מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הערות על ספר "דחזיתיה לר' מאיר"

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
זנב לאריות

הערות על ספר "דחזיתיה לר' מאיר"

הודעהעל ידי זנב לאריות » ב' מרץ 05, 2018 8:51 pm

כמה הערות [מתוך הרבה מאוד !!!] שמצאתי בספר

א. הנה בחלק א' עמוד 258

WIN_20180305_20_20_59_Pro.jpg
WIN_20180305_20_20_59_Pro.jpg (996.89 KiB) נצפה 12371 פעמים

א"כ מבואר שס"ל להגר"מ זצ"ל שהגרש"ש דרך לימודו הוא ע"ד הגר"ח [ ואני לא נכנס לגופו של עניין אם הוא נכון]
והנה בעמוד הסמוך עמוד 259

WIN_20180305_20_21_16_Pro.jpg
WIN_20180305_20_21_16_Pro.jpg (919.99 KiB) נצפה 12371 פעמים

מופיע שסיפר הגר"מ שכידוע דרך הגרש"ש היתה שונה מהגר"ח . . . אתמהה. . . או בל' המחבר במק"א "בינו נא זאת"

ב. באותו עמוד המצו"ב 259 יש מעשה מאוד מתמיה שממש קשה לי להבנה, שהגר"ח פשוט "יורד" על אחיו הגדול של הגרש"ש שהסיבה שהוא יצא בעל מכולת ולא רה"י כמו אחיו זה בגלל שהוא לא הסתובב אצלו, וגם בזמנו העיר לו על כך. לא ברור לי מה מטרת ההונאת דברים וגרימת צער ליהודי בעל מכולת שלא זכה להיות גדול בתורה כאחיו.

ג. מתוך הספר עמוד 261
WIN_20180305_20_21_55_Pro.jpg
WIN_20180305_20_21_55_Pro.jpg (888.32 KiB) נצפה 12371 פעמים

כאן זה מסוג הסיפורים, שיתכן שהם מאוד מיוחדים אבל חסר לנו פרטים כדי להעריך את הסיפור, דהיינו כמה אברכים היו בישיבתו של הגר"מ אם 30 ומעלה זה באמת "מעשה" מיוחד אבל אם 4-6 זה מקבל צורה אחר .
וסופו של הקטע מאוד תמוה בעיניי, למה אם פעם אחת לא הייתה הסייעתא דשמיא הרגילה, זה באשמת האברכים אולי באשמת מי שהוא אחר.

המשך יבוא בל"נ, אשמח לתגובות.

עמקן

Re: הערות על ספר "דחזיתיה לר' מאיר"

הודעהעל ידי עמקן » ב' מרץ 05, 2018 9:32 pm

מצד הסתירה בהערכתו לדרכו הלימוד של ר' שמעון, אפשר ליישב. שר' שמעון תפס דרכו של ר' חיים, עד שהוא היה יכול לדבר עם ר' חיים ע"פ דרכו ור' חיים התפעל ממנו, אע"פ שהוא בעצמו בחר ללמוד בדרך שונה.
נערך לאחרונה על ידי עמקן ב ג' מרץ 06, 2018 8:34 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

ההוא דאמר

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ב' מרץ 05, 2018 10:49 pm

במקום לטפול עוון חטא ואשמה, על אדם שלא שוחחת עימו ישירות על כך, ושמעת את תגובתו.
מן הראוי לציין, את המובא בספר כמוצא שלל רב [חנוכה], עדויות מפורטות [המעיין יחזה שם את מקורי הדברים], כי זקן אחד פגש את רבי חיים מבריסק ברכבת, ודיבר עימו על חידושו המפורסם והנודע בשערים, בעניין שמן נס שאינו כשמן זית, והדברים עתיקין.
אמר לו הגר"ח: שהוא לא אמר חידוש זה!?
והדברים מתמיהין.
ומביא שם מקורות נאמנים, כי אצל הגר"ח מבריסק, כאשר שינו במשהו מצורת ואמירת הדברים, מבחינתו נחשב שהוא לא אמר זאת, הגם שעל גוף החידוש אין חולק שהינו מבית היוצר של הגר"ח.
ואם כן יתכן שהוא הדין והוא הדרך, אצל ממשיכי שושלת בריסק [לולי דבריו של מרן האבי עזרי], יתכן שהגם שנאמר מפיהם הדבר, מכל מקום כאשר הכותב שינה ולו במעט, נחשב הדבר כאילו לא הם אומרים.
והדן את חבירו לכף זכות...

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ג' מרץ 06, 2018 8:10 am

על סתירות במשנה ברורה עוד יש ויכוח אם שייך להקשות אבל על ביכל של עיתונאי/יח''צ"ן/סופר?!

הערה אגבית- לא פעם הוא מביא תמונה נדירה שזה בסך הכול תמונה מוגדלת מתוך תמונה ידועה ולא על עצמו יצא ללמד וכו"

דנני

הודעהעל ידי דנני » ג' מרץ 06, 2018 1:10 pm

..
נערך לאחרונה על ידי דנני ב ג' מרץ 06, 2018 2:58 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

זנב לאריות

הודעהעל ידי זנב לאריות » ג' מרץ 06, 2018 1:51 pm

דנני כתב:לתגובות באשכול זה אין ריח יהודי. לא מדובר כאן באיזה עול שהמחבר עשה לאי מי מהקוראים כאן ולמה להנות מלהשמיץ ברבים !
מה יקרה אם אשכול זה ימחק???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

שים לב בהודעתי בפתיחת האשכול, הבאתי תמיהות על דברים הכתובים בספר, וזה לגיטימי, ולא שום דבר על גופו של כותב, ולא זאת כוונתי מצידי שרובוט יכתוב ספר, אני ידון על גופם של דברים, ואשמח לשמוע תגובות על זה.

זנב לאריות

הודעהעל ידי זנב לאריות » ג' מרץ 06, 2018 1:54 pm

קראקובער כתב:על סתירות במשנה ברורה עוד יש ויכוח אם שייך להקשות אבל על ביכל של עיתונאי/יח''צ"ן/סופר?!

הערה אגבית- לא פעם הוא מביא תמונה נדירה שזה בסך הכול תמונה מוגדלת מתוך תמונה ידועה ולא על עצמו יצא ללמד וכו"

לא הבנתי כשיש לך ספר אתה רוצה לדעת את אמינותו ורמתו, אני מראה לך בספר בשני עמודים אחד ליד השני דברים שסותרים במפורש, אתה לומד מזה על הספר.

אראל

הודעהעל ידי אראל » א' מרץ 11, 2018 6:05 am

בחלק ב' עמ' 262 מופיע 'בפרסום ראשון' תמונה חדשה של החפץ חיים!!
מעניין
כהיום עושים פרסום גדול מכל תמונה חדשה שמופיע מהחפץ חיים...

בחלק א' עמ' 333 ראיתי שם מביא סיפור על הגאון רבי ישעי' זילברשטיין בעל מעשי למלך מווייטצען כאילו תמך במזרחי, [כותב שם שהגאון היה מוציא לאור את הירחון תל תלפיות].. והמזרחי התכוננו בכל מרצם לייסד המזרחי בהאונגריה בהשפעתו, אולם ברגע האחרון הגיע מכתבו של מרן הגר"ח וטירפד כל הענין, עיי"ש

הנה הוציא כאן לעז על אחד מגדולי גאוני הונגריה הגאון בעל מעשי למלך זצוק"ל כאילו היה מעודד ומחזיק את המזרחי....., ובאמת הוא היה מן חריפי הלוחמים נגד הציונות והמזרחי, וגופא דעובדא מסתמא הוי עם הרב דוד צבי קצבורג, שהיה העורך הראשי של הירחון הנ"ל, ובשנת תרס"ד התחיל לכתוב מאמרים בשבח הציונות ואח"כ בשבח המזרחי, עד שתקף בו האב"ד דמתא, הגר"י זילברשטיין זי"ע, שיצא במחאה חריפה נגד הציונות וגם נגד המזרחי, והוכרח לפסוק ממאמרים האלה, כל העובדא מסופר ב'ספר המזרחי' עמ' 169

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ה' מרץ 15, 2018 9:36 am

הבנתי שחסידי רוזין כועסים על הספר, מישהו יודע יותר פרטים?

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ה' מרץ 15, 2018 9:49 am

אראל כתב:בחלק ב' עמ' 262 מופיע 'בפרסום ראשון' תמונה חדשה של החפץ חיים!!
מעניין כהיום עושים פרסום גדול מכל תמונה חדשה שמופיע מהחפץ חיים...

הרב "יציב פתגם" העיר באידישע וועלט שהתמונה נדפסה מכבר בס' מאיר עיני ישראל

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ה' מרץ 15, 2018 2:10 pm

קראקובער כתב:הבנתי שחסידי רוזין כועסים על הספר, מישהו יודע יותר פרטים?

לא בדיוק, אני חסיד רוז'ין ואינני כועס אלא צוחק.
הוא מביא שהזכירו לפני הגר"מ את הסיפור המפורסם על האדמו"ר מ... שמספרים שראה בקבר האור החיים שם הוי"ה וכו', והוא ביטלו "מאוד" ואמר "איך האב געקענט גוט דער ... ער האט נישט גיזען שם הוי-ה!".
מההמשך עולה שההיכרות המעמיקה היא מהתקופה בה היה בירושלים, והיה הולך למקווה הורנשטיין, ובניגוד לחתנו האהלי יעקב "שהיה רציני והיה עולה אחר כך ללמוד בהתמדה בבית המדרש", אותו לא ראה לנהוג כך, ומכך, בצירוף ידיעה עמוקה במשמעות ראיית שם הוי"ה, הגיעה המסקנה הנ"ל. כיון שיש שתי חוליות לסיפור לפני הגר"מ, אפשר להשאיר אותו נקי ולצחוק על אחת מהן.

לחיים

הודעהעל ידי לחיים » ה' מרץ 15, 2018 7:59 pm

הוגה ומעיין כתב:

הוא מביא שהזכירו לפני הגר"מ את הסיפור המפורסם על האדמו"ר מ... שמספרים שראה בקבר האור החיים שם הוי"ה וכו', והוא ביטלו "מאוד" ואמר "איך האב געקענט גוט דער ... ער האט נישט גיזען שם הוי-ה!".
מההמשך עולה שההיכרות המעמיקה היא מהתקופה בה היה בירושלים, והיה הולך למקווה הורנשטיין, ובניגוד לחתנו האהלי יעקב "שהיה רציני והיה עולה אחר כך ללמוד בהתמדה בבית המדרש", אותו לא ראה לנהוג כך, ומכך, בצירוף ידיעה עמוקה במשמעות ראיית שם הוי"ה, הגיעה המסקנה הנ"ל. כיון שיש שתי חוליות לסיפור לפני הגר"מ, אפשר להשאיר אותו נקי ולצחוק על אחת מהן.

משל למה הדבר דומה, לאדם שיאמר הכרנו שתי אחים. אחד היה ראש ישיבה גדול ואביו הורהו למסור שיעורים ורב חיליה ואף בנו אחריו ממשיך דרכו, ואחיו לא זכה לכל זה ואפילו לא מקצתיה, שמכאן יהיה ראיה שרק האח "היה רציני" והשני לא.

חזון-איש'ניק

הודעהעל ידי חזון-איש'ניק » ו' מרץ 16, 2018 12:39 am

לא ידען כתב:כל הספר מלא בוז, על צדיקים וחסידים, עסקנים ואנשי שם.
אני ראיתי שם בוז וחרפה על הרב שטינמן ועל רבי חיים גרינמן. ואלו עוד אנשים שאני זיהיתי את שמם בסיפור.
לך תדע עוד כמה יש שם.

אני מקווה שיחרימו את הספר כפי שעשו כמה עיתונים חשובים, ולא כפי שיתד נאמן פרסמו, בלא שבדקו מה כותב שם.

לא בוז ולא חרפה, אלא שיחות פרטיות בין כותלי הבית, בלי שום כינויי גנאי, אלא ביקורתי, אופייני לבריסק. האם היה אסור לו לבקר?...
אגב, על הרבנים שהוזכרת לא מצאתי שם פילו לא דברי ביקורת.
נערך לאחרונה על ידי חזון-איש'ניק ב ו' מרץ 16, 2018 1:03 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

אהרון 37

הודעהעל ידי אהרון 37 » ו' מרץ 16, 2018 3:04 am

לא ראיתי שם ביקורת על מרן הגר"ח גריינימן זצ"ל.

למיטב זכרוני יש שם עובדה אחת שהגר"מ זצ"ל שלח לשאול את ר' חיים על כשרות תרופה מסוימת ומה שהשיב לו.

וכן מוזכר שם, שהייתה שאלה שנשאל הגר"מ זצ"ל, ואמר שזה צריך לשאול יהודים פקחים, ואז אמר, מי יש לנו היום יהודי פקח? עד לא מזמן[משהו בסגנון הלשון הזה, לא זוכר בדיוק] היה לנו את הגר"ח גריינימן זצ"ל, שהיה יהודי פקח, עכשיו גם הוא נפטר.

חזון-איש'ניק

הודעהעל ידי חזון-איש'ניק » ו' מרץ 16, 2018 10:12 am

נכון, על הגר"ח גריינימן נראה מהספר שהעריץ אותו.

אני חייב לספר, זכיתי להיות כמ"פ אצל הגר"מ זצ"ל, דכירנא כי לפני שהלכתי אצלו פעם ראשונה חשבתי שאפגוש איזה ראש ישיבה... והופתעתי, היה מאיר פנים, מכבד את הבריות, ושומר פיו, גם כשאמר ביקורת זה היה בצינעה, והקפיד מאד שזה לא יתפרסם, ואמרו בלשון נקיה, במשלים והמלצות כדרכו, אבל בלי שום לשון של גנאי וכדומה.

יש בתוך הספר סיפור מבהיל, כי פעם יצא למרפסת ביתו, וממול היתה שם בחורה או אשה שהתנדנדה על נדנדה, הגר"מ הזדעזע ומיד ברח הביתה, ושלח מיד שליח להאשה, ולא להוכיח אותה, אלא לבקש ממנה סליחה אם נפגעה בגלל שברח ממנה.

מלאעולם

הודעהעל ידי מלאעולם » ו' מרץ 16, 2018 2:50 pm

לא ידען כתב:כל הספר מלא בוז, על צדיקים וחסידים, עסקנים ואנשי שם.
אני ראיתי שם בוז וחרפה על הרב שטינמן ועל רבי חיים גרינמן. ואלו עוד אנשים שאני זיהיתי את שמם בסיפור.
לך תדע עוד כמה יש שם.

אני מקווה שיחרימו את הספר כפי שעשו כמה עיתונים חשובים, ולא כפי שיתד נאמן פרסמו, בלא שבדקו מה כותב שם.

לא בוז ולא חרפה. חיפשתי ואני מחפש למה כוונתך ואיני מוצא בחכי כלום. הדבר היחיד שמצאתי הוא ביקורת. ביקורת עניינית. ממתי אסור לבקר? כולם יודעים שר' מאיר היה בר פלוגתא חריף של הגראי"ל ואם זאת כמדומני שהמחבר השמיט בחכמה הרבה מאד חומר שקשור לזה וד"ל.
לא להביא את דברי ביקורתו של הגר"מ בנושאים כאלו ואחרים זוהי סילוף דמותו.
אגב, על הגר"ח גריינמן דווקא ראיתי שם רק שבחים.

זקני דרום

הודעהעל ידי זקני דרום » ש' מרץ 17, 2018 9:51 pm

וכבר אמר ר אברהם יהושע דחזיתיה ודלא חזיתיה

אמרתי אחכמה

הודעהעל ידי אמרתי אחכמה » ג' מרץ 20, 2018 2:56 am

על הנוסעים מירושלים לאומן על ראש השנה:

"אין לי ספק, שכל אחד שנוסע לשם הוא ללא חוט שדרה, אין הוא חי עפ"י השו"ע והרמב"ם..."
(חלק א, עמוד 238)

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ג' מרץ 20, 2018 8:12 am

הוגה ומעיין כתב:

חלק ב' עמוד 225

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ה' מרץ 22, 2018 5:30 pm

http://www.ivelt.com/forum/viewtopic.ph ... 3#p1635733
טעות גס בזיהוי תמונה
תמונה

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ה' מרץ 22, 2018 7:55 pm

מיללער כתב:טעות גס בזיהוי תמונה

זה אולי טעות בתמונה, אבל המעשה כנראה אמת. אני שמעתי מהרב אורי ויינברג, חתן בנו של הרב גרשון לפידות, שפעם אנשים באו עם טענות לרג"ל על זה שהוא התסתובב אצל הראי"ק. הוא אמר להם, יש לי יותר קושיות עליו ממה שיש לכם. אבל יש לו תירץ טוב, והוציא הארנק שלו והראה אותו.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' מרץ 22, 2018 8:00 pm

עמקן כתב:

זה אולי טעות בתמונה, אבל המעשה כנראה אמת. אני שמעתי מהרב אורי ויינברג, חתן בנו של הרב גרשון לפידות, שפעם אנשים באו עם טענות לרג"ל על זה שהוא התסתובב אצל הראי"ק. הוא אמר להם, יש לי יותר קושיות עליו ממה שיש לכם. אבל יש לו תירץ טוב, והוציא הארנק שלו והראה אותו.

כבר התברר באתרא קדישא הדין שהסיפור הזה לא היה ולא נברא ביחס למרן הראי"ה (ואם היה, זה היה ביחס למרן הגריא"ה הרצוג)

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ה' מרץ 22, 2018 8:21 pm

בברכה המשולשת כתב:כבר התברר באתרא קדישא הדין שהסיפור הזה לא היה ולא נברא ביחס למרן הראי"ה (ואם היה, זה היה ביחס למרן הגריא"ה הרצוג)

בפירוש איתמר או מכללא איתמר? (ג"א שמעתי מר' אורי הנ"ל)

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ה' מרץ 22, 2018 9:09 pm

קראקובער כתב:
בברכה המשולשת כתב:כבר התברר באתרא קדישא הדין שהסיפור הזה לא היה ולא נברא ביחס למרן הראי"ה (ואם היה, זה היה ביחס למרן הגריא"ה הרצוג)

בפירוש איתמר או מכללא איתמר? (ג"א שמעתי מר' אורי הנ"ל)

אצל חוג המודרניים יש מלחמה קדושה נגד שקרים וסילופים מצד החרדים. אבל האמת והשקר נמדד אצלם ע"פ האיטנרסט שהוא משרת. אם זה לצד המורדרניים זה "אמת לאמיתו" בלי קשר להמינותו, וממילא בכוחו לדחות מה שמשרת צד השני, גם אם זה מוסמך ביותר.
בשקתי מבברכה המשולשת בפרטי לשלוח לי איפה דנו בזה. הוא שלח לי אשכול זה. דבר היחיד בכל האשכול שמצאתי שם בענין הוי התגובה הנ"ל, ושם כתב, "מסופר שהיו קנאים שבאו בטענות על הטעפליקער רב שהיה הולך לרב הרצוג בימי שישי כו'". עוד אחד שלח לי בפרטי, "הסיפור ידוע על הרב מטשעבין והרב הרצוג, וכנראה השערת בברכה המשולשת נכונה".
בקיצור אנחנו שמענו מה ששמענו מנכדו של הרב גרשון לפידות, ואילו הם באים מכח סיפורים, שגם הם אינם יודעים מקורם והמינותם, ודוחים עדותו של נכדו של בעל המעשה שגם אם אין הכרח גמור שהוא ידע ממה הוא מדבר עכ"פ הוי יותר בר סמכא מסיפור בלי שום אבא כלל. אבל מ"מ זה כבר מספיק להם לקבוע האמת והשקר. אילו קנאים היו קובעים עובדות ע"פ בסיס רעוה כזה לא היינו שומעים הסוף.
אגב לא הבנתי למה א"א לומר שכל המעשים אמת.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ה' מרץ 22, 2018 9:22 pm

עמקן כתב:

זה אולי טעות בתמונה, אבל המעשה כנראה אמת. .

הדמות הנראה בתמונה הוא רבי מנחם בראדי אב"ד קאלוב בעמח"ס באר מנחם

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' מרץ 22, 2018 9:28 pm

לגבי הסיפור והמסתעף:

א. למרן הראי"ה זצ"ל לא היה כסף לחלק. (לעצמו סרב לקחת כסף מהאנגלים ומהסוכנות, כמובן, ואילו בשביל אחרים גייס כסף, בעיקר לישיבות ולת"ח פליטים וכדו', וגם זה היה מעט).
ב. הכינוס הידוע היה אצל מרן הגריא"ה הרצוג, ובזה עסק האשכול אליו שלחתי.
ג. יש אשכול אחר בו ביררו היטב למה הסיפור לא יכול היה להיות על מרן הראי"ה מעוד סיבות, אבל לא מצאתי אותו בחיפוש מקופיא.
ד. צר לי על הבוטות בה אנקוט כרגע, אך סבלנותי בזה הגיע לקיצה. גם לו יצוייר שהסיפור שכתבתם היה כפי שכתבתם, אין בו בכדי לפגוע בכבודו של מרן הראי"ה זצ"ל (או של מרן הגריא"ה, לכשתודו שאכן הסיפור היה לגביו) אלא בכבודו של הרב המספר (ואגב, מהכתוב בספר עצמו, הרי שחיציו של הסיפור, לפי הפרטים המופיעים בו, מופנים בכל מקרה למרן הגריא"ה, ולא למרן הראי"ה זצ"ל, שאף אחד מהפרטים הללו, גם אחרי שסובבו ועוותו, לא היו נכונים לגביו). בכל מקרה, את ידיעותי על גדלותם של גדול"י אינני שואב מהסיפורים הבזויים הללו.
ואם תרצו לכתוב שאינני דובר אמת או שאני מגמתי או כל טענה אישית אחרת, הריני לפניכם כאבן שאין לה הופכים, ואתם רשאים לכלות בי את זעמכם.

ולחיתום, אחרי הכל ברצוני לסכם כך:
יברכך ה' וישמרך
יאר ה' פניו אליך ויחנך
ישא ה' פניו אליך וישם לך שלום

והקב"ה יברך את כל חו"ר אתרא קדישא הדין בכל מילי דמיטב ונזכה כולנו לאכול מן הזבחים ומן הפסחים עם כל עם ישראל, אבכי"ר

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ה' מרץ 22, 2018 9:31 pm

הברכות של כת"ר מתחילות לקבל משמעות אחרת(?!)

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' מרץ 22, 2018 9:33 pm

פלגינן כתב:הברכות של כת"ר מתחילות לקבל משמעות אחרת(?!)

לא. כשאני מתחיל להרגיש כעס, אני מנסה להתגבר עליו ע"י שאני מפנה את כוחותי לברכה.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ה' מרץ 22, 2018 9:41 pm

עמקן כתב:עוד אחד שלח לי בפרטי, "הסיפור ידוע על הרב מטשעבין והרב הרצוג, וכנראה השערת בברכה המשולשת נכונה".

השולח יש לו טענות שהבאתי רק חצי דבריו. לדעתי המשך דבריו אינו משנה מש"כ, והוא שא"א לדחות דברי אחד המדבר ע"פ ידיע, ע"י סברות וסיפורים בלי אבא. אבל בכל זאת זהו המשך דבריו: "[מה גם שידוע שהרב הרצוג היה מפרנס ת"ח, דבר שלא ידוע על הרב קוק]".

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ה' מרץ 22, 2018 10:58 pm

בברכה המשולשת כתב:

אם גרמת לך כעס אני מתנצל.
אבל גם סבלונתי פקע מזמן, ממה שנדמה לי כציד מכשפות מצד מאד מסויים, בהטלת אשמה בצד השני בסילופים ושקרים. לא שאני חושב שצד ההוא תמיד צודק, אבל אי דיוקים, ואפילו שקרים גסים, נמצאים בכל צד. ופעמים רבות בדקתי הטענות ומצאתי שבאו להאשים בסילופים וסלפו בעצמם.
בנידון דידן, נכנסתי בראש פתוח. חפשתי הפורום עבור מה שציינת, ולא מצאתי כלום. במקום להעיר את זה ברבים וליתן מקום לפקפוקים על הימנותך כתבי לך בפרטי, ליתן לך הזדמנות לברר דבריך. ופעלתי ע"פ מה ששלחת לי. היית יכול לכתוב שאין לך זמן לחפש עכשיו, והיית ממתין עד שתתפנה. איך אני אמור לדעת שראית טענות יותר חזקות [בהנחה שבאמת ראית] כשאתה בעצמך שלחת לי אשכול הנזכר כמקור דבריך.
כפי שכתבתי אף אחד מהסיפורים בלי אבא יש בהם כדי לפגוע בהימנות סיפורו של ר' אורי וויינבורג. וגם הטענות האחרות על הסתברות יותר שזה היה עם הרב הרצוג אינם כלום. כשיש ספק אפשר לנחש ע"פ מה שנראה הכי מסתבר. אבל כשיודעים צריך פירכה ממש, ולא סברות למה זה מסתבר יותר באופן אחר.
יהיה איך שיהיה, לכל היותר אפשר להעלות השערה ע"פ הטענות הנ"ל שרא"ו טעה בפרטי המעשה. אבל בודאי א"א לומר שנתברר שלא כך היה המעשה. ולכתוב "כבר התברר" ע"פ סברות הנ"ל אינו אלא סילוף.
אני מלמד עליך זכות, שאחר שקבלת סיפורים הנ"ל, היה נדמה לך שבאמת נתברר, כשלא היה הטענות נגד עיניך ולא זכרת הפרטים היטב. אם כי אולי היה ראוי לברר עוד פעם לפני שמטילים דופי במי שהסיפור נכתב כאן בשמו.
ואם תמצא שבאמת נתברר אני מתנצל בכפליים, הגם שאין בי אשמה שלא הבנתי זה מתגובתך.

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » א' מרץ 25, 2018 12:11 pm

מיללער כתב:http://www.ivelt.com/forum/viewtopic.php?p=1635733#p1635733
טעות גס בזיהוי תמונה
תמונה

כאן תמונת ר' גרשון לפידות:
viewtopic.php?p=251279#p251279

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » א' מרץ 25, 2018 1:07 pm

לא יודע אם כלו לו חציו אבל הוא היה גאון עולם ובביוגרפיה על הרב גרשון לפידות מתואר המפגשים ביניהם שאחד התחיל להגיד תוספת בעל פה והשני התחיל תוספת הבא וכן הלאה על מסכתות שלמות ולא צריך לחדש אני מאמין חדש שכל התורה המצויה בידינו היתה שגורה בפיו כמו שעשו כאן...
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... 23#p441623
נערך לאחרונה על ידי קראקובער ב א' מרץ 25, 2018 7:02 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' מרץ 25, 2018 5:54 pm

עמקן כתב:
בברכה המשולשת כתב:

אם גרמת לך כעס אני מתנצל.
אבל גם סבלונתי פקע מזמן, ממה שנדמה לי כציד מכשפות מצד מאד מסויים, בהטלת אשמה בצד השני בסילופים ושקרים. לא שאני חושב שצד ההוא תמיד צודק, אבל אי דיוקים, ואפילו שקרים גסים, נמצאים בכל צד. ופעמים רבות בדקתי הטענות ומצאתי שבאו להאשים בסילופים וסלפו בעצמם.
בנידון דידן, נכנסתי בראש פתוח. חפשתי הפורום עבור מה שציינת, ולא מצאתי כלום. במקום להעיר את זה ברבים וליתן מקום לפקפוקים על הימנותך כתבי לך בפרטי, ליתן לך הזדמנות לברר דבריך. ופעלתי ע"פ מה ששלחת לי. היית יכול לכתוב שאין לך זמן לחפש עכשיו, והיית ממתין עד שתתפנה. איך אני אמור לדעת שראית טענות יותר חזקות [בהנחה שבאמת ראית] כשאתה בעצמך שלחת לי אשכול הנזכר כמקור דבריך.
כפי שכתבתי אף אחד מהסיפורים בלי אבא יש בהם כדי לפגוע בהימנות סיפורו של ר' אורי וויינבורג. וגם הטענות האחרות על הסתברות יותר שזה היה עם הרב הרצוג אינם כלום. כשיש ספק אפשר לנחש ע"פ מה שנראה הכי מסתבר. אבל כשיודעים צריך פירכה ממש, ולא סברות למה זה מסתבר יותר באופן אחר.
יהיה איך שיהיה, לכל היותר אפשר להעלות השערה ע"פ הטענות הנ"ל שרא"ו טעה בפרטי המעשה. אבל בודאי א"א לומר שנתברר שלא כך היה המעשה. ולכתוב "כבר התברר" ע"פ סברות הנ"ל אינו אלא סילוף.
אני מלמד עליך זכות, שאחר שקבלת סיפורים הנ"ל, היה נדמה לך שבאמת נתברר, כשלא היה הטענות נגד עיניך ולא זכרת הפרטים היטב. אם כי אולי היה ראוי לברר עוד פעם לפני שמטילים דופי במי שהסיפור נכתב כאן בשמו.
ואם תמצא שבאמת נתברר אני מתנצל בכפליים, הגם שאין בי אשמה שלא הבנתי זה מתגובתך.

חשבתי שוב שוב על כל העניין.
לקח לי זמן להבין שכת"ר חשב שהתכוונתי לומר שר' אורי ויינברג שיקר, ח"ו.
ובכן, ח"ו לא עלתה על לבי כלל, כשכתבתי ש-"התברר שהסיפור לא היה ולא נברא" (ואת זה כתבתי על בסיס זכרון ברור שהיה לי שיש אשכול מפורש כזה. עברתי על כו"כ אשכולות וטרם מצאתי, אבל בעז"ה אמצא בקרוב), היה ברור לי במחשבתי שהוא טעה והחליף גברא בגברא (מהסיבות הברורות שמניתי). וכי מדוע אחשוד ביהודי (שלא ידוע לי דבר עליו) שישקר?
אולם, אחרי שהפכתי בדברים במחשבתי בעקבות דברי כת"ר, הגעתי למסקנה שכת"ר צודק שההבנה שכת"ר הבין בדברי, שיש כאן האשמה בשקר, סבירה לא פחות מההבנה שאליה התכוונתי.
לפיכך, עלי להתנצל.
והריני מתנצל בזה לגמרי בפני כת"ר ובפני ר' אורי ויינברג.

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » א' מאי 24, 2020 3:50 pm

[ביקשתי כאן את הספר 'דחזיתיה' להשאלה, וכעת מחקתי את הבקשה, לאחר שעבר זמנה ובטל קרבנה...]
נערך לאחרונה על ידי אשרי יושבי ביתך ב ה' פברואר 16, 2023 11:22 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' דצמבר 26, 2022 3:55 pm

בספר ח"א עמ' 303 יש שם ציטוט ממכתב של הגרי"ז על הדפסת דק"ס בסוף הש"ס "זהו סוף השמדת התורה", המכתב הזה קיים? באגרות הגרי"ז שהוציא הרב מלר אינו. ידוע על פולמוס סביב הדפסת אותו ש"ס שבסופו דק"ס?

[הציטוט 'זהו סוף השמדת התורה' מופיע במכתבו הידוע של הגרי"ז לר"מ קרליץ בענין אחר כידוע]

יושב_ודורש

הודעהעל ידי יושב_ודורש » ד' פברואר 15, 2023 9:46 pm

איש_ספר כתב:בספר ח"א עמ' 303 יש שם ציטוט ממכתב של הגרי"ז על הדפסת דק"ס בסוף הש"ס "זהו סוף השמדת התורה", המכתב הזה קיים? באגרות הגרי"ז שהוציא הרב מלר אינו. ידוע על פולמוס סביב הדפסת אותו ש"ס שבסופו דק"ס?

[הציטוט 'זהו סוף השמדת התורה' מופיע במכתבו הידוע של הגרי"ז לר"מ קרליץ בענין אחר כידוע]

מעניין שראיתי כעין זה בשיחות שבסוף ספר שיעורי רבינו מאיר הלוי על התורה ויקרא
קבצים מצורפים
שיחה מאת הגרמ סולובייציק.pdf
(842.66 KiB) הורד 119 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' פברואר 15, 2023 10:05 pm

מעניין מאד. יש"כ!

אם עלה האשכול אוסיף משהו

בעמ' 287 "כאשר טבלו שם כמה אנשים וכו' דן או שמא הם נחשבים כמים שנעשתה בהם מלאכה". ונ"ב: כ"ז טעות, עי' שו"ע או"ח סי' ק"ס ס"ה דאין מלאכה פוסלת לא במי מקוה ולא במי מעין. עוד שם 'פעם בשבת נפלה כפית לתוך מיכל וכו' ודנו שם בבית אם מותר להשתמש במים שבמיכל או שמא נקראים המים כנעשה בהם מלאכה', ג"ז תימה וכמש"כ במ"ב שם ס"ק ח בשם חיי"א שאם נפל כלי למים אין בזה משום נעשה בהם מלאכה, ול"מ חולק. (הסברא היפה שם של הגר"מ שכיון שרק מעט נצרך וכו', מופיעה כבר במהרש"ם אבל חזו"א חולק ואכ"מ).

במסתרים

הודעהעל ידי במסתרים » ד' פברואר 15, 2023 10:20 pm

יושב_ודורש כתב:בשיחות שבסוף ספר שיעורי רבינו מאיר הלוי על התורה ויקרא

באמת ס"ל שהדפסת חומש ע"פ אר"צ (או הידיעה שיש חילופים - ועיין רמ"ה אור תורה ומנחת שי, וספר העזרה) היא נגד עיקר הדת שלא תהא מוחלפת או זה סגנון של דיבור?

ומה הרעש על דק"ס יותר מכל שינויי הנוסח (והגהות המפרשים) שנדפסו מכבר על צדי הגמרא?

גיורא בשמי שמיא

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » ה' פברואר 16, 2023 8:40 pm

במסתרים כתב:
יושב_ודורש כתב:בשיחות שבסוף ספר שיעורי רבינו מאיר הלוי על התורה ויקרא

באמת ס"ל שהדפסת חומש ע"פ אר"צ (או הידיעה שיש חילופים - ועיין רמ"ה אור תורה ומנחת שי, וספר העזרה) היא נגד עיקר הדת שלא תהא מוחלפת או זה סגנון של דיבור?

ומה הרעש על דק"ס יותר מכל שינויי הנוסח (והגהות המפרשים) שנדפסו מכבר על צדי הגמרא?

א. מסתמא זה סגנון של דיבור, כי אחרת היה צריך להעיר מהיסוד השמיני ולא מיסוד התשיעי. אך בהחלט יכול להיות שס"ל שאותו חומש הוא נגד היסוד התשיעי, באשר הם המציאו תיקונים ע"פ סברא (וכבר נכב"ב, ואין בידי כעת איפה). (אין כוונתי להיכנס לדיון על אותו חומש, רק באתי לברר כוונתו לשיטתו.)

ב. כנראה שהבין מרן שהיה מגמה לקעקע את ה'ש"ס הגלותי' כמו שבזו על כל דברי מסורת אלפי שנות הגלות, ובזו לשמות יהודיים-'גלותיים', וכהנה וכהנה. כך רצו להראות שאנחנו כבר לא באפלת ימי הגלות שלא הצליחו לשמור על 'ש"ס מדוייק' ורק אנחנו, כעת, במדינה 'שלנו', לנו זרח אור האמת. ועד היום ידי אלו שפרקו מעליהם עול גלויות נטויה ל'עדכן' את מערכת ההלכה שיתאים עם 'גאולת ישראל' על 'אדמת ישראל', כמו נוסח התפילה אוניברסלי, ו'תורת ארץ ישראל' וכו'.
כמובן שאין פסול בבירור גירסאות, אם זהו הכוונה הבלעדית (כנראה - וזה ודאי מסיט את הנושא - שהדבר אסור אפילו כאשר המטרה היא ליישב קושיות ותמיהות, ואקצר).

יוסףב

הודעהעל ידי יוסףב » א' פברואר 19, 2023 7:29 pm

גיורא בשמי שמיא כתב:א. מסתמא זה סגנון של דיבור, כי אחרת היה צריך להעיר מהיסוד השמיני ולא מיסוד התשיעי. אך בהחלט יכול להיות שס"ל שאותו חומש הוא נגד היסוד התשיעי, באשר הם המציאו תיקונים ע"פ סברא (וכבר נכב"ב, ואין בידי כעת איפה). (אין כוונתי להיכנס לדיון על אותו חומש, רק באתי לברר כוונתו לשיטתו.)

מבלי להתייחס להשאלה האם בנידון דנן זה אמנם רק סגנון של דיבור, נזכרתי במה שמספרים שפעם הזדעזע ר' יואליש מסטמר על שסיפרו לו שהגר"א קוטלר התבטא פעם על הרבי ר' זושא שהיה עם הארץ. והסבירו לר' יואליש שכשהראש ישיבה אומר על מישהו "עם הארץ" זה כמו שהרבי אומר על מישהו "אפיקורס". ונחה דעתו.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 229 אורחים