב פחד יצחק העתיק כן מכלי שני? אולי יש טעם לבדוק בדפוסים משנות הרי"ש לרבות דפוסי ספרד ופורטוגאל (במידה ויש לפסחים?).

הבטחתי

הודעהעל ידי הבטחתי » ו' מרץ 16, 2018 2:44 am

עד לפני שנים מועטות סברו שמסכת פסחים לא נדפסה לפני דפוסי ונציה לאחרונה יש הטוענים שנדפסה קודם כנראה בקושטא. על כל פנים לא שרדו ממנה רק מספר קרעי עמודים באיזור דף ל'
דפוס באזל זמין בכל המאגרים למיטב ידיעתי.

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ו' מרץ 16, 2018 3:27 am

אנא סמכינן אתכא דהחכם המשכיל והנבון קאצ'קלה נר"ו אשר הודיעני כמה פעמים כי מסכת פסחים היא מהמסכתות החסרות בסריקה הישנה של הספריה בירושלם (משם באוצר) אשר ביני וביני נתאדתה מאתר הספריה הישן.
בספריה בירושלם אין מסכת פסחים, כך לפחות לפי הקטלוג, וממילא לא סרקו כרך זה, וממילא אינה באוצר. ושפר חלקה של מהדורת תלמוד זו מדפוס בסיליאה שלמרות גריעויותיה העצומות נסרקה על ידי הספריה בירושלם בשעתו, ורק בזכות זה התגלגלה לאוצר, ואילולי זה גורלה היה כגורל עשרות מהדורות תלמוד אחרות החסרות בכל המאגרים כולם.

אשמח מאד לידע מה הם "כל המאגרים" שזמינה בהם מסכת פסחים מדפוס בסיליאה, ועוד מסכתות וכדלהלן.

החכם קאצ'קלה נר"ו כתב לי כי במאגרים חסר מדפוס בסיליאה גם מסכתות תענית, גיטין, חולין. מסכתות תענית וגיטין מצויות לפו"ר בספריה בירושלם, ושמא נשמט מהם מלסרוק אותן בסריקה הישנה לפני כעשור ויותר ולכן נשמטו גם באוצר, ושמא נסרקו בספריה ורק נשמטו באוצר. מסכת חולין אינה בספריה בירושלם בשלמות, אלא רק מעט מאד ממנה, וכנראה לכן לא סרקוה, או שסרקוה ולמיעוט הסריקה לא הכניסוה לאוצר. ואגב אעיר כי ראיתי בעיר ציריך בשוויץ תלמוד שלם מדפוס בסיליאה בארבעה (אולי חמשה?) כרכים עצומים ביותר בכריכתם המקורית. וגם בספריות אחרות בעולם ראיתי כרכים עבים ושמנים טובא מדפוס זה, מה שלא ראיתי ולא בנמצא דומני משום מהדורת תלמוד אחרת.

(אגב, בכרך של מסכת גיטין דפוס בסיליאה של הספריה נכרכה מסכת קידושין מדפוס פפד"א תנ"ג לערך, ודיברנו בה באשכול אחר כאן. ובשיבוש קיטלגו זה בספריה כחלק מן הש"ס פפד"א תנ"ז-תנ"ט [דומני כי אחריהם באוצר], ובחינם סרקו זה לתוך הש"ס דפוס בסיליאה, ואין זה שייך שם כל עיקר).

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ו' מרץ 16, 2018 3:47 am

ושא_נס כתב:משום מה לא כתבת אם כונתך לדפוס לובלין שכ"א, או לדפוס לובלין שפ"ו. אך ברור כי אין כונת הרב פחד יצחק לדפוס לובלין שכ"א אשר בו אין הדברים מצויים בדף קח (טופס יחידי [?] שלם בעולם מצוי בספרית בית המדרש לרבנים בניו יורק).
ברשותך אני אנקוב הדפוסים אשר בדקתי בהם למענך שנדפסו עד שנת תקי"ז בה נפטר הרב פחד יצחק, ואתה לפחות תכתוב איזה דפוסים בדקת אתה, ואלו דפוסים נותרו לבדוק.

ובכן, בדפוס ויניציאה ש"י (יושטיניאן), ובדפוס בסיליאה של"ט, ובדפוס קושטאנדינא שמ"ג-שנ"ה, ובדפוס קראקא שס"ג, ובדפוס קראקא שע"ו-ש"ף (קטן), ובדפוס לובלין שפ"ו, ובדפוס ורנקפורט דמיין ת"ע, ובדפוס ווילהרמרש דארף תפ"ג, ובדפוס אמשטרדם תפ"ו (קטן) איתא: "שאני רב ששת".
כל הדפוסים הנ"ל אינם במאגרים למרבה הצער, וחלקם אינו בספריות בארץ ישראל, וחלקם טופס יחידי בעולם לרבות בידים פרטיות ולא בידים צבוריות.

אולי יש סבירות מסויימת שהרב פחד יצחק העתיק כן מכלי שני? אולי יש טעם לבדוק בדפוסים משנות הרי"ש לרבות דפוסי ספרד ופורטוגאל (במידה ויש לפסחים?).

תודה רבה לך, ידיד יקר. ומן השמים תבורך.
אכן חבל שלא הבאתי את רשימת הדפוסים בהם בדקתי כבר, בכך הייתי חוסך לך מעט זמן.
אני בדקתי בדפוסים הבאים: ויניציאה ר"פ (בערך), ויניציאה ש"ח, בסיליאה של"ט, אמשטרדם ת"ה, פפד"א תנ"ז, אמשטרדם תע"ו, אמשטרדם תקי"ג, זולצבאך תקט"ז. [רק דפוס בסיליאה נכפל אצלי ואצלך.] בכולם לנכון "שאני רב ששת".
חשדתי שמדובר אולי באחד מדפוסי לובלין, כיון שבעל סדר הדורות השתמש אף הוא - בין שאר הש"סים - באחד מדפוסי לובלין (יש בידי ראיות לזה ואכ"מ), ועדיין לא ביררתי איזה לובלין. בעל סדר הדורות מביא גם הוא את הגירסא המוטעית "רב חסדא", ובמקום אחר הביא "רב ששת".
ברור שהרב סדר הדורות והרב פחד יצחק לא הושפעו אחד מהשני, ולא ראה אחד מהם את כתבי זולתו. מסתבר אם כן, ששניהם ראו באיזה מקום - אם בגמרא אם בכלי שני - את הגירסא "רב חסדא".

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ו' מרץ 16, 2018 3:52 am

ושא_נס כתב:אשמח מאד לידע מה הם "כל המאגרים" שזמינה בהם מסכת פסחים מדפוס בסיליאה, ועוד מסכתות וכדלהלן.

תלמוד בבלי מסכת פסחים דפוס בסיליאה נמצא בגוגל-בוקס (לפחות, ואולי במקום נוסף). אך לא באוצה"ח.
גם גיטין וחולין החסרים באוצה"ח, נמצאים בגוגל-בוקס, וכפי שרשמתי לך (ואם לא רשמתי לך כן בעבר, סלח לי על ההשמטה).

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ו' מרץ 16, 2018 4:07 am

קאצ'קלה כתב:
ושא_נס כתב:משום מה לא כתבת אם כונתך לדפוס לובלין שכ"א, או לדפוס לובלין שפ"ו. אך ברור כי אין כונת הרב פחד יצחק לדפוס לובלין שכ"א אשר בו אין הדברים מצויים בדף קח (טופס יחידי [?] שלם בעולם מצוי בספרית בית המדרש לרבנים בניו יורק).

תודה רבה לך, ידיד יקר. ומן השמים תבורך.
אכן חבל שלא הבאתי את רשימת הדפוסים בהם בדקתי כבר, בכך הייתי חוסך לך מעט זמן.
אני בדקתי בדפוסים הבאים: ויניציאה ר"פ (בערך), ויניציאה ש"ח, בסיליאה של"ט, אמשטרדם ת"ה, פפד"א תנ"ז, אמשטרדם תע"ו, אמשטרדם תקי"ג, זולצבאך תקט"ז. [רק דפוס בסיליאה נכפל אצלי ואצלך.] בכולם לנכון "שאני רב ששת".
חשדתי שמדובר אולי באחד מדפוסי לובלין, כיון שבעל סדר הדורות השתמש אף הוא - בין שאר הש"סים - באחד מדפוסי לובלין (יש בידי ראיות לזה ואכ"מ), ועדיין לא ביררתי איזה לובלין. בעל סדר הדורות מביא גם הוא את הגירסא המוטעית "רב חסדא", ובמקום אחר הביא "רב ששת".
ברור שהרב סדר הדורות והרב פחד יצחק לא הושפעו אחד מהשני, ולא ראה אחד מהם את כתבי זולתו. מסתבר אם כן, ששניהם ראו באיזה מקום - אם בגמרא אם בכלי שני - את הגירסא "רב חסדא".

יישר כוחך. נפלא מאד, כל הכבוד על הדיוק ועל הרצון לשלימות. ממך יראו וכן יעשו, והלואי יגיעו לחצי שיעור שלך רוב ככל מהדירי הספרים בדורנו.

דומני שמה שנותר עדיין לבדוק הוא בדפוס פפד"א תפ"א לערך (מכלל הש"ס) ובדפוס ברלין ופפד"א תצ"ד לערך, לא כן? דומני כי בזה נתכסו כל מהדורות מסכת פסחים עד פטירתו של הרב פחד יצחק.
איך שיהיה לבי אומר לי כי גם הרב פחד יצחק וגם הרב סדר הדורות נמשכו אחר מקור ביניים, שכנראה לא דק בזה (אולי זכרון תורת משה? או ספרים דוגמתו?), ואם הוא מאוחר לדפוסי התלמוד שמא לא דק בזה ויש להגיהו "רב ששת" כבכל הדפוסים האמורים. וגם אם אותו מקור הוא מהעידן אשר טרם הפציע וזרח הדפוס בעולם, הדבר ניתן לבירור גם בכ"י של התלמוד, וכפי שכתבתי לעיל יש לצדד בזה גם מצד תוכן הדברים.
אך כאמור אני מבין אותך לגמרי בכך שאתה מחפש לידע מנין העתיק הרב סדר הדורות, וביותר שגם הרב פחד יצחק כתב כן, ואינם תלויים זה בזה, ולכן נראה כי שניהם שאבו ממקור ביניים שצריך למוצאו. ובטוחני בך שבס"ד תמצא זה, ובדרך שאדם רוצה לילך, בה מוליכין אותו. ואחר כל היגיעות והטרחות האלו בדפוסי התלמוד, מן השמים יאירו ויגלו ותפתר התעלומה בחסד הבורא.

אפריין נמטייך על הידיעות הנחוצות אודות מסכתות הנ"ל מדפוס בסיליאה.

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ו' מרץ 16, 2018 4:15 am

כתבת 'זכרון תורת משה'. נפלא! כך עלה גם בדעתי! אבל היטב חרשתי את הספר הזה ובינתיים לא מצאתיו שם.
תודה רבה על דברי החיזוק והעידוד.

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ו' מרץ 16, 2018 4:26 am

ושא_נס כתב:איך שיהיה לבי אומר לי כי גם הרב פחד יצחק וגם הרב סדר הדורות נמשכו אחר מקור ביניים, שכנראה לא דק בזה - - -

בעצם יש לי ראיה חזקה המאששת את השערתך, לפחות בנוגע לסדר הדורות, וכמעט ברור לי שכדבריך כן הוא, שהוא נמשך בזה אחר מקור ביניים, אלא שאיני יודע באיזה מקור ראה גירסא משונה זו.
[בכל זאת הטרחתי אותך לבדוק בדפוסי הש"ס, כדי לראות אם אולי בכל זאת הגירסא מופיעה באיזה דפוס של הש"ס, כמובן].

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ו' מרץ 16, 2018 12:16 pm

יישר כוח על הבירור ועל הדברים. אין כ"כ מה להוסיף.
צריך לבדוק דפוס לובלין שכ"א להשלמת הבירור, בס"ד גם אותו נשיג מעותק בית המדרש לרבנים בניו יורק. קרוב לודאי כי גם בו איתא "שאני רב ששת".
רק נחכה שמי שכתב שיש דפוס בסיליאה ב"כל המאגרים" יאיר עינינו בחכמתו הרבה. ברוך מקיים הבטחתו.

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ו' מאי 04, 2018 3:52 pm

לעיל שיערתי פה השערות אודות סריקות ש"ס דפוס בסיליאה של"ח-שמ"א.
כעת הוברר אצלי בס"ד כי יש כמה מסכתות החסרות בספריה בירושלם, וממילא לא נסרקו לאתרם הישן, וממילא לא נכנסו לאוצר הטוב.
בנוסף, יש מסכתות אחדות שכן נסרקו בסריקה הישנה של הספריה בירושלם, ומשום מה נשמטו מהאוצר.
איך שיהיה אודה מאד לכל מי שיוכל להאיר עינים אם המסכתות דלהלן מדפוס בסיליאה סרוקים היכן שהוא ברשת:
שבת (יש בירושלם), ר"ה (חסר בירושלם), ביצה (חסר בירושלם), מגילה (יש בירושלם), חגיגה (פגום בירושלם), כתובות (פגום בירושלם), קידושין (יש בירושלם ממש לאחרונה), שבועות (יש בירושלם), מסכתות קטנות (יש בירושלם).
יישר כוח

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ו' מאי 04, 2018 3:58 pm

לעיל: "דומני שמה שנותר עדיין לבדוק הוא בדפוס פפד"א תפ"א לערך (מכלל הש"ס) ובדפוס ברלין ופפד"א תצ"ד לערך, לא כן? דומני כי בזה נתכסו כל מהדורות מסכת פסחים עד פטירתו של הרב פחד יצחק".
גם בשני הדפוסים הנ"ל, בערלין ופרנקפורט דאדרה תע"ז, ובערלין ופרנקפורט דאדרה תצ"ה: "שאני רב ששת".
כעת אפשר לכתוב בצורה כמעט מוחלטת כי "בכל הדפוסים שיתכן והיו לפני הרב פחד יצחק ליתא כפי שתפס", וא"א לתלות שיש דפוס כגירסתו.

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ו' מאי 04, 2018 8:24 pm

ושא_נס כתב:לעיל שיערתי פה השערות אודות סריקות ש"ס דפוס בסיליאה של"ח-שמ"א.
כעת הוברר אצלי בס"ד כי יש כמה מסכתות החסרות בספריה בירושלם, וממילא לא נסרקו לאתרם הישן, וממילא לא נכנסו לאוצר הטוב.
בנוסף, יש מסכתות אחדות שכן נסרקו בסריקה הישנה של הספריה בירושלם, ומשום מה נשמטו מהאוצר.
איך שיהיה אודה מאד לכל מי שיוכל להאיר עינים אם המסכתות דלהלן מדפוס בסיליאה סרוקים היכן שהוא ברשת:
שבת (יש בירושלם), ר"ה (חסר בירושלם), ביצה (חסר בירושלם), מגילה (יש בירושלם), חגיגה (פגום בירושלם), כתובות (פגום בירושלם), קידושין (יש בירושלם ממש לאחרונה), שבועות (יש בירושלם), מסכתות קטנות (יש בירושלם).
יישר כוח

מצאתי את מסכת שבת ואת מסכת ביצה

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ב' אוגוסט 27, 2018 1:37 am

עתה בדקתי גם במסכת פסחים דפוס קאנסקי ואלי אצל לובלין שכ"א דף קלז ע"ב, וגם שם: "שאני רב ששת".
מהכא להתם התברר לי שהיה פעם טופס שלם של מסכת פסחים דפוס קורו גישמי שנת שנ"ח לערך, וכיום איני יודע אם הוא שרד והיכן, ורק דפים מעטים ידועים ממנו כיום. ומן הסתם גם בו "שאני רב ששת".

כפי שרמזו פה לעיל מסכת פסחים אכן נדפסה גם בקושטא בסביבות רס"ה-ר"ע, אלא שלא שרדו ממנה כי אם דפים מעטים. ושמא ושמא הרב פחד יצחק נמשך אחריה כשם שנמשך במקום אחר מסכת ברכות דפוס פורטוגאל. ומעיקרא צריך לבדוק עד כמה הנוסחאות בדפוס קושטא זהות עם הנוסחאות האיטלקיות של דפוסי ויניציאה, ורק במדה ויש שינויים משמעותיים אפשר יהיה לשער שאולי הרב פחד יצחק נמשך אחר דפוס קושטא. וכל זה צ"ע. וביותר שבנדון דידן הרב פחד יצחק לא הדגיש "דפוס קושטא" כשם שהדגיש במ"א שהביא מתלמוד "דפוס פורטוגאל" בכינוי זה בפירוש. והיותר נראה כי יש כאן איזו העתקה ממקור ביניים, וצריך חיפוש. שמא המאמר הזה מצוי גם בעין יעקב, והוא כך באחד מדפוסי עין יעקב?

מהעבר

הודעהעל ידי מהעבר » ב' אוגוסט 27, 2018 6:23 am

נראה לי שבכתבי יד שרכשו הספרייה הלאומית מאוסף ואלמדונה יש הרבה כת”י מהפחד יצח

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' אוקטובר 18, 2022 9:28 am

על יוזמה להוצאת מהדורה בתרא של 'פחד יצחק' בשנת תרפ"ו וביקורו לשם כך של הרב מרדכי פוגלמן [שהיה אח"כ רבה של קרית מוצקין והתגורר אז באיטליה] בפיררה, שם היה אז כתה"י, לבקשת המולי"ם שישבו אז בפולין -

פנים במחשבת ההלכה : ‏ פעמי תחייה הלכתית במשנתו של הרב ד"ר מרדכי פוגלמן / ‏ יצחק הרשקוביץ ; הוצאת אוניברסיטת בר אילן, רמת גן תשפ"ב, עמ' 224.

יש תקוה

הודעהעל ידי יש תקוה » ב' מאי 22, 2023 12:20 pm

גביר כתב:על יוזמה להוצאת מהדורה בתרא של 'פחד יצחק' בשנת תרפ"ו וביקורו לשם כך של הרב מרדכי פוגלמן [שהיה אח"כ רבה של קרית מוצקין והתגורר אז באיטליה] בפיררה, שם היה אז כתה"י, לבקשת המולי"ם שישבו אז בפולין -

פנים במחשבת ההלכה : ‏ פעמי תחייה הלכתית במשנתו של הרב ד"ר מרדכי פוגלמן / ‏ יצחק הרשקוביץ ; הוצאת אוניברסיטת בר אילן, רמת גן תשפ"ב, עמ' 224.

מי יתן וגם היום תהיה יוזמה כזו להוציא מחדש את הספר המבהיל פחד יצחק

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ב' מאי 22, 2023 1:09 pm

יש תקוה כתב:מי יתן וגם היום תהיה יוזמה כזו להוציא מחדש את הספר המבהיל פחד יצחק

כבר נזכר לעיל שיש מהדורה משובחת של מוסד הרב קוק, וחבל שלא המשיכו במלאכתם.
המהדורה כוללת מהדורא קמא ובתרא, ונדפסו ממנה ה' כרכים בשנים תשכ"ב-תשמ"ו, והגיעו עד סוף אות ג'.
https://tablet.otzar.org/#/book/156376/ ... /0/end/0/c
ולא המשיכו הלאה.
האם מישהו ימשיך את הפרוייקט?

יש תקוה

הודעהעל ידי יש תקוה » ה' ינואר 11, 2024 1:20 pm

מישהו יודע אם כיוםפ ניתן להשיג את כל הסט של הפחד יצחק למפרונטי (אפי' מה' ישנה)?

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 207 אורחים