מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

◆ בספר... מזכיר את ספר..., מי יודע במה מדובר? ◆

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
אספקלריא

Re: ◆ בספר... מזכיר את ספר..., מי יודע במה מדובר? ◆

הודעהעל ידי אספקלריא » ד' יולי 12, 2023 10:48 pm

באמונתו כתב:
אספקלריא כתב:היכן נזכר ברא"ם ו/או ביפה תואר הקושיא הבאה: איך יתכן שהענין של שתי פרידות טובות ידחה את החיוב להלחם במואבים, הרי זה חיוב מיתת ב"ד?
והיכן נזכר ברא"ם ו/או ביפה תואר התירוץ שחידוש הוא שחידשה תורה משום מלכות בית דוד?

העתקתי כבר דבריהם, אף כבר כתבתי שהרב בדרשתו (ספר "פרשת דרכים" מבוסס על דרשות רבינו ז"ל בבית הכנסת), איננו מעתיק דבריהם מילולית, אלא מוסר ומסביר דברי קודמיו ז"ל, ע"פ פרשנותו והבנתו.

במילים אחרות, הקושיא והתירוץ לא נזכרים לא שם ולא שם...

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' יולי 12, 2023 11:05 pm

באמונתו כתב:טעות. ראה הבדל בין האות מ' לבין ע' אצלו, ולדוגמא בכתיבתו: פעמים, בפרט ברגליהם.
יתכן. ייש"כ.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ה' יולי 13, 2023 12:28 am

613מצו כתב:
באמונתו כתב:
613מצו כתב:
באמונתו כתב:ור"ל בכונתו/ככונתו ע"כ?

גם לי זה נראה ככה. וזה לא כ"כ עוזר עם המקור.

כל הסימנים מראים ומצביעים על כך, כי המקור בכתבי חסידי אשכנז זצ"ל, בייחוד רבינו הרוקח, הרגיל להביא מדרשים מכ"י שלא זכינו עליהם, וכעדות רבי אברהם בן הגר"א זצ"ל, בספר "רב פעלים" אות מ', בשם אביו:
... ובס' רזיאל [= המלאך] המיוחס לאדה"ר, ולפי דעת א"א הגאון נר"ו, חברו הרוקח ז"ל, כי היו לו המדרשים והברייתות בשלמות, כאשר תראה בספר רוקח ובספר סודי רזי שלו.

כנראה לא ירדתי לסוף מחשבתך - הדבר הזו נמצא ברוקח? (אני לא מצאתי). אם לא אז מאיפה לכבודו שזה כנראה מדרש שהביא הרוקח?

חיבורים רבים מן הרוקח טרם נמצאו, או מצויים בכ"י שטרם נדפסו.
סגנון הדברים, וכן ספרים אלה המסוימים אשר מעתיקים אותו, הרגילים להביא ממנו, רומזים על מקור מוצאו, ועכ"פ מתוך כתבי חסידי אשכנז.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ה' יולי 13, 2023 12:38 am

613מצו כתב:מובא בכמה מקומות לומר ג פסוקים בשם ר' יהודה החסיד. לדוגמא:
סדר מעמדותpng

חשבתי שמדובר על ר"י החסיד השני שחי במאה ה17 אבל היום מצאתי את זה:
סדור מנהג רומהpng

בסידור מנהג רומה משנת ר"ס (1500). אז מדובר על ר"י החסיד הראשון? יש לזה מקור מדויק?

רבינו החיד"א ז"ל ביוסף בסדר - סימן ח:
קבלה מרבינו יהודה החסיד זצ"ל, שכל האומר ג' פסוקים שסימנם אב"י ביושר ולמפרע בכל יום נצול מכל צרה: אתה סתר לי מצר תצרני רני פלט תסובבני סלה. סלה תסובבני פלט רני תצרני מצר לי סתר אתה. בטחו בה' עדי עד כי ביה ה' צור עולמים. עולמים צור ה' ביה כי עד עדי בה' בטחו. ה' עוז לעמו יתן ה' יברך את עמו בשלום. בשלום עמו יברך ה' יתן לעמו עוז ה':
קשר גודל - קצת מנהגים ואזהרות השייכות בזמן תפלה אות יט:
לשמירה מרבינו יהודה חסיד. יאמר פסוק אתה סתר לי ישר והפוך בטחו בה' עדי עד כו' ה' עוז לעמו יתן ור"ת הפסוקים אב"י:
פשיטא שהכוונה לסתם ר"י החסיד, היינו מחבר ספר חסידים, רבם של חסידי אשכנז.

613מצו

הודעהעל ידי 613מצו » ה' יולי 13, 2023 6:51 am

באמונתו כתב:
סדר מעמדותpng

סדור מנהג רומהpng

בסידור מנהג רומה משנת ר"ס (1500). אז מדובר על ר"י החסיד הראשון? יש לזה מקור מדויק?

קבלה מרבינו יהודה החסיד זצ"ל, שכל האומר ג' פסוקים שסימנם אב"י ביושר ולמפרע בכל יום נצול מכל צרה: אתה סתר לי מצר תצרני רני פלט תסובבני סלה. סלה תסובבני פלט רני תצרני מצר לי סתר אתה. בטחו בה' עדי עד כי ביה ה' צור עולמים. עולמים צור ה' ביה כי עד עדי בה' בטחו. ה' עוז לעמו יתן ה' יברך את עמו בשלום. בשלום עמו יברך ה' יתן לעמו עוז ה':
לשמירה מרבינו יהודה חסיד. יאמר פסוק אתה סתר לי ישר והפוך בטחו בה' עדי עד כו' ה' עוז לעמו יתן ור"ת הפסוקים אב"י:

אוקיי - יש מאות שנים בין החיד״א לר״י החסיד הראשון - זה נמצא בספר חסידים? בספר אחר מתקופת הראשונים? אני לא מצאתי. כל המקורות הידועים לי שמייחסים את זה לר״י החסיד הם אחרי ר״י החסיד בתרא.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ה' יולי 13, 2023 4:45 pm

613מצו כתב:...

בדברים אלו וכיו"ב, מוכרחים מעט טביעות עין - ניסיון.
התוספות גיטין דף מח עמוד א:
אי לאו דאמר ר' יוחנן קנין פירות כו' - הקשה רבינו תם, ואנו איך מצאנו ידינו ורגלינו, דקיימא לן כריש לקיש דלאו כקנין הגוף דמי ...
אך רגע. הלא שניים נקראו בשם ר"ת: ר"ת מרומברג ור"ת מאורליאנש. אולי כאן הכוונה הינה דווקא לר"ת בתרא. תוכל להוכיח אחרת?...
נערך לאחרונה על ידי באמונתו ב ה' יולי 13, 2023 9:28 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

613מצו

הודעהעל ידי 613מצו » ה' יולי 13, 2023 5:06 pm

באמונתו כתב:
613מצו כתב:
באמונתו כתב:
סדר מעמדותpng

סדור מנהג רומהpng

אוקיי - יש מאות שנים בין החיד״א לר״י החסיד הראשון - זה נמצא בספר חסידים? בספר אחר מתקופת הראשונים? אני לא מצאתי. כל המקורות הידועים לי שמייחסים את זה לר״י החסיד הם אחרי ר״י החסיד בתרא.

בדברים אלו וכיו"ב, מוכרחים מעט טביעות עין - ניסיון.
התוספות גיטין דף מח עמוד א:
אי לאו דאמר ר' יוחנן קנין פירות כו' - הקשה רבינו תם, ואנו איך מצאנו ידינו ורגלינו, דקיימא לן כריש לקיש דלאו כקנין הגוף דמי ...
אך רגע. הלא שניים נקראו בשם ר"ת: ר"ת מרומברג ור"ת מאורליאנש. אולי כאן הכוונה הינה דווקא לר"ת בתרא. תוכל להוכיח אחרת?...

זה ממש לא אותו דבר. אתה הצעת שאמירת צמד הפסוקים אלה מר"י החסיד הקדמון אבל הם לא מופיעים בשום ספר שלו ולא מופיעים בשום ספר אחר בשמו עד אחרי ר"י החסיד האחרון ואז פתאום זה מופיע בספרים - כ450 שנים אחר כך. הגיון הישר נותנת שמדובר על ר"י החסיד האחרון. האם אני יכול להוכיח את זה? כמובן שלא. אם יש מקור שמביא את זה בשמו ב450 שנים לפני ר"י החסיד בתרא זה יוכיח שמה שכתבתי לא נכון - זה כן אפשרי להוכיח.
נערך לאחרונה על ידי 613מצו ב ה' יולי 13, 2023 6:06 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ה' יולי 13, 2023 5:33 pm

613מצו כתב:...

לא עברתי על כל המון הספרים בדפוס ובכ"י, שאוכל להחליט אימתי התחיל להופיע.
ברור שאחרי המצאת הדפוס, זה ודאי יותר מופיע.
סתם ר"י החסיד - הידוע.
סגנון המסורת - שלו.
הזכרת אישיות שונה ואחרת מאוד כאן - היא לא לעניין. רבי יהודה חסיד בתרא - "מאן דכר שמיה"...
נדמה לי שמצידי אסיים בזה נושא זה.
נערך לאחרונה על ידי באמונתו ב ה' יולי 13, 2023 9:23 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

613מצו

הודעהעל ידי 613מצו » ה' יולי 13, 2023 6:05 pm

מודה לך על תרומתך לנושא. עניין הסגנון כן חשוב. אשמח לדעת אם למישהו יש מקור שמקדים את ר"י החסיד השני שיכריח את הענין.

אספקלריא

הודעהעל ידי אספקלריא » ו' יולי 14, 2023 12:20 am

613מצו כתב:
באמונתו כתב:
סדר מעמדותpng

סדור מנהג רומהpng

יש הוכחה ברורה שמרן החיד"א מתכוין לבעל ספר חסידים.
כי מרן החיד"א נוהג לכתוב על הראשונים תואר "רבינו", אבל לא על אחרונים.
ובשני המקורות הנ"ל "יוסף בסדר" ו"קשר גודל", הוא כותב "רבינו" יהודה החסיד, וזה הנוסח שהוא כותב תמיד על בעל "ספר חסידים".
לעומת זאת, מרן החיד"א כמעט לא מזכיר בספריו את ר"י חסיד השני, ובפעם היחידה שהוא מזכיר אותו ב"שם הגדולים" (ערך זהר חדש) הוא מכנה אותו "הרב" יהודה חסיד (ובלי ה' הידיעה על המילה חסיד).

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' יולי 14, 2023 12:24 am

613מצו כתב: . . אשמח לדעת אם למישהו יש מקור שמקדים את ר"י החסיד השני שיכריח את הענין.
סדור מנהג רומא הנ"ל אינו הכרח מספֵּק?

אספקלריא

הודעהעל ידי אספקלריא » ו' יולי 14, 2023 12:30 am

אספקלריא כתב:יש הוכחה ברורה שמרן החיד"א מתכוין לבעל ספר חסידים.
כי מרן החיד"א נוהג לכתוב על הראשונים תואר "רבינו", אבל לא על אחרונים.
ובשני המקורות הנ"ל "יוסף בסדר" ו"קשר גודל", הוא כותב "רבינו" יהודה החסיד, וזה הנוסח שהוא כותב תמיד על בעל "ספר חסידים".
לעומת זאת, מרן החיד"א כמעט לא מזכיר בספריו את ר"י חסיד השני, ובפעם היחידה שהוא מזכיר אותו ב"שם הגדולים" (ערך זהר חדש) הוא מכנה אותו "הרב" יהודה חסיד (ובלי ה' הידיעה על המילה חסיד).

יש להעיר שהשמטת ה' הידיעה מהמילה "חסיד" אינה הוכחה גמורה שמדובר בר"י חסיד השני, כי ב"קשר גודל" הנ"ל הוא כותב על ר"י החסיד בעל ספר חסידים: רבינו יהודה חסיד.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ו' יולי 14, 2023 1:46 am

כל הרעיון לתקוע פה הרבי יהודה חסיד המאוחר, מוזר ומשונה.
הרב חיים ויטאל קדם לו:
קבצים מצורפים
632822_296.png
632822_296.png (33.37 KiB) נצפה 6100 פעמים
אוצר החכמה_ספר הפעולות - וויטאל, חיים בן יוסף_350.pdf
(1.36 MiB) הורד 114 פעמים

בן פקועה

הודעהעל ידי בן פקועה » ו' יולי 14, 2023 1:59 am

הצעה:
הואיל וסגולה נפלאה זו מתועדת רק במקורות שאינם אשכנזיים,
והואיל ובמקורות הראשונים יחסית לא מוזכר שמו של רבי יהודה החסיד, אלא ר"י החסיד,
לכן אני מציע בזהירות לבדוק את האפשרות שהכוונה לרבינו יונה החסיד מגירונה.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ו' יולי 14, 2023 2:12 am

בן פקועה כתב:הצעה:

המכוון הינו רבי' יהודה החסיד הידוע והמפורסם במאת אחוזים.
החסיד רבינו יונה לא עסק כלל בדברים מעין אלה הסגולות.
אף במקורות אשכנזיים מובהקים מוזכרת, דוגמת יוסף אומץ, שקדם לרבי יהודה חסיד הנ"ל.
נציין העובדה אשר רבים מזכירים אותה במסגרת תפילת הדרך.
גם ספר שלטי הגיבורים, מקודם לו היה:
קבצים מצורפים
164158_473.png
164158_473.png (14.54 KiB) נצפה 6094 פעמים

613מצו

הודעהעל ידי 613מצו » ו' יולי 14, 2023 6:52 am

לבי במערב כתב:
613מצו כתב: . . אשמח לדעת אם למישהו יש מקור שמקדים את ר"י החסיד השני שיכריח את הענין.

לא - בסדור הזה רק מובא הסגולה אבל לא בשם אף אחד. לכן זה לא עוזר להוכיח שזה ר״י החסיד הראשון.

613מצו

הודעהעל ידי 613מצו » ו' יולי 14, 2023 6:54 am

באמונתו כתב:
בן פקועה כתב:הצעה:

המכוון הינו רבי' יהודה החסיד הידוע והמפורסם במאת אחוזים.
החסיד רבינו יונה לא עסק כלל בדברים מעין אלה הסגולות.
אף במקורות אשכנזיים מובהקים מוזכרת, דוגמת יוסף אומץ, שקדם לרבי יהודה חסיד הנ"ל.
נציין העובדה אשר רבים מזכירים אותה במסגרת תפילת הדרך.
גם ספר שלטי הגיבורים, מקודם לו היה:

יישר כחך!! אכן הוחלט הדבר. תודה רבה!

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ו' יולי 14, 2023 2:54 pm

613מצו כתב:
לבי במערב כתב:

לא - בסדור הזה רק מובא הסגולה אבל לא בשם אף אחד. לכן זה לא עוזר להוכיח שזה ר״י החסיד הראשון.

לא הבנתי את ההיגיון!
אם סגולה הזאת קדמה לו, הלא בהכרח הוא לא ממנו, רק כברור בלאו הכי, שהיא מאת רבי' יהודה החסיד הידוע.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ו' יולי 14, 2023 3:25 pm

כל השרבוב של שם רבי יהודה חסיד המאוחר - מופרך כאן, גם ללא שום ראיה.

613מצו

הודעהעל ידי 613מצו » ו' יולי 14, 2023 3:32 pm

באמונתו כתב:לא הבנתי את ההיגיון!
אם סגולה הזאת קדמה לו, הלא בהכרח הוא לא ממנו, רק כברור בלאו הכי, שהיא מאת רבי' יהודה החסיד הידוע.

כבר הוכחת את זה אז זה כבר לא רלוונטי אבל אם אתה מעוניין בהוה אמינא - היה אפשרי שהסגולה היה קיים מקודם ממקור אחר ואחרי ר"י החסיד בתרא יחסוהו אליו (כמו הרבה דברים עם האריז"ל - שהוא היה מי שפרסם את זה אבל לא מי שהמציא את זה) ולכן עדות שהסגולה היה קיים לפני ר"י החסיד האחרון לא בהכרח אומר שזה היה חידוש של ר"י החסיד קמא - רק שזה לא היה חידוש של ר"י החסיד האחרון. שוב - אין טעם להמשיך בדיון (לפחות בפומבי) כבר הוכחת שזה אכן ר"י החסיד הראשון.

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » ב' יולי 17, 2023 8:12 pm

חדושי ר' אלעזר משה הורוויץ מסכת ברכות דף יא עמוד ב
גמ' מדת יום בלילה ה"מ לה. פי' דאין להקדים חשך לאור וצריך להקדים מידי דזמני' ברישא. וע"ז משיב גולל אור כו' דמזכיר מדת לילה קודם ומ"מ מזכיר אור ברישא:
שם תנ"ה א"א אהבת עולם אלא אה"ר. ורבנן אמרי אהבת עולם כו'. לכאורה קשה מאי ראיה מייתי כיון דאיכא רבנן דפליגי. ואי רבנן הם אמוראים תיקשי עלייהו מהך ברייתא. וגם לפי גי' הרי"ף ק' מתנ"ה על אינך אמוראי עיין שם. ותו ק' הלשון א"א דמשמע יש איסור בדבר. והול"ל אומרים כו'. ותו למאי סיים ע"כ משכתיך חסד. ואולי י"ל ורבנן אמרי אה"ע. ר"ל תלמידי חכמים דעוסקין בתורה כל הלילה הם אומרים הנוסח אה"ע ול"ד הך תיבה לחודא אלא כל הנוסח כמו שאנו אומרים בערב. וענין הדבר דנוסח אה"ר הוא כעין תפלת ר' נחוניא בה"ק בכניסתו לבית המדרש דוק לק' כ"ח. ונוסח אה"ע הוא כעין תפלתו ביציאתו ע"ש. דהוא הודאה על העבר וגם החתימה אוהב עמו והבוחר בעמו מוכיח כן ע"פ מ"ש המפרשים בפ' רק בך ובאבותיך חשק דבת"ח אהבה עצמית. ובהמון רק בחירת אהבה ע"ש. וע"כ כל ההמון דאינם עוסקים בתורה כל הלילה דאנן אגירי דיממא אנן ע"כ אומרים אה"ר ומבקשים על עסק היום. ובלילה אה"ע דהוי לדידהו כיציאתם מביהכ"נ משא"כ ת"ח דעוסקים כל הלילה בתורה אומרים גם בבקר הודאה על עמלם בתורה בלילה והיינו דסיים ע"כ משכתיך חסד ע"פ כל העוסק בתורה בלילה חוט של חסד משוך עליו ביום. והיינו מנהגא דידן שאנו אומרין אה"ר דאנן אגירי דיומא ואין לנו מעלת ת"ח. ובזה אנו נפטרין מתפלת רנבה"ק דמשמע לכאורה דבדרך חובה קאמר. ועי' תוי"ט שתמה על שלא נהיגין כן ולדברינו אנו נפטרין בברכות אה"ר ואה"ע:

מי פירש כך?

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ב' יולי 17, 2023 11:44 pm

פולסברג כתב:חדושי ר' אלעזר משה הורוויץ מסכת ברכות דף יא עמוד ב
גמ' מדת יום בלילה ה"מ לה. פי' דאין להקדים חשך לאור וצריך להקדים מידי דזמני' ברישא. וע"ז משיב גולל אור כו' דמזכיר מדת לילה קודם ומ"מ מזכיר אור ברישא:
שם תנ"ה א"א אהבת עולם אלא אה"ר. ורבנן אמרי אהבת עולם כו'. לכאורה קשה מאי ראיה מייתי כיון דאיכא רבנן דפליגי. ואי רבנן הם אמוראים תיקשי עלייהו מהך ברייתא. וגם לפי גי' הרי"ף ק' מתנ"ה על אינך אמוראי עיין שם. ותו ק' הלשון א"א דמשמע יש איסור בדבר. והול"ל אומרים כו'. ותו למאי סיים ע"כ משכתיך חסד. ואולי י"ל ורבנן אמרי אה"ע. ר"ל תלמידי חכמים דעוסקין בתורה כל הלילה הם אומרים הנוסח אה"ע ול"ד הך תיבה לחודא אלא כל הנוסח כמו שאנו אומרים בערב. וענין הדבר דנוסח אה"ר הוא כעין תפלת ר' נחוניא בה"ק בכניסתו לבית המדרש דוק לק' כ"ח. ונוסח אה"ע הוא כעין תפלתו ביציאתו ע"ש. דהוא הודאה על העבר וגם החתימה אוהב עמו והבוחר בעמו מוכיח כן ע"פ מ"ש המפרשים בפ' רק בך ובאבותיך חשק דבת"ח אהבה עצמית. ובהמון רק בחירת אהבה ע"ש. וע"כ כל ההמון דאינם עוסקים בתורה כל הלילה דאנן אגירי דיממא אנן ע"כ אומרים אה"ר ומבקשים על עסק היום. ובלילה אה"ע דהוי לדידהו כיציאתם מביהכ"נ משא"כ ת"ח דעוסקים כל הלילה בתורה אומרים גם בבקר הודאה על עמלם בתורה בלילה והיינו דסיים ע"כ משכתיך חסד ע"פ כל העוסק בתורה בלילה חוט של חסד משוך עליו ביום. והיינו מנהגא דידן שאנו אומרין אה"ר דאנן אגירי דיומא ואין לנו מעלת ת"ח. ובזה אנו נפטרין מתפלת רנבה"ק דמשמע לכאורה דבדרך חובה קאמר. ועי' תוי"ט שתמה על שלא נהיגין כן ולדברינו אנו נפטרין בברכות אה"ר ואה"ע:

מי פירש כך?

ישנו בספרים שונים בשם בעל העקידה, האלשיך, כלי יקר (צירפתי מקצתם):
קבצים מצורפים
אוצר החכמה_תנובות ברוך - ב - מושקוביץ, ברוך צבי בן דוד הכהן_172.pdf
(2.32 MiB) הורד 109 פעמים
אוצר החכמה_אלופי יהודה - ב - פריינד, דוד יהודה_116.pdf
(3.06 MiB) הורד 116 פעמים
אוצר החכמה_תבואות אדמה - ג - לוי, אלטר משה אהרן בן ישראל טוביה צבי_130.pdf
(2.63 MiB) הורד 101 פעמים

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ג' יולי 18, 2023 12:56 am

פולסברג כתב:חדושי ר' אלעזר משה הורוויץ מסכת ברכות דף יא עמוד ב
... ע"פ מ"ש המפרשים בפ' רק בך ובאבותיך חשק דבת"ח אהבה עצמית. ובהמון רק בחירת אהבה ע"ש. וע"כ כל ההמון דאינם עוסקים בתורה כל הלילה ...

מי פירש כך?

כן נדפס גם בספרו אהל משה ברכות יא:
לשון הפסוק בפ' עקב (דברים י' ט"ו) רק באבותיך חשק ה' לאהבה אותם, ויבחר בזרעם אחריהם בכם מכל העמים ...
ומובא בספרים שהחילוק בין אבותינו לבין עם ישראל, אבותינו בחינת חשק אהבה עצמית, אבל בעם ישראל בחינת בחירה, שבחר בהם כי הם טובים ביחס לשאר אוה"ע.
וראה בס' עקידת יצחק (לר"י עראמה) פ' אמור, תחילת שער ס"ז, שכתב כן.
[כמדומה שלא נזכר שם חילוק בין ת"ח לשאר ההמון, אלא כנ"ל].
https://beta.hebrewbooks.org/reader/rea ... &hlts=&ocr

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' יולי 18, 2023 12:49 pm

מיהו בעל "שו"ת ספר יהושוע"? (נזכר בס' המפתח של פרנקל)

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ג' יולי 18, 2023 1:23 pm

כדכד כתב:מיהו בעל "שו"ת ספר יהושוע"? (נזכר בס' המפתח של פרנקל)

https://beta.hebrewbooks.org/967

ציטרון

הודעהעל ידי ציטרון » ג' יולי 18, 2023 1:44 pm

הגאון רבי יהושע העשיל באב"ד (תקי"ד-תקצ"ח), בעל ספר "יהושע", סבו ורבו של הגאון בעל "מנחת חינוך". מגזע בעל "פני יהושע" והרבי ר' העשיל מקראקא. כיהן ברבנות בודזאנוב (בוזנוב) על מקום בעל ה"פרי תבואה", עד שבשנת תקס"א נבחר לרב בטרנופול על מקום בן דודו רבי שמואל פלקנפלד.
היה מגדולי דורו והרביץ תורה לרבים, כמה מגאוני גליציה היו מתלמידיו, ביניהם נכדו הנודע רבי יוסף באב"ד בעל "מנחת חינוך", אשר ברבות הימים ישב אף הוא על כסא הרבנות בטרנופול. נודע במלחמתו נגד יוסף פרל, מראשי המשכילים בגליציה, שהיה תושב עירו. מכתביו נדפס "ספר יהושע" (זולקווא, תקפ"ט), בו מופיעים דברי תורה שהחליף עם גאוני דורו, מחותנו רבי אפרים זלמן מרגליות, בעל ה"קצות החושן", בעל ה"חוות דעת", ועוד.

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » ג' יולי 18, 2023 6:32 pm

ייש''כ!
---
בספר 'שיח יצחק' - הספד על הגרש''ק כתב בעל הבית יצחק על מחלוקת צאנז-סדיגורה, ובתו''ד כתב כזאת.

לאיזה דברי הגר''ש גאנצפריד כוונתו? [והאם היה לבעל הקיצור שייכות להמח'? לא שמעתי, רק שחלק רבות, וכנראה במכוון, על הדברי חיים]
קבצים מצורפים
הבית יצחק.JPG
הבית יצחק.JPG (216.08 KiB) נצפה 5944 פעמים

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' יולי 18, 2023 6:52 pm

פולסברג כתב: שחלק רבות, וכנראה במכוון,

למה להניח/להעליל כך?

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » ג' יולי 18, 2023 7:05 pm

מה שנכון נכון כתב:
פולסברג כתב: שחלק רבות, וכנראה במכוון,

למה להניח/להעליל כך?

כך היתה תחושתי כשעברתי על הספר בשמות גיטין, בזכרוני שפעמים רבים הוא תומך בדעת הבית אפרים ומתמה ע''ד הד''ח. [דוגמת מ''ש בהרבה ספרים, תורת הבית עולת תמיד וכו' וכו', ולא נתכוונתי כלל לביזוי כבודו ח''ו (היארצייט היה אתמול וזוגתי תחי' היא מיוצ''ח), ואם טעיתי ה' הטוב יכפר]

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ג' יולי 18, 2023 10:54 pm

פולסברג כתב:ייש''כ!
---
בספר 'שיח יצחק' - הספד על הגרש''ק כתב בעל הבית יצחק על מחלוקת צאנז-סדיגורה, ובתו''ד כתב כזאת.
לאיזה דברי הגר''ש גאנצפריד כוונתו? [והאם היה לבעל הקיצור שייכות להמח'? לא שמעתי, רק שחלק רבות, וכנראה במכוון, על הדברי חיים]

ראה המצורף:
קבצים מצורפים
אוצר החכמה_היכל הבעש-ט - ג - מאסף למשנת החסידות_115_117.pdf
(5.38 MiB) הורד 104 פעמים
אוצר החכמה_היכל הבעש-ט - ג - מאסף למשנת החסידות_113.pdf
(1.57 MiB) הורד 113 פעמים

613מצו

הודעהעל ידי 613מצו » ה' יולי 20, 2023 4:54 pm

ברוקח (עמוד רב' בהוצאת הרשלר) כותב:
עד כאן 'לשם תפארתך' היה סיום של הזמירות מקדם, עד שבא אחד ר' יהושע אדם גדול וקיבלו ממנו הסדר שאנו מסיימין, מכאן ואילך כתיב בעזרא.

לאכזבתי הרב הרשלר לא השיג על מי זה "ר' יהושע אדם גדול." משיהו יודע על מי מדובר?

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ה' יולי 20, 2023 5:59 pm

מדובר בט"ס, וצ"ל: רבי ישעי' השושני, שהתחלף ב"יהושע" בגלל הדמיון, ראה המצורף.
י"א ששמו רבי "שמעיה" השושני, אמנם מכאן נראה השם ישעיה.
קבצים מצורפים
אוצר החכמה_חקרי קבלה ותפילה - חלמיש, משה_134.pdf
(2.04 MiB) הורד 124 פעמים

613מצו

הודעהעל ידי 613מצו » ה' יולי 20, 2023 6:52 pm

באמונתו כתב:מדובר בט"ס, וצ"ל: רבי ישעי' השושני, שהתחלף ב"יהושע" בגלל הדמיון, ראה המצורף.
י"א ששמו רבי "שמעיה" השושני, אמנם מכאן נראה השם ישעיה.

יישר כחך!

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ו' יולי 21, 2023 1:20 am

כתב בחיי אדם חלק א כלל טו סעיף כה
העושה מעקה לגגו של בית דירה, מברך "אשר קדשנו במצותיו וצונו לעשות מעקה" (כ"כ הרמב"ם). ונראה לי אפילו לדידן [שלענין מילה לעולם מברכים 'על המילה', אף כשאבי הבן מל, ודלא כרמב"ם] מברכין "לעשות מעקה", וכן מוכח בר"ן פסחים ובאבודרהם.
האם ידוע מהיכן כוונתו להוכיח מהר"ן?
לא מצאתי שם שדיבר לענין מעקה

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ו' יולי 21, 2023 1:39 am

יהודה בן יעקב כתב:כתב בחיי אדם חלק א כלל טו סעיף כה
העושה מעקה לגגו של בית דירה, מברך "אשר קדשנו במצותיו וצונו לעשות מעקה" (כ"כ הרמב"ם). ונראה לי אפילו לדידן [שלענין מילה לעולם מברכים 'על המילה', אף כשאבי הבן מל, ודלא כרמב"ם] מברכין "לעשות מעקה", וכן מוכח בר"ן פסחים ובאבודרהם.
האם ידוע מהיכן כוונתו להוכיח מהר"ן?
לא מצאתי שם שדיבר לענין מעקה

עיין המצורף פה:
קבצים מצורפים
אוצר החכמה_מעדני אשר - [מזוזה, מעקה, שלוח הקן] - לונצר, אשר צבי בן יהודה מיכאל_246.pdf
(1.77 MiB) הורד 93 פעמים
אוצר החכמה_מעדני אשר - [מזוזה, מעקה, שלוח הקן] - לונצר, אשר צבי בן יהודה מיכאל_240.pdf
(1.75 MiB) הורד 94 פעמים
אוצר החכמה_שערי תורת הבית - א - טשזנר, יהודה_345.pdf
(1.41 MiB) הורד 102 פעמים

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ש' יולי 22, 2023 11:37 pm

בערוך יש כל הזמן ר"ת בל"י, מי הוא?

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ש' יולי 22, 2023 11:40 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:בערוך יש כל הזמן ר"ת בל"י, מי הוא?

בלשון יון.

אשי ישראל

הודעהעל ידי אשי ישראל » ב' יולי 24, 2023 8:39 pm

מה שנכון נכון כתב:
אשי ישראל כתב:אשמח לעזרתכם המדהימה:
באיי הים יומא ט ע"ב (אות ז, ד"ה "אמר ר"י טובה צפרנן") לבעל האפיקי יהודה, כתב "אחר שידוע מפי ספרים כי משרע"ה ממזגו הטבעי לא היה ראוי אל המידות הנאותות זולת שכבש את יצרו (עיי' ד' מים קדשים בע"נ א')"
מהו " ד' מים קדשים בע"נ א' " ? (חיפשתי ולעת עתה לא מצאתי)

כוונתו לספרו אפיקי יהודה: "עיין דרוש מים קדושים (הוא דרוש יז) בערבי נחל א (כלומר בהגהה א)".

אכן. תודה על העזרה

אחד מהעם

הודעהעל ידי אחד מהעם » ב' יולי 31, 2023 6:30 am

מדי עייני בשו"ת שואל ומשיב מהדורא שתיתאי סי' י"ב, נתקלתי בזה:

ב"ה יום ד' קרח תר"ל א' דר"ח תמוז.
זה אמרתי בבית הכנסת הנקרא בהכ"נ של חסידים והיינו חסידים הראשונים הנקובים בשמותם הגאון מוה' יוסף פילש ויתר גאונים.

Screenshot 2023-07-30 231809.png
Screenshot 2023-07-30 231809.png (18.14 KiB) נצפה 5548 פעמים

https://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?r ... 28&hilite=

מי הוא זה? האם ידוע לחד מחו"ר קצת יותר פרטים עליו או על הבהכ"נ המדובר?

ציטרון

הודעהעל ידי ציטרון » ג' אוגוסט 01, 2023 4:59 pm

מה זה כתב-עת "אלף" [כנראה של מרכז אדלשטיין של האוניברסיטה העברית] שפרופ' צבי לנגרמן פירסם בו כמה מאמרים ?
באיזו שפה הוא ? האם קיים ברשת, לפחות בחלקו, או רשימת המאמרים ?
לא הצלחתי למצוא ברשת.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] ו־ 297 אורחים