מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הלכות שהגר״א חזר מהם

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
אומר אני

הלכות שהגר״א חזר מהם

הודעהעל ידי אומר אני » ב' אפריל 15, 2019 12:58 am

בספר החדש זרעא דיוסף מרב אפרים מנלה , מביא סיפור - בקיצור- שהרב אליהן פישר שמע מאיזה זקן בבני ברק שהחזון איש א״ל שהגאון התגלה אצלו שחזר ממה שכתב בסי ח שגילוי הראש הוא רק מדת חסידות והרב פישר הלך לההחזון איש ושאל לו האיך זה שהוא מקפיד ככ בעניני כיסוי הראש , והגאון סבר שזה רק מדת חסידות , וא״ל החזוא שזה כבר זמן, שהגאון התגלה אליו רק לא זוכר אם בהקיץ או בחלום שהוא חוזר מפסקו.
בספר אעלה בתמר דברים שאמר הרב שטיינמן בשם החזוא עם הערות מהגרחק ומביא שמה בהגהות עמ סד שהחזון איש אמר שלא מאמין בשלש דברים שהגאון אומרם א - כידוע דז'ה שאין לכרוך את המזוזה בקלף כדי שלא יהא חציצה ב- שצריך רביעית למים אחרונים והג׳ שלא זוכר.

אומר אני

Re: הלכות שהגר״א חזר מהם

הודעהעל ידי אומר אני » ב' אפריל 15, 2019 1:01 am

בהעלאה בתמר הנ״ל מביא בעניין מה שכתב במעשה רב שהגר״א לא אכל ענבים בראש השנה והטעם עפ״י סוד והגרחק מביא שמה בהגהות שהחזוא אמר שהסוד היה שלא היה להגרא ענבים באותו התקופה

בלום

הודעהעל ידי בלום » ב' אפריל 15, 2019 4:36 am

למה בכל פעם בסיפורים עמומים כאלו, יש שלשה דברים, אשר הג' אין זוכרים?

הגיונות

הודעהעל ידי הגיונות » ב' אפריל 15, 2019 10:16 am

רמז לדבר מהא דאיתא בגמ' גיטין (ג, א) 'חדא מתלת גאיז' :-)...

איש-אחד

הודעהעל ידי איש-אחד » ב' אפריל 15, 2019 10:45 am

אומר אני כתב:בספר אעלה בתמר דברים שאמר הרב שטיינמן בשם החזוא עם הערות מהגרחק ומביא שמה בהגהות עמ סד שהחזון איש אמר שלא מאמין בשלש דברים שהגאון אומרם א - כידוע דז'ה שאין לכרוך את המזוזה בקלף כדי שלא יהא חציצה ב- שצריך רביעית למים אחרונים והג׳ שלא זוכר.

צ"ע, שכן זו לכאו' משמעות דברי הרמב"ם "כל האוכל הפת שמברכין עליו המוציא צריך נטילת ידים תחלה וסוף" (פ"ו מהל' ברכות ה"א), "עד היכן היא נטילת ידים עד הפרק וכמה שיעור המים רביעית לכל שתי ידים" (שם, ה"ד).

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ב' אפריל 15, 2019 1:16 pm

אומר אני כתב:בספר החדש זרעא דיוסף מרב אפרים מנלה , מביא סיפור - בקיצור- שהרב אליהן פישר שמע מאיזה זקן בבני ברק שהחזון איש א״ל שהגאון התגלה אצלו שחזר ממה שכתב בסי ח שגילוי הראש הוא רק מדת חסידות והרב פישר הלך לההחזון איש ושאל לו האיך זה שהוא מקפיד ככ בעניני כיסוי הראש , והגאון סבר שזה רק מדת חסידות , וא״ל החזוא שזה כבר זמן, שהגאון התגלה אליו רק לא זוכר אם בהקיץ או בחלום שהוא חוזר מפסקו.
בספר אעלה בתמר דברים שאמר הרב שטיינמן בשם החזוא עם הערות מהגרחק ומביא שמה בהגהות עמ סד שהחזון איש אמר שלא מאמין בשלש דברים שהגאון אומרם א - כידוע דז'ה שאין לכרוך את המזוזה בקלף כדי שלא יהא חציצה ב- שצריך רביעית למים אחרונים והג׳ שלא זוכר.

מוזר שהחזון איש שכל כך סלד לפסוק הלכות על פי סיפורים ומופתים 'זכה' שגם בשמו אומרים דברים כאלו.

נ.ב. שמעתי גם מזקן אחד בבני ברק (אולי בנו של אותו זקן?) שהחזו"א הגיע אליו בחלום וסיפר לו שהגאון חזר בו מהחזרה.

הגיונות

הודעהעל ידי הגיונות » ב' אפריל 15, 2019 1:34 pm

כאן המקום לציין לשמועה (!) שהביא בשו"ת 'אז נדברו' (ח"ג עמ' קנו):

אין אני מביא ממה שאומרים, בשם החזו"א, או מה שמדפיסים בשמו, שאין לסמוך ע"ז כלל, ודבר זה מפורסם, ששמעו זאת מפיו, ויש מפריזים עוד, שאמר, ש"אם אומרים בשמו איזה דבר, הוא בדיוק ההיפך"

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' אפריל 15, 2019 2:56 pm

קראקובער כתב:
אומר אני כתב:בספר החדש זרעא דיוסף מרב אפרים מנלה , מביא סיפור - בקיצור- שהרב אליהן פישר שמע מאיזה זקן בבני ברק שהחזון איש א״ל שהגאון התגלה אצלו שחזר ממה שכתב בסי ח שגילוי הראש הוא רק מדת חסידות והרב פישר הלך לההחזון איש ושאל לו האיך זה שהוא מקפיד ככ בעניני כיסוי הראש , והגאון סבר שזה רק מדת חסידות , וא״ל החזוא שזה כבר זמן, שהגאון התגלה אליו רק לא זוכר אם בהקיץ או בחלום שהוא חוזר מפסקו.

מוזר שהחזון איש שכל כך סלד לפסוק הלכות על פי סיפורים ומופתים 'זכה' שגם בשמו אומרים דברים כאלו.

נ.ב. שמעתי גם מזקן אחד בבני ברק (אולי בנו של אותו זקן?) שהחזו"א הגיע אליו בחלום וסיפר לו שהגאון חזר בו מהחזרה.

לא דייק. החזון איש בא אליו בחלום ואמר לו שחזר בו מהחלום.

אומר אני

הודעהעל ידי אומר אני » ב' אפריל 15, 2019 5:00 pm

קראקובער כתב:

את הרב אליהו פישר הנ״ל הוא ראש כולל מגור בארהב תח מופלג והוא עדיין חי - עד מאה ועשרים - ויכולים לשאול אותו!

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ב' אפריל 15, 2019 5:23 pm

אומר אני כתב:את הרב אליהו פישר הנ״ל הוא ראש כולל מגור בארהב תח מופלג והוא עדיין חי - עד מאה ועשרים - ויכולים לשאול אותו!

זה שזקן אחד סיפר שאחרים חלמו על אחרים אפשר להאמין אבל זה ממש לא רלוונטי למש"כ.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' אפריל 15, 2019 5:29 pm

הרב אומר אני מצטט מהספר (שכמובן לא ראיתיו בפנים) שהרב אליהו פישר טוען ששמע זאת בעצמו מפיו של החזון איש.
איני יודע האם וכמה כלים ושינויים עברה השמועה. אך אם היינו שומעים זאת מעדותו הישירה של הרב פישר בבחינת 'בדידי הוה עובדא', היה קשה להתווכח על כך.
(אגב, עדויות לגילויים עליונים אצל החזון איש נמצאו כידוע בכתב ידו. ויתכן שחלק על הגאון מסברתו ההלכתית, והגילוי היה רק לחזק את ידו בכך. כמו המגיד של הבית יוסף שהסכים לפסקיו ההלכתיים של הבית יוסף).

אומר אני

הודעהעל ידי אומר אני » ג' אפריל 16, 2019 5:31 am

מתוך מאמר של רב יהושע ענבל קובץ ישורון לא
image.jpeg
image.jpeg (72.6 KiB) נצפה 3674 פעמים

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 403 אורחים