מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בחזון לילה ציוו להדפיס חיבוריהם

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
הסקרן_הקטן

בחזון לילה ציוו להדפיס חיבוריהם

הודעהעל ידי הסקרן_הקטן » ה' אוגוסט 02, 2018 10:58 pm

א.

שנים מגדולי פולין התגלו בחזון לילה אל בני ביתם ופקדו וזירזו אותם להביא לדפוס כתביהם שהשאירו אחריהם.
רבי יהושע ב”ר יוסף אב”ד ור”מ בקראקא היה. הוא כתב הרבה, אך בחייו לא הופיע שום דבר ממנו בדפוס.
רבי אליקום געץ, שהיה דיין בפוזנא, כותב בהקדמתו לספר “מגיני שלמה”, שהוא הוציאו לאור, כי ברשותו היו כתבים רבים מאבי-זקנו, רבי יהושע ב”ר יוסף מקראקא, אך הוא התרשל מלהדפיסם. פגעו בו אסונות והוא תלה אותם בהזנחה זו. ביקש לתקן את הדבר, אך “לא היה בי כוח וחיל לאסוף סך להוצאות הדפוס”. והנה ליל-שבת אחד, בשכבו על מיטתו נראה אליו אבי-זקנו ואמר לו: “בני הנחמד מה לך נרדם… לך לך מארצך וממולדתך ולך אל נדיבי קציני גבירי אשכנזים החרדים לדבר ה’, המה יסייעו לך להדפיס ספרים שלי…”. אז התעורר לפעולה ואחר מאמצים רבים וממושכים הביא לדפוס בשנת תע”ה באמסטרדם את ספרי אבי-זקנו: “מגיני שלמה”, בו הוא מיישב קושיות בעלי התוספות על רש”י, ושו”ת פני יהושע.1
מגדולי תלמידיו של רבי יהושע ב”ר יוסף היה רבנו שבתי כהן, בעל “שפתי כהן” על השולחן ערוך. בחייו הדפיס חיבורו על שולחן ערוך יורה דעה. לפני מותו הפגיע בתלמידו וחתנו ר’ מנחם מאניש להביא לדפוס ספרו על חושן משפט שהיה עמו בכתובים. “ואני במר נפשי נעניתי לו ראשי”, מספר ר’ מנחם מאניש בהקדמתו המליצית ל”שפתי כהן” על חושן משפט. אך לא היה בידו למלא את הבטחתו (לא יכולתי להפיק מזימותי ולקיים מוצא שפתי”), כי חסרים היו לו האמצעים להדפיס את החיבור (“שערי דמעו”ת נגעלו ממני”). “וחותני בחלומות ובחזיונות תבע מני” לעמוד בריבוי.2 הוא יצא לדרך, “וה’ אלוקי הרוחות אשר בו שמתי מבטחות, הוא הביאני למקום משכן חותני זקני, זקן ונשוא פנים… ה”ה כבוד האלוף הקצין מוהר”ר וואלף נר”ו…” ובסיועו הכספי של זה הביא לדפוס את חיבורו של חותנו. “שפתי כהן” על חושן משפט נדפס באמסטרדם בשנת תכ”ג.
ב.
מה שמסופר על רבי יהושע ב”ר יוסף ועל תלמידו רבי שבתי ב”ר מאיר כהן, בעל הש”ך, מסופר גם על רבי יצחק חיות ששימש בקודש בסקליא שבגליציה.
רבי יצחק חיות השאיר אחריו שלושה עשר חיבורים. לפני מותו ביקש את בנו רבי אליעזר לעשות למען הדפסתם. מספר הבן בהקדמתו לספר אביו “זרע יצחק”: “שלו הייתי בביתי ורענן בהיכלי” ונהפך עליו הגלגל, ירד מנכסיו ואבד כל טובה, “בעבור שלא קיימתי צוואת אדוני אבי ז”ל”. “ואמרתי אולי יתעשת ה’ וישוב ירחמני בעשותי נייחא לאבא”, בהדפסת כתביו, אך הדרך היתה חסומה בעדו, “כי אין לכסף מוצא”.
והנה בעודו שקוע בדאגות ומחשבות מה לעשות, התגלה אליו אביו בחזון לילה, מוכיח ושואל אותו עד מתי יהיו כתביו טמונים וספונים אצלו ומעורר אותו: “מה לך כי התרפים ביום צרה, חזק ואמץ לבך … כי אין מעצור לה’ להושיעך”. התגלות אביו הטילה עליו אימה גדולה ו”שינסתי כגיבור חלצי לשום פעמי למסעות”.
בשנת תצ”ב הדפיס בפרנקפורט על האודר את ספר אביו “זרע יצחק”, חידושים על משניות.
הצופה
י”ט אייר תשנ”ה

1בהקדמתו לשו”ת פני יהושע הוא מספר את הדברים קצת באופן אחר.
2במשפט “וחותני בחלומות ובחזיונות…” נדפסה המלה “וחותני” בשני קווים קצרים בין הת”ו והנו”ן, כנראה, כדי לרמז כי הדברים בנויים על “וחתתני בחלומות…” (איוב ז, יד).

מתוך
http://www.toviapreschel.com/he/%D7%91% ... %94%D7%9D/

קאצ'קלה

Re: בחזון לילה ציוו להדפיס חיבוריהם

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ו' אוגוסט 03, 2018 12:38 am

בדומה לדומה, היו מחברים שתלו את הצלחתם לחבר ספר, בחלום שחלמו (שלא לדבר כעת על הסמ"ג).
ר' שמעון ב"ר קים קדיש הלוי מרוסיא, כותב בהקדמת ספרו שמעון ולוי זאלקווא תק"י.
ויהי היום וארדם וישנתי, ובא לי אבי ז"ל בחלום ובידו כלי קטנה עם דבש, ולקח עם סכין אותו דבש ונתן לי לאכול שלש פעמים, ואמר לי: זה הדבש הוא מגן עדן! ונערתי, והייתי משתומם על החלום הזה ושמרתי הדבר... וקיימתי קנ"ה לך חבר, ומה שחדשתי כתבתי וסדרתי לשלשה ספרים, ואז הבנתי זהו פתרון החלום, שלשה פעמים – שלשה ספרים הן...

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ו' אוגוסט 03, 2018 12:56 am

מכלי ראשון שמעתי -
אחד מזקני ת"ח שבדור ה' יאריך ימיו ושנותיו - סיפר לי שלפני שנים רבות היתה לו צרה גדולה בביתו והלך לקבר אחד מזקיניו שמקובל שאמר שמי שמצאצאיו עד שבע דורות שיעלה לקברו ויתפלל - יהיה לו למליץ יושר, והלך להתפלל וביקש מהקב"ה שינחה אותו בעצה נכונה במה הוא צריך להתחזק. וחזר לביתו וישן סמוך לחלון, באמצע הלילה הוא מרגיש משהו עליו, קם ורואה פיסת נייר- דף שער של מחברת ילדים עם כיתוב ענקי באלכסון - תורה!
הוא התפעל מכך מאוד, וקיבל על עצמו מאז חיזוק וחיבר ספר חשוב מאוד המאיר עיני הלומדים העוסקים במקצוע תורני חשוב.
הוא הראה לי את הדף, ואמר שרואה בזה סימן ברור משמים, לא סביר שבדיוק נייר כזה יכנס לביתו ועוד יהיה מונח עליו.
אשרי הזוכה!
אפשר להעביר לבדידי הוי עובדא..
רק שהצדיק הנ"ל לא רוצה בפרסום זה ולכן מוכרחני להעלים שמו.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ו' אוגוסט 03, 2018 1:31 pm

לר' יאשע בער הגיע יהודי ירושלמי אחרי פטירת הגרי"ז, ואמר לו אביכם הגיע אלי בחלום הלילה,
ענה לו הגרי"ד: אתה טועה, אבי לא הגיע אליך בחלום,

אתה חלמת שהוא הגיע לך בחלום.

בריושמא

הודעהעל ידי בריושמא » ו' אוגוסט 03, 2018 4:18 pm

בדיוק בגלל התגובה של הגרי"ד קרא פותח האשכול את שמו 'חזון לילה' ולא 'חלום לילה'.
כנראה נגלה בחזון הלילה כי כך ראוי לו לקרוא לחזיונותיהם של מחברי ספרים המצווים להדפיס חיבוריהם.
יפה כיוון ויפה עשה.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ו' אוגוסט 03, 2018 5:14 pm

ישנו גם המעשה הידוע עם ר' מרדכי אושמינער על הדפסת חידושים על קדשים על ת"ח שהיה צאצא של מי שבזה את המהר"י בן לב

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 232 אורחים