מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

קצת על הגאון יעב"ץ זצ"ל

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
ושא_נס

קצת על הגאון יעב"ץ זצ"ל

הודעהעל ידי ושא_נס » ב' יוני 18, 2018 12:42 am

בס"ד

הרבה נכתב אודות הגאון יעב"ץ - יעקב בן צבי עמדין (תנ"ח-תקל"ו 1698-1776), ומן הסתם עוד הרבה ייכתב.

תכונה בולטת וחזקה מאד אצל היעב"ץ היתה במה שנהג לכתוב הערות ותיקונים בספרים הפרטיים שלו אשר למד בהם, ודומני כי בתכונה זו לפניו לא קם כמוהו, וקרוב לודאי כי גם לא אחריו.

הספרות החשובה ביותר והבסיסית בארון הספרים היהודי, זכתה אצל היעב"ץ לתשומת לב מיוחדת. מכלל הספרים יש למנות כמובן את התנ"ך, וכן תלמוד בבלי, וכמו כן ספר ארבעה טורים. ספרים אלו אשר היו ברשותו גדושים ברבבות הערות ותיקונים בכתיבת ידו.

מעבר לתיקוני שגיאות דפוס פשוטות והגהות תוכניות, היעב"ץ פיסק את הספרים הנ"ל מתחילתם ועד סופם. פיסוקיו הם לא רק לטקסט העיקרי אלא גם בנספחים, דוגמת רש"י ותוספות על התלמוד, בית יוסף על ארבעה טורים (אך לא נהג כן בספר דרכי משה הנדפס על גליון הטור. ודוק).

לא רק פיסוק, אלא גם מילים אשר נדפסו בקיצור, למשל במקום שהתיבה "ירושלם" נדפסה בקיצור כזה "ירוש'" (או "ירו'" וכיו"ב), הבליע היעב"ץ את הגרש אחר האות ש' והשלים את המילה בכתב ידו ל"ירושלם". וכהנה רבות, לאלפים ולרבבות.

תופעה מעניינת מצאתי בספר ארבעה טורים של היעב"ץ אשר נדפס בארבעה כרכים בעיר ברלין בשנים תס"ב-תס"ד (1702-1704), שכאמור גם בו הגיה ותיקן והשלים וכתב בגליונות הספר עד אין שיעור, שמעבר לכל הנ"ל יש בו בלפחות ששה מקומות סימנים כי להבת אש אחזה בספר.

האש שאחזה בספר ארבעה טורים של היעב"ץ, מקורה מהנר אשר לאורו למד וכתב, ומחמת איזו סיבה נפל הנר על הספר הפתוח, ותאחז האש בספר עד אשר נתעשת היעב"ץ וכיבה הלהבה.

סימני האש שקיימים בארבעת כרכי ספר ארבעה טורים של היעב"ץ, אינם קיימים בכמה מעשרות הספרים האחרים שראיתי מספרייתו. וזו תמיהה נפלאה כיצד זה רק בספר ארבעה טורים שלו מצויים סימני אש ולהבה.

הנר שנפל על ספר ארבעה טורים, נפל בשעה בה היעב"ץ היה עייף מאד, ואשמורותיו נעצמו מחמת עייפותו ויגיעו, ובאותה העת מעד הנר מכנו על ספר ארבעה טורים אשר היה פתוח על השלחן. לעתים הנר נפל על ימין הספר ולעתים בשמאלו, וכמוכח ממקום הדליקה ואופייה.

במספר מקומות אשר עקב האש נוצרו נקבים ונמחק הטקסט, הדביק היעב"ץ נייר חלק והשלים בכתיבת ידו את הטקסט החסר.

יתכן מאד כי היעב"ץ נהג ללמוד בספרי ארבעה טורים בשעות הלילה והחשיכה לאור הנר, ואילו בספריו האחרים למד בשעות היום לאור השמש, ולכן דוקא בספר ארבעה טורים שלו מצויים סימני האש בכמה וכמה מקומות.

ואלו דבריו של היעב"ץ עצמו בספרו 'מור וקציעה' סימן ריח בהשמטות (הועתק מפרוייקט השו"ת):
"ופעם בא מעשה לידי שנרדמתי באמצע הלילה וראשי מוטה על תיבה קטנה משופעת של עץ העומדת לפני על שולחני שעליה כלי כתיבה שלי עומדים, עליה מונח ספרי כשאני לומד או מעיין בו, ועליה אני כותב מה שאני צריך, ועל גבה ממעל עומד נר של חלב תחוב בבית נר של עץ, הקבוע בתיבה, הדולק בלילה להאיר לי במקום למודי. והנה נפלה תנומה על עפעפי, ישנתי ופני על זרועי, מוטל על תיבה זו, ובעוד שנשקעתי בשינה כלה הנר כולו, וכבר אחז האור בכלי הלז שהיה תחוב בו הנר ואכלתהו ותלהטהו מסביב ולא אדע. גם נשרפו כמה ניירות מכתבים שלי ועשאם אפר. בתוך כך הקיצותי משנתי ואראה והנה אכלה האש בקצות הבית נר, שהיה של עץ יבש תוכו נחר, כמעט קט היה כולו למאכולת אש, עם התיבה ושבתוכה, גם ספרי למודי עומדים בצד הניירות השרופים, ואף אני עצמי הייתי בסכנה גלויה במצב זה, בהיותי שקוע בשינה, ופני סמוכות לבית נר, ונשען על כלי עץ, הקרוב אל הנר השורף כנ"ל באופן שאלמלא לא העירוני מן השמים כאיש אשר יעור משנתו העמוקה, ואנכי לא ידעתי, כבר היה האור נאחז בכובעי ובשער ראשי, והייתי יכול להחבל בפני לכל הפחות, לולי רחמי שמים המרובים וחסדיו הטובים שגומל לחייבים. לכן הסכמתי לברך בעשרה, וכן עשיתי, חסדו ונפלאותיו לבני אדם ספרתי ולו יתברך הודיתי.
והנס הנפלא היה שהנר של חלב הלזה היה ארוך שהיה בו כדי לדלוק כמה שעות בטרם יכלה, ובתחלת הדלקתו הטיתי ראשי לישן בסמוך לו כנ"ל, חשבתי לישן מעט (ובטחתי להקיץ בעודו דולק) ושנתי ערבה לי ונמשכה עד שכלה הנר ושרף עד תומו, ואחז גם את הבית נר, ויקץ יעקב משנתו, ויאמר מה נורא המקום הזה, הוא בית תלמודי, שנעשה בו נס רשום כזה, שאלמלא הייתי נמשך בשינה, היה עושה רעה רבה. ברוך המציל. עוד נס כפול היה בענין זה. כי כל מה שנשרף מהכתבים, המונחים בצדי אצל הארגז מימיני כבר היו מודפסים (בפרק שהייתי עוסק בהדפסת ספר בית תפלתי) שלא הייתי צריך אליהם עוד (עם שאני רגיל להצניע כתיבותי גם אחר ההדפסה לעיין בהם אם נזדמן טעות בדפוס כדי לברר מתוכם הדבר המסופק) ושאר כתבים מכתבים שונים, שהיו מונחים אל ידי מצדי השני לבדם אצל תיבת הכתיבה משמאל, המפסיק ביניהם, וראשי מוטה עליו בתווך כנ"ל, נשארו נמלטים מלהבה כאוד מוצל מאש, באופן שלא גרמה לי הדליקה הזאת הפסד כל מאומה לא בגופי, ולא ביגיע כפי, ושער רישי לא התחרך. תכתב זאת לדור אחרון ועם נברא יהלל יה יהי שמו לעד מבורך.
ושנים שלש פעמים ארע לי נס כזה בזמנים שונים. פעם אחת עסקתי אז בדרך קביעות למודי בטור אורח חיים, שהייתי נשען על הספר בראשי, כי נפלו חבלי שינה על עיני וארדם, ונאחז האור בספר הטור, נשרפו בו כמה דפים באמצעיתן, דהיינו שעשה (ודאי פחם מן הנר שנפל עליו) בו נקבים בהל' ברכות, שהיה מונח פתוח לפני, ושלטה שרפה גחלת הנר שנקבה וירדה ועברה כמה דפים עד שהגיעה לסימנים הללו של ברכות הנס (שאני עומד בהם עתה בספרי זה והם בכלל, כמו שנראה בספר הטור שלי עד היום) אז פסקה, ותהי לנס. על כן נתתי אל לבי שעוררו אותי מן השמים לברך על הנס הנפלא הזה וכיוצא בו. ופעם ב' עיינתי בספר אחר, גם כן באמצע הלילה ואני יגע ואפול על פני (טוחות בספר, ראשי מונח עליו) ואישן, ותאחז כמו כן האש מהנר בלוחות העבות של הספר, ותאכל בהם ובדפי הספר (ונראה בו עד עתה) ואיקץ ואראה הפלא, ויהי לאות ההשגחה הפרטית על לומדי תורה לשמה בעינא פקיחא דלא נאים. להוי שמיה די עילאה מברך ומלכותיה לעלמי עלמיא קאים".

עד כאן דבריו הנפלאים של היעב"ץ בספרו מור וקציעה.

רצוף בזה תמונה אחת מספר ארבעה טורים חלק אורח חיים הלכות ברכות אשר אודותיה נסובו דברי היעב"ץ בספרו מור וקציעה כנ"ל, ותמונה אחרת מחלק אבן העזר אשר גם בו אחזה האש.

בתמונות ניתן לראות מעבר לסימני האש גם את הפיסוק האינטנסיבי של היעב"ץ בטקסט של ספר ארבעה טורים, ובטקסט של ביאור בית יוסף.

נאמר לי כי ההערות התוכניות של היעב"ץ בגליוני ארבעה טורים שלו, פורסמו בארבעה טורים מהדורת מכון המאור.
קבצים מצורפים
יעבץ אש2.jpg
יעבץ אש2.jpg (6.93 MiB) נצפה 2152 פעמים
יעבץ אש 1.jpg
יעבץ אש 1.jpg (5.06 MiB) נצפה 2152 פעמים
נערך לאחרונה על ידי ושא_נס ב ב' יוני 18, 2018 8:52 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

ההוא דאמר

Re: קצת על הגאון יעב"ץ זצ"ל

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ב' יוני 18, 2018 1:26 am

ידיעה נפלאה. הכתובה בטוט"ד.

רציני

הודעהעל ידי רציני » ב' יוני 18, 2018 5:22 am

ושא_נס כתב:בס"ד

סימני האש שקיימים בארבעת כרכי ספר ארבעה טורים של היעב"ץ, אינם קיימים בכמה מעשרות הספרים האחרים שראיתי מספרייתו. וזו תמיהה נפלאה כיצד זה רק בספר ארבעה טורים שלו מצויים סימני אש ולהבה.

.

אולי אפשר לבאר מחמת שכשהתחתן היעב"ץ הספר היחיד שהיה לו זה ארבעה טורים ולמד בו ושם נתן שיעורים וכו', עיין בהקדמה למר וקציעה מכון ירושלים. ולכן שמה יותר קרה לו.

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ב' יוני 18, 2018 8:58 am

יישר כוח לשני החכמים האחרונים.

העירוני באישי כך: "על מה שכתבת 'במקום שהתיבה "ירושלם" נדפסה בקיצור כזה "ירוש'" (או "ירו'" וכיו"ב), הבליע היעב"ץ את הגרש אחר האות ש' והשלים את המילה בכתב ידו ל"ירושלם". וכהנה רבות, לאלפים ולרבבות'. יש להוסיף כי כך תיקן גם בספר שלו שאילת יעבץ שהוא עצמו הדפיס אם קיצורי מילים - ותיקן להדפיסו שלם".

ועוד העירוני כי במקראות גדולות של היעב"ץ בשיר השירים נקרע חצי הדף, והגאון יעב"ץ הדביק נייר חלק והשלים הטקסט של הפסוקים ושל התרגום ורש"י, ועוד כתב הערה ארוכה בגליון על הנייר שהדביק (לרגעים אחדים ראיתי הטופס המקורי של מקראות גדולות עם הגהות היעב"ץ).

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » ו' יולי 13, 2018 10:30 am

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 208 אורחים