מפרשי האוצר - גירסת נסיון
חיפוש גוגל בפורום:

הערות על ציוני מקורות בילקוט יוסף

איתור מקורות נעלמים, מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
כדכד

Re: ציוני מקורות לא נכונים בילקוט יוסף

הודעהעל ידי כדכד » ד' יוני 26, 2019 6:10 pm

גם מזה לא יצא לו

סליחות

הודעהעל ידי סליחות » ד' יוני 26, 2019 6:24 pm

אוצר החכמה כתב:
סליחות כתב:למען הסר ספק, כל ספר הלכה שיד רבים ממשמשת בו (ק"ו בתוספת כל המעלות שפורטו בתגובתו של רון), וימצא בו בכרך אחד יותר משתי טעויות בציון מקומות, יזכה ממני לאשכול. ללא משוא פנים. אפילו יהיה זה ספרו של מורי ורבי המובהק. אם תעשה את אותו הדבר, אהיה הראשון לתמוך בך.

.

אתה יכול כבר לפתוח על הספרים האלה. בית יוסף שולחן ערוך הגהות הרמ"א לשולחן ערוך. מג"א באר היטב פ"ת משנה ברורה ועוד ועוד ללא סוף.

נכון, רק שיש שני הבדלים:

א) הב"י וכו' אינם יכולים עדיין להגיה ולתקן את הספרים של עצמם בשונה מילקוט יוסף.

ב) המקומות שבהן נפלו טעויות ציון בב"י וכו' כבר מוכרים וידועים במהדורות המוערות של מכון ירושלים ומכון המאור.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ד' יוני 26, 2019 6:32 pm

משובב את הנפש לראות את ההערצה לספר.

אנשים השקיעו מאות אלפים לההדיר את הבית יוסף בתיקונים והערות.

והנה כאן אנשים נהדרים, שהחליטו לקחת יוזמה ולהתחיל לכתוב את ההערות וההפניות לספר ילקוט יוסף, מעצמם ובחינם.

לא מובן איך משיח עדיין לא בא.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר
שם מלא: משה דביר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' יוני 26, 2019 6:34 pm

אופס.. אז התכוונת לכל ספר הלכה שיד הרבים ממשמשת בו והמחבר עודנו בחיים...
כיוון שאיני רגיל בספרי מחברי זמנינו איני יודע לתת לך שמות, אבל אני מעריך שכמעט כל ספר שתבחר יהיו בו יותר משתי שגיאות בציון מ"מ בכל כרך. (למה לחשוב שמחברי זמנינו טובים מרבותינו נוחם עדן? )
אבל אז אולי תגיד שהתכוונת לכל מחברי זמנינו שחיברו ספר הלכה שיד הרבים ממשמשת בו ויש בו לפחות כך וכך כרכים. או שהמחבר הוא מחבר ספרים בן מחבר ספרים..

לי לא מפריע בכלל שמעירים על טעויות בספר. ואני חושב שהמחבר צריך לשמוח בזה שמתקנים את דבריו. כמו שהב"י וודאי היה שמח על כל התיקונים שעשו בספריו. מה שבעיני תמוה הוא ההתבטאות.

אישצפת
שם מלא: אברהם ישעיהו דיין

הודעהעל ידי אישצפת » ד' יוני 26, 2019 7:05 pm

חושבני שאם אכן המטרה היא רק לצורך תיקון בעתיד ולמשנה זהירות בהעתקת מ"מ מהספר כפי שאכן נראה מדברי פותח האשכול, ולא כנסיון חיטוט בכליו של מחבר הספר לצורך ניגוח, כדאי לשנות את שם האשכול הנוכחי ודומיו לדוגמא:
תיקוני ט"ס בספר ילקוט יוסף.
תיקוני ט"ס בספר פסקי תשובות.
תיקוני ט"ס בספר פלוני אלמוני.
וכך תהיה תועלת ללומדים ולמחברי הספרים בבואם להדפיס מהדורא בתרא וגם לא יהא נראה כפגיעה בכבוד החכמים.

סליחות

הודעהעל ידי סליחות » ד' יוני 26, 2019 7:31 pm

אוצר החכמה כתב:אופס.. אז התכוונת לכל ספר הלכה שיד הרבים ממשמשת בו והמחבר עודנו בחיים...
כיוון שאיני רגיל בספרי מחברי זמנינו איני יודע לתת לך שמות, אבל אני מעריך שכמעט כל ספר שתבחר יהיו בו יותר משתי שגיאות בציון מ"מ בכל כרך. (למה לחשוב שמחברי זמנינו טובים מרבותינו נוחם עדן? )
אבל אז אולי תגיד שהתכוונת לכל מחברי זמנינו שחיברו ספר הלכה שיד הרבים ממשמשת בו ויש בו לפחות כך וכך כרכים. או שהמחבר הוא מחבר ספרים בן מחבר ספרים..

לי לא מפריע בכלל שמעירים על טעויות בספר. ואני חושב שהמחבר צריך לשמוח בזה שמתקנים את דבריו. כמו שהב"י וודאי היה שמח על כל התיקונים שעשו בספריו. מה שבעיני תמוה הוא ההתבטאות.

1. לא עסקתי בהערכות אלא בעובדות. אני עקבי בדברי וחוזר ואומר שלא אשא פנים לשום ספר שידי רבים ממשמשות בו ואמצא בו באקראי יותר משתיים שלוש טעויות בכרך אחד. יש בו מבחינה סטטיסטית סיכוי גבוה מאוד לטעויות. וחובה לפרסם כדי למנוע מכשול למי שרוצה להסתמך על ציוניו. דא עקא, שאין בידינו זמן לשבת ולהגיה ספרים (בשונה מאנשי מכונים שיושבים ועושים מלאכתם), ולשם כך בדיוק יש פורומים שאפשר לרכז בהם מידע מועיל זה על ידי המשתתפים ולברר יחדיו טיב הגהתם של ספרים.

2. אני חוזר ואומר: טעויות בציונים בספרים נפוצים צריך לפרסם ולא משנה מה. אישית, הייתי מוקיר תודה גדולה למי שהיה מעמיד אותי על טעות בציון מ"מ בספר שהייתי כותב.

3. לא ישבתי וחיפשתי בספר הנ"ל טעויות. הן נמצאו באופן אקראי ביותר באמצעות שימוש באוצר בנושא שבו עסקתי. לא צריך לקחת את זה באופן אישי, עדתי או פוליטי. איני מתכוון להצטדק עוד בנושא זה.

כמעיין המתגבר

הודעהעל ידי כמעיין המתגבר » ד' יוני 26, 2019 8:04 pm

אוצר החכמה כתב:אופס.. אז התכוונת לכל ספר הלכה שיד הרבים ממשמשת בו והמחבר עודנו בחיים...

זה נכון שכל מחבר שמח על תיקון, ואפשר לשלוח לו וכתובתו של נשוא האשכול ידועה לכל צורב. ומידיעה הוא שמח על כל תיקון וכל הארה כדרכה של תורה.
אבל כשמפרסמים זאת ברבים זה נותן טעם לפגם, בפרט כשרואים מי מפרסם, וד"ל.

כמעיין המתגבר

הודעהעל ידי כמעיין המתגבר » ד' יוני 26, 2019 8:08 pm

סליחות כתב:

1. לא עסקתי בהערכות אלא בעובדות. אני עקבי בדברי וחוזר ואומר שלא אשא פנים לשום ספר שידי רבים ממשמשות בו ואמצא בו באקראי יותר משתיים שלוש טעויות בכרך אחד. יש בו מבחינה סטטיסטית סיכוי גבוה מאוד לטעויות. וחובה לפרסם כדי למנוע מכשול למי שרוצה להסתמך על ציוניו. דא עקא, שאין בידינו זמן לשבת ולהגיה ספרים (בשונה מאנשי מכונים שיושבים ועושים מלאכתם), ולשם כך בדיוק יש פורומים שאפשר לרכז בהם מידע מועיל זה על ידי המשתתפים ולברר יחדיו טיב הגהתם של ספרים.

2. אני חוזר ואומר: טעויות בציונים בספרים נפוצים צריך לפרסם ולא משנה מה. אישית, הייתי מוקיר תודה גדולה למי שהיה מעמיד אותי על טעות בציון מ"מ בספר שהייתי כותב.

3. לא ישבתי וחיפשתי בספר הנ"ל טעויות. הן נמצאו באופן אקראי ביותר באמצעות שימוש באוצר בנושא שבו עסקתי. לא צריך לקחת את זה באופן אישי, עדתי או פוליטי. איני מתכוון להצטדק עוד בנושא זה.

מזל טוב על ההודעה ה-500
למה חובה לפרסם? לעולם אל תסמוך על שום מקור בספר ותעתיק ממנו, גם מפני הטעויות וגם מפני מלאכת ה' רמיה, אם לא ראית את הספר בפנים אל תציין אותו. וחבל על אלה שמעתיקים ערימות של מקורות, וסומכים על האנשים שיבינו שהם פתחו את כל הספרים האלה, אך שוב מתגלה קלונם שהם העתיקו הכל מהיביע אומר וילקוט יוסף. ויש רבים כאלה (אחד מהם העתיק מבר אילן תשובה מיביע אומר ומרוב פזיזותו שכח למחוק עת ה+ וה/).

סליחות

Re: הערות על ציוני מקורות בילקוט יוסף

הודעהעל ידי סליחות » ד' יוני 26, 2019 8:37 pm

כמעיין המתגבר כתב:
מזל טוב על ההודעה ה-500
למה חובה לפרסם? לעולם אל תסמוך על שום מקור בספר ותעתיק ממנו, גם מפני הטעויות וגם מפני מלאכת ה' רמיה, אם לא ראית את הספר בפנים אל תציין אותו. וחבל על אלה שמעתיקים ערימות של מקורות, וסומכים על האנשים שיבינו שהם פתחו את כל הספרים האלה, אך שוב מתגלה קלונם שהם העתיקו הכל מהיביע אומר וילקוט יוסף. ויש רבים כאלה (אחד מהם העתיק מבר אילן תשובה מיביע אומר ומרוב פזיזותו שכח למחוק עת ה+ וה/).

זו גישה לא נכונה לענ"ד.
אל תשכן באהלך עולה.
מספרים נפוצים ששוגים במ"מ ומייחסים לחכמים דברים שלא היו, ניתן למצוא השלכות מיידיות, ויש בזה יתרון וחיסרון. היתרון הוא שאפשר לגלות העתקות. והחיסרון שאנשים רואים את זה ומתרשמים שכך סבר פלוני ואלמוני להלכה וזה עשוי להשפיע גם בכתיבת חידושי התורה שלהם או על פסקי ההלכה שלהם, מאחר שהם אומרים: 'בוודאי בעל אותו ספר שהוא נפוץ, דקדק והגיה את ספרו' והם לא טורחים לבדוק במקור כי אולי אין להם אותו או כי אינו בהישג ידם באותו זמן וכדו'. ניקח לדוגמה מקרה שבו רב מסויים קורא באותו ספר ואחר כך מוסר שיעור בעל פה המתבסס על אותן מקורות שהן שגיאה, והוא אומר שכך דעת פוסק פלוני ואלמוני מבלי לדעת שהוא מוטעה.

נ.ב. שיניתי את שם האשכול.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' יוני 27, 2019 3:06 am

לפענ"ד, הזעקות מגיעות מהבחינה ההפוכה בדיוק, וד"ל [לחפצים בביאור הדברים - אפשר בפרטי (איני חושש לכתוב זאת אף בגלוי, אלא שאינני רואה בכך צורך לע"ע)].
ובאמת, אפשר שיש מקום לעשות תת-פורום מיוחד לציוני תיקונים, הערות והגהות בכל הספרים שבארון היהודי.
לנעלבים - יש כאן אשכול להגהות בנוסח התלמוד, ומה לכם כי תלינו?!

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ו' יוני 28, 2019 6:18 am

האמת שבאשכול זה כתבו בכבוד ויש תועלת בהערות. אבל עדיין התעוררותם של כמה ניקים נרדמים (שכל הודעותהם בפורום נגד הילקו"י) מעוררת חשד

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' יוני 30, 2019 9:25 am

א. לענ"ד דווקא חשיבותו [ולענ"ד היא רבה, הן מצד איכות החיבור עצמו והן מצד תפוצתו והשפעתו] של 'ילקוט יוסף' ולא הרצון ללהמעיט בערכו ח"ו, היא המצדיקה אשכול המיוחד לו.
ב. כאן על הצורך בבדיקת המקורות עצמם [בפסקה ו על ילקוט יוסף] -
https://safranim.com/%D7%92%D7%99%D7%9C ... %95%D7%A8/

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ד' אוגוסט 21, 2019 11:44 pm

מתוך שלחן המערכת ח"ב עמוד תד.

וכן כתב המהר"ח פלאג'י בשם החקרי לב (חאו"ח סימן ד)....

שלחן המערכת ב תד.PNG
שלחן המערכת ב תד.PNG (96.01 KiB) נצפה 250 פעמים

האמת היא שזה ציטוט מדברי הגר"ח פאלאג'י בשו"ת חקקי לב חאו"ח סימן ד, שמביא בשם זקינו בעל החקרי לב, בתשובה שנדפסה בשו"ת סמיכה לחיים.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: ארזי הלבנון ו־ 54 אורחים