מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מקטוביץ ועד ה' באייר

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
מקדש מלך

Re: מקטוביץ ועד ה' באייר

הודעהעל ידי מקדש מלך » א' פברואר 17, 2019 11:10 am

לעשות רצונך כתב:כמובן, שזו הביקורת הראשונה...

למרות שבדקתי שוב ולא מצאתי זלזול חלילה בגאון, במאמר האחרון שהעליתי,
הזלזול הוא כיצד וינמן את דבריו מוצא להרחיב ולהדגיש מה שאין כן - האחרים.

בכל זאת אני מוסר מודעה.

מכיוון וראיתי מפיצים בשמו של הגאון הקדוש רבן של ישראל רבינו אליקים שלזינגר שליט"א

סיפורים ובדותות שונות, שאינם יכולים להיות במציאות, ואינם יכולים להיות שאמר זאת בכלל,
לפיכך חגרתי בעוז מתני ללבן ולהראות שכל הסיפורים שמספרים בשמו, המה על ידי בעלי אינטרעסין
שאינם חשים לכבוד התורה ומספרים דברים שלא אמרם כלל.

ואם ח"ו נכתב איזה דבר שלא כהוגן בין הכתבים, חובה על כאו"א לתקנו, בעותק שאצלו ואל ישכן באהלו עוולה.

ומידי דברי בו יש למחות גם על הנכתב כאן נגד כל האדמורי"ם שהיו בדורו של הגאון רבי חיים מבריסק זצוק"ל.
ודברים אלו יוכיחו כי רק שקר שמים בפי הגאון שליט"א, יאריך ימים על ממלכתו.

ומה עם מחאה על דברי הטירוף שנכתבו שם נגד הוד קדושת אדמו"ר הזקן מלאדי נבג"מ?

ולפחות שם בחר המתלוצץ לשקר במילתא דעבידא לגלויי לפני כל באי השמש מבלי שום ספק כלל.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » א' פברואר 17, 2019 4:44 pm

תודה רבה על פרק נוסף בסילופי ווינמן.

אוסיפה נא נקודה אחת, בענין עדותו של מר טשארטקוב. הוא מספר שהחזו"א הורה לו שלא ללכת לבחירות. גם אם נקבל את סיפורו, חסר בעיקר הבנת הדברים. אם הלה הלך להחזו"א ושאל אותו אם חייב להפסיד מעבודתו עבור הבחירות, האם אין זה משנה פני הדברים? אם שאל אותו בענין מצוה, כגון שאמו בקשה איזה טובה וזה על חשבון הבחירות, האם אין זה משנה פני הדברים?

בקיצור, אין כאן אלא חיזוק ידי הרב המשמש במשרה בקהלה שהבעלי בתים שלה החליטו להצטרף להעמדה האוסרת את הבחירות, והוראה פרטית לאיש פרטי בסיפור פרטי. על הצד שאלו הסיפורים אכן קרו
נערך לאחרונה על ידי ליטוואק פון בודאפעסט ב ג' פברואר 19, 2019 12:48 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

אראל

הודעהעל ידי אראל » א' פברואר 17, 2019 5:34 pm

עקביה כתב:
שוחר חכמה כתב:יש קונטרס שיצא לפני הרבה שנים, ובודאי מוכר לידענים שבינינו, בשם "פוקח עוורים", קונטרס נפלא שערוך כתשובה וקושיות על הספר ויואל משה, ובו מוכיח שידי זיפנים שלטו בספר, וכן מאריך להבהיר את גודל החיוב והמצוה בהצבעה בבחירות.
זה שנים שאני מייחל שיקום איש חיל ויוציא לאור את הקונטרס הנ"ל (צריך קצת לערוך ולעדן, וכן להשמיט נספח בסופו שהוא רק השמצות נגד הרבי מסטמר זי"ע) בהדפסה חדשה מאירת עיניים בכדי לזכות את הרבים.
הקונטרס נמצא תח"י ואשמח להמציאו לידי המעוניין.

http://forum.otzar.org/viewtopic.php?t=11754

מן הסתם פשוט לכל קורא את הקונטרס שטענת הזיוף לא באה אלא כדי לאפשר לכותב לשפוך את ביקורתו החריפה על ראש ה"זייפנים", ללא שיזדקק ללכלך את ידיו בהשמצת הרבי מסאטמר עצמו.

מהלך של חידוש,
אני מצייר לעצמי אילו למשל, היה אחד שהוציא לאור ספר עם קושיות ופירוכים על חידושיו של החזון איש, ומחמת חומר קושיותיו 'יוכיח בעליל' שלא יתכן אחרת אלא שידי זייפנים שלטו בספרי חזון איש, ומעתה מרשה לעצמו להוריק כל אשפת-חיציו על ה'זייפן' אלמוני, מבלי שיצטרך ללכלך ידיו להשמיץ את החזון איש בעצמו..

לגוף המאמר [מקטוביץ עד הגיורת ח"ב]
מה שכותב שם:
חיפשתי ספר בשם זה על הרבי מסטמר, חיפשתי שמות דומים ועמודים דומים )כמו זכור ימות עולם(
ולא הצלחתי למצוא. קשה לי להאמין שוינמן גם המציא ממש ספר שלם על הרבי מסטמר שאולי
נמצא אצלו בכתובים, ולכן אני משאיר לכם לחפש את הספר הזה ולהביא לכאן את צילום הסיפור
הרלוונטי, וככל הנראה תיוכחו לראות שהסיפור לא יכול להיות. אינני יודע אם וינמן השמיט את שמו
של האדמור חבר המועצת, או שבספר העלום זה הושמט. בכל מקרה שמו הושמט בשביל שלא יוכלו
להוכיח מהכרוז עליו חתם שהסיפור לא היה ולא נברא.

אגלה אזנו, מחבר 'ספר הזכרונות' להאדמו"ר מסאטמאר, הוא ר' חיים משה שטויבער הי"ו, יצא לאור בערך בשנת תשמ"ב-ג באידיש, ומן אז לא הודפס שנית, ומסתמא כהיום הספר נדיר
[אני לא מאשר כלום את נאמנות הסיפור או הספר]

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » א' פברואר 17, 2019 5:50 pm

ספר זה נמצא ב steven spielberg yiddish library אנליין. אם תהיה לי הזדמנות, אעלה אותו לכאן

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » א' פברואר 17, 2019 8:39 pm

אראל כתב:לגוף המאמר [מקטוביץ עד הגיורת ח"ב]
מה שכותב שם:
חיפשתי ספר בשם זה על הרבי מסטמר, חיפשתי שמות דומים ועמודים דומים )כמו זכור ימות עולם(
ולא הצלחתי למצוא. קשה לי להאמין שוינמן גם המציא ממש ספר שלם על הרבי מסטמר שאולי
נמצא אצלו בכתובים, ולכן אני משאיר לכם לחפש את הספר הזה ולהביא לכאן את צילום הסיפור
הרלוונטי, וככל הנראה תיוכחו לראות שהסיפור לא יכול להיות. אינני יודע אם וינמן השמיט את שמו
של האדמור חבר המועצת, או שבספר העלום זה הושמט. בכל מקרה שמו הושמט בשביל שלא יוכלו
להוכיח מהכרוז עליו חתם שהסיפור לא היה ולא נברא.

אגלה אזנו, מחבר 'ספר הזכרונות' להאדמו"ר מסאטמאר, הוא ר' חיים משה שטויבער הי"ו, יצא לאור בערך בשנת תשמ"ב-ג באידיש, ומן אז לא הודפס שנית, ומסתמא כהיום הספר נדיר
[אני לא מאשר כלום את נאמנות הסיפור או הספר]

יישר כוח גדול הרב אראל.

אכן, יש כזה דבר ספר הזכרונות וזה בעמוד 128 ותודה ששלחת אותי לשם.
ייש"כ למראה מקום של הרב ליטוואק זה מאוד עזר לי, נכנסתי ובדקתי הספר.

כמובן שהסיפור 'במחילה - לא היה ולא נברא', אך אין זה קשור לוינמן.
הקשר לוינמן הוא, שהסיפור הפוך בדיוק, הרבי שאל את ראש הישיבה הליטאי כנזכר בספר,
ולאחר שההוא ענה כנ"ל, הרבי אמר שאין כזה תירוץ וכו', ושזה כמו לומר שמי שאוכל דבר-אחר ימלח אותו קודם..
(כעת עיינתי עוד הפעם בספר הנ"ל ובעמודים הנ"ל, והבנתי מהיכן העוז שיש למדפיסי הפאשקווילים בבחירות וכו'
לדבר כל דבר האסור על כל רב ומנהיג בישראל, ירחם ה'. אני מוכרח לומר, כפי המנהג פה, שחייבים לומר שהסיפורים שם שקר...)

בכל מקרה אין אף ראש ישיבה ליטאי שחתם על כזה כרוז, הקורא רק למי שמצביע - שיצביע אגודת ישראל,
ולא בחינם הושמט שמו מן הספר.
נערך לאחרונה על ידי לעשות רצונך ב א' פברואר 17, 2019 9:21 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

משולש

הודעהעל ידי משולש » א' פברואר 17, 2019 11:06 pm

תודה על המאמרים המושקעים והמאלפים.
אני תוהה האם כדאי להשאיר את זה בצורה כזו בוטה ומזלזלת (כולל השם המזלזל "מקטוביץ ועד הגיורת") שמצד אחד יש לזה השפעה על סוג מסויים של אנשים. (ועל סוג אחר של אנשים יש לזה השפעה הפוכה, תלוי לאיזה קהל פונים).
או שכדאי לערוך את זה כמו שהמליצו חברים אחרים לעיל בצורה יותר מכובדת ומעודנת כדי שרק האמת תדבר בעד עצמה ללא סיוע של עקיצות וכדומה.

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ב' פברואר 18, 2019 8:29 am

ידידי הנוטר
לו היתה נשאלת השאלה לפני שוינמן הדפיס את ספרו אכן הצדק אתך באופן מוחלט שכל העיסוק בזה הוא אינו ראוי.
כעת המצב הוא שהא ספר קמן, ו[כמעט] כל מעיין נוקפו לבו אולי בכל זאת הצדק עמו. דבר שגרם וגורם לזלזול נורא בלוז החיים על פי התורה שהוא ההליכה בדרכם של גדולי הדור.
אי לכך יש מקום בהחלט לברר את השגיאות והסילופים האלו ולהעמיד את האמת על תילה. למען ידעו כל יראי ה' כי ההוראה של רוב גדולי הדור [כלשון מרנא הקה"י] בכל הדורות האחרונים שמותר ומצוה להשתתף בבחירות ודלא כשיטת האוסרים וסוברים שמדובר בעבירה החמורה ביותר מכל העבירות שבתורה.

ידועה הגדרתו הקולעת של מרן הגאון מטשעבין זצוק"ל "זו לא מצוה כאכילת מצה אלא כאכילת מרור".

כל זה אינו סותר כלל את היסוד שאכן הענין צריך להבחן בכל פעם שהשאלה עומדת על הפרק לגופו של ענין.
אך יחד עם זאת גם ברור שגם במצב שיהיו מגדולי הדור שאוסרים את ההשתתפות בבחירות מטעם זה או אחר הם אינם סבורים באופן אוטומטי שהמשתתף נכשל בחטאים הנוראים כדעת האוסרים. ודו"ק.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ב' פברואר 18, 2019 6:02 pm

נוטר הכרמים כתב: לטעמי זריקת הבוץ והרפש משני הכיוונים לא מוסיפה לאידישקייט ואינה מועילה כלום. מסיבה זו אף פעם לא ירדתי לכוונתו של ויינמן. יתירה מזו, יש משהו לא הוגן בלכתוב על אנשים שאינם עמנו שאין להם את היכולת להגיב. לא נראה לי שהוא מקבל עולם הבא על ספרו, כמו שגם המתאמצים להפריך על דבריו אינם ממלאים חוב קדוש. [אם כי וינמן גרע, אין לו את הפריבלגיה לזכות תגובה, כי לא איפשר אותה לאחרים...]

מוטב כמובן ללמוד, וכשצריכים להתאוורר לכתוב על תולדות גדו"י וכד' שזה מועיל מאוד כפי שידוע מגדו"י מכל החוגים.

ידידי הרב, אחת הפעמים היחידות שבהם עלו בי ספיקות בענין הבחירות, היה יום צאתו לאור של ספרו של ויינמן, זאת מחמת המוניטין של האיש.
אם אכן מדובר בחבילת כזבים מגמתית, כפי שהיטיה להוכיח פותח האשכול יש תועלת רבה בפרסום והבהרת הדברים

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ב' פברואר 18, 2019 10:53 pm

שלום רב לכל המעודדים והמתעודדים,

כמה נקודות חשובות, על מה שכתבו לעיל:

אני לא נכנס כלל לפולמוס של הבחירות, כן או לא.
יש לי מטרה אחת. שהמושג 'וינמן כתב בספרו', לא יאמר על ידי חוקר שמכבד את עצמו.
ברור לי שסאטמאר ימשיכו לצטט אותו, ברור לי שימשיכו אחרים במלאכת הכזב גם בבחירות וגם בשאר מקומות,
וגם, תתפלאו לשמוע, ברור לי שכל מנהיג ציבור, (גם אם הוא מאגודת ישראל...) יכול לטעות פעם, ואפילו פעמיים.

אבל מכאן, ועד להפוך את כל יסוד המהלך של מנהיגי אגודת ישראל לזריית חול בעיני הגדולים,
לרצון לחמוק מהם ומתשובתם, להנהיג את כלל ישראל כהבנתם, וכו' וכו', כל דברי הבלע שבספר הנ"ל,
זהו עוול בל יכופר.

לפיכך - בניגוד לאמור ע"י הנוטר, כל מי ששותף במלאכה להסיר את הרמיה הזו, הוא אכן ממלא חוב קדוש!!!
חוב שקדוש הרבה יותר מללכת לבחירות.
לא חוב כמו אכילת מרור, אלא כמו אכילת מצה.

שוחחתי עם אנשים מהתקופה הנ"ל, שקראו את הספר, והכירו את האישים המדוברים, והכאב הגדול היה
המסקנות שהדור הצעיר ו'המבין' ו'החוקר' יסיק מכך, גם לגבי הנהגה, וגם לגבי אישיות האנשים.

לפיכך, הנושא, מה החזון איש אחז בבחירות, אינו כל כך משנה (באשכול זה) - אלא רק בשביל לראות שהכל מגמתי.
כל עוד ישנם שני צדדים, לא עשינו מלאכתנו נאמנה...

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' פברואר 18, 2019 11:05 pm

נו כל זה תכתוב בהקדמה
חבל על הזמן תביא סחורה

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' פברואר 19, 2019 12:11 am

לעשות רצונך, הבנתי את כוונתך, אם כי לא בשלימות, כי מעולם לא עניין אותי לקרוא את הספר של ויינמן...

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' פברואר 20, 2019 11:16 am

איזה אינטרס היה לוינמן לשקר? ובכלל, להצדיק את ה'קנאים'?

הרי אי אפשר לומר שהוא פשוט גדל כך ולא הכיר מציאות אחרת...

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ד' פברואר 20, 2019 11:25 am

לרב דרומי. אני אינני יודע תשובה מדוייקת. אבל אני יכול לשער: וינמן הסתובב בחוגי ה'פעילים', בחוגי צא"י, ובמידה מסויימת גם היה קרוב עם פאג"י. ולפני עידן 'הטשטוש המאחד' שהשתלט עלינו - הייתה להם נטיה קנאית מובהקת והם היו מחוברים מאד לבריסק, וכו', ואף לבד"צ העד"ח, ולאידך כלפי המימסד האגודאי הם לא רחשו רגשות רבים מדאי של הערכה. כך שחיבור אידיאולוגי שלו עם הקנאים (למרות שהו"ע היה טוען רבני בממסד הציוני) היה מתבקש.

(אזכיר את ר' משה שיינפלד שהסתובב רבות בבריסק ואצל החזו"א, ותקף בצורה מאד חריפה את התנהלות המימסד. המאבק נגד חזית דתית - נגד דעתו של יו"ר מועצהג"ת דאז הגר"ז סורוצקין ז"ל. 'יהדות התורה והמדינה', מבית היוצר של פאג"י. החיבוק החם שזכו לו הפעילים אצל החזו"א והטשבינער רב אל מול כתף קרה מגדול"י אחרים (מחברי המועצת וד"ל). או קח לך דוגמא אקטואלית יותר: החיבור של ר' משה שטרנבוך, ליטאי בן ליטאי תלמיד 'חברון', לעדה החרדית. כיום כמעט ולא תראה כאלה דברים אבל כשהוא היה בחור ואברך זה היה אך טבעי. לאחרונה פורסם מכתב מעניין מר' טוביה בלוי מחב"ד, בנושא דומה (עוסק בחלוקה הפנימית באגו"י ירושלים). בטח תוכל להשיגו.).

כהיום הזה - ויהיו שיאמרו שזה קשור עם כניסת אגו"י לקואליציה בתשל"ז וכל המשתמע, ראה מכתבו של הגרח"ש גריינמן ז"ל במכתבי התעוררות, שנראה כנבואי ממש - כמעט ונעלמה נטיה זו מן המפה... (עד תחייתה המחודשת בשנים האחרונות, אבל בצורה די שונה ואכ"מ).

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' פברואר 20, 2019 11:48 am

עכשיו אני קצת יותר מבין. בכל מקרה, מה שעולה הוא שלפחות בשנים קדמוניות מתנגדי הבחירות לא היו כזה מיעוט שולי ושקרן, השואב את חיותו מזיופים וסילופים, כמו שניסו לצייר בכמה אשכולות כאן.

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ד' פברואר 20, 2019 1:19 pm

דרומי כתב:עכשיו אני קצת יותר מבין. בכל מקרה, מה שעולה הוא שלפחות בשנים קדמוניות מתנגדי הבחירות לא היו כזה מיעוט שולי ושקרן, השואב את חיותו מזיופים וסילופים, כמו שניסו לצייר בכמה אשכולות כאן.

הרב דרומי,
אני משתדל לא להגיב, לפני שאני יודע דברים ברורים - גם בהיסטוריה - וגם מול איזה דעות אני מתמודד,
אבל אני מוכרח כעת להגיב, כי שאלתך התמימה, שנשאלה גם כאן וגם בדיון על דעת החזון איש, "מה רצה וינמן", מאוד לא במקומה.

הרב חרסון, ענה דברים נפלאים והגדיר יפה מדוע אלו היו פני הדברים, קיבלת תשובה נהדרת על השאלה שלך,
איך הגעת מכאן ועד להחלטה להכליל את כולם ב''מתנגדי הבחירות''?
לידיעתך כל החוגים שהרב חרסון מנה למעלה, כולל חבר הפעילים ור' משה שנפלד (וגם רבי משה שטרנבוך שיש לי מסמכים שתורם לקרן הבחירות),
לא היו כלל ב'מתנגדי הבחירות'.

אנא, לא להכניס לכאן את הדיון על מתנגדי הבחירות.
חשבתי להגיב גם באשכול על דעת החזון איש, אבל יש שם מידי הרבה אמוציות,
ומכיון ואני גם כך אישית עמוס אמוציות... לא מצאתי עדיין את הרוגע הנפשי להגיב שם.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' פברואר 20, 2019 3:40 pm

נו נו, כבר העירו לך שאם אתה בא לעשות מחקר היסטורי יסודי ושקול, עליך להשתמש ביותר הגיון ופחות רגש... ובוודאי שלא לנופף שאלות הצידה מתוך חוסר סבלנות.

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ד' פברואר 20, 2019 5:39 pm

לעשות רצונך כתב:
הרב חרסון ענה דברים נפלאים והגדיר יפה מדוע אלו היו פני הדברים, קיבלת תשובה נהדרת על השאלה שלך,
איך הגעת מכאן ועד להחלטה להכליל את כולם ב''מתנגדי הבחירות''?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' פברואר 20, 2019 6:52 pm

יתכן ולא דייקתי בלשוני, ואתכם הסליחה.

העיקרון שרציתי להעביר הוא רק שמסתבר שוינמן שאב את השראתו ממקור מסויים, וזה חשוב להבנת התמונה השלימה.

כשבאים להאשים מישהו בזיופים ושקרים מתאים לברר גם למה הוא עשה זאת. האם כתוצאה מכסף שקיבל, או מרוע לב, או מסתם טיפשות.

ובכן, בעניננו נוצר כאן הרושם כאילו ההתנגדות לבחירות ולממשל בכלל היא פיקציה ושת"פ של סאטמר מא"ש ובעלי אינטרסים. וכנראה שזה לא כל כך מדוייק.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' פברואר 20, 2019 7:50 pm

דרומי כתב:איזה אינטרס היה לויינמן לשקר? ובכלל, להצדיק את ה'קנאים'?

הרי אי אפשר לומר שהוא פשוט גדל כך ולא הכיר מציאות אחרת...

עוררת את סקרנותי ופתחתי את הערך של ויינמן בויקי' (עד לאחרונה ה''נתיב'' פתח לי את 'המכלול' וחסם את ויקי' כליל, ואילו לאחרונה משום מה ''ונהפוך הוא''), ואכן הכא במאי עסקינן באדם רב גוני ומסקרן ביותר:

הרב צבי וינמן (1940–2015) היה טוען רבני, שמאי מקרקעין, רב, היסטוריון ועסקן חרדי. מזכ"ל ארגון יד לאחים. נציגו של הרב אלישיב כטוען רבני בדיונים נודעים בהם פרשת האח והאחות, רבה של גרמניה המזרחית, שליחה ונציגה במגעים עם ממשלת בריטניה. היה גם מעורב בתהליכי משא ומתן שונים וחשאיים, בין היתר בשליחות המוסד הישראלי. ידוע בין היתר כי היה מיודד עם ראש מינהל הביון הבריטי מרקוס וולף עמו פעל בשיתופי פעולה שונים והיה מראשי המעורבים בפרשות קרב סולטאן יעקוב וחטיפת רון ארד.

ביוגרפיה:
נולד ב-1940 בארץ ישראל לאפרים מפולין וציפורה מגרמניה. מצאצאי רבי לוי יצחק מברדיטשוב. למד בישיבות היישוב החדש וכנסת חזקיהו, ב-1966 קיבל רישיון טוען רבני עם חתימת הרב יוסף שלום אלישיב. התגורר בשכונת סנהדריה המורחבת בירושלים.

וכמובן, גם הוא למד ב''הישוב''...

אגב, הצאצאים שלו הינם ליטאים רגילים?

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ד' פברואר 20, 2019 11:27 pm

לפחות בן אחד שלו חסיד.
הוא היה יקה בן יקה.
בין גנזיו היה גביע של אחד מרבותיו של אביו, מגדולי החסידות המפורסמים ביותר. איני זוכר מדוייק את שמו.
היה גם "מחזיר בתשובה" מאוד מוצלח בשנות "רבנותו" בברלין.
בקיצור איש רב אשכולות ומלא ניגודים לכאורה.
היה לו בביתו ארכיון מלא של אגו"י, הוא ייצג צד באגו"י בויכוחים הפנימיים. עם ולמרות שבעצמו התנגד לכנסת.
בדגל התורה ששו כמוצא שלל רב על הספר "מקטוביץ'" ששירת את דעתם שאגו"י בגדה בגדולי ישראל.
העמדה הכי קרובה למה שהוא מתאר היא דעת הגרי"ז מבריסק באגרותיו שראו אור כ-25 שנים אח"כ ע"י מלר.
נקל להבין שהכוונה היתה לראש אגו"י שבזמן קום המדינה, ולא לאחרים שמילאו פונקציות אחרות באגו"י.

טבעי מאוד שאנשי חוגו, מסתמא צאצאיו, של אותו מושמץ ע"י הגרי"ז ושופריו, שהמודרני והעדכני שבהם הוא וינמן, באים כעת באשכול זה בתור גואל הדם.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' פברואר 21, 2019 1:33 am

עכשיו נהיה וויינמן שופרו של הגרי"ז. ומעתה, גושפנקיה דבריסק עלי ספריו, ואין בודקין מן המזבח ולמעלה. מעתה בטלה נסיעתו של י.מ. לוין לארה"ב בשנת תש"ח, שנשרפה הכרטיס באור האמת של בריסק?

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ה' פברואר 21, 2019 1:40 am

אף שר' מאיר סובל צודק לכאורה, מ"מ היחס של בריסק לרי"מ לוין הי' יותר מורכב. ויש בזה דברים, בגלוי וברמז, בספר השיחות עם ר' מאיר סולובייצ'יק שרשם מלר.

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ה' פברואר 21, 2019 1:43 am

דרומי כתב:ובכן, בעניננו נוצר כאן הרושם כאילו ההתנגדות לבחירות ולממשל בכלל היא פיקציה ושת"פ של סאטמר מא"ש ובעלי אינטרסים. וכנראה שזה לא כל כך מדוייק.

בכלל לא מדוייק. ולגבי דבריך הראשונים, פשוט וברור שקרבה לחוגים קנאיים של ציבורים כה גדולים, גם אם הם ככלל לא נמנעו מלהשתתף בבחירות, יכולה לייצר גם, בקצה השורות התנגדות לבחירות. ובפרט שלפחות ככל שזכור לי מספרו של וינמן, על אף החלק הנכבד שמקדיש לבחירות, עיקר טענתו היא על עצם האימוץ של מוטיבים ציוניים כאלו ואחרים לאורך השנים על ידי חוגים אגודאיים; הצטרפות (נלהבת מדי) למוסדות השלטון; יחס הרבני והעסקנים החל מקטוביץ'...; ועוד כהנה וכנה. הספר איננו פשקוויל סאטמרי 'קלאסי', כפי שאולי נוצר הרושם מהדיונים כאן.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ה' פברואר 21, 2019 2:17 am

דרומי כתב:הספר איננו פשקוויל סאטמרי 'קלאסי', כפי שאולי נוצר הרושם מהדיונים כאן.[/
/quote]

זאת בדיוק היתה מטרת וינמן. שאנשים רציניים כמוך, יגידו: כן, אבל תראו הוא לא כותב כמו פשקוויל. הוא כותב 'מחקרי'. ובעוד שלפחות חלק [קטן] מהקנאים הירושלמים בטוח שעושה לשם שמים, והוא בידיים חתך חלקי פרוטקול ומביא את מה שרוצה להביא, משמיט מי שרוצה להשמיט, ומבזה את גדולי ישראל ואת שלוחיהם.
כפי שכבר ראינו כולנו בכל האשכול, כאן ועל החזון איש.

חרסון כתב: קח לך דוגמא אקטואלית יותר: החיבור של ר' משה שטרנבוך, ליטאי בן ליטאי תלמיד 'חברון', לעדה החרדית. כיום כמעט ולא תראה כאלה דברים אבל כשהוא היה בחור ואברך זה היה אך טבעי.
[/size]
[/quote]
אם כבר עסקינן בדעתם של אחרוני אחרוני זמנינו כהגר"מ שטרנבוך, ועוד מה סבר בצעירותו, אשמח להביא כפיקנטריה בלבד תמונתו ותמונת עמיתו להנהגת הבד"צ העדה החרדית בצעירותם.
האחת: מסדרונות הכנסיה הגדולה החמישית של אגודת ישראל העולמית שנערכה בשנת תשכ"ד בבניני האומה בקרית הממשלה בירושלים.
רעותה: קצת שייכת לאשכול על זיהוי רבנים: מצאו רב חשוב בירושלים היושב במרכז אסיפת ראשי אגודת ישראל באירופה של שנות התש"מ.
קבצים מצורפים
אופהיימר העניך כהן ורמשה שטרנבוך בכנסיה החמישית של אגוי381.jpg
אופהיימר העניך כהן ורמשה שטרנבוך בכנסיה החמישית של אגוי381.jpg (767.02 KiB) נצפה 9489 פעמים
img_0048.jpg
img_0048.jpg (1.59 MiB) נצפה 9489 פעמים

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ה' פברואר 21, 2019 6:34 pm

השלישי מימין?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' פברואר 21, 2019 8:04 pm

לא ידען כתב:
חרסון כתב: קח לך דוגמא אקטואלית יותר: החיבור של ר' משה שטרנבוך, ליטאי בן ליטאי תלמיד 'חברון', לעדה החרדית. כיום כמעט ולא תראה כאלה דברים אבל כשהוא היה בחור ואברך זה היה אך טבעי.
[/size]

אם כבר עסקינן בדעתם של אחרוני אחרוני זמנינו כהגר"מ שטרנבוך, ועוד מה סבר בצעירותו, אשמח להביא כפיקנטריה בלבד תמונתו ותמונת עמיתו להנהגת הבד"צ העדה החרדית בצעירותם.
האחת: מסדרונות הכנסיה הגדולה החמישית של אגודת ישראל העולמית שנערכה בשנת תשכ"ד בבניני האומה בקרית הממשלה בירושלים.
רעותה: קצת שייכת לאשכול על זיהוי רבנים: מצאו רב חשוב בירושלים היושב במרכז אסיפת ראשי אגודת ישראל באירופה של שנות התש"מ.

היכן הגר''מ שטרנבוך? בקצה התמונה משמאל? (ליד הנער עם האפודה?)

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' פברואר 21, 2019 8:11 pm

ידוע מענת הויוא"מ על בעל המנחת יצחק זצ"ל [כשערערו כמה מהקנאים על התמנותו לראב"ד לעדהח"ר, בטענת שאינו די 'קנאי']
"קנאי אפשר להיות בין לילה אחד, תלמיד חכם אי אפשר..."
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ה' פברואר 21, 2019 8:24 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' פברואר 21, 2019 8:15 pm

פרנקל תאומים כתב:היכן הגר''מ שטרנבוך? בקצה התמונה משמאל? (ליד הנער עם האפודה?)

אכן.

והשלישי מימין בתמונה השניה הוא ככה"נ הגרי"ט ווייס.

מכל מקום עד שנות הכ' עדיין היו באגו"י זרמים שקצת נטו להשקפת העדה החרדית, ובפרט באירופה, והיו מחברי מועצגה"ת של אגו"י כדוגמת הדעת סופר מפרעשבורג ורבי אברהם יצחק קליין מנירנברג-חיפה שלא חתמו על כרוזי הבחירות, מציאות שלא תיתכן בימינו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' פברואר 21, 2019 8:52 pm

התמונה של הגרי''ט וויס היא משנות התש''מ!

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ה' פברואר 21, 2019 11:16 pm

לא ידען כתב:אשמח להביא כפיקנטריה בלבד תמונתו ותמונת עמיתו להנהגת הבד"צ העדה החרדית בצעירותם.

נו נו שוואכע מעיישיות..

בשביל מי שלא מכיר את אנטווערפן אפשר למכור הרבה יותר פיקנטי, הגרי"ט ווייס שימש כרב ביהמ"ד הליטאי 'צעירי אגודת ישראל' המכונה 'יונגעלייט' עד עלותו לירושלים.

אך למי שמכיר את אנטווערפן זה לא אומר כלום. מדובר באגודת ישראל המקומית, שהוא ארגון פעילות תורני וארגון נוער, בדומה לאגודת ישראל בעיירות הקטנות בפולין והונגריה, הם ארגנו שיעורי תורה לצעירים, [שממנו נתהווה בהמשך ביהמ"ד יונגעלייט הנ"ל], וכן ארגון נוער לילדים, ביניהם 'פרחי אגודת ישראל' לעידוד לימוד ומבחני משניות.
הגרי"ט ווייס היה מוסר שם שיעורים ואף נואם בכינוסי סיומים שם. [היום הם כבר כמעט לא פעילים, אחרי שכמו בכל העולם כל קהילה מתבססת ומתארגנת לעצמה].

הקשר בין ארגון הנ"ל לתנועת אגודת ישראל העולמית זהה לקשר של 'קרית אגודת ישראל' של הגר"נ געשטעטנר לתנועת אגודת ישראל.

לתנועת אגודת ישראל העולמית לא היה לו שום שייכות, ואף הסתייג ממנו. וכבר בשנת תשכ"ד הוא לא הסכים לחתום בין רבני לונדון על הקריאה לקראת הכנסיה הגדולה, על אף שגם שם כיהן כרב בביהמ"ד שנקרא 'צעירי אגודת ישראל', ויש מכתב מרי"מ לוין ז"ל ששלח ללונדון בו מזכיר את אי חתימתו.
(דוקא במכתב ההוא דומני שיש משהו פיקנטי בנוגע לת"ח אחר הנוגע לאשכול זה, אם להרב 'לא ידען' יש גישה לארכיון אגודת ישראל - כפי שנראה כאן - אולי הוא ימצא לנו את זה).

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ו' פברואר 22, 2019 2:16 am

דמשק כתב:
הקשר בין ארגון הנ"ל לתנועת אגודת ישראל העולמית זהה לקשר של 'קרית אגודת ישראל' של הגר"נ געשטעטנר לתנועת אגודת ישראל.

לתנועת אגודת ישראל העולמית לא היה לו שום שייכות, ואף הסתייג ממנו. וכבר בשנת תשכ"ד הוא לא הסכים לחתום בין רבני לונדון על הקריאה לקראת הכנסיה הגדולה, על אף שגם שם כיהן כרב בביהמ"ד שנקרא 'צעירי אגודת ישראל', ויש מכתב מרי"מ לוין ז"ל ששלח ללונדון בו מזכיר את אי חתימתו.
(דוקא במכתב ההוא דומני שיש משהו פיקנטי בנוגע לת"ח אחר הנוגע לאשכול זה, אם להרב 'לא ידען' יש גישה לארכיון אגודת ישראל - כפי שנראה כאן - אולי הוא ימצא לנו את זה).

אתה יושב בדמשק ומצודתך פרוסה עד אנטוורפן...
1. דעתם של רבני העדה החרדית של זמננו ידועה ולא ממש חשובה לדיון. לצערי.
הבאתי את התמונות אכן כפיקנטריה בלבד. אבל אני שמח שיש כמה [בעיקר באישי] שזה גורם להם לסחרחורות קשות... אכן השלישי מימין הוא הגריט וייס. השמאלי ביותר זה הגרמ שטרנבוך.
2. את אנטוורפן לקרביה איני מכיר. אני כן יודע כי אסיפה זאת היא 'אספת ראשי אגודת ישראל באירופה'! לא'פרחי' ולא 'צעירי'.
3. הדוגמא שהבאת עם קרית אגודת ישראל, מעולה.
אגודת ישראל, הקימה את כל הארגונים הללו, מסרה נפשה עליהם, השיגה לכל אחד את כל המשאבים, ואגודה לא איכפת לה שעושים שימוש בפלטפורמות שהקימה וייסדה וחטפה בליסטראות עליהם, ומשתמשים בשמה אפילו יריביה, העיקר שכבוד שמים מתרבה בעולם.
כך גם לא תשמע אף אחד בעולם האגודאי מתאונן על אלו שכינו גדולים וצדיקים- 'משומדים' 'כופרים', בגלל 'חטאם הנורא' שהקימו מוסדות חינוך לבנות, או פתחו עיתון, ד' ירחם, ושאר יצירות הפאר של אגודת ישראל- לא תראה אחד שאיכפת לו על 'בנות פייגא' 'בנות רחל' ואלטע פייגא' בלא למצמץ ובלא להסס. רק מתמלאים סיפוק, שבזכות אגודת ישראל ורועיה הצדיקים הקדושים, נותר שריד ופליט ליהדות החרדית, וכיום, אף המקילים בהצלת כלל ישראל, החלו להחמיר ולבנות מוסדות, עיתונים, תנועות נוער -ה"י.

אחר האריכות לענייננו- את קרית אגודת ישראל בנתה האגודה לבדה בכוחות עצמה, מכספיה, מקרקעות שהמדינה הקצתה לה אחר שתדלנות עצומה, ובנדבת אחד מגדולי תורמיה ר' בנימין ציטרון, בהשפעתו האישית של הרי"מ לוין. אגודה בחרה את הרב שיבוא לכהן בה ויתפרסם על שמה.
כך לגבי שלל ארגוני ה'פרחי' וה'צעירי', לא היה איכפת לה שאלו שקיבלו מקופתה משכורת, אומרים שנים רבות אחר כך שבעצם, 'כבר שנים אנו מסתייגים מאגודה ומה פתאום וכו'. העיקר שהרביצו 'תורה ויראה' לצעירי הצאן ה'בלתי מפלגתיים'...
אגב, הרבצת תורה, רק שיעורי תורה, ורק מבחן פומבי במשניות. ארגון נוער לילדים... זאת מטרת אגודת ישראל העולמית והמקומית.

ובשולי שולי הדברים:
אתה מזכיר מכתב כלשהו, ללא הקשר וללא ציטוטים מדוייקים, ומבקש ממני למצוא אותו?!
נכד של הגרי"ט וייס הראה לי בעבר מכתב שכתבו לסבו, בני קהילה מודרנית באירופה, בבקשם שיכהן כרבם. הוא דן איתם על שתי בעיות שהיו לו אם איני טועה. דגל ישראל שהיה שם בחזית ביהכנ"ס, שלזה לא היתה לו כל בעיה, מי שבירך למדינה, שלזה דן איתם, אולי יאמרו נוסח אחר.
נעשה מצ'ינג: אתה תחפש את המכתב שהזכרת ואני אנסה לברר שוב על המכתב שראיתי. עשינו עסק?
קרוב משפחה של הגר"מ שטרנבוך כתב לי באישי- שעד תשל"ז היו כל בניו מצביעים אבל הוא עצמו לא הייתה לו אז אזרחות. איני יודע.

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ו' פברואר 22, 2019 9:55 am

אין כאן שום סחרחורת, [ואני לא שייך לצד שאתה חושב, כפי שאתה יכול לראות בהודעותיי באשכול זה ואחרים], רק באתי להעמיד דברים על דיוקם כדי לא לנהוג כמעשי וינמן...

אתה מפספס או רוצה לפספס את הנקודה שהסברתי. אני דברתי על השתייכות או הזדהות לאגודת ישראל של היום, ואתה עונה לי מזכויות יוצרים, שזה בלי ספק שייך לאגודת ישראל. ואתה גם מערבב ביודעין בין העדה החרדית לבין קנאי סאטמאר ומונקאטש ודומיהם.

אז בא נעשה סדר, העדה החרדית בעצמה היתה חלק מאגודת ישראל בשנים שהם הקימו את כל המוסדות והארגונים, ואגודת ישראל אף פעם לא חטפה אבנים ובליסטראות מהעדה החרדית [=מעצמה] לא על הקמת מוסדות לבנות ולא על פתיחת עיתון ולא על שאר יצירות הפאר, באיזשהו שלב הגיעו לויכוח אידיאולוגי –לא על רקע המוסדות הנ"ל שהקימו- ונפרדו דרכיה. [ונא אל תיכנס עכשיו לפרטיה ומי צודק, כי זה לא הנושא כעת].

אגודת ישראל המקומית בעיירות אירופא זהה בדיוק לאגודת ישראל שלפני היפרדות העדה החרדית ממנה. [וע"ע ר' אהרן [הארי] גודמן ז"ל יו"ר אגודת ישראל בלונדון].
ולזאת הדוגמא שהבאתי מקרית אגודת ישראל מצויינת. האם הגר"נ געשטעטנער היה מזוהה עם אגודת ישראל? השתתף באסיפותיה? הוא חתם פעם על הבחירות?

מסתבר שחלק ממוסדות העדה"ח נבנו בעזרת אגודת ישראל. אז הנה יש לך פיקנטריה כל חברי הבד"צ לדורותיהם יושבים באסיפות במוסד שנבנה ע"י אגודת ישראל..
[אגב, על איזה משכורת אתה מדבר?]

למכתב הנזכר אני לא קשור ולא ראיתי אף פעם, ולכן לא שייך מצ'ינג, שמעתי על זה ממישהו שנבר בארכיון אגודת ישראל, הזכרתיו כאן כהודעה בעלמא כי החלק השני אמור לעניין אותך, אני לא יכול לכתוב כאן תוכנה, כי כאמור לא ראיתי ואני לא ברור בזה במאת האחוזים. אפרט לך באישי.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ו' פברואר 22, 2019 11:13 am

לא ידען כתב:
דמשק כתב:

אתה יושב בדמשק ומצודתך פרוסה עד אנטוורפן...
1. דעתם של רבני העדה החרדית של זמננו ידועה ולא ממש חשובה לדיון. לצערי.
הבאתי את התמונות אכן כפיקנטריה בלבד. אבל אני שמח שיש כמה [בעיקר באישי] שזה גורם להם לסחרחורות קשות... אכן השלישי מימין הוא הגריט וייס. השמאלי ביותר זה הגרמ שטרנבוך.
2. את אנטוורפן לקרביה איני מכיר. אני כן יודע כי אסיפה זאת היא 'אספת ראשי אגודת ישראל באירופה'! לא'פרחי' ולא 'צעירי'.
3. הדוגמא שהבאת עם קרית אגודת ישראל, מעולה.
אגודת ישראל, הקימה את כל הארגונים הללו, מסרה נפשה עליהם, השיגה לכל אחד את כל המשאבים, ואגודה לא איכפת לה שעושים שימוש בפלטפורמות שהקימה וייסדה וחטפה בליסטראות עליהם, ומשתמשים בשמה אפילו יריביה, העיקר שכבוד שמים מתרבה בעולם.

כך אמר לי פעם רק מנחם פרוש ז"ל:
אני חייב לכולם, ואף אחד לא חייב לי דבר, גם לא תודה!

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ו' פברואר 22, 2019 1:33 pm

לא ידען כתב:זאת בדיוק היתה מטרת וינמן. שאנשים רציניים כמוך, יגידו: כן, אבל תראו הוא לא כותב כמו פשקוויל. הוא כותב 'מחקרי'. ובעוד שלפחות חלק [קטן] מהקנאים הירושלמים בטוח שעושה לשם שמים, והוא בידיים חתך חלקי פרוטקול ומביא את מה שרוצה להביא, משמיט מי שרוצה להשמיט, ומבזה את גדולי ישראל ואת שלוחיהם.
כפי שכבר ראינו כולנו בכל האשכול, כאן ועל החזון איש.
אשמח להביא כפיקנטריה בלבד תמונת

קיבלתי הערה נכונה שבגלל 'הפיקנטריה' שהבאתי, הוסט האשכול לצדדים אחרים ופחות חשובים.
אבקש שנמשיך להתמקד ברישא של דבריי, שהיא מטרת האשכול בכאן.
עמכם הסליחה.
ייש"כ למעירים ולמגיבים בגלוי ובסתר.

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ו' מרץ 01, 2019 6:08 am

מצורף פרק נוסף.
נשמח לשמוע תיקונים.
בהודעה הבאה, עוד פרק מעניין.
קבצים מצורפים
מקטוביץ עד הגיורת - על פרק רביעי צורת ההכרעה.pdf
(1.38 MiB) הורד 402 פעמים

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ו' מרץ 01, 2019 6:14 am

עוד פרק חשוב.
שימו לב, נוספו 2 פרקים.

כעת ניקח מעט הפסקה. נשמח לקבלת תגובות והארות
קבצים מצורפים
מקטוביץ עד הגיורת על פרק י שוללי הבחירות.pdf
(1.14 MiB) הורד 451 פעמים

משולש

הודעהעל ידי משולש » ו' מרץ 01, 2019 12:35 pm

לעשות רצונך כתב:מצורף פרק נוסף.
נשמח לשמוע תיקונים.

השמצה שנאמרה ע"י בר אילן על ר''י רוזנהיים היא כבדת משקל ולא דחית אותה בצורה מסודרת וברורה

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ו' מרץ 01, 2019 4:28 pm

לעשות רצונך כתב:עוד פרק חשוב.
שימו לב, נוספו 2 פרקים.

כעת ניקח מעט הפסקה. נשמח לקבלת תגובות והארות

מה שהובא בסעיף 7, לגבי כרוז העדה"ח, שאין המדובר אלא אם ייבחרו נשים וכו'.

לי היה ברור מהמכתב שהכוונה שכל עוד בממשלה וכיו"ב נבחרים (מלבד החרדים!) פורקי עול ונשים, יש איסור להשתתף בכל מערכת הבחירות.

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » א' מרץ 03, 2019 2:03 am

משולש כתב:
לעשות רצונך כתב:מצורף פרק נוסף.
נשמח לשמוע תיקונים.

השמצה שנאמרה ע"י בר אילן על ר''י רוזנהיים היא כבדת משקל ולא דחית אותה בצורה מסודרת וברורה

אכתוב בקיצור:
1. וינמן עצמו מעיר בהערה שיש להתייחס בזהירות לדבריו של בר אילן בהיותו מהעבר השני של המתרס (ולמרות זאת לא נמנע מלהביא אותו ראה לקמן מספר 4 את הסיבה).
2. ראה מכתבי הגרח"ע באותה תקופה (אגרות רח"ע האחרון), הוא שולח לכולם את תוכן ההסכם (הסכם פריז), ומבקש חוות דעתם. הוא לא מעבד שום תוכנית ושום 'חמש חמש'.
3. כתבתי במאמרי בקיצור ואנסה לענות תשובה זו באריכות, בתקווה שלא אכשל, ובתקווה שאתה זוכר ומכיר את האישים. ישנם סיפורים שמתאימים לר' מנחם פרוש, וישנם שמתאימים לר' יהודה מאיר אברמוביץ. אין כמעט סיפור שיכול להתאים לשניהם, למרות ששניהם היו במשך שנים ארוכות בתפקיד זהה.
גם אם נעלה בדרגה, יש אמרות שמיד אם תשמע אותם, תדע, את זה אמר הסאטמאר'ע רב זי"ע. ויש אחרים שישר תזהה כווארט של ה'אביר יעקב' מסדיגורה. בין שניהם אין כמעט ווערטטערס חופפים. תוכל להתבלבל בין סאטמער לקלויזנבורג, בין סדיגורה לבאיאן, אבל לא בין סדיגורה לסאטמאר.
יש דברים שזה לא היה, כי זה לא יכול להיות שזה היה.
תקרא אלפי מכתבים ומאמרים של רוזנהיים, לציבור ולאנשים פרטיים, אין מעולם כזו התבטאות שלו, על אף 'קולגה' שלו, על אף 'רודף' שלו או של אגודה, אז שהוא יגיד ככה על חברי מועצת גדולי התורה?
וכעת, נשאר לנו להוכיח ש'אין לי בת', כי בר אילן אמר...
4. ולסיום, וזו הנקודה הכי חשובה. כי זה אפילו לשיטתו.
אף אחד לא אמר, שעסקני ציבור, יראים ושלמים ככל שיהיו, לא עושים לפעמים טעות. אף אחד גם לא דורש מהם אף פעם לא לעשות טעויות. המאמרים שלנו לא נועדו להגיד, שכל דבריהם בכל חייהם ובכל מקומות משבותיהם היו תמיד אך ורק נכונים וראויים וצודקים. (למרות שבאופן אישי אני חושב שכך זה היה).
אבל להוציא ספר ולכתוב שם שהם 'תמרנו' את הגדולים, עבדו עליהם, ניסו לשאול רק מה שבא להם, באופן שהסילוף צועק עד לשמיים, לפיכך שמנו את כל כובד משקלנו להראות שכל דברי הספר הלז שקר וכזב.
אני יודע שבדורנו אין את ההסתכלות הנכונה על מהר"י רוזנהיים זצ"ל. יהודי שכל כולו קדושה וטהרה, וכל גדולי ישראל בדורו הסתכלו עליו בהערצה. אם כאשר וינמן מנסה להמחיש לקורא כיצד התנהלו העניינים במועצת גדולי התורה הוא מביא 'במקרה' תיאור ששם מושמץ רוזנהיים דרך אחד מגדולי המזרחי, הרי שזה חלק משטיפת מוח שנועדה להכשיר את הקורא לקראת הטענות עליו כביכול, בפרקים הבאים של בחירות וכניסה לממשלה. זהו דער שטרימער אמיתי.
לפיכך, לא כל טענה והשמצה, בכוחינו וברצונינו להפריך, מכיון ומי שמכיר את האנשים באמת, יודע שזה לא מתחיל ולא נגמר, ובפרט שאם נתחיל על כל השמצה לעמוד, הרי שתהיה גם הוכחה על כל השמצה שלא הפרכנו שגם אנחנו מודים לה... לפיכך לאחר עריכת מספר פרקים שבהם נוכיח כי כל הספר מטרתו אחת, להשמיץ ולשטיפת מוח לזלזול באנשים, רוב ההשמצות האחרות ירדו ממילא. (ולדוגמא, את ההשמצה "כבדת המשקל" על רוזנהיים, אין יהודי אחד בעולם!!! שהכיר את הרב רוזנהיים וזקוק להוכחות שזה לא היה).

מקווה שהובנתי.
אשמח לשמוע עוד מסקנות שהיו לך ממאמר זה.

משולש

הודעהעל ידי משולש » א' מרץ 03, 2019 10:22 am

ההשמצה על מורנו ר' יעקב רוזנהיים מזכירה לי הקלטות שיצאו על פוליטיקאי ידוע לאחרונה בה הוא מדבר בצורה דומה על רבנים, (יצא פעמיים, ובפעם האחרונה הוא איים על המדליף בתביעת דיבה לפני שלושה חודשים)
והנה לפי ההנחה שלך, אם תעבור אחרי כל נאומיו ופרסומיו של אותו פוליטיקאי, תראה שאין שום קשר, ולהיפך, הרי הוא כל כך מכבד רבנים וכל דבריו רק בעד דעת תורה ומרן וכו' וכו'
אבל מה לעשות שבחדרי חדרים מדברים אחרת, ואם כך בדורנו דור ההקלטות, מה תאמר בדורם שלא היו פוחדים מהקלטות, בוודאי היו יכולים "לפתוח ת'פה" בחופשיות בפני חברים כשבטוחים שאין אוזניים לכותל. (וכנראה הוא טעה כשסמך על בר אילן שלא ידליף התבטאויות).

אני לא אומר את זה בשביל לפרוך אותך, להיפך, אני באתי בזה לבקש שתעבוד קשה יותר להפריך את זה בצורה רצינית כי גם לי זה מפריע ההשמצה הזו, ואין לי את הידיעות וההבנה שלך להפריך את זה.
ולהזכירך שזו לא השמצה של וינמן אלא של בר אילן רק וינמן מצטט אותו.

בתודה מראש

נ.ב. מטבע הדברים אני מעיר לך על הדברים שיש לי עליהם הערות, כל שאר המאמרים שפתיים ישק. (אבל ה"הסכמה" שלי גרועה, כי איני מצוי בפרטים שעליהם אתה מדבר שם)

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 279 אורחים