מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

השפעת ה'אוצר' על הדפוס

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
גימפעל

השפעת ה'אוצר' על הדפוס

הודעהעל ידי גימפעל » ב' ספטמבר 03, 2018 12:28 am

בספר החדש 'גנזי חג הסוכות' שיו"ל זה עתה: viewtopic.php?p=483905#p483905
התפרסמה הודעה זו:
ללא שם.jpg
ללא שם.jpg (46.65 KiB) נצפה 12686 פעמים

לענין

Re: השפעת ה'אוצר' על הדפוס

הודעהעל ידי לענין » ב' ספטמבר 03, 2018 2:11 am

האמת, שרציתי לקנות, אך התמהמתי בכדי לראות האם יכנס...
תודה על המידע

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ב' ספטמבר 03, 2018 9:25 am

הייתי משנה את הכותרת ל: "השפעת המאגרים האלקטרוניים על מכירות הספר הנדפס".

תל אביבי

הודעהעל ידי תל אביבי » ב' ספטמבר 03, 2018 10:30 am

חד ברנש כתב:הייתי משנה את הכותרת ל: "השפעת המאגרים האלקטרוניים על מכירות הספר הנדפס".

אני מכיר מחבר ספרים שלא מדפיס את ספריו, אלא שולח אותם ישר למאגרים האלקטרוניים; בטענה שלא רק שהמכירות לא מכסות את עלות ההדפסה, אלא שעוד יש לו הפסדים! כך שהשפעת המאגרים האלקטרוניים היא כבר על הדפסת הספר, ולא על מכירות הספר הנדפס (כמובן, שהמקרה שלפנינו הוא כפי שאתה מגדיר).

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' ספטמבר 03, 2018 8:09 pm

חד ברנש כתב:הייתי משנה את הכותרת ל: "השפעת המאגרים האלקטרוניים על מכירות הספר הנדפס".

כמובן ופשוט שהנך צודק, אך מפני 'כבוד האכסניה' הדגשתי את ה'אוצר',
יש לסייג שיש גם השפעות חיוביות ונא להתמקד גם בזה.

ראש

הודעהעל ידי ראש » ב' ספטמבר 03, 2018 8:19 pm

מה הרעיון לא להכניס לאוצר?

לענין

הודעהעל ידי לענין » ב' ספטמבר 03, 2018 8:28 pm

גימפעל כתב:

כמובן ופשוט שהנך צודק, אך מפני 'כבוד האכסניה' הדגשתי את ה'אוצר',
יש לסייג שיש גם השפעות חיוביות ונא להתמקד גם בזה.

למה גם? בעיקר!!!!!
מישהו חולם היום איך אפשר להסתדר בלי אוצר החכמה? (סיפר לי ידידי שגיסו מגיע אליו הביתה לפעמים בכדי לעיין באוצר, הוא יודע שהוא יכול לבא רק כשידידי ישן... אחרת הוא לא משחרר אפילו לרגע...)
רוב חכמתנו הימנו.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' ספטמבר 03, 2018 8:31 pm

לענין כתב:למה גם? בעיקר!!!!!
מישהו חולם היום איך אפשר להסתדר בלי אוצר החכמה? (סיפר לי ידידי שגיסו מגיע אליו הביתה לפעמים בכדי לעיין באוצר, הוא יודע שהוא יכול לבא רק כשידידי ישן... אחרת הוא לא משחרר אפילו לרגע...)רוב חכמתנו הימנו.

המעלות של ה'אוצר' אין צריך וא"א לספר, הכוונה היא ההשפעה על הדפוס (והמכירות של הנדפסים) שגם בזה יש השפעות חיוביות.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ב' ספטמבר 03, 2018 8:37 pm

מי חושב להסתדר בלי ה'אוצר'? ואני כותב זאת כאחד שזוכר את קושי השגת הספרים בתקופה הטרום-אוצרית...
אבל צריכים גם לזכור שמאחורי כל ספר עומד מחבר, שעמל, יגע וירק דם על ספרו, וגם השקיע בו ממון רב, וכעת ממתין שלכל הפחות תימכר המהדורה הראשונה, אבל כאן המאגרים האלקטרוניים עומדים לו -פעמים רבות- למכשול. כי אנשים עושים חשבון פשוט: מדוע לרכוש את ספר פלוני אם הוא עתיד להיכנס לאוצר או לה"ב בעוד שנה או שנתיים. אני נוכחתי בזאת כמה וכמה פעמים בנוגע לספרים שלי. וזה כאב לי מאוד.
אני בהחלט מבין לתפיסת מו"ל 'גנזי חג הסוכות' שהודיע לכל אותם 'בעלי חשבונות', משהו בסגנון הזה: חבר'ה, אם אתם לא רוכשים את הספר בגלל שזה ייכנס לאיזה מאגר אלקטרוני, תצטרכו להמתין לפחות עשר שנים...
אני בהחלט חושב לאמץ את הגישה הזו ולכתוב הודעה זו בספרַי הבאים. אולי זה יעזור.

אישצפת
שם מלא: אברהם ישעיהו דיין

הודעהעל ידי אישצפת » ב' ספטמבר 03, 2018 8:48 pm

אמת לאמיתה מזדהה עם כל מילה.
אני מכיר מחברים שתקועים עם כמות של ספרים שאנשים לא ששים לקנות היות ואין זה ספר לשימוש יומיומי וכבר ישנו באוצר
ושלא לדבר על כך שגניבת חידושים ומאמרים נעשתה יותר קלה בעזרת המאגרים הדיגיטליים מאשר בשנים עברו.

פלתי

הודעהעל ידי פלתי » ב' ספטמבר 03, 2018 9:11 pm

למרות שהמחבר כותב שלא יתן את הספר לאוצר החכמה, אין בטחון כל כך שזה באמת יעלה לו את המכירות.
בתקופה של טרום אוצר החכמה, כאשר לא היה לאדם אפשרות להחזיק הרבה ספרים בבית, אזי כאשר יצא ספר חדש על סוכות למשל, הוא היה שוקל אם לרכשו, כי כבר כמה ספרים על סוכות יש לו בבית. אך היום, עם הריבוי העצום של ספרים באוצר החכמה, אנשים כבר מסתפקים במה שיש באוצר (מה כבר יכול להאמר ולא נאמר?). מלבד ספרים ספציפיים ביותר הנצרכים לכל אחד במיוחד לפי צרכיו.

פלתי

הודעהעל ידי פלתי » ב' ספטמבר 03, 2018 9:14 pm

אישצפת כתב:ושלא לדבר על כך שגניבת חידושים ומאמרים נעשתה יותר קלה בעזרת המאגרים הדיגיטליים מאשר בשנים עברו.

זה אינו נכון. בעזרת המאגרים אפשר בקלות לאתר גניבות חידושים. וכאשר אדם יודע בוודאות כי יתפס, בודאי לא יגנוב.

אישצפת

הודעהעל ידי אישצפת » ב' ספטמבר 03, 2018 9:27 pm

פלתי כתב:
אישצפת כתב:ושלא לדבר על כך שגניבת חידושים ומאמרים נעשתה יותר קלה בעזרת המאגרים הדיגיטליים מאשר בשנים עברו.

זה אינו נכון. בעזרת המאגרים אפשר בקלות לאתר גניבות חידושים. וכאשר אדם יודע בוודאות כי יתפס, בודאי לא יגנוב.

השאלה היא אם כל אדם בודק לפי שנת ההוצאה או שיותר נח לאדם להעמיד אוקימתא שהמפורסם יותר או הגדול יותר הוא המקור והזוטר יותר גנב ממנו מבלי לציין את "המקור".

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ב' ספטמבר 03, 2018 9:43 pm

חד ברנש כתב:המאגרים האלקטרוניים עומדים לו -פעמים רבות- למכשול. כי אנשים עושים חשבון פשוט: מדוע לרכוש את ספר פלוני אם הוא עתיד להיכנס לאוצר או לה"ב בעוד שנה או שנתיים. אני נוכחתי בזאת כמה וכמה פעמים בנוגע לספרים שלי. וזה כאב לי מאוד.

אין הוכחה שספר לא נמכר בגלל האוצר. אולי על בודדים ניתן להוכיח.
בכל אופן יש לחלק בין ספרים שרוצים ללמוד אותם מכריכה לכריכה (לדוגמא פי' על נ"ך) שאנשים מעדיפים לקנות ספר פיזי, לשאר ספרים שהם לעיון בעלמא ואינם כ"כ נחוצים, דבלאו הכי לא היו קונים אותם.

ועוד.
נזכרתי שסיפר ר' ארז סלע בראשית ימי האוצר, על מחבר א' שהסכים להכניס רק ספר א' מספריו. לאחר זמן קצר שלח את כל ספריו. מה קרה? התקשר אליו א' שראה את ספרו באוצר ורוצה לקנות. אז הבין שזה גם פרסומת

לענין

הודעהעל ידי לענין » ב' ספטמבר 03, 2018 9:53 pm

פלתי כתב:למרות שהמחבר כותב שלא יתן את הספר לאוצר החכמה, אין בטחון כל כך שזה באמת יעלה לו את המכירות.
בתקופה של טרום אוצר החכמה, כאשר לא היה לאדם אפשרות להחזיק הרבה ספרים בבית, אזי כאשר יצא ספר חדש על סוכות למשל, הוא היה שוקל אם לרכשו, כי כבר כמה ספרים על סוכות יש לו בבית. אך היום, עם הריבוי העצום של ספרים באוצר החכמה, אנשים כבר מסתפקים במה שיש באוצר (מה כבר יכול להאמר ולא נאמר?). מלבד ספרים ספציפיים ביותר הנצרכים לכל אחד במיוחד לפי צרכיו.

ביחס למחבר דידן, הרי שמשפט זה רחוק כמטחוי קשת!

אבקברד

הודעהעל ידי אבקברד » ב' ספטמבר 03, 2018 10:12 pm

חד ברנש כתב:אבל צריכים גם לזכור שמאחורי כל ספר עומד מחבר, שעמל, יגע וירק דם על ספרו, וגם השקיע בו ממון רב, וכעת ממתין שלכל הפחות תימכר המהדורה הראשונה, אבל כאן המאגרים האלקטרוניים עומדים לו -פעמים רבות- למכשול. כי אנשים עושים חשבון פשוט: מדוע לרכוש את ספר פלוני אם הוא עתיד להיכנס לאוצר או לה"ב בעוד שנה או שנתיים. אני נוכחתי בזאת כמה וכמה פעמים בנוגע לספרים שלי. וזה כאב לי מאוד.
אני בהחלט מבין לתפיסת מו"ל 'גנזי חג הסוכות' שהודיע לכל אותם 'בעלי חשבונות', משהו בסגנון הזה: חבר'ה, אם אתם לא רוכשים את הספר בגלל שזה ייכנס לאיזה מאגר אלקטרוני, תצטרכו להמתין לפחות עשר שנים...

מדוע הכרחי שהמחבר ישקיע בספרו ממון רב?
והרי עומדת לו האפשרות לפרסם רק במאגרים, ללא צורך בהדפסה, כריכה, שיווק ואחסון.
דומה שבעוד תקופה לא ארוכה לא יבינו כיצד לאחר המצאת המאגרים עדיין הדפוס המשיך לעבוד [כמו שאנו מתקשים להבין מקומות שהמשיכו להעתיק כתבי יד לאחר המצאת הדפוס]

ואמנם אם האינטרס המרכזי בהוצאת ספר הוא לייצר פרנסה ניחא, אלא שלרוב השאיפה הזו היא אשליה.

אישצפת

הודעהעל ידי אישצפת » ב' ספטמבר 03, 2018 10:26 pm

מלבד שבשבתות וימים טובים האוצר הוא כאבן שאין לה הופכין לעומת ספרים שאין להם הגבלת שימוש. חובבי ואספני הספרים המה יעידון ששום מאגר גדול ככל שיהיה לא ישוה לתחושת קריאה בספר מודפס.

אבקברד

הודעהעל ידי אבקברד » ב' ספטמבר 03, 2018 10:36 pm

אישצפת כתב:חובבי ואספני הספרים המה יעידון ששום מאגר גדול ככל שיהיה לא ישוה לתחושת קריאה בספר מודפס.

האם חובבי ואספני הספרים מהמאה הט"ו לא העידו ששום ספר מודפס לא ישוה לתחושת הקריאה [וק"ו הכתיבה] מכתב יד?

אבקברד

הודעהעל ידי אבקברד » ב' ספטמבר 03, 2018 10:42 pm

וכדי שלא יתפרשו דבריי שלא כהלכה - אגלה כאן גילוי נאות:
מדפי הספרים שלי עומדים להתפקע למורת רוחם של בני משפחתי,
ואני כמעט ולא מסוגל לדלל אותם מתוך אהבתי לאותו 'ספר מודפס'.

אלא שיש לראות את הדברים בפרספקטיבה רחבה ולא מתוך רגשות שהזמן גרמן.
[מה עוד שפרספקטיבה זו - מאותו רגע זכור לטוב בו 'נפל לי האסימון' - חסכה לי הרבה עמל טורח וממון, כשהחלטתי לפרסם ישירות באוצר ודילגתי על מה המסלול המפרך של הדפסת ספר].

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' ספטמבר 03, 2018 10:53 pm

ההשוואה ליחס בין כתבי יד וספר מודפס אינה במקומה כלל.

גם אני ב"ה משתמש באוצר החכמה, וגם יש לי הרבה ספרים ב"ה (אמת שבזכות האוצר אני קונה פחות), אבל אין תחליף למגע בספר מודפס, ובפרט כשאתה עובד על המחשב גופא ורוצה להחזיק את כל המסך בשביל החומר שאתה עובד עליו ופתיחת חלון נוסף של אוצה"ח מפריעה בהחלט (אפילו אם המסך גדול מאוד)

[האמת ניתנת להיאמר, שאם היה אוצר בלי אפשרות הדפסה - כפי שאכן יש בכמה ספרים - זה בהחלט היה שיקול גדול לטובת קניית הספר. כרגע כשאפשר להדפיס אז ספר שלא צריכים אותו יום יום אפשר לסמוך על כך שאדפיס ממנו כמה דפים לפי הצורך]

אישצפת

הודעהעל ידי אישצפת » ב' ספטמבר 03, 2018 10:56 pm

אבקברד כתב:וכדי שלא יתפרשו דבריי שלא כהלכה - אגלה כאן גילוי נאות:
מדפי הספרים שלי עומדים להתפקע למורת רוחם של בני משפחתי,
ואני כמעט ולא מסוגל לדלל אותם מתוך אהבתי לאותו 'ספר מודפס'.

אלא שיש לראות את הדברים בפרספקטיבה רחבה ולא מתוך רגשות שהזמן גרמן.
[מה עוד שפרספקטיבה זו - מאותו רגע זכור לטוב בו 'נפל לי האסימון' - חסכה לי הרבה עמל טורח וממון, כשהחלטתי לפרסם ישירות באוצר ודילגתי על מה המסלול המפרך של הדפסת ספר].

עם כל הכבוד המגיע לכבודו (איני יודע מי מסתתר מאחורי הניק) אבל יש הבדל בין מהדירי ספרים קדמונים/פוסקים/דרשנים מפורסמים שאת ספריהם אנשים ירכשו אם לא יהיו באוצר ועליהם מובנת הגבלה למאגרים דיגיטליים לתקופה. מאשר למחבר שאינו מפורסם המוציא ספר פרי הגותו (מבלי לזלזל בכי הוא זה בעבודתו) שבודאי ראוי לו לשקול את הכנסת ספריו לאוצר ולחסוך את העלויות ועל כל פנים גם אם ידפיס אין טעם שיגביל את ספרו למאגרים דיגיטליים.

אבקברד

הודעהעל ידי אבקברד » ב' ספטמבר 03, 2018 11:14 pm

אישצפת כתב:עם כל הכבוד המגיע לכבודו (איני יודע מי מסתתר מאחורי הניק) אבל יש הבדל בין מהדירי ספרים קדמונים/פוסקים/דרשנים מפורסמים שאת ספריהם אנשים ירכשו אם לא יהיו באוצר ועליהם מובנת הגבלה למאגרים דיגיטליים לתקופה. מאשר למחבר שאינו מפורסם המוציא ספר פרי הגותו (מבלי לזלזל בכי הוא זה בעבודתו) שבודאי ראוי לו לשקול את הכנסת ספריו לאוצר ולחסוך את העלויות ועל כל פנים גם אם ידפיס אין טעם שיגביל את ספרו למאגרים דיגיטליים.

השאלה היא פשוטה:
מדוע להדפיס ספרים חדשים ולא להסתפק בפרסום דיגיטלי?

כמה תשובות אפשריות:
1. קשה ללמוד מתוך מחשב [אין לי ספק שעם התקדמות הטכנולוגיה גם זה יסתדר]
2. אסור ללמוד מתוך מחשב בשבת ויו"ט [יש מספיק ספרים 'ישנים' שניתן ללמוד בשבת]
3. להתפרנס מהמכירות [הלוואי]

אורח

הודעהעל ידי אורח » ב' ספטמבר 03, 2018 11:29 pm

אבקברד כתב:
אישצפת כתב:
השאלה היא פשוטה:
מדוע להדפיס ספרים חדשים ולא להסתפק בפרסום דיגיטלי?

ישנם סוגי ספרים שדורשים עבודה מרבית כמו הדרת ראשונים או כמו ספרי מתיבתא שאלילולי שיהיה מימון דבר כזה לא יצא לפועל, והמימון שיש הוא רק מהמכירות ולכן ספרים אלו לא יכולים להיכנס במהדורות דיגטליות.

אבקברד

הודעהעל ידי אבקברד » ב' ספטמבר 03, 2018 11:45 pm

במחילה, נראה שיש כאן איזה כשל לוגי - כלכלי:
בהנחה שניתן להוציא ספר כליל השלמות והנוחות ללא עלויות של הדפסה וכו',
בכל זאת נימנע מכך
ובעקבות העלויות האחרות שיש [כמו מכוני ההדרה]
אז צריך להוציא עוד סכומי עתק כדי שיהיה אפשרות למכור?

מלה"ד לראש מוסד שיכול להשתמש בבניין פשוט וזול,
אך מחפש בדווקא בניין יקר כדי שיהיה לו תירוץ לגבות כסף לפרנסתו [שאכן מגיעה לו ללא ספק אך לא על ידי שיקולים זרים]?

בקיצור, האם לא מסתברת הטענה הפשוטה,
שככל שהטכנולוגיה תתקדם והעולם יהפוך לעולם דיגיטלי,
לא ניתן יהיה להחזיק עוד בקרנות מזבח הדפוס משיקולים חיצוניים?

אלא מאי שהשאלה כיצד יתקיימו המכונים היא אכן שאלה,
וניתן לפתור אותה על ידי ספרים דיגיטליים שעולים כסף וכיוצ"ב,
אך לא ליצור הוצאות מיותרות כדי להצדיק מכירות.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ג' ספטמבר 04, 2018 7:31 am

אבקברד כתב:
חד ברנש כתב:אבל צריכים גם לזכור שמאחורי כל ספר עומד מחבר, שעמל, יגע וירק דם על ספרו, וגם השקיע בו ממון רב, וכעת ממתין שלכל הפחות תימכר המהדורה הראשונה, אבל כאן המאגרים האלקטרוניים עומדים לו -פעמים רבות- למכשול. כי אנשים עושים חשבון פשוט: מדוע לרכוש את ספר פלוני אם הוא עתיד להיכנס לאוצר או לה"ב בעוד שנה או שנתיים. אני נוכחתי בזאת כמה וכמה פעמים בנוגע לספרים שלי. וזה כאב לי מאוד.

מדוע הכרחי שהמחבר ישקיע בספרו ממון רב?
והרי עומדת לו האפשרות לפרסם רק במאגרים, ללא צורך בהדפסה, כריכה, שיווק ואחסון.
דומה שבעוד תקופה לא ארוכה לא יבינו כיצד לאחר המצאת המאגרים עדיין הדפוס המשיך לעבוד [כמו שאנו מתקשים להבין מקומות שהמשיכו להעתיק כתבי יד לאחר המצאת הדפוס]

ואמנם אם האינטרס המרכזי בהוצאת ספר הוא לייצר פרנסה ניחא, אלא שלרוב השאיפה הזו היא אשליה.

דילגת על העמל ויריקת הדם של המחבר, והתמקדת בהוצאות ההדפסה והשיווק,
וגם זה לא לגמרי נכון, שהרי עימוד יעלה לו בין כך ובין כך, אלא שאת המינימום של מכירת הספרים והחזרת ההשקעה לא יהיה למחבר שאינו מדפיס רק מכניס למאגרים,
גם שמעתי פעם שה'אוצר' אינו אוהב להכניס ספרים שלא הודפסו כלל.

פרשת_דרכים

הודעהעל ידי פרשת_דרכים » ג' ספטמבר 04, 2018 9:57 am

גימפעל כתב:דילגת על העמל ויריקת הדם של המחבר, והתמקדת בהוצאות ההדפסה והשיווק,
וגם זה לא לגמרי נכון, שהרי עימוד יעלה לו בין כך ובין כך, אלא שאת המינימום של מכירת הספרים והחזרת ההשקעה לא יהיה למחבר שאינו מדפיס רק מכניס למאגרים,
גם שמעתי פעם שה'אוצר' אינו אוהב להכניס ספרים שלא הודפסו כלל.

כבודו נגע בשתי נקודות חשובות שנעלמו מעיני הכותבים עד כה.

א. חיבור שעבר את משוכות הדפוס מקבל בעינינו חותמת איכות מינימלית. הדבר נכון הן לגבי חיבורים בני-זמננו, והן לגבי חיבורים קדמונים שנשארו עדיין בכת"י. (א. המדפיסים התעסקו בד"כ רק עם טקסטים בעלי ביקוש. ב. בעוד שמקובל לחשוב רק על טעויות הדפוס של ה'בחור הזעצער', לרוב, זיקקו המדפיסים את הטקסט והביאו לעולם גרסה 'ידידותית' יותר.)

הוי אומר, גם במאגרים הדיגיטלים נרצה להיתקל רק בספרים מודפסים - או לכה"פ מעומדים - הנושאים את מאפייני ההיכר של ספר מודפס: שם הספר, מחברו, מקום וזמן הדפסתו, ספרור.

ב. פער העלויות בין ספר מעומד לספר מודפס אינו כה גדול. עיקר עלויות ההו"ל כרוכות בהקלדה, ההדרה ועימוד. במידה והמחבר או המו"ל הביאו את חיבורם לשלב זה, וכל שנותר הוא ההדפסה עצמה - בנוסף להכנסה למאגרים, קיים בשוק מודל שמתחיל לצבור תאוצה - POD: הדפסה לפי ביקוש. העותק יורד לדפוס עם הרכישה. המודל מפותח היטב בעולם הגדול, אך עדיין לא פופולרי דיו בשוק ספרי הקודש, וזאת ככה"נ מסיבות טכניות וחברתיות.

החושב

הודעהעל ידי החושב » ג' ספטמבר 04, 2018 10:15 am

יש איזו נקודה שחשבתי עליה, ומעניין עם הועלתה כבר.
בעולם המרשתת ישנו מושג של 'קידום במנועי חיפוש'. יש לך אתר, ויש לך תוכן. אבל איך תעשה שאנשים יגיעו דווקא אליך ולא למתחרה שלך? זו היא החכמה של 'קידום'. צריך לעורך את התוכן בצורה כזו, שמנוע החיפוש יביא את המחפשים דווקא אליך.
בשלבים הראשונים של מנועי חיפוש זה היה משהו די פרימיטיבי. אם אתה מוכר מקררים, תכניס כמה ריכוז גבוה של מילות המפתח 'מקרר', 'מקרר הכי טוב', 'המקרר המומלץ בשנת 2001' וכן על זו הדרך, ואז מנוע החיפוש מביא את הגולש אליך ולא למתחרה שלך שבמקום 'מקרר' כתב כל פעם 'המוצר שלנו' וחשב שזה היינו הך. [לאחר מכן מנועי החיפוש השתכללו, וכעת בשביל שמנוע החיפוש יביא אליך צריך באמת ליצור תוכן איכותי]
היום אם אני כותב ספר, ואני יודע שעיקר המעיינים יהיו אלו שיגיעו אל הספר בדרך החיפוש באוצר החכמה - כדאי לי להתחשב בנושא הקידום. לא לכתוב בראשי תיבות, להזכיר את מילות המפתח בצורה מפורשת (ולא להסתמך על האזכורים בסגנון 'דין זה', 'העניין הנ"ל'). ואם אני מכיר את טיב מנוע החיפוש של 'אוצר החכמה' ומכיר את חולשותיו, יתכן מצב שעיקר מטרתי תהיה 'לרצות' את מנוע החיפוש ולא את הקוראים, ובאופן עקרוני זה יכול לפגום באיכות הספר אולי.

דיברתי עם מנהל של מכון תורני גדול מאוד, והרעיון הזה היה חידוש בשבילו. זה אומר שהעניין עדיין לא נכנס לתודעה.
אבל עוד יבוא יום שכל מכון תורני, מלבד עורכים ומבקרים יחזיק גם 'מקדם במאגרי התורניים'.
ולמפתח אוצר החכמה אני מציע כבר מעכשיו להיערך לנושא הזה (לעבוד על האלגוריתמים שיחסמו את קידומי הסרק, לדרג את הספרים לפי זמן השהייה של הצופים וכו')
גזור ושמור.

פרשת_דרכים

הודעהעל ידי פרשת_דרכים » ג' ספטמבר 04, 2018 10:40 am

כאן דנו בקידום מסוג פרימיטיבי יותר - קריאת שם ספר באופן שיזכה בדין קדימה ע"פ א-ב: https://forum.otzar.org/viewtopic.php?t=13323

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' ספטמבר 04, 2018 10:40 am

כמה הערות:

1. גם היום בעידן הדיגטילי עדיין ישנה חשיבות עצומה להדפסת הספר. ההדפסה היא מעין חותמת שהספר יצא לאור. כי ספר דיגיטלי ניתן לשנות בשנייה, לשלוף עמודים ולהחליפם באחר (וכבר ראיתי מאמר -לא זוכר היכן- המתאר את הבעייתיות של רגע 'הוצאת' הספר לאור בעידן הדיגיטלי)

2. הרצון של המחבר לראות את ספרו נמכר הוא בעיקר כסימן להבעת אימון, במלאכתו ובעבודתו. אם כך וכך אנשים הוזילו ממון מכיסם (ובינינו, לא מדובר במי-יודע-מה ממון... כמה עשרות שקלים, בסביבות העלות של חפיסת סיגריות הנשרפת ביום אחד, ואת זה אני כותב כמעשן לשעבר), הרי שיש בכך הבעת אימון במחבר ובספרו. דבר זה לא אפשרי בהדפסה דיגיטלית או מקוונת, גם אם תהיה האפשרות לספור את האנשים שפתחו את הספר או הורידוהו למחשבם, כל זמן שהמעיין לא שילם על הספר (ו-10 האגורות שמשלמים בממוצע לספר באוצר החכמה, לא נקרא תשלום).

3. בניגוד לאחד מהכותבים כאן, ניתן להתפרנס מהוצאת ספרים. לא ממש להתפרנס, כי באמת לא מדובר בהרבה כסף (ובוודאי בהשוואה לזמן שהושקע בספר), אבל כ"השלמת הכנסה" למשכורת הרעב של הכוללים זה אפשרי. אם מדובר בספר מקורי, היינו, להוציא ספרי ליקוטים או 'חבורות' וכיוצא בכך (בלא שום כוונה לזלזל בהם). וזה כשעלויות ההדפסה נתרמו בידי נדיבי עם, שיודעים שהכנסות הספר יילכו למחבר ולפרנסת בני ביתו. ומה לעשות שאותם נדיבי עם לא מוכנים לתת "סתם כך" לאברך כולל אלא רק להוצאת ספרו?!

4. כל זמן שבישיבות ובכוללים ילמדו בספרים נדפסים, כל זמן שבשבתות וחגים אסור להשתמש במחשב, וכל זמן שהמחשבים לא יהיו זמנים לכל מגזר חרדי (כולל ילדים, בחורים, אברכים פרומערס, ויש הרבה כאלו) - הרי שהספר הנדפס יתפוס מקום נכבד בציבור שלנו, החרדי, והדיבורים על היעלמות הספר הנדפס בציבור החרדי הם אוטופיה מהחלום השביעי!

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' ספטמבר 04, 2018 11:19 am

אמת שיש צמצום ניכר ב'פרינט', ואף גרפיקאים נחשבים עוברים לעיצוב דיגיטל,
יחד עם זאת אין תחליף אמיתי לקריאה בספר; התחושה, הסקירה מזויות שונות, הויזואליות. המעוררים את הזיכרון, כ"ז ללא תחליף.
נכון שלעיון קל, המאגרים הדיגיטליים מהוים פתרון מצוין. אבל זה לא תחליף לעיון מעמיק. וכ"א יודע זאת לבד.
יש גם מחקר שמסביר זאת מבחינה מוחית, אבל אינו לפני.
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב ד' ספטמבר 05, 2018 12:14 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ג' ספטמבר 04, 2018 1:47 pm

יש למישהו מושג למה במשרדים הגדולים, במיוחד בבתי המשפט ונספחיהם, עדיין עובדים עם ארכיב וארגזי תיקיות כרסתניים?
ייתכן שההבנה על הסיבה שם, תסביר גם את השימוש העקבי בדף המודפס.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' ספטמבר 04, 2018 6:26 pm

אענה את שלי במרוכז לכמה מהדברים שנאמרו כאן:
עשר שנים זה זמן ארוך מדי. כמובן כל ספר לגופו, אם זה ספר לשימוש יום יומי כגון שמירת שבת כהלכתה - ניחא, אך הספר הזה הוא לא ספר השווה לכל נפש ויש לו שוק מצומצם מלכתחילה וקשה להניח שיהיה בדפוס בעוד שנה שנתיים. ואפילו אם כן, החנויות אינן מוכנות להחזיק ספרים מסוג זה על המדף (במחילת כבודו של המחבר, אין כאן העברת ביקורת על הספר אלא על שוק הספרים האכזרי שבמדף חנות הספרים יש בד"כ מקום רק לספרים פופולריים ורבי מכר).
בענין איך להסתדר בלי האוצר, איך הסתדרו עד היום בלי האוצר? בלי להפחית מערכו אך האוצר הוא לא מה שיגרום שיהיו ת"ח גדולי עולם כהגרמ"פ והגריש"א ורב שך וכו' שלא היה להם אוצר.
זה שמחבר עמל וירק דם והשקיע ממון רב זה הבעיה שלו ולא של קונה הספר. אי אפשר לדעת מראש איזה ספר יהפך לרב מכר או לפחות יכסה את הוצאות הדפוס, אך מוכרי הספרים יודעים ויש להם חוש ונסיון לכך וכדאי לגשת למיומנים שבינהם ולשאול. כאשר בא המפיץ לחנות הספרים, בעל החנות יקנה 50 סטים עלינו לשבח ואולי 5 עותקים של גנזי חג הסוכות - הוא מכיר את הלקוחות שלו! (דבר זה נכון בכל עסק).
לסיכום אצטט את דברי הרב קו ירוק: אין תחליף אמיתי לקריאה בספר; התחושה, הסקירה מזויות שונות, הויואליות. המעוררים את הזיכרון, כ"ז ללא תחליף.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ג' אפריל 13, 2021 5:10 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' ספטמבר 05, 2018 8:06 am

מכון חכמי ספרד כתב:יש למישהו מושג למה במשרדים הגדולים, במיוחד בבתי המשפט ונספחיהם, עדיין עובדים עם ארכיב וארגזי תיקיות כרסתניים?
ייתכן שההבנה על הסיבה שם, תסביר גם את השימוש העקבי בדף המודפס.

נראה שהסיבה היא לשמור על גיבוי בטוח יחסית, קבצים דיגיטליים עלולים יותר להיאבד ואיש אינו יודע עדיין מה אורך חייו של קובץ כזה.

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ד' ספטמבר 05, 2018 3:52 pm

ואולי יש עוד סיבה, יותר פשוטה, שההסתדרות שומרת מקום עבודה לעובדים הוותיקים שעלולים לאבד את פרנסתם בגלל המיחשוב.
[האם ידוע למה בכל חתונה חייבים לסחוב רמקולים כבדים לאולם, ולהחזיר אותם אחרי האירוע, הרי הרבה יותר פשוט שכל אולם יתקין רמקולים בתיקרה? התשובה היא שמובילי הרמקולים מאיימים להחרים תזמורות שעובדים עם אולמות כאלו].

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ד' ספטמבר 05, 2018 7:08 pm

פרנצויז כתב:[האם ידוע למה בכל חתונה חייבים לסחוב רמקולים כבדים לאולם, ולהחזיר אותם אחרי האירוע, הרי הרבה יותר פשוט שכל אולם יתקין רמקולים בתיקרה? התשובה היא שמובילי הרמקולים מאיימים להחרים תזמורות שעובדים עם אולמות כאלו].

אם יתקינו בתקרה כבר לא יצטרכו יותר מובילי רמקולים והדר קושיא לדוכתא.

פלתי

הודעהעל ידי פלתי » ד' ספטמבר 05, 2018 7:26 pm

קראקובער כתב:
פרנצויז כתב:[האם ידוע למה בכל חתונה חייבים לסחוב רמקולים כבדים לאולם, ולהחזיר אותם אחרי האירוע, הרי הרבה יותר פשוט שכל אולם יתקין רמקולים בתיקרה? התשובה היא שמובילי הרמקולים מאיימים להחרים תזמורות שעובדים עם אולמות כאלו].

אם יתקינו בתקרה כבר לא יצטרכו יותר מובילי רמקולים והדר קושיא לדוכתא.

האם רק אני לא הבנתי?

פלתי

הודעהעל ידי פלתי » ד' ספטמבר 05, 2018 7:28 pm

לענין הנושא שבכותרת, אני חושב שכבר מתחילת הדרך של אוצר החכמה ניכרה השפעה גדולה על עולם הדפוס. שעד עידן האוצר עוד היו מדפיסים הרבה ספרים ישנים במהדורת צילום. ומאז עידן האוצר נפסק לחלוטין ענין זה.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' ספטמבר 05, 2018 7:34 pm

הזמן יקר, אבל מוכרחני להגיב בקצרה ממש ובכבוד הראוי לדברי הרב זאב ערבות הנכבד.

לענ"ד אסור למדוד ערך של ספר באמת מידה של היצע. יש ספרים רבים שהם בעלי איכות בעצם מצד תוכנם ורמתם הגבוהה. התועלת שהם מביאים למחבריהם גם קשה לכימות. בקיצור, רק ת"ח בעל שיעור קומה ובעל אופקים רחבים ועין טובה יכול לשער תועלתיות של ספר, הן מצד עצם החיבור, והן מצד ההשקעה של המחבר שתורמת לא מעט לעלייתו ולהתפתחותו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ספטמבר 05, 2018 8:03 pm

הרב נוטר הכרמים הנכבד
אני מסכים לכל מילה שאתה כותב - ברצינות! תקרא את דברי שוב טוב. אני האחרון שאבקר את מדת חשיבותו של ספר ואת התועלת שמביא למחברו. הלא בדידי הווה עובדא שהשפילו את ספרי ואמרו מי צריך כזה ספר, הלא יש אוצר החכמה! כך שזה יהיה יותר מהיפוקריטי מצידי לומר דבר כזה. התיחסתי רק לביקוש שלהם מצד קהל הקונים ומצד חנויות הספרים הנכונות לשימם במדף! כאן נמדדת מדת הצלחתו "המסחרית" של הספר ולצערי הרב, אפילו אני שקונה ספרים הרבה מעל הממוצע, איני רואה את עצמי קונה עוד ספר על הלכות נדה שכותב אברך עלום שם (או כמו בהרבה מקרים היום אף בלי שם)! אמנם אם למחברו יצא כבר שם זה משהו אחר, או אם מתחילים לדסקס אותו בבית המדרש, או שמביא דברים מענינים שלא מובאים בספר אחר.
היוצא מדברי הוא דבר פשוט. אם אברך בא לחבר ספר על נושא שיש בו כבר הרבה ספרים שדנו בנושא מכל זוית אפשרית, ואפילו הספר הוא גאונות, שלא יהיה לו מפח נפש אם לא ימכר.
מעטים מאוד ספרים היוצאים לאחרונה שיש בהם משהו אורגינלי, וספרי המחבר נושא האשכול הם מאותם מעטים וממש פלא בקיאותו הרבה ושליטתו בחומר ואכן ספריו נמכרים יפה אך אין הקומץ משביע את הארי.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ד' ספטמבר 05, 2018 9:41 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ד' ספטמבר 05, 2018 8:26 pm

צריך לקבוע רמה מינימלית של עימוד בכדי להכניס ספר לאוצר החכמה
אתה רואה הרבה ספרים [בעיקר סגנון של שטיקלאך על סדר המסכת], שניכר עליהם כי בסיום הזמן, עם הורדת כלפי הפסח, לחץ המחבר על הדפסה לפד''פ, ועשה 'שלח' לאוצר החכמה, ללא מאמץ נוסף. ללא עימוד נורמלי, ללא החלפת גופנים בסיסית! וללא סיקול טעויות כתיב!!!
זה מוריד את הערך ואת הרמה, וחבל.
אין לך אדם בעולם שמוציא ספר בצורה הבסיסית שנותן הוורד. והוא הדין, שעם פרסומו של הספר לרבים, יטרח נא הרב המחבר, וישוה לספרו צורה מינימלית של ספר.

ועוד נקודה שכדאי לתת עליה את הדעת.
מחברי הספרים המיועדים מלכתחילה לאוצר החכמה, ידאגו נא לערוך את ספרם בצורה המתאימה לקריאה על גבי מחשב [וכמו טור אחד ולא שנים, מיעוט בהערות שוליים, כתב שמתאים לתצוגה אלקטרונית וכיו''ב].

בברכת התורה ובאהדה גדולה לכל המחברים
שיזכו לראות את פירותיהם נותנים ברכה בעולם התורה!

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: לוצאטי ו־ 219 אורחים