חיפוש מקור

איתור מקורות נעלמים, מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
ע. דשא

חיפוש מקור

הודעהעל ידי ע. דשא » ה' יוני 14, 2018 12:46 pm

בא' מכתבי יד של קובץ מדרשים שאני עובד עליו נמצא מעשה זה ואולי מי מכם מכיר אותו ממקום אחר, אציגה כאן קטע קצר ממנו [הקטע לא מוגה!]
תחילתו של המעשה חסר בכתב היד:

. . . . . ואמר לו נתקבלה תפלתיך עלינו. וקמו והלכו להם וברחו מהמדינה מרוב חרפתם. והבן הצדיק נתחרט מזה הענין.
והלך הגדול ובא אליו ואמר לו שוער העיר מאין באת ולאין אתה הולך, שמא מרגל אתה. אמר לו, לא אדני, עברי אנכי, ואין דרך יהודי בזה הענין. ובזה עלילות דברים אל תביא לפני. חזר ואמר לו שוער העיר, יש לי חמור אחד, ולך והביא זבל בשדה שלי, ובכל יום ויום אתן לך כסף. אמר לו, הין, כן אעשה. ולקח החמור והלך ממבוי למבוי ומפינה אל פינה ומשוק לשוק, כדי לקבל ולקבץ זבל, עד שהגיע למבוי אחד שהיה דר לשם יהודי אחד תלמיד חכם וזקן, והיה לו בת אחת יפה ביותר ונאה במעשה וחכמה הרבה.
. . . .
ונכנס לבית ומצא לזקן שהיה לומד ספר לפניו אמר לו שלום עליך רבי. אמר לו עליך שלום בני. אמר לו מה מלאכתך והרי אינו זה מלאכה עברי ואתה
צריך להתפלל בכל יום. אמר לו אדני באונס בא עלי זה הענין. אמר לו הוליך החמור לבעליו ובוא אלי ועשה רצוני ואני אתן לך בכל יום פרח אחד זהב. הלך והוליך החמור לבעליו ובא אצל הצדיק הזקן העניו המשובח והחכם בכל חכמה. אמר לו בני שני שוורים הללו יש לי ולך אחריהם ואל תנהג אותם ואל תכה אותם והם ילכון ואתה לך אחריהם עד שיבואו במקום אחד יפה מקום נחלי מים ועשבים הרבה אבן גדולה אחד ויגיעו לשם וישמו ראשם על האבן ההיא ויפתח לך שער ולך לתוכה והמטה שלי שים בתוך הדלתות כדי שלא יסגרו ויתראה ל[ך] שני נחלים אחד מימין ואחד משמאל מימין של דבש ומשמאל של חלב ותראה אילן אחד גבוה ויפה עד למאד ובו כל מיני פירות שבעולם וכל העופות מצפצפים עליו ותשמח שמחה גדולה והזהר והשמר שלא תאכל מהפירות ותישן תחת האילן ויפלו עליך מפתחים ותקום ותפתח כל חדר וחדר ותראה כל מה שיש בפניך ובוא וספר לי כל המעשה.
עד כאן העתקתי לכאן [המעשה ממשיך עוד כמה עמו'].
ברור שאין זה מעשה קדום אך מעתיק כתב היד [יש לציין עם הרבה שיבושים] הביאו בין כמה מעשיות ומדרשים.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 40 אורחים