מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגהות והערות לספרים היו"ל ע"י מכון זכרון אהרן

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
לייבעדיג יענקל

Re: מכון זכרון אהרון

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ה' יוני 18, 2015 5:14 pm

את דעתי על התפוקה של זכרון אהרן כבר הבעתי בעבר (פעם אחת יותר מדי ...), ואני מתאפק מלצטט דברים נוספים שכתב לי מישהו שהועסק שם שגילו טפח וטפחיים משיטות העבודה של ה'מכון'. אבל ה'לימוד זכות' של תוכן קומם אותי. האם פרוש מבהיר זאת גם לנדיבים מאמריקה המוזילים מכספם למען המטרה הקדושה של 'בירור מקחן של ראשונים'? והאם הוא מבהיר זאת גם לקונים הרוכשים ספר מסויים אך ורק מפני שהם מדמים שלפניהם מהדורה טובה וראויה העומדת בסטנדרט של ההדרה תקינה?

משה גרוס

הודעהעל ידי משה גרוס » ה' יוני 18, 2015 5:54 pm

תוכן כתב:המכון מנוהל על ידי ר' חיים יצחק פרוש והוא בדעה שעדיף ספר עם טעויות מאשר שלא יהיה הספר קיים כלל. לטענתו, הרי גם בספרים הישנים היו טעויות, אז למה יגרע חלקם של הספרים החדשים? ואף על פי שבמהדורותיו הוא מוסיף עוד ועוד טעויות, מ"מ עדיין עדיף מאשר שהספר לא יהיה בנמצא, או נמצא במהדורה הקשה לקריאה. מאי אית לך למימר שהוא יוציא ספר ללא טעויות, הרי בגישה כזו היה מוציא רק ספר אחד לשנה במקום העשר או עשרים שהוא מוציא כרגע.

כך הוא סבור, וסך הכל יש פה שיקול הדעת שאו שאתה מסכים אליו או שלא.

איתא בכתובות יט ע"ב: "אתמר: ספר שאינו מוגה - אמר רבי אמי: עד ל' יום מותר לשהותו, מכאן ואילך אסור לשהותו, משום שנא': אל תשכן באהליך עולה", וכל שכן שאין לעשות כן לכתחילה. ומלבד כל ה'מעלות', המו"ל שמוציא לכתחילה ספר שאינו מוגה עובר על 'לפני עור', שהקונה מחזיק בביתו ספר שאינו מוגה ועובר על 'אל תשכן וכו''.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ו' יוני 19, 2015 9:28 am

קטונתי מלביע דעה בענין זה, רק שרציתי לשאול: דברי הגמ' הולכים על דבר כזה? הרי מדובר על השוואות בין דפוסים וכת"י [אם יש] ואם לא עשו את זה כמו שצריך זה ממש בגדר 'אל תשכן'???
אולי למי שיש בבית את ה'לבוש' בהוצאה הישנה ויש שם טעיות הניכרות גם לאחד פשוט כמוני, אולי הוא עובר ב'אל תשכן'!
ברור שיש כאלו 'מומחים' בדבר שלא יספק אותם, אבל לאברך הממוצע זה ממש בעיה מה שהם עושים?
אני שואל באמת כדי לדעת.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ו' יוני 19, 2015 11:22 am

שאני חושב לעומק אז יותר מתחזקת לי המחשבה.
הרי הדבר מפריע למיעוט המומחים, אולם לרוב הלומדים, זה בכלל לא מדבר והם שמחים ללמוד בספרים אלו אז בודאי א"א לבוא ולהוציא לעז שהתורמים לא יודעים וכו'
הרי המטרה הושגה ולמדים בספרים שבדפוסים הישנים לא היו לומדים כלל אז מדוע לבוא ולהכפיש בריש גלי כך על מכון שלם?
[אגב (או לא), כל המעירים המומחים כאן, האם הם עברו ספר ספר של ההוצאה שהם מרשים לעצמם להכפיש בצורה גורפת???]

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » ו' יוני 19, 2015 11:37 am

אוהב אוצר כתב:שאני חושב לעומק אז יותר מתחזקת לי המחשבה.
הרי הדבר מפריע למיעוט המומחים, אולם לרוב הלומדים, זה בכלל לא מדבר והם שמחים ללמוד בספרים אלו אז בודאי א"א לבוא ולהוציא לעז שהתורמים לא יודעים וכו'
הרי המטרה הושגה ולמדים בספרים שבדפוסים הישנים לא היו לומדים כלל אז מדוע לבוא ולהכפיש בריש גלי כך על מכון שלם?
[אגב (או לא), כל המעירים המומחים כאן, האם הם עברו ספר ספר של ההוצאה שהם מרשים לעצמם להכפיש בצורה גורפת???]

לא הבנתי את טענתך. אם הגירסא משובשת אז מי שסובל מזה זה כולם, כי הגירסא משובשת ודבריו של הספר אינם על תיקונם. הסיבה שמומחים הם אלה שמזדעקים היא שהם יודעים שהגירסאות משובשות, האברך הרגיל נשאר עם הנוסח המשובש בלי לדעת, שזה הרבה יותר גרוע.

הבטחתי

הודעהעל ידי הבטחתי » ו' יוני 19, 2015 11:42 am

אוהב
היית צודק אולי, אם מראש היו מודיעים שזוהי רמת העבודה, אולם כשבפרסומיהם מופיע שהם מהדירים את הספר מחדש עפ"י כך וכך, וזה לא נעשה, זוהי גניבת דעת!

השני, והקשה יותר בעיני, שספרים אלו לא יוהדרו יותר ברמה גבוהה, עקב חוסר כדאיות כלכלית (אא"כ יקום 'משוגע לדבר', כמו שקורה לעתים).

ראה מה קרה למהדורות הנ"ך, מאז שיצאה מהדורה אחת משובשת במחיר זול, איש לא מוכן להשקיע בעבודה טובה, וכל המהדורות דהיום נראות בהתאם.

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » ו' יוני 19, 2015 12:31 pm

הבטחתי כתב:אוהב
היית צודק אולי, אם מראש היו מודיעים שזוהי רמת העבודה, אולם כשבפרסומיהם מופיע שהם מהדירים את הספר מחדש עפ"י כך וכך, וזה לא נעשה, זוהי גניבת דעת!

השני, והקשה יותר בעיני, שספרים אלו לא יוהדרו יותר ברמה גבוהה, עקב חוסר כדאיות כלכלית (אא"כ יקום 'משוגע לדבר', כמו שקורה לעתים).

ראה מה קרה למהדורות הנ"ך, מאז שיצאה מהדורה אחת משובשת במחיר זול, איש לא מוכן להשקיע בעבודה טובה, וכל המהדורות דהיום נראות בהתאם.

מה שמוזר במיוחד בנ"ך זה הקלות בה סילקו ללא זכר את המסורה אחרי מאות שנים שהיתה צמודה לכל עמוד תנ"ך.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ו' יוני 19, 2015 12:49 pm

צופר הנעמתי כתב:אם הגירסא משובשת אז מי שסובל מזה זה כולם

לא חולק, אם זה המצב, ברור שאסור שזה שימשיך, רק לגבי הסיפא של דברי עדיין לא קיבלתי תשובה, האם אלו שמומחים, עברו על כל הספרים שבהוצאתם או שזו בדיקה מדגמים בכדי
לגלות את המצב על כולם?

אולי יש כאן מישהו שיעלה קטע או שניים ויראו כולם עד להיכן הדברים מגיעים?
[או שאני 'מתקיל' פה מישהו...]

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ו' יוני 19, 2015 3:00 pm

אני מציע שאתה תבחר בספר אחד בהוצאת זכרון אהרן שאתה חושב שהוציאו אל נכון, ואחד מחברי הפורום יבחר עמוד, ויעבור עליו בהשוואה למהדורות קודמות, ונראה במה דברים אמורים.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ש' יוני 20, 2015 11:34 pm

למה שאני? מי שמתלונן ומדבר בצורה כזו בטוחה, הוא בודאי אמור לדעת מיידית יותר טוב ממני.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ש' יוני 20, 2015 11:51 pm

לא הבנתי, הרי יש לפנינו הודאת בעל דין: viewtopic.php?f=7&t=22644&view=unread#p224952

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » א' יוני 21, 2015 12:37 am

ובכל זאת: מישהו יכול לתת דוגמא בסופו של דבר?

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » א' יוני 21, 2015 12:40 am

אני מוכן להקדיש מזמני ולבדוק כמה ספרים, אך רק בתשלום. מדוע שאעבוד בחינם? ב'זכרון אהרן' עובדים בחינם?
אם האמת כ"כ חשובה לך, תשקיע בבקשה כמה מאות שקלים. מוסכם?

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » א' יוני 21, 2015 12:41 am

הדברים שכתב אי"ס באשכול על שבה"ל והרוקח (וטרם זכינו לפירוט), נכתבו על בסיס 10 מקומות שאותו ת"ח רשם לעצמו במהלך השנים בגליון הרוקח שיש לתקן, ורובם ככולם לא תוקנו... וזו הרי רק בדיקת חתך...
[אמנם ברצוני להדגיש שאני לא כתבתי שום דבר עקרוני על המכון, ובאמת איני מכיר את עבודותיהם, מלבד הדוגמה שהוספתי שם באשכול על הרוקח]

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » א' יוני 21, 2015 12:50 am

חכם באשי כתב:אני מוכן להקדיש מזמני ולבדוק כמה ספרים, אך רק בתשלום. מדוע שאעבוד בחינם? ב'זכרון אהרן' עובדים בחינם?
אם האמת כ"כ חשובה לך, תשקיע בבקשה כמה מאות שקלים. מוסכם?

באמת, דהיינו שאתה לא זוכר טעות אחת בע"פ? אתה או כל מי שטעיות המכון לדידו זועקים עד השמיים לא יכולים לכתוב פה דוגמא אחת? בשביל אתה צריך להשקיע יותר מ5 דקות?
אני ממש לא מגיע לרמתכם בנושא הגהת ספרים ואיני מומחה כמותכם, אבל אני שואל שאלת הדיוט ובינתיים דוחים אותי בקש.

יש פה כמה שממש זעקו חמס, אז בבקשה מי שכ"כ צרוב בתודעתו מעללי המכון ואי אמינותם וכו' וכו', 'אין מצב' שלא יכול לשלוף איזו טעות אחת לפחות.
שוב אני שואל: הם מוסיפים בטעיות על מה שקיים בדפוסים הישנים? הם עושים יותר גרוע ממה שקיים? אני באמת שואל.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » א' יוני 21, 2015 1:16 am

אני משתדל לזכור דברים חשובים, וטעויות - אני משתדל לשכוח.
מעולם לא השוותי טקסט מול טקסט במהדורות של המכון, אך מומחים אחרים עשו זאת.

1. ר' שמואל אשכנזי, שש ושמח על הוצאת פרקי דר"א בהוצאת 'זכרון אהרן', אך בפתחו את הספר הוא פשוט 'אכל את הלב', הוא התבטא שאין קטע בלא שיבוש! ואת השיבושים הגדולים הוא ציין בגליון ספרו, ואני ראיתי את גליונותיו במו עיני.
כמה חודשים לאחר מכן, הבינו מדפיסי 'זכרון אהרן' שגם לשיטתם הם הגדישו את הסאה, ושבו והדפיסו את 'פרקי דר"א' במהדורה חדשה ותיקנו, לטענתם, את השיבושים. ר' שמואל אשכנזי, שהמדרש [עם פירוש הרד"ל] חביב עליו מאוד, רכש שוב את המהדורה החדשה (ואגב, מישהו מ'זכרון אהרן' לא חושב שצריך לפצות על הרכישה הכפולה הזו?), אך נתאכזב מאוד. הוא התבטא, בערך כך (אינני זוכר את הלשון המדוייקת): כמעט לא תיקנו כלום.

2. במשך שנים רבות הייתי בטוח שדווקא מהדורתם ל'לבושים' כן משובחת ומדוייקת, ותמיד השתדלתי להשתמש במהדורתם. סברתי, שבהיות מהדורה זו פרי ביכוריהם הם עדיין עשו מלאכתם אמונה. אך לאחרונה סיפר לי אחד מידידיי שעשה עבודת מחקר מקיפה על מפרשי השו"ע של התקופה הראשונה, שמהדורתם מלאה שיבושים, תיקונים מסברא בלא שום ציון ושאר מרעיון בישין.

3. דווקא עם ה'רוקח' של מהדורתם היה לי הכרות מסויימת, לא הכרות של ממש (עי' בהודעה הזו ובאלו שלאחריה: viewtopic.php?f=7&t=11752&hilit#p177323), אך מספיקה כדי להבין שכל התנהלותם חובבנית ביותר.
ואחרי שספר הרוקח יצא לאור, עיינתי במבואם ובתולדות המחבר, וכמות הטעויות ואי הדיוקים והדמיונות רבו גם רובו. אז אצטרך גם לבדוק את הספר טקסט מול טקסט?! הן כבר אמרו רבותינו (חגיגה ט ע"א): "אין אומרים בקרו גמל"!

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יוני 21, 2015 2:56 pm

שורה תחתונה, אלפים רבים של לומדי תורה נהנים מספרים בהוצאת זכרון אהרן, לעומת קומץ קטן של אנשים שמתלוננים על הוצאה זו.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » א' יוני 21, 2015 3:03 pm

תוכן,
שמחתי להִווכח שרוח הקודש הופיעה בבית מדרשך.
מהיכן אתה יודע שהמצב הוא 'אלפים רבים' מול 'קומץ קטן'?

- - -

תוכן,
מפחידה אותי הסנגוריה שלך למעשיהם הנלוזים של 'זכרון אהרן'.
למיטב ידיעתי, גם אתה עוסק בההדרת ספרי קדמונים (ואחד או שניים מהם מצויים עמדי). האם עלי לחשוש שאף אתה מתייחס למעשה ההדרה בכזו קלילות?!

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » א' יוני 21, 2015 3:14 pm

גור אני מול שני אריות, אולם בטוח שמדובר ברוב גדול מול קומץ קטן, ולזה לא צריך רוח הקודש.
ולא שצריך לזלזל בההדרה ולעשות עבודה שאינה מקצועית! ח"ו!

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » א' יוני 21, 2015 3:16 pm

ואף אם אתה וחברך 'תוכן' זכו לרוח הקודש, נו, מה בכך? ממתי הרוב קובע בכאלו דברים? וידועים דברי הרמב"ם בהקדמתו למורה.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יוני 21, 2015 3:17 pm

חכם באשי:

יש לי חבר שאינו ת"ח גדול, ולא עם הארץ קטן, והוא הביע בפני שמחה על הופעת מהרשד"ם באותיות חדשות, מכיון שהישן לא הצליח לקרוא. כשאמרתי לו שהוצאת זכרון אהרן מלאה בטעויות, הוא אמר לי שזה עדיין עדיף לו על זה שהוא לא יכול לקרוא את הספר כלל. ומכיון שכמוהו יש עוד אלפי אברכים, אני מניח שכולם או רובם באותה גישה. אכן כבר אמר איזופוס, שדרור אחד לא יבשר באביב, אבל מאידך גיסא מצאנו בנין אב מכתוב אחד, והדבר צריך תלמוד.

באשר לספרים שלי הנמצאים אצלך, אני מניח שאם טרחת להשיג את הספרים האלו, מן הסתם הם לא הוהדרו בצורה קלילה. (גם אני טוב במניפולציות...)

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » א' יוני 21, 2015 4:09 pm

תוכן כתב:באשר לספרים שלי הנמצאים אצלך, אני מניח שאם טרחת להשיג את הספרים האלו, מן הסתם הם לא הוהדרו בצורה קלילה. (גם אני טוב במניפולציות...)

יש לי גם כמה מספרי 'דפוס זכרון אהרן'...

נוה הלבנון

הודעהעל ידי נוה הלבנון » א' יוני 21, 2015 4:10 pm

קשה לקבל את הסנגוריה על המכון.
יש עוד הוצאות שמדפיסות מחדש באותיות יפות, ולא מתיימרות להיות 'מכון', כל הצדדים החיוביים שעלו כאן בנוגע להוצאה בלתי מבוקרת הם נכונים להדפסות אלו.
ומאידך מי שטוען שהוא עבד על הספר ואין זה כך, כמה רעות יש כאן.
א. גניבה - מהרוכשים ע"ד הוצאה מבוקרת ואין זה כך.
ב. גניבה - מהמוכנים לשלם מחיר שמתאים לספר שיצא לאור ע"י מכון.
ג. הלומדים וסומכים ביתר שאת על הנכתב ועל הדיוק כי הרי"ז "הוגה בדקדוק ע"י חבר ת"ח"...
ד. נעלת דלת בפני הרוצים באמת לברר מקחן של ראשונים, כי מי יקנה את ההוצאה החדשה אחרי שהוא -וכל גבאי אוצה"ס - כבר רכש/ו את ההוצאה של מכון...

ולאוהב אוצר,
עשה כמוני ותעבור בניחותא על כל הקישורים שהובאו באכול זה ותראה שאף אחד לא מדבר באוויר.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יוני 21, 2015 4:54 pm

חכם באשי כתב:יש לי גם כמה מספרי 'דפוס זכרון אהרן'...

אז כנראה שגם לך, מהדיר מומחה, הם הועילו ברמה זו או אחרת, בדיוק כפי מה שהם טוענים.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יוני 21, 2015 4:57 pm

נוה הלבנון כתב:קשה לקבל את הסנגוריה על המכון.
יש עוד הוצאות שמדפיסות מחדש באותיות יפות, ולא מתיימרות להיות 'מכון', כל הצדדים החיוביים שעלו כאן בנוגע להוצאה בלתי מבוקרת הם נכונים להדפסות אלו.
ומאידך מי שטוען שהוא עבד על הספר ואין זה כך, כמה רעות יש כאן.
א. גניבה - מהרוכשים ע"ד הוצאה מבוקרת ואין זה כך.
ב. גניבה - מהמוכנים לשלם מחיר שמתאים לספר שיצא לאור ע"י מכון.
ג. הלומדים וסומכים ביתר שאת על הנכתב ועל הדיוק כי הרי"ז "הוגה בדקדוק ע"י חבר ת"ח"...
ד. נעלת דלת בפני הרוצים באמת לברר מקחן של ראשונים, כי מי יקנה את ההוצאה החדשה אחרי שהוא -וכל גבאי אוצה"ס - כבר רכש/ו את ההוצאה של מכון...

ולאוהב אוצר,
עשה כמוני ותעבור בניחותא על כל הקישורים שהובאו באכול זה ותראה שאף אחד לא מדבר באוויר.

בזה שהם כותבים שהספר הוהדר על ידי צוות ת"ח בעוד שלמעשה כל מה שנעשה לספר הוא שהוקלד על ידי צוות קלדניות, בזה אין הם שונים מכל המכונים החרדים, שמגזימים ומפליגים לגבי טיב ורמת ההוצאה שלהם. כל אחד מוציא ספר, מפואר, שלם, מחודש, מוגה מכתב יד, מדויק, וכיוצא, בעוד שלמעשה לרוב המוחלט של ההוצאות, למילים אלו יש להם רק קשר קלוש עם המציאות.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » א' יוני 21, 2015 5:02 pm

תוכן כתב:
חכם באשי כתב:יש לי גם כמה מספרי 'דפוס זכרון אהרן'...

אז כנראה שגם לך, מהדיר מומחה, הם הועילו ברמה זו או אחרת, בדיוק כפי מה שהם טוענים.

את אלו קניתי עוד לפני שנודע לי שאין מדובר ב'מכון' אלא ב'בית דפוס'. היום לא אשקיע בספריהם שקל שחוק!

תולעת-ספרים

Re: מכון זכרון אהרן

הודעהעל ידי תולעת-ספרים » א' יוני 21, 2015 5:08 pm

שלח לי חבר דוגמא של אוסף טעויות של זכרון אהרן.
מדובר בספר מטה משה לרבי משה מת תלמיד המהרש"ל, ספר יקר וחשוב עד מאוד, שיצא לאור לאחרונה על ידם, והנה בקטע אחד קטן (הל' תענית בכורים סי' תקס, עמ' קעט) מצא הלה לא פחות מחמש טעויות.
וזה לשון המטה משה: הבכורים מתענים וכו' וכתב באגדה1 (שמו"ר פי"ח, ג) אפילו בכורה אשה, וראיה ממדרש2 דבת פרעה אהנה לה זכות וכו'... וכשחל ערב פסח בשבת יקדימו להתענות ביום ה' שלפני כרוקח (סי' ק"ע)3.... וכן כתב מהרי"ל (ע"פ ח')4 ואמר5 שאין רשאי לסעוד הלילה וכו'.
1. צ"ל אגודה, והכוונה לספר שחיבר הקדמון רבי אלכסנדר זוסלין הכהן, והוא בפסחים פ"י סי' צא.
2. כאן צריך להוסיף המ"מ מהמדרש שמו"ר פי"ח, ג שצויין לעיל.
3. שם ברוקח ליתא והוא בסימן ר"ע, כדלקמן.
4. דברי המהרי"ל הם בהל' ע"פ סי' ד.
5. זהו המשך דברי מהרי"ל שם סי' ה.
ואל תחשבו שהעורך לא ידע מהמהרי"ל, שהרי ציין בתחילת הסימן במטה משה שכולו לקוח ממהרי"ל.
לסיכום: זהו רק דוגמא קטנה שבאה ללמד על הכלל כולו, אולם עיקר הבעיה היא שככל הנראה אין עם מי לדבר שם, ואין שם אף אחד שאכפת לו כלל!!!

שש וארגמן

הודעהעל ידי שש וארגמן » א' יוני 21, 2015 6:30 pm

אבל הם לא עשו טעות יותר גדולה מאשר המדורה שיצאה ע"י הרב מרדכי חנוך קנאבלאוויטש

הדוגמאות כדלהלן:

אז מה כל הרעש, שקורה פה.
קבצים מצורפים
מטה משה עמוד 222.pdf
(108.47 KiB) הורד 391 פעמים
מטה משה {זכרון אהרן} עמוד 215.pdf
(275.01 KiB) הורד 314 פעמים
מטה משה עמוד 222.tif
מטה משה עמוד 222.tif (296.56 KiB) נצפה 10128 פעמים
מטה משה {זכרון אהרן} עמוד 215.tif
מטה משה {זכרון אהרן} עמוד 215.tif (895.33 KiB) נצפה 10128 פעמים
נערך לאחרונה על ידי שש וארגמן ב א' יוני 21, 2015 6:51 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

שש וארגמן

הודעהעל ידי שש וארגמן » א' יוני 21, 2015 6:48 pm

זכרוני שלפני הרבה שנים גם בשוטנשטיין מצאתי טעות בהבנת הגמ', אז לכן מישהו הפסיק לקנות את המוצר הזה, אני חושב שהמוצר הזה רץ הכי הרבה בחנויות.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » א' יוני 21, 2015 7:15 pm

מישהו כאן מתכחש לקביעה, ש"אין השלמות אלא לו יתברך", כדברי הרמב"ן בספר הזכות, וממילא כל אדם מועד לטעות?!
בני אדם טועים, אין ספק. "רשת הטעות פרוסה על כל החיים", כן כותב הרמב"ם, כדומני. אך אני מדבר על ההשתדלות לשלימות החסרה כ"כ ב'דפוס זכרון אהרן', אין להם כל רצון להגיע לרמה סבירה, לדייקנות. כלום. העיקר שיהיה אותיות יפות.
כשאחד משתדל להגיע ל-100 אחוז, הוא יגיע בסופו של דבר ל-90 אחוז, 95 אחוז. אבל מי שלכתחילה 'שואף' ל-70 אחוז, התוצאות בהתאם, ועל זה הטענות נגד 'דפוס זכרון אהרן'.

נוה הלבנון

הודעהעל ידי נוה הלבנון » א' יוני 21, 2015 8:01 pm

החלטתי לבדוק קצת בעצמי.
פתחתי ספר 'ראשית בכורים' מודפס יחד עם 'חינוך בית יהודא'.
פתחתי עמ' מ"ז תחילת הדרוש עד עמ' נ"א, ס"ה פחות מ -2.5 דף.
התוצאות החביבות הם: 7-9 טעויות כתיב. 5-6 פעמים חוסר במ"מ או מ"מ לוקה בחסר.

אדגיש, לא בצעתי השוואה לדפוסים קודמים, לא פתחתי את כל המ"מ, עברתי על הכתוב ובמקום שהיה חשד ובמקרה שספר המקור היה זמין לידי פתחתיו.

סמל אישי של המשתמש
שטייגעניסט

הודעהעל ידי שטייגעניסט » א' יוני 21, 2015 9:10 pm

לאור האמור: מצוה לפרסם בין היהודים את מעללם של זכרון אהרון, כדי שלא יקנו את ספריהם, ושלא יתרמו להם כסף.
הדרת ספרי קדמונינו אינה משחק ילדים, מי שלא יודע שלא יעשה!

חכם באשי

Re: דפוס זכרון אהרון

הודעהעל ידי חכם באשי » א' יוני 21, 2015 9:11 pm

הנה לכם כמה טעויות עסיסיות בספרי הדפוס הנזכר,
viewtopic.php?p=167296#p167296

viewtopic.php?p=131854#p131854

viewtopic.php?f=7&t=15870&p=149305&hilit=

(ותודה לאחד מחכמי הפורום שהפנני לאשכולות אלו)

הבטחתי

הודעהעל ידי הבטחתי » א' יוני 21, 2015 10:07 pm

עוד בענין המטה משה, ציון ללא פשר
viewtopic.php?f=7&t=18619&p=189722&hilit=%D7%9E%D7%94%D7%A8+%D7%90+%D7%9E%D7%A4%D7%A8%D7%90%D7%92#p189722
בתגובה הרביעית

ובאמת, חבל על ספר זה, שזו רמת העבודה שנעשתה עליו.

אהרון 37

הודעהעל ידי אהרון 37 » א' יוני 21, 2015 10:26 pm

בהיות שאני עוסק קצת בהגהת ספרים מטעויות, וגם בבדיקת המקורות בספרים, אני יכול לומר שגם במכונים הנחשבים יש טעויות.

לגבי מקורות, יש מקומות שברור שהטעות לקוחה ממקור אחר שטעה בדבר, ואם הם היו בודקים במקור הם לא היו טועים.

לגבי טעויות כתיב יש רבים, למשל, בחמשה חומשי תורה שיצא לאור על ידי מכון נחשב, יש טעויות רבות בתרגום, שבחלקם במקום לנקד בשי"ן ימנית מנקדים בשי"ן שמאלית, שסביר מאוד שלא יוצאים בזה מצוות קריאת התרגום בשמו"ת.

נטיעות

הודעהעל ידי נטיעות » א' יוני 21, 2015 10:34 pm

ודכירנא שראיתי באחת המהדורות של ליקוטי מהרי"ח להל' פורים, בזה הלשון: "ועל כל פנים כשמכין החזן צריך המן לשתוק"...

אהרון 37

הודעהעל ידי אהרון 37 » א' יוני 21, 2015 10:42 pm

טעות פורימית.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יוני 21, 2015 11:11 pm

אהרון 37 כתב:בהיות שאני עוסק קצת בהגהת ספרים מטעויות, וגם בבדיקת המקורות בספרים, אני יכול לומר שגם במכונים הנחשבים יש טעויות.

נחשב על ידי מי? הרי כל מי שעוסק בההדרת ספרים יודע שמכונים רבים אינם עושים מלאכתם נאמנה ברמה זו או אחרת.

נטיעות

הודעהעל ידי נטיעות » א' יוני 21, 2015 11:50 pm

אהרון 37 כתב:טעות פורימית.

אבל אמיתית. כך בדיוק היה כתוב שם.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ב' יוני 22, 2015 10:07 am

ועוד טעות מעניינת...
viewtopic.php?f=7&t=4164&p=189131#p189131

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר