מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ריב"ן אחיו של ראב"ן?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
חיים פ.

ריב"ן אחיו של ראב"ן?

הודעהעל ידי חיים פ. » ג' יולי 31, 2018 12:42 am

במהרש"ל מכות יט: ריב"ן - הוא חתנו של רש"י והוא אחיו של ראב"ן שיסד ספר צפנת פענח" ותמוה מאד, שהרי ריב"ן מפרובנס וראב"ן מאשכנז, וכן הפרש הגילאים הוא כ-30 שנה. וצ"ע. יחוו נא חכמי הפורום דעתם.

קאצ'קלה

Re: ריב"ן אחיו של ראב"ן?

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ג' יולי 31, 2018 1:28 am

ראה גם מש"כ ר"ח מיכל, אור החיים עמ' 471:
אור החיים מיכל.JPG
אור החיים מיכל.JPG (136.14 KiB) נצפה 2462 פעמים

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ג' יולי 31, 2018 11:11 am

חיים פ. כתב:שהרי ריב"ן מפרובנס וראב"ן מאשכנז

שמא רצונך לומר צרפת במקום פרובנס?

חיים פ.

הודעהעל ידי חיים פ. » א' אוגוסט 05, 2018 6:14 pm

אכן. החלפתי בר"מ ( מלותיר).

משה1

הודעהעל ידי משה1 » ה' דצמבר 13, 2018 11:59 pm

חיים פ. כתב:במהרש"ל מכות יט: ריב"ן - הוא חתנו של רש"י והוא אחיו של ראב"ן שיסד ספר צפנת פענח" ותמוה מאד, שהרי ריב"ן מפרובנס וראב"ן מאשכנז, וכן הפרש הגילאים הוא כ-30 שנה. וצ"ע. יחוו נא חכמי הפורום דעתם.

ראיתי היום בספר כרם יעקב להגריח"ס שליט"א [סי' יא עמ' קה] שהרגיש בכך, ואביא דבריו

כתב מהרש"ל ז"ל בחכמת שלמה מכות (דף י"ט ע"ב): "רבי יהודה בר נתן חתנו של רש"י, והוא אחיו של ראב"ן שיסד ספר צפנת פענח" עכ"ל. וכיוצא בזה ראיתי בספר קורא הדורות (דף י"ד ע"א) שכתב: "ואולי שראב"ן הוא אחיו של ריב"ן דהיינו רבי יהודה בר נתן חתנו של רש"י" ע"ש.

ועם שאני איני כדאי, יש לי ראיות שהראב"ן אינו אחיו של הריב"ן, והרגיל בספר הראב"ן ז"ל יראה שעם שהיה רגיל עם צאצאי רש"י הרשב"ם ורבינו תם ז"ל, מעולם לא זכר שקרוב משפחה הוא להם, ושם (בדף קמ"ח) שאל מרבינו מאיר חתנו של רש"י ומבניו הרשב"ם וריב"ם ורבינו תם ז"ל, ואם ריב"ן אחיו מדוע לא שאל גם אותו וכמובא בשם הגדולים (מערכת א' אות קצ"ט), ויש לי עוד ראיות גמורות ואכמ"ל. [קיץ תשל"ט].

ועכשיו בא לידי ספר הראב"ן הנדפס מחדש, ובמבוא שם (אות א' ד"ה וממשפחתו) הזכיר לדברי קורא הדורות הנ"ל, וכתב עליו "ואין לדבריו יסוד ושורש" ע"ש, ולמהרש"ל לא הביא ועיין שם. עכ"ד.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 192 אורחים