מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

דרשות אחרי חז"ל

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
עושה חדשות

דרשות אחרי חז"ל

הודעהעל ידי עושה חדשות » ו' יולי 27, 2018 3:27 pm

אני מחפש כעת,
האם מצינו אצל חכמי ישראל אחרי תקופת המשנה והגמרא, היינו מזמן הגאונים והלאה, ראשונים ואפילו אחרונים, שיאמרו מדעתם דרשה הלכתית מלש' הפסוקים. כגון שיביאו סייעתא לדין כלשהו שנפל בו ספק, מכח ייתור של האות ו', וכדומה.

פייביש אופטובסקי

Re: דרשות אחרי חז"ל

הודעהעל ידי פייביש אופטובסקי » ו' יולי 27, 2018 4:05 pm

יש בענין זה בחומש תורה שלמה בכרך שבו הוא מבקר את בעל התורה תמימה.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ו' יולי 27, 2018 4:22 pm

רס"ג הוא גדול הדרשנים שדרש הלכות מהפסוקים, אפילו מספרי הנ"ך. ובודאי לידידינו הרב הוגה ומעיין יש מה להוסיף בענין זה.

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ו' יולי 27, 2018 5:51 pm

בעבר מקובל היתה הקביעה שהרמב"ם היה דורש פסוקים מעצמו (להלכות פסוקות בלא"ה), וכבר כתבו כן גדולים וטובים (ראה כללי הרמב"ם להיד מלאכי ועוד), אבל עם חשיפת המכילתא דרשב"י, הופרכה, ולו במקצת, קביעה זו, וראה אשר האריך בזה רמ"מ כשר בספרו 'הרמב"ם והמכילתא דרשב"י'. וראה עוד בענין זה לר"ח סבתו במאמרו: 'האם יש רשות לדרוש דרשות הלכתיות מן הפסוקים אף שלא נאמרו בתלמוד?' בתוך 'תשורה לעמוס' (אלון שבות, תשס"ז).

ואמנם חשוב לציין שלכה"פ במקום אחד הרמב"ם כן חידש הלכה ע"פ מדרש הכתובים שדרש מעצמו, אבל אז עשה כן בהסתייגות והקדים לו: 'יראה לי'. כוונתי למש"כ בהלכות רוצח (ב:יד):
יראה לי שהמכה את עבדו בסכין וסייף או באבן ואגרוף וכיוצא בהן ואמדוהו למיתה ומת אינו בדין יום או יומים אלא אפילו מת לאחר שנה נהרג עליו לכך נאמר בשבט שלא נתנה לו תורה רשות להכותו אלא בשבט ומקל ורצועה וכיוצא בהן לא הכיית רציחה

וראה עוד מש"כ בזה לאחרונה הר"ב נאור במאמרו: 'התורה נדרשת במשנת הרמב"ם ובמפרשו רבינו חיים הלוי', בתוך ספרו החדש 'שוד מלכים' (ירושלים, תשע"ח).

איש בער

הודעהעל ידי איש בער » ו' יולי 27, 2018 6:11 pm

והא לך מאמרו של סבתו שהזכיר הגה"מ, באדיבת חד ברנש
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?p=306359#p306359

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ו' יולי 27, 2018 6:15 pm

בעז"ה

אינני תלמיד חכם, אבל כפי שנדמה לי, דרשות של יתור וכדו' לא מצינו כ"כ ברבותינו הראשונים, אבל תמצא הלכות שדרשו מתוך פשוטו של מקרא, כי גם אחר הדרש אין מקרא יוצא מידי פשוטו. זכור לי כעת שתי מקומות, הראב"ד בהל' גניבה לגבי בא במחתרת שדורש את המקרא כפשוטו, וכן הרמב"ן (או על התורה, או במשפט החרם) לגבי כח החרם שלא מצאנו לו מקור בתלמוד והרמב"ן דורש את המקרא כפשוטו (למרות שהגמ' דורשת את הפסוקים).

אפרים זלמן

הודעהעל ידי אפרים זלמן » ו' יולי 27, 2018 7:46 pm

מהחל חרמש בקמה = שצריך לעמוד בשעת הברכה על ספירת העומר

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ש' יולי 28, 2018 11:14 pm

קריאת פרשת פרה מדאורייתא בספר עבודת ישראל
"וידבר ה' כו' זאת חקת התורה אשר צוה ה' לאמר, נראה לפרש מלת לאמר, מורה כדעת האומרים שפרשת פרה מדאורייתא, ולזה בא הרמז בתורה אשר צוה ה' לאמר שאפילו בזמן הזה שאין לנו בית לעשות פרה כתיקונה, צריך לקרות הפרשה ונשלמה פרים שפתינו ותהיה אמירת הפרשיות במקום עשיית הפרה. וזהו לאמר".

החושב

הודעהעל ידי החושב » ש' יולי 28, 2018 11:54 pm

איש בער כתב:והא לך מאמרו של סבתו שהזכיר הגה"מ, באדיבת חד ברנש
viewtopic.php?p=306359#p306359

ישר כח. מאמר יפה שמגלה שאין הפתעות בתחום הזה.
ובקיצור, לשאלת פותח האשכול: אין דרשות כאלה.
יש רק דברים שהיה נראה לראשונים (או אחרונים) כפשט הפסוק, או עומק הפשט. אבל דרשות ממש - מסמיכות, ייתור, או כדוגמת 'עד שתרגיש בבשרה' - אין בכלל.
ומה שחשוב להדגיש, רואים שלא רק שזה נושא של הסמכות (שאחרי חתימת התלמוד אין סמכות), אלא זה פשוט נושא של יכולת. נראה שאף אחד לא מרגיש בטחון לדרוש כפי שדרשו אמוראים.

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » א' יולי 29, 2018 5:15 pm

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' יולי 29, 2018 5:25 pm

הגהמ כתב:ואמנם חשוב לציין שלכה"פ במקום אחד הרמב"ם כן חידש הלכה ע"פ מדרש הכתובים שדרש מעצמו, אבל אז עשה כן בהסתייגות והקדים לו: 'יראה לי'. כוונתי למש"כ בהלכות רוצח (ב:יד):
יראה לי שהמכה את עבדו בסכין וסייף או באבן ואגרוף וכיוצא בהן ואמדוהו למיתה ומת אינו בדין יום או יומים אלא אפילו מת לאחר שנה נהרג עליו לכך נאמר בשבט שלא נתנה לו תורה רשות להכותו אלא בשבט ומקל ורצועה וכיוצא בהן לא הכיית רציחה

לכאורה אין זה דוגמא של דרש שדרש מעצמו, אלא להלכה שלמד מפשוטו של מקרא. וכן פירש גם הרשב"ם על הפסוק שם.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 175 אורחים